Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 25 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 301 to 315 of 374
  1. #301
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    θα θελα να συμπληρωσω κατις σχετικο απολυτα με το θεμα.Η θεση της γυναικας στον χριστιανισμο - εχωντας κουβεντιασει προσφατα με ιερεα- μου ειπε οτι ειναι ακριβως ισαξια του ανδρος. Η διαφορα - μου ειπε - ειναι σε θεματα λειτουργιας και πνευματικων διαδικασειων κατις που δεν εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι πιο χριστιανος, η ποιος θα παει στον παραδεισο. Ειναι ξεκαθαρα θεμα λειτουργιας καποιων μηστηρειων οπου πρεπει να γινοντε μονο απο ανδρες ο λογος ειναι πατρικος και θεολογικος, εχει να κανει με τη γυναικα ως υπευθυνη της εκπτωσης απο τον παραδεισο και την καταρα που κουβαλαει μεσα απο το προπατερικον αμαρτημα.
    Ομως δεν κρινει ο ΘΕΟΣ , απο αυτο αν θα ειναι ο ανδρας η η γυναικα πιο καλη χριστιανη, αλλ ανα ατομο ανεξαρτητα του φυλου του, δεν ελεγχεται δλδ η βιολογικη μας καταβολη, αλλα η πνευματικη μας, στην οποια δεν υπαρχει φυλο, μαλιστα απο τοτες - γυρο στο 1550- οπου ανακαληψαν οτι και οι γυναικες εχουν ψυχη, πλεον ειναι απολυτα ισα τα κρητιρια.
    Αρ ειναι αδικο να κατηγορουμε τον χριστιανισμο ως φαλοκρατικο συστημα, και οι λειτουργιες εχουν μονο ανδρες λογο του οτι δεν ειναι σωστο την ωρα προσευχης και μυστειρειων να πηγαινει το μυαλο στα ομορφα οπησθια της γυναικας διπλα μας, εαν ηταν δλδ μεικτες οι λειτουργιες, φανταστειτε ποσο ασχημο θα ηταν να εκανε ενας νεος παπας λειτουργια και να "ταξιδευαι" το μυαλο του σε ενα ομορφο κορμι μιας γυναικας ιερεα διπλα του, θα ηταν μεγαλη προσβολη , για σκεφτητετω πριν κατηγορησετε τον χριστιανισμο.

  2. #302
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    εν τέλη γιατι ειναι κακια η ηδονη; Θελω να πω τοσο κακο ειναι να σκεφτεις τα οπίσθια;

  3. #303
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    εν τέλη γιατι ειναι κακια η ηδονη; Θελω να πω τοσο κακο ειναι να σκεφτεις τα οπίσθια;
    Ειναι αναλογα την περισταση φιλε μου. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ομορφο για παραδηγμα την ωρα που θα εισαι στην δουλεια σου και θα μιλατε για ενα σημαντικο θεμα ξαφνου να κοιτας τα οπισθια η το στηθος μιας συναδελφου σου, η να εισαι σε μια κηδεια και να κοιτας παλυς εκει ,ειναι αναλογα. Εαν εισαι για παραδηγμα παλυ σε μια παραλια, η σε ενα κλαμπ, εκει δεν θα σου πει κανεις τυποτα, θα ειναι λογικο να τα κοιτας και να τα "χαρεις" κιολας αν καταφαιρεις. Αυτο εννοω. Οι ανθρωπινες βιολογικες μας αναγκες θα πρεπει να υπαρχουν και να λαμβανουν την απετουμενη τους λειτουργια με αρμονια και μετρο. Ο λογος που ξεχωριζουμε απο τα ζωα ειναι κι αυτος, ενα ζωο θα ουρησει η θα κανει την αναγκη του με το που του ερθει, δεν θα σκεφτει αν υπαρχουν αλλοι μπρωστα, ουτε θα σεβαστει αν τρωει διπλα καποιος.Οι ανθρωποι ομως εχουμε μυαλο, εχουμε σεβασμο και οσο πιο πολυ τα εχουμε τοσο πιο πολυτησμενοι ειμαστε! Οπως δεν θα θελεις δλδ την ωρα που τρως να κανει καποιος αφοδεψει κοπρανων ,θα σε τρελανει θα οργηστεις! αυτο παει να πει οτι μπορουμε να ελεγχουμε τις σωματικες μας αναγκες.
    Καπως ετσι ειναι και με το σεξ φιλε μου, δεν ειναι σωστο τα ζεγαρια σαν περπαταν στο δρομο να αρχησουν την συνουσια, θα πανε σπιτι τους,στο κρεβατι τους. Ομως στο θεμα του σεξ, επειδη ειναι λιγο διαφορετικα τα πραματ, επειδη ειναι καπος σημαντικη η εννοια αυτη για τις θρησκειες ως οτι απο αυτο υπαρχει η σημιουργια ζωης ετσι λοιπον θελουν να υπαρχει σεβασμος , να υπαρξει πιο μεγαλη αναγνωρηση απο αυτην που ειδη εχουμε. Ο ερως ειναι σκοπος δημιουργιας νεας ζωης, και αν το κανουμε μοναχα για ευχαρηστηση αλλα και με οποια-οποιον να ειναι ,θερειτε οτι προσβαλουμε το ιερο αυτο δωρο θεου. Η ηδωνη που προκαλει αυτο εαν υπαρξει παθος, και εξαρτηση χανει την ιερη του εννοια και γινετε μοναχα σαρκικη απολαυση! Καπως ετσι εξηγουνε οτι δεν πρεπει να κανουμε συνεχως σεξ και με εναλασομενους συντροφους, το ιδιο ομως ισχυει κι για τον αυνανυσμο, απαγορευετε εξησου .
    Προσωπικα δεν ειμαι σωστος σε αυτο το θεμα, εχω παραδεχτει και στον ποιμενα μου οτι υπηρξα αμαρτολος,υπηρξα ηδονοεξαρτημενος! στο παρελθον αλλα και στο παρον δεν μου ειναι ευκολο να αντισταθω ,στο παρον ομως ειτε λογο φαρμακων ειτε ηλικιας ειτε ομως λογο προσευχων εχω καταφαιρει να μιωσω πολυ την προθεση για σεξουαλικη συνευρετικη αμαρτια.. Εκει ομως εχουμε εμεις οι χριστιανοι την ανεση να μας συγχωρουν απο την αμαρτια! μεσα απο την εξωμολογηση κατα καποιον τροπο "σβηνει" το κακο που κανω και ξανα τη επομενη το ιδιο. Ομως πρεπει στα αληθεια να μετανιωνεις, μετα απο την συνουσια οχι πριν.

  4. #304
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    γιατι ομως υπάρχει αυτός ο αυστηρός κανόνας τοσο πολυ ενω παράλληλα το σωμα μας το ζητάει πολυ;

  5. #305
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    γιατι ομως υπάρχει αυτός ο αυστηρός κανόνας τοσο πολυ ενω παράλληλα το σωμα μας το ζητάει πολυ;
    Οπως σου γραφω και πριν, αναγκη μεγαλη μπορει να ειναι και να κανεις την αναγκη σου! μπορει να σου ρθει σε μια οικογενειακη συγκεντρωση να πραξεις αφοδεψη κοπρανων ,,δεν θα κρατηθεις? καπως ετσι περιπου ειναι και στο αλλο, ειναι η δυναμη του να τιθασεψεις τις αναγκες σου, ετσι αποδηκνειεις οτι εσυ κανεις κουμαντο και οχι λιγα εκατοστα απο μυεις και δυο αδενες απο κατω! πριν χρονια μερικοι μοναχοι εδεναν τα γεννητικα τους οργανα κι εβαζαν παγω στην κατω πλευρα , η το εραβαν απο την πανω πλευρα με κλωστη αφηνωντας μια μμικρη οπη για να μπορουν να ουρουν,με αυτο τον τροπο δεν υπηρχε η τριβη που εφερνε τον σατανικο οργασμο. Δεν σου λεω να κανεις κατι τετοιο, ειναι επικηνδινο μονος σου θελει γιατρο.
    Τελος, θα σου πω κατι αλλο που μου λενε οταν κανω συνεχεις ερωτησεις, οταν συνεχως ρωτας, παει να πει οτι δεν πολυ πιστευεις ουτε θες.Αν λοιπον θες να πηστεψεις σταματας να εισαι κακοπροερετος! " ΠΙΣΤΕΥΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΡΕΥΝΑΣ " αν εχεις καλη ψυχη και δεν εισαι κακοπροερετος να πιστεψεις !

  6. #306
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    υπαρχει μεγαλη πλανη γενικα στους ανθρωπους οποτε ειναι λογικο να εχουμε απορίες. νομίζω μονο ετσι μπορουμε να ξαναπροσπαθησουμε να πιστεψουμε. αλλιως αν δεν ρωτησουμε πως θα πιστεψουμε; δεν ειναι καπως αφυσικο; πχ αν εγω τωρα δεν ρωτησω, πως θα πιστεψω;


    Πως τελικα πιστευει κανεις;

  7. #307
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    "ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΡΕΥΝΑ"!!
    οπως οι πραγματικα ερωτευμενοι, οταν εισαι ερωτευμενος δεν φοβασαι την κοπελα σου να βγει με φιλες της , κι να υπαρχουν ανδρες γυρο! ξερεις οτι το μωρο σου ειναι γιΑ παρτη σου οσο και εσυ για παρτη της"

  8. #308
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    "ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΡΕΥΝΑ"!!
    οπως οι πραγματικα ερωτευμενοι, οταν εισαι ερωτευμενος δεν φοβασαι την κοπελα σου να βγει με φιλες της , κι να υπαρχουν ανδρες γυρο! ξερεις οτι το μωρο σου ειναι γιΑ παρτη σου οσο και εσυ για παρτη της"


    Η παραδοξότητα της φράσης
    Η φράση αυτή, πράγματι είναι ένα μυστήριο. Και ο λόγος είναι ο εξής: Αυτοί που τη λένε, αν είναι Χριστιανοί, είναι άνθρωποι είτε αγράμματοι, είτε άσχετοι με τη Χριστιανική πίστη. Αν πάλι τη λέει μη Χριστιανός, (άπιστος ή Προτεστάντης), την αποδίδει στους Χριστιανούς ως μομφή σκοταδισμού. Θέλει να λέει δηλαδή, ότι οι Χριστιανοί πιστεύουν τυφλά σε όσα τους λένε, χωρίς έρευνα, και ότι αυτός είναι ο τρόπος τους. Όμως κανένας από αυτούς δεν ξέρει να μας πει, από πού προκύπτει αυτή η φράση, και αν πράγματι ποτέ οι Χριστιανοί πίστευαν σε κάτι τέτοιο!

    Από την άλλη μεριά, όταν ακούμε αυτή τη φράση από Χριστιανούς που γνωρίζουν την πίστη τους, τη λένε μόνο για να μεμφθούν άλλους, ή για να αρνηθούν ότι αυτό είναι ένα Χριστιανικό δόγμα.

    Είναι λοιπόν μια φράση τύπου: «ράδιο αρβύλα» που λένε και οι φαντάροι. Τη λένε πολλοί, όμως όλοι τους έχουν μεσάνυχτα για την προέλευσή της, και για την αξιοπιστία της.

    Τι συμβαίνει λοιπόν; Πώς είναι δυνατόν, να είναι μια φράση Χριστιανική, αλλά οι Χριστιανοί που γνωρίζουν την πίστη τους, να την αρνούνται; Πώς είναι τότε δυνατόν, αυτοί που τη λένε, να τη θεωρούν πίστη των Χριστιανών όταν οι Χριστιανοί δεν την αναγνωρίζουν; Και πώς αυτοί που την αποδίδουν στους Χριστιανούς, δεν ξέρουν να μας πουν από πού προκύπτει; Είναι ή δεν είναι η φράση αυτή Χριστιανικό δόγμα; Γιατί κανείς δεν γνωρίζει να μας διαφωτίσει επαρκώς για την προέλευση και τη σημασία της;

    Προσπάθειες αναίρεσης της φράσης

    Είναι εντυπωσιακό, ότι τη φράση αυτή, προσπάθησαν να την αναιρέσουν, τόσο οι Χριστιανοί, όσο και οι Προτεστάντες, για να μεμφθούν τους Χριστιανούς, που υποτίθεται ότι την αποδέχονται.

    Και για την αναίρεσή της, χρησιμοποιήθηκαν οι δύο εξής τρόποι:

    1. Αντιπαράθεση Αγιογραφικού εδαφίου:
    Ο πρώτος αυτός τρόπος, είναι ένας τρόπος ημιμάθειας, που προκαλεί ειρωνικό μειδίαμα σε όσους γνωρίζουν. Αυτός ο τρόπος αναίρεσης, ξεκίνησε από ημιμαθείς Προτεστάντες, και πέρασε σε Χριστιανούς που δεν γνωρίζουν την πίστη τους. Έτσι ώστε σήμερα, από κοινού, Προτεστάντες και άσχετοι Χριστιανοί, να τον παπαγαλίζουν.

    Προσπαθούν λοιπόν να πουν ότι αυτή η ρήση δεν είναι Χριστιανική, χρησιμοποιώντας το εδάφιο της Αγίας Γραφής που βρίσκεται στο Κατά Ιωάννη Ιωάννη 5: 39. Συνήθως δεν ξέρουν ούτε καν πού βρίσκεται, και λένε μόνο:

    «Η Αγία Γραφή λέει:

    Ερευνάτε τας γραφάς

    άρα πρέπει να ερευνάμε, και το πίστευε και μη ερεύνα είναι αντιχριστιανική ρήση».


    Πράγματι, στο εδάφιο εκείνο, λέει αυτή τη φράση. Όμως δεν λέει μόνο αυτή. Ολόκληρο το εδάφιο είναι το εξής, μαζί με το επόμενο εδάφιο, το 39 – 40:

    ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν· και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού· και ου θέλετε ελθείν προς με ίνα ζωήν έχητε.

    Με απλά λόγια, στο εδάφιο αυτό, λέει ο Χριστός:

    Ερευνάτε τις γραφές, επειδή θεωρείτε ότι έτσι θα βρείτε ζωή, και (πράγματι), αυτές είναι που μαρτυρούν για Εμένα. Αλλά δεν θέλετε να έρθετε προς Εμένα, για να έχετε ζωή.

    Όπως παρατηρείτε, το εδάφιο δεν έχει καμία σχέση με τη χρήση που κάνουν οι ημιμαθείς εκείνοι, που το χρησιμοποιούν εναντίον του: «Πίστευε και μη ερεύνα». Γιατί αν και πράγματι υπάρχει στο εδάφιο η φράση: «ερευνάτε τας γραφάς», δεν είναι μόνη της. Οι ημιμαθείς χρησιμοποιούν τη φράση ξεκομμένη, και όταν τη χρησιμοποιούν έτσι, φαίνεται ως Προστακτική. Σαν να προστάζει δηλαδή ο Χριστός, να «ερευνάμε τις γραφές». Όμως ο Χριστός, δεν χρησιμοποιεί εκεί προστακτική.

    Η φράση «ερευνάτε τας γραφάς», είναι μέρος μιας ευρύτερης πρότασης, όπου ο Χριστός λέει ότι καλή είναι μεν η έρευνα των Γραφών, αλλά για να βρει κάποιος ζωή, πρέπει να πιστέψει και να πάει στον Χριστό, ο οποίος μαρτυρείται προφητικά από τις γραφές.

    Ο Χριστός εδώ λοιπόν, ούτε αρνείται την έρευνα των γραφών, αλλά ούτε την προστάζει. Μάλιστα λέει ότι δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα για τη σωτηρία, μάλιστα είναι και ανεπαρκής από μόνη της. Και αυτό σημαίνει, ότι κακώς χρησιμοποιούν κάποιοι αυτό το εδάφιο, ενάντια στο «Πίστευε και μη Ερεύνα».

    2. Σημεία στίξης και πίστευε και μη ερεύνα
    Ο δεύτερος τρόπος που χρησιμοποιείται για την αναίρεση του: «Πίστευε και μη ερεύνα», είναι διπλά πονηρός.

    Κάποιοι, όταν ακούνε αυτή τη φράση με την οποία φυσικά δεν συμφωνούν, σκέφτονται πονηρά: «Λες να υπάρχει πράγματι αυτή η φράση στην Ορθόδοξη γραμματεία, και να διαψευσθώ αν την αρνηθώ;» Προτιμούν λοιπόν, αντί να την αρνηθούν, να την αλλοιώσουν και να αντιστρέψουν το νόημά της. Λένε λοιπόν σε όσους τους κατηγορούν για το: «Πίστευε, και μη Ερεύνα»:

    Βάζετε λάθος το κόμμα στη φράση. Το κόμμα πάει στο «μη», και όχι στο «πίστευε». Η φράση είναι: «Πίστευε και μη, ερεύνα». Δηλαδή: «Είτε πιστεύεις, είτε όχι, να ερευνάς». Έτσι και τη φράση κρατάνε, και αντιστρέφουν το νόημά της, νιώθοντας ασφαλείς. Αν όμως κάποιος τους ρωτήσει: «Πού το βρήκατε αυτό γραμμένο με το κόμμα έτσι;», φυσικά δεν ξέρουν να του απαντήσουν. Γιατί είναι και αυτή μια εντελώς αυθαίρετη θέση.

    Πιστεύουμε ότι θα συμφωνείτε μαζί μας, ότι το θέμα έχει «σασπένς»! Είναι πολύ ενδιαφέρον, το τι συμβαίνει γύρω από μια φράση, την οποία ουδείς γνωρίζει από πού προκύπτει, αλλά τόσοι πολλοί τη χρησιμοποιούν, ή αγωνίζονται με αλλοιώσεις να την αναιρέσουν.

    Υπάρχει σαφέστατη λύση, και θα τη δούμε στη συνέχεια.

    Αποδέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία την έρευνα της πίστης;
    Αντιλαμβάνεστε ότι αυτό είναι ένα ερώτημα που μας αφορά άμεσα. Γιατί αν ίσχυε το: «Πίστευε και μη Ερεύνα», πώς θα ήταν δυνατόν να ερευνούμε το Χριστιανικό δόγμα, και να είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί; Αυτό είναι ένα ερώτημα, που μας έχει τεθεί πολλές φορές, από ανθρώπους, που έχουν δέσει στο μυαλό τους το: «Πίστευε και μη ερεύνα», ως σίγουρο Χριστιανικό δόγμα. Είναι ευκαιρία λοιπόν, να απαντήσουμε με το άρθρο αυτό και σε όλους αυτούς.




    Και πολλά πολλά άλλα ..
    Δεν βοηθάς κανέναν με αυτα που γράφεις κατά καιρούς και μάλιστα εντείνεις το κλίμα που κυριαρχεί σε αυτό το θέμα και όχι άδικα ..

    Γιατι ως γνωστό η ημιμάθεια ειναι χειρότερης της αμάθειας ...
    Last edited by Marilou; 10-05-2021 at 11:00.

  9. #309
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    θα συμφωνήσω Καργα αγαπητή μου και θα προσθέσω ότι η συγκεκριμένη φράση πίστευε και μη ερευνα είναι φράση που χρισιμοποιουν οι Εβραίοι από την π.Χ εποχή μέχρι σήμερα.

  10. #310
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στον αλεκο, εισαι λαθος.
    για τις ιμπεριαλιστικες χωρες να μιλησυμε, δεν διαφωνω.
    αλλα ο αλεκος ζουσε σε εποχη με αλλα ηθη. δεν υπηρχε τοτε η εννοια της ειρηνικης συνυπαρξης. οι λαοι που ειχαν δυναμη, ζουσαν με τον πολεμο και τις κατακτησεις..
    Οκ αυτό όμως δεν αναιρεί τις φρικαλεότητες που έκανε... https://www.kar.org.gr/2018/01/26/ta...xandrou-tou-g/

  11. #311
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα εγω, δεν τους συγκρινω με τους ναζι. γιατι εχεις κολλησει σε αυτην την συγκριση;
    με τον εαυτο τους τους συγκρινω. λες οτι ολοι τους οφειλουμε τα παντα, και σου απαντω, ολοι εκτος απο μεγαλο μερος του λαου τους, που κυνηγηθηκε, βασανιστηκε και εκτελεστηκε απο τον σταλιν σαν αντικαθεστωτικος, και πολλες φορες , δεν ηταν καν αντικαθεστωτικοι. ηταν συντροφικα μαχαιρωματα για την εξουσια...
    Μην ξεχνάμε ότι η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετικά τεταμένη και καλό θα ήταν να έχουμε συνολική εικόνα της εποχής εκείνης... δεν θέλω να δικαιολογήσω κάτι αλλά.. σχεδόν όλος ο πλανήτης έπραττε φρικαλεότητες.
    Μην ξεχνάμε την ρίψη ατομικής βόμβας στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι, μην ξεχνάμε ότι ο Ουίνστον Τσώρτσιλ ήταν υπεύθυνος για εκατομμύρια θανάτους στις Ινδίες, μην ξεχνάμε τον εμφύλιο στην Ισπανία.

    Μην ξεχνάμε οι ναζί κ οι Ιταλοί φασίστες πάρα την συμφωνία να μην εμπλακούν στέλνουν κάθε είδους βοήθεια στον φασίστα Φράνκο ενώ ο μόνος που βοηθάει τους αριστερούς αντάρτες με υλικά αγαθά είναι ο Στάλιν.

    Μην ξεχνάμε τα δικά μας.. Ελλάδα Μεταξάς, δηλωμένος θαυμαστής του Χίτλερ προσπαθούσε να φτιάξει ένα καθεστώς στα πρότυπα του Τρίτου Ράιχ.. οπότε όλοι ένας και ένας μπουμπούκια.

  12. #312
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Δυστυχώς όμως η αντί Σταλινική κομμουνιστική προπαγάνδα η διαστρέβλωση των γεγονότων από την εποχή του Γκαίμπελς μέχρι και σήμερα καλά κρατεί.. (θα έρθουν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια) χαχα... Εμ τα σπίτια σας δεν θα τα πάρουν οι κομμουνιστές τους πρόλαβαν οι καπιταλιστές κορόιδα.

  13. #313
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Πρόσφατα μάλιστα είχα διαβάσει στο Protagon το εξής απαράδεκτο ότι ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος λέει ήταν του Στάλιν, όχι του Χίτλερ...έλεος κάπου.
    Όμως ότι και να γράφουν η ιστορία δεν αλλάζει. Η 9 Μάη είναι η μέρα που ο κόκκινος στρατός των κομμουνιστών απελευθέρωσε το Βερολίνο και έστειλε το ναζιστικό μόρφωμα στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας.
    Ο Στάλιν όσο αυταρχικός κι αν ήταν, (χωρίς να αναιρώ αυτά που έκανε) ήταν ο αρχιτέκτονας της αντιφασιστικής νίκης κατά του Τρίτου Ράιχ. Ο άνθρωπος που ευθύνεται στο να μην μιλάμε όλοι γερμανικά.

  14. #314
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Όσο για τα εγκλήματα του Στάλιν ρίξε μια ματιά αν θες και εδώ.

    https://www.nostimonimar.gr/ne-alla-..._R8dWEeXLNPnOY

  15. #315
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    [QUOTE=Marilou;115996 ..Και να σου πω και κάτι ?
    Εγώ τέτοια γομαρια τα γουστάρω τρελά και μπορώ να κάνω και κάποιες παραχωρήσεις προκειμένου να τους έχω γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλέον ...
    Αν κρίνω και από το τι κυκλοφορεί ,άσε καμιά φορά δικαιολογώ τις γυναίκες που λένε αυτά που λένε ...[/QUOTE]


    Εν χριστώ αδερφή Marilou τώρα που διαβάζω για δεύτερη φορά το κείμενο, γιατί την πρώτη δεν πίστευα στα μάτια μου, έχεις την χριστιανική καλοσύνη να μας αναλύσεις λίγο τι εννοείς εδώ; ότι και καλά δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλέον ποιοι; οι αντριδες που λέει και η γιαγιά μου χαχα
    Ότι και καλά ο μόνος βαρβατίλας είναι ο δίμετρος και όλοι οι άλλοι είναι να χαμέ να λέγαμε; Δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτό από μόνο του βγάζει σημάδια που δείχνουν κόμπλεξ κατωτερότητας.

Page 21 of 25 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •