Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 25 FirstFirst ... 132122232425 LastLast
Results 331 to 345 of 374
  1. #331
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες,εγω παντα θα ερευνω ,και αναλογα με το τι βλεπω θα κρινω αν θα πιστεψω σε κατι η οχι.Απο κει και περα σε αυτη τη ζωη εχω δει τα παντα:Εχω δει καλους χριστιανους,που εφαρμοζουν τις αρχες της θρησκειας στη ζωη τους,αλλα εχω δει και υποκριταρους που κανουν μονο μεγαλους σταυρους.Και απο την αλλη ανθρωπους αθεους οι οποιοι ομως ειναι πραγματικα καλοι και αγνοι ανθρωποι.Εγω δεν θα κρινω κανεναν.Μακαρι ολοι να ερθουν κοντα στο θεο και να ειναι ευτυχισμενοι και γαληνιοι.Καποιοι απο την αλλη μπορει για καποιους λογους δεν θα το βρουν αυτο.Και παλι οκ για μενα.Η ψυχικη γαληνη ειναι το παν,με οποιο τροπο κι αν τη βρεις.

  2. #332
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    να πιστεψεις στην εκκλησια χωρις αποδειξη την στιγμη που η ιδια εχει αλλαξει γνωμες και εχει ακομη και διαφωνιες μεχρι σημερα, δεν ειναι καθολου φυσικο νομιζω.

    το θεμα μου δεν ειναι ο Χριστιανισμός τοσο αλλα κυριώς η εκκλησία. δεν προσπαθω να κοροιδεψω, ουτε να πολεμησω την εκκλησια απλα εκφραζω αποριες και ερωτηματα.

    και οχι δεν μπορω απλα να πω "ας κανω οτι λεει η εκκλησια παρολο που αλλαζει γνωμες, παρολο που υπαρχουν διαφωνιες, γιατι ειναι σωστη παρολο που δεν μπορει να το αποδειξει"

  3. #333
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ο οταν λοιπον μπειτε μεσα στην κοινωνιες με το σεβασμο που πρεπει θα καταλαβαιτε οτι δεν μπορει η καθε θρησκεια να μπει στα μετρα μας! δεν μπορει να κανει οτι γουσταρουμε εμεις!! υπαρχουν ενα ειδος απο κανονες που εχει καθε θρησκευμακαθε δογμα.Αρα αν σε καποιους δεν αρεσει ο χριστιανισμος δεν ειναι υποχρεωμενος να ανηκει εκει...
    Χαίρομαι πάντως που όλο και περισσότεροι πλέον δεν θέλουν να ανήκουν στο χριστιανισμό και γενικά σε καμία θρησκεία.

  4. #334
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Θα επρεπε να θεωρειτε καλο οτι δεν εχουν μονημες ιδεες και αποψεις οι ανθρωποι που διοικουν την εκκλησια! Πρεπει να δεχοντε και να προσαρμοζουν την εκκλησια ανα τις εποχες! οι ανθρωποι αλλαζουν ειτε μεσα απο την τεχνολογια ειτε μεσα απο την εξεληξη της πολιτιαμικης και πολυτικης τα παντα γυρο μας αλλαζουν ! Για αυτο και κανουν τις συνωδους και συσκεπτοντε κι ψαχνουν να βρουν το πιο σωστο για να υπερετουν και να βοηθουν τους ανθρωπους. Αρα ειναι καλο που αλλαζει και δεν εχει πουρητανες αποψεις.
    Οσο γι την χαρα που νιωθετε οτι απομακρινοντε οι ανθρωποι απο την πιστη και πλησιαζουν τον υλισμο και τον μηδενισμο μονο χαρα δε θα επρεπε να σας δεινει, διοτις ο φοβος του θανατου θα βγει παλυ στην επιφανεια και αυτος ειναι ο λογος οπου οι ανθρωποι τρεχουν πανικοβλητοι να αποκτησουν υλικα κι σαρκηκες απολαυεις διοτις θελουν να τα κανουν πριν πεθανουν! αυτο ομως ειναι πολυ επικυνδηνο! διοτις γενναει τον ανταγωνησμο την ζηλεια και την υπαρξη σε βαρος του διπλανου μας.Ο φοβος το θανατου ειναι πολυ ασχημο πραγμα και ειναι αντιθετο στην χριστιανικη πιστη οπου αυτο που κανει ειναι να νικαει τον θανατο.

  5. #335
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οσο γι την χαρα που νιωθετε οτι απομακρινοντε οι ανθρωποι απο την πιστη και πλησιαζουν τον υλισμο και τον μηδενισμο μονο χαρα δε θα επρεπε να σας δεινει, διοτις ο φοβος του θανατου θα βγει παλυ στην επιφανεια και αυτος ειναι ο λογος οπου οι ανθρωποι τρεχουν πανικοβλητοι να αποκτησουν υλικα κι σαρκηκες απολαυεις διοτις θελουν να τα κανουν πριν πεθανουν! αυτο ομως ειναι πολυ επικυνδηνο! διοτις γενναει τον ανταγωνησμο την ζηλεια και την υπαρξη σε βαρος του διπλανου μας.Ο φοβος το θανατου ειναι πολυ ασχημο πραγμα και ειναι αντιθετο στην χριστιανικη πιστη οπου αυτο που κανει ειναι να νικαει τον θανατο.
    Δεν υπάρχει κανένας φόβος του θανάτου.
    Την τρομολαγνεία σας αλλου

  6. #336
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φοβααι αγπητε μου, οπως ολοι οι ανθρωποι! ειτε συνειδητα ειτε υποσυνειδητα ειτε και τα δυο! ειναι λογικο και πολυ σπανιο να το νικησει ενας αθεως.Αποδηξη ειναι η αλλαγη της κοινωνιας προς τους ρυθμους του υπερβολικου και ανεφ ορων καπηταλισμου! οταν προσπαθουν οι ανθρωποι να αποκτησουν τρελες κατακτησεις οπου αδιαφορουν αν ειναι σε βαρος αλλων αυτο τα λεει ολα!
    Οπως ελεγε και ο Ντοστογιεφσκι και να μην υπηρχε ο Θεος θα επρεπε να τον εφευβρουμε διοτις οι ανθρωποι δυστυχως πολλες φορες δεν μπορουν να δεχτουν την ηθικη και τον σεβασμο στους συνανθρωπους τους! μονο ο φοβος μιας ανωτερης δυναμης μπορει να τους το κανει αυτο! Ο νομος σε καθε κρατος μεσα απο την δικαιωσυνη προσπαθει να κρατα τις ισοροποιες, εαν οι ανθρωποι πιστευαν πραγματικα δεν θα την ειχαε αναγκη!
    Οταν καποιος πρατει βιασμο εναντι μιας αθωας κοπελας, αν ειναι αθεος θα κοιταξει πως να γλυτωσει τον κρατικο νομο! εαν ομως ειναι πιστος δεν θα το κανει διοτις ξερει οτι θα υπαρξει ανωτατη τιμορια οπου δεν μπορει να κρυφτει! Δυστυχως δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι μεσα τους τα οροια να καταλαβουν οτι δεν πρεπει να κανω κακο στην κοπελα αυτη επειδη εχει και αυτη τις ελευθεριες της και την ψυχη της που πρεπει να σεβαστω!

  7. #337
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οταν καποιος πρατει βιασμο εναντι μιας αθωας κοπελας, αν ειναι αθεος θα κοιταξει πως να γλυτωσει τον κρατικο νομο! εαν ομως ειναι πιστος δεν θα το κανει διοτις ξερει οτι θα υπαρξει ανωτατη τιμορια οπου δεν μπορει να κρυφτει!
    Τρικυμία εν κρανίω. Αν το μόνο που σε εμποδίζει να βιάσεις μια γυναίκα είναι ένας φανταστικός τιμωρός, τότε πρέπει επειγόντως να σε κλείσουν μέσα.

  8. #338
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Τρικυμία εν κρανίω. Αν το μόνο που σε εμποδίζει να βιάσεις μια γυναίκα είναι ένας φανταστικός τιμωρός, τότε πρέπει επειγόντως να σε κλείσουν μέσα.
    Ναι, βλακεία αυτό που είπε ότι οι άθεοι δεν έχουν αναστολές και ότι οι πιστοί έχουν, αλλά να σε ρωτήσω κάτι? Όλοι οι πρόγονοί σου που πίστευαν στον "φανταστικό τιμωρό" έπρεπε να κλειστούν στο ψυχιατρείο, ενώ οι "σύγχρονοι άνθρωποι" που πιστεύουν στις "69 στάσεις για καλύτερη ηδονή" και λοιπές μαλακίες είναι μια χαρά ε?

  9. #339
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ναι, βλακεία αυτό που είπε ότι οι άθεοι δεν έχουν αναστολές και ότι οι πιστοί έχουν, αλλά να σε ρωτήσω κάτι? Όλοι οι πρόγονοί σου που πίστευαν στον "φανταστικό τιμωρό" έπρεπε να κλειστούν στο ψυχιατρείο, ενώ οι "σύγχρονοι άνθρωποι" που πιστεύουν στις "69 στάσεις για καλύτερη ηδονή" και λοιπές μαλακίες είναι μια χαρά ε?
    ειναι εντελως ασυνδετο αυτο που λες...
    συγκρινεις στασεις του σεξ με την πιστη στον θεο; απο που κι ως που;
    δεν "πιστευει" κανεις στο σεξ. του αρεσει, ή δεν του αρεσει. δεν προκειται για "πιστη" ομως...
    υπαρχουν και πιστοι που τους αρεσει το σεξ ξερεις..
    εχεις πει κι αλλες τετοιες σκεψεις κατα καιρους, γι αυτο και δεν σου απανταω. λες εντελως ασυνδετα μεταξυ τους πραγματα...

  10. #340
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Eagle guy μαλον εισαι πιστος της ινδης θεας Krishna !! χαχα οπου ειναι η θεα του σεξ στην ινδικες θρησκειες, στον ινδουισμο υπαρχουν πανω απο 1000 θεοι, οπου συνηθως ειναι ανα περιοχες αλλα και συμβολισμο, μπορει λοιπον να εισαι πιστος σε αυτην την θεα! οπου το μονο που ασχολειτε ειναι το σεξ, δεν με χαλαει προσωπικα και αν οι ινδες γυναικες ηταν λιγο πιο δυτικες στα θεματα της καθαριοτητας προσωπικα θα ξανα πηγαινα να μεινω στην Ινδια.
    Οσο γιατο παραδηγμα οπου αναφερα με τον βιασμο, αν δεν μπορειτε να καταλαβαιτε τον λογο που το εγραψα η εθελοτυφλητε στο παραδηγμα που ηθελα να γραψω δικο σας το προβλημα, διοτι δεν ειπα οτι οποιος ειναι αθεος ειναι βιαστης, αλλα οποιος ειναι βιαστης και αθεος.
    Μερικες φορες προσπαθω να γραφω με ειλικρινιακαι χωρις ειρωνικο χαβαλε, μπας και υπαρξει καποιος εδω μεσα που μπορει να κανει κουβεντα σωκρατικου ηφους! με επιχειτηματα δλδ και με σεβασμο, αλλα δυστυχως οι πιο πολλοι οπου απαντατε εδω μεσα με υποχρεωνετε να σας καμω χαβαλε και να γελαω με τη παρεα μου στις οποιες κομπλεξικες απαντησεις σας .

  11. #341
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    κουβεντα σωκρατικου ηφους! με επιχειτηματα δλδ και με σεβασμο, αλλα δυστυχως οι πιο πολλοι οπου απαντατε εδω μεσα με υποχρεωνετε να σας καμω χαβαλε και να γελαω με τη παρεα μου στις οποιες κομπλεξικες απαντησεις σας .
    Μεγάλε κουβέντα Σωκρατικού ήθους και θρησκευτικές παρωπίδες στη σκέψη αδυνατούν να συμβαδίσουν ''ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ''
    Είναι έννοιες εντελώς αντίθετες και ασυμβίβαστες. Οπότε κάτσε εκεί με τους ψεκασμένους ομοιους σου να τα λέτε μεταξύ σας να γουστάρετε, να χαχανίζετε για ότι βλακεία σας κατέβει.
    Πραγματικά εμένα ούτε με ενοχλείς, ούτε με βλάπτεις σε τίποτε. Εσύ γελοιοποιείσαι.. Peace.

  12. #342
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Φλασιά..

    Υπάρχει πιο ατιμωτικό πράγμα από την απαγόρευση των γυναικών να φέρουνε τον τιμητικό τίτλο του ιερέα;
    Πως θα μιλήσει ο χριστιανισμός για ισότητα στην κοινωνία όταν απαγορεύει στις γυναίκες την ισότητα στην εκκλησία.

  13. #343
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φλασιά..

    Υπάρχει πιο ατιμωτικό πράγμα από την απαγόρευση των γυναικών να φέρουνε τον τιμητικό τίτλο του ιερέα;
    Πως θα μιλήσει ο χριστιανισμός για ισότητα στην κοινωνία όταν απαγορεύει στις γυναίκες την ισότητα στην εκκλησία.
    τι φλασια, καλε;
    το εχουμε πει απ την πρωτη σελιδα...

  14. #344
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι φλασια, καλε;
    το εχουμε πει απ την πρωτη σελιδα...
    Ναι ρε συ, για αυτό την λένε φλασιά, γιατί την τρως οποιαδήποτε στιγμή μέσα στον χρόνο.

  15. #345
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλημερες,εγω παντα θα ερευνω ,και αναλογα με το τι βλεπω θα κρινω αν θα πιστεψω σε κατι η οχι.Απο κει και περα σε αυτη τη ζωη εχω δει τα παντα:Εχω δει καλους χριστιανους,που εφαρμοζουν τις αρχες της θρησκειας στη ζωη τους,αλλα εχω δει και υποκριταρους που κανουν μονο μεγαλους σταυρους.Και απο την αλλη ανθρωπους αθεους οι οποιοι ομως ειναι πραγματικα καλοι και αγνοι ανθρωποι.Εγω δεν θα κρινω κανεναν.Μακαρι ολοι να ερθουν κοντα στο θεο και να ειναι ευτυχισμενοι και γαληνιοι.Καποιοι απο την αλλη μπορει για καποιους λογους δεν θα το βρουν αυτο.Και παλι οκ για μενα.Η ψυχικη γαληνη ειναι το παν,με οποιο τροπο κι αν τη βρεις.

    Καλημέρα !
    Αυτό συμφωνώ απόλυτα !

    Το ζητούμενο είναι η δική σου απόλυτη ηρεμία μέσα από οποιοδήποτε θεό ,Βούδα και γενικά όπως τον ονομάζεις.
    Αν καταφέρεις και το βρεις εισαι ο καλύτερος όλων ,άλλωστε όλοι μας μετά από μια τέτοια αναζήτηση καταλήγουμε στα προσωπικά μας πιστεύω .
    Για να είμαστε εκεί μάλλον τα βρήκαμε .
    Αν κάποιος άλλος δεν το βρήκε ας ψάχνει ,ει άι δικαίωμα του !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 23 of 25 FirstFirst ... 132122232425 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •