Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 25 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 374
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι Ιεχωβας πρακτικα μπορει να γινει σχετικα ευκολα ενας χριστιανος ενω να γινει εβραιος ουσιαστικα αδυνατον. αλλα σε 50-100-200 χρονια ποτε δεν ξερεις ποσο ευκολο θα ειναι για εναν Ιεχωβα να μεταπηδηξει στον εβραισμο.
    Την φράση "Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη" την ξέρεις ?

    Εκεί παίζονται όλα και εκεί πατάνε οι συγκεκριμένοι .
    Αυτός είναι θεός τους ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αμάν πάει το αγαπάτε αλλήλους θα τσακωθούν μεταξύ τους τώρα οι χριστιανοί.
    Αδερφή Marilou σε παρακαλώ να είσαι πιο επιεικείς με τον φιλαράκο kota Απλά εκφράστηκε στα δικά του πιστεύω - απόψεις δικαίωμα του όπως και δικό σου δικαίωμα να απαντήσεις.. ωστόσο η κατάκριση στο τέλος του κειμένου δεν ήταν απαραίτητη ούτε χριστιανική.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αμάν πάει το αγαπάτε αλλήλους θα τσακωθούν μεταξύ τους τώρα οι χριστιανοί.
    Αδερφή Marilou σε παρακαλώ να είσαι πιο επιεικείς με τον φιλαράκο kota Απλά εκφράστηκε στα δικά του πιστεύω - απόψεις δικαίωμα του όπως και δικό σου δικαίωμα να απαντήσεις.. ωστόσο η κατάκριση στο τέλος του κειμένου δεν ήταν απαραίτητη ούτε χριστιανική.
    Δεν μου λες ?
    Επειδή δεν σε ξέρω και ούτε μπορώ να καταλάβω τον τρόπο γραφης σου ,αν θες να τρολαρεις ή να βγάζεις κουλα συμπεράσματα άστο δεν πιάνει ....

    τι συμπεράσματα είναι αυτά που βγάζεις για τσακωμούς και ασυναρτησίες ...

    Μας φτάνουν τα ήδη παρατράγουδα δεν θέλουμε άλλα..

    Και κάτι ακόμα ούτε αδελφή είμαι ούτε ξαδέλφη
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    κοτας ,
    ωραια ειναι αυτα που λες, αλλα αφενος ειναι για εθισμενους και δεν ειναι ολοι εθισμενοι (απλως, παρα πολλοι),
    αλλα ακομα και γι αυτους, δεν αναφερει πουθενα οτι η χριστιανικη ειναι η αληθινη πιστη κι εδω το θεμα ειναι η θεση της γυναικας στην χριστιανικη θρησκεια, οχι στον βουδισμο...
    κατα τα αλλα, τυχερος οποιος πιστευει καπου, ειναι μεγαλη βοηθεια και μεγαλο βαρος να αντιμετωπιζεις το αγνωστο μονος σου χωρις ενα τετοιο χαπακι...

  5. #185
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    kota.. Ιερά Μονή Εσφιγμένου και έτσι .. Ορθοδοξία η Θάνατος ; έχεις πάει ποτέ;
    όχι δεν πήγα
    έχω ακούσει όμως για αυτούς ότι είναι μαχητές

  6. #186
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι Ιεχωβας πρακτικα μπορει να γινει σχετικα ευκολα ενας χριστιανος ενω να γινει εβραιος ουσιαστικα αδυνατον. αλλα σε 50-100-200 χρονια ποτε δεν ξερεις ποσο ευκολο θα ειναι για εναν Ιεχωβα να μεταπηδηξει στον εβραισμο.
    το φιλαράκι από δω είπε κάτι πολύ σωστό ....ένα ιεχωβάς μοιάζει περισοτερο σε έναν Ιουδαίο παρά σε έναν ορθόδοξο γιατί δεν πιστεύει ούτε στον σταυρο ούτε σε Αγίους ούτε ψέλνει ούτε στις οικονες παρά μόνο στην παλαιά διαθήκη και μάλιστα θεωρεί όπως και οι ραβίνοι ότι εμεις παραποιησαμε την καινή διαθήκη ενώ η μόνη προσευχή που πιστεύει είναι το πάτερ ημων την προσευχή δηλ που έκανε ο Χριστός στον πατέρα του και δίνουν έμφαση στο ος εν ουρανών και επί της γης δηλ θεωρούν ότι η εξουσία του θεού θα έρθει επί της γης..όποτε είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψουν κάποτε στον πολυαναμενόμενο μεσια των Εβραίων.αρα βρήκαμε και τον χρηματοδότη!!!

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    το φιλαράκι από δω είπε κάτι πολύ σωστό ....ένα ιεχωβάς μοιάζει περισοτερο σε έναν Ιουδαίο παρά σε έναν ορθόδοξο γιατί δεν πιστεύει ούτε στον σταυρο ούτε σε Αγίους ούτε ψέλνει ούτε στις οικονες παρά μόνο στην παλαιά διαθήκη και μάλιστα θεωρεί όπως και οι ραβίνοι ότι εμεις παραποιησαμε την καινή διαθήκη ενώ η μόνη προσευχή που πιστεύει είναι το πάτερ ημων την προσευχή δηλ που έκανε ο Χριστός στον πατέρα του και δίνουν έμφαση στο ος εν ουρανών και επί της γης δηλ θεωρούν ότι η εξουσία του θεού θα έρθει επί της γης..όποτε είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψουν κάποτε στον πολυαναμενόμενο μεσια των Εβραίων.αρα βρήκαμε και τον χρηματοδότη!!!
    χα χα!
    μερικες φορες προσπαθω να ειμαι διπλωματης

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν μου λες ?
    Επειδή δεν σε ξέρω και ούτε μπορώ να καταλάβω τον τρόπο γραφης σου ,αν θες να τρολαρεις ή να βγάζεις κουλα συμπεράσματα άστο δεν πιάνει ....

    τι συμπεράσματα είναι αυτά που βγάζεις για τσακωμούς και ασυναρτησίες ...

    Μας φτάνουν τα ήδη παρατράγουδα δεν θέλουμε άλλα..

    Και κάτι ακόμα ούτε αδελφή είμαι ούτε ξαδέλφη
    Αδερφή Μαριλου συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα πάει για εγκάρδια προσευχή έκανα το μπανάκι μου ξέπλυνα τις αμαρτίες μου έφαγα και τον άρτον ημών τον επιούσιον οπότε είμαι κομπλέ και πνευματικά και υλικά.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    αν θες να τρολαρεις ή να βγάζεις κουλα συμπεράσματα άστο δεν πιάνει .
    Όχι καλέ δεν τρολλάρω πως σου πέρασε κάτι τέτοιο από το μυαλό; μάλλον εκ του πονηρού ήταν αυτή η σκέψη... και γιατί λες ότι δεν είσαι αδερφή όλοι είμαστε αδέρφια.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    όχι δεν πήγα
    έχω ακούσει όμως για αυτούς ότι είναι μαχητές
    Εντάξει ναι.. δεν μνημονεύουν τον Πατριάρχη δεν παίρνουν φράγκα από την Ευρωπαϊκή Ένωση.. είναι οι λεγόμενοι ζηλωτές αυστηροί πολύ.
    Τους έχουν ξεκωλιάσει οι υπόλοιποι καλοί χριστιανοί τους έχουν πάρει τα πάντα.. τρακτέρ, αμάξια, τους τραβάνε δικαστήρια δεν τους αφήνουν να ψαρεύουν κτλ εντωμεταξύ θέλουν να τους πάρουν και το κονάκι στις Καρυές ακόμα και το μοναστήρι.. γενικά επικρατεί πολύ χριστιανική αγάπη ανά μεταξύ τους χαχα.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αλλά όπως είπα είναι πολύ αυστηροί φίλε kota.. θυμάμαι συγκεκριμένα ένα τύπο να σκάει στο μοναστήρι και όταν έφτασε η ώρα του εσπερινού ο άνθρωπος έσκασε μύτη σενιαρισμένος με τους ζελέδες του στο μαλλί με τα αρώματα του μια χαρά καθαρός περιποιημένος και τους τρέλανε όλους χαχαχα
    Να δεις πως τον κοίταζαν τον καημένο το ανθρωπάκι τον φέρανε σε πολύ δύσκολη θέση σκανδαλίστηκαν τα καλογερια με το άρωμα και του την είπαν να βγει έξω από το οίκο του Θεού.. εδώ λέει δεν επιτρέπονται τα αρώματα χαχαχα .. τον λυπήθηκα ρε συ απαράδεκτη συμπεριφορά.
    Εντωμεταξύ οι ίδιοι θεωρούν το μπάνιο αμαρτία μόνο με την ευλογία του Γέροντα μπορείς να κάνεις..γ@μησέ τα

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Και πολλά άλλα kota.. αν θες να μάθεις κάτι ρώτα με και θα σου πω

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοτας ,
    ωραια ειναι αυτα που λες, αλλα αφενος ειναι για εθισμενους και δεν ειναι ολοι εθισμενοι (απλως, παρα πολλοι),
    αλλα ακομα και γι αυτους, δεν αναφερει πουθενα οτι η χριστιανικη ειναι η αληθινη πιστη κι εδω το θεμα ειναι η θεση της γυναικας στην χριστιανικη θρησκεια, οχι στον βουδισμο...
    κατα τα αλλα, τυχερος οποιος πιστευει καπου, ειναι μεγαλη βοηθεια και μεγαλο βαρος να αντιμετωπιζεις το αγνωστο μονος σου χωρις ενα τετοιο χαπακι...
    Και ας θέσουμε και το κεντρικό ερώτημα, υπήρχε πράγματι ο Χριστός, ή αποτελεί έκφραση των πεποιθήσεων πρωτοχριστιανικών κοινοτήτων που έφτιαξαν κατ' εικόνα των προφητών της Παλαιάς Διαθήκης όταν θεώρησαν ότι ήταν έτοιμος ο καιρός για την διασπορά του συγκεκριμένου θρησκευτικού μύθου; Οι χριστιανοί μπορούν να δώσουν ιστορικές μαρτυρίες για την ύπαρξη του χριστού πέραν της αγίας γραφής;

    Παρότι υπήρχαν καμιά εξηνταριά ενεργοί ιστορικοί τον πρώτο αιώνα, τα στοιχεία που υπάρχουν εκτός της χριστιανικής παράδοσης είναι ελάχιστα.

    "Από κοινωνικοθρησκευτική άποψη η μορφή του Χριστού ήταν η εξιδανικευμένη θρησκευτική έκφραση του συνόλου των ηθικών και κοινωνικών δυνάμεων που δρούσαν σε μία συγκεκριμένη περίοδο" Άλμπερτ Καλθόφ.
    #UnVioladorEnTuCamino

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αδερφή Μαριλου συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα πάει για εγκάρδια προσευχή έκανα το μπανάκι μου ξέπλυνα τις αμαρτίες μου έφαγα και τον άρτον ημών τον επιούσιον οπότε είμαι κομπλέ και πνευματικά και υλικά.
    Πριν κοιμηθείς μην ξεχάσεις να πάρεις άφεση αμαρτιών από όλα τα τρολ της παρέα σου .

    Όχι τίποτε άλλο μην σε κολάζω κιόλας τέτοια που είμαι ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όχι τίποτε άλλο μην σε κολάζω κιόλας τέτοια που είμαι ....
    Αχχχχχχχχχχχχχ πσυχή μου

Page 13 of 25 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •