Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425
Results 361 to 374 of 374
  1. #361
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    ηρεμα ρε παιδια. ενταξει υπαρχουν διαφωνιες. ηρεμα.


    Το δύσκολο στο θέμα της πίστης ειναι το εξης: Aπό την στιγμή που είναι πολυ λογικό να έχουμε δυσπιστία σε αυτά που λέει η εκκλησία την στιγμή που έχει κάνει λάθη, την στιγμή που ύπαρχουν και αλλες παραδόσεις, θρησκείες και γραπτά, ( νομιζω ο καθενας πιστευει οτι η δικια του θρησκεια ειναι η σωστη), πως γίνεται ο Θεός που είναι ο τέλειος Πατέρας θα περιμένει από εμάς να πιστέψουμε στην εκκλησία όταν επιτρέπει να υπάρχουν και άλλες θρησκειες και παραδοσεις? Μάλιστα, πιστεύω δεν ειναι λίγοι αυτοι που έχουν ζήσει και θαύματα (ή τουλαχιστον έτσι νομισαν) σε άλλες θρησκείες. Όταν υπάρχουν όλα αυτά και απο την στιγμη που αυτα που λεει η εκκλησια δεν μπορουν να αποδειχθουν, τότε δεν ειναι πολυ λογικο και φυσικο να υπαρχουν και άπιστοι? Ζουμε σε εναν κοσμο γεματο πλανη, δυστυχια, εξαπατηση κλπ. ειναι λογικο ο κοσμος να ειναι καχυποπτος οταν κατι δεν μπορε να αποδειχθει.

    Οπότε δεν μπορω να καταλάβω γιατι ο Θεός θα δημιουργούσε ανθρώπους, θα τους έδινε ελευθερη βουληση, θα επέτρεπε άλλες θρησκειες, παραδοσεις, πλανες στον κόσμο αλλα παράλληλα θα ζητούσε απο εμάς να πιστέψουμε ΜΟΝΟ σε πολυ συγκεκριμένα πράγματα, που κάποια απο αυτα είναι δύσκολα να ακολουθήσει κανεις και ταυτοχρονα δεν μπορουν να αποδειχθουν?

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post

    Οπότε δεν μπορω να καταλάβω γιατι ο Θεός θα δημιουργούσε ανθρώπους, θα τους έδινε ελευθερη βουληση, θα επέτρεπε άλλες θρησκειες, παραδοσεις,
    Η Ορθοδοξία μας είναι η αληθινή θρησκεία, οι άλλες είναι μέσα στην πλάνη, είναι του Διαβόλου.
    Εντάξει καταλαβαίνεις ότι το επίπεδο της συζήτησης κατεβαίνει σφόδρα, αλλά αυτή ήταν η απάντηση σε ένα παρόμοιο ερώτημα που είχα κάνει όταν πήγα στο όρος.

  3. #363
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Θυμάμαι τον ρώτησα, πάτερ, και αν δεν είχες γεννηθεί στην Ελλάδα;
    -Πάτερ.. ε;;;;;;;;;;;;;;;;;; κοίταξε παιδί μου και πάλι ορθόδοξος θα ήμουν γιατί η θεία χάρη του θεού δεν θα με άφηνε.
    -Έγινε

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Πάντως, να ξέρεις ότι πολλοί από το εξωτερικό που έχουν γνωρίσει την Ορθοδοξία την έχουν προτιμήσει από την προηγούμενη πίστη τους, και αυτό το έχω δει όταν έζησα εξωτερικό! Και αν δεν έχεις ζήσει κάποια πράγματα κοντά σε αυτήν την θρησκεία δεν μπορείς να καταλάβεις, αν ψάχνεις σε όλα επιστημονική εξήγηση δεν θα τη βρεις. Πάντως, εγώ δεν τα λέω εκ του ασφαλούς, έχω κάνει θυσίες (όχι πολλές) από τότε που άρχισα να ασχολούμαι, όπως οικονομική στήριξη αναξιοπαθούντων και σταμάτημα του αυνανισμού. Δεν το έχω μετανιώσει φυσικά.

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Άλλος ένας τσαρλατάνος από τους πολλούς στο νοσοκομείο ''Εφραίμ Βατοπεδίου''.. Δεν τον έσωσαν ούτε οι υπέρτατες δυνάμεις
    (προσευχή, θεία Κοινωνία, αγιασμένο νερό)
    H "ΑΓΙΑ ΖΩΝΗ" που περιέφερε στα νοσοκομεία, μάλλον δεν έκανε τίποτα για αυτόν, αντ' αυτού ανέλαβε να τον σώσει κρατικό ελικόπτερο, γιατροί, νοσηλευτικό προσωπικό και φάρμακα.

  6. #366
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Άλλος ένας τσαρλατάνος από τους πολλούς στο νοσοκομείο ''Εφραίμ Βατοπεδίου''.. Δεν τον έσωσαν ούτε οι υπέρτατες δυνάμεις
    (προσευχή, θεία Κοινωνία, αγιασμένο νερό)
    H "ΑΓΙΑ ΖΩΝΗ" που περιέφερε στα νοσοκομεία, μάλλον δεν έκανε τίποτα για αυτόν, αντ' αυτού ανέλαβε να τον σώσει κρατικό ελικόπτερο, γιατροί, νοσηλευτικό προσωπικό και φάρμακα.
    ε καλα, δεν ειναι κανενα μυστικο.. ολοι οι ψεκασμενοι και οι αρνητες του κορονοιου, της μασκας, της ιατρικης, ειναι ουρες του παπαδαριου.. επι μηνες διεδιδαν οι σκοταδιστες τους παραλογισμους οτι στην εκκλησια δεν κολλαει, στην μεταληψη δεν κολλαει, λογω "θαυματος", ωσπου αρχισαν να πεφτουν οι ιεραρχες και οικογενειες ολοκληρες απο "χριστιανοπουλα", σαν τα κοτοπουλα και τους κρυβανε. οσους περασαν αναγκαστικα απο νοσοκομεια ομως, δεν μπορουσαν να του κρυψουν, και ειδικα οσους απεβιωσαν απο μια (ακομα) στραβοξυλια της εκκλησιας...

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πολλές ειδήσεις βλέπετε να έχετε τον νου σας ...

    Εκκλησία και πολιτεία αντάλλασσαν εκτός από πολύ χρημα και πολλά άλλα για να έχουν κοινή πορεία σε όλο αυτό ...
    Καθίστε εσείς να τρώγεσται ....

    Μαζί με τις πρώτης γραμμής ,βουλευτές και γιατρούς εμβολιαστικαν και όλοι οι κληρικοί .
    Εκτός από ελάχιστους αρνητές ...
    Παντού όπως βλέπεις υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όπως και στην ομάδα των γιατρών ..

    Εκεί δεν είδαμε κανένα μένος προς αυτούς ,μόνο οι κληρικοί σας πειράζουν και μετά θέλετε να λέτε ότι δεν είστε εμμονικοι με όλο αυτό ...

    Είπαμε όμως όποιος θέλει πιστεύει εκεί που ηρεμεί, καιρός είναι να ηρεμήσετε και εσείς κάποτε και να μη ασχολείστε τι κάνουν οι άλλοι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #368
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Αχ έσκασε μύτη η εν Χριστό αδερφή.
    Μη γράψουμε κάτι για τους μαφιόζους με τις μερσεντές αμέσως να πεταχτεί θιγμένος ο άξιος δούλος να μας κουνήσει το δάχτυλο να τους υπερασπιστεί.

  9. #369
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Σιγά μη πάρουμε και την ευλογία σας κυρία Μαριλού για να πούμε την γνώμη μας. Με όποιον γουστάρουμε θα ασχοληθούμε και ότι γουστάρουμε θα γράφουμε.
    Δεν νομίζω στο κείμενο πουθενά να αναφέρθηκε το όνομα σας. Οπότε αυτός που τραβάει το ζόρι και πρέπει να χαλαρώσει μάλλον είστε εσείς.
    Καλύτερα λοιπόν να αφήσετε τις υποδείξεις, και να κοιτάξετε να διορθώσετε τα δικά σας θεματάκια (που παρεμπιπτόντως κάνουν κρα)

    Μην ασχολείστε μαζί μας.

  10. #370
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε καλα, δεν ειναι κανενα μυστικο.. ολοι οι ψεκασμενοι και οι αρνητες του κορονοιου, της μασκας, της ιατρικης, ειναι ουρες του παπαδαριου.. επι μηνες διεδιδαν οι σκοταδιστες τους παραλογισμους οτι στην εκκλησια δεν κολλαει, στην μεταληψη δεν κολλαει, λογω "θαυματος", ωσπου αρχισαν να πεφτουν οι ιεραρχες και οικογενειες ολοκληρες απο "χριστιανοπουλα", σαν τα κοτοπουλα και τους κρυβανε. οσους περασαν αναγκαστικα απο νοσοκομεια ομως, δεν μπορουσαν να του κρυψουν, και ειδικα οσους απεβιωσαν απο μια (ακομα) στραβοξυλια της εκκλησιας...
    Γεια σου Remedy.. άσε φίλε έχουμε μπλέξει.. και όπως έλεγε ο μέγιστος Ραφαηλίδης δεν θα απαλλαγούμε ποτέ από τους παπάδες μια ζωή θα τους πληρώνουμε, εκτός και αν αλλάξει η νοοτροπία σιγά σιγά ύστερα από πέντε έξι αιώνες.

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Έφαγα φλας τώρα και θυμήθηκα αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=z3ed...t=LL&index=323.. δείτε τι σημαίνει παράνοια.

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Σιγά μη πάρουμε και την ευλογία σας κυρία Μαριλού για να πούμε την γνώμη μας. Με όποιον γουστάρουμε θα ασχοληθούμε και ότι γουστάρουμε θα γράφουμε.
    Δεν νομίζω στο κείμενο πουθενά να αναφέρθηκε το όνομα σας. Οπότε αυτός που τραβάει το ζόρι και πρέπει να χαλαρώσει μάλλον είστε εσείς.
    Καλύτερα λοιπόν να αφήσετε τις υποδείξεις, και να κοιτάξετε να διορθώσετε τα δικά σας θεματάκια (που παρεμπιπτόντως κάνουν κρα)

    Μην ασχολείστε μαζί μας.
    το καταλαβες κι εσυ, ε;

  13. #373
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το καταλαβες κι εσυ, ε;
    Χαχα... Εντάξει όλοι μας λίγο πολύ έχουμε κάποια θεματάκια, ωστόσο μερικοί πράγματι καρφώνονται πολύ.. Ιδίως η κειμενάρα με τίτλο.. Εγώ η χριστιανή τα αδέρφια μου και ο δίμετρος άντρας μου.. είναι η χαρά της ψυχιατρικής μελέτης.

  14. #374
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Και αυτό το η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.. κάθε φορά με σκοτώνει ρε φίλε χαχα.

Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 18:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 19:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 13:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 13:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 02:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •