Πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση όσον αφορά την εμφάνιση μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Το κυνηγός και θήραμα με αποτέλειωσε. Έτσι βλέπετε κάποιοι τις ανθρώπινες σχέσεις, κάτω από φακό επίτευξης ενός θηραματικού τρόπαιου; Συνέλθετε. Και ναι, ανέφερες Ευλογητός ότι το έγραψες και καλά μεταφορικά, ακόμη όμως και σαν μεταφορά δείχνει τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι την όλη διαδικασία του σχεσιακού χορού. Θα σε βοηθούσε να το δεις διαφορετικά, κάνε reframing. Άθλιος παραλληλισμός γενικά.

  2. #17
    Καλημέρα, έχεις δίκιο όσο αναφορά το παραλληλισμό με τη γυναίκα ως θήραμα. Το έγραψα έτσι γιατί εκρινα σκόπιμο μιας και ο θεματοθετης θέλοντας πιστεύω να κάνει μια οποιαδήποτε σχέση με μια γυναίκα μας ανάφερε το πώς η γυναίκα τον βλέπει.



    Εγώ όμως το αντιλαμβάνομαι αλλιως. Το αντιλαμβάνομαι ως ο κυνηγός και η οπτασία. Για μένα ο άντρας είναι ο κυνηγός και η γυναίκα είναι η οπτασία κι αυτό που σου λέω το έχω σκεφτεί αρκετά και πιστεύω είναι εύστοχο, σαν γνωρίσματα και για τον άντρα και για τη γυναίκα.

  3. #18
    Κλεάνθη, διάβασα το αρχικό σου ποστ. Και κάποια απο αυτά που σου γράφουν οι υπόλοιποι. Θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Εφόσον γνωρίζεις ότι έχεις μια διαταραχή που σε κάνει να "σκαλώνεις" σε κάποια χαρακτηριστικά σου, μέσα σου αναγνωρίζεις ότι η διαταραχή ψεύδεται. Σου λέει ψέματα. Ακόμα και το πως περιγράφεις τους άντρες στα σάιτ ,δείχνει ότι σκαλώνεις στην εξωτερική εμφάνιση και των άλλων. Δίνεις τόση σημασία στην εξωτερική εμφάνιση που "χάνεις" λίγο το θέμα εσωτερικού κόσμου. Νόμίζω θα ήταν καλό να αποδεχτείς τον όρο η τελειότητα της ατέλειας διότι στον κόσμο τίποτα δεν είναι απόλυτο. Και ένα πανέμορφο λουλούδι αν το κοιτάξεις και εστιάσεις μόνο στις λεπτομέρειες σίγουρα θα βρείς κάτι άσχημο, αν πάντα δηλ ψάχνεις κάτι άσχημο.
    Θα σου περιγράψω ένα κόμιξ που είδα πρόσφατα. Που νομίζω την πλειοψηφία των γυναικών μας εκφράζει.
    Είναι ένας τύπος και πάει γυμναστήριο να φουσκώσει τα μπράτσα του για να να ρίχνει τα "γκομενάκια". Ονειρευεται ότι πέφτουν ξερές. Κάνει μπράτσα ,μυς, γίνεται ο θεός. Βλέπει δυο κοπέλες να πλησιάζουν και αρχίζει τα σφυξίματα να τονίσει τα μπράτσα. Τότε αρχίζουν να τον πλησιάζουν άντρες και να του λένε"μεγάλε ,σε ποιο γυμναστηριο πας, τι διατροφη κάνεις;" Και οι κοπέλες έχουν φύγει χωρίς να προσέξουν κανένα, ενώ οι τύποι κορδόνονταν με τα μπράτσα τους και αλληλοθαυμάζονταν.
    Με λίγα λόγια όλα είναι στο μυαλό. Εστίασε στην εσωτερική σου ομορφιά και προσπάθησε να αποβάλεις τη συνεχή σύγκριση που κάνει το υποσεινηδητό σου με άλλους ανθρώπους, Και δες την ομορφιά που υπάρχει παντού και μην εστιάζεις στα άσχημα. Και έτσι θα δεις και εσένα με αλλο μάτι. Αγάπησε τον εαυτό σου για να το εκπεμπεις αυτό και οι άνθρωποι να μην είναι αμυντικοι απέναντι σου. Επειδή δε νιώθεις καλά με τον εαυτό σου ,να γνωρίζεις ότι το εκπέμπεις αυτό. Είτε με τις εκφράσεις του προσώπου ,είτε με τη γλώσσσα του σώματος και φυσικά αυτό δε βοηθάει.

    Παγίδες του μυαλού και του μάρκετινγκ είναι όλα αυτά. Αν π.χ ζούσες σε μια εποχή ή περιοχή και δεν είχες καθρέφτη;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    δενξέρω, σωστά τα λες να αγαπήσω τον εαυτό μου είναι το σημαντικότερο και αν τα καταφέρω θα είναι μεγάλο βήμα για μένα, αλλά όπως και να χει δε μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια και να λέω ψέματα στον εαυτό μου. Δηλαδή θέλω να πω πως γίνεται να αισθάνομαι τέλεια με τον εαυτό μου και η καθημερινή ζωή να μου δείχνει αλλά; Εδώ δεν βάζω μόνο την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την προσωπικότητα και τον χαρακτηρα και γενικά όλα, γιατί όπως ανέφερα σε προηγούμενες απαντήσεις στο ποστ, αυτή η αδικία που έχω βιώσει και δεν αντέχω με τίποτα είναι παντού, έχουν την τάση οι άνθρωποι να με σκαναρουν με μικροσκόπιο και να λένε μόνο τα αρνητικά μου στοιχεία παρόλο που μπορεί και να έχω αρκετά θετικά, πολλές φορές και τα παραλενε εννοώ πως λένε πράγματα για μένα που δεν ισχύουν καν. Θα ήθελα να τα έγραφα όλα να μη με νοιάζει αλλά πάλι αυτός που χάνει είμαι εγώ γιατί εγώ είμαι ολομόναχος χωρίς κανέναν ενώ οι άλλοι έχουν τι έχουν από αρνητικά στοιχεία, υπάρχουν έστω κάποιοι άνθρωποι στη ζωή τους που τους στάθηκαν βράχοι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ρε συ Κλεάνθη, θυματοποιεισαι. Κι αυτό δεν το λέω γιατί αμφισβητώ τα όσα λες. Τουλάχιστον έτσι τα αισθάνεσαι, αυτό πιστεύεις ότι συμβαίνει γιατί όπως είπε κι ένας φιλόσοφος δεν υπάρχουν γεγονότα αλλά ερμηνείες. Αυτό που προσπαθούμε πάνω κάτω οι περισσότεροι να σου πούμε είναι ότι πρέπει να πας παρακάτω, να δράσεις, να σταματήσεις να σκέφτεσαι τους άλλους. Δεν έχω καταλάβει αν δέκα χρόνια κάνεις ψυχοθεραπεία ή απλά σε παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος για την αγωγή σου. Επίσης αν σε ενοχλεί η μύτη σου μπορείς να κάνεις και πλαστική. Στις μέρες μας είναι συνηθισμένο, δεν χρειάζεται να είσαι ηθοποιός ή ψώνιο κλπ. Όχι ότι θα σου λύσει αυτόματα το πρόβλημα με τις γυναίκες αλλά τέλος πάντων κάνε κάτι. Με τις γνωριμίες ξεκίνα από κάπου, δηλαδή κι από κορίτσια που δεν σ'αρέσουν ιδιαίτερα, για να χτίσεις σιγά σιγά αυτοπεποίθηση από τις εμπειρίες σου, ένα ραντεβού, δεύτερο ραντεβού, θέλει επιμονή. Οι κοινωνικές δεξιότητες για κάποιους είναι πιο δύσκολες αλλά δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατο να το πετύχεις. Τέλος θα συμφωνήσω με αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω ότι μπορεί να σε βοηθήσει το σεξ επί πληρωμή. Τυχαίο είναι ότι δεν ξαναδοκιμασες μετά από μια κακή εμπειρία; Μήπως είναι μοτίβο συμπεριφοράς;

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Niels καλημέρα και καλή Ανάσταση, για το σεξ επί πληρωμή που αναφέρεις δεν ξαναπήγα όχι μόνο για το λόγο που η μόνη μου φορα τότε ήταν μια κακή εμπειρία, αλλά και για άλλους λόγους, πέρα από του ότι είναι λίγο άγχος όλη η διαδικασία αυτή πχ την φορά εκείνη δεν είχα καταφέρει να ολοκληρώσω, μου τη δίνει που πρέπει να πληρώσω για να το κάνω λες και είμαι κανένας ογδονταρης και επίσης δεν είμαι και τόσο παθιασμένος με αυτό. Δε ξέρω μάλλον θα προτιμούσα σχέση, μάλλον δεν είναι λύση για μένα το σεξ επί πληρωμή. 10 χρόνια έχω δοκιμάσει πολλά, και ψυχολόγους και ψυχιάτρους δίνοντας μου μεγάλη τόσο φαρμακευτικής αγωγής, μέχρι και μοναστήρια. Δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα αντιθέτως ειναι σαν να απορροφάω τις παρενέργειες μονάχα, για αυτό και από 6 ψυχοφαρμακα που έπαιρνα τα τελευταία 3 χρόνια πήρα μόνος μου την απόφαση να τα κόψω, και εδώ και μια εβδομάδα παίρνω μόνο ένα, γιατί άμα περιμένω από τους γιατρούς.... Οι περισσότεροι μόνο οι τσέπες τους μοιάζουν. Για αυτό και εγώ πιστεύω πως κάτι που θα με βοηθούσε θα ήταν κάποιοι άνθρωποι στη ζωή μου φιλοι-φιλες αλλά είναι κάτι που δε μπορώ να το πετύχω, δεν με συμπαθούν δε με πάνε τέλος πάντων. Για την πλαστική στη μύτη είχα πάει σε έναν πλαστικό χειρουργό και είπε πως δε με αναλαμβάνει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    μιλας συνεχεια για χαπια που παιρνεις και κοβεις.
    ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ με συζητηση γι αυτα που σου συμβαινουν κι αυτα που πιστευεις- σε ταλαιπωρουν κλπ, εχεις κανει ποτε;;
    τα χαπια, καλο ειναι να τα κοβεις σε συνεργασια με γιατρο. δεν ειναι καραμελες..

    υ.γ. για να μην αναλαμβανει πλαστικη ενας γιατρος που οπως λες νοιαζεται για το χρημα, προφανως ειναι ιδεα σου οτι την χρειαζεσαι και δεν θελει να σε εκμεταλλευτει, επειδη εχεις διαστρεβλωμενες ιδεες... αρα, δεν νοιαζεται για το χρημα περισσοτερο απ οσο νοιαζεται για την υγεια σου..

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Remedy καλησπέρα, ναι έχω κάνει και ψυχοθεραπεία με κάποιους γιατρούς, παρόλο που αισθανόμουν κάπως καλά όταν τα έβγαζα και εκφραζομουνα, αλλά κατά τα άλλα μέχρι εκεί, μου λέγανε κάποια πράγματα για να κάνω πράγματα που τα είχα ακούσει και από αλλού όχι μόνο από γιατρούς, με μερικά προσπάθησα και απέτυχα, μερικά δεν τα έκανα γιατί δε μπορούσα. Ο δεύτερος ψυχίατρος που έφυγα από αυτόν πριν από λίγο καιρό, είχε πει σε μένα και στους γονείς μου πως δεν έχει αποτελέσματα η ψυχοθεραπεία σε μένα, εκτως από τη γνωσιακή συμπεριφορική. Πήγαμε και στον τελευταίο εδώ και κάποιο καιρό στην γειτονιά μου είναι, μου έδωσε ένα καινούργιο φάρμακο το ντεπακιν αλλά τίποτα και με αυτό. Η ψυχοθεραπεία δεν έχει αποτέλεσμα η φαρμακευτική αγωγή δεν έχει αποτέλεσμα και δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση. Είπα στον τελευταίο για να κόψουμε σιγά σιγά τα φάρμακα γιατί δε γίνεται τίποτα και μας είπε πως δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Επίσης δε ξέρω, εμένα πραγματικα οι γιατροί αυτή την εντύπωση μου έχουνε δώσει πως νοιάζονται μόνο για το χρήμα. Όλοι τους πολύ κρύοι, αδιάφοροι ο ένας από αυτούς ήταν και πολύ απότομος , επίσης και οι τρεις τους λένε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, άλλα έλεγε ο πρώτος άλλα ο δεύτερος και άλλα ο τρίτος

  9. #24
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    δενξέρω, σωστά τα λες να αγαπήσω τον εαυτό μου είναι το σημαντικότερο και αν τα καταφέρω θα είναι μεγάλο βήμα για μένα, αλλά όπως και να χει δε μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια και να λέω ψέματα στον εαυτό μου. Δηλαδή θέλω να πω πως γίνεται να αισθάνομαι τέλεια με τον εαυτό μου και η καθημερινή ζωή να μου δείχνει αλλά; Εδώ δεν βάζω μόνο την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την προσωπικότητα και τον χαρακτηρα και γενικά όλα, γιατί όπως ανέφερα σε προηγούμενες απαντήσεις στο ποστ, αυτή η αδικία που έχω βιώσει και δεν αντέχω με τίποτα είναι παντού, έχουν την τάση οι άνθρωποι να με σκαναρουν με μικροσκόπιο και να λένε μόνο τα αρνητικά μου στοιχεία παρόλο που μπορεί και να έχω αρκετά θετικά, πολλές φορές και τα παραλενε εννοώ πως λένε πράγματα για μένα που δεν ισχύουν καν. Θα ήθελα να τα έγραφα όλα να μη με νοιάζει αλλά πάλι αυτός που χάνει είμαι εγώ γιατί εγώ είμαι ολομόναχος χωρίς κανέναν ενώ οι άλλοι έχουν τι έχουν από αρνητικά στοιχεία, υπάρχουν έστω κάποιοι άνθρωποι στη ζωή τους που τους στάθηκαν βράχοι.
    Νομίζω χρειάζεται να στρέψεις αλλού την οπτική σου σε σχέση με το τι σημαίνει "αισθάνομαι τέλεια". Απο πείρα θα σου πω, ότι ισχύει αυτό που λένε η ζωή είναι στιγμές. Τη μια θα νιώθεις καλα, την άλλη όχι. Ακόμα και στο πως θα αισθάνεσαι με την λέξη "τέλεια" βάζεις κάτι απόλυτο, το οποίο δεν είναι ρεαλιστικό. Ίσως χρειάζεται να "κατεβάσεις" προσδοκίες σου για το τι σημαίνει κάποιος να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος με τον εαυτό του.
    Ίσως σου ακούγομαι αυστηρή, αλλά θεωρώ ότι αφου δεν γνωριζόμαστε θα κατανοήσεις ότι υπάρχει μια άλλη οπτική απο τη δική σου που μπορεί να είναι πιο αντικειμενική. Δεν είσαι ο μόνος άνθρωπος που νιώθει ότι έχει βιώσει αδικία .Και αυτό για το ότι σε σκανάρουν οι άνθρωποι κατά 90% είναι στο μυαλό σου. Πρώτον γιατί είσαι ήδη προκατηλειμένος με την εμφάνισή σου και έχεις την εγωϊστική τάση να θες να επιβεβαιώνεις ότι το συμπέρασμα που έχεις βγάλει είναι σωστό. Ακόμα δηλ και αν θεωρείς ότι κάτι έχει η μύτη σου π.χ οποιοδήποτε βλέμμα, ένας άσχετος ψίθυρος θα μεταφράζεται αυτόματα σε σχόλιο για τη μύτη σου.
    Από τα πιο αυστηρά που έχω διαβάσει και μου έχουν πει και ήταν χτύπημα στον εγωϊσμό μου ήταν το" ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω απο εσένα" και το ότι οι άνθρωποι ασχολούνται πολυ λιγότερο με σένα απ' όσο εσυ νομίζεις" .
    Έλεγξε το αν αντέχεις την ιδέα ότι ο κόσμος ασχολείται για σένα πολυ λιγότερο απ'όσο θα ήθελες. Και αν όντως ασχολούνται τόσο πολύ μαζί σου, γνωρίζεις πιστεύω ότι η ανθρώπινη φύση έχει τάση ,μόλις νιώσει κάποιον ευάλωτο να τον "χτυπάει" εκεί που πονάει.
    Αλλά αυτού του είδους η ανθρώπινη φύση πρέπει να μάθεις να σε αφήνει αδιάφορο. Διότι δεν είναι καλής ποιότητας. Αν έχεις εγκλωβιστεί σε "τοξικό" περιβάλλον προσπάθησε να αλλάξεις μεθοδικά και προοδευτικά τις παρέες σου. Όμως να είσαι σίγουρος πως αν δεν αρχ'ισεις εσύ να αγκαλιάζεις με αγάπη τον εαυτό σου, δεν έχει κανένας τη δύναμη να το κάνει όλη την ώρα και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δε σου λέω να γίνεις νάρκισσος.
    Και αφού αναγνωρ'ιζεις τα θετικά σου, εστίασε σε αυτά.
    Και το τελευταίο που λες " αλλά πάλι αυτός που χάνει είμαι εγώ γιατί εγώ είμαι ολομόναχος χωρίς κανέναν ενώ οι άλλοι έχουν τι έχουν από αρνητικά στοιχεία, υπάρχουν έστω κάποιοι άνθρωποι στη ζωή τους που τους στάθηκαν βράχοι" , είναι η δική σου αξιολόγηση. Κρίνεις απ' έξω δεν έχεις βιώσει τη διαδρομή που έχουν διανύσει για να φτάσουν σε αυτό το σημείο που λες. Και αν ισχύει βέβαια μέσα απο τα δικά τους μάτια κάτι τέτοιο.
    Εσυ αν κάνεις ανασκόπιση δεν έχεις όντως κανέναν ή απλα δεν είναι κανένας όπως εσυ τον/την θες. Θέλω να πω ,μήπως έχει βάλει υψηλά στάνταρ τα οποία δεν είναι ρεαλιστικά.
    Συγνώμη για τον τρόπο που γράφω, απλά ελπίζω ότι ίσως αφυπνιστείς και δεις μια άλλη διάσταση της πραγματικότητας που ζεις. Και αν θες διαβάσε για την "αυτοεκπληρούμενη προφητεία" http://https://el.wikipedia.org/wiki...B5%CE%AF%CE%B1

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Remedy καλησπέρα, ναι έχω κάνει και ψυχοθεραπεία με κάποιους γιατρούς, παρόλο που αισθανόμουν κάπως καλά όταν τα έβγαζα και εκφραζομουνα, αλλά κατά τα άλλα μέχρι εκεί, μου λέγανε κάποια πράγματα για να κάνω πράγματα που τα είχα ακούσει και από αλλού όχι μόνο από γιατρούς, με μερικά προσπάθησα και απέτυχα, μερικά δεν τα έκανα γιατί δε μπορούσα. Ο δεύτερος ψυχίατρος που έφυγα από αυτόν πριν από λίγο καιρό, είχε πει σε μένα και στους γονείς μου πως δεν έχει αποτελέσματα η ψυχοθεραπεία σε μένα, εκτως από τη γνωσιακή συμπεριφορική. Πήγαμε και στον τελευταίο εδώ και κάποιο καιρό στην γειτονιά μου είναι, μου έδωσε ένα καινούργιο φάρμακο το ντεπακιν αλλά τίποτα και με αυτό. Η ψυχοθεραπεία δεν έχει αποτέλεσμα η φαρμακευτική αγωγή δεν έχει αποτέλεσμα και δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση. Είπα στον τελευταίο για να κόψουμε σιγά σιγά τα φάρμακα γιατί δε γίνεται τίποτα και μας είπε πως δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Επίσης δε ξέρω, εμένα πραγματικα οι γιατροί αυτή την εντύπωση μου έχουνε δώσει πως νοιάζονται μόνο για το χρήμα. Όλοι τους πολύ κρύοι, αδιάφοροι ο ένας από αυτούς ήταν και πολύ απότομος , επίσης και οι τρεις τους λένε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, άλλα έλεγε ο πρώτος άλλα ο δεύτερος και άλλα ο τρίτος
    Εγώ έχω πάει σε μια ψυχίατρο που ήταν πολύ καλή και ευγενική μαζί μου αλλά για κάποιους λόγους δεν ξανά ήρθε στην περιοχή μου, γιατί είχε αλλιώς το γραφείο της και κάθε δύο εβδομάδες ανέβαινε στην πόλη μου. Εδώ και καιρό παίρνω την φαρμακευτική αγωγή που μου είχε γράψει χωρίς διακοπή και χωρίς παρακολούθηση από άλλον ψυχίατρο!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Δενξέρω, πως έχω βάλει εγώ τα υψηλά στάνταρ; Δεν εκρινα ποτέ κανέναν αντιθέτως οι άλλοι με κρίνουν και με έκριναν πάντα, φίλοι και συγγενείς.Παντα όταν γίνεται ένας μαλωμος ας το πω, μπορεί να φταίει ο άλλος 100% και εγώ μετά να αναρωτιέμαι αν έκανα κάτι. Το ξέρω πως ο έξω κόσμος δε νοιάζεται για μένα και σπάνια θα σχολιάσει κάτι σε μενα η τον οποιοδήποτε, αλλα εγώ αναφέρομαι περισσότερο στους ανθρώπους που έρχομαι σε επικοινωνία και που γνωρίζω. Ένα από τα καλά που έχω στον χαρακτήρα μου είναι να λέω τα πράγματα έτσι όπως είναι, δέχομαι τον άλλον οπως είναι μέχρι ένα σημείο όμως και πάντα μα πάντα όταν φταίω κάπου θα ζητήσω συγνώμη, που αυτό λίγοι το κάνουν, όσο για τους νάρκισσους; Ούτε κατά διάνοια. Το που οι άλλοι έχουν καταφέρει κάτι μπορεί όντως να έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ, εδώ έχεις δίκιο.

  12. #27
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Δενξέρω, πως έχω βάλει εγώ τα υψηλά στάνταρ; Δεν εκρινα ποτέ κανέναν αντιθέτως οι άλλοι με κρίνουν και με έκριναν πάντα, φίλοι και συγγενείς.Παντα όταν γίνεται ένας μαλωμος ας το πω, μπορεί να φταίει ο άλλος 100% και εγώ μετά να αναρωτιέμαι αν έκανα κάτι. Το ξέρω πως ο έξω κόσμος δε νοιάζεται για μένα και σπάνια θα σχολιάσει κάτι σε μενα η τον οποιοδήποτε, αλλα εγώ αναφέρομαι περισσότερο στους ανθρώπους που έρχομαι σε επικοινωνία και που γνωρίζω. Ένα από τα καλά που έχω στον χαρακτήρα μου είναι να λέω τα πράγματα έτσι όπως είναι, δέχομαι τον άλλον οπως είναι μέχρι ένα σημείο όμως και πάντα μα πάντα όταν φταίω κάπου θα ζητήσω συγνώμη, που αυτό λίγοι το κάνουν, όσο για τους νάρκισσους; Ούτε κατά διάνοια. Το που οι άλλοι έχουν καταφέρει κάτι μπορεί όντως να έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ, εδώ έχεις δίκιο.
    Βασικά προσπάθησα με το δικό μου τρόπο να σου δώσω ένα κίνητρο να "σκάψεις" λίγο πιο βαθειά στο υποσεινήδητο. Βέβαια καμία σχέση δεν έχω με την επιστήμη. Απλά εμπειρικά και επειδή σε αυτά που γράφεις, βρίσκω κομμάτια το πως ήμουν παλιά. Δεν είναι ότι εσύ σαν προσωπικότητα έχεις υψηλά στανταρ. Η κοινωνία όμως έχει και αυτά περνάνε στο πίσω μέρος του μυαλού. Και ενώ τα βλέπεις όλα νορμαλ, μια φωνούλα αρχίζει και κρίνει τα πάντα και του παντες,
    Το κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στους κοντινούς σου. Εξάλλου αυτοί που αγαπάμε καταφέρνουν να μας πληγώνουν.
    Όμως μήπως στο βάθος προσπαθείς να ικανοποιήσεις κάποιες προσδοκίες που μπορεί να έχουν ή νομίζεις ότι έχουν. Εκεί κολλάει το υψηλά στάνταρ. Θέλω να πω, ίσως είσαι τελειομανής και οτιδήποτε μπορεί να ειπωθεί να το παίρνεις πιο βαριά απ'ότι το λέει ο άλλος.
    Θα σου πω ένα ασχετο΄σχετικο παράδειγμα. Περπάταγα στο δρόμο και ήταν το ντάτσουν και πούλαγε πατάτες. Και λέει κάποια στιγμή ο τύπος. "Έχω χοντρες πατάτεεεες"..Αν ημουν στην εφηβεια που ειχα θεμα κιλών, θα νόμιζα ότι απευθυνόταν σε μένα. Τωρα ουτε ο παρατηρησα παρα μονο για τη σύγκριση με τα παλια.
    Εκ πειρας πάντως θα σου πω ότι αν εχεις τόσο τοξικους φιλους και εχεις 100% δικιο σε αυτα που λες, αρχισε να αραιώνεις ή πες τους το κατάμουτρα οτι σε ενοχλει η κριτικη τους και κανε μια επικοδομητικη συζητηση μαζι τους. Για να ερθετε μπροστα στην πραγματικοτητα.

  13. #28
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Εδώ και κάποια χρόνια αντιμετώπιζα θέματα με την εξωτερική μου εμφάνιση και αντιμετωπίζω ακόμα. Διαγνωστηκα από την εφηβεία μου με δυσμορφοβικη διαταραχή, δε μου άρεσαν αρκετά χαρακτηριστικα στο πρόσωπο μου. Με την πάροδο των χρόνων κατάλαβα πως δεν έχω κάποιο χαρακτηριστικό που να είναι ασχημο-στραβο δηλαδή που να κάνει μπαμ, το μόνο που με χαλάει λίγο είναι που έχω ένα μικρό κόκκαλο στη μύτη, παρόλο που είναι συμμετρική μικρή και λεπτή υπάρχει ένα μικρό κόκκαλο, και το δεξί μου μάτι έχει λίγο ελλατωμα είναι λίγο κάπως το σχήμα του. Τέλος πάντων ένα πράγμα που με σκοτώνει όσον αφορά το θέμα εμφάνισης, είναι πως παρόλο που έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια από γνωστούς σίγουρα αλλά και άγνωστους και άτομα που συναντάω πρώτη φορά, έχω ακούσει και πάρα πολλά αρνητικά σχόλια και ειδικά από τις γυναίκες στην ηλικία μου (25). Τώρα πως γίνεται αυτό να ακούσω από υψηλότερης κατηγορίας σχόλια και χαμηλότερης κατηγορίας σχόλια δεν ξέρω, δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται. Μεγάλη απογοήτευση στα σάιτ γνωριμιών, όπου ακόμα και ομοφυλόφιλοι άντρες μου την έπεσαν, οι γυναίκες όσο και να προσπάθησα τίποτα. Δοκίμασα και έβαλα κάποιους γνωστούς μου, οι οποίοι να μην κρίνω εγώ, αλλα ειλικρινά είχαν αρκετά ελλατωματα αρκετές ατέλειες και μερικές ήταν αρκετά εμφανές. Ο ένας μόνο τα μάτια είχε ωραία πραγματικά τίποτα άλλο και του στέλνανε μύνημα οι γυναίκες τι ωραία μάτια έχεις. Ο άλλος σαν γύφτος ο άλλος σαν χωριάτης ο άλλος σαν Αλβανός χωρίς παρεξήγηση και όμως όλοι τους είχαν επιτυχία. Δε με σκοτώνει τόσο που είμαι στα 25 μου παρθένος, αλλά αυτό που με σκοτώνει πραγματικά είναι η αδικία, που ότι ελλατωμα έχω στο πρόσωπο μου, με κάνουν σκάνερ με το μικροσκόπιο, ενώ για τους άλλους αδιαφορούν για τις ατέλειες τους. Δε ζητάω να έπαιρνα ξέρω γω τη σημασία του brad pitt αλλά θεωρώ πως είμαι πολύ αδικημένος. Έχω δοκιμάσει πολλά στυλ, αδύνατος, γεμάτος-παχουλος, κοντο-μακρυ μαλλί, ντυμένος, πλημενος, αρρωματισμενος αλλά δε με θέλει με τίποτα ρε παιδιά λες και μου έχει κάνει κάποιος κατάρα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αρέσω λίγο περισσότερο; Η αν υπάρχει τρόπος να μην το σκέφτομαι και να μην αισθάνομαι τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση; Ευχαριστώ.
    Για εμένα παίζει ρόλο και η εμφάνιση και η προσωπικότητα εξίσου. Μήπως επειδή δεν αρέσεις σε εσένα, το προβάλεις στους γύρω σου; Αν εσύ πιστεύεις ότι είσαι άσχημος, το ίδιο θα πιστεύουν και οι άλλοι. Επίσης όταν κάποιος άνθρωπος χαρακτηρίζει τους άλλους τόσο αρνητικά, όσο όμορφος και να είναι, γίνεται αντιπαθής.

    Δες λίγο πως μπορείς να βελτιώσεις τον τρόπο που σκέφτεσαι κυρίως, προσπάθησε να βρίσκεις θετικά στους ανθρώπους γύρω σου και στον εαυτό σου και αν υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί αλλά δεν μπορείς να το αλλάξεις, προσπάθησε να το αποδεχτείς.
    Δεν θα είναι πάντα εύκολο, αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να βρεις αυτοπεποίθηση σιγά-σιγά.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα.
    By JohnyK33 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 125
    Last Post: 12-03-2023, 17:51
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 13-01-2014, 18:23
  4. οσον αφορα τα κιλά
    By annak_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-02-2011, 03:21
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •