Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 24
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 24 of 25 FirstFirst ... 1422232425 LastLast
Results 346 to 360 of 374
  1. #346
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Η αληθινή αγάπη, η έκφραση μιας αμοιβαίας και εξίσου αισθητής ανάγκης, μπορεί να υπάρχει μόνο μεταξύ ίσων. Η αγάπη του ανώτερου για τον κατώτερο είναι καταπίεση, εξάλειψη, περιφρόνηση, εγωισμός, αλαζονεία και ματαιοδοξία, που θριαμβεύουν μέσα σε ένα αίσθημα μεγαλείου, βασισμένο στην ταπείνωση του άλλου μέρους. Και η αγάπη του ανώτερου από τον κατώτερο είναι ταπείνωση, οι φόβοι και οι ελπίδες ενός δούλου που περιμένει από τον αφέντη του είτε την ευτυχία είτε τη δυστυχία.
    Ο χαρακτήρας της λεγόμενης αγάπης του Θεού για τους ανθρώπους είναι δεσποτισμός από τη μεριά του ενός και δουλεία από την πλευρά των άλλων. Τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις: να αγαπάς τους ανθρώπους και να τους κάνεις καλό για την αγάπη του Θεού; [...] Ο αληθινός χαρακτήρας αυτού που οι ειλικρινείς λάτρεις του Θεού αποκαλούν αγάπη για τους ανθρώπους δεν είναι τόσο πολύ αφοσίωση εκ μέρους εκείνων που αγαπούν όσο εξαναγκαστική θυσία εκείνων που είναι αντικείμενα ή μάλλον θύματα της αγάπης αυτής. Δεν είναι η χειραφέτησή τους, είναι η υποδούλωση τους για τη μεγαλύτερη αγάπη του Θεού.
    Το να αγαπάμε τους ανθρώπους σύμφωνα με όσα λέει ο Θεός σημαίνει να αγαπάμε την υποδούλωσή τους. Εγώ όντας άτομο αθάνατο και ολοκληρωμένο χάρη στο Θεό, δεν έχω ανάγκη κανέναν άνθρωπο για να κάνω πληρέστερη την ευδαιμονία της πνευματικής και ηθικής μου ύπαρξης, αλλά διατηρώ τη σχέση μου με αυτούς απλώς για να υπακούσω το Θεό, αγαπώντας τους για την αγάπη του Θεού και φερόμενος σε αυτούς όπως λέει και ο Θεός, θέλω να είναι δούλοι του Θεού όπως και εγώ. Επομένως αν θέλει ο ανώτατος κύριος να με εκλέξει για να υπερισχύσει η άγια θέληση του πάνω στη γη, πρόθυμα θα υποχρεώσω τους άλλους ανθρώπους να υπακούσουν με τη βία.
    Είναι φανερό ότι όσο θα έχουμε ένα αφέντη στον ουρανό, θα είμαστε δούλοι στη Γη. Το λογικό και η βούληση μας θα εκμηδενίζονται από αυτά. Όσο πιστεύουμε ότι του οφείλουμε απόλυτη υπακοή -και απέναντι στο Θεό δεν είναι δυνατό κανένα άλλο είδος υπακοής- θα πρέπει υποχρεωτικά να υποτασσόμαστε παθητικά και δίχως να ασκούμε καμία κριτική στην άγια εξουσία που έχουν οι μεσολαβητές και οι εκλεκτοί του: Μεσσίες, προφήτες, θεόπνευστοι νομοθέτες, αυτοκράτορες, βασιλιάδες και όλοι οι ανώτεροι δημόσιοι υπάλληλοι και υπουργοί, καθαγιασμένοι εκπρόσωποι των δύο μεγάλων θεσμών που μας τους επιβάλλουν λες και τους έχει εγκαθιδρύσει ο Θεός ο ίδιος για να κυβερνά τους ανθρώπους: της Εκκλησίας και του κράτους.
    Κάθε εξουσία κοσμική ή ανθρώπινη απορρέει απευθείας από την πνευματική ή θεϊκή εξουσία. Η εξουσία όμως είναι άρνηση της ελευθερίας. Ο Θεός, ή μάλλον το πλάσμα φαντασίας που λέγεται θεός, είναι κατά συνέπεια ο καθαγιασμός και το πνευματικό και ηθικό αίτιο όλων των υποδουλώσεων πάνω στη γη. Η ελευθερία των ανθρώπων δεν θα είναι ποτέ ολόπλευρη παρά μόνο αφού ο άνθρωπος θα έχει εκμηδενίσει ολωσδιόλου το αποτρόπαιο πλάσμα της φαντασίας ενός ουράνιου κυρίου και αφέντη.
    Μπακούνιν.

  2. #347
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Όσο θα έχουμε ένα αφέντη στον ουρανό, θα είμαστε δούλοι στη Γη.


    Και εδώ ένα πρόσφατο παράδειγμα.

    https://www.youtube.com/watch?v=m97QcN-x-c0

  3. #348
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Κάθε κράτος είναι το όργανο με το οποίο μια προνομιούχα
    μειονότητα έχει αποκτήσει εξουσία πάνω στην τεράστια πλειονότητα.
    Και κάθε εκκλησία είναι πιστός σύμμαχος του κράτους στην καθυπόταξη
    της ανθρωπότητας. Σ’ όλη την πορεία της ιστορίας, οι κυβερνήσεις χρησιμοποίησαν
    τη θρησκεία τόσο σα μέσο για να κρατήσουν τους ανθρώπους στην άγνοια
    όσο και σαν “ασφαλιστική δικλείδα” της ανθρώπινης εξαθλίωσης κι απογοήτευσης.
    Επιπλέον, η ίδια η ουσία της θρησκείας είναι ο υποβιβασμός της ανθρωπότητας
    προς μεγαλύτερη δόξα του θεού. «Όντας ο θεός το παν». ο πραγματικός
    κόσμος κι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα.

    Το πείσμα με το οποίο υπερασπίζονται τη θρησκεία οι πολιτικοί
    αποδεικνύει πόσο αναγκαίο είναι να την πολεμήσουμε και να την
    καταρρίψουμε.
    Η θρησκεία είναι η άρνηση της ελευθερίας και της ισότητας.
    Αν οι άνθρωποι θέλουν να είναι ελεύθεροι, πρέπει ν’ απαλλαγούν
    απ’ το διπλό ζυγό της θρησκευτικής και της κοσμικής εξουσίας.
    Για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει ν’ αφυπνίσουν τις δυο
    «πιο πολύτιμες ιδιότητες», με τις οποίες είναι προικισμένοι: τη δύναμη
    της σκέψης και την επιθυμία της εξέγερσης.
    Η ίδια η ανθρώπινη ιστορία άρχισε με μια πράξη σκέψης κι εξέγερσης.
    Αν ο Αδάμ κι η Εύα υπάκουαν στο θεό, όταν τους απαγόρεψε ν’ αγγίξουν
    το δέντρο της γνώσης, η ανθρωπότητα θα ήταν καταδικασμένη σε αιώνια δουλεία.
    Μπακούνιν

  4. #349
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ζουμε σε μια ελευθερη κοινωνια, ο καθε ενας μας εχει το δικαιωμα να κανει οτι θελει με την ψυχη του! -οσοι εχουν βεβαια - , μπορει να ακολουθησει οποιον δρομο θελει αρκει βεβαια να μην το κανει σε βαρος των συνανθρωπων του.
    Συγκεκριμενα λοιπον νομιζω οτι μερικοι νεοελληνες πρατουν εγκλημα, διοτις παρενοχλουν τους ανθρωπους που ειρηνικα πανε στις εκκλησιες τους κι εχουν την αγαπη τους προς τον Θεο,ενω δεν ενοχλουν κανενα πεφτουν πανω τους με ζηλια μερικοι, ειτε τους κοροιδευουν, ειτε τους ηβριζουν ,κανουν δλδ πραξεις που παραβιαζουν το δικαιωμα τους να θρησκευοντε! Αυτο βεβαια γινετε λογο του οτι οι κακομοιροι οι χριστιανοι ηταν ανεκαθεν ανθρωποι οπου γινοταν μαρτυρες στις βιαιοτητες.Ειναι αμετρητοι οι βιοι αγιων και οι ιστοριες των χριστιανων που τους βασανιζαν τους σκοτωναν και δεν αντιδρουσαν. Αμετρητα τα βασανα αυτων των ανθρωπων απο τους παγανηστες, απο τους αθεους που τους περιοριζαν το δικαιωμα τους στην πιστη.
    Φοβαμαι οτι κι σημερα ζουμε κατι παρομοιο, μπορει να μην εχει γινει ακομα τοσο αγριο αλλα αν συνεχηστει με την ιδια ενταση ισως γινει παλυ το ιδιο δλδ.Φοβαμαι μην ξανα δουμε χριστιανους να τους λητσαρουν στους δρομους, να τους βασανιζουν, να τους κλεβουν τα πραγματα τους, αλλα επειδη οι χριαστιανοι ειναι απαλαγμενοι απο τα υλικα και τα χρηματα γινοντε ευκολη λεια των αλλων. Υπαρχουν φωνες που λενε οτι εχουν εισχωρησει και οι δουλοι του "πονηρου" σε αυτο το εργο την καταδιωξει δλδ των χριστιανων.Ειδη υπαρχουν περιοχες στην Αφρικη οπου οι χριστιανοι δολοφωνουντε και κυνηγουντε!
    Ισως πρεπει να αντιδρασουν λιγακι και οι χριστιανοι, δεν λεω να υπερβαλουν αλλα να αμηνθουν εστω! οπως στο ιντερντ , θα μπορουσαν για παραδηγμα να μαθουν ποια ατομα γραφουν τετοια λογια !!!! λογια δλδ προσβλητικα και μισους προς τον χριστιανισμο, να μαθουν που ειναι αυτοι οι ανθρωποι κι να υπαρξει μια οργανωση που να αναλαμβει το να σταματησουν αυτα τα πραματα.Ισως θα μορουσε να υπαρξει καποιος ελεγχος σε μηνυματα τετοια.Να μην γραφουν δλδ κατι και να βγαινει κατευθιαν δημοσια!!

  5. #350
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ισως πρεπει να αντιδρασουν λιγακι και οι χριστιανοι, δεν λεω να υπερβαλουν αλλα να αμηνθουν εστω! οπως στο ιντερντ , θα μπορουσαν για παραδηγμα να μαθουν ποια ατομα γραφουν τετοια λογια !!!! λογια δλδ προσβλητικα και μισους προς τον χριστιανισμο, να μαθουν που ειναι αυτοι οι ανθρωποι κι να υπαρξει μια οργανωση που να αναλαμβει το να σταματησουν αυτα τα πραματα.Ισως θα μορουσε να υπαρξει καποιος ελεγχος σε μηνυματα τετοια.Να μην γραφουν δλδ κατι και να βγαινει κατευθιαν δημοσια!!
    Ναι έχεις δίκιο δούλε του θεού δεν είναι κατάσταση αυτή.. ίσως θα πρέπει να επαναφέρουμε την Ορθόδοξη Ιερά Εξέταση.

    Τι φοβίες και ανασφάλειες καλύπτεις καημένε δούλε του θεού υποταγμένος κάτω από τον βλοσυρό νταβατζή θεούλη σου.

    Πόσο δίκιο είχε αυτός ο όποιος είπε ότι η πρώτη θρησκεία στον κόσμο επινοήθηκε την μέρα που ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο ηλίθιο.

  6. #351
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Φίλε πλάκα πλάκα ( γιατί δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά) διαβάζοντας το κείμενο για κάποιο λόγο μου παρουσιάστηκες στην φαντασία μου ως ο ''Ανθρωπάκος'' από τους Δέκα Μικρούς Μήτσους https://youtu.be/ELXg6FMQtBY?t=1934 αχαχα... μέσα έπεσα;

  7. #352
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το διαδικτιο εχει προσφαιρει χορο σε ανθρωπους που δυστυχως σε νεαρη η την σχολικη τους ηλικια ενδεχετε να ηταν θυματα μπουλινγκ ειτε οχι , οπου ειχαν παρεξηγημενες φοβιες κι λαθος κοινωνικη αποδωχη.Ετσι οι δυστυχοι αυτοι ανθρωποι φοβουμενοι να αντιδρασουν προς τους γυρο τους σε φασεις που ειτε αδικηθηκαν ετε τους επιτηθηκαν μαζευαν μεσα τους οργη! Δεν αντιρουσαν ,δεν τολμησαν πωτες να ξεσπασουν να βαλουν τις φωνες προς καποιον αλλον, ειτε ακομα και να αμυνθουν με θαρρος και δυναμικη! φοβουμενοι την αντιδραση ,φοβουμενοι οτι ειτε θα τους δειρουν ειτε οτι εχουν αδικο!
    Βρηκαν λοιπον εδω, σε φορουμ κι στο ιντερνετ την ασφαλεια της ανονυμιας και της αποστασης ,ετσι βρηκαν την ανεση να βριουν να προσβαλουν ! ομως αυτην την φορα το κανουν χωρις καποιος να τους εχει επιτεθει! αλλα μαζεμενο κομπλεξ και οργη τοσων χρονων τους κανει να φεροντε ετσι.
    Η παραπανω ρξηγηση ειναι της θεραπευτρας μου σε μια ερωτηση ,για το πως μερικοι ανθρωποι χωρις λογο γραφουν τοσο ασχημα λογια, οπως ο TOMMORELO , αυτο κανεις μαλον και εσυ φιλε, βρησκεις την ανεση εδω κι την ασφαλεια να προσβαλεις κι να γραφεις λογια τετοια, ενω τουλαχιστον εγω δεν σου εχω γραψει ουτε ενα προσβλητικο επηθετο. Συγουρα στο περιβαλον σου ,εξω δεν τολμας να το κανεις απο φοβο, ειτε μην εχεις τελειως αδικο και βγεις ο κακος, ειτε επειδη φοβααι μην καποιος αντιδρασει κι σε κανει ρεζιλη. Λυπαμαι για το προβλημα που εχεις , αν και το καταλαβαινω δεν νομιζω οτι σε βοηθαει αυτο που κανεις, καλυτερα να βρεις το θαρρος να τα λες στα ισια αυτα που λες κι οχι εδω μεσα ! Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα, διοτις εγω δεν θα σου εκανα κακο ,αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι σαν εμενα, ειρηνικοι κι μς γαληνη μεσα τους.
    Οσο για το θεμα καθε αυτου, απο τα οσα γραφεις μαλον εσυ εχεις την πορωση και το μενος να μας πησεις για την λαθος γνωμη σου κι οχι εγω, οπου ειμαι κατασταλμενος μεσα μου κι γνωριζω οτι δεν ειναι θεμα που εξαρτατε απο την δικη μου αποφαση αλλα ουτε την δικη σου, ειναι κατι που αφορα τον καθε εναν προσωπικα και απολυτα ατομικα.

  8. #353
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Πάνου κούνα λίγο το κεφάλι σου πέρα δώθε μπας και στανιάρεις και χαλάρωσε λίγο μη πάθεις καμιά καρδιακή προσβολή, γιατί με τέτοιες αντιλήψεις σε κόβω τουλάχιστον 60 φεύγα.
    Που ακριβώς σε έβρισα; το δούλος του Θεού είναι βρισιά; και στο κάτω κάτω γιατί δεν είσαι; Όσο για το δεύτερο και τρίτο μέρος του κειμένου όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.
    Καλά για την θεραπεύτρια τώρα τι να πω τσακάλι λέμε, σε όλα μέσα έπεσε χαχα.. αν και πιστεύω ότι πουλάς παπάτζα, από το μυαλό σου τα βγάζεις.

  9. #354
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αυτά που γράφεις για την ανωνυμία στα λέγανε κάποιοι άλλοι κάποιες μέρες πριν, τώρα τα λες εσύ σε μένα; τόσο καλά; Αν θες στα λέω και μπροστά σου δεν έχω θέμα. Το Γιώργος Πάνου είναι το αληθινό σου όνομα; έχεις fb; εγώ μένω Αθήνα Πετράλωνα προς Γκάζι εσύ που μένεις;

  10. #355
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ξες πολυ καλα οτι δεν γινετε απο εδω μεσα να γινει αυτο που θα ηθελα κι εγω! να σε συναντησω δλδ κι να δουμε ποσο μαγκας εισαι κι ποσο ομορφα προσβαλεις κι απο κοντα! δεν εισαι τοο χαζος γνωριζεις και γνωριζω και εγω το αποτελεσμα κι επειδη μονο σωστος δεν εισαι κι εχεις γνωσει οτι εχω καποιο προβλημα με τον νομ ξερουμε πολυ καλα οτι μονο στον αερα δεν θα το αφησεις . Αστο λοιπον την φυγουρα . Αν θελεις γραψε το ονομα σου κι οχι την πολη που μενεις.

  11. #356
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ζητω συγνωμη απο τους υπολοιπους συμφωρμητες μου, ξερουν πολυ καλα οτι μονο βιαιος ανθρωπος δεν ειμαι κι ουδεπωτες εεχω προσβαλει καποιον εδω μεσα οσο κι αν ειναι προκλητικος τα οσα μηνυματα εχω γραψει! .Συγνωμη λοιπον αν ξεφυγα αλλα βλεπετε οτι μερικα ατομα προκαλουν κι σαν ανθρωπος κι εγω οπου σημειωνω οτι δεν ειμαι ο πιο υγειες ανθρωπος ,αναγκαστικα να απαντησω!
    Ξερω οτι εινναι παιδικα ολα αυτα κι δεν αρμοζουν με το συγκεκρημενο φορουμ , ποσο μαλον στο συγκεκριμενο θεμα κι απο οσους πιστευουν στον χριστιανισμο!! αλλα νομιζω οτι ολο στη θεση μου το ιδιο θα εκαναν οταν εβλεπαν οτι μενομενος ενας τυπος γραφει τοσο προσβλητικα μηνυματα χωρις να εχει υπαρξει ουτε γραμα αντιστοιχο απο μεριας μου.
    Οπως ξερουμε και τα "ραντεβου" μεσα αο ιντερνετ ποια καταληξη εχουν! δεν εχουν εν ολιγις παρα μονο αποζημειωσεις η εμπλοκες με τον νομο του πιο αδυναμου εξουσιαστικα εντος κοινωνιας η του πιο φτωχου. Αρα ειναι τελειως ασκοπο κι φυγουρα καποιος να προκαλει καποιον απο εδω μεσα.

  12. #357
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Σου έστειλα το φβ στα προσωπικά μηνύματα γράψε μου εκεί και άσε την παπάτζα

  13. #358
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αύριο δεν θα πάω δουλειά μόνο και μόνο για πάρτη σου.. περιμένω.

  14. #359
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Και στα @@ μου αν έχεις πρόβλημα με τον νόμο νομίζεις είσαι ο μόνος; εσύ άρχισες την παπάτζα περί ασφάλειας του ίντερνετ τελείωσε την

  15. #360
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Ζητάς και συγνώμη λαμόγιο.. Προσβάλεις όλο τον κόσμο με τις ανοησίες σου και τώρα κάθεσαι και κλαίγεσαι..
    Ξεφτιλίζεις μέχρι αηδίας την γυναικεία υπόσταση η οτιδήποτε διαφορετικό και τώρα ζητάς συγνώμη για άσχετα θέματα υποκριτή. Μάλλον εσένα βολεύει η ασφάλεια του ίντερνετ γιατί αν τα πούμε από κοντά θα κάνεις την κυρία. Τρέξε τώρα να κάνεις αναφορά στην διαχείριση να με μπλοκάρουν, να μας τη λες με μπλοκαρισμένο προφίλ.
    Last edited by tommorello; 25-05-2021 at 12:35.

Page 24 of 25 FirstFirst ... 1422232425 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 17:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 18:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 12:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •