Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 25 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 226 to 240 of 374
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Τι να λέμε τώρα, εδώ υπάρχουν το 2021 άνθρωποι που σκοτώνονται να πάνε να φιλήσουν κρανία και οστά και παντόφλες του τάδε άγιου και κομμάτια βαμμένο ξύλο και σκάνε πολύ χρήμα σε μοναστήρια, σε εκκλησίες, σε τάματα, σε προσφορές, σε κληρονομιές. Μεγάλη μπίζνα η Εκκλησία, τι να πρωτοπείς, για το ότι έχει τη μισή ελλάδα σε τσιφλίκια της; Εντωμεταξύ διάβαζα σήμερα ποσοστά γιατρών συνολικά στην Ελλάδα και κληρικών. Οι κληρικοί τους τρώνε σε αριθμό άνετα, είναι περισσότεροι! Αυτά είναι, τι τα θες τα σχολεία και τα νοσοκομεία, δώσε θρησκεία στο λαό! Για σίγουρα αποτελέσματα θρησκατέν και όπιο.
    #UnVioladorEnTuCamino

  2. #227
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    Από τη στιγμή που άνθρωποι με διαφορετική θρησκεία έχουν ακούσει για τον Χριστό, πώς γίνεται να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους όταν μεγαλώνουν με αυτήν; Πχ οι Μουσουλμάνοι φαντάζομαι πιστεύουν ειλικρινά στην δικιά τους θρήσκεια. Τί είναι αυτό που θα τους κάνει να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους;

  3. #228
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Τι να λέμε τώρα, εδώ υπάρχουν το 2021 άνθρωποι που σκοτώνονται να πάνε να φιλήσουν κρανία και οστά και παντόφλες του τάδε άγιου και κομμάτια βαμμένο ξύλο και σκάνε πολύ χρήμα σε μοναστήρια, σε εκκλησίες, σε τάματα, σε προσφορές, σε κληρονομιές. Μεγάλη μπίζνα η Εκκλησία, τι να πρωτοπείς, για το ότι έχει τη μισή ελλάδα σε τσιφλίκια της; Εντωμεταξύ διάβαζα σήμερα ποσοστά γιατρών συνολικά στην Ελλάδα και κληρικών. Οι κληρικοί τους τρώνε σε αριθμό άνετα, είναι περισσότεροι! Αυτά είναι, τι τα θες τα σχολεία και τα νοσοκομεία, δώσε θρησκεία στο λαό! Για σίγουρα αποτελέσματα θρησκατέν και όπιο.
    εγώ είμαι κατα στο να πληρωνοντε οι κληρικοι για έτσι κάθε τυχοδιώκτης γίνεται Πάπας από επάγγελμα...όμως εδώ υπάρχει μια ιστορία πολύ παλιά κάποτε λέει η εκλησια δανισε στο κράτος ένα πολύ μεγάλο ποσό που ήταν αδύνατον να αποπληρωθεί και έτσι μπήκαν οι κληρικοί στη μοισθοδοσια.

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Κάποιο άλλο τάξιμο. :P Τι άλλο; Άθεες είμαστε όλες, αφού υπάρχουν χιλιάδες θεοί στους οποίους δεν πιστεύουμε. Νεκροί θεοί και θρησκείες μέσα στους αιώνες αποδεικνύουν ότι υπάρχει η ανάγκη για θεό, αλλά οι θεοί πεθαίνουν, οι θρησκείες παρακμάζουν και μετά ψοφάνε. Το θέμα είναι ότι μέχρι να ψοφήσουν αυτές, ψοφάνε πολλ@ς ανθρώπους.
    #UnVioladorEnTuCamino

  5. #230
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    Από τη στιγμή που άνθρωποι με διαφορετική θρησκεία έχουν ακούσει για τον Χριστό, πώς γίνεται να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους όταν μεγαλώνουν με αυτήν; Πχ οι Μουσουλμάνοι φαντάζομαι πιστεύουν ειλικρινά στην δικιά τους θρήσκεια. Τί είναι αυτό που θα τους κάνει να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους;
    φίλε διάβασα το μυνημα μου σου και αυτό και το άλλο το μεγάλο και ειλικρινά δεν έχω τη γνώση να σου απαντήσω εγώ ξέρω μόνο όσα έχουν δει τα μάτια μου..τώρα για μουσουλμάνους δεν ξέρω...ξέρω όμως ότι άλλες θρησκείες πχ ο ινδουισμός με τους γκουρού έχουν κάποια δύναμη όπως και οι παγανιστές αποκρυφιστες κλπ..ας πιστεύουν όπου θέλουν ο καθένας είναι άξιος των επιλογών του μόνο αυτό ξέρω να σου πω!αν πιστεύουν οι μουσουλμάνοι ότι πρέπει να έχουν 17 γυναίκες και είναι καλά μ αυτό οι γυναίκες τους και παραμένουν μουσουλμάνες επειδή γεννήθηκαν έτσι είναι δικαίωμα τους...πάντως η μαρλοτ που γεννήθηκε χριστιανή και άνοιξε και το θέμα δεν έχει σταματήσει από την αρχή να μας κατεβαζει καντήλια μες τη μάπα!

  6. #231
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Konstantinos pl Τωρα που μου ηρθε φλασια ξερεις γιατι πιστευω κυριαρχησε ο χριστιανισμος?γιατι συγκριτικα με τα αλλα δογματα ηταν το ποιο υγειες...και ολα τα κρατη που νομοθετησαν και αναπτιχθηκαν πανω σ αυτον ευημερουν ΣΗΜΕΡΑ τα υπολοιπα απλα φωτοζωουν!!οι αλλες θρησκειες αν τις ερυνησετε δεν στεκουν λενε παλαβα πραγματα ακραια!!

  7. #232
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    οι παλιοημερολογιτες ειναι απο τις χειροτερες αιρεσεις του χριστιανισμου , φουλ στην απατη και το ψεμα! χωρις αδεια γινοντε ιερεις κι οταν τους πιανει η αστυνομια αλλαζουν ονοματα και κλεγοντε! Ο λογος που η εκκλησια στην χωρα μας εχει κακο ονομα ειναι ολοι αυτοι, εαν κατσει καποιος και ψαξει οσα εγληματα εχουν γινει απο ιερεις, και οι περισσοτεροι που εχουν κατηγορηθει για παιδεραστειες κι αλλα τετοια ανηκουν εκει, ο λογος ειναι απλος.Οσοι ιερεις εχουν διοχθει απο την κανονικη ορθωδοξη εκκλησια κι τους εχουν "ξυρησει" πανε εκει λογο του οτι εχουν παρει το χρησμα απο τους ορθοδοξους κι τους εχεις αναγκη η παλιοημερολογιτικη εκκλησια αφου δεν εχουν δικαιωμα να χρησουν νεους ιερεις, αρα παιρνουν τους διογμενους ποινηκους κι μπορουν να κραταν τους ναους τους.
    Βεβαια οι πιστοι δεν φταινε σε τποτα, κι δεν μπορει κανεις να τους κατηγορησει! απεναντιας οι ανθρωποι αναζητουν μια εκκλησια και δεν θα εχουν ορεξη ουτε την πονηραδα να ψαξουν τετοια νομικα ζητηματα, πανε για τον Χριστο.Την ευθυνη την εχει η επισιμη εκκλησια της ελλαδας οπου δεν τους κυνηγα με πιο δραστηριο τροπο,με πιο δυναμη με την φτυνη δικαιολογια να μην φανουν ως διοκτες .Λαθος μεγαλο, θεεμου συγχωραμαι!.
    Δεν εχει νοημα να γραφει κανεις αλλο εδω ,σε αυτο το θεμα, οτι πιο ανυστοριτο κι πιο αναμφηβολο υπαρχει στο ιντερνετ, ειναι η αποθεωση του οταν γινετε το διαδυκτιο φεικνιους!, πλεον απο την πικρα, πηγαμε στη στεναχωρια,μετα στη προσπαθεια, κι τωρα γελαμε!
    Ο θεος να αναπαυσει τις ψυχες σας, παντος διοτι εμεις παντα εχουμε μεσα μας αγαπη και δε χωρα μεσα μας μειτε εχθρα μειτε κακια!

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Όχι δεν είμαστε εμείς τυχεροί εσύ είσαι άτυχη που γεννήθηκες γυναίκα και δεν το λέω εγώ η ίδια η θρησκεία που πιστεύεις σε υποβιβάζει.
    Τελικά πόσο καταπιεσμένες ζωές και βιώματα μπορειται να εχει κάποιος για να μπορεί να οδηγείται σε τέτοια συμπεράσματα ?

    Με γιαγιά και προγιαγιά οι οποίες μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια για τους άντρες τους ,οι οποίοι τις είχαν στα πούπουλα ,κάτι πρωτόγνωρο για τα τότε χρόνια ,με γονείς που ακόμα και σήμερα μετά από σαράντα πέντε χρόνια που είναι μαζί ,είναι τόσο δεμένοι και αγαπημένοι ,με ένα πατέρα να έχει θεά την μαμά μου και να την προσέχει όπως τον εαυτό του και χίλιες φορές παραπάνω λες να έβγαινα εγώ ή τα αδέλφια μου καταπιεσμένη?
    Με γονεις που ακόμα και σήμερα που ο καθένας μας έχει την δική του οικογένεια ,μας κρατάνε μια γροθιά ,αγαπημένους γιατί φρόντισαν να μην υπάρχει το παραμικρό αγκαθάκι στις σχέσεις των παιδιών τους λες να παίζει τέτοιο θεματακι ?

    Έχω δύο μεγαλύτερα αδέλφια λες να άφηναν την αδελφή τους να κακο περνάει?

    Λες να με άφηναν όλες αυτές οι μνήμες και τα βιώματά να έφτιαχνα ένα σπίτι σαν τα δικά σας και να γινομουν όπως λες ,εφόσον μόνο αυτό έχετε γνωρίσει και δεν ξέρετε και την άλλη πλευρά ?

    Ο δικός μου ο άντρας μπορεί να είναι διμετρο γομαρι να στο πω χύμα για να μιλήσουμε λιγάκι και στην πραγματική σου γλώσσα τώρα που άφησες τα εν Χριστο αδελφή, αλλά γομαρι είναι μόνο στην δουλειά του και σε ότι αφορά την προστασία της οικογένειας του.
    Σε όλα τα άλλα σέβεται τις επιθυμίες και τις ανάγκες της γυναίκας του και των παιδιών του και είναι εκείνος που πρώτος θα έχει φροντίσει να τις καλύψει χωρίς να αφαιρεί το δικαίωμα στην γυναίκα του να είναι ηγέτης στην δουλειά της ..

    Τέτοια κομπλεξικα και τριτοκοσμικά στοιχεία ούτε εκείνος πήρε κληρονομιά από τους δικούς του και τα βιώματά του ώστε να τα εφαρμοσει μετά στην δική του οικογένεια ..

    Και να σου πω και κάτι ?
    Εγώ τέτοια γομαρια τα γουστάρω τρελά και μπορώ να κάνω και κάποιες παραχωρήσεις προκειμένου να τους έχω γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλέον ...
    Αν κρίνω και από το τι κυκλοφορεί ,άσε καμιά φορά δικαιολογώ τις γυναίκες που λένε αυτά που λένε ...

    Τον όρο πατριαρχεία όπως και πολλούς άλλους ,πρώτη φορά στην ζωή μου εδώ μέσα τους συνάντησα ...
    Όπως και τα φεμινιστικά κινήματα του κ@λου ...
    Κανένας μα κανένας από την οικογένεια μου δεν άγγιξε ποτέ αυτούς τους ορισμούς ....

    Δεν περίμενα καμία θρησκεία και κανένα κίνημα να μου δείξει τον δρόμο και τα δικαιώματα που θα ΚΕΡΔΙΣΩ στη ζωή μου .
    Εχω οικογένεια με πολύ βαθιές ρίζες που φρόντισαν όχι μόνο σε εμένα αλλά σε όλα τα παιδιά τους και στα εγγόνια τους ,ακόμα και δισέγγονα τους να τις μεταδώσουν και να τις καλλιεργήσουν με ακόμα καλύτερο τρόπο ...

    Αυτές είναι οι αξίες για εμένα και όχι η κάθε ψευτοφεμινηστρια ή καταπιεσμένη γεροντοκόρη που έχει καταλάβει ότι πλέον δεν περνάει η μπογιά της και κρύβεται πίσω από αυτό ...
    Αν εκείνη θέλει να κρύβεται πίσω από την πατριαρχική της οικογένεια και τα καταπιεσμένα παιδικά της χρόνια,εμένα δεν με πειράζει ,αντιθέτως θα είμαι δίπλα της στην προσπάθεια της να φύγει από όλο αυτό και να φτιάξει μια καλύτερη ζωή και για εκείνη και για τους ανθρώπους που θέλει να είναι κοντά της ...

    Με πειράζει όμως που την δική της ζωή την καθρεπτιζει στις αντιλήψεις της και φυσικά υποβιβάζει και τις ζωές των υπολοίπων γιατί μόνο έτσι αρέσκεται και ικανοποιείται..
    Αντί να επαναστατήσει και να αλλάξει όλο αυτά τα βιώματα ,να φτιάξει σωστά και αξια δικά της πρότυπα αρέσκεται μόνο στο δρόμο που αποποιείται των ευθύνων της .
    Ήταν μικρή δεν ήξερε ,όταν μεγάλωσε όμως γιατί δεν προσπάθησε να πάρει την ζωή στα χέρια της αλλά με τον σωστό τρόπο .

    Όλες αυτες ΟΙ ΑΚΡΑΙΕΣ κινηματικες εκδηλώσεις βάζω μέσα και τον Χριστιανισμό ,μόνο καταπίεση και τραυματικά βιώματα υποβόσκουν ..
    Ψάχνουν δράκους να βρουν σε προϊστορικα γεγονότα για να δικαιολογήσουν την κατάντια τους και να κρυφτούν πίσω από τα τότε λάθη.

    Εσεις λοιπόν που τα έχετε, κοιτάξτε να τα αλλάξετε πρώτα στον ευατο σας ,να ηρεμήσετε και να βρείτε την μέση λύση σε ότι σας απασχολεί και κυρίως παίξτε μπάλα αλλού φιλαράκι .
    Το δικό μου το γήπεδο είναι πολύ καλά στημένο ,με γερή άμυνα, οπότε πλέον καμία παρέμβαση στη δική μου περιοχή δεν μπορεί να φτάσει να βάλει γκολακι και να ταρακουνήσει ή να ξεριζώσει τι δικές μου ρίζες ..
    Που ακόμα και λάθος να είναι για εσάς ,για εμένα είναι οι καλύτερες και αυτές θα μεταδώσω και εγώ στα δικά μου παιδιά για να ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ και ΓΕΜΑΤΑ ..

    Αυτό είναι το ζητούμενο όλων μας ..Οπότε τι σημασία έχει για έναν τρίτο που το έχει βρει ο καθένας μας ?

    Φυσικά σε αυτά που προανέφερα ..

    Φρόντισε και εσύ λοιπόν και οι υπόλοιποι να φτιάξετε τέτοια γήπεδα ,καλά οχυρωμένα όσο αφορά τις άμυνες σας για να μην έχετε ούτε πατριαρχικά βιώματα ούτε τίποτε άλλο ..
    Όταν παίζεται συνέχεια επίθεση δεν το ξέρεις?
    Στο τέλος εσείς τρώτε πάντα γκολ ..
    Η δική σας ψυχή και ζωή χαραμιζεται....

    Αυτή είναι η θέση μιας Ορθόδοξης Χριστιανής πλήρης αποδεκτή από την εκκλησία μας .
    Όλα τα άλλα είναι θεωρίες βασισμένες σε άρθρα μπιμπ......

    Και όπως βλέπεις δεν είναι και τόσο "εν Χριστο αδελφη'
    γιατί εμένα όταν χτυπάς το ένα μάγουλο δεν γυρίζω και το άλλο ...γυρίζω αλλιώς και αντιμετωπίζω τυπακια που μέσα από την ανωνυμία τους το παίζουν ειδήμονες..

    Αλλιώς όλοι ζωές έχουμε έξω από εδώ με ονοματεπωνυμο και στίγμα ..
    Για να δούμε εκεί μπορούμε να λέμε τα ίδια εφόσον πλέον θα ξέρει ο καθένας μας τι είναι μέσα από όλο αυτό που έχει δημιουργήσει και είναι ο καθρέπτης του ?

    Άντε πέστε πάλι να με φάτε ως γνωστόν ...

    καλημέρα μας

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    Από τη στιγμή που άνθρωποι με διαφορετική θρησκεία έχουν ακούσει για τον Χριστό, πώς γίνεται να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους όταν μεγαλώνουν με αυτήν; Πχ οι Μουσουλμάνοι φαντάζομαι πιστεύουν ειλικρινά στην δικιά τους θρήσκεια. Τί είναι αυτό που θα τους κάνει να εγκαταλείψουν την θρησκεία τους;
    Φίλε να ξέρεις ότι πολλοί Μουσουλμάνοι στις μέρες μας γίνονται Χριστιανοί, λένε ότι νιώθουν ότι τους κάλεσε ο Χριστός ή ότι ονειρεύτηκαν κάτι που τους έκανε να πιστεύουν στο Χριστό. Όσον αφορά το γιατί ο Χριστιανισμός είναι διαφορετική θρησκεία σε σχέση με άλλες που κι αυτές λένε ωραία πράγματα (πχ ο Τζαϊνισμός λέει πολύ ωραία πράγματα), δεν θα σου πω κάποιο θρησκευτικό βιβλίο να διαβάσεις, απλά διάβασε το "Η Καλύβα του Μπαρμπα Θωμά" να δεις πώς κάποιος καταπιεσμένος σκλάβος ζούσε καλύτερα από τους καταπιεστές του απλά πιστεύοντας στο Θεό.

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Τώρα, για τον Παϊσιο, πολύ αμφιβάλλω ότι είπε τις προφητείες που του αποδίδονται... Κάποιοι στρατιωτικοί είπαν ότι "ο παππούλης μου είπε ότι θα πάρουμε την Πόλη", προφανώς δεν τους πιστεύω!

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Marilou, αυτό που δεν κατανοείς, και δεν είναι περίεργο, ούτε ασυνήθιστο, είναι πως η δική σου εμπειρία, στη δική σου οικογένεια, με τα δικά σου αδέρφια, τον δικό σου άντρα, δε σημαίνει παρά πως είσαι τυχερή. ΤΥΧΕΡΗ. Όχι που γεννήθηκες γυναίκα όμως, γιατί το φύλο σου είναι ένα φύλο κατώτερο στην κοινωνία που ζεις και ζω. Είμαστε τυχερές γιατί είμαστε ζωντανές. Σου φαίνεται τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αυτό που λέω; Δεν είναι. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες να είχες βιαστεί. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες κάποιος να σου είχε βάλει χέρι. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες να μην είχες φανεί τόσο τυχερή. Εάν έπεφτες στα χέρια ενός άντρα που θα ήταν βαθιά ποτισμένος από την ιδεολογία αυτή, αυτό το σύστημα το ιεραρχικό της πατριαρχίας, το τόσο βαθιά ριζωμένο και τόσο δύσκολο να το εξαφανίσουμε, θα είχες κακοποιηθεί. Είμαι τυχερή που επέζησα. Τόσο απλά. Αυτό σημαίνει ότι είμαι δυνατή; Ουάου και διαφορετική από την "αδύναμη" που δεν επέζησε; Όχι. Για καθεμιά από εμάς που επέζησε υπάρχουν χιλιάδες που δεν επέζησαν. Που βιάστηκαν και δολοφονήθηκαν με φριχτό τρόπο. Που έμαθαν από γεννησιμιού τους ότι η δική τους ύπαρξη δε σημαίνει τόσα όσο ενός άντρα. Αυτό είναι το δικό μου βίωμα. Από τη μέρα που γεννήθηκα παίρνω το μήνυμα πως η ζωή μου εξαρτάται από μια τυχαιότητα που δεν μπορώ να ελέγξω σε ένα σύστημα που με πατά και με λιώνει καθημερινά, σε άπειρες αναπαραστάσεις, συνθήκες, σχέσεις, βιώματα. Και πάλι, έχω συνείδηση των δικών μου προνομίων έναντι ομάδων που δεν το έχουν. Καθεμιά από εμάς, μπορεί να έχει προνόμια που δεν έχει συνειδητοποιήσει. Έχω φάει τόση βία, που θα μου έφτανε για δυο ζωές. Δεν μπορώ καν να μου φτάσει το νήμα για να γράψω ό,τι έχω ζήσει. Μαγκιά που επέζησα; Όχι, οι αδερφές μου σε όλο τον κόσμο υποφέρουν όπως εγώ. Πήγαινε αργά τη νύχτα να περπατήσεις σε έναν έρημο και σκοτεινό δρόμο στην πόλη σου, στην κοινότητά σου. Το ένστικτό σου δε σου λέει ψέματα όταν "έχεις το νου σου". Όταν κοιτάς πίσω σου και δίπλα σου, όταν η καρδιά πάει να σπάσει μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου ασφαλής. Πατριαρχία. Κουλτούρα του βιασμού. Ανισότητα. Ιεραρχία. Δίπολα. Άνθρωποι που οι ζωές τους είναι αφανείς, άνθρωποι που δεν ακούγονται στο κυρίαρχο αφήγημα. Δεν τους βλέπεις, δε σε αφορούν, στους κρατάνε κρυφούς γιατί το σώμα τους, η ύπαρξή τους η ίδια έχει σημαδευτεί από την Κυριαρχία. Μπορεί να ήσουν τυχερή και να μεγάλωσες σε μία οικογένεια προοδευτική. Εγώ δεν ήμουν. Πώς μπορείς να μιλήσεις εξ ονόματός μου; Πώς μπορείς να μου πεις, δε θα εξεγείρεσαι, δε θα φωνάζεις, δε θα μιλάς, θα σιωπάς; Η σιωπή με σκοτώνει. Σκοτώνει την υγεία μας. Το σύστημα μας σκοτώνει. Κινδυνεύουμε διαρκώς, καμιά μας δεν είναι ασφαλής όσο υπάρχει. Μας φοβούνται όταν είμαστε μαζί. Θέλουν να μας κρατήσουν χώρια. Κι αυτό γίνεται και μέσω της θρησκείας. Που οι διδαχές της έχουν συμβάλει στην καταπίεση τόσων ομάδων, όχι μόνο της γυναίκας. Έχουν συμβάλει όταν ο πατέρας μου δεν ήρθε να με πάρει με τη μητέρα μου από το νοσοκομείο. Γιατί κορίτσι. Έχουν συμβάλει όταν δεν καταλάβαινα γιατί ο συμμαθητής μου θεώρησε ότι είχε δικαίωμα να μου βάλει χέρι. Έχουν συμβάλει όταν βιάστηκα. Έχουν συμβάλει όταν ακούω τραγούδια που παρουσιάζουν τον άντρα ως θηρευτή κι εμένα ως θήραμά του. Έχουν συμβάλει όταν ακούω γύρω μου πως δεν είμαι το ίδιο. Δεν έχω ίσα δικαιώματα. Άσε αυτά που μας λέει το κράτος. Δες γύρω σου, δες δίπλα σου. Δες στο φόρουμ, δες παντού!
    #UnVioladorEnTuCamino

  12. #237
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    οι παλιοημερολογιτες ειναι απο τις χειροτερες αιρεσεις του χριστιανισμου , φουλ στην απατη και το ψεμα! χωρις αδεια γινοντε ιερεις κι οταν τους πιανει η αστυνομια αλλαζουν ονοματα και κλεγοντε! Ο λογος που η εκκλησια στην χωρα μας εχει κακο ονομα ειναι ολοι αυτοι, εαν κατσει καποιος και ψαξει οσα εγληματα εχουν γινει απο ιερεις, και οι περισσοτεροι που εχουν κατηγορηθει για παιδεραστειες κι αλλα τετοια ανηκουν εκει, ο λογος ειναι απλος.Οσοι ιερεις εχουν διοχθει απο την κανονικη ορθωδοξη εκκλησια κι τους εχουν "ξυρησει" πανε εκει λογο του οτι εχουν παρει το χρησμα απο τους ορθοδοξους κι τους εχεις αναγκη η παλιοημερολογιτικη εκκλησια αφου δεν εχουν δικαιωμα να χρησουν νεους ιερεις, αρα παιρνουν τους διογμενους ποινηκους κι μπορουν να κραταν τους ναους τους.
    Βεβαια οι πιστοι δεν φταινε σε τποτα, κι δεν μπορει κανεις να τους κατηγορησει! απεναντιας οι ανθρωποι αναζητουν μια εκκλησια και δεν θα εχουν ορεξη ουτε την πονηραδα να ψαξουν τετοια νομικα ζητηματα, πανε για τον Χριστο.Την ευθυνη την εχει η επισιμη εκκλησια της ελλαδας οπου δεν τους κυνηγα με πιο δραστηριο τροπο,με πιο δυναμη με την φτυνη δικαιολογια να μην φανουν ως διοκτες .Λαθος μεγαλο, θεεμου συγχωραμαι!.
    Δεν εχει νοημα να γραφει κανεις αλλο εδω ,σε αυτο το θεμα, οτι πιο ανυστοριτο κι πιο αναμφηβολο υπαρχει στο ιντερνετ, ειναι η αποθεωση του οταν γινετε το διαδυκτιο φεικνιους!, πλεον απο την πικρα, πηγαμε στη στεναχωρια,μετα στη προσπαθεια, κι τωρα γελαμε!
    Ο θεος να αναπαυσει τις ψυχες σας, παντος διοτι εμεις παντα εχουμε μεσα μας αγαπη και δε χωρα μεσα μας μειτε εχθρα μειτε κακια!
    εδώ κανείς λάθος οι παλαιοημερολογιτες έχουν πολλά παρακλάδια και υπάρχουν πολλοί αυτοκέφαλοι που κάνουν αυτά που λες και χργσιμοιποιουν το όνομα παλαιοημερολογίτης γιατί κανείς δεν τους θέλει..το παλαιό είναι το πάτριον το νέο είναι το κενοτομον και είναι παράνομη η αλλαγή γιατί έγινε χωρίς να υπάρξει πανρθοδοξη οικουμενική σύνοδος για αυτό Ρώσοι Ουκρανοί Σέρβοι άγιον όρος και άλλοι πολλοί συνεχίζουν με το παλιό μέχρι και ο Παΐσιος που δεν το πιστεύουμε παλαιοημερολογίτης ήταν!!

  13. #238
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Marilou, αυτό που δεν κατανοείς, και δεν είναι περίεργο, ούτε ασυνήθιστο, είναι πως η δική σου εμπειρία, στη δική σου οικογένεια, με τα δικά σου αδέρφια, τον δικό σου άντρα, δε σημαίνει παρά πως είσαι τυχερή. ΤΥΧΕΡΗ. Όχι που γεννήθηκες γυναίκα όμως, γιατί το φύλο σου είναι ένα φύλο κατώτερο στην κοινωνία που ζεις και ζω. Είμαστε τυχερές γιατί είμαστε ζωντανές. Σου φαίνεται τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αυτό που λέω; Δεν είναι. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες να είχες βιαστεί. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες κάποιος να σου είχε βάλει χέρι. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου θα μπορούσες να μην είχες φανεί τόσο τυχερή. Εάν έπεφτες στα χέρια ενός άντρα που θα ήταν βαθιά ποτισμένος από την ιδεολογία αυτή, αυτό το σύστημα το ιεραρχικό της πατριαρχίας, το τόσο βαθιά ριζωμένο και τόσο δύσκολο να το εξαφανίσουμε, θα είχες κακοποιηθεί. Είμαι τυχερή που επέζησα. Τόσο απλά. Αυτό σημαίνει ότι είμαι δυνατή; Ουάου και διαφορετική από την "αδύναμη" που δεν επέζησε; Όχι. Για καθεμιά από εμάς που επέζησε υπάρχουν χιλιάδες που δεν επέζησαν. Που βιάστηκαν και δολοφονήθηκαν με φριχτό τρόπο. Που έμαθαν από γεννησιμιού τους ότι η δική τους ύπαρξη δε σημαίνει τόσα όσο ενός άντρα. Αυτό είναι το δικό μου βίωμα. Από τη μέρα που γεννήθηκα παίρνω το μήνυμα πως η ζωή μου εξαρτάται από μια τυχαιότητα που δεν μπορώ να ελέγξω σε ένα σύστημα που με πατά και με λιώνει καθημερινά, σε άπειρες αναπαραστάσεις, συνθήκες, σχέσεις, βιώματα. Και πάλι, έχω συνείδηση των δικών μου προνομίων έναντι ομάδων που δεν το έχουν. Καθεμιά από εμάς, μπορεί να έχει προνόμια που δεν έχει συνειδητοποιήσει. Έχω φάει τόση βία, που θα μου έφτανε για δυο ζωές. Δεν μπορώ καν να μου φτάσει το νήμα για να γράψω ό,τι έχω ζήσει. Μαγκιά που επέζησα; Όχι, οι αδερφές μου σε όλο τον κόσμο υποφέρουν όπως εγώ. Πήγαινε αργά τη νύχτα να περπατήσεις σε έναν έρημο και σκοτεινό δρόμο στην πόλη σου, στην κοινότητά σου. Το ένστικτό σου δε σου λέει ψέματα όταν "έχεις το νου σου". Όταν κοιτάς πίσω σου και δίπλα σου, όταν η καρδιά πάει να σπάσει μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου ασφαλής. Πατριαρχία. Κουλτούρα του βιασμού. Ανισότητα. Ιεραρχία. Δίπολα. Άνθρωποι που οι ζωές τους είναι αφανείς, άνθρωποι που δεν ακούγονται στο κυρίαρχο αφήγημα. Δεν τους βλέπεις, δε σε αφορούν, στους κρατάνε κρυφούς γιατί το σώμα τους, η ύπαρξή τους η ίδια έχει σημαδευτεί από την Κυριαρχία. Μπορεί να ήσουν τυχερή και να μεγάλωσες σε μία οικογένεια προοδευτική. Εγώ δεν ήμουν. Πώς μπορείς να μιλήσεις εξ ονόματός μου; Πώς μπορείς να μου πεις, δε θα εξεγείρεσαι, δε θα φωνάζεις, δε θα μιλάς, θα σιωπάς; Η σιωπή με σκοτώνει. Σκοτώνει την υγεία μας. Το σύστημα μας σκοτώνει. Κινδυνεύουμε διαρκώς, καμιά μας δεν είναι ασφαλής όσο υπάρχει. Μας φοβούνται όταν είμαστε μαζί. Θέλουν να μας κρατήσουν χώρια. Κι αυτό γίνεται και μέσω της θρησκείας. Που οι διδαχές της έχουν συμβάλει στην καταπίεση τόσων ομάδων, όχι μόνο της γυναίκας. Έχουν συμβάλει όταν ο πατέρας μου δεν ήρθε να με πάρει με τη μητέρα μου από το νοσοκομείο. Γιατί κορίτσι. Έχουν συμβάλει όταν δεν καταλάβαινα γιατί ο συμμαθητής μου θεώρησε ότι είχε δικαίωμα να μου βάλει χέρι. Έχουν συμβάλει όταν βιάστηκα. Έχουν συμβάλει όταν ακούω τραγούδια που παρουσιάζουν τον άντρα ως θηρευτή κι εμένα ως θήραμά του. Έχουν συμβάλει όταν ακούω γύρω μου πως δεν είμαι το ίδιο. Δεν έχω ίσα δικαιώματα. Άσε αυτά που μας λέει το κράτος. Δες γύρω σου, δες δίπλα σου. Δες στο φόρουμ, δες παντού!
    Merlot καταρχήν σέβομαι απολυτά ολα αυτά που πέρασες και δεν μπορώ να πω οτι εφταιγες μόνο εσυ φυσικά ...Αν βιάστηκες ή αν κακοποιηθηκες ειμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα πω οτι εχεις μερίδιο ευθύνης και γενικά σε οποία γυναικα εχει υποστεί ολα αυτά τα βασανιστήρια ειμαι εδώ και για να την στηριξω αν το θελει και για να την βοηθησω να βγει - φυγει απο τον δυνάστη της και πίστεψε με εχω τον τροπο οπου και αν βρισκεται και δεν κολλάω πουθενα γιατι ξερω σε αυτη την προσπαθεια δεν θα ειμαι μονη μου ..
    ..
    Οπως και με αφορμη το φορουμ εχω πλεον μια αδελφικη φιλη η οποια ναι μεν κακοποιηθηκε μικρη απο γονεις, ναι μεν επεσε θυμα βιασμου ,αλλα πλεον ολα αυτα τα εχει αφησει πισω της και εχει φτιαξει μια υπεροχη οικογενεια και την χαιρεται χωρις να μεινει στα τραυματικα γεγονοτα του παρελθοντος ουτε φυσικα να κατηγορει την θρησκεια της ...
    Εδωσε σκληρή μάχη και πλεον ειναι όρθια ,χωρις κανένα δεκανίκι !

    Πριν ακομα μου πεις ολα αυτα ημουν σιγουρη οτι δεν εχεις περασει καλα τα προηγουμενα χρονια και ειναι αυτο που αντικατοπτρίζεται σε ολα μα ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει μεχρι σημερα ...
    Η απελπιδα προσπαθεια να αποδειξεις πως για ολα τα δινα σου φταει η πατριαρχεία η οποία κατά τα λεγόμενα σου αντλείτε απο την θρησκεια μας -μου φαινετε ακομα και απο τα επιλεκτικα κείμενα που βαζεις κατα καιρους και ολα μα ολα ειναι απο τελειως ακυρες πηγες.

    Προσεχε δεν σε κατηγορω ουτε σου επιτίθεμαι ,απλα οπως εσυ εχεις βγαλει το δικο σου συμπερασμα για εμενα και απο την πλευρα μου το σεβομαι, αλλα σου λεω οτι δεν ειναι σωστο ,το ιδιο κανω και εγω και που φυσικα δεν περιμένω αναγνώριση απο εσενα ετσι ?
    Απλα ειναι στα πλαισια μιας συζήτησης ..
    Ποιας συζητησεις ομως καλή μου ?
    Μια συζητησης που βασίζεται σε βιωματικα αληθινα γεγονοτα και οχι σε ιστορικα γεγονοτα που ουτε εγω αλλα ουτε και εσυ εισαι σε θεση να ξερουμε αν ειναι αληθινα γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΤΑ ΖΗΣΑΜΕ ..
    Οπως εσυ θεωρεις ακυρες τις δικες μας πηγες αλλα τοσο θεωρω και εγω τις δικες σου ,απλα τα πραγματα ..
    Γι αυτο ολες οι συζητησεις καλα θα ηταν να γινονται σε βιωματικο επιπεδο και οχι σε θεωριτικο ...

    Τωρα ως προς αυτα που σου επισήμανα για εμενα δεν ισχυει οτι ημουν ΜΟΝΟ τυχερή ..Σιγουρα ο παραγοντας τύχει παιζει καθοριστικό ρολο οσο αφορα τον συντροφο που θα διαλεξουμε αλλα καποια πραγματα οταν εισαι συνειδητοποιημενος στις επιλογες σου δεν τα αφηνεις εκει ..
    Ουτε απο αναγκη παντρευτηκα ,ουτε για να με συντηρει καποιος μενω σε ενα γαμο και το κυριοτερο δεν θα επελεγα καποιον να γινει πατερας του παιδιου μου,που και αυτο το απεκτησα απολυτα συνειδητα ,ενω μου εδινε δειγματα οτι δεν εχει καλες σχεσεις με αυτα ουτε ειναι ικανος να το στηριξει ολο αυτο ..Γιατι οκ αυτα δεν τα γνωριζεις απο την αρχη ,αλλα δειγματα εχεις ,δεν σε παντρεύουν ουτε με το ζόρι ουτε με κλειστα τα ματια χωρις να βλεπεις καποια χαρακτηριστηρικα που κανουν μπαμ σε καποιους ανθρωπους ...

    Πως εγω θα μπορουσα λοιπον να διαλεξω ενα σύζυγο που να του επιτρεπω να με βιάζει ακομα και μεσα στο γαμο μου, γιατι βιασμός λεγεται για εμενα οταν γινεται παρα την θεληση της γυναικας ,πως θα του επέτρεπα να σηκώσει δεύτερη φορα χερι απο την στιγμη που μετα το πρωτο περισατικο θα ειχα μια οικογενεια διπλα μου και θα μπορουσα να μιλησω οχι την επομενη μερα ,το επομενο λεπτό και θα με προστατευε με νυχια και με δοντια απο την στιγμη που εγω δεν θα ειχα την δυναμη γιατι θα ημουν ευαλωτη την συγκεκριμενη στιγμη ?
    Η οικογενεια δεν παιζει λοιπον και σε αυτα που σε εχει διδαξει ?

    Ναι θα μπορούσα να ειχα βιαστεί ,θα μπορουσα να ειχα κακοποιηθεί στον δρομο αλλα ποιος θα ηταν αυτος?
    Ενας αντρας χριστιανος ,μωαμεθανός βουδιστης ή και εγω δεν ξερω τι αλλο ...
    Βλεπεις ο παρονομαστης ειναι ιδιος ,οι μεταβλητες αλλαζουν ,οποτε πως εσυ ερχεσαι και εισαι τοσο καθετη ως προς τον Χριστιανισμό περαν της πατριαρχειας βεβαια που δεν ειναι δικο του μονο χαρακτηριστικο?

    Ξερεις υπηρξα και εγω ¨θυμα ¨κατα καποιο τροπο λεκτικης βιας και απίστευτου ψυχολογικού εκβιασμου ...
    Περασα δυσκολα γιατι εφτασα σε σημειο να λεω οτι εγω φταιω και οτι εγω το προκαλεσα ολο αυτο .Ειχα φτασει σε σημειο να μην μπορω να μιλησω σε κανεναν γιατι αυτος ο ανθρωπος με απειλουσε οτι θα πει τα χιλια δυο ψεματα για εμενα θα μιλησει για την ηθικη μου και πολλα πολλα αλλα ...Οταν συνειδητοποιησα οτι αυτος ο ανθρωπος με ειχε κανει υποχείριο του ,ηταν ο πιο χειριστικος ανθρωπος που γνωρισα στην ζωη μου και που φυσικα ολο αυτο για εμενα ηταν πρωτόγνωρο και σοκαριστικο και οταν τελικα εγω δουλεψα πολυ με τον ευατο μου(δεν κοιταξα να φτιαξω αυτον ) και κυριως ημουν σιγουρη οτι ολα αυτα φυσικα δεν ίσχυαν που ελεγε, δεν μπορεις να φανταστεις πως εγινα και πως του φερθηκα ..

    Το αγριμι στο κλουβι το ξερεις φανταζομαι ετσι ?
    Δεκα φορες σαν και αυτο και δεν λογαριασα ουτε το γεγονος οτι ηταν αντρας ουτε το γεγονος οτι μου εκανε ψυχολογικο πολεμο με απειλες για αυτοκτονιες με καθαρη υπαιτιοτητα δικη μου ουτε τον θεο τον ιδιο που λεει ο λογος για να τον αντιμετωπισω και να τον κανω να εξαφανιστει απο παντου ..
    Ηθικη και αξια οταν την καταπατας ειναι αιτια πολεμου για εμενα ..Χριστιανικο το λες αυτο ?Οχι βεβαια ..και ομως ειμαι ετσι ..
    Χρησημοποιησε οτι πιο ακυρο επιχειρημα υπηρχε οτι πιο ακυρο σε χαρακτηρες ανθρώπων υπαρχει για να με προσβαλει αλλα το αποτελεσμα ξερεις πιο ήταν ?
    Εγω να μεινω εκει που ημουν ,ορθια με αξιοπρέπεια και εκεινος να τρεχει να κρυφτει γιατι πολυ απλα ολη του η ζωη βγηκε στην φορα και αποκαλυφθηκε ποιος ηταν ,πραγμα φυσικα πως να το υποστηριξει μετα απο ολα αυτα που ειχε κανει..
    Ολες του οι απειλες και οι χειριστικες συμπεριφορες εξατμιστηκαν μπροστα στην αληθινη του προσωπικοτητα ..
    Αυτο μπορεις να το κανεις για τον "δυανστη " σου ?
    Αυτο για εμενα θα σε κανει ΓΥΝΑΙΚΑ με @ρχιδι@ μεγαλυτερα απο του αντρα (σορυ κιολας )και οχι ο δρομος που διαλεξες εσυ ,της προπαγανδας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Αυτο ειναι οπλο και οχι η τυχη σε καθε γυναικα ..Η πυγμή και η αποφασιστικότητα οταν ξερεις ποια εισαι και ποιες ειναι οι δυναμεις σου ..
    Αυτος ειναι "φεμινισμος " για εμενα ...


    Εκει δεν μου λες επαιξε ρολο η τυχη μου ή τα βιωματα που ειχα απο τις ριζες μου ?
    Γιατι εγω μια ζωη ετσι ημουν παντου και παντα σε τετοια θεματα ,απλα ετυχε μια περιοδο της ζωης μου που ημουν αδυναμη ...Αυτη λοιπον την περιοδο την εκμεταλευτικε καποιος με τον χειροτερο τροπο ενω πηγαινα να τον βοηθησω ..
    Τι επρεπε λοιπον εγω να καθησω να λουφαξω και να τον εχω ακομα και σημερα να με χειρίζεται ετσι οπως εχει μαθει εκεινος οτι κανουν στις γυναικες απο την οικογενεια του ?
    Θα επελεγα ποτε εναν ανθρωπο να ειμαι μαζι του απο την στιγμη που ξερω τι ειναι και σε τι οικογενεια εχει μεγαλωσει ?
    Αν εγω τα εκανα ολα αυτα και αργοτερα ολη αυτη την κακοποιηση την ζουσα μεσα στην οποιαδηποτε σχεση ειχα μαζι του ποιος θα εφταιγε ?
    Εγω ή αυτος που εμαθε πως η γυναικα ειναι μονο για να την χειραγωγης γιατι μεγαλωσε με ενα πατερα που εδερνε την μανα του και κακοποιουταν και ο ιδιος απο ολους και απο ολα διχως να εχει το σθενος να μιλησει?
    Βλεπεις γι αυτο το δημιουργημα δεν φταει ο ιδιος ,φταινε οι ριζες του που ο ιδιος ομως οταν σπουδασε και ενηλικιώθηκε δεν φρόντισε να τις αλλαξει .
    Εκτος οτι το συνεχισε το εκανε και σε χειροτερη μορφη και ξερεις γιατι ?
    Γιατι δεν αντεχε την ευτυχια γυρω του ,γι αυτο ..Ηδονιζοταν με το συναισθηα που ειχε μαθει απο μικρος ..Με τον πονο και την κακοποιηση ...
    Εδω δεν ειχε μεριδιο ευθυνης και αυτος ?
    Δεν υπηρχε ευτυχισμενη οικογενεια που να μην την σχολειασει αρνητικα ,δεν υπηρχε γυναικα που να ελεγε οτι εχω ενα μικρο προβλημα με τον συζηγο και να μην την συμβουλευε να χωρισει κατευθειαν παιζοντας ακομα ο ιδιος τον ρολο του ιππότη που θα την σωσει ...
    Δεν υπηρχε αντρας που θα ελεγε οτι εγω την γυναικα μου την εχω θεα μου και να μην τον υποβίβαζε ,βγαζοντας ετσι τις δικες του ανασφαλειες και κομπλεξ ..

    Αυτος σε πληροφορώ δεν ηταν Χριστιανος ή τουλαχιστον ηταν αλλα δεν ηθελε να ειχε καμια σχεση ..
    Εδω τι εχεις να πεις ,ποια η θεση ενος ανθρωπου που φεροταν με ολα αυτα που λες εσυ αλλα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς ..

    Ξερω πολυ καλα τι αντρες κυκλοφορουν και οπως ξερω οτι μια γυναικα οταν θελει μπορει να βαλει κατω τον οποιοδηποτε παει να την κακοποιησει λεκτικα ,γιατι να ξερεις ολα απο εκει ξεκινανε ..


    Βλεπεις σε εμενα δεν επαιξε ρολο ουτε η θρησκεια ουτε η πατριαρχεια ..Και οχι μονο σε εμενα ..
    Εγω προσωπικα στην πολη που μενω που δεν ειναι καθολου μικρη και με την δουλεια που κανω γνωριζω παρα πολυ κοσμο ..
    Ουτε μια γυναικα δεν ξερω να κακοιποιειται και να καθεται ,ΚΑΜΙΑ ..
    ξερω γυναικες ακομα και γνωστες μου που οταν αντιμετωπιζαν τετοια περιστατικα ΕΦΕΥΓΑΝ ....
    Απλα και εγκαιρα ..
    Συνεχιζαν την ζωη τους ειτε μονες τους ειτε με καποιον αλλον και δεν εριχναν ολες τις ευθυνες στα βιωματα τους ουτε στην θρησκεια την οποια υπερετουν και αυτες οπως εγω ..Χαλαρα δηλαδη ...ουτε με μεγαλες μετανοιες και θρησκευολατριες αλλα ουτε και με ύβρης προς αυτη γιατι θελουν ετσι να ριξουν το φταιξιμο της δικης τους ζωης εκει ..

    Σεβομαι απολυτα ολες αυτες τις γυναικες που οπως λες βιαστικαν και κακοποιηθηκαν με βαναυσο τροπο αλλα βαλτω καλα στο μυαλο σου ,δεν φταει ουτε η θρησκεια ουτε κανενας αλλος .
    Δυστηχως οπως λες εσυ οτι εγω ημουν τυχερη ,εγω σου λεω οτι αυτες ηταν ατυχες και δεν αναγνωρισαν απο την αρχη τον δυνάστη τους ώστε να αποφύγουν κατι τέτοιο ..
    Άλλωστε μην ξεχνάς οταν μιλάμε για τετοια σκληρα γεγονοτα εδω στην Ελλαδα παντα αυτο που υποβοσκει πισω απο το προφιλ ενος δυνάστη δεν ειναι η θρησκεία ,ειναι μια ψυχολογική ασθένεια που δυστυχώς δεν αντιμετωπιστικε εγκαιρα ...


    Και επειδη βλεπω ,οχι γυρω μου γιατι γυρω μου ετσι και αναγνωρίσω κατι τετοιο δεν θα το επιτρέψω με οποιο κοστος , εδω μεσα κυριως τα λεω ολα αυτα ...
    Εδω μεσα καλως ή κακως οσοι βρισκόμαστε έχουμε τα θεματακια μας ,αλλος χοντρα και αλλος πιο ελαφρια ..
    Αλλοι τα εχουν ξεπερασει και ειναι ακομα εδω ,οι οποιοι μπορεις να αναγνωρισεις και εσυ οτι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα, αλλοι παλευουν να τα ξεπερασουν και αλλοι, οι οποιοι ειναι και η πλειοψηφια εδω μεσα, τα κουβαλανε μαζι τους ,τα εχουν κανει δικα τους και δεν χανουν ευκαιρια να τα βγαζουν στον οποιοδηποτε τους φερει αντιρρησει ...

    Ασε λοιπον την τυχη να εχει το δικο της μεριδιο ευθυνης και πιασε και το αλλο ,το μεγαλυτερο που ειναι τα βιωματα ενος ανθρωπου ,τα οποια ειναι αυτα που η τυχη ή ατυχια οπως θες πες το ,θα αντιμετωπισουν τον οποιοδηποτε θα εμφανιστει μπροστα του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #240
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    εγω πολλες φορές σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός μάλλον είναι μια ανθρώπινη, ψεύτικη θρησκεία, βρίσκω μια ανακούφιση και νιώθω ότι ειμαι ελεύθερος. Όταν όμως με πιάνουν τα ψυχολογικά μου αρχίζω να φοβάμαι για το τι θα μπορούσε να υπάρχει μετά τον θάνατο εαν υποθέσουμε ότι ο Χριστός δεν ειναι αληθινός. έτσι, πέρα από τον φόβο ότι ο Χριστός μπορεί να είναι αληθινός και να μην κάνω αυτά που πρέπει για να πάω στην παράδεισο, υπάρχει και ένας ακόμη υπαρξιακός φόβος για το τι υπάρχει αν δεν υπάρχει ο Χριστός.


    Οπότε κατα κάποιο τρόπο λόγω έλλειψης πίστης υπάρχει διπλός φόβος. Και έτσι νομίζω αρκετές φορές, μέσα σε αυτήν την ελευθερία, σκέφτομαι ότι ίσως θα ηταν ωραία να υπήρχε ο Χριστός και ας είναι δύσκολος ο δρόμος του ώστε να είμαι ήρεμος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Αποκτώ έτσι ελπίδα.

Page 16 of 25 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •