Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 25 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 91 to 105 of 374
  1. #91
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 01-05-2021 at 13:36.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,757
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 01-05-2021 at 13:36.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ευχαριστώ πολύ τα χριστιανά μέλη που σχολιάζουν, καθώς καταδεικνύουν την ένδεια επιχειρημάτων. Προσπερνώντας λοιπόν τις προσπάθειες χειραγώγησης και λοιπά τεχνάσματα (έχουν εξάλλου ποτιστεί με συγκεκριμένη ιδεολογία/θρησκευτική έξαρση που δεν επιτρέπει την ανάλυση και την κριτική, ούτε τις πηγές και τα στοιχεία, προτιμάται ο τυφλοσούρτης και η παπαγαλία. Στην έρευνα και την ανάλυση, στην κριτική σκέψη και το ελεύθερο μυαλό η θρησκεία βλάπτει σοβαρά την υγεία).

    Στο link που βάζω και είναι ένα ορθόδοξο λινκ, αναφέρεται για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ιερείς γυναίκες στην χριστιανική εκκλησία. Και ξεκάθαρα το γράφει, δεν υπάρχουν γιατί ο χριστός ήταν άντρας. Αναφέρει δε και την ιδιαίτερο ενδιαφέρον σχολιασμό της Ιεραρχίας στην εκκλησία, καθώς και τον ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ρόλο της γυναίκας σε αυτήν. Ξεκάθαρα πράγματα. :P

    https://agonistes.gr/2017/03/20/%CE%...9%CF%81%CE%BF/

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Κι εδώ επίσης από ορθόδοξο link, απάντηση στο ερώτημα γυναίκα, έμμηνος ρύση και χριστιανισμός.
    Η γυναίκα θεωρείται ακάθαρτη.
    Διάφορα τραγελαφικά, όπως ένας άγιος που ήταν "διορατικός" και αποτραβούσε το χέρι του όταν διαισθανόταν ότι η γυναίκα που πήγαινε να του το φιλήσει είχε περίοδο. Για γέλια και για κλάματα.

    https://choratouaxoritou.gr/?p=47027&cn-reloaded=1

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Στα επόμενα ποστς σκοπεύω να ασχοληθώ με τη θέση της εκκλησίας για τη λεχώνα, για να δούμε πόσο τιμάται και αυτή, αφού επιμένουν οι χριστιανοί ότι η γυναίκα στην χριστιανική θρησκεία τιμάται τόσο πολύ.
    Το σαράντισμα της λεχώνας έχει το ίδιο μισογύνικο σκεπτικό με την ακάθαρτη γυναίκα που έχει περίοδο. Η γυναίκα λοιπόν λαμβάνει το εξής διχοτομικό και παράλογο μήνυμα: Ναι, η γυναίκα που γέννησε τον χριστό είναι ιερή. Εσύ όμως, η πιστή, είσαι ακάθαρτη, γιατί είσαι γυναίκα, είσαι ανίερη. Ναι, ταυτίζεσαι με την παναγία, γιατί είσαι γυναίκα. Άρα...Και η παναγία είναι ακάθαρτη, γιατί μη μου πείτε πως δεν είχε περίοδο επίσης. Μπορεί βέβαια στην πορεία της...βολικής αναδιοργάνωσης και κοπτοράπτινγκ της θρησκείας να ανακαλυφθούν κι άλλες ερμηνείες απολογητών. Δύσκολο να συνδυάσεις λογική και θρησκεία, δε βρίσκετε;
    Καλά, αυτά για τον σατανά, και τις λιτανείες του, έπικ ποστ, γέλασα πολύ, να είσαι καλά Panou.

    https://choratouaxoritou.gr/?p=47027&cn-reloaded=1

    Επίσης, ήδη αναφέρθηκε από το ίδιο μέλος, τον giorgopanou και η εξής απολογητική: ε, μα τότε ήταν άλλοι καιροί. Αυτό ανατρέπει την ιερότητα των γραφών, καθώς έχω να θέσω το ερώτημα. Αλλάζει το γεγονός ότι είναι Αγία Γραφή η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη; Πώς λοιπόν ιερά κείμενα, που είναι θεόπνευστα, τα ενέπνευσε ο ίδιος ο θεός και προέρχονται από τους αποστόλους του και συνεχιστές του έργου του, υπόκεινται στις ίδιες επιδράσεις του χρόνου πάνω τους με κάθε κοινή αντίληψη και σύστημα ιδεών;

    Με λίγα λόγια, και θα ήθελα απάντηση σε αυτό, η Αγία Γραφή είναι "άλλης εποχής"; Αν είναι άλλης εποχής, δεν είναι θεόπνευστη. Αν είναι αναλλοίωτη και δεν είναι άλλης εποχής, παρά μένει θεόπνευστη και πάντα επικαιρη και δεν προσαρμόζεται από το πέρασμα του χρόνου και τις κοινωνικές αλλαγές, τότε τις ρήσεις και τις διδαχές της τις εξετάζουμε ως έχουν.

    Απαντήσεις με επιχειρήματα και ανάλυση παρακαλώ στο παραπάνω ερώτημα.

  6. #96
    Marilou
    Guest
    Καλημέρα !

    Διευκρινηση..
    Κανένα από τα λινκν που έβαλες δεν είναι χριστιανικό και πολύ περισσότερο δεν έχουν καμία σχέση αυτά που αναφέρει με την επίσημη θέση ..

    Και για να μην μιλάτε άσκοπα ..
    Επίσημα λινκν ειναι μονο αυτα που είναι αναγνωρισμένα από την Ιερά Μητρόπολη και υπάρχει σχετικο έγγραφο αναρτημένο ή η αντίστοιχη αναφορά στο τέλος κάθε κειμένου...

    Όλα τα υπόλοιπα είναι από παρα θρησκευτικες οργανώσεις που στόχο έχουν αυτό εδώ ακριβώς που γίνεται τώρα ..


    Οπότε όταν ζητάς σοβαρή συζήτηση πρέπει να αναφέρεις και λινκν επίσημα και αναγνωρισμένα ...


    Είναι σαν να ασπάζομαι εγώ ότι οι Ταλιμπάν κάνουν βομβιστικες επιθέσεις επειδή το προστάζει το κοράνι .

    Αν αυτό εξυπηρετει τα συμφέροντά τους ή καλύτερα κρύβει πίσω από αυτό το γεγονός την ανηθικότητα και την βλακεία να το πω καθαρά της πράξης του τι πάει να πει ?
    Ότι θα πιστέψω και εγώ ότι αυτό λέει το κοράνι και η θρησκεία που υπηρετεί και θα του δώσω άφεση αμαρτιών ή θα δικαιολογήσω πως η ημιμαθεια του τον έφτασε σε αυτή την κατάντια ?

    Καλύτερα ο καθένας να πιστεύει αυτό που θέλει και να αναλογιστεί γιατί δεν είναι καλυμμένος με αυτό και αντί αυτού μάχεται να αποδείξει κάτι που φυσικά δεν υφίσταται μέσα από ανυπόγραφα άρθρα και τσαρλατανιστικες απόψεις ...
    Γιατί τόσο κάψα να το πω χύμα ,τόσο φανατισμός για να μεταπείσει μια ομάδα ανθρώπων και που έτσι ?
    Σε ένα ψυχολογικό φόρουμ που κανονικά τέτοια ποστ που δημιουργούν τέτοιο κλίμα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν ..

    Γιατί αλήθεια όλη αυτή η προσπαθεια σου δεν γίνεται σε έναν άλλον χώρο που θα υπάρχουν πλήρως καταρτισμένοι άνθρωποι να σου απαντήσουν όπως λες με σοβαρά επιχειρήματα στα ανυπόγραφα λινκ ?
    Μήπως γιατί εδώ μέσα μπορείς να το κάνεις αυτό ?

    Καλύτερα να αναλογιστούν κάποιο γιατί υπάρχει αυτός ο φανατισμός και από τις δύο πλευρές και όχι η μέση οδός που είναι αυτή που κάνει τον άνθρωπο ήρεμο και κατασταλαγμένος για αυτά που πιστεύει και υιοθετεί .

    Αυτά για να μην λέμε και ότι να ναι ...

    Και καλή Ανάσταση να έχουμε σήμερα !και καλό μήνα !!

    Τέτοιου είδους ποστ δεν έχουν καμία μα καμία θέση σε φόρουμ ψυχολογίας γιατί πολύ απλά δημιουργούν εντάσεις και όχι συζητήσεις αφού δεν υπάρχει πρόθεση για σεβασμό των οποιδηποτε απόψεων του εκάστοτε συνομιλητή παρά μόνο φανατισμός ...

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Γιατί δε μας λες την άποψη της επίσημης εκκλησίας λοιπόν; Τι σε σταματά; Θα βοηθήσεις και τα μέλη που δεν τη γνωρίζουν. Για την έμμηνο ρύση, την απαγόρευση της πρόσβασης στο άβατο, την αποκλειστική πρόσβαση στο ιερατείο για το ανδρικό φύλο, την γυναικεία υποταγή στις γραφές, την καταδίκη της γυναίκας ως πειρασμός στο άγιο όρος και την πρόληψη για την "ησυχία" των μοναχών, την πατριαρχική τριάδα πατήρ υιός και πνεύμα, γυναίκα πουθενά, όπου και να κοιτάξεις βλέπεις ένα πλήθος ανδρών να κηρύττουν και γυναίκες να υπακούουν σε εντολές, θεικές και...ανθρώπινες. Ανθρώπινες όλες είναι, γιατί βολεύουν πολύ το ιερατείο και την πατριαρχία θα έλεγα. Στη σκέψη των πιστών, υπάρχει ποτέ περίπτωση να φανταστείτε μία γυναίκα αρχιεπίσκοπο ας πούμε; Ή καν να λαμβάνει μέρος στις αποφάσεις των Ιερών Συνόδων; Ή άντε, να γίνει κληρικός και να κηρύττει το λόγο του θεού σας;

    Καμιά απάντηση στα παραπάνω; Τη θέση της επίσημης εκκλησίας και των επίσημών της πιστών;

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αφιερωμένο εξαιρετικά για σήμερα. Απολαυστικά όλα, αλλά αυτό με τον διπλασιασμό του κέικ θα βοηθούσε την κάθε πιστή νοικοκυρά, κρίμα που δεν μοιράστηκε το κόλπο ο χριστός γμτ.

    https://www.socomic.gr/en/tag/%ce%b9...1%ce%ad%cf%84/

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Τα links θα βοηθήσουν μέλη που ψάχνουν τα ζητήματα και θα υπάρχουν μελλοντικά για μελέτη.


    https://geniusloci2017.wordpress.com...5%ce%af%ce%b1/

    https://popaganda.gr/postscripts/gin...rno-pastitsio/

    https://atexnos.gr/%CF%80%CE%B1%CE%B...D%CE%B9%CF%83/
    Last edited by Merlot; 01-05-2021 at 08:52.

  10. #100
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Γιατί δε μας λες την άποψη της επίσημης εκκλησίας λοιπόν; Τι σε σταματά; Θα βοηθήσεις και τα μέλη που δεν τη γνωρίζουν. Για την έμμηνο ρύση, την απαγόρευση της πρόσβασης στο άβατο, την αποκλειστική πρόσβαση στο ιερατείο για το ανδρικό φύλο, την γυναικεία υποταγή στις γραφές, την καταδίκη της γυναίκας ως πειρασμός στο άγιο όρος και την πρόληψη για την "ησυχία" των μοναχών, την πατριαρχική τριάδα πατήρ υιός και πνεύμα, γυναίκα πουθενά, όπου και να κοιτάξεις βλέπεις ένα πλήθος ανδρών να κηρύττουν και γυναίκες να υπακούουν σε εντολές, θεικές και...ανθρώπινες. Ανθρώπινες όλες είναι, γιατί βολεύουν πολύ το ιερατείο και την πατριαρχία θα έλεγα. Στη σκέψη των πιστών, υπάρχει ποτέ περίπτωση να φανταστείτε μία γυναίκα αρχιεπίσκοπο ας πούμε; Ή καν να λαμβάνει μέρος στις αποφάσεις των Ιερών Συνόδων; Ή άντε, να γίνει κληρικός και να κηρύττει το λόγο του θεού σας;

    Καμιά απάντηση στα παραπάνω; Τη θέση της επίσημης εκκλησίας και των επίσημών της πιστών;
    Γιατί να το κάνω αυτό ?
    Για να μεταπείσω εσένα ή τους υπόλοιπους ?
    Ποια εμμονή μου θα καλύψει όλο αυτό ??

    Εσύ γιατί δεν απάντησες σε αυτά που σε ρώτησα ?

    Ποια δική σου επιθυμία μπορεί να καλύψει όλο αυτό αφού δεν έχεις σκοπό όχι μόνο εσύ αλλά και οι όμοιοι σου(για τις απόψεις εννοώ μην παρεξηγηθω) να μπείτε στην διαδικασία μιας όμορφη συζητήσεις με σεβασμό ..

    Να εκθέσω τις προσωπικές μου απόψεις που βγαίνουν από τα καθαρά μου βιώματα και να έχω τον οποιοδήποτε να μου το παίζει πανεπιστημιακής εκπαίδευσης ?

    Το έχω κάνει παλιότερα και δέχτηκα πολλά σχόλια και είπα ότι εδώ μέσα δεν είναι χώρος για αυτές τις συζητήσεις για αυτό και το ξαναειπα...

    Αλήθεια αυτά που έζησα εγώ μπορείς εσύ να μου τα αμφισβητήσεις με ένα λινκ?
    Μπορείς να καταλάβεις το δικό μου θαύμα που το έζησα προσωπικά εγώ για την περίπτωση της υγεία μου ?

    πιστεύεις ότι έχει αξία αυτό μπροστά σε ένα λινκ?

    Αλλού είναι το θέμα σε όλο αυτό ?
    Στις δικές σου και στις δικές μας αναζητήσεις και κατά πόσο μέσα από αυτές είμαστε καλυμμένοι....
    Μάλλον δεν είσαι ακόμα .

    Και κάτι ακόμα , οι ακροφεμινιστικες απόψεις δεν έχουν καμία σχέση με όλο αυτό ...

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Α, η λεγόμενη βιωματική εμπειρία. Γιατί δε μας την περιγράφεις; Μπορεί και να υπάρχει επιστημονική εξήγηση εκτός από θρησκευτική. Γιατί διαλέγεις την θρησκευτική και ποια η ανάγκη; Αφού αναφέρθηκες στη δική μου ανάγκη, σου πετάω το μπαλάκι.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Η δική μου ανάγκη είναι εντελώς βασισμένη στο ότι είμαι γυναίκα. Τα δικαιώματά του έχει πλήξει ο χριστιανισμός, η εκκλησία και το ιερατείο της. Έχω επίσης δικούς μου ανθρώπους στις ΛΟΑΤΚΙ, έχουν πληγεί και τα δικά τους δικαιώματα, οπότε και γι αυτές. Έχουν επίσης πληγεί η μητέρα, η γιαγιά μου, η προγιαγιά μου και όλες μου οι πρόγονοι και γυναίκες συγγενείς και φίλες. Όταν ο χριστιανισμός διδάσκει ανωτερότητα και κατωτερότητα, ιεραρχία, αποκλεισμό, αυτό περνάει ως ιερή αρχή στην κοινωνία. Άρα, κατά την άποψή μου, έχει πληγεί η κοινωνία, εγώ που είμαι μέρος της, όσες ξέρω και είναι μέρος τους. Ας μην το πάω αλλού, γιατί έχει και το οικονομικό,νομικό κτλ ζητήματα. Που θα τα θίξω άλλη φορά.
    Last edited by Merlot; 01-05-2021 at 09:27.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Και κάτι άλλο, για να μη διαβάζω μαλακίες. Δεν υπάρχει ακροφεμινισμός, παρά μόνο σε όσα μέλη βολεύει να χρησιμοποιείται ο όρος. Κυρίως από μισογύνηδες, παπαδοπαίδια και ρασοφορούσες εγκεφαλικά γυναίκες. Γιατί να φορέσουν ράσα στο σώμα αποκλείεται, η θρησκεία στην οποία δηλώνουν πίστη δίχως αμφισβήτηση τους το απαγορεύει να ανέβουν στο ύψος του άνδρα.

  14. #104
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Και κάτι άλλο. Η δική μου ανάγκη είναι εντελώς βασισμένη στο ότι είμαι γυναίκα. Τα δικαιώματά του έχει πλήξει ο χριστιανισμός, η εκκλησία και το ιερατείο της. Έχω επίσης δικούς μου ανθρώπους στις ΛΟΑΤΚΙ, έχουν πληγεί και τα δικά τους δικαιώματα, οπότε και γι αυτές. Έχουν επίσης πληγεί η μητέρα, η γιαγιά μου, η προγιαγιά μου και όλες μου οι πρόγονοι και γυναίκες συγγενείς και φίλες. Όταν ο χριστιανισμός διδάσκει ανωτερότητα και κατωτερότητα, ιεραρχία, αποκλεισμό, αυτό περνάει ως ιερή αρχή στην κοινωνία. Άρα, κατά την άποψή μου, έχει πληγεί η κοινωνία, εγώ που είμαι μέρος της, όσες ξέρω και είναι μέρος τους. Ας μην το πάω αλλού, γιατί έχει και το οικονομικό,νομικό κsτλ ζητήματα. Που θα τα θίξω άλλη φορά.
    Μην ανησυχείς κορίτσι μου! Σε λίγα χρόνια που οι μουσουλμάνοι στην Ελλάδα και στην Ευρώπη που κάνουν 6 παιδιά ο καθένας και έρχονται συνέχεια, θα γίνουν πλειοψηφία , μια χαρά θα αποκατασταθούν οι πληγείσες συγγενείς σου από την "φοβερή καταπίεση" της θρησκείας μας.
    Μπούργκα θα φοράνε οι κόρες και οι ανηψιές μας. Σαρία και πάσης Ελλάδος! Μπούργκα και κλειτοριδεκτομή ! Γιατί έχουμε ξεχάσει να εκτιμάμε αυτά που έχουμε και πρέπει να ξαναζήσουμε καταστάσεις του παρελθόντος για να γίνουμε άνθρωποι.

  15. #105
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Και κάτι άλλο, για να μη διαβάζω μαλακίες. Δεν υπάρχει ακροφεμινισμός, παρά μόνο σε όσα μέλη βολεύει να χρησιμοποιείται ο όρος. Κυρίως από μισογύνηδες, παπαδοπαίδια και ρασοφορούσες εγκεφαλικά γυναίκες. Γιατί να φορέσουν ράσα στο σώμα αποκλείεται, η θρησκεία στην οποία δηλώνουν πίστη δίχως αμφισβήτηση τους το απαγορεύει να ανέβουν στο ύψος του άνδρα.
    Οι φίλοι σου οι "καταπιεσμένοι" ΛΟΑΤΚΙ είναι οι πρώτοι υπέρμαχοι των μουσουλμάνων και της θρησκείας του ισλάμ. Εκεί δεν νιώθουν καμία καταπίεση που σε λίγα χρόνια θα τους κρεμάνε και θα τους λιθοβολούν, όπως κάνουν στις χώρες τις μουσουλμανικές.

Page 7 of 25 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •