Η θέση της Γυναίκας στον χριστιανισμό - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 25 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast
Results 241 to 255 of 374
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Marilou, είσαι μια δυνατή αντιφεμινίστριαTM. Πάρε ένα πατριαρχικό λουκούμι. Δε με νοιάζει και μπορεί οποιαδήποτε να μου πει ό,τι θέλει. Βρήκα αυτό τον χώρο που ήθελα, τώρα πρέπει να βρω τα άτομα που μπορώ να είμαι η εαυτή μου μαζί τους και να μην πηγαίνω σε πορείες με manarchists. Αλλά δε θα σταματήσω να λέω αυτό που τώρα βλέπω καθαρά, που είναι, καμιά γυναίκα δεν θα κατηγορήσω γιατί μένει, καμιά γιατί δεν προστάτεψε το παιδί της (τώρα έχω συγχωρέσει τη μητέρα μου γι αυτό, χρειαζόμουν απλά το κατάλληλο εργαλείο για κατανόηση) και χρειάζεται επίσης να διαβάσω πάρα πολύ, να προσπαθήσω πάρα πολύ να αναγνωρίσω τι έχει αφήσει μέσα μου από αγκάθια και δηλητήριο η πατριαρχία, η αντρική ματιά, όλα αυτά τα σκατά, να τα αφαιρέσω, να είμαι πραγματική σύμμαχος της εαυτής μου και όλων αυτών που μοιράζονται την ίδια ματιά στον κόσμο. Αυτά. Ποτέ δε θα χρησιμοποιήσω ξανά το γυναίκα μ'@ρχίδι@, κι ό,τι οι μάτσο σύντροφοι φωνάζουν στις πορείες. Τι αστείο, συνεχίζω να έχω τους ίδιους εχθρούς και προστέθηκαν κι άλλοι! γουότ δε φακ! χα χαα, now for something entirely different!
    #UnVioladorEnTuCamino

  2. #242
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    εγω πολλες φορές σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός μάλλον είναι μια ανθρώπινη, ψεύτικη θρησκεία, βρίσκω μια ανακούφιση και νιώθω ότι ειμαι ελεύθερος. Όταν όμως με πιάνουν τα ψυχολογικά μου αρχίζω να φοβάμαι για το τι θα μπορούσε να υπάρχει μετά τον θάνατο εαν υποθέσουμε ότι ο Χριστός δεν ειναι αληθινός. έτσι, πέρα από τον φόβο ότι ο Χριστός μπορεί να είναι αληθινός και να μην κάνω αυτά που πρέπει για να πάω στην παράδεισο, υπάρχει και ένας ακόμη υπαρξιακός φόβος για το τι υπάρχει αν δεν υπάρχει ο Χριστός.


    Οπότε κατα κάποιο τρόπο λόγω έλλειψης πίστης υπάρχει διπλός φόβος. Και έτσι νομίζω αρκετές φορές, μέσα σε αυτήν την ελευθερία, σκέφτομαι ότι ίσως θα ηταν ωραία να υπήρχε ο Χριστός και ας είναι δύσκολος ο δρόμος του ώστε να είμαι ήρεμος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Αποκτώ έτσι ελπίδα.
    Δε μπορώ να σου αφαιρέσω το δικαίωμα στην ελπίδα φίλε. Αυτό που μπορώ να πω για μένα, δε θέλω σωτηριολατρείες και μεσσιανισμούς ούτε για ψυχολογική βοήθεια. Θέλω να μην έχω ούτε θεό πάνω απ' το κεφάλι μου. (Ιεραρχία είναι κι αυτή ξέρεις). Θέλω έναν άδειο ουρανό, για τα πουλιά που πετάνε και τα σύννεφα. Ούτε πατερούλη στον ουρανό, ούτε πουθενά.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Marilou, είσαι μια δυνατή αντιφεμινίστριαTM. Πάρε ένα πατριαρχικό λουκούμι. Δε με νοιάζει και μπορεί οποιαδήποτε να μου πει ό,τι θέλει. Βρήκα αυτό τον χώρο που ήθελα, τώρα πρέπει να βρω τα άτομα που μπορώ να είμαι η εαυτή μου μαζί τους και να μην πηγαίνω σε πορείες με manarchists. Αλλά δε θα σταματήσω να λέω αυτό που τώρα βλέπω καθαρά, που είναι, καμιά γυναίκα δεν θα κατηγορήσω γιατί μένει, καμιά γιατί δεν προστάτεψε το παιδί της (τώρα έχω συγχωρέσει τη μητέρα μου γι αυτό, χρειαζόμουν απλά το κατάλληλο εργαλείο για κατανόηση) και χρειάζεται επίσης να διαβάσω πάρα πολύ, να προσπαθήσω πάρα πολύ να αναγνωρίσω τι έχει αφήσει μέσα μου από αγκάθια και δηλητήριο η πατριαρχία, η αντρική ματιά, όλα αυτά τα σκατά, να τα αφαιρέσω, να είμαι πραγματική σύμμαχος της εαυτής μου και όλων αυτών που μοιράζονται την ίδια ματιά στον κόσμο. Αυτά. Ποτέ δε θα χρησιμοποιήσω ξανά το γυναίκα μ'@ρχίδι@, κι ό,τι οι μάτσο σύντροφοι φωνάζουν στις πορείες. Τι αστείο, συνεχίζω να έχω τους ίδιους εχθρούς και προστέθηκαν κι άλλοι! γουότ δε φακ! χα χαα, now for something entirely different!
    Κρατάω μονο το δυνατη, ολα τα αλλα για εμένα ειναι ταμπελες που εξυπηρετουν τους ευαλωτους και αρνητες μια αλλης ιδεολογιας περαν απο την δικης τους ..
    Αν εσυ δεν σεβεσαι οτι υπαρχει και αλλη ιδεολογια ,αντιθέτως τους βλεπεις ολους εχθρους ποιος σου φταει ?

    Εγω δεν ειμαι εχθρος κανενος ,αν ο αλλος με βλεπει ετσι δικο του προβλαμα οχι δικο μου .
    Ειναι αυτο που λεω ,σιγα μην ανοιξω το δικο σου το κεφαλι να βαλω μεσα αυτα που εχει το δικο μου .
    Αυτα δεν τα εκανα ουτε στα παιδια μου ...
    Εγω οταν κλεινω την πορτα του σπιτιου μου ουτε καμια κακοποίηση δεχομαι ,ουτε τιποτα .
    Κανω οτι γουσταρω και με οποιον γουσταρω χωρις να δινω λογαριασμο παρα μονο στον ευατο μου και στην συνείδηση μου .
    Με αυτη κοιμαμαι καθε βραδυ και αυτη ειναι η αιτια αν δεν μπορω να κοιμηθω καλα ή οχι ..
    Κανενας αντρας ,καμια θρησκεία και κανενας φεμινισμός δεν με ταιζει ουτε μου προσφερει ηρεμια ...


    Αν δεν εχεις ιχνος ενσυναίσθησης επισης ποιος φταει ?
    Γιατι ενσυναισθηση δεν ειναι να λες τον αλλον ενα απλο σηκω και φυγε απο εκει που εισαι μεσα απο ενα ανωνυμο φορουμ ..Αν θες να το παιξεις επαναστάτρια πρεπει την ωρα που του το λες και που αναγνωριζεις οτι λογο της καταστασης του μπορει να παρασυρθει και να σε ακουσει να εισαι σε θεση να την στηριξεις εμπρακτα ...

    Οχι να της πεταξεις ενα απλο τηλέφωνο να απευθυνθει σε ενα οργανισμο και απο εκει και περα βγαλε το φιδι απο την τρυπα μονη σου εαν ο οργανισμος δεν μπορει να σε στηριξει ,γιατι ως γνωστο στην Ελλαδα βρισκομαστε και ακουμε πολλα αλλα βλεπουμε πολυ λιγοτερα ...

    Οταν εχεις την τολμη να παροτρύνεις να κανει ενας την ζωη του τουμπα και οχι πρωτα να δει ηρεμα αν μπορει να διορθωσει κατι, πρεπει να εχεις και τον στολο απο πισω που θα τον βοηθησει ..
    Αν εσυ απο εδω μεσα τον εχεις βρει με αυτους που λες οτι σε ακολουθουν ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ και εγω μαζι σου αν θες σε αυτο ...



    Ξερεις κατι ?
    Αν εσυ ερθεις και μπεις στα παπουτσια μου και δεις οτι δεν με στενευουν πουθενα σιγουρα θα τα κρατησεις (και φυσικα δεν μιλαω ουτε για αντρες ,ουτε παιδια ουτε για γονεις κ.τ.λ.) οπως και αν εγω ερθω και μπω στα παπουτσια σου στανταρ δεν θα αντεξω για πολυ ,γιατι πολυ απλα δεν ειμαι φτιαγμενη για να καταπιέζομαι και να βλεπω παντου φαντασματα και εχθρους ..
    Τετοια παπουτσια εγω τα πεταω ,αν εσυ τα κρατας και απλα τα μπαλωνεις δεν φταει κανενας αλλος ..

    Οποτε κρατα εσυ τις δικες σου αποψεις αλλα μην προσπαθεις με ύβρης και χλευασμούς να μειωσεις των υπολοιπων γιατι αν δεν στο εχουν πει ,τον δικη σου ευατο αντικατροπτιζεις ..
    Οσο γι αυτο το χωρο σου ειπα τι αντιπροσωπευει ,οποτε καταλαβαινεις τι θα παιρνεις απο εδω μεσα αφου δεν εισαι σε θεση να σεβαστεις ..

    Για εμενα ολα αυτα δεν ειναι αστεια γιατι εισαι ενα μερος της κοινωνιας μας οπως και πολλοι αλλοι ..
    Για εμενα ειναι λυπηρο γιατι χώρα που αμφισβητη την ιδια την ιδεολογία της και την ιστορία της συντομα γινεται υποχείριο των καταπατητών ..
    Αυτο νομιζω πρεπει να μα ξυπνησει ολους και να δουμε τριγύρω μας με ολο αυτο που μας εχει κουβαληθει ..
    Γιατι μπορει ολοι αυτοι που ειναι εδω να ειναι οπως ειναι ,εχουν ομως ενα σπουδαιο οπλο ,την πιστη τους ,οποια και να ειναι αυτη ....Ειναι φανατισμενοι πιστοι που ειναι η χειροτερη παστα ανθρωπων ..
    Οποτε γνωριζεις αν στο τελος γινουν αυτοι η πλειοψηφια και κυριαρχήση η δικη τους ιδεολογια, γιατι εμεις αμφισβητουμε την δικη μας και το παιζουμε επαναστατες ,τι εχει να γινει ...
    Τοτε να σε δω για πιο φεμινισμό και ποια διακαιώματα θα μιλας ,που θα ανοιγεις το στομα σου και μονο και μονο επειδη εισαι γυναικα οπως λες θα οδηγησε κατεθειαν στην κρεμάλα ..
    Να δω εγω τοτε ολες αυτες τις φεμινίστριες τι θα κανουν και αν θα τα λενε ολα αυτα απο το σιγουρακι της θεσης που εχουν τωρα και τους προσφερει αυτη η κοινωνια που κατηγορεις ...

    Οποτε ασε τα αστεια και ας σοβαρευτουμε ο καθενας με τον τροπο του και το κοινο καλό ολων μας και το κυριοτερο εξω στην κοινωνια και οχι απο την ασφαλεια του καναπε μας και μια οθόνης .....Ξαφνικα τα λυσαμε ολα και μας εμεινε να διαφνουμε για την θεση της γυναικας στην κοινωνια ..
    Και που ετσι ?Στην Ελλαδα του σήμερα ..ναι οντως εχεις δικιο,αυτο το κομματι ειναι για γελια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Χαιρετώ το τρελό παρεάκι του φόρουμ είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα σαν την ταινία ''Στη Φωλιά του Κούκου'' με τον Τζακ Νίκολσον χαχα

  5. #245
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τελικά πόσο καταπιεσμένες ζωές και βιώματα μπορειται να εχει κάποιος για να μπορεί να οδηγείται σε τέτοια συμπεράσματα ?

    Με γιαγιά και προγιαγιά οι οποίες μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια για τους άντρες τους ,οι οποίοι τις είχαν στα πούπουλα ,κάτι πρωτόγνωρο για τα τότε χρόνια ,με γονείς που ακόμα και σήμερα μετά από σαράντα πέντε χρόνια που είναι μαζί ,είναι τόσο δεμένοι και αγαπημένοι ,με ένα πατέρα να έχει θεά την μαμά μου και να την προσέχει όπως τον εαυτό του και χίλιες φορές παραπάνω λες να έβγαινα εγώ ή τα αδέλφια μου καταπιεσμένη?
    Με γονεις που ακόμα και σήμερα που ο καθένας μας έχει την δική του οικογένεια ,μας κρατάνε μια γροθιά ,αγαπημένους γιατί φρόντισαν να μην υπάρχει το παραμικρό αγκαθάκι στις σχέσεις των παιδιών τους λες να παίζει τέτοιο θεματακι ?

    Έχω δύο μεγαλύτερα αδέλφια λες να άφηναν την αδελφή τους να κακο περνάει?

    Λες να με άφηναν όλες αυτές οι μνήμες και τα βιώματά να έφτιαχνα ένα σπίτι σαν τα δικά σας και να γινομουν όπως λες ,εφόσον μόνο αυτό έχετε γνωρίσει και δεν ξέρετε και την άλλη πλευρά ?

    Ο δικός μου ο άντρας μπορεί να είναι διμετρο γομαρι να στο πω χύμα για να μιλήσουμε λιγάκι και στην πραγματική σου γλώσσα τώρα που άφησες τα εν Χριστο αδελφή, αλλά γομαρι είναι μόνο στην δουλειά του και σε ότι αφορά την προστασία της οικογένειας του.
    Σε όλα τα άλλα σέβεται τις επιθυμίες και τις ανάγκες της γυναίκας του και των παιδιών του και είναι εκείνος που πρώτος θα έχει φροντίσει να τις καλύψει χωρίς να αφαιρεί το δικαίωμα στην γυναίκα του να είναι ηγέτης στην δουλειά της ..

    Τέτοια κομπλεξικα και τριτοκοσμικά στοιχεία ούτε εκείνος πήρε κληρονομιά από τους δικούς του και τα βιώματά του ώστε να τα εφαρμοσει μετά στην δική του οικογένεια ..

    Και να σου πω και κάτι ?
    Εγώ τέτοια γομαρια τα γουστάρω τρελά και μπορώ να κάνω και κάποιες παραχωρήσεις προκειμένου να τους έχω γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλέον ...
    Αν κρίνω και από το τι κυκλοφορεί ,άσε καμιά φορά δικαιολογώ τις γυναίκες που λένε αυτά που λένε ...

    Τον όρο πατριαρχεία όπως και πολλούς άλλους ,πρώτη φορά στην ζωή μου εδώ μέσα τους συνάντησα ...
    Όπως και τα φεμινιστικά κινήματα του κ@λου ...
    Κανένας μα κανένας από την οικογένεια μου δεν άγγιξε ποτέ αυτούς τους ορισμούς ....

    Δεν περίμενα καμία θρησκεία και κανένα κίνημα να μου δείξει τον δρόμο και τα δικαιώματα που θα ΚΕΡΔΙΣΩ στη ζωή μου .
    Εχω οικογένεια με πολύ βαθιές ρίζες που φρόντισαν όχι μόνο σε εμένα αλλά σε όλα τα παιδιά τους και στα εγγόνια τους ,ακόμα και δισέγγονα τους να τις μεταδώσουν και να τις καλλιεργήσουν με ακόμα καλύτερο τρόπο ...

    Αυτές είναι οι αξίες για εμένα και όχι η κάθε ψευτοφεμινηστρια ή καταπιεσμένη γεροντοκόρη που έχει καταλάβει ότι πλέον δεν περνάει η μπογιά της και κρύβεται πίσω από αυτό ...
    Αν εκείνη θέλει να κρύβεται πίσω από την πατριαρχική της οικογένεια και τα καταπιεσμένα παιδικά της χρόνια,εμένα δεν με πειράζει ,αντιθέτως θα είμαι δίπλα της στην προσπάθεια της να φύγει από όλο αυτό και να φτιάξει μια καλύτερη ζωή και για εκείνη και για τους ανθρώπους που θέλει να είναι κοντά της ...

    Με πειράζει όμως που την δική της ζωή την καθρεπτιζει στις αντιλήψεις της και φυσικά υποβιβάζει και τις ζωές των υπολοίπων γιατί μόνο έτσι αρέσκεται και ικανοποιείται..
    Αντί να επαναστατήσει και να αλλάξει όλο αυτά τα βιώματα ,να φτιάξει σωστά και αξια δικά της πρότυπα αρέσκεται μόνο στο δρόμο που αποποιείται των ευθύνων της .
    Ήταν μικρή δεν ήξερε ,όταν μεγάλωσε όμως γιατί δεν προσπάθησε να πάρει την ζωή στα χέρια της αλλά με τον σωστό τρόπο .

    Όλες αυτες ΟΙ ΑΚΡΑΙΕΣ κινηματικες εκδηλώσεις βάζω μέσα και τον Χριστιανισμό ,μόνο καταπίεση και τραυματικά βιώματα υποβόσκουν ..
    Ψάχνουν δράκους να βρουν σε προϊστορικα γεγονότα για να δικαιολογήσουν την κατάντια τους και να κρυφτούν πίσω από τα τότε λάθη.

    Εσεις λοιπόν που τα έχετε, κοιτάξτε να τα αλλάξετε πρώτα στον ευατο σας ,να ηρεμήσετε και να βρείτε την μέση λύση σε ότι σας απασχολεί και κυρίως παίξτε μπάλα αλλού φιλαράκι .
    Το δικό μου το γήπεδο είναι πολύ καλά στημένο ,με γερή άμυνα, οπότε πλέον καμία παρέμβαση στη δική μου περιοχή δεν μπορεί να φτάσει να βάλει γκολακι και να ταρακουνήσει ή να ξεριζώσει τι δικές μου ρίζες ..
    Που ακόμα και λάθος να είναι για εσάς ,για εμένα είναι οι καλύτερες και αυτές θα μεταδώσω και εγώ στα δικά μου παιδιά για να ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ και ΓΕΜΑΤΑ ..

    Αυτό είναι το ζητούμενο όλων μας ..Οπότε τι σημασία έχει για έναν τρίτο που το έχει βρει ο καθένας μας ?

    Φυσικά σε αυτά που προανέφερα ..

    Φρόντισε και εσύ λοιπόν και οι υπόλοιποι να φτιάξετε τέτοια γήπεδα ,καλά οχυρωμένα όσο αφορά τις άμυνες σας για να μην έχετε ούτε πατριαρχικά βιώματα ούτε τίποτε άλλο ..
    Όταν παίζεται συνέχεια επίθεση δεν το ξέρεις?
    Στο τέλος εσείς τρώτε πάντα γκολ ..
    Η δική σας ψυχή και ζωή χαραμιζεται....

    Αυτή είναι η θέση μιας Ορθόδοξης Χριστιανής πλήρης αποδεκτή από την εκκλησία μας .
    Όλα τα άλλα είναι θεωρίες βασισμένες σε άρθρα μπιμπ......

    Και όπως βλέπεις δεν είναι και τόσο "εν Χριστο αδελφη'
    γιατί εμένα όταν χτυπάς το ένα μάγουλο δεν γυρίζω και το άλλο ...γυρίζω αλλιώς και αντιμετωπίζω τυπακια που μέσα από την ανωνυμία τους το παίζουν ειδήμονες..

    Αλλιώς όλοι ζωές έχουμε έξω από εδώ με ονοματεπωνυμο και στίγμα ..
    Για να δούμε εκεί μπορούμε να λέμε τα ίδια εφόσον πλέον θα ξέρει ο καθένας μας τι είναι μέσα από όλο αυτό που έχει δημιουργήσει και είναι ο καθρέπτης του ?

    Άντε πέστε πάλι να με φάτε ως γνωστόν ...

    καλημέρα μας
    Α καλά.. ένα σεντόνι με άσχετα μεταξύ τους πράγματα, ένα κείμενο ελληνική ταινία, με τίτλο εγώ η χριστιανή τα αδέρφια μου και ο δίμετρος άντρας μου.

    Ρε πάτε καλά ρε; χαχα

    Μη γράφετε τόσο τεράστια κείμενα ρε σεις με το στανιό το διάβασα και ενδεχομένως να μην ενδιαφέρει και κανένα.

    Κυρία μου μην εξάπτεστε τόσο πολύ καρφώνεστε πόσο χρονών είστε αν επιτρέπεται;
    Εγώ αναφέρθηκα στο θεσμό του άβατου, ότι η ίδια η θρησκεία που πιστεύετε και υπερασπίζεστε με τόσο μένος σας απαγορεύει την διέλευση στο όρος.
    Και αντί να απαντήσει επί της ουσίας μου βγάλατε όλα τα ψυχολογικά και συναισθηματικά σας προβλήματα έλεος.. τουλάχιστον αισθάνεστε καλύτερα;

    Πάντως ο τρόπος που αντιδράτε εν Χριστώ αδερφή Μαριλού προσδιορίζει ένα άτομο με μια τραυματική εμπειρία. Και μάλλον αυτό που έγραψα πιο πάνω με το δασάκι και την ζούγκλα ισχύει και για τη δική σας περίπτωση.
    Δυστυχώς με τις θρησκευτικές σας παρωπίδες βλέπετε ακούτε και κατανοείτε μόνο αυτά που θέλετε εσείς να κατανοήσετε.

  6. #246
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Αν σας ενοχλεί το εν Χριστώ, αδερφή Μαριλού το κόβω άμεσα δεν υπάρχει πρόβλημα ωστόσο γιατί ενοχλήστε αφού χριστιανή ορθόδοξη είστε.

  7. #247
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    εδώ κανείς λάθος οι παλαιοημερολογιτες έχουν πολλά παρακλάδια και υπάρχουν πολλοί αυτοκέφαλοι που κάνουν αυτά που λες και χργσιμοιποιουν το όνομα παλαιοημερολογίτης γιατί κανείς δεν τους θέλει..το παλαιό είναι το πάτριον το νέο είναι το κενοτομον και είναι παράνομη η αλλαγή γιατί έγινε χωρίς να υπάρξει πανρθοδοξη οικουμενική σύνοδος για αυτό Ρώσοι Ουκρανοί Σέρβοι άγιον όρος και άλλοι πολλοί συνεχίζουν με το παλιό μέχρι και ο Παΐσιος που δεν το πιστεύουμε παλαιοημερολογίτης ήταν!!
    δεν αναφερομαι σε αυτους. Αυτο που λες, οι σλαβοι δλδ, κι αλλοι ορθωδοξοι, οπως και στο Αγιον Ορος με το παλαιο ημερολογιο ειναι, αυτοι δεν εχουν κατις το λαθος, μονο ημερολογιακα ειναι οι διαφορες.
    Αναφερομαι σε εκκλησιες που ειναι παλαιοημερολογιτες με την εννοια της αιρεσης, ειναι αλλο πραμα αυτο.Δεν θυμαμαι ακριβως πως τους αναφαιρει η εκκλησια αλλα ειναι χωρις επησιμο χρησμα ,χωρις πατρηαρχικη χαρην δλδ.
    Χωρις να εχω σκοπο α σε προσβαλω ,εχεις καποια λαθος γνωση περι τοου θεματος και γενικα σε εχω διαβασει οπου σε καποια θεολογικα θεματα λιγο μπερδευεσαι, δεν σε κρινω! αλλα θα σουελεγα φιλικα να μην εισαι συγουρος για κατις εαν πρωτα δεν το εχεις ψαξει και δεν το εχεις εμπεριστατογνωση.Μπορεις ειτε να το ψαξεις απο το ιντερνετ ειτε καλυτερα νομιζω να ρωταγες εναν ιερεα σε πιο μεγαλη ιεραρχικηθεση οπου τα γνωριζει δλδ καλα. Διοτι δεν φταις ουτε εσυ αλλα ουτε οι πιο πολλοι πιστοι οπου υπαρχει τοσο μεγαλη πλανη και τοσες πολλες αιρεσεις! Θα επρεπε η επισημη εκκλησια να τα εχει ξεκαθαρησει ολα αυτα αλλα δυστυχως επειδη δεν επιτρπετε να κανει προσυλιτισμο τα εχει παρατησει ολα! αποτελλεσμα ο κοσμος να εχει πλανη, κι να τον εκμεταλευοντε διαφοροι επιτιδιοι.

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Αν σας ενοχλεί το εν Χριστώ, αδερφή Μαριλού το κόβω άμεσα δεν υπάρχει πρόβλημα ωστόσο γιατί ενοχλήστε αφού χριστιανή ορθόδοξη είστε.

    Φίλε κουράζει η τρολια σου ..
    Βρες άλλο παιχνιδάκι δεν είμαι για τα δοντακια σου γιατί είσαι μικρό ακόμα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #249
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δεν αναφερομαι σε αυτους. Αυτο που λες, οι σλαβοι δλδ, κι αλλοι ορθωδοξοι, οπως και στο Αγιον Ορος με το παλαιο ημερολογιο ειναι, αυτοι δεν εχουν κατις το λαθος, μονο ημερολογιακα ειναι οι διαφορες.
    Αναφερομαι σε εκκλησιες που ειναι παλαιοημερολογιτες με την εννοια της αιρεσης, ειναι αλλο πραμα αυτο.Δεν θυμαμαι ακριβως πως τους αναφαιρει η εκκλησια αλλα ειναι χωρις επησιμο χρησμα ,χωρις πατρηαρχικη χαρην δλδ.
    Χωρις να εχω σκοπο α σε προσβαλω ,εχεις καποια λαθος γνωση περι τοου θεματος και γενικα σε εχω διαβασει οπου σε καποια θεολογικα θεματα λιγο μπερδευεσαι, δεν σε κρινω! αλλα θα σουελεγα φιλικα να μην εισαι συγουρος για κατις εαν πρωτα δεν το εχεις ψαξει και δεν το εχεις εμπεριστατογνωση.Μπορεις ειτε να το ψαξεις απο το ιντερνετ ειτε καλυτερα νομιζω να ρωταγες εναν ιερεα σε πιο μεγαλη ιεραρχικηθεση οπου τα γνωριζει δλδ καλα. Διοτι δεν φταις ουτε εσυ αλλα ουτε οι πιο πολλοι πιστοι οπου υπαρχει τοσο μεγαλη πλανη και τοσες πολλες αιρεσεις! Θα επρεπε η επισημη εκκλησια να τα εχει ξεκαθαρησει ολα αυτα αλλα δυστυχως επειδη δεν επιτρπετε να κανει προσυλιτισμο τα εχει παρατησει ολα! αποτελλεσμα ο κοσμος να εχει πλανη, κι να τον εκμεταλευοντε διαφοροι επιτιδιοι.
    η μόνη διαφορά των παλαιοημερολογιτων της Ελλάδος με αυτούς του Αγίου όρους είναι ότι αυτοί της Ελλάδας κλέβουν την πελατεία του νέου παπικου ημερολογίου που θεσπίστηκε με εντολή του παπά στην Ελλάδα το 1923 για να γίνονται οι σταθερές εορτές των ορθοδόξων μαζί με αυτές των παπικων και μη μου πεις πως δεν είναι έτσι...ξέρω η αλήθεια πονάει αλλά δεν γύρισαν αυτοί με μας ειμεις αλλάξαμε το ημερολόγιο για να γυρίσουμε μ αυτούς..και επειδή όπως είπε και ο μπάρμπα Καραμανλής ανοικομεν εις την Δύση και το ευρώ προσκινησαμε!είναι απλό....οι Σλάβοι του ανατολικού μπλοκ που έχουν καλές σχέσεις με την Ρωσία δεν το έκαναν κράτησαν το πάτριο..όσο για το άγιο όρος εκεί καταρουντε τον παπά κάθε μέρα!!και πολλοί μοναχοί δεν μνημονεύουν καν τον βαρθολομαιο!!θυμίσου τα λόγια του Αγίου κοσμά..τον παπά να καταρασθε γιατι αυτός είναι η αιτία..

  10. #250
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φίλε κουράζει η τρολια σου ..
    Βρες άλλο παιχνιδάκι δεν είμαι για τα δοντακια σου γιατί είσαι μικρό ακόμα ...
    Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι η ορθοδοξία δεν ξεφτιλίζει την γυναικεία υπόσταση;
    Το ότι η Εύα δημιουργήθηκε από ένα πλευρό του Αδάμ αυτό από μόνο του δεν είναι ξεφτίλα;
    Το ότι η Εύα φταίει για το προπατορικό αμάρτημα
    Το ότι οι γυναίκες είναι ακάθαρτες και δεν εισέρχονται στο άγιο βήμα των εκκλησιών.
    Το ότι δεν φορούν ιερά άμφια δεν αγγίζουν ιερά αντικείμενα και δεν λαμβάνουν κοινωνία ενώ αιμορραγούν δεν είναι ξεφτίλα;
    Το ότι το σωστό κατά τον Παύλο για έναν άνδρα είναι να μην αγγίξει ποτέ του γυναίκα σας λέει κάτι;

    Το παρακάτω κείμενο του αγίου σας δεν σας προσβάλει ως γυναίκα

    Κανών Θ΄ του Μεγάλου Βασιλείου, μεγάλη η χάρη του, διαβάζουμε την ερμηνεία: «… αλλά εις την γυναίκα οπού τον άφηκε (τον άνδρα της) επειδή αύτη δεν έχει την άδειαν να αφήνει τον άνδρα της αλλά καν δέρνη αυτήν εκείνος, πρέπει να υπομένει κι όχι να χωρίζεται, καν την προίκαν της εξοδεύει, καν εις άλλας γυναίκας πορνεύει, αυτή πρέπει να καρτερεί… Ώστε η μεν γυναίκα, αφήσασα τον άνδρα της, μοιχαλίς είναι, αν πάρει άλλον, ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρει άλλην συγχωρείται.

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Δλδ

    Περιγράφει τις σχέσεις των δύο φύλων στο πλαίσιο της ορθόδοξης οικογένειας: «Η γυναίκα δεν έχει την άδεια να αφήνει τον άνδρα της, αλλά, κι αν δέρνει αυτήν εκείνος, πρέπει να υπομένει κι όχι να χωρίζεται, κι αν την προίκα της ξοδεύει, κι αν σε άλλες γυναίκες πορνεύει, αυτή πρέπει να καρτερεί. Ώστε η μεν γυναίκα, η αφήσασα τον άνδρα της μοιχαλίς είναι αν πάρη άλλον, ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρει άλλη, συγχωρείται» (Πηδάλιο, κανών Θ). Επομένως σύμφωνα με την Ορθοδοξία η εκμετάλλευση, ο ξυλοδαρμός και η υποβάθμιση – γενικότερα- της συζύγου είναι έργο ευλογημένο.

  12. #252
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Α πήγα 41 οπότε έχω άλλα 8 με αυτό και θα μπορώ να στέλνω μηνύματα ε;

  13. #253
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φίλε κουράζει η τρολια σου ..
    Βρες άλλο παιχνιδάκι δεν είμαι για τα δοντακια σου γιατί είσαι μικρό ακόμα ...
    Εντάξει κυρία Μαριλου όπως αγαπάτε

  14. #254
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι η ορθοδοξία δεν ξεφτιλίζει την γυναικεία υπόσταση;
    Το ότι η Εύα δημιουργήθηκε από ένα πλευρό του Αδάμ αυτό από μόνο του δεν είναι ξεφτίλα;
    Το ότι η Εύα φταίει για το προπατορικό αμάρτημα
    Το ότι οι γυναίκες είναι ακάθαρτες και δεν εισέρχονται στο άγιο βήμα των εκκλησιών.
    Το ότι δεν φορούν ιερά άμφια δεν αγγίζουν ιερά αντικείμενα και δεν λαμβάνουν κοινωνία ενώ αιμορραγούν δεν είναι ξεφτίλα;
    Το ότι το σωστό κατά τον Παύλο για έναν άνδρα είναι να μην αγγίξει ποτέ του γυναίκα σας λέει κάτι;

    Το παρακάτω κείμενο του αγίου σας δεν σας προσβάλει ως γυναίκα

    Κανών Θ΄ του Μεγάλου Βασιλείου, μεγάλη η χάρη του, διαβάζουμε την ερμηνεία: «… αλλά εις την γυναίκα οπού τον άφηκε (τον άνδρα της) επειδή αύτη δεν έχει την άδειαν να αφήνει τον άνδρα της αλλά καν δέρνη αυτήν εκείνος, πρέπει να υπομένει κι όχι να χωρίζεται, καν την προίκαν της εξοδεύει, καν εις άλλας γυναίκας πορνεύει, αυτή πρέπει να καρτερεί… Ώστε η μεν γυναίκα, αφήσασα τον άνδρα της, μοιχαλίς είναι, αν πάρει άλλον, ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρει άλλην συγχωρείται.
    Νομίζω αν διάβαζες τα κουραστικά μου κείμενα θα καταλάβαινες τι αντιπροσωπεύω και τι ασπάζομαι ..
    Παρεμπιπτόντως δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα διαβάσεις ,μόνος σου νομίζω το κάνεις και αυτό και φαντάζομαι για να σκοτώνεις την ώρα σου ,οπότε ποιος ο λόγος για πίεση και ζόρι και εδώ ..


    Δεν υπάρχει λόγος περαιτέρω αναπτυξης ότι είχα να πω το είπα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σας να μου αποδείξετε ότι εσείς είστε οι σωστοί και εγώ όχι..
    Άσε με να είναι λάθος και να φάω τα μούτρα μου στην τελική ...

    Και όπως σου είπα και παραπάνω είσαι πολύ μικρός εσύ για να διδάξεις εμένα ..
    Αν ειμασταν στο ίδιο βιωτικο επίπεδο και είχες την οικογενειακή κατάσταση που έχω εγώ ανεξαρτήτως θρησκείας και πιστεύω ,θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σε άλλη βάση.
    Τώρα άστο ,είπαμε ο καθένας μας την πορεία του χωρίς αποθημενα και εμμονές ...
    Είσαι καλά με τα πιστεύω σου ?
    Μπράβο σου !
    Και εγώ είναι μια χαρά οπότε υπάρχει λόγος ?
    Όχι φυσικά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #255
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Κατανοώ ότι ο θεωρητικός φόβος της ιδέας του θανάτου είναι δύσκολα διαχειρίσιμος δημιουργεί υπαρξιακά ερωτήματα και αυτό από μόνο του είναι ένα πολύ ισχυρό κίνητρο να μυηθεί κάποιος στον Χριστιανισμό στην Ελλάδα η σε οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ανάλογα τον εθισμό η πλύση εγκεφάλου
    που υπέστη ο καθένας.
    Αλλά μην τρελαθούμε τελείως οι θρησκείες είναι το μεγαλύτερο ψέμα της ανθρωπότητας. Στο όνομα της θρησκείας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία.. όλες αυτές οι μπούρδες είναι κατ’ ανάγκην.
    Αγαπάτε αλλήλους λέει χαχα..
    Όμως το τι βασανισμούς έχουν υποστεί οι άνθρωποι δεν λέγετε, και από τους καθολικούς και από τα δικά μας ορθόδοξα μπουμπούκια, και πάντα ρε φίλε μια ζωή οι εκπρόσωποι του κλήρου βρισκόταν στο πλευρό του ισχυρού πάντα, όποιος έχει διαβάσει λίγη ιστορία γνωρίζει.
    Αν δεν κατανοήσουμε λοιπόν τι πραγματικά έχει γίνει στο παρελθόν δεν θα μπορέσουνε να αλλάξουμε και να κάνουμε κάτι καλύτερο για το παρόν και για το μέλλον.

Page 17 of 25 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 10-12-2020, 18:02
  2. Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
    By mindcrime in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2020, 19:21
  3. Για μια θέση στον ήλιο
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 13-11-2017, 13:37
  4. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 13:17
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 02:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •