Πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση όσον αφορά την εμφάνιση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26

    Πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση όσον αφορά την εμφάνιση μου

    Εδώ και κάποια χρόνια αντιμετώπιζα θέματα με την εξωτερική μου εμφάνιση και αντιμετωπίζω ακόμα. Διαγνωστηκα από την εφηβεία μου με δυσμορφοβικη διαταραχή, δε μου άρεσαν αρκετά χαρακτηριστικα στο πρόσωπο μου. Με την πάροδο των χρόνων κατάλαβα πως δεν έχω κάποιο χαρακτηριστικό που να είναι ασχημο-στραβο δηλαδή που να κάνει μπαμ, το μόνο που με χαλάει λίγο είναι που έχω ένα μικρό κόκκαλο στη μύτη, παρόλο που είναι συμμετρική μικρή και λεπτή υπάρχει ένα μικρό κόκκαλο, και το δεξί μου μάτι έχει λίγο ελλατωμα είναι λίγο κάπως το σχήμα του. Τέλος πάντων ένα πράγμα που με σκοτώνει όσον αφορά το θέμα εμφάνισης, είναι πως παρόλο που έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια από γνωστούς σίγουρα αλλά και άγνωστους και άτομα που συναντάω πρώτη φορά, έχω ακούσει και πάρα πολλά αρνητικά σχόλια και ειδικά από τις γυναίκες στην ηλικία μου (25). Τώρα πως γίνεται αυτό να ακούσω από υψηλότερης κατηγορίας σχόλια και χαμηλότερης κατηγορίας σχόλια δεν ξέρω, δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται. Μεγάλη απογοήτευση στα σάιτ γνωριμιών, όπου ακόμα και ομοφυλόφιλοι άντρες μου την έπεσαν, οι γυναίκες όσο και να προσπάθησα τίποτα. Δοκίμασα και έβαλα κάποιους γνωστούς μου, οι οποίοι να μην κρίνω εγώ, αλλα ειλικρινά είχαν αρκετά ελλατωματα αρκετές ατέλειες και μερικές ήταν αρκετά εμφανές. Ο ένας μόνο τα μάτια είχε ωραία πραγματικά τίποτα άλλο και του στέλνανε μύνημα οι γυναίκες τι ωραία μάτια έχεις. Ο άλλος σαν γύφτος ο άλλος σαν χωριάτης ο άλλος σαν Αλβανός χωρίς παρεξήγηση και όμως όλοι τους είχαν επιτυχία. Δε με σκοτώνει τόσο που είμαι στα 25 μου παρθένος, αλλά αυτό που με σκοτώνει πραγματικά είναι η αδικία, που ότι ελλατωμα έχω στο πρόσωπο μου, με κάνουν σκάνερ με το μικροσκόπιο, ενώ για τους άλλους αδιαφορούν για τις ατέλειες τους. Δε ζητάω να έπαιρνα ξέρω γω τη σημασία του brad pitt αλλά θεωρώ πως είμαι πολύ αδικημένος. Έχω δοκιμάσει πολλά στυλ, αδύνατος, γεμάτος-παχουλος, κοντο-μακρυ μαλλί, ντυμένος, πλημενος, αρρωματισμενος αλλά δε με θέλει με τίποτα ρε παιδιά λες και μου έχει κάνει κάποιος κατάρα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αρέσω λίγο περισσότερο; Η αν υπάρχει τρόπος να μην το σκέφτομαι και να μην αισθάνομαι τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Η αν υπάρχει τρόπος να μην το σκέφτομαι και να μην αισθάνομαι τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση; Ευχαριστώ.
    να μη το σκεφτεσαι, δεν μπορεις γιατι εχεις ψυχολογικο θεμα με την δυσμορφοβικη διαταραχη η οποια εχει ως αποτελεσμα και την προβληματικη αυτοεκτιμηση σου.
    ωστοσο το δευτερο νομιζω μπορεις να το λυσεις σε μεγαλο βαθμο εαν εχεις επιτυχιες με το αλλο φυλο.

    τωρα να σου πω και την αληθεια ποτε δεν μπορεσα να σκεφτω ολα αυτα που γραφεις περι συγκρισεων με αλλους και τετοια.σιγουρα ολα αυτα τα σκεφτεσαι λογω του θεματος σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι άλλοι μπορεί να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να το έχουν και με την επικοινωνία, δεν είναι θέμα εμφάνισης. Πολλές φορές μπορεί να γίνει μία πρώτη γνωριμία με έναν θεογκόμενο εμφανισιακά και μετά να ανοίγει το στόμα του και να πετάει βατραχάκια ή να φέρεται σαν απροσάρμοστος και πίστεψέ με, η πλειοψηφία των γυναικών ξενερώνει αμέσως. Και μόνο με τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς στο ποστ σου δεν φαίνεται να το έχεις και πολύ,ε; Φρόντησε πρώτα το μέσα σου και άσε το έξω σου στην ησυχία του. Αν είσαι αδιάφορος ή αντιπαθής εσωτερικά, όσο κι αν αλλάξεις το μαλλί ή το ντύσιμο, πάλι το ίδιο αδιάφορος και αντιπαθής θα είσαι. Συχνά αυτές οι διαταραχές είναι ένας αντιπερισπασμός για να μην αντιμετωπίσει ο άνθρωπος τα πραγματική του προβλήματα και κολλάει σε κάποια λεπτομέρεια τύπου "το ένα μου μάτι είναι τρίγωνο, το άλλο τετράγωνο και για αυτό δεν βρίσκω γκόμενα" αντί να κάτσει να βρει τι του φταίει πραγματικά στη ζωή του και στον εαυτό του και πως θα το αλλάξει προς το καλύτερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μας γραφεις για μια διαταραχη η οποια ειναι βεβαιο οτι ευθυνεται για την χαμηλη σου αυτοπεποιθηση, και η χαμηλη αυτοπεποιθηση ευθυνεται για τις αποτυχιες που περιγραφεις, αλλα δεν μας γραφεις αν εκανες κατι για να την ξεπερασεις.
    ψυχοθεραπεια κανεις; εκανες;
    οπως θα επρεπε να καταλαβεις απο τις περγραφες που κανεις για τους διαφορους που δεν βρισκεις και τοσο εμφανισιμους αλλα εχουν επιτυχιες, η απαντηση ειναι μια και παντα η ιδια: "αυτοπεποιθηση"..
    επομενως, ειναι φαυλος κυκλος με μια τοσο χαμηλη αυτπεποιθηση να περιμενεις ουρανοκατεβατες επιτυχιες και οι νεες αποτυχιες συνεχιζουν να σου ριχνουν την αυτοπεποιθηση και παει λεγοντας...
    ψυχοθεραπεια πρεπει να κανεις κατα την γνωμη μου, για να βελτιωθει η ζωη σου.

  5. #5
    Στην ερώτηση σου αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για να αρέσεις οι απαντήσεις είναι οι εξής χωρίς να σου χαιδεψω τα αυτιά.

    Οσο αναφορά την εξωτερική εμφανιση, σώμα αθλητικό και γυμνασμενο και ύστερα να γίνεις καλός στο κυνήγι και στο ψηστηρι. Τωρα όσο πιο μακριά είσαι από την εμφάνιση μοντέλου τόσο πιο καλός πρέπει να είσαι στο κυνήγι και το ψηστηρι. Ανάλογα τι γυναίκες κυνηγάς θα πρέπει να είναι το στυλ σου και το πώς θα τις πετύχεις για να τις ψήσεις και να τις πολιορκισεις. Θαύματα δε γίνονται αλλά πραγματικά πιστεύω πως κάποιος μπορεί από εκεί που δεν είχε καν προσπάθειες στο ενεργητικό του να αποκτήσει και επιτυχίες. Το ζητούμενο είναι πάντα τι γυναίκες είναι ο στόχος σου και πως θα επιτύχεις πράγμα καθόλου εύκολο και τετριμμενο για πολλούς ανθρώπους. Η κοινωνία αλλάζει συνεχώς και μετά το 2000 και κάτι η τεχνολογία έχει φέρει τεράστιες αλλαγές στα παντα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Sonia, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με την αυτοπεποίθηση να πω την αλήθεια με τους 3 τύπους που δοκίμασα να βάλω στα σάιτ γνωριμιών, και οι 3 τους είχαν αρκετή αυτοπεποίθηση και το έδειχναν και στο βλέμμα, κοιτώντας με έναν τρόπο στις φωτογραφίες και καλά είμαι και πολύ μάγκας και το ξέρω, εγω πάλι σίγουρα μου λείπει αυτό το βλέμμα, σαν να κλαίω είμαι, μιας και μου λείπουν και πολλές εμπειρίες αλλά μετράει τόσο αυτό; Επίσης να αναφέρω πως το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τον χαρακτήρα μου, ενώ προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο hi τύπος να πω να κάνω πλάκες με την παρέα, μου αρέσει όταν μιλάω να μιλάω με επιχειρήματα και δεν έχω κανένα θέμα να βοηθάω να κερνάω όταν ο άλλος δεν έχει κτλ. Παρόλα αυτά οι φίλοι μου δε τα βλέπουν αυτά τα θετικά σε μένα αλλά βλέπουν αλλά από το "σκανερ-μικροσκοπιο" και κατάντησα να μην μιλάω πια με κανέναν τους δε με πάνε. Δε ξέρω τι να πω γιατί τόσο σκαναρισμα σε μένα, όλοι έχουν τα ελλατωματα τους αλλά όλοι κάποιους έχουν, εγώ κατάντησα να μην έχω κανέναν και να μη με πάει κανείς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Remedy, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι δεν το ανέφερα, πηγαίνω για θεραπεία εδώ και ακριβώς 10 χρόνια, και για το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγραφω αλλά και για άλλα προβλήματα. Το παραδέχομαι πως όχι μόνο δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση αλλά αυτό το δείχνω κιόλας λόγω του βλέμματος που είναι σαν να κλαίω. Όμως και να μην έχεις αυτοπεποίθηση δεν έχει και τα καλά του; Θέλω να πω πως δεν τα παραλεω τα πράγματα και σε καμία περίπτωση δεν είμαι κάποιο ψώνιο. Επίσης αυτήν την "αδικία" την έχω αισθανθεί και από τους φίλους μου οι οποίοι με άφησαν γιατί όλο και κάτι τους μύριζε και κάτι τους ξυνίζει σε μένα. Παρόλα αυτά στο λέω με σιγουριά πως έχω και καλά στοιχεία στον χαρακτήρα μου, όμως δεν ξέρω για πιο λόγο οι άλλοι βλέπουν μόνο τα αρνητικά σε μένα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Ευλογητός, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κοιταξε να δεις, δεν υπάρχει θέμα να μου χαιδεψεις τα αυτιά, ποτέ μου δεν την ψώνισα να πω πως είμαι στα κυβικά του brad pitt και ψάχνω μοντέλα όπως angelina jolie κτλ. Πάντα ήμουν στα φυσιολογικά πλαίσια. Είμαι γύρω στο 1,90 και παρόλο που τώρα έχω παραπανισια κιλά λόγω των φαρμάκων που παίρνω, πριν κάποια χρόνια είχα six pack το σώμα μου σίγουρα ήταν σαν μοντέλου ισιο-ευθυγραμμο, με φαρδιές πλάτες κτλ στα λέω όπως είναι. Παρόλα αυτά και τότε δεν έπαιρνα σημασία. Από θέμα πρόσωπου το μόνο που μπορεί να με χαλάει λίγο είναι που έχω απειροελάχιστα κόκκαλο στη μύτη και το δεξί μου μάτι είναι κάπως (όχι σε όλες τις φωτό). Παρόλα αυτά όμως, όταν με βριζανε στα σάιτ γνωριμιών οι γυναίκες, όταν τις ρωτούσα καμία δε μου είπε κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή άμα ήμουν τόσο χάλια όσο λέγανε, θα μου έβρισκαν ένα κάρο ελλατωματα, αλλά αυτά που μου λέγανε ήταν: έχεις καβλοσπυρα τότε ήμουν πιο μικρός, έχεις σκασμενα χείλια επειδή τραβούσα τις πετσες, έχεις μουστάκι, έχεις χαζό βλέμμα, η δεξιά μεριά του χείλους σου είναι πιο παχιά από την άλλην. Δηλαδή δε μου είπε καμία πως πχ έχω κανένα ελλατωματικο πηγούνι, κάνα μεγάλο κεφάλι, καμιά στραβή μύτη, αληθορισμο, ακμή, μεγάλα αυτιά... Σορρυ που το υπεραναλυω αλλά νομίζω κατάλαβες τι θέλεις να σου πω... Οι τύποι πχ που έβαλα και άρεσαν, πέρα από το ψευτομαγκικο βλέμμα τύπου τι με κοιτάς μη σε γ...... είχαν πολύ πιο εμφανές ελλατωματα από μένα, δε το λέω γιατί ζηλεύω η είμαι ψώνιο αλλά είναι η αλήθεια. Παρόλα αυτά όμως δεν άκουσαν κάτι κακό και οι κοπέλες στα σάιτ τους δέχονταν όπως είναι, ενώ εμένα θα με σκαναρουν πάντα με το μικροσκόπιο. Και τα ελλατωματα που σου ανέφερα πάνω μη νομίζεις πως κάνουνε μπαμ, αλλά όπως και να χει είναι άνθρωπος και όχι θεός, εδώ ο brad pitt μιας και τον ανέφερα στην αρχή που είναι και sex symbol έχει ατέλειες. Καθόλου καθαρό πρόσωπο, το κεφάλι του είναι λίγο με γωνίες, η μύτη του τα ρουθούνια του είναι τεράστια..... Κατάλαβες τι θέλω να πω

  9. #9
    Φίλε, όταν στέλνεις φωτογραφίες σε ένα σάιτ γνωριμιών δεν τις στέλνεις σε γραφείο μοντέλων. Παίζει σημαντικό ρόλο τι γυναίκες θα βρεις εκεί μέσα και αν θα τους κάνεις το λεγόμενο κλικ. Αυτό όσο αναφορά τη φωτογραφία, όπου στη φωτογραφία μετά παίζει ρόλο και πως θα μιλήσεις. Ότι τότε δε έπαιρνες σημασία δε σημαίνει κάτι εκτός της εξωτερικής εμφανίσης παίζει ρόλο και η φωτογραφία αλλά και το ψηστηρι που έκανες. Εγώ σου μίλησα και σου απάντησα από κοντά όσο αναφορά την εμφάνιση.


    ΓΕΝΙΚΑ αυτό που πρέπει να κατανοήσεις είναι το λεγόμενο Κυνήγι. Έχει τεράστια σημασία το πώς θα κυνηγήσεις που και υπό ποιες συνθήκες. Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα να καταλάβεις τι θέλω να πω. Αλλος δουλεύει μπάρμαν και κυνηγάει ας πούμε κάποια στο μπαρ η κάποια σερβιτόρα η γνωρίζει κάποια φίλη σερβιτόρας σε κοινές παρέες και γίνεται το παιχνίδι. Αλλος δουλεύει σε μια ασφαλιστική εταιρεία και γίνεται το παιχνίδι με μια από τη δουλειά άλλος κάνει ένα χόμπι και γνωρίζει μια άλλος βγαίνει σε ένα μπαρ και γνωρίζει μια άλλος γνωρίζει μια από κοινή του παρέα και πάει λέγοντας. Έστω λοιπόν ότι η γυναίκα είναι το θήραμα εσύ ο κυνηγός με σκοπό ένα τη συνουσία δύο την σχέση. Έχει τεράστια σημασία που θα το πετύχεις το θήραμα και ύστερα πώς θα το εμβολισεις να το πω. Εκεί ο κάθε κυνηγός έχει και δική του τεχνική. Έχω στο μυαλό μου κυνηγούς και κυνηγούς και θηράματα και θηραματα, πραγματικά είναι αξιοσημείωτο πως κάποιοι τα καταφερνουν. Βλέπεις κυνηγούς που πραγματικά εμβολιζουνε σα δολοφόνοι ενώ μπορεί να επιζητούν σχέση και βλέπεις και κυνηγούς που επιζητούν μόνο συνουσία και εμβολιζουνε με τρόπο φιλεναδας. Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις, για το θήραμα μπορεί να μη παιξει ρόλο η εξωτερική εμφάνιση η αν ο άλλος εχει βλέμμα δολοφονικό η βλέμμα γλάρου. Το κυνήγι είναι άθλημα που βλέπεις τα πάντα. Σημασία έχει τι θήραμα ψάχνεις γιατί να στο πω και απλά είναι κάποιες που μόνο χρήματα να έχεις να χαλάσεις τις έριξες.


    Για να μην παρεξηγηθω οι άντρες και οι γυναίκες είναι άνθρωποι απλα χρησιμοποίησα το θήραμα και το κυνηγο για να γίνω κατανοητός.
    Όσο αναφορα την εμπειρία σου φίλε με τα σάιτ όταν ήσουν πιο μικρός να βγεις με κοπέλα εστελνες όχι να συζητήσετε για την εμφάνιση σου. Δε τα κατάφερες δε σημαίνει αναγκαστικά και πάρα πολλά. Ειδικα τα σάιτ γνωριμιών αλλάζουν παρά πολύ με τα χρόνια και αν ισχύει κάτι τώρα δε σημαίνει θα είναι το ίδιο μετά από δύο χρόνια. Εγώ έμπαινα σε ένα σάιτ και μπήκα μετά από τρία χρόνια και πιστεύω έχει αλλάξει πάρα πολύ. Γενικά η χρυση περίοδος για αυτά τα σάιτ ήταν πιο παλιά πιστεύω τώρα έχει αλλάξει το παιχνίδι στο ίντερνετ δε τα ξέρω και καλά αλλά πλέον σε ένα τουλάχιστον σάιτ που έμπαινα έχουν εξαφανιστεί οι ηλικίες που με ενδιαφέρουν. Είναι μεγάλη η συζήτηση πάντως αυτο που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι το κυνήγι είναι αέναο και έχει άπειρους τρόπους δεν είναι κατοσταρι που ο πιο γρήγορος κερδίζει. Κάτι άλλο που έχω να σου πω και από προσωπική εμπειρια, εγώ φίλε άμα ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα με γυναίκα που προσφέρει υπηρεσίες αγοραίου έρωτα. Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω αυτό θα είχα κάνει και στη περίπτωση μου από τα 13-14 γιατί εγώ φίλε και θα σου εκμυστηρευτω κάτι πολύ προσωπικό επειδή σε συμπάθησα σεξ έκανα πρώτη φορά πριν τα δεκαωχτο που βρήκα αυτό που έψαχνα αλλά τώρα που είμαι 29 το έχω μετανιώσει θα πήγαινα από τα 13-14.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Ευλογητός, το σίγουρο είναι πως στα σάιτ γνωριμιών υπάρχουν πολλές παραξενιές, παρόλο που πήρα τη λιγότερη σημασία σε σχέση με τους άλλους που έβαλα, γινόντουσαν πολλά περίεργα πράγματα εκεί μέσα, ενώ μερικές σου πατάγανε καρδούλα και μετά πατάτες και εσύ μετά ενώ διαβάζανε τα μυνήματα σου δεν απαντάγανε, πολλές ομοφυλόφιλες-μπαι, άλλες ψάχναμε για τρίο, άλλες εκεί που φαινόντουσαν ευδιάθετες ξαφνικά αλλάζανε συμπεριφορά στο άκυρο, πολλά φεικ προφίλ, πολλά μπάζα που νομίζανε πως ήτανε κάποιες. Ειδικά στα μεγάλα σάιτ γνωριμιών από όσο είχα παρατηρήσει περισσότερο αυξημένη δημοτικότητα είχαν κάποιοι αντρες που ήταν λίγο διάσημοι και καλα τίποτα υποδοχείς, ερασιτέχνες μοντέλα, μπάρμαν κτλ. Είχα δοκιμάσει να βάλω ένα μοντέλο φεικ προφίλ δηλαδή και οι περισσότερες δεν καταλαβαίνανε πως είναι φεικ, ο τύπος στο εντωμεταξυ σαν άγαλμα φτιαγμένο από πυλο έβγαινε στις φωτό πάνω στην τρίχα. Μάλλον δεν αξίζει. Συμφωνώ όπως είπες που μεγάλο ρόλο παίζει και το κλικ που κανείς στην άλλην και μάλλον παίζει και μεγαλύτερο ρόλο από τις συμμετρίες-λεπτομερειες, δες τον ηθοποιό jason stathan που τρελενονται για αυτόν. Έχω δοκιμάσει να πάω και σε οίκο ανοχής στα 17 μου όμως δεν συμπεριφέρθηκαν και καλύτερα δηλαδή δώσε χρήμα 5 λεπτά μέσα τελειώσεις δε τελειώσεις έχεις δεν έχεις άγχος και άντε γεια, από τότε δε το ξαναδοκιμάσα. Δε χρειάζεται να μετανιώνεις που δεν το έκανες από τα 13-14 φτάνει που το έκανες πριν τα 18 και από ότι κατάλαβα συνεχίζεις να κάνεις.

  11. #11
    Εγώ έμπαινα σε ένα σάιτ που ήταν πλατφόρμα και μίλαγες σε άγνωστους άμα δεν βγαίνατε ραντεβού ούτε ήξερες αν μιλαγανε σοβαρά.



    Όταν σου λέω πως το μετάνιωσα το έχω σκεφτεί πολύ και για εμένα αυτά τα τέσσερα χρόνια ήταν σημαντικά. Θα μπορούσες να πας σε ξενοδοχείο με γυναίκα και θα έχεις άλλη αντιμετώπιση. Να ξέρεις πάντως φίλε όσο αναφορά το σεξ ειναι πόλλοι που δε τα καταφέρνουν και έχουν κανονικά εφήμερες και μη σχέσεις.

    Για μια γυναίκα εμένα τουλάχιστον όπως και πολλών αντρών είναι καλό να μην έχει εμπειρίες για τις γυναίκες τώρα μάλλον κατά κανόνα δεν ισχύει το ίδιο. Δηλαδή δε νομίζω να κρίνει κάποια καλά αμα ο άλλος δεν έχει εμπειριες, για το κανόνα μιλάω.

    Μη κολλάς γενικά φίλε ειδικά με την εμφανιση, η ικανότητα στο κυνήγι μετράει. Έχουνε δει πολλά τα μάτια μου. Επειδή είπες και για μένα να σου πω πες δεν είμαι και στα καλύτερά μου τελευταία, με έχει επηρεάσει η πανδημία και όχι μόνο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Remedy, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι δεν το ανέφερα, πηγαίνω για θεραπεία εδώ και ακριβώς 10 χρόνια, και για το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγραφω αλλά και για άλλα προβλήματα. Το παραδέχομαι πως όχι μόνο δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση αλλά αυτό το δείχνω κιόλας λόγω του βλέμματος που είναι σαν να κλαίω. Όμως και να μην έχεις αυτοπεποίθηση δεν έχει και τα καλά του; Θέλω να πω πως δεν τα παραλεω τα πράγματα και σε καμία περίπτωση δεν είμαι κάποιο ψώνιο. Επίσης αυτήν την "αδικία" την έχω αισθανθεί και από τους φίλους μου οι οποίοι με άφησαν γιατί όλο και κάτι τους μύριζε και κάτι τους ξυνίζει σε μένα. Παρόλα αυτά στο λέω με σιγουριά πως έχω και καλά στοιχεία στον χαρακτήρα μου, όμως δεν ξέρω για πιο λόγο οι άλλοι βλέπουν μόνο τα αρνητικά σε μένα.
    ποσοι φιλοι ηταν αυτοι; 2; 5; 10; ολοι εφυγαν;
    κι αν εφυγαν, δεν μπορεις να γνωρισεις αλλους; δεν κινεισαι καπου; δεν σπουδαζεις; δεν δουλευεις; παντου υπαρχουν ανθρωποι.
    το ιδιο ισχυει και για την σχεση. γιατι θεωρεις μονη δυνατοτητα σου το ιντερνετ;
    εκει που κινεισαι, εχεις την δυνατοτητα να δειξεις προτερηματα σου, που μπορει σε μια φωτο να μην φαινονται.
    το να μην εχεις αυτοπεποιθηση, δεν εχει τα καλα του, τα καλα του ομως μπορει να εχει ο χαρακτηρας σου. υπαρχουν πολλα αλλα προτερηματα εκτος απο την αυτοπεποιθηση.
    10 χρονια ψυχοθεραπεια, δεν ειναι λιγα. εχεις κανει προοδο; μηπως πρεπει κατι να αλλαξεις εκει, αν δεν εχεις βελτιωθει;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Remedy, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι δεν το ανέφερα, πηγαίνω για θεραπεία εδώ και ακριβώς 10 χρόνια, και για το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγραφω αλλά και για άλλα προβλήματα. Το παραδέχομαι πως όχι μόνο δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση αλλά αυτό το δείχνω κιόλας λόγω του βλέμματος που είναι σαν να κλαίω. Όμως και να μην έχεις αυτοπεποίθηση δεν έχει και τα καλά του; Θέλω να πω πως δεν τα παραλεω τα πράγματα και σε καμία περίπτωση δεν είμαι κάποιο ψώνιο. Επίσης αυτήν την "αδικία" την έχω αισθανθεί και από τους φίλους μου οι οποίοι με άφησαν γιατί όλο και κάτι τους μύριζε και κάτι τους ξυνίζει σε μένα. Παρόλα αυτά στο λέω με σιγουριά πως έχω και καλά στοιχεία στον χαρακτήρα μου, όμως δεν ξέρω για πιο λόγο οι άλλοι βλέπουν μόνο τα αρνητικά σε μένα.
    10 χρόνια και δεν έχεις δει βελτίωση;; είναι πολλά τα χρόνια!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Andreas86, δυστυχώς, 10 χρόνια και όχι μόνο δεν έχω δει βελτίωση αλλά σαν να απορροφάω μόνο τις παρενέργειες των 6 φαρμάκων που παίρνω και δε ξέρω τι να κάνω. Ο τελευταίος γιατρός μας πρότεινε μια θεραπεία rtms με μαγνητακια όπου κανείς αυτή τη θεραπεία 30 φορές, πληρώνεις 1600 ευρώ και μάλλον σε κάνει πιο θετικό στις σκέψεις. Έχω ανοίξει και άλλο ποστ για αυτό το θέμα αλλά μάλλον είναι απειροελάχιστοι αυτοί που το έχουν δοκιμάσει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Remedy, Φύγανε και συγγενείς και φίλοι, άλλοι επειδή μόλις είδαν λίγο δύσκολα την έκαναν, άλλοι Μ κάτι τους βρωμιζει και κάτι τους θυμίζει σε μένα, με άλλους χώρισαν οι δρόμοι, με άλλους τσακώθηκα... Για να γνωρίσω άλλους πέρα από το που έχω απογοητευτεί, δεν είμαι τόσο κοινωνικός είμαι και λίγο αγχώδεις-ντροπαλος, πηγαίνω μερικές φορές στο μαγαζί του πατέρα μου αλλά οι μόνοι που έχω επικοινωνία είναι κάποιοι μαγαζατορες με μεγάλη διαφορά ηλικίας μεταξύ μας. Δεν είναι πως η μόνη δυνατότητα είναι το ίντερνετ απλά εκεί άκουσα τα πιο πολλά αρνητικά σχόλια και είπα να το αναφέρω στο ποστ. Με την ψυχοθεραπεία όχι δεν έχω δει πρόοδο να πω την αλήθεια και μπορώ να πω πως περισσότερο απορροφάω τις παρενέργειες των φαρμάκων που παίρνω παρά τα θετικά. Ο τελευταίος γιατρός που πηγαίνουμε μας πρότεινε την θεραπεία rtms με τα μαγνητακια όπου πρέπει να το κάνω 30 φορές και να πληρώσω 1600 ευρώ. Αυτη η θεραπεία σου δημιουργεί πιο θετικές σκέψεις. Ρώτησα για το συγκεκριμένο σε άλλο ποστ αλλά δεν πήρα απάντηση μάλλον επειδή δεν το έχουμε κάνει και πολλοί. Τώρα είμαι σε μια φάση που δε ξέρω τι να κάνω, είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει αλλά το χρηματικό ποσό που πρέπει να δώσω είναι μεγάλο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα.
    By JohnyK33 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 125
    Last Post: 12-03-2023, 17:51
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 13-01-2014, 18:23
  4. οσον αφορα τα κιλά
    By annak_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-02-2011, 03:21
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •