Τις τελευταιες μέρες, η ανησυχία μου σχετίζεται με την θεωρία της προσομοίωσης.


Μια νύχτα κοίταγα ποσοι εμβολιασμοί έγιναν εκείνη την ημέρα στην Ελλάδα. Ο αριθμός ήταν καλός και σκέφτηκα να μπω σε ένα τοπικκ που γράφουν για την πορεία του εμβολιασμού. Θυμήθηκα ότι ειχα μπει παλιότερα σε ένα παλιότερο τοπικ και ότι κάποιοι σχολίαζαν με σχόλια τύπου "παμε καλα, προχωράμε, παμε γερα". Έτσι, υπέθεσα ότι θα γράφουν και στο νεότερο τοπικ παρόμοια σχόλια.


Ένας τελείωνε το σχόλιο του με την φράση "παμε γερα". όΤαν το διαβασα μου φάνηκε σαν σύμπτωση (παρολο που ηταν πιθανο να το διαβασω). Στο παρελθον πολλες φορές, όταν συνέβαινε μια συμπτωση, αυτοματως μου ερχοταν η σκεψη οτι θα συμβει μια μεγαλυτερη που θα σχετίζεται με την ανησυχία μου. Έτσι, λόγω αυτής της συνήθειας, αυτοματως μου ήρθε η σκέψη ότι ίσως δω κάτι στο username του ατόμου που γραψε το σχόλιο ή σαν υπογραφη/σλογκαν κοντα στο username του, κάτι σχετικά με την προσομοίωση και οτι μπορει να ειναι κακο σημαδι. βεβαια νομιζω στο τελος βιαστικα συμπληρωσα οτι δεν θα ειναι σημαδι (ωστε σε περιπτωση που υπαρχει κατι σχετικο αμεσως να το θεωρησω συμπτωση) Τσέκαρα το username αλλα δεν είχε τιποτα σχετικό νομίζω.


Μερικα σχόλια πιο κάτω, ένα άλλο άτομο είχε βάλει ένα λινκ απο ενα παιχνιδι που είχε την λέξη "simulator" στον τίτλο του. Ρωτησα το ατομο γιατι έβαλε αυτο το λινκ και μου είπε οτι το συγκεκριμένο dlc του παιχνιδιου σατιριζει κατι σχετικα με covid και το εβαλε για να κοροιδεψει αυτους που ενθουσιάζονται με τα εμβόλια.


Aπλα αγχώνομαι γιατι σε αυτο το τοπικ δεν μπαινω και συχνα. πχ νομιζω τοτε ειχα περιπου 1 βδομαδα να μπω. πως έτυχε να μπω σε αυτο το τοπικ την νύχτα που μπηκε αυτο το λινκ σαν σχολιο? πως έτυχε κάποιος να έχει γράψει την φράση "παμε γερα" που οκ, γράφονται τετοιες φρασεις και σε παλιοτερο τοπικ αλλα δεν γράφονται νομιζω σε καθε τοπικ. Πως μαντεψα ότι ίσως δω κατι σχετικα με την προσομοιωση? βεβαια δεν το πετυχα 100%. σκέφτηκα ότι θα το δω στο username αυτουνου που εγραψε την φραση αλλα τελικα το ειδα σε άλλο σχολιο από άλλο ατομο.

Απλα δεν ξέρω. παρολο που υπάρχει η εξηγηση ότι απο την στιγμη που εμοιαζε σαν να μάντεψα μια απο τις φράσεις που υπέθεσα οτι θα διαβάσω, αυτομάτως (απο συνηθεια) μου ήρθε η σκεψη οτι ισως δω κατι σχετικα με την ανησυχια μου. Μιας και η ανησυχια μου τον τελευταιο καιρο σχετιζεται με την θεωρία της προμοίωσης. μου ήρθε η σκεψη οτι θα δω κατι σχετικα με αυτην.

Αλλά, πάλι απο την μια μερια μου φαινεται μια κανονικ συμπτωση που αιτιολογείται. (και το ατομο που βαλε το λινκ το αιτιολογησε πολυ νορμαλ) αλλα απο την αλλη μου φαινεται και λίγο περίεργο που ετυχε να μπω στο τοπικ που γραφτηκαν αυτα τα 2 σχόλια. δεν ξερω.


ανησυχω μηπως ηταν κάποιο κακό σημάδι.