Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 25 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast
Results 316 to 330 of 374
  1. #316
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    «Πίστευε και μη ερεύνα»
    Ειναι αυτο που γραφει μειτε κομμα εχει, ουτε κατις αλλο , στην αρχαια ελληνικη γλωσσα η προστακτική διατυπωνόταν έτσι ακριβώς, με το μη+προστακτική.
    Επειδη εχουμε να κανουμε με θεολογια κι οχι με φιλοσοφια ,αναλογα θα πρεπει να βλεπουμε και τα πραματα. Αν διαβαστει ολοκληρο το κειμενο με την φραση του, κι καλυτερα ολοκληρη η Καινη Διαθηκη θα καταλαβει ο αναγνωστης το νοημα της φρασης. Σαν λοιπον περασεις το σταδιο της γνωρημιας με τον χριστιανισμο, τις αναζητησης της αληθειας και πλεον πιστεψεις δεν εχει νοημα να αμφιβαλεις κι να ψαχνεις. επειδη ομως συμφωνα με το χριστιανισμο το κακο πνευμα πολεμα τους πιστους με το να τους βαζει στην σκεψη "πονηρους λογισμους" -η εννοια των λεξεων αυτων ειναι συγκεκριμενη - για αυτο τον λογο λοιπον πρεπει να "αφεθεις" στον Χριστο οπως το παιδακι στην μανα του, χωρις να εχεις αμφισβητησεις κι πονηρες σκεψεις, αυτη ειναι η εννοια της φρασης λοιπον, κι οχι να ψαχνεσαι οταν πιστευεις μη κανεις λαθος.

    Συμφορμητισσα Marilou ! επειδη το μηνυμα σου ειναι απλη αντιγραφη απο το σαιτ,καλο θα ειναι να το γραφεις οτι δεν ειναι δικα σου τα λογια ,δε το λεω για να ταπεινοσω τη γνωμη σου αλλα για να ψαξει αν θελει καποιος την οποια εγκυροτητα.
    Ενα λαθος που κανεις και δυστυχως ειναι σημαντικο ειναι οτι αναφερεσαι στους "Προτεσταντες" λες και δεν ειναι χριστιανοι, χριστιανοι ειναι και αυτοι απλα ειναι αλλο δογμα .
    Τελος θα σου ελεγα να ψαχτεις λιγο παραπανω μονη σου και χωρις να προσπαθεις να κανεις οτι εχεις γνωσεις, καταλαβαινω οτι αναζητας κι εσυ μια αναγνωρισιμοτητα απο τους γυρο σου, και στο φορουμ ειναι πολυ ευκολοτερη σε αντιθεση με τον γυρο κοσμο σου οπου εκει δεν μπορεις να τους κανεις ευκολα εντυπωση.Δεν ειναι κακο αυτο που κανεις, ειναι λογικο, ολοι οι ανθρωποι εχουμε αναγκη να νιωσουμε μεσα μας οτι "αξιζουμε" οτι μας βλεπουν με σεβασμο.Ομως το θεμα που βρηκες δε προσφερετε για τετοια, επειδη ειναι θεολογικο ζητημακαι αρκετα υποκειμενικο δεν θα μπορεσεις να εχεις αναγνωρηση.Στο λεω φιλικα χωρις προθεση να σε προσβαλω, ευχομαι να καταλαβεις το τι εννοω.

  2. #317
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    ρε αγορι μου τα απάντησα αυτά τα πίστευε και μη ερευνα οφθαλμού αντί οφθαλμου λιθοβολισμοι στις μοίχες κτλπ όπως είπα κ στη μερλοτ είναι παλαιά διαθήκη με την έλευση του Χριστού ΑΥΤΑ ΤΛΕΙΩΣΑΝ!!!πνευματικό δεν έχεις να στο πει?πως λέει το τροπάριο της 9ης ώρας τον παλαιό αποθέμενοι άνθρωπο,ΤΟΝ ΝΕΟΝ ΕΝΔΥΣΟΜΕΘΑ. ο ΧΡΙΣΤΟΣ δεν ήρθε μόνο για να θυσιαστεί ήρθε και για να διορθώσει τις ατέλειες των νομού που αναφέρει η μερλοτ στην παλαιά διαθήκη....πάρε και ένα πολύ χρήσιμο κείμενο που το κλέβω από βικιπεδια..

    Οι Πατέρες της Εκκλησίας προτρέπουν στην έρευνα
    Αυτός ο δρόμος για τη γνώση, που επιγραμματικά θα ονομαζόταν μίμηση Χριστού στα πλαίσια της Εκκλησίας, έχει διδαχθεί από τον ίδιο τον Χριστό ως αληθινή μαθητεία στα πλαίσια της πρώτης Εκκλησίας και ευχαριστιακής κοινότητας, αυτής των μαθητών[17]:

    "Εάν υμείς μείνητε εν τω λόγω τω εμώ, αληθώς μαθηταί μου εστε και γνώσεσθε την αλήθειαν, και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς"[18].
    Είναι προφανές πως όταν ο ίδιος ο Χριστός, η ίδια η Καινή Διαθήκη (ως καταγεγραμμένη, για σωτηριολογικούς λόγους, εμπειρία της πρώτης Εκκλησίας), προτρέπει στην βιωματική έρευνα με συγκεκριμένο δρόμο και συγκεκριμένο τρόπο, απορρίπτοντας το "πίστευε και μη ερεύνα", δεν θα μπορούσαν να πράξουν διαφορετικά οι βασικοί εγγυητές της αυθεντικότητας της Εκκλησιαστικής παράδοσης, δηλ. οι Πατέρες της Εκκλησίας. Γράφει ο Μ. Βασίλειος:

    "Και ποιος θα έχη την ικανότητα και την τόλμην να εισχώρηση εις τα άδυτα; Ή ποίος θα ειμπορέση να ίδη τα απόρρητα; Διότι και το να ίδη κανείς αυτά, είναι ακατόρθωτον, και το να ερμηνεύση διά λόγων, όσα διά της διανοίας συλλαβή, εξόχως δύσκολον. Επειδή όμως και μόνον όταν προτιμήσωμεν να πράξωμεν τα πρέποντα, ο δίκαιος κριτής μας επιφυλάσσει όχι ευκαταφρόνητον ανταμοιβήν, ας μη διστάσωμεν να προχωρήσωμεν εις την εξέτασιν [...] εάν με την βοήθειαν του Αγίου Πνεύματος δεν απομακρυνθώμεν από το νόημα της Αγίας Γραφής, τότε και ημείς δεν θα κριθώμεν ως τελείως άξιοι απορρίψεως, και εις την Εκκλησίαν του θεού με την βοήθειαν της θείας χάριτος θα παράσχωμεν κάποιαν οικοδομήν και ωφέλειαν"[19].
    Ενώ λοιπόν, κατά τον Μ. Βασίλειο, είναι απόρρητα τα μυστήρια του Θεού και απρόσιτη η θέα αυτών, μας προτρέπει να μην διστάζουμε στην έρευνα με την βοήθεια πάντα του Αγίου Πνεύματος, και μάλιστα υπάρχει Θεία δωρεά για την έρευνα αυτή[20].

    Επίσης, ο άγ. Γρηγόριος ο Παλαμάς, μας πληροφορεί πως ο Θεός δεν στερεί από τον άνθρωπο τη "γνώση των μυστηρίων" ή την "κατανόηση των κρυπτών" τα οποία μπορεί να πετύχει όταν ενωθεί με το Θεό (όχι βέβαια με ένωση κατά την ουσία αλλά κατά την ενέργεια)[21].

    Το ίδιο και ο Όσιος Θεόδωρος Εδέσσης (7ος αι.), στο έργο του με τίτλο Θεωρητικό διδάσκει ότι:

    "Η γνώση είναι κατά φύση και υπέρ φύση [...] Κατά φύση λέμε τη γνώση που αποκτά η ψυχή περί της κτίσεως από την έρευνα και την αναζήτηση, μεταχειριζόμενη τα φυσικά μέσα και τις δυνάμεις [...] Υπερφυσική όμως είναι η γνώση που έρχεται στο νου πέρα από τη φυσική του μέθοδο και δύναμη [...] Αυτή η γνώση δίνεται μόνο από το Θεό, όταν βρει το νου να είναι πολύ καθαρμένος από κάθε υλική προσκόλληση και να κατέχεται από θείο έρωτα"[22].
    Και ο όσιος Νικήτας Στηθάτος εξίσου μιλάει για έρευνα και εξηγεί τον τρόπο της έρευνας αυτής:

    "Εκείνος που ακόμη καλύπτεται από την καταχνιά του γήινου φρονήματος, φωνάζει στο Θεό: ‘’Ξεσκέπασε τα μάτια μου για να δω τα θαυμάσια του νόμου Σου’’. Γιατί η άγνοια του χοϊκού νου...σκεπάζει τά μάτια της ψυχής...[από το] να εννοεί τα θεία...όταν ξεσκεπαστούν τα μάτια της [ψυχής] με τη μετάνοια, η ψυχή τα βλέπει καθαρά, τ' ακούει με γνώση και τα νοεί με σύνεση...και γεννά στην καρδιά της υψηλά νοήματα περί αυτών...αποκτά σαφή γνώση• και με λόγο σοφίας Θεού διηγείται σε όλους τα θαυμάσια αγαθά του Θεού...και παρακινεί όλους να γίνουν μέτοχοι τους"[23].
    Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι Πατέρες όχι μόνο προτρέπουν στην έρευνα, αλλά επιπλέον υποδεικνύουν και τον τρόπο, δεν θα πρέπει να συγχέουμε κάποιες πατερικές ρήσεις με την έννοια της ανεξέταστης αποδοχής αρχών.

    Τέτοιες φράσεις είναι, για παράδειγμα, του Θεοδότου Αγκύρας ("πίστευε τω θαύματι και μή ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον"[24]), του Μ. Αθανασίου ("πίστευε εις πατέρα, μη ερευνήσεις δε το πράγμα"[25]), του Ιωάννη του Χρυσοστόμου ("Πιστεύω εις ένα Θεόν Πατέρα παντοκράτορα. Πιστεύω, ουκ ερευνώ...ου διώκω το ακατάληπτον...ου μετρώ το αμέτρητον"[26]), του Εφραίμ του Σύρου ("πίστευε, μη ερευνών...ο Θεός ο Πατήρ έπεμψε τον μονογενή Υιόν...εσαρκώθη εν μήτρα της αγίας Παρθένου"[27]) κ.ά.

    Όλα τα παραπάνω όμως, δεν αποτελούν απαγορεύσεις της έρευνας:

    "Όταν η πατερική θεολογία επιμένει και επισημαίνει την αποφατική οδό, λέγοντας ότι ο Θεός είναι ακατάληπτος, δεν αποσκοπεί να προβάλει έναν αγνωστικισμό ή σκοταδισμό ή την ανάγκη μιας αφελούς πίστης χωρίς έρευνα, κατά τη διασκεδαστική ρήση: πίστευε και μη ερεύνα. Απλούστατα, θέλει να μας πει ότι με την απλή παρατήρηση, με την επιστήμη και με τη φιλοσοφία δεν μπορείτε να γνωρίσετε το Θεό"[28].
    Οι ρήσεις αυτές μας συμβουλεύουν, μόνο για εκείνο το κομμάτι της Θεολογίας που είναι ακατάληπτο, "ν' αποφύγουμε τους μεταφυσικούς μετεωρισμούς του νου για την αναγωγή στο Θεό"[29], εξαιτίας της οντολογικής αδυναμίας του ανθρώπου να προσεγγίσει το Άκτιστο στην ουσία του. Ο άνθρωπος που το επιθυμεί, μπορεί να ξεπεράσει τα όρια της γνώσης που προσφέρουν τα φυσικά μέσα, με τη Θέωση, δηλ. με τη θεία ένωση που μπορεί να επιτύχει μέσω της αρετής και της μίμησης του Θεού η οποία τελεσιουργείται, ακριβώς, με την θεία χάρη[30].

  3. #318
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Συμφρμητα Κοτας , λυπαμαι αλλα δε συμφωνω με τα γραπτα σου, εχω πνευματικο και ειναι μητροπολητης κιολας και εχω κανει τη συγκεκριμενη κουβεντα μαζι και με αλλους γραμματιζομενους ανθρωπους. Η συγκεκριμενη φραση λοιπον εχει το νοημα που γραφει . Το οτι ενοχλουντε μερικοι ,το οτι τους "χαλαει" οτι πρεπει να δωσουν απολυτη εμπιστωσυνη στον Χριστο και στα οσα ειχε πει ! δειχνει και φανερωνει οτι ειναι πλανεμενοι, ο εγωισμος δυσκολα φευγει, η πιστη ομως σαν λεξη και σαν θεολογικη εννοια ειναι απλη κι ξεκαθαρη για να μπορεσεις να ζησεις το θαυμα! να ζησεις κατις που ειναι εναντια στους νομους της φυσης θα πρεπει να φεθεις και να δωσεις απολυτη εμπιστοσυνη! αν εχεις αμφιβολιες και γιατι αυτο γιατι εκεινο, αστα να πανε. Ειναι οπως την αγαπη αναμεσα σε δυο ανθρωπους, εαν αγαπιοντε αληθεινα δεν υπαρχουν ερωτηματα αρνησης! δεν υπαρχει το να ψαξω αν με απαταει! ,αν ειναι εκει που λεει η οχι, αυτοι οι λογισμοι ερχοντε εκ του πονηρου κι σκοπος τους ειναι να μετατρεψουν την πιστη απο ιδεατη εννοια , σε υλιστικη! Οποιος εχει ζησει το μεγαλειον του ερωτος σε ταυτοχρωνο συναισθημα με το ταιρι του καταλαβαινει το τις εννοω, σαν αρχησουν οι ερωτησεις ,και οι απορειες αν σε αγαπαει το ιδιο η συντροφος σου αρχιζει και να φευγει ο ερωτας. Απλο παραδηγμα .

  4. #319
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Οκ ενταξει εσυ έχεις δίκιο και ‘γώ την ησυχία μου...

  5. #320
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,363
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    «Πίστευε και μη ερεύνα»
    Ειναι αυτο που γραφει μειτε κομμα εχει, ουτε κατις αλλο , στην αρχαια ελληνικη γλωσσα η προστακτική διατυπωνόταν έτσι ακριβώς, με το μη+προστακτική.
    Επειδη εχουμε να κανουμε με θεολογια κι οχι με φιλοσοφια ,αναλογα θα πρεπει να βλεπουμε και τα πραματα. Αν διαβαστει ολοκληρο το κειμενο με την φραση του, κι καλυτερα ολοκληρη η Καινη Διαθηκη θα καταλαβει ο αναγνωστης το νοημα της φρασης. Σαν λοιπον περασεις το σταδιο της γνωρημιας με τον χριστιανισμο, τις αναζητησης της αληθειας και πλεον πιστεψεις δεν εχει νοημα να αμφιβαλεις κι να ψαχνεις. επειδη ομως συμφωνα με το χριστιανισμο το κακο πνευμα πολεμα τους πιστους με το να τους βαζει στην σκεψη "πονηρους λογισμους" -η εννοια των λεξεων αυτων ειναι συγκεκριμενη - για αυτο τον λογο λοιπον πρεπει να "αφεθεις" στον Χριστο οπως το παιδακι στην μανα του, χωρις να εχεις αμφισβητησεις κι πονηρες σκεψεις, αυτη ειναι η εννοια της φρασης λοιπον, κι οχι να ψαχνεσαι οταν πιστευεις μη κανεις λαθος.

    Συμφορμητισσα Marilou ! επειδη το μηνυμα σου ειναι απλη αντιγραφη απο το σαιτ,καλο θα ειναι να το γραφεις οτι δεν ειναι δικα σου τα λογια ,δε το λεω για να ταπεινοσω τη γνωμη σου αλλα για να ψαξει αν θελει καποιος την οποια εγκυροτητα.
    Ενα λαθος που κανεις και δυστυχως ειναι σημαντικο ειναι οτι αναφερεσαι στους "Προτεσταντες" λες και δεν ειναι χριστιανοι, χριστιανοι ειναι και αυτοι απλα ειναι αλλο δογμα .
    Τελος θα σου ελεγα να ψαχτεις λιγο παραπανω μονη σου και χωρις να προσπαθεις να κανεις οτι εχεις γνωσεις, καταλαβαινω οτι αναζητας κι εσυ μια αναγνωρισιμοτητα απο τους γυρο σου, και στο φορουμ ειναι πολυ ευκολοτερη σε αντιθεση με τον γυρο κοσμο σου οπου εκει δεν μπορεις να τους κανεις ευκολα εντυπωση.Δεν ειναι κακο αυτο που κανεις, ειναι λογικο, ολοι οι ανθρωποι εχουμε αναγκη να νιωσουμε μεσα μας οτι "αξιζουμε" οτι μας βλεπουν με σεβασμο.Ομως το θεμα που βρηκες δε προσφερετε για τετοια, επειδη ειναι θεολογικο ζητημακαι αρκετα υποκειμενικο δεν θα μπορεσεις να εχεις αναγνωρηση.Στο λεω φιλικα χωρις προθεση να σε προσβαλω, ευχομαι να καταλαβεις το τι εννοω.
    Δεν περιμένω καμία απολύτως αγνώριση από εδώ μέσα και ειδικά από εσένα ....
    Αν είναι δυνατόν ....

    Ούτε εγώ τα λέω εχθρικά όλα αυτά απλά είναι η άποψη μου και μάλιστα την γνωρίζεις πολύ καλά ποια είναι ,δεν προσποιουμαι κάτι άλλο δημόσια από αυτό που είμαι ..

    Φυσικά και το κείμενό μου είναι αντιγραφή και δεν είναι μόνο από ένα σάιτ ...

    Άλλωστε φαίνεται και στον τρόπο που κλείνω ..

    Οταν πας να αποτυπώσεις το δικό σου νόημα σε αυτά που διαβάζεις έχει το αποτελεσμα το δικό σου ..
    ..
    Της παρερμηνείας δηλαδή ..
    Φυσικά και σε τέτοιες ερμηνείες ΠΡΕΠΕΙ να αναφέρεις επίσημες αναγνωρισμένες πηγές και όχι την προσωπική άποψη σου που σίγουρα μεταφέρεται λανθασμένα ...

    Οποιοσδήποτε θα το καταλάβαινε, δεν υποτιμώ την νοημοσύνη κανενός και ούτε εσύ το παίζεις εξυπνότερος λέγοντας κάτι τέτοιο ..ίσα ίσα ..

    Εδώ διαλέξεις κάνουν ψυχοθεραπευτές και οι περισσοτεροι αναφέρονται σε προγενέστερους προσωπικότητες χρησημοποιωντας ακριβώς τα λόγια τους προς αποφυγή τέτοιων παρερμηνειών και θα καθήσω εγώ ή ο καθένας εδώ μέσα να πως την προσωπική μου άποψη για κάτι τέτοια κείμενα ?



    Τελοσπαντων το νόημα είναι ένα και όχι αυτά που λες εσύ και γενικά συχνά παρερμηνεύεις αυτα που διαβάζεις, αλλά γνωρίζουμε πολύ καλά οι δυο τι γίνεται μέσα από όλο αυτό ...

    Αν θες να πιστεύεις όλα αυτά που γράφεις είναι δικαίωμα σου ,άλλωστε το έχω ξαναπεί σκληροπυρηνικες απόψεις δεν με αφορούν καθόλου όπως και όλες οι υπόλοιπες αντιχριστιανικες ..


    Ο καθένας κερδίζει τις εντυπώσεις εκεί έξω στην ζωή του και όχι μέσα από μια οθόνη ..
    Αλλά εδώ μέσα θα ξεχασουμε σε λίγο και αυτά που ξέρουμε ...

    Γράψε ότι άλλο θες ,εμένα πάντως δεν με πείθεις οπότε άδικος κόπος να μου λες το οτιδήποτε ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #321
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    MARILOΥ ,σκοπος μου δεν ειναι να πιεσω κανεναν ,αυτο που καμω συνηθως ειναι να γραφω αποψεις και ερευνες οι δικες μου, αλλα αλλων επιστημονων η ερευνητων χωρις να παιρνω θεση στο ιδιο κειμενο, για αυτο και πολλες φορε παραξηγουμε η μου λενε οτι αντιφασκω, το κανω διοτις νομιζω οτι πρεπει να ακουγοντε ολες οι αποψεις, οι σοβαρες βεβαια.
    Βεβαια καταγραφω και τις δικες μου αλλα χοριστα για να μη μπερδευοντε.Εαν μπορω με τις διαπλατες και αντικειμενικες μου γνωσεις να "ανοιξω" τα ματια σε μερικους εχει καλος, αν εθελοτυφλει ομως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω. Μερικοι εχουν την ανεση κι την ευγενεια και το αναγνωριζουν και μαθαινουν πολλα, αλλοι ομως λογο κομπλεξ δεν τα παραδεχοντε αυτα που γραφω κι κριμας διοτις δεν θα εχετε πολλες τετοιες ευκεριες . Οσο μετριοφρον και να ειμαι δεν νομιζω οτι ειναι "ψωνιστικο" να λεω οτι προσφερω γνωση μερικες φορες.Ομως οπως ολοι μας μπορει μια στις τοσες να κανω και λαθος, ετσι δεχομαι τις ερωτησεις και αν εχω καποιο λαθος το διορθωνω .
    Το φορουμ ειναι λογικο να μην μπορει να γινει πεδιο επιστημονικης κουβεντας διοτις καταλαβαινω οτι δεν εχετε ολα τα παιδια τις απετουμενες ικανοτητες και γνωσεις, θα μπορουσατε ομως να ειστε πιο ευγενικοι και με ανοιτα τα ματια σας, διοτις μετα απο χρονια θα αναπολητε κι θα αυτομαστιγωνεστε οπου χασατε τετοιες ευκερειες ,αντι λοιπον να γραφετε κριτικες καλυτερα να κανετε ερωτησεις για να μαθετε.
    Οσο για το θεμα καθε αυτου, το οτι δεν πιστευεις ειναι δικαιωμα σου, λυπαμαι βεβαια για εσενα αλλα μεχρι εκει. Ομως το να προσβαλετε ,αλλοι με ασχημο τροπο μια θρησκεια ,εκμεταλευομενοι το οτι ειναι θρησκεια ειρινηκη χωρις να κανει επιθεσεις, το να κοροιδευετε την μοναδικη πιστη που εχει μεσα αληθεια ,δεν σας-τους -κανει πιο εξυπνους.
    Εμεις οι χριστιανοι ειμαστε δυνατοι κι δε φοβομαστε τις επιθεσεις αυτες, εχουμε ζησει τις χειροτερες διωξεις, εχουμε περασει απο τα πι βαρβαρα βασανηστιρια, μαστιγοματα, λιτσαρισματα, Χριστος μας ειναι η μεγαλη αποδηξη. Εχουμε προετημαστει μεσα μας να μαρτυρησουμε εν αναγκη, αφου θα παμε σε εναν αλλο κοσμο και εκει το φως που εμας θα δινει λαμψη τους διπλα θα τους καιει ,θα λιωνουν απο τις φλωγες και εμεις θα γελαμε.

  7. #322
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    αφου θα παμε σε εναν αλλο κοσμο και εκει το φως που εμας θα δινει λαμψη τους διπλα θα τους καιει ,θα λιωνουν απο τις φλωγες και εμεις θα γελαμε.
    Ξεχειλίζει χριστιανική αγάπη αυτό φίλε, αναρωτιέμαι θα γελάει και ο Χριστός μαζί σας; πως το έχεις στο κεφάλι σου;

  8. #323
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Εν χριστώ αδερφή Marilou τώρα που διαβάζω για δεύτερη φορά το κείμενο, γιατί την πρώτη δεν πίστευα στα μάτια μου, έχεις την χριστιανική καλοσύνη να μας αναλύσεις λίγο τι εννοείς εδώ; ότι και καλά δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλέον ποιοι; οι αντριδες που λέει και η γιαγιά μου χαχα
    Ότι και καλά ο μόνος βαρβατίλας είναι ο δίμετρος και όλοι οι άλλοι είναι να χαμέ να λέγαμε; Δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτό από μόνο του βγάζει σημάδια που δείχνουν κόμπλεξ κατωτερότητας.
    Αχ νιώθω πολύ μόνος

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    MARILOΥ ,σκοπος μου δεν ειναι να πιεσω κανεναν ,αυτο που καμω συνηθως ειναι να γραφω αποψεις και ερευνες οι δικες μου, αλλα αλλων επιστημονων η ερευνητων χωρις να παιρνω θεση στο ιδιο κειμενο, για αυτο και πολλες φορε παραξηγουμε η μου λενε οτι αντιφασκω, το κανω διοτις νομιζω οτι πρεπει να ακουγοντε ολες οι αποψεις, οι σοβαρες βεβαια.
    Βεβαια καταγραφω και τις δικες μου αλλα χοριστα για να μη μπερδευοντε.Εαν μπορω με τις διαπλατες και αντικειμενικες μου γνωσεις να "ανοιξω" τα ματια σε μερικους εχει καλος, αν εθελοτυφλει ομως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω. Μερικοι εχουν την ανεση κι την ευγενεια και το αναγνωριζουν και μαθαινουν πολλα, αλλοι ομως λογο κομπλεξ δεν τα παραδεχοντε αυτα που γραφω κι κριμας διοτις δεν θα εχετε πολλες τετοιες ευκεριες . Οσο μετριοφρον και να ειμαι δεν νομιζω οτι ειναι "ψωνιστικο" να λεω οτι προσφερω γνωση μερικες φορες.Ομως οπως ολοι μας μπορει μια στις τοσες να κανω και λαθος, ετσι δεχομαι τις ερωτησεις και αν εχω καποιο λαθος το διορθωνω .
    Το φορουμ ειναι λογικο να μην μπορει να γινει πεδιο επιστημονικης κουβεντας διοτις καταλαβαινω οτι δεν εχετε ολα τα παιδια τις απετουμενες ικανοτητες και γνωσεις, θα μπορουσατε ομως να ειστε πιο ευγενικοι και με ανοιτα τα ματια σας, διοτις μετα απο χρονια θα αναπολητε κι θα αυτομαστιγωνεστε οπου χασατε τετοιες ευκερειες ,αντι λοιπον να γραφετε κριτικες καλυτερα να κανετε ερωτησεις για να μαθετε.
    Οσο για το θεμα καθε αυτου, το οτι δεν πιστευεις ειναι δικαιωμα σου, λυπαμαι βεβαια για εσενα αλλα μεχρι εκει. Ομως το να προσβαλετε ,αλλοι με ασχημο τροπο μια θρησκεια ,εκμεταλευομενοι το οτι ειναι θρησκεια ειρινηκη χωρις να κανει επιθεσεις, το να κοροιδευετε την μοναδικη πιστη που εχει μεσα αληθεια ,δεν σας-τους -κανει πιο εξυπνους.
    Εμεις οι χριστιανοι ειμαστε δυνατοι κι δε φοβομαστε τις επιθεσεις αυτες, εχουμε ζησει τις χειροτερες διωξεις, εχουμε περασει απο τα πι βαρβαρα βασανηστιρια, μαστιγοματα, λιτσαρισματα, Χριστος μας ειναι η μεγαλη αποδηξη. Εχουμε προετημαστει μεσα μας να μαρτυρησουμε εν αναγκη, αφου θα παμε σε εναν αλλο κοσμο και εκει το φως που εμας θα δινει λαμψη τους διπλα θα τους καιει ,θα λιωνουν απο τις φλωγες και εμεις θα γελαμε.
    Καλημερα και απο μενα , μπορει να μην εγραψα ξανα στο θεμα αυτο , ομως διαβασα αρκετα και αποφασησα να απαντησω , ειρηνικα , χωρις ειλικρινα καμια διαθεση στηλιτευσης . Λοιπον θα ηθελα πρωτα απολα να διευκρινησω οτι ειμαι ενας ανθρωπος που αγαπαει το Θεο και Χριστο μας , ομως δεν ειμαι απο εκεινους που δεχονται ευκολα τα οσα κηρυττει η εκκλησια , η οποια δυστυχως ειναι δομημενη και φτιαγμενη απο ανθρωπους . Οχι , δεν ακολουθω τα οσα επιτασονται και με καθε ειλικρινεια αποφευγω πλεον τις συναναστροφες μου με ανθρωπους οι οποιοι ειναι θρησκοληπτοι . Ομως , νηστευω τουλαχιστον τις μισες απο τις σαρακοστες (φετος λογω αρρωστειας μοναχα δυο βδομαδες ) , κοινωνω αφου εχω εξομολογηθει (σε ανθρωπο - παππα- που ξερω οτι αγαπαει τΟ Θεο και τους ανθρωπους ) αν και δεν καταφερα να κοινωνησω εδω και ενα μεγαλο διαστημα καθως οι αυτοτραυματισμοι μου ειναι καθημερινοι και δεν ειχα καθαρο πνευμα και γαληνη ψυχης ωστε να το κανω , σεβομαι και αγαπω το Χριστο μας . Ομως περα απο αυτα παραμενω και θα παραμεινω κοσμικη και χωρις επιθυμια να αποκτησω πνευματικους και να ξαναεμβαθυνω στην Ορθοδοξη Χριστιανικη Εκκλησια , πραγμα που το ειχα κανει για μεγαλο μερος των τελευταιων χρονων και ομως τελικα το απερριψα καθως ειδα οτι δεν ηταν για μενα ολη αυτη η θρησκευτικη μανια . Σεβομαι οποιον , ομως , ειναι εκει και παραμενει ακλονιτος στα οσα πιστευει και πρεσβευει . Βεβαια σεβομαι και στον οποιον δηλωσει αθεος και εχω φιλους σε αυτη την κατηγορια χωρις να κατεβασω το γνωστο οχετο που πολλοι εκ των καλων Χριστιανων κανουν , αρκει βεβαια και εκεινοι να σεβονται τα πιστευω τα δικα μου . Ομως επειδη εχω διαβασει πολυ , εχω συζητησει αλλο περισσοτερο , θα ηθελα να πω οτι το "πιστευε και μη , ερευνα" σημαινει "ειτε πιστευεις , ειτε οχι , ερευνα " , διοτι η Χριστιανικη Ορθοδοξη πιστη μας παντα μα παντα μας προτρεπει να μεταλαμε τας γραφας και οχι να πιστευουμε τυφλοσουρτι τα παντα . Το μονο σιγουρο ειναι οτι ενας ανθρωπος , ενας Χριστιανος θα πεσει στη φωτια να σωσει τον αδελφο του και δεν θα καθησει στο θρονι του να στηλιτευει και να χασκογελαει με τον πονο του αδελφου του . Μην ξεχνας οτι Ο Θεος ειναι εκεινος που συγχωρεσε την υστατη στιγμη τον κλεφτη πανω στο σταυρο του μαρτυριου και του απλωσε το χερι για τη σωτηρια του .
    Ολα καλα , αγαπη και υγεια και κυριως ψυχικη διοτι ειναι σημαντικοτερη απο τη σωματικη .

  10. #325
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,363
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    MARILOΥ ,σκοπος μου δεν ειναι να πιεσω κανεναν ,αυτο που καμω συνηθως ειναι να γραφω αποψεις και ερευνες οι δικες μου, αλλα αλλων επιστημονων η ερευνητων χωρις να παιρνω θεση στο ιδιο κειμενο, για αυτο και πολλες φορε παραξηγουμε η μου λενε οτι αντιφασκω, το κανω διοτις νομιζω οτι πρεπει να ακουγοντε ολες οι αποψεις, οι σοβαρες βεβαια.
    Βεβαια καταγραφω και τις δικες μου αλλα χοριστα για να μη μπερδευοντε.Εαν μπορω με τις διαπλατες και αντικειμενικες μου γνωσεις να "ανοιξω" τα ματια σε μερικους εχει καλος, αν εθελοτυφλει ομως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω. Μερικοι εχουν την ανεση κι την ευγενεια και το αναγνωριζουν και μαθαινουν πολλα, αλλοι ομως λογο κομπλεξ δεν τα παραδεχοντε αυτα που γραφω κι κριμας διοτις δεν θα εχετε πολλες τετοιες ευκεριες . Οσο μετριοφρον και να ειμαι δεν νομιζω οτι ειναι "ψωνιστικο" να λεω οτι προσφερω γνωση μερικες φορες.Ομως οπως ολοι μας μπορει μια στις τοσες να κανω και λαθος, ετσι δεχομαι τις ερωτησεις και αν εχω καποιο λαθος το διορθωνω .
    Το φορουμ ειναι λογικο να μην μπορει να γινει πεδιο επιστημονικης κουβεντας διοτις καταλαβαινω οτι δεν εχετε ολα τα παιδια τις απετουμενες ικανοτητες και γνωσεις, θα μπορουσατε ομως να ειστε πιο ευγενικοι και με ανοιτα τα ματια σας, διοτις μετα απο χρονια θα αναπολητε κι θα αυτομαστιγωνεστε οπου χασατε τετοιες ευκερειες ,αντι λοιπον να γραφετε κριτικες καλυτερα να κανετε ερωτησεις για να μαθετε.
    Οσο για το θεμα καθε αυτου, το οτι δεν πιστευεις ειναι δικαιωμα σου, λυπαμαι βεβαια για εσενα αλλα μεχρι εκει. Ομως το να προσβαλετε ,αλλοι με ασχημο τροπο μια θρησκεια ,εκμεταλευομενοι το οτι ειναι θρησκεια ειρινηκη χωρις να κανει επιθεσεις, το να κοροιδευετε την μοναδικη πιστη που εχει μεσα αληθεια ,δεν σας-τους -κανει πιο εξυπνους.
    Εμεις οι χριστιανοι ειμαστε δυνατοι κι δε φοβομαστε τις επιθεσεις αυτες, εχουμε ζησει τις χειροτερες διωξεις, εχουμε περασει απο τα πι βαρβαρα βασανηστιρια, μαστιγοματα, λιτσαρισματα, Χριστος μας ειναι η μεγαλη αποδηξη. Εχουμε προετημαστει μεσα μας να μαρτυρησουμε εν αναγκη, αφου θα παμε σε εναν αλλο κοσμο και εκει το φως που εμας θα δινει λαμψη τους διπλα θα τους καιει ,θα λιωνουν απο τις φλωγες και εμεις θα γελαμε.

    Πάνου όχι αυτά σε εμένα ,γνωριζόμαστε και από την καλή και από την ανάποδη .

    Άντε καλή συνέχεια στο έργο σου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #326
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εκει ομως εχουμε εμεις οι χριστιανοι την ανεση να μας συγχωρουν απο την αμαρτια! μεσα απο την εξωμολογηση κατα καποιον τροπο "σβηνει" το κακο που κανω και ξανα τη επομενη το ιδιο. Ομως πρεπει στα αληθεια να μετανιωνεις, μετα απο την συνουσια οχι πριν.
    Φοβαμαι οτι εδω κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος καθως το ιερο μυστηριο της εξομοληγησης υπαρχει οχι για να μας δινει αφεση αμαρτιων μεχρι την επομενη φορα που θα κανουμε το ιδιο αλλα για να προσπαθουμε μεσα απο αυτη τη διαδικασια να μην επαναλαβουμε τα λαθη που ειχαμε κανει . Τοτε σκοτωσε και εξολογησου , επειτα σκοτωσε ξανα και ξανα εξομολησου κτλ κτλ κτλ , δεν παει ετσι . Τοτε αυτο που ψαχνεις (οχι εσυ , ακαδημαικα το λεω) ειναι ενα απο τα συγχωροχαρτια που μοιραζε ο παπας και μια κλεισμενη θεση στον παραδεισο καθως οτι και να κανεις εσυ θα συνεχισεις να το εξομολογεισε οποτε ουτε γατος ουτε και καμια ζημεια .

  12. #327
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπιτη Βικτωρια λυπαμαι εαν αντηληφθεις λλαθος αυτα που γραφω, η ευθινη ειναι σε εμενα πιο ολυ αφου δεν καταφερα να αποδοσω το νοημα σωστα.
    Οταν λεω για την εξωμλογιση και την επαναλυψη της ιδιας αμαρτιας το γραφω ωστε να μην νομιζουν οτι εαν ξανα πεσουμε στο ιδιο λαθος δεν θα μας συγχωρησουν ,οτι δε εχουμε αφεση αμαρτιων ξανα, με αποτελεσμα να "φευγουμε" απο το Χριστο και να μηγαινουμε σε επικυνδηνα λιμερια,οπου οι τυψεις μας θα μας οδηγησουν στο αντιθετο .Το μεγαλειο του χριστιανισμου ειναι στο οτι δεν υπαρχει αμαρτια και λαθος πραξη που να μην μπορει να συγχωρεθει ακομα και οι εξαρτησεις ,διοτις με την λογικη οτι δεν επιτρεπετε να κανουμε πολλες φορες την ιδια αμαρτια τοτες οι χρηστες ναρκωτικων για παραδηγμα θα επρεπε να αποκληστουν απο τον Θεο μας.
    Ομως θα πρεπει να υπαρχει η ουσιαστικη και αληθεινη μετανοια μεσα μας! Οταν ομως υπαρχει "αρρωστια" ψυχης μπορει να ξανα υποπεσουμε στο ιδιο αμαρτημα.Αυτο εννοουσα και οχι με την πονηρη ματια, οτι μπορουμ να ζηταμε συγνωμη κι ξανα παλυ τα ιδια με συνειδητο τροπο.
    Οσο για την εκκλησια, θα πρεπει να τους βλεπουμε με αλλο ματι, δεν ειναι αγιοι, ειναι ανθρωποι σαν εμας, οπου και λαθος θα κανουν ,και παρεξηγησεις θα υπαρξουν και θα υπαρξουν ανθρωποι με υποκρισια και πονηραδα προς οφελος τους. Δηνουν εναν αγωνα και αυτοι οπως εμεις, ημετανοια και η συγχωρεση πρεπει να προσφερετε και σε αυτους οπως κι απο αυτους προς εμας. Εκκλησια δεν ειναι ενα αψυχο ακινητο, ειναι μια κοινωνικη προσπαθεια των χριστιανων να αποδηξουν στον Θεο οτι μπορουμε να συνηπαρξουμε ολοι μαζι μυραζωντας την αγαπη ΤΟΥ ! ειναι η προσπαθεια πυ κανουμε ολοι μαζι να ζησουμε οσο το δυνατον με πραξη τα οσα γραφωντε στις Γραφες και τα οσα οι Αγιοι Αποστολοι μεταφραν απο το κυρηγμα του Ιου Του Θεου,εκκλησια ειναι ο τροπος να μεταφερθει το ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ αναμεσα μας. Για να γινουν ομως ολα αυτα, για να μας "εισακουσει" ο θεος πρεπει να υπαρξει "καλεσμα" απο εμας, και η μεθοδος ειναι η προσευχη και οι λευτουργιες μυστηριων,οπου οταν γινοντε κατω απο συγκεκριμενες πρακτηκες - οπως το οτι μαζι πολλοι ανθρωποι προσευχοντε καλωντας την Παναγια - μεθοδους "ανοιγουν" οι ουρανοι και υπαρχει μεσο του Αγιου Πνευματος η "ζευξη" με τον Θεο.
    Τελος , Βικτωρια, αληθεια δεν σου κανει εντυπωση οτι μερικοι ανθρωποι κατηγορουν τοσο δυναμικα την εκκλησια και προσπαθουν με οργανομενες και πολυεξωδες πρακτικες να τη λυδορησουν? Το οτι εχει συτησει και βοηθησει εκατονταδες χιλιαδες ανθρωπους ,παιδακια ,ολα αυτα δε πρεπει να τα ξεχναμε ! ανηκουμε στην εκκλησια ολοι μας! δεν ειναι κατις εξω απο εμας.

  13. #328
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πάνου όχι αυτά σε εμένα ,γνωριζόμαστε και από την καλή και από την ανάποδη .

    Άντε καλή συνέχεια στο έργο σου ...
    Αγαπιτη ΜΕΡΙΛΟΥ, δεν με γνωριζεις ,διοτις δεν εχω "αναποδη" ουτε κακη πλευρα. Αν με ηξερες θα γνωριζες το αθωο της σκεψης μου, την αγνωτιτα των προθεσεων μου!
    Δεν σε κατηγορω για κατις ουτε μπορω να εχω νευρα απεναντι σου, για κανενα δεν εχω, απεναντιας σου εχω γραψει πολλες φορες οτι ευχομαι να βρεις γαληνη και υγεια μεσα σου, παρα το αντιθετο των δικων σου ευχων αλλα και αλλων, αυτο αποδηκνηει πολλα.
    Οσο για το "εργο μου" δεν κανω κατις, ο καθε ενας μας καταγραφει τις αποψεις του και τις γνωμες του, απλα θα σου ζηταγα να μην επιρεαζεις τους αναγνωστες ,να μην διαβαζουν δλδ αρνητικα λογια για τον χριστιανισμο για παραδηγμα διοτις επιρεαζοντε ,εσυ μπορεις να πιστευεις οτι θες οπως ολοι μας.
    Ισως καποια μερα να αντιληφθουμε οτι ειναι λαθος της κοινωνιας μας που δεν εχει νομικο πλαισιο για τις θρησκειες, οταν βλεπουμε να αλλαζουν οι ανθρωποι γυρο μας , η επιβολη του νομου θα μας ειναι σωτηρια! οπως στα πρωτα χρονια του βυζαντιου ,οπου ο νομος προστατευε τον χριστιανισμο και το αποτελεσμα ηταν υπεροχο, οι ανθρωποι αλλαξαν ζωη προς το καλυτερο, υπηρξε μεγαλη ακμη πολυτησμου και ειρηνης.

  14. #329
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    το να πιστευεις χωρις να ερευνας και να χρησιμοποιεις την κολαση ως απειλη ειναι παααααααααααααααααααααααα ααααααααρα πολυ υποπτο και αυτος ειναι φανταζομαι ενας απο τους λόγους που κάποιοι φευγουν απο τον Χριστιανισμό ή τον αγνοούν. και περα απο αυτό κατα την γνώμη μου παντα, είναι και αφύσικο. Από την στιγμη που δεν υπάρχει απόδειξη για τον Χριστιανισμό ότι είναι η σωστή θρησκεία, μου φαίνεται αφύσικο να πρέπει να ακολουθήσουμε ένα σωρο κανόνες της εκκλησίας (την στιγμή που η ίδια έχει αλλάξει γνώμες μεσα στα χρόνια) χώρις απόδειξη.


    1) Πως να ακολουθήσουμε τους κανόνες της εκκλησίας όταν η ίδια έχει κάνει λάθη? Πως ειναι δυνατόν να ακολουθήσω την παράδοση της εκκλησιας όταν αυτή αλλάζει και μάλιστα όταν υπάρχουν διαφορετικες γνώμες? Πχ γιατι να ακολουθήσω την εκκλησία όταν κάποια στιγμή μέχρι το 1500 (από ότι διαβασα στο φορουμ) πίστευαν ότι η γυναίκα δεν έχει ψυχη?

    2) πως να ακολουθήσω την εκκλησία όταν υπάρχουν ιερείς που είναι αντιεμβολιαστες?

    3) πως γινεται κάποιοι ιερεις να θεωρούν αμαρτία η γυναίκα να φορά παντελόνι ενω κάποιοι άλλοι νομίζω δεν το θεωρούν αμαρτία?

    4) πως γινεται η εκκλησια ενω αρνούνταν την εξελιξη, τώρα την δέχεται (απο οτι ειχα διαβάσει)?

    οπότε πως ένας ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ να ακολουθήσει τους κανόνες της εκκλησίας όταν αυτή αλλάζει γνώμες?

  15. #330
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οταν ολοι μεσα μας βρουμε την εννοια της ταπεινοτητα και καταλαβουμε οτι και οι αλλοι ανθρωποι ειναι σαν εμας! οταν καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε πανω απο κανενα!! ουτε απο τον πιο φτωχο ινδο που ζει στο δασος!! -οπου παρεπηπτωντος στην ιδια οταν ειχαν κτηνιατρους εμεις ειχαμε τα γεννητουρια του Ιποκρατη - οταν λοιπον μπειτε μεσα στην κοινωνιες με το σεβασμο που πρεπει θα καταλαβαιτε οτι δεν μπορει η καθε θρησκεια να μπει στα μετρα μας! δεν μπορει να κανει οτι γουσταρουμε εμεις!! υπαρχουν ενα ειδος απο κανονες που εχει καθε θρησκευμακαθε δογμα.Αρα αν σε καποιους δεν αρεσει ο χριστιανισμος δεν ειναι υποχρεωμενος να ανηκει εκει, αλλα οπως σε ολες τις λεσχες δεν θα μπορεις να απολαυσεις ουτε τα καλα ουτε τα αρνητικα του!
    Προσωπικα λογο του οτι εχω γνωρησει αρκετους τοπους της Ασιας και της Αφρικης εχω καταλαβει ποσο λιγοι ειμαστε εμεις οι ελληνες για παραδηγμα, αυτη η ψωνιστικη ιδεα που εχουμε οτι εχουμε δωσει τα φωτα και αλλες βλακειες! οταν προσωπικα επικοινωνοντας με φιλους αφρικανους οπου δεν γνωριζαν την Ελλαδα!! νομιζα οτι ειναι μια περιοχη μικρη στη Μεσωγειο! ειμαστε πολυ λιγοι για να χουμε τοσο ψωνιο!
    Ο καθε θεος λοιπον λαμβανει υπαρξη μονο οταν συντονησμενα πολλοι ανθρωποι πιστευουν σε αυτον, ο Θεος που θελει να πλασει ο καθε ενας μας, οπως γουσταρει αυτος λυπαμαι αλλα δεν υπαρχει! Το πιστευε και μην ερευνα δεν εχει κομα! και ειναι ξεκαθαρο το νοημα του! η πιστη δεν ειναι επιστημη, δεν εχει αντικοιμενικες αποδηξεις, ειναι ακριβως το αντιθετο ειναι το μη φυσικα αποδεχτο! αυτο παει να πει πιστη! αν θελετε ψαξτε και την λεξ να καταλαβετε το τι παει να πει!

Page 22 of 25 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •