Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 25 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 136 to 150 of 374
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Η ισότητα είναι θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα;
    Την ερώτηση αυτή την κάνω σε όλα τα μέλη που έχουν απαντήσει στο νήμα.

  2. #137
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Αγαπητή μαριλου δεν νομίζω ότι ο πνευματικός μου σπούδασε ψυχολογία μάλλον θεολογια σπούδασε ίσως και φιλοσοφία....τίποτα από αυτά που γράφω δεν είναι προσωπική πεπιθεση είτε δίκη μου είτε του πνευματικού..οπως υπάρχουν οι νόμοι της κοινωνίας έτσι υπάρχουν και οι εκλησιαστικοι νόμοι που γράφοντε σε ένα βιβλίο το οποίο ονομάζεται ιερόν πηδάλιο το οποίο έχει θεσπιστεί μετά από 7η 8 οικουμενικές συνοδούς....το ποσό μπουρουμε να παρεκλεινουμε από τους ιερούς νόμους λόγο της ιδιαίτερης εποχής που διανύουμε το κρίνει ο πνευματικός...και ΝΑΙ πρέπει να εξομολογουμαστε συχνά είναι καθήκον κάθε ορθόδοξου χρισιτιανου να εξομολογείται προτού κοινωνήσει γιατι υπαρχουν αμαρτίες που όταν τις κανείς πρέπει να απέχεις....ξέρω δεν αρέσουν σε πολλούς αυτά που γράφω αλλά είναι η αλήθεια...υπάρχει διαφορά στο να πιστεύεις πραγματικά από το να πιστεύεις εθιμοτυπικά.τεσπα αυτά που γραφω είναι εκλησιαστικοι νομοι απέχεις από φαΐ και από σεξ στις νηστιες....άμα δεν μπορείς εντάξει δεν μπόρεσες...εγώ παλιά στις νηστείες έπινα και πρεζουλα έκανα και σεξ με διάφορες οκ?δεν μπορούσα και το ήξερα...ΔΕΝ ΕΦΕΡΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ....αυτό είναι το μεγάλο λάθος που κάνουν οι ας πούμε καινουριοι...δεν χρειάζεται άγχος ούτε απογοήτευση να ταπεινωθούμε χρειάζεται και να αντιληφθούμε τις αμαρτίες μας...

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Τι λες ρε παιδί μου, 50 χιλιάδες? Εγώ λέω να πούμε 50 εκατομμύρια να είμαστε μέσα! Μάλλον σε τσούζουν πολύ οι... κακοί Χριστιανοί! Ας τους βγάλουμε λοιπόν χωρίς αποδείξεις εκτός νόμου! Αυτό δεν θέλετε? Και επειδή λέτε για κακοποίηση, κοιτάχτε μια "κακοποιημένη" από τη θρησκεία μας γυναίκα! https://www.in.gr/2021/05/01/world/a...ou-stin-india/
    Και γενικότερα ατελείωτο φιλανθρωπικό έργο από τους ανά τον κόσμο ιεραπόστολους, όσο εδώ οι απελευθερωμένοι "ικανοποιούν τις ανάγκες τους" με παρτούζες και άλλα προοδευτικά. Αλλά αυτά να μην τα λέμε, κάνει τζιζ. Εγώ ρωτάω ξεκάθαρα, αφού λέτε ότι ο Χριστιανισμός είναι κακοποιητική θρησκεία, τι προτείνετε? Να τη βγάλουμε εκτός νόμου και να σφάζουμε τους πιστούς της, όπως επί Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας? Πρόταση θέλω, όχι απλή κριτική
    Εντάξει φίλε γράψε λάθος ο αριθμός είναι λίγο υπερβολικός ωστόσο είναι γεγονός.
    Γιατί να με τσούζει ρε σιγά κλάιν.. οι παρτούζες τι το κακό έχουν; μια χαρά είναι εδώ το κάνουν οι παπάδες εμείς θα κωλώσουμε τώρα.
    Ατελείωτο φιλανθρωπικό έργο από τα φράγκα του κοσμάκη και τα άλλα μισά στην τσέπη τους για να κυκλοφορούν με μαύρες λιμουζίνες και να προσεύχονται μέσα από αυτές για τους φτωχούς πιστούς χαχα

  4. #139
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Ακόμα και στο ΝΑ που πήγαν πολλοί γνωστοί μου και κόψανε πάντα υπήρχε η καταγραφή των πράξεων τι εκανα λάθος τι πρέπει να διορθώσω...η προσευχή της γαλήνης...Θεέ μου δώσε μου τη γαλήνη να δέχομαι αυτά που δεν μπορώ να αλλάξω να αλλάξω αυτά που μπορώ και την σοφεια να γνωρίζω τη διαφορά...όποτε και αυτοί κάνανε καταγραφή του εαυτού τους των αμαρτιών τους δηλ ένα είδους εξομολόγησης σε κάποιον πιο παλιό που τους συμβούλευε υποστηρικτής ονομάζεται...σας τα λέω αυτά γιατί την θρησκεία εσείς την θεωρείται οπισθοδρομική τα 12 βήματα όμως που λειτουργούν με παρομιο τροπο και με τη μέθοδο της εξομολόγησης είναι πολύ της μόδας.....το νόημα που θέλω να περάσω είναι ότι ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..αν δεν εξομολογηθεις και δεν ταππεινωθεις ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΤΕ και μπορεί πολλοί από εσάς να γουστάρουν τους εαυτούς τουσ και να μη θέλουν να αλλάξουν υπάρχουν όμως άνθρωποι που αν δεν άλλαζαν τώρα θα έβλεπαν τα ραδίκια ανάποδα.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    ΟΚ. Kotas και άλλοι πιστοί, ας δούμε την ηθική του θεού της Αγίας Γραφής, αφού τον χρησιμοποιείς σαν μπούσουλα για τη δική σου ηθική (αυτό πάει και για όσους πιστούς έγραψαν στο νήμα).
    Τα δεδομένα έχουν ως εξής για την ηθική του θεού των χριστιανών.
    Τιμωρεί γενικώς ανθρώπους για τις αμαρτίες άλλων. Όλες τις γυναίκες για την Εύα, να πονάνε! Ο σαδίστας δηλαδή. Όλους τους άντρες για τον Αδάμ. Οργίστηκε και σαν άλλος μπόμπιρας που δεν μπορεί να συγκρατήσει τα temper tantrums του έπνιξε όλη την ανθρωπότητα με έναν κατακλυσμό. Ρίλι, όλη την ανθρωπότητα γιατί θύμωσε; γουότ δε φακ. Σε αυτόν το θεό πιστεύετε, μας κοροιδεύετε; Σκοτώνει παιδιά (όλους τους πρωτότοκους γιους κτλ) . Διατάζει να θανατώνονται οι μοιχοί. Ωθεί τους Ισραηλίτες διαρκώς σε εθνοκαθάρσεις. Να εξορίζονται όσοι έχουν δερματικές παθήσεις. Να μη δείχνουν στα θύματά τους κανένα έλεος. Οι βλάσφημοι να λιθοβολούνται. Οι πόρνες που έχουν πατέρα ιερέα να καίγονται στην πυρά. Να θανατώνονται οι ομοφυλόφιλοι. Έστειλε δύο αρκούδες να φάνε ζωντανά 42 παιδιά γιατί κορόιδευαν τον προφήτη Ελισαίο ως καραφλό (!!!!). Επιτρέπεται η δουλεία. Η πώληση των θυγατέρων σαν σκλάβες. Τους σκλάβους επιτρέπει να δέρνονται, αρκεί να επιζούν ένα διήμερο! Τις γυναίκες αιχμαλώτους επιτρέπεται να τις βιάζουν, ή να τις κάνουν συζύγους τους δια της βίας. Τα παιδιά που δεν υπακούνε πρέπει οι γονείς να τα χτυπάνε με ράβδους. Τους αιχμαλώτους πολέμου να τους πετάνε σε γκρεμό. Παιδιά μπορούν να θυσιαστούν στο θεό.

    Δε νομίζω ότι οι πιστοί χριστιανοί έχουν διαβάσει την αγία γραφή, πραγματικά θεωρώ ότι οι άθεοι την έχουν διαβάσει!

    Μπορώ για όλα τα παραπάνω να παραθέσω το πού αναφέρονται στην Αγία Γραφή!

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Εντάξει φίλε γράψε λάθος ο αριθμός είναι λίγο υπερβολικός ωστόσο είναι γεγονός.
    Γιατί να με τσούζει ρε σιγά κλάιν.. οι παρτούζες τι το κακό έχουν; μια χαρά είναι εδώ το κάνουν οι παπάδες εμείς θα κωλώσουμε τώρα.
    Ατελείωτο φιλανθρωπικό έργο από τα φράγκα του κοσμάκη και τα άλλα μισά στην τσέπη τους για να κυκλοφορούν με μαύρες λιμουζίνες και να προσεύχονται μέσα από αυτές για τους φτωχούς πιστούς χαχα
    Φίλε όμως εγώ μίλησα για ιεραπόστολους, όχι τους συνηθισμένους παπάδες. Και αν το πάμε έτσι, και τα καθεστώτα όπως Σοβιετική Ένωση και άλλα που έλεγαν ότι δουλεύουν "για το λαό και τους προλετάριους" είχαν λίγοι τα πολλά λεφτά και οι άλλοι δεν είχαν να φάνε. Για να μην πω για τα λεφτά αριστερών πολιτικών. Δε βλέπω όμως να σας ενοχλεί η υποκρισία της αριστεράς, όλο για τους κακούς παπάδες λέτε.

  7. #142
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    όσον αφορά το εμβόλιο επειδή εδώ γράφει και το δελφίνι δεν μας επέβαλε ο πνευματικός να μην το κάνουμε ούτε είναι αμαρτία να κανείς το εμβόλιο...απλά θεωρεί ότι το εμβόλιο έγινα πολύ βεβιασμένα με μόνο γνώμονα την καταστροφή του υιού...ξέρετε ότι η τεχνική του ΜΡΝΑ. χρησιμοποιείται πρώτη φορά σε ανθρώπους?γιατί να γίνω πειραματόζωο επειδή έχω 1% πιθανότητα να πεθάνω από τον κορονοϊού...αλλά ακόμα και να το έκανα για τον διπλανό μου πάλι τζάμπα θα το έκανα αφού και να το κανείς κολλάς..απλά σου δίνει αντισώματα..

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ναι Eagle guy, τι σόι επιχειρήματα είναι αυτά; Άλλα ν'τάλλα της παρασκευής το γάλα.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Εχω διαβάσει όλη την Καινή Διαθήκη και δεν τα λέει αυτά. Αν τα λέει στην Παλαιά, πες μας πού και το συζητάμε. Δεν έχω βέβαια στο σπίτι, αλλά πλέον υπάρχει και ίντερνετ...

  10. #145
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    μαρλοτ υπάρχουν τρομερές διάφορες στην παλαιά και την καινή διαθήκη...στην παλαιά ισχύε ο ιουδαϊκός νομος ενώ τώρα ο χριστιανικός ο ιουδαϊκός πχ έλεγε οφθαλμον αντί οφθαλμού ο χριστιανικός μετά την έλευση του Χριστού έλεγε οτας χτυπάνε από το ένα μάγουλο γυρνάς κ το άλλο...πράγμα που ήταν πολύ σκληρό για τους Εβραίους για αυτό κράτησαν τον ιουδαϊκοί σταύρωσαν τον Χριστό και περιμένουν τον μεσια τους..ο ιουδαϊκός ήταν πολύ σκληρός νόμος και υπαγόρευε λιθοβολισμούς και τέτοια!!και να σας πω και το παράδοξο οι Εβραίοι που έχουν όλο το χρήμα τον πιστεύουν και τον εφαρμόζουν κατα γράμμα τον ιουδαϊκο νόμο...

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ας πάμε στην Καινή Διαθήκη, γιατί κάποιοι θα πούνε το γνωστό και τετριμμένο, μα, ήταν στην Παλαιά. Το λίφτινγκ στα ιερά σας βιβλία, δεν το κάνουν οι άθεοι!
    Λοιπόν, ο αγαθός και αγαπησιάρης Χριστούλης της καινής διαθήκης:
    λέει ότι έχει αποστολή του να διχάσει τα μέλη μιας οικογένειας και να τα κάνει να μισούν το ένα το άλλο, ώστε να αγαπούν αυτόν περισσότερο από τη μητέρα ή τον πατέρα τους. Στο κατά Ματθαίον αυτό.

    Υπόσχεται τη σωτηρία σε όσους εγκαταλείπουν τη γυναίκα και τα παιδιά τους γι αυτόν. Δεν είναι και ο καταλληλότερος να σας πει για οικογενειακή ευτυχία θα έλεγα! Ούτε για να κάνετε παιδιά, αφού σας λέει να τα παρατήσετε. Σε τρία, και στο κατά Ματθαίον, στο κατά Λουκάν, στο Κατά Μάρκον αυτό.

    Οι μαθητές του πρέπει να μισούν τους γονείς τους, τ'αδέλφια τους, τις γυναίκες, τα παιδιά τους. Κατά Λουκάν.

    Η ράβδος δεν είναι αρκετή για τα παιδιά που κακολογούν τους γονείς τους. Πρέπει να θανατωθούν. Κατά Ματθαίον, κατά Μάρκον, με βάση το Λευιτικό.
    Ο Παύλος και ο Πέτρος στα άνωθεν προσθέτουν τη δεσποτική εξουσία των ανδρών επί των συζύγων τους. ένα κάρο κι εδώ, προς Κορινθίους, προς Εφεσίους, προς προς...

    Όλη η Αποκάλυψη ζέχνει αγάπη, αγνότητα, προδέρμ.
    Δεν περιγράφω άλλο, θα μπορούσα να γράφω μέχρι να ξεραθεί το χέρι μου!

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εχω διαβάσει όλη την Καινή Διαθήκη και δεν τα λέει αυτά. Αν τα λέει στην Παλαιά, πες μας πού και το συζητάμε. Δεν έχω βέβαια στο σπίτι, αλλά πλέον υπάρχει και ίντερνετ...
    Έγραψα και για την Καινή. Και υπάρχουν κι άλλα! Τι διαβάζετε αλήθεια, όσα θέλετε μόνο; Cherry picking λέγεται αυτό που κάνετε όλοι οι πιστοί. Αχ, εγώ δεν νηστεύω τόσο, δε μπορώ. Αχ, εγώ δεν πάω κάθε κυριακή στην εκκλησία, να, πάω το Πάσχα για να δω τη Βάσω τι θα φοράει, αν θα είναι εκεί ο Τάκης και για να ανάψει το παιδί τη λαμπάδα γιατί θα με τουτ στη γκρίνια αν δεν, αχ, εμένα δε μου αρέσει η Παλαιά, μόνο η Καινή, αχ, εγώ δεν εξομολογούμαι, δεν το έχω ανάγκη, αχ, εγώ δεν κρατάω το να μην πάω να κοινωνήσω με περίοδο, γιατί είμαι στα τελειώματα. Ό,τι να'ναι πιστεύετε, ό,τι σας βολεύει, ό,τι γουστάρετε. Μετά έρχεστε και το παίζετε πιστοί και των τύπων! χα χαα

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    Αγαπητή μαριλου δεν νομίζω ότι ο πνευματικός μου σπούδασε ψυχολογία μάλλον θεολογια σπούδασε ίσως και φιλοσοφία....τίποτα από αυτά που γράφω δεν είναι προσωπική πεπιθεση είτε δίκη μου είτε του πνευματικού..οπως υπάρχουν οι νόμοι της κοινωνίας έτσι υπάρχουν και οι εκλησιαστικοι νόμοι που γράφοντε σε ένα βιβλίο το οποίο ονομάζεται ιερόν πηδάλιο το οποίο έχει θεσπιστεί μετά από 7η 8 οικουμενικές συνοδούς....το ποσό μπουρουμε να παρεκλεινουμε από τους ιερούς νόμους λόγο της ιδιαίτερης εποχής που διανύουμε το κρίνει ο πνευματικός...και ΝΑΙ πρέπει να εξομολογουμαστε συχνά είναι καθήκον κάθε ορθόδοξου χρισιτιανου να εξομολογείται προτού κοινωνήσει γιατι υπαρχουν αμαρτίες που όταν τις κανείς πρέπει να απέχεις....ξέρω δεν αρέσουν σε πολλούς αυτά που γράφω αλλά είναι η αλήθεια...υπάρχει διαφορά στο να πιστεύεις πραγματικά από το να πιστεύεις εθιμοτυπικά.τεσπα αυτά που γραφω είναι εκλησιαστικοι νομοι απέχεις από φαΐ και από σεξ στις νηστιες....άμα δεν μπορείς εντάξει δεν μπόρεσες...εγώ παλιά στις νηστείες έπινα και πρεζουλα έκανα και σεξ με διάφορες οκ?δεν μπορούσα και το ήξερα...ΔΕΝ ΕΦΕΡΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ....αυτό είναι το μεγάλο λάθος που κάνουν οι ας πούμε καινουριοι...δεν χρειάζεται άγχος ούτε απογοήτευση να ταπεινωθούμε χρειάζεται και να αντιληφθούμε τις αμαρτίες μας...
    Ακριβώς αυτό !
    Δεν φέρνουμε τους εκκλησιαστικούς νόμους στα μέτρα μας .
    Τουλάχιστον όχι εμείς ,αν όμως το κάνουν αυτοί που πάμε αυτό δεν είναι δικό μας λάθος ...

    Ποτε εξομολογησε Κότας ?
    Όταν κάνεις κάτι από την τελευταία φορά που πήγες το οποίο νομίζεις ότι σε κάνει να μην νοιωθεις καλά
    .
    Αλλιώς γιατί να πας ?
    Να πεις τι?

    Τώρα για το αν έχεις κάτι, ειναι καθαρά προσωπικό θέμα ,γι αυτό και λέω ότι πατρωναρουν και τσουβαλοποιουν καταστάσεις βάση τις ζωές που έχουν ..

    Δεν ξέρω και εγώ αν δεν ήμουν με την οικογένειά μου και γυρνούσα με τον καθένα ,ήμουν άνθρωπος που έσταζα χολή για τον διπλανό μου και φυσικά αν ήμουν άνθρωπος γεμάτος εγωισμό και οποιδηποτε είχα απέναντι μου τον υποτιμούσα γιατί νόμιζα ότι είμαι κάποια , ε τότε φυσικά και δεν θα μπορούσα να είμαι μέσα σε όλο αυτό ...

    Οι ζωές όλων μας δεν είναι ίδιες και ούτε η θρησκεία μας έχει κάτι το οποίο εμένα με πιέζει η με ζοριζει σαν άνθρωπο .
    Γιατί να τα βάλω μαζί της ..


    Ίσα ίσα μέσα από αυτή βρήκα πολλές απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα μου .
    Την ίδια βοήθεια που πήρα από την ψυχοθεραπεία πήρα και από την θρησκεία μας .

    Δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος να τηρώ κατά γράμμα ότι λέει ,απλά όταν κάνω κάτι που εγω δεν νιώθω καλά και με προβληματίζει θα πάω να το συζητήσω ..
    Κανόνας θα μπει αν κρίνει ο πνευματικός μου .
    Τιμωρία όπως την θεωρούν οι άλλη δεν μπήκε ποτέ και έχω κάνει και εγώ τα δικά μου ...

    Όπως και το άλλο ..
    Ξέρεις τι μου είπε ο πνευματικός μου?
    Από πότε η εκκλησία ορίζει πότε θα κοιμηθείς με τον άντρα σου και σε τι στάση θα κοιμηθείς ?
    Τα είδες πουθενά γραμμένα ??

    Αλλα είναι τα θέματα και όσο αφορά αυτό το σκελος η ερώτηση είναι καθαρά μια ..
    Αν υπάρχει εξωσυζυγική σχέση ..
    Αυτή όσο αφορά το ερωτικό κομμάτι..


    Τελοσπαντων δεν είναι εδώ χώρος για να πούμε τα πράγματα που βιώνει ο καθένας μας από αυτό που πιστεύει και τον τρόπο που πιστεύει ..

    Εγώ ειμαι πολύ ήρεμη με.ολο αυτό που παίρνω μέσα από την δική μου πίστη .
    Και σίγουρα όπως και εσύ ακολουθώ τον δικό μου πνευματικό που δεν είναι τυχαίο ότι έχει πάρα πολλά νέα ζευγάρια !

    Για εμένα η πίστη μας δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτα τα σκληροπυρηνικά που παρουσιάζουν και αυτό μου το πέρασε ο συγκεκριμένος πνευματικός .

    Γι αυτό ο καθένας όπως νομίζει ότι είναι καλά και με όποιον νομίζει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #149
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Ας πάμε στην Καινή Διαθήκη, γιατί κάποιοι θα πούνε το γνωστό και τετριμμένο, μα, ήταν στην Παλαιά. Το λίφτινγκ στα ιερά σας βιβλία, δεν το κάνουν οι άθεοι!
    Λοιπόν, ο αγαθός και αγαπησιάρης Χριστούλης της καινής διαθήκης:
    λέει ότι έχει αποστολή του να διχάσει τα μέλη μιας οικογένειας και να τα κάνει να μισούν το ένα το άλλο, ώστε να αγαπούν αυτόν περισσότερο από τη μητέρα ή τον πατέρα τους. Στο κατά Ματθαίον αυτό.

    Υπόσχεται τη σωτηρία σε όσους εγκαταλείπουν τη γυναίκα και τα παιδιά τους γι αυτόν. Δεν είναι και ο καταλληλότερος να σας πει για οικογενειακή ευτυχία θα έλεγα! Ούτε για να κάνετε παιδιά, αφού σας λέει να τα παρατήσετε. Σε τρία, και στο κατά Ματθαίον, στο κατά Λουκάν, στο Κατά Μάρκον αυτό.

    Οι μαθητές του πρέπει να μισούν τους γονείς τους, τ'αδέλφια τους, τις γυναίκες, τα παιδιά τους. Κατά Λουκάν.

    Η ράβδος δεν είναι αρκετή για τα παιδιά που κακολογούν τους γονείς τους. Πρέπει να θανατωθούν. Κατά Ματθαίον, κατά Μάρκον, με βάση το Λευιτικό.
    Ο Παύλος και ο Πέτρος στα άνωθεν προσθέτουν τη δεσποτική εξουσία των ανδρών επί των συζύγων τους. ένα κάρο κι εδώ, προς Κορινθίους, προς Εφεσίους, προς προς...

    Όλη η Αποκάλυψη ζέχνει αγάπη, αγνότητα, προδέρμ.
    Δεν περιγράφω άλλο, θα μπορούσα να γράφω μέχρι να ξεραθεί το χέρι μου!
    δεν νομίζω να λέει κάτι τέτοιο αυτό που ξέρω είναι ότι αν και εφόσον έχεις μια γυναίκα η οποία βλέπει εκλησια και τρελενεται ακούει για θρησκεία και αφηνιάζει κάτι σαν εσένα δηλ πρέπει να την χωρίσεις μην ξεχνάς ότι τότε κυριαρχούσε η ειδωλολατρεια και ο Χριστιανισμός ήταν καινούριο δόγμα...υπήρχαν και διωγμοί!..όποτε αν η οικογένεια σου παρέμενε στην ειδωλολατρεια σου απαγωρευε να πιστεύεις στον Χριστό ναι φυσικα ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ!!!αν θέλεις να ξέρεις τότε υπήρχαν νεοχριστιανοι άνθρωποι που προδόθηκαν από τους δικούς τους ανθρώπους στον εκάστοτε ειδωλολάτρη βασιλια ο οποίος τους βασάνισε φρικτά και στο τέλος τους θανάτωσε

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Και ο θεός είναι ένας άθλιος πατέρας. Πώς αλλιώς θα άφηνε το παιδί του να βασανίζεται στο σταυρό όταν θα μπορούσε να το σώσει; Όχι μόνο αυτό αλλά ήταν στο σχέδιό του να βασανιστεί το παιδί του και να πεθάνει με φριχτό τρόπο. γουόοοτ. Αν μιλούσαμε για τον χίτλερ θα το καταλάβαινα, αλλά μιλάμε για τον θεό, που από αυτόν ορίζετε την ΗΘΙΚΗ σας;

Page 10 of 25 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •