Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 25 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 374
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    Ακόμα και στο ΝΑ που πήγαν πολλοί γνωστοί μου και κόψανε πάντα υπήρχε η καταγραφή των πράξεων τι εκανα λάθος τι πρέπει να διορθώσω...η προσευχή της γαλήνης...Θεέ μου δώσε μου τη γαλήνη να δέχομαι αυτά που δεν μπορώ να αλλάξω να αλλάξω αυτά που μπορώ και την σοφεια να γνωρίζω τη διαφορά...όποτε και αυτοί κάνανε καταγραφή του εαυτού τους των αμαρτιών τους δηλ ένα είδους εξομολόγησης σε κάποιον πιο παλιό που τους συμβούλευε υποστηρικτής ονομάζεται...σας τα λέω αυτά γιατί την θρησκεία εσείς την θεωρείται οπισθοδρομική τα 12 βήματα όμως που λειτουργούν με παρομιο τροπο και με τη μέθοδο της εξομολόγησης είναι πολύ της μόδας.....το νόημα που θέλω να περάσω είναι ότι ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..αν δεν εξομολογηθεις και δεν ταππεινωθεις ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΤΕ και μπορεί πολλοί από εσάς να γουστάρουν τους εαυτούς τουσ και να μη θέλουν να αλλάξουν υπάρχουν όμως άνθρωποι που αν δεν άλλαζαν τώρα θα έβλεπαν τα ραδίκια ανάποδα.
    Εντάξει εδώ που τα λέμε και η θρησκεία opium είναι, φεύγεις από τα ναρκωτικά και εισχωρείς νοητικά σε άλλου είδους ναρκωτικής ουσίας. Δε λέω στην αρχή τουλάχιστον που ο νους είναι μπέρδεγουέι σίγουρα προσφέρει μια μικρή βοήθεια γιατί έτσι και αλλιώς θέλεις να πιαστείς από κάπου.
    Ένας παντοδύναμος θεός που κάνει θαύματα και αυτός ο θεός στέλνει τους αγγέλους του αοράτος, να σε προστατέψουν από κάθε είδος πειρασμών και τέτοια
    Δημιουργείς νοητικά ένα μικρό διαχειρίσιμο και ευχάριστο δασάκι που πορεύεσαι και γουστάρεις και ενίοτε οι πνευματικές ακτίνες του ήλιου εισχωρούν μέσα σου.
    Ωραίες καταστάσεις μετά από όλα αυτά τα σκατά που έχεις φάει στη ζωή σου νιώθεις ότι έγινε μια αποκάλυψη μέσα σου.
    Στην πορεία όμως και με τον καιρό το παραμύθι αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο, αφού τα μονοπάτια που δημιουργήθηκαν με το νου είναι ασυνείδητα μονοπάτια, χωρίς κατανόηση και επίγνωση.
    Και το δασάκι από ευχάριστο και φωτεινό σε βάθος χρόνου μεταμορφώνεται σε μια άγρια και σκοτεινή ζούγκλα, δημιουργώντας νοητικά ένα λαβύρινθο που δύσκολα βγαίνει κανείς από κει.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Ας πάμε στην Καινή Διαθήκη, γιατί κάποιοι θα πούνε το γνωστό και τετριμμένο, μα, ήταν στην Παλαιά. Το λίφτινγκ στα ιερά σας βιβλία, δεν το κάνουν οι άθεοι!
    Λοιπόν, ο αγαθός και αγαπησιάρης Χριστούλης της καινής διαθήκης:
    λέει ότι έχει αποστολή του να διχάσει τα μέλη μιας οικογένειας και να τα κάνει να μισούν το ένα το άλλο, ώστε να αγαπούν αυτόν περισσότερο από τη μητέρα ή τον πατέρα τους. Στο κατά Ματθαίον αυτό.

    Υπόσχεται τη σωτηρία σε όσους εγκαταλείπουν τη γυναίκα και τα παιδιά τους γι αυτόν. Δεν είναι και ο καταλληλότερος να σας πει για οικογενειακή ευτυχία θα έλεγα! Ούτε για να κάνετε παιδιά, αφού σας λέει να τα παρατήσετε. Σε τρία, και στο κατά Ματθαίον, στο κατά Λουκάν, στο Κατά Μάρκον αυτό.

    Οι μαθητές του πρέπει να μισούν τους γονείς τους, τ'αδέλφια τους, τις γυναίκες, τα παιδιά τους. Κατά Λουκάν.

    Η ράβδος δεν είναι αρκετή για τα παιδιά που κακολογούν τους γονείς τους. Πρέπει να θανατωθούν. Κατά Ματθαίον, κατά Μάρκον, με βάση το Λευιτικό.
    Ο Παύλος και ο Πέτρος στα άνωθεν προσθέτουν τη δεσποτική εξουσία των ανδρών επί των συζύγων τους. ένα κάρο κι εδώ, προς Κορινθίους, προς Εφεσίους, προς προς...

    Όλη η Αποκάλυψη ζέχνει αγάπη, αγνότητα, προδέρμ.
    Δεν περιγράφω άλλο, θα μπορούσα να γράφω μέχρι να ξεραθεί το χέρι μου!
    Καταλαβαίνεις γιατί λέει ο Χριστός ότι έχει αποστολή να διχάσει την οικογένεια? Για να φύγουν από το ψέμα του διαβόλου οι άνθρωποι και να βρουν την αλήθεια. όταν λέει "να εγκαταλείψετε την οικογένειά σας για Εμένα" εννοεί να μην είμαστε εξαρτημένοι από τις βιωτικές μέριμνες και να μην απομακρυνθούμε από το Θεό. Γενικά, το πρόβλημα είναι ότι η νοοτροπία σας είναι τόσο ΥΛΙΣΤΙΚΗ που δεν μπορείτε να καταλάβετε πράγματα που, ούτε κι εγώ καταλάβαινα αρχικά, αλλά μετά από χρόνια ενασχόλησης με τα πνευματικά αρχίζουν και βγάζουν νόημα. Εσύ θες να τα καταλάβεις όλα χωρίς προσπάθεια? Και να καταλάβεις τις αλήθειες περί ζωής και αμαρτίας χωρίς θυσίες? Δεν γίνεται, συγνώμη.

  3. #153
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    ΜΑΡΙΛΟΥ δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει η στάση του σεξ...απλά η ενοια της νηστείας περιβαλεται από ένα βαθύτερο πέπλο εγκράτειας που δεν περιορίζεται μόνο στο φαΐ..είναι κάτι σαν θυσία από σένα σαν αποδειξη αγάπης..ασφαλώς και δεν θα σου πει ο πνευματικός αν δεν συμφωνεί ο συζηγος σου ξέρεις χώρισε τον είπαμε ζούμε σε διαφορετικές εποχές απλά είναι αμαρτία τίποτα παραπάνω.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Φίλε όμως εγώ μίλησα για ιεραπόστολους, όχι τους συνηθισμένους παπάδες. Και αν το πάμε έτσι, και τα καθεστώτα όπως Σοβιετική Ένωση και άλλα που έλεγαν ότι δουλεύουν "για το λαό και τους προλετάριους" είχαν λίγοι τα πολλά λεφτά και οι άλλοι δεν είχαν να φάνε. Για να μην πω για τα λεφτά αριστερών πολιτικών. Δε βλέπω όμως να σας ενοχλεί η υποκρισία της αριστεράς, όλο για τους κακούς παπάδες λέτε.
    Άσε φίλε αν δεν ήταν η Σοβιετική Ένωση σήμερα όλοι θα μιλούσαμε γερμανικά

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πώς διαλέγετε τι θα πιστέψετε απ' όλο αυτόν τον κυκεώνα αντιφατικών διδαχών, μισαλλοδοξίας, μίσους, ζήλειας, κτητικότητας, αίματος, θυσιών, προπαγανδισμού κοινωνικών ανισοτήτων, φονταμενταλισμού, μισογυνίας, ομοφοβίας, καταπίεσης, σωβινισμού; Εγώ λέω ό,τι είστε μία τεράστια ομάδα ανθρώπων που το μόνο που σας ενώνει ότι δεν έχετε διαβάσει και ότι κάνετε εντέχνως τα στραβά μάτια σε ό,τι η θρησκεία σας αδικεί και ταπεινώνει, ενώ νοιάζεστε μόνο για το ότι...εσείς πάντως, έχετε την ηρεμία σας την πνευματική! Είστε το ιδιο εγωιστές αφού η ίδια σας η θρησκεία σας διδάσκει να μην νοιάζεστε για την αδικία, να την προσπερνάτε για να βρίσκετε εσείς στο δικό σας μικρόκοσμο αυτό που σας λείπει, το ίδιο εγωιστές και μύωπες με τις διδαχές που κρατάτε ως ηθική πυξίδα.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,353
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    ΜΑΡΙΛΟΥ δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει η στάση του σεξ...απλά η ενοια της νηστείας περιβαλεται από ένα βαθύτερο πέπλο εγκράτειας που δεν περιορίζεται μόνο στο φαΐ..είναι κάτι σαν θυσία από σένα σαν αποδειξη αγάπης..
    Και όμως είναι και αυτή και έχω ακούσει τα τέρατα σε ότι αφορά αυτό το κομμάτι ..
    Πραγματικά όμως είναι η εγκράτεια όπως το λες ..

    Αλλά φυσικά δεν ισχύει αυτό που λένε ότι πρέπει για σαράντα μέρες ...
    Αν έχεις επιθυμία δεν σου απαγορεύει τίποτα τουλάχιστον εμάς έτσι ?
    Τα παντρεμένα ζευγάρια ...
    Αυτό λέω ..
    Τελοσπαντων το θέμα ει άι αυτό που είπα.
    Πιέζεσαι για να τα κάνεις όλα αυτά ?
    Οκ ποιος ο λόγος να ακολουθείς κάτι το οποίο με αυτό πιέζεσαι και νοιωθεις χάλια ..

    Το θέμα όμως είναι γιατί να στρέφεται ενάντια σε όλο αυτό και να λες πραγματικά ανοησίες και το κυριότερο να παρερμηνεύονται γεγονότα με τον πιο άθλιο τρόπο ..

    Όλοι οι άνθρωποι έχουμε την ανάγκη κάπου να πιστεύουμε ..
    Τώρα αν εγώ πιστεύω στον Θεό αλήθεια τι τον νοιάζει τον άλλων και ποιο το κίνητρο του να φύγω από αυτό που πιστεύω ..
    Μου θυμίζουν τους άθλιους τους Μάρτυρες του Ιεχωβά που παίρνουν σβαρνα τις πόρτες των σπιτιών και σου λένε κάτσε να σου δείξω τι λέει η Αγία Γραφή ..
    Θαρρείς και αν θες να μάθεις αυτούς περιμενεις..
    Απλά είναι αυτό που λέμε ..
    Πόσο υποτιμούν την νοημοσύνη σου και όλο αυτό τους έχει κάνει τόσο υπερόπτες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλο πέραν από την δική του φιλοσοφία ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #157
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    marlot τώρα θα σου πω για το θέμα που σε βασανίζει...η εκλησια λειτουργεί πατριαρχικά ένας θεός η χώρα το ίδιο ένας πρωθηπουργος ο στρατός το ίδιο ένας στρατηγός ο δουλειά τα σχολεία ένας διευθυντής παντού αλλά παντού όμως υπάρχει ιεραρχία...κατα την εκλησια στην οικογένεια κεφαλή είναι ο άντρας και ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΓΥΝΙΣΜΟΣ..απλά η γυναίκα είναι το ασθενές φύλο δεν διαλέγει κάποιον που δεν θέλει επιλέγει κάποιον απλά ακόμα και όταν επιλέξει κάποιον αυτή θα είναι πάλι το ασθενές και το ωραίο κατα βάση φύλλο γιατί αυτή είναι η φύση της η σκληρότητα και η γλυκύτητα ο άντρας και η γυναίκα...σε συμβουλεύω να τα βρεις με τον εαυτό σου να εξερευνήσεις καλύτερα την θυλικοτητα σου γιατί δεν σου έκανε τίποτα η θρσκεια δεν σε βλάπτει εσύ βασανίζεσαι άδικα!!
    Last edited by kotas; 03-05-2021 at 12:30.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πώς διαλέγετε τι θα πιστέψετε απ' όλο αυτόν τον κυκεώνα αντιφατικών διδαχών, μισαλλοδοξίας, μίσους, ζήλειας, κτητικότητας, αίματος, θυσιών, προπαγανδισμού κοινωνικών ανισοτήτων, φονταμενταλισμού, μισογυνίας, ομοφοβίας, καταπίεσης, σωβινισμού; Εγώ λέω ό,τι είστε μία τεράστια ομάδα ανθρώπων που το μόνο που σας ενώνει ότι δεν έχετε διαβάσει και ότι κάνετε εντέχνως τα στραβά μάτια σε ό,τι η θρησκεία σας αδικεί και ταπεινώνει, ενώ νοιάζεστε μόνο για το ότι...εσείς πάντως, έχετε την ηρεμία σας την πνευματική! Είστε το ιδιο εγωιστές αφού η ίδια σας η θρησκεία σας διδάσκει να μην νοιάζεστε για την αδικία, να την προσπερνάτε για να βρίσκετε εσείς στο δικό σας μικρόκοσμο αυτό που σας λείπει, το ίδιο εγωιστές και μύωπες με τις διδαχές που κρατάτε ως ηθική πυξίδα.
    Φυσικά, και οι εκατομμύρια μάρτυρες επί των 3 πρώτων αιώνων του Χριστιανισμού, επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας και Σοβιετικών-Μπολσεβίκων ενδιαφέρονταν για το καλό τους και ήταν... εγωιστές. Για αυτό παραδόθηκαν στη φωτιά, στα λιοντάρια και στο τεμάχισμα, ενώ θα μπορούσαν απλά να θυσιάσουν στους Θεούς, να γίνουν μουσουλμάνοι ή να πιστέψουν στο Κόμμα και να ζήσουν ζωή χαρισάμενη! Όσα δε φτάνει η αλεπού...
    Κι επειδή γράφετε και για τη στάση της Εκκλησίας στο θέμα της πανδημίας, δεν βλέπω να σας ενοχλούν τα ατέλειωτα κορωνοπάρτι που κάνει η "ελεύθερη νεολαία" μας. Για το ότι όλη η Δύση μετά το Μάη του 68 έχει γίνει σωρός από άτομα που κοιτάνε όλο ηδονές και καλοπέραση (και φαίνεται στο ότι δεν σέβονται και δεν κρατάνε με τίποτα τους περιορισμούς της πανδημίας) δεν σας ενοχλεί, μόνο οι "κακοί Χριστιανοί" σας ενοχλούν!

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    kotas πολλά ναρκωτικά φίλε ε; έπινες και μπαφους χάπια και τέτοια τα έκοψες η την πίνεις ακόμα..

  10. #160
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και όμως είναι και αυτή και έχω ακούσει τα τέρατα σε ότι αφορά αυτό το κομμάτι ..
    Πραγματικά όμως είναι η εγκράτεια όπως το λες ..

    Αλλά φυσικά δεν ισχύει αυτό που λένε ότι πρέπει για σαράντα μέρες ...
    Αν έχεις επιθυμία δεν σου απαγορεύει τίποτα τουλάχιστον εμάς έτσι ?
    Τα παντρεμένα ζευγάρια ...
    Αυτό λέω ..
    Τελοσπαντων το θέμα ει άι αυτό που είπα.
    Πιέζεσαι για να τα κάνεις όλα αυτά ?
    Οκ ποιος ο λόγος να ακολουθείς κάτι το οποίο με αυτό πιέζεσαι και νοιωθεις χάλια ..

    Το θέμα όμως είναι γιατί να στρέφεται ενάντια σε όλο αυτό και να λες πραγματικά ανοησίες και το κυριότερο να παρερμηνεύονται γεγονότα με τον πιο άθλιο τρόπο ..

    Όλοι οι άνθρωποι έχουμε την ανάγκη κάπου να πιστεύουμε ..
    Τώρα αν εγώ πιστεύω στον Θεό αλήθεια τι τον νοιάζει τον άλλων και ποιο το κίνητρο του να φύγω από αυτό που πιστεύω ..
    Μου θυμίζουν τους άθλιους τους Μάρτυρες του Ιεχωβά που παίρνουν σβαρνα τις πόρτες των σπιτιών και σου λένε κάτσε να σου δείξω τι λέει η Αγία Γραφή ..
    Θαρρείς και αν θες να μάθεις αυτούς περιμενεις..
    Απλά είναι αυτό που λέμε ..
    Πόσο υποτιμούν την νοημοσύνη σου και όλο αυτό τους έχει κάνει τόσο υπερόπτες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλο πέραν από την δική του φιλοσοφία ...
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!το θέμα είναι η εγκράτεια και μόνο αυτή τ αλλά με τις στάσεις είναι διάφορες απόψεις κουβέντα να γίνεται..
    όχι δεν πρέπει να πιέζεσαι πρέπει να το κανείς επειδή το θέλεις και σε συνενοηση πάντα με τον συζηγο σου...η αποχή από το σεξ είναι όσο και με το φαγητο την ημέρα που νηστεύεις δηλ
    όσο για τους μάρτυρες του Ιεχωβά εγώ καμία σχέση δεν με ενδιαφέρει να προσιλητισω κανέναν..αυτοί πληρωνοντε ρε 'σύ από παλιά ήξερα ότι περνάν το κάτι της τους...απλά είναι διαβασμένοι μόνο ως προς το θέμα των γραφών...ούτε Σταύρο κάνουν ούτε εκλησιαστικους νόμους έχουν ούτε νηστεύουν ούτε ψέλνουν να βασικά είναι λίγο τίποτα με μπόλικο καθόλου

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    kotas πολλά ναρκωτικά φίλε ε; έπινες και μπαφους χάπια και τέτοια τα έκοψες η την πίνεις ακόμα..
    ούτε κανονικό τσιγάρο φίλε!!

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    ούτε κανονικό τσιγάρο φίλε!!

    Τι λες ρε έτσι σχέδιο; μπράβο ρε.. ούτε ένα γελαστό στο έλαχε;

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι επειδή γράφετε και για τη στάση της Εκκλησίας στο θέμα της πανδημίας, δεν βλέπω να σας ενοχλούν τα ατέλειωτα κορωνοπάρτι που κάνει η "ελεύθερη νεολαία" μας.
    Απλώνουμε γύρω μας τη μαύρη σημαία Αφήστε ήσυχη τη νεολαία

  14. #164
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    τελευταία φορά περσυ που έφυγα από την δουλειά ένας φίλος στενοχωρήθηκε πολύ γιατί κάναμε πολύ παρέα με κέρασε ένα μαύρο και μου έδωσε μια μεγαλη ποσότητα για το σπίτι εγώ όμως το έκανα τσάι γιατί αν το κάπνιζα φοβόμουν ότι θα εθιζόμουν στη γ@@@μένη τη νικοτινη που με δυσκόλεψε να την κόψω
    Last edited by kotas; 03-05-2021 at 12:33.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    τελευταία φορά περσυ που έφυγα από την δουλειά ένας φίλος στενοχωρήθηκε πολύ γιατί κάναμε πολύ παρέα με κέρασε ένα και μου έδωσε μια μεγαλη ποσότητα για το σπίτι εγώ όμως το έκανα τσάι γιατί αν το κάπνιζα φοβόμουν ότι θα εθιζόμουν στη γ@@@μένη τη νικοτινη που με δυσκόλεψε να την κόψω
    Εντάξει θέλει προσοχή γενικά από δω και πέρα και ιδίως με κάτι παλιούς γνωστούς κάτι τζιμάνια καλοθελητές του στιλ που είσαι ρε φιλαράκι καιρό έχουμε να τα πούμε κτλ κτλ με πιάνεις τι θέλω να πω ε; Μακριά

Page 11 of 25 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •