Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 25 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 374
  1. #211
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Giorgo Αποpanou, κάθε φορά που απαντάς στο θέμα, βάζω bonus ένα λινκ για να βοηθήσω τ@ agnostics να γίνουν άθε@
    Πάρε τον λουκουμά σου
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...BC%CF%8C%CF%82
    προηγουμενο μηνυμα σου με λυδορουσες και αναζητουσες πηγες! παρα το οτι ειναι αλλη επηστιμη η θεολογια και αλλη η αρχαιολογια!, οπως και αλλο η ιστορια! παρα ταυτα σου εγραψα μερικες πηγες! Αλλα δεν σε διαβασα να απαντας? μειτε αν τις γνωριζεις? θα επρεπε να αποδεχτεις το λαθος σου, δεν ειναι ντροπη ξερεις να παραδεχομαστε τα οποα λαθη μας! απεναντιας δειχνει οτι υπαρχει αξιοκρατια! Εσυ ομως νομιζω οτι και καποιος αγιος να σου φανερωθει δεν θα τον πιστεψεις, και ειτε θα τον περασεις για κανενα κακο πνευμα κι ενδεχομενος να τον ηβρισεις η να τον δυαλοστηλεις!, ειτε θα το περασεις για παραισθησεις.
    Θα περιμενω απο εσενα ,να δεχτεις οτι εχω, δικαιο κι να κανεις καποια μετανοια!, να ξες κατι πωτες εν ειναι αργα για να σε δεχτουμε στις αγκαλιες μας οι χριστιανοι!, ο Κυριος ενδχετε να σε συγχωρεσει! μην νιωθεις οτι δεν εχεις καμια ελπιδα σωτηριας!μη φοβασαι, μπορεις να γινεις δεχτη! Βεβαια θα πρεπει να πας σε καποιον ιερεα για εξομολογηση πρωτηστος κι λογικα να κανεις τις απετουμενες νυστειες, και γενικα τις οποιες τυμοριες! μαλον το καλοκαιρακι δεν θα σε αφησει να βαλεις μειτε κοντη φουστα! μετε κι να κανεις μπανιο εμπρο σε ανδρες!κι φυσικα δεν θα φας οσα περιμενεις το καλοκαιρακι!, αλλα εμπρος στην μετανια σου! κι εμπρος στο "φως" που θα δεχτεις ολα αυτα νομιζω οτι ειναι πολυ λιγες στερησεις!

  2. #212
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Merlot , συγνωμη και εκανα λαθος τις οποιες νηστιες θα σου βαλει ο ποιμενας σου ,δεν μπορω να τις ξερω! εισαν αμαρτημα το οτις επροβλεψα τις τυμοριες σου!,συγνωμη! μονο ο μελον ποιμενας σου τις γνωριζει κι θα στις πει οταν εσηψεις εμπρος του στα γονατα σου και ορθιος αυτος ,πρωτα του φηλησεις τα χερια! κι μετα σε καληψει με το πετραχιλι του στο κεφαλι σου!, το πετραχιλι ειναι αυτο οπου φορουν οι ιερεις στους ομους τους, μιαζει με κασκολ λεπτο ,αλλα ειναι απο αλλο υλικο,λεπτο ,κι εχει ομως διαστασεις ενος κασκολ. Αυτη η διαδικασια κι σε εμενα πρωτη φορα ηταν καπως δυσκολη, διοτις πρεπει ν νιωσεις ταπινωση εμπρος στον πνευματικο οπου εκεινη την στιγμη γινετε ποιμενας σου! κι εχει πληρος κι απεριοριστες δικαιωδοσιες πανω μας! μαλιστα εσυγκρινετω με αυτες του αβρααμ, οπου ακουγωντας την "φωνη" επηγε τον μοναχογιο του να τον σφαξει πανω στο ορος της ιερουσαλημ! ως θυσια! αυτο δειχνει το μεγαλειπ της απολυτης ταπεινωσης, της υπακοης.
    Ετσι και εμεις οι χριστιανοι κανουμε "υπακοη" στον πνευματικο μας, οπου εχει δικαιωμα να μας προσταξει εως κι στον θανατο λενε τα πατερικα βιβλια! Στο αγιον ορος ειχα δει, περιπτωση οπου ο υποτακτικος ενος μοναχου γεροντα, εφτασε στο ακρος του μπαλκονιου της μονης, με μεγαλο υψομετρο! μετα απο ντολη του ποιμενος του να πεσει στον γκρεμο! βεβαια του εδωσε "ακυρον" στο τελος, αλλα θυμαμαι που ολοι ειχαν εντυποσιαστει απο το μεγαλειο ταπυνωσης του υποτακτυκου! εμπρος στον γεροντα του!.

  3. #213
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτα που περιγραφω απο πανω, για τις ταπεινωσεις εμπρος στον πνευματικο πατηρ μας, ξερω οτι σας ακουγοντε τρομερες ,οτι σας κανουν εντυπωση!, κι ομως, αποδηκνιουμε με αυτο τον τροπο οτι δεν εχουμε μεσα μας εγωισμο! οτι εχουμε αποθησει απο μεσα μας οποιον σαρκισισμο, το "ψωνιο" δεν υπαρχει μεσα μας πλεον, αυτο ειναι πολυ μεγαλη πραξη, να δεχτεις την υποταγη,ακομα και σερνουμενοι στον δρομο εχουν υπαρξει ανθρωποι οπου ηταν πριν σαν λαικοι,μεγαλες φυσιογνωμιες! σαν μπηκε μεσα του το αγιο πνευμα ταπεινωθηκαν! κι αυτο ,η αρνηση του "εγω" σου, το να μην σε απασχολουν οι οποιες ηδωνες, το να ελευθερωθεις απο τις ηδωνες, και τις σαρκικες σου σκλαβιες σε κανει αλλο ανθρωπο! δοκιμασετω! αληθεια, δεν νιωθεις οτι εισαι "σκλαβα" της ηδωνης? οταν για παραδηγμα βλεπεις ενα ομορφο παγωτο, κι θες να το φας? εκεινη την στιγμη μεσα σου κηβερνα ο "πονηρος" ,ενω εμεις, εχουμε φυγει απο αυτην την αγωνια! ομως αυτα θελουν αγωνα αγαπητη μου! δεν ειναι ευκολο να φτασεις εδω που ειμαι εγω! θες πολυ δουλεια, για να μου μιασεις,πρεπει να απαρνηθεις πολλα σαρκικα ! πρεπει να υποταχθεις, κι να αφησεις την ζωη σου στα χερια καποιου γερωντα, οπου μπορει να ειναι βρωμικος, να ειναι ασχημος, να ειναι αθηροστομος, να σε προσβαλει συνεχως! κι εσυ να τον κοιτας με χαμηλο βεμμα εως την κυλια, κι τους μυρους! δεν επιτρεπετε να υψωσεις το βλμμα σου εμπρως του υποτακτικου σου! Merlot , αληθεια μπορεις να με φτασεις εμενα νομιζεις?

  4. #214
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    με ενδιαφέρει παρα πολυ η συζητηση. θα ήθελα να πω την γνώμη μου.

    Κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Ο λόγος που έχασα σχεδον όλη μου την πίστη είναι επειδή ο Χριστιανισμός έπαψε να μου βγάζει νόημα προσωπικά.

    Αρχικά, δεν μπορώ να καταλάβω ότι μάλλον για να πάμε στον παράδεισο είναι ακατόρθωτο χωρίς την θυσία του Χριστού. Θέλω να πω κατα την γνώμη μου σύμφωνα με τον Χριστιανισμό υπάρχουν κάποιοι κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλά λόγω της φύσης μας, είναι αδύνατον να παμε. Οπότε αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, για ποιό λόγο η φύση μας είναι έτσι και οι κανόνες τόσο αυστηροί ωστε να πάμε στον παράδεισο χωρίς την θυσία του Χριστού? Εφόσον η σωτηρία έρχεται ΚΥΡΙΩΣ με την πίστη και με τις πράξεις/μετάνοιες, όταν μιλάμε για το που θα περάσει η ψυχή μια αιωνιότητα, δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο ότι όλο αυτό βασίζεται σε θέμα πίστεως? Θέλω να πω όταν τίθεται το ζήτημα της πίστης, δεν είναι πολύ λογικό κάποιοι για τον Χ,Ψ να επιλεξούν να μην πιστέψουν? Για παράδειγμα όπως ένας Χριστιανός μεγαλώνει και μαθαίνει να είναι Χριστιανός, άλλοι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο δεν διδάσκονται άλλες θρησκείες? Εγω ας πούμε δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που έχει άλλη θρήσκεια. Νομίζω υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστή. Για παράδειγμα πόσο εύκολο είναι ένας Χριστιανός να γίνει Μουσουλμάνος? Αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα κατηγορούσαν ποτέ οι Χριστιανοί τον ευατό τους που δεν έγιναν Μουσουλμάνοι? Με τον ίδιο τρόπο φαντάζομαι σκέφτονται και οι άνθρωποι άλλων θρησκειών. Φανταστείτε έναν Μουσουλμάνο που πιστεύει πολύ, πως θα πειστεί ότι πρέπει να εγκαταλείψει την θρησκεία του για να γίνει Χριστιανός? Αυτό για τους ανθρώπους που έχουν άλλη θρησκεία. Τώρα για τους αγνωστικιστές, πολλοί φαντάζομαι χρησιμοποιούν το επιχείρημα "Πολλές θρησκείες, γιατί να επίλεξω τον Χριστιανισμό?" Υπάρχει στον κόσμο εξαπάτηση και κακία, δείτε στην πολιτική για παράδειγμα. Δεν είανι λογικό ένας άνθρωπος να έχει αμφιβολίες για οποιαδήποτε θρησκέια?

    Αν ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι σωστή η θρησκεία, τότε δεν είναι φυσικό να υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα πιστέψουν? Θα μου πείτε υπάρχουν τα Γραπτά και η παράδοση αλλά φαντάζομαι και άλλες θρησκείες δεν έχουν Γραπτά και παράδοση? Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας άνθρωπος (συμφωνα με τον Χριστιανισμό) θα κινδυνέψει να καταλήξει στην κόλαση αιώνια, την στιγμή που όλο το ζήτημα είναι ζήτημα πίστης.

    Ήρεμα ρωτάω και δεν θέλω να προκαλέσω.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    έχω πάει στο άγιο όρος συνήθως πήγαινα σε έναν γέροντα συχωρεμενο πλέον σε μια σκιτη κοντά στη μόνη Παντοκράτορος..θυμάμαι μου έδινε η μάνα μου τις μαξιλαροθήκες και τα σεντόνια για το κρβατι που θα κοιμομουνα και μου έλεγε φεύγοντας να αφήσω στον γέροντα αλλά εκείνος δεν τα δεχόταν γιατί είχαν λουλουδάκια και ήταν χρωματιστά...μου έλεγε ότι είναι πολύ περήφανα!!τα κρεβάτια δεν είχαν καν στρώμα μόνο μια κουβέρτα πάνω στο ξύλο και μαξιλάρι!!επίσης ο γέροντας 80φευγα δεν έφερνε σύνταξη ενώ δικαιουτανε!!!την αρνιοτανε!!ηλεκτρικό ρεύμα δεν υπήρχε!ήταν και διορατικός!!και δεν το είδα μόνο εγώ το ήξεραν και άλλοι!εγώ πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος τύπος ήταν πολύ πιο hard κατασταση απο τους εσφιγμενιτες με την διαφορα οτι ηταν πολυ πιο ευγενικος απο αυτους δεν ηθελε να στεναχωρει κανενα...για να καταλαβεις τι ενοω...καποτε μου ειπε μια ιστορια οταν ηταν ακομα υποτακτικος στην σκιτη......ηρθε καποιος κλεφτης και αρχισε να κλεβει τα κερασια!!τοτε ο τοτε υποτακτικος γεροντας λεει στο γεροντα του ΓΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ!!!και ο γεροντας απαντα ΣΣΣΣΣ μη κανεις φασαρια θα μας ο ανθρωπος οτι το πηραμε ειδηση και ΘΑ ΝΤΡΑΠΕΙ!!εμας θα μας δωσει αλλα ι θεος...καταλαβαινετε ο αλλος τους εκλεβε και αυτοι καναν ησυχια να μη ντραπει ο κλεφτης!!καλα μιλαμε για αλλο επιπεδο ενσυναισθησης!!εμενα αν μπει καποιος στο σπιτι να με κλεψει θα τον σκοτωσω!και οι εφιγμενιτες μπορει να ειναι σκληροι αλλα προσβελνουν κοσμο! τους ειχα συναντησει στο καραβι ηταν εκει και φωναζαν καναν πολυ φασαρια..βεβαια αυτα που ελεγαν ηταν σωστα!!αλλα τι να το κανεις?
    Φίλε κοτά τέτοιες άπειρες ιστοριούλες έχω διαβάσει στο γεροντικό όταν ήμουν 15 χρονών επίσης όταν πήγα για αναζήτηση στο όρος μου λέγανε τέτοιες ιστοριούλες συνέχεια μα συνέχεια, ακόμα ότι ο Γέροντας τους είναι άγιος και ότι μοναχοί τον είδαν να περπατάει στη θάλασσα και πολλά άλλα.

    Εντάξει κάπου έλεος.

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειστε πολυ τυχεροί πραγματικά που μπορειται και βλέπετε τέτοια μέρη απο κοντά !
    Όχι δεν είμαστε εμείς τυχεροί εσύ είσαι άτυχη που γεννήθηκες γυναίκα και δεν το λέω εγώ η ίδια η θρησκεία που πιστεύεις σε υποβιβάζει.

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    για να καταλαβεις τι ενοω...καποτε μου ειπε μια ιστορια οταν ηταν ακομα υποτακτικος στην σκιτη......ηρθε καποιος κλεφτης και αρχισε να κλεβει τα κερασια!!τοτε ο τοτε υποτακτικος γεροντας λεει στο γεροντα του ΓΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ!!!και ο γεροντας απαντα ΣΣΣΣΣ μη κανεις φασαρια θα μας ο ανθρωπος οτι το πηραμε ειδηση και ΘΑ ΝΤΡΑΠΕΙ!!εμας θα μας δωσει αλλα ι θεος...καταλαβαινετε ο αλλος τους εκλεβε και αυτοι καναν ησυχια να μη ντραπει ο κλεφτης!!καλα μιλαμε για αλλο επιπεδο ενσυναισθησης!!
    Άκου Kota φλασιά που έφαγα.
    Οι καλόγεροι δεν θα έπρεπε να αποτρέψουν τον κλέφτη από την κλοπή; αφού κατά αυτούς παραβιάζει την εντολή ου κλέψεις. Θέλω να πω ότι μπροστά στα μάτια του Θεού τους δεν είναι και αυτοί συνένοχοι κατά κάποιο τρόπο;

  8. #218
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    με ενδιαφέρει παρα πολυ η συζητηση. θα ήθελα να πω την γνώμη μου.

    Κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη. Ο λόγος που έχασα σχεδον όλη μου την πίστη είναι επειδή ο Χριστιανισμός έπαψε να μου βγάζει νόημα προσωπικά.

    Αρχικά, δεν μπορώ να καταλάβω ότι μάλλον για να πάμε στον παράδεισο είναι ακατόρθωτο χωρίς την θυσία του Χριστού. Θέλω να πω κατα την γνώμη μου σύμφωνα με τον Χριστιανισμό υπάρχουν κάποιοι κανόνες για να πάμε στον παράδεισο αλλά λόγω της φύσης μας, είναι αδύνατον να παμε. Οπότε αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, για ποιό λόγο η φύση μας είναι έτσι και οι κανόνες τόσο αυστηροί ωστε να πάμε στον παράδεισο χωρίς την θυσία του Χριστού? Εφόσον η σωτηρία έρχεται ΚΥΡΙΩΣ με την πίστη και με τις πράξεις/μετάνοιες, όταν μιλάμε για το που θα περάσει η ψυχή μια αιωνιότητα, δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο ότι όλο αυτό βασίζεται σε θέμα πίστεως? Θέλω να πω όταν τίθεται το ζήτημα της πίστης, δεν είναι πολύ λογικό κάποιοι για τον Χ,Ψ να επιλεξούν να μην πιστέψουν? Για παράδειγμα όπως ένας Χριστιανός μεγαλώνει και μαθαίνει να είναι Χριστιανός, άλλοι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο δεν διδάσκονται άλλες θρησκείες? Εγω ας πούμε δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που έχει άλλη θρήσκεια. Νομίζω υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστή. Για παράδειγμα πόσο εύκολο είναι ένας Χριστιανός να γίνει Μουσουλμάνος? Αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα κατηγορούσαν ποτέ οι Χριστιανοί τον ευατό τους που δεν έγιναν Μουσουλμάνοι? Με τον ίδιο τρόπο φαντάζομαι σκέφτονται και οι άνθρωποι άλλων θρησκειών. Φανταστείτε έναν Μουσουλμάνο που πιστεύει πολύ, πως θα πειστεί ότι πρέπει να εγκαταλείψει την θρησκεία του για να γίνει Χριστιανός? Αυτό για τους ανθρώπους που έχουν άλλη θρησκεία. Τώρα για τους αγνωστικιστές, πολλοί φαντάζομαι χρησιμοποιούν το επιχείρημα "Πολλές θρησκείες, γιατί να επίλεξω τον Χριστιανισμό?" Υπάρχει στον κόσμο εξαπάτηση και κακία, δείτε στην πολιτική για παράδειγμα. Δεν είανι λογικό ένας άνθρωπος να έχει αμφιβολίες για οποιαδήποτε θρησκέια?

    Αν ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι σωστή η θρησκεία, τότε δεν είναι φυσικό να υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα πιστέψουν? Θα μου πείτε υπάρχουν τα Γραπτά και η παράδοση αλλά φαντάζομαι και άλλες θρησκείες δεν έχουν Γραπτά και παράδοση? Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας άνθρωπος (συμφωνα με τον Χριστιανισμό) θα κινδυνέψει να καταλήξει στην κόλαση αιώνια, την στιγμή που όλο το ζήτημα είναι ζήτημα πίστης.

    Ήρεμα ρωτάω και δεν θέλω να προκαλέσω.
    το μηνυμα σου φιλε μου ειναι ενα απο τα πιο ομορφο εδω μεσα! ξεχειλιζουν απο αγνωτητα σκεψης, απο καλοπροεραιτη προθεση. Ανεξαρτητα το οτι εχεις απαρνηθει τον χριστιανισμο η ψυχη σου δειχνει να εχει κρατησει τις βασεις και να εχει αφησει μεσα σου τα καλα στοιχεια.
    Προσπαθωντας να βρω μια απαντηση στο ερωτημα σου συνηδειτοποιησα κατις, οτι δεν ειναι τυχαιο το οτι υπηρξες χριστιανος, στην τοσο ευγενια κι τοσο ταπεινοτητα οπου δειχνεις στους αλλοθρησκους, π.χ. του Ισλαμ κι στο λεω αυτο με πληρης γνωση αφου εχω επησκεφτει πανω απο 8 χωρες μουσουλμανικες και εχωντας ζησει σε 3-4 απο αυτες αρκετο καιρο ωστε να εχω κανει αρκετες κουβεντες μαζι τους περι πιστεως.Αυτο που αναρωτιεσαι εσυ δεν το εχουν πει πωτες φιλε μου οι πιστοι του ισλαμ ουτε καν υποκριτικα, ουτε καν με προθεση ευγενειας! νομιζω οτι ουτε τους περασαι πωτες απο το μυαλο, μονο οι βουδηστες μου ειχαν εκφρασει μια παρομοια σκεψη! ,αλλα θελω να καμω γνωστω οτι οι Βουδηστες πολλες φορες εχουν ταυτοχρωνα και αλλη πιστη, ειναι πολυ συνηθες στην ινδια π.χ. να υπαρχουν πιστοι σε 2-3 θρησκειες ταυτοχρωνα πηγενωντας μαλιστα και στις εκαθοστε λειτουργιες.
    Δεν ειναι λοιπον τυχαιο οπου ενας χριστιανος σκεφτετε με τοσο μεγαλειο, διοτις εμεις εχουμε ως κανωνα οτι ολοι οι ανθρωποι "χωρανε" στον παραδεισο. Συμφωνα με τα ευαγκελια, την μερα της κρισης δεν θα δει με ιδια κριτιρια ο Θεος, εναν χριστιανο απο την Ελλαδα π.χ. με εναν φτωχο που εζησε στις ομορφες ζουγκλες της Ουγκαντα ,τον Ελληνα θα τον κρινει πολυ πιο αυστηρα,σε αντιθεση με τον αλλον οπου σχεδον μονο κρινετε η συμπερηφορα του στον συνανθρωπο του. Αφου αυτο λενε οτι θα ειναι το κριτιριο του Θεου σε οσους δεν γνωρησαν τον χριστιανισμο.Εξου και οτι στο προσωπο του συνανθρωπου μας πρεπει να βλεπουμε τον Χριστο. Αντιθετος οσο πιο πολλα γνωριζεις τοσο πιο μεγαλη ειναι η ευθυνη σου! κι η κριση σου.Οσο για το σημερα, νομιζω δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην γνωριζει την πιστη μας, πλεον υπαρχει παγκοσμια γνωση.Οσο για τους μουσουλμανους, εαν εξερεσουμε 1-2 δογματα τους, οι υπολοιποι Σουνιτες κι Σιιτες εχουν γνωση της πιστεως και του Χριστου, ακομα πιο πολυ ξερουν τον ιουδαισμο, αφου το κορανι-οσοι το εχετε διαβασει θα το ξερετε - οτι γραφει με πολλες αναφορες τις αλλες 2 θρησκειες,ιδικα των εβραιων. Οπου οι εβραιοι ειναι ισως οι πιο λαθος, αφου κι δεν δεχτηκαν τον Ιο του Θεου οπου τους εκανε την τιμη να ερθει στα δικα τους χοματα και με το δικο τους αιμα, αλλα και τον εσταυρωσαν! τελος, ακομα δεν τον εχουν δεχτει,αρα νομιζω οτι θα ειναι οι πιο "ασχημα" σαν παμε εκει πανω!.

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Αυτες ειναι οι λεγόμενες ασκητικές μορφες που πραγματικά την πνευματικοτητα τους δεν μπορει να την αγγιξει κανενας και τιποτα !
    Ειναι απιστετος ο τροπος που ζουνε και η διορατικοτητα τους καταρρίπτει οτιδήποτε ειναι ενάντια σε όλο αυτό ..
    Ειναι απορίας άξιο πως κάποιες μορφές που πλεον δεν υπάρχουν στην ζωή ,είχαν προβλέψει ολα αυτά με απολυτη ακρίβεια οταν σε εμάς δεν υπήρχαν καν σαν σκέψη και το διαπιστωνουμε διαβαζοντας τα ιδιόγραφα κείμενα τους ..
    Ποια διορατικότητα όπως αυτή του Παϊσίου που δεν επαληθευτικέ ούτε μια.

    Τελικά το μαγαζάκι γωνία κάνει καλή μπίζνα.

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Διαβάζω κάτι μυστήρια κείμενα εννοείτε όχι ολόκληρα δεν αντέχονται και νομίζω ότι ζω χίλια εξακόσια χρόνια πίσω.

  11. #221
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ποια διορατικότητα όπως αυτή του Παϊσίου που δεν επαληθευτικέ ούτε μια.

    Τελικά το μαγαζάκι γωνία κάνει καλή μπίζνα.
    κανεις λαθος φιλε μου! ειδικα για τον συγκεκρημενο αγιο επειδη ηταν αρκετα συγχρωνος υπαρχουν στην ζωη αυτοι που τον ειχαν δει, οπου ειχαν ζησει τις θαυμαστες πραξεις του, που δαμαζαι την φυση! και λογικο εμενα να μην με πιστευεις, αλλα αυτους που εχουν βγει στην τηλωραση δεν νομιζω νατους δινεις ιδια τυχη? υπαρχουν πολυτικοι ,π.χ. ο Βελοπουλος, αλλοι της Ν.Δ. ,υπαρχουν ηθοποιοι και συγγραφεις!, οπως και αρχιεπισκοποι και γενικα πολλοι ανδρες κυρους που μαρτυρουν οτι ειδαν με τα ματια τους.
    Οσο για τις προφητειες ,εχουν πεσει μεσα. Αλλα εαν το ψαξεις λιγο, αλλο ειναι οι προφητειες του Αγιου, κι αλλο οι προβλεψεις , προβλεψεις η μελλοντολογια ειναι οταν μοναδικος σκοπος ειναι να πεσεις οσο πιο πολυ γινετε "μεσα" στα οσα λες, προσπαθουν ακομα κι μεσα απο επιστημονικες μεθοδους ,οι μελλοντολογοι να βρουν ακριβως τι θα γινει μετα απο καποιο χρονικο δυαστημα. Οι προφητειες ειναι τα θεοπνευστα λογια, αυτα που δεν εχουν υπαρξει καθολου ερευνες, ερχοντε πο θεικη δυναμη στον Αγιο και αυτος απλα μας τα λεει, σκοπος ομως της προφητειας ειναι να αποφευχθουν τα οσα λεει, προσπαθει ο Θεος να μας ταρακουνησει κατα καποιο τροπο, εξου κι οτι οι προφητειες λενε για ασχημα πραματα ,σκοπος τους ειναι λοιπον να "βαλουμε μυαλο" που λενε, ετσι ωστε να αλλαξουμε και να καταφερουμε να μην επηβεβαιωθουν τα οσα μας εχει πει ο Αγιος. Μαλιστα ο προφητης, λεει κι οτι "μακαρει να μην επαληθεφτω" αρα εν αρχ σου δινει να καταλαβεις οτι δεν ειναι στοχος να πεσει μεσα! αλλα να τρομαξει το ποιμνιο.
    Αρα καλο θα ειναι να μην λες τετοια λογια ειδικα για τον συγκεκρημενο Αγιο Παστησιο .

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Διαβάζω κάτι μυστήρια κείμενα εννοείτε όχι ολόκληρα δεν αντέχονται και νομίζω ότι ζω χίλια εξακόσια χρόνια πίσω.
    Και βάλε! Το πρωί πήγα ν'ανάψω τσιγάρο και ήμουν έτοιμη να χτυπήσω πέτρες για φωτιά.

    Ωραίος ο νεοεισερχόμενος στο νήμα, γεια σου KonstantinosPL. Tommorello, πεθαίνωω χα χαα

    Από το The Skeptic's annotated Bible
    To Kill or Not to Kill?

    http://www.skepticsannotatedbible.com/contra/kill.html
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Όλες οι αντιφάσεις στην αγία γραφή.
    http://www.skepticsannotatedbible.co...ics/about.html
    #UnVioladorEnTuCamino

  14. #224
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φίλε κοτά τέτοιες άπειρες ιστοριούλες έχω διαβάσει στο γεροντικό όταν ήμουν 15 χρονών επίσης όταν πήγα για αναζήτηση στο όρος μου λέγανε τέτοιες ιστοριούλες συνέχεια μα συνέχεια, ακόμα ότι ο Γέροντας τους είναι άγιος και ότι μοναχοί τον είδαν να περπατάει στη θάλασσα και πολλά άλλα.

    Εντάξει κάπου έλεος.
    το να σε βλέπει και να σου λέει τι αμαρτίες έχεις κάνει?πράγματα πολύ προσωπικά...?εσύ λες ότι οχριστιανισμος κυριάρχησε έναντι των άλλων θρησκειών από τα παραμύθια?ότι ο Χριστός έχει τέτοια φήμη και μετράμε 2021 εξ αιτίας του επειδή δεν υπήρξε ποτέ και όλα ήταν προϊόν φαντασίας?η μήπως πιστεύεις ότι οι προφητείες είναι κάτι που γράφεται την ίδια ώρα ανάλογα την περίσταση?δεν ξέρω για Παΐσιο αλλά οι προφητεις του Αγίου κοσμά φιλασοντε σε χειρόγραφα..όπως και η προφητεία ανώνυμο στην μόνη κουτλομουσειου κάπως έτσι λένε την μόνη και είναι σε γυάλα και όλα όσα λεει έχουν βγει και μάλιστα με την σειρά που τα λεει.
    Last edited by kotas; 05-05-2021 at 23:53.

  15. #225
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ποια διορατικότητα όπως αυτή του Παϊσίου που δεν επαληθευτικέ ούτε μια.

    Τελικά το μαγαζάκι γωνία κάνει καλή μπίζνα.
    ο Παΐσιος μάγκες δεν ήταν Άγιος εμείς οι παλαιοημερολιγιτες δεν τον πιστεύουμε!το λειμψανο του είναι σε ένα χωριό την σουρωτή και δεν το έχουν βγάλει ποτέ!!επειδή μάλλον δεν τους αρέσει και δεν δικαιολογεί όλη την τεράστια μπιζνα που έχει στηθει γύρω από το όνομα του η ίδια η ιστορία συμβαίνει και με τον Πορφύριο...να για αυτό δεν βλέπετε θαύματα γιατί έχετε μπλέξει με απατεώνες!!!βέβαια ο Παΐσιος είχε κάποιες τεχνικές γνώσεις γκουρού τις οποιες απέκτησε από το ταξίδι του στην Ινδία για αυτό ξεγελουσε τον κοσμάκι.εγω άμα δω θαύμα να τερεχει πχ μεγάλη ποσότητα αίματος από ένα δέντρο και να το μαζεύουν όλοι με μπουκαλάκια εγώ άμα δεν πάει στο χημείο να γίνει ανάλυση δεν πιστεύω τίποτα.ουτε υποτειθεμενο αίμα που τρέχει ούτε από δάκρυα δεν θα πιστεύεται τίποτα αν δεν το διασταυρωσετε πρώτα..ας μου επιτρέψει η διαχειριση να βάλω ένα βίντεο έτσι λίγο για πλάκα!https://www.youtube.com/watch?v=68fuzE4kxXU
    Last edited by kotas; 06-05-2021 at 00:19.

Page 15 of 25 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •