Κίνητρα και πάθος για ζωή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Γράφεις ότι δεν σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία αλλά δεν γράφεις πόσο χρόνο έκανες, γιατί πιστεύεις ότι δεν βοηθηθηκες, ποιο ήταν το αίτημα κλπ. Καλά την ψυχολόγο με τα τεστ δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω. Θα μπορούσες να επιμείνεις, να ψάξεις δηλαδή άλλον ψυχοθεραπευτή.
    4 συνεδρίες μέσω σκαιπ. 4 εβδομάδες. Στην 1η συνάντηση ήταν καθαρά γνωριμία και τι θεμα έχω, όρισα την αναβλητικότητα ως το θεμα που με βασανίζει και προσπαθώ να βγάλω άκρη....υπέφερα πολύ περσυ, μου στοίχισε πολύ η πανδημία διότι είναι που είναι η δουλειά μου μοναχική και ονλαιν, σε βιβλιοθήκη - το να μην μπορώ να βλέπω κόσμο και να κοινωνικοποιηθώ ήταν το χειρότερο όμως.

    Μόνο στην 1η συνεδρία την είδα για μια ώρα. Στις άλλες 3 μου έλεγε ενα γεια λαιβ και μετά μου εστελνε σωρούς απο διαγνωστικές ερωτησεις για να κάνει διάγνωση έλεγε....φωτογραφίες από βιβλία ήταν.
    ενταξει μια φορά, το δέχομαι και 2η, αλλά και 3η? και την έκοψα.......και τελικά παρότι μου εστελνε μειλ να συνεχίσουμε κλπ....δεν μου έστειλε ένα συμπερασμα από όσα τεστ είχα απαντήσει...κανονικά δεν θα έπρεπε να νιώσει ότι είναι υποχρέωσή της να μου στείλει μια απάντηση για τις 3 συνεδρίες με διαγνωστικά τεστ?? γιατί την πλήρωσα άλλωστε? απλά για να απαντώ εγώ ερωτήσεις???
    τέλος πάντων...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερ κι απο μενα Μαρα.
    Ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι ενα οργανο οπου λατρευει την "τεμπελια" σχεδον αντανακλαστικα οτι του μαθαινουμε, οσο τον αναβαθμιζουμε ,οσο κι να θελουμε απο καρδιας να κανουμε πραματα, αυτος, ο εγκεφαλος ειτε θα κανει αυτα που του εχουμε περασει ως συννηθεια,ειτε θα ψαξει τροπους ωστε να κουραζετε οσο πιο λιγο.
    Καποια πραματα,καποιες οργανικες μας λειτουργιες δεν μπορουμε να τις παρακαμψουμε ευκολα.Μπορουμε ομως να τις χειριστουμε προς οφελος μας.
    Αναφορικα με το προβλημα υγειας οπου εχεις δεν εχω κατις να σο γραψω, αφου ακολουθεις αγωγη το καλητερο ειναι να την κανεις οσο πιο σωστα γινετε.
    Αυτο που θα μπορουσα φιλικα να σου πρωτεινω Μαρα,ειναι να "ψαξεις" το υποσυνειητο σου, να βρεις μεσα σου πρωτα απο ολα τι θες να κανεις στην μετεπειτα ζωη σου, να βαλεις δλδ στοχους τους οποιους φυσικα θα εχεις σκεφτει κι ξανα, πολλες φορες! να εχεις αναλυσει τα θετικα και αρνητικα! να εισαι συγουρη οτι αυτο θες! Να μην ειναι υπερβολικα δυσκολοι, ουτε πανευκολοι. Θα δεις ,οτι τα πρωινα που ξυπνας η διαθεση σου θα ειναι αλλη , καθε μερα θα ειναι μια νεα "περιπετια" για σενα , το βραδυ που θα ξαπλωνεις θα περιμενεις πως και πως να ερθει το πρωι ,και σαν ερθει η μερα οπου θα καταφερεις τον στοχο σου, να το γιορτασεις οσο μπορεις, αξιζει εκεινη την μερα να προφαιρεις στον εαυτο σου ενα "παρτυ" να πιεις, να βγεις, να γελασεις! μα χαρεις την νικη σου.Μετα ,θα βαλεις πλορη για τν επομενο στο χο σου! οπου θα πρεπει να ειναι λιγο πιο δσκολος απο τον πρωτερο παντα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    4 συνεδρίες μέσω σκαιπ. 4 εβδομάδες. Στην 1η συνάντηση ήταν καθαρά γνωριμία και τι θεμα έχω, όρισα την αναβλητικότητα ως το θεμα που με βασανίζει και προσπαθώ να βγάλω άκρη....υπέφερα πολύ περσυ, μου στοίχισε πολύ η πανδημία διότι είναι που είναι η δουλειά μου μοναχική και ονλαιν, σε βιβλιοθήκη - το να μην μπορώ να βλέπω κόσμο και να κοινωνικοποιηθώ ήταν το χειρότερο όμως.

    Μόνο στην 1η συνεδρία την είδα για μια ώρα. Στις άλλες 3 μου έλεγε ενα γεια λαιβ και μετά μου εστελνε σωρούς απο διαγνωστικές ερωτησεις για να κάνει διάγνωση έλεγε....φωτογραφίες από βιβλία ήταν.
    ενταξει μια φορά, το δέχομαι και 2η, αλλά και 3η? και την έκοψα.......και τελικά παρότι μου εστελνε μειλ να συνεχίσουμε κλπ....δεν μου έστειλε ένα συμπερασμα από όσα τεστ είχα απαντήσει...κανονικά δεν θα έπρεπε να νιώσει ότι είναι υποχρέωσή της να μου στείλει μια απάντηση για τις 3 συνεδρίες με διαγνωστικά τεστ?? γιατί την πλήρωσα άλλωστε? απλά για να απαντώ εγώ ερωτήσεις???
    τέλος πάντων...
    Αναφερομουν στην ψυχοθεραπεία που είπες ότι έκανες με τον γιατρό σου. Για την ψυχολόγο με τα τεστ τι να πω...κι εμένα οι ψυχοθεραπευτές που έχω πάει μου έδιναν δουλειά για το σπίτι ας πούμε αλλά δεν ξόδευαν τις συνεδρίες για τεστ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Γεια σας!

    Τα τελευταία 3 χρόνια ζω στο εξωτερικό. Πριν φύγω βίωσα ένα θάνατο προσφιλέστατου για μένα προσώπου, μια ερωτική απόρριψη που με ισοπέδωσε γιατί το είχα παλαίψει πολύ να ευδοκιμήσει η όλη φάση, και το απόλυτο τίποτα στα επαγγελματικά μου για αρκετά χρόνια. Επίσης, ενώ μέχρι τότε έκανα καθημερινά γυμναστήριο, περνούσα πολύ όμορφα και το χαιρόμου, είχα φτιάξει και ένα ωραίο κορμί με τα υπέροχα τότε 54 κιλά μου, επειδή ξεκίνησα αγωγή λογω έλλειψης συγκέντρωσης και αδυναμίας να εργαστώ - η δουλειά μου έχει να κάνει με διάβασμα με συγκέντρωση και γράψιμο - σταμάτησα το γυμναστήριο διότι δεν είχα την ενέργεια να παω, άρα πάχυνα, άρα μετά από 3χρόνια είμαι αισίως στα 74 κιλά με κορμί μπόγο, μαγουλάκια και τελείως ασεξουαλ εμφάνιση....

    Είμαι 41 στα 42. Εδώ που βρίσκομαι τώρα, εδώ και 3 χρόνια, έχω τόση ενέργεια όση χρειάζεται για να μένω στη δουλειά που έχω, δεν έχω εξαιρετική επίδοση, είναι φορές που σέρνομαι και βαριέμαι αφόρητα, δεν βρίσκω νόημα σε όσα κάνω ενώ έχω την επίγνωση ότι κάνω το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω όντας εδώ, και ναι έχω ευκαιριες αλλά δεν τις εκμεταλλεύομαι σωστά. Εννοείται δεν θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα, έκλεισε το κεφάλαιο αυτό για μένα. Αλλά τί στο καλό μου συμβαίνει και δεν μπορώ να βάλω τα θέλω μου, το μυαλό μου σε μια σειρά και να ορμήξω με πάθος και όρεξη για ζωή στις ευκαιρίες? να διεκδικήσω? έχω βαρεθεί να μου λένε ότι έχω μυαλό και δεν το χρησιμοποιώ ή ότι είμαι πολύ φιλόδοξη αλλά το έργο μου δεν φτάνει στο ύψος της φιλοδοξίας μου....

    baby steps κάνω....οκ προχωράω αργά, μερικές φορές πολύ αργά αλλά τσουλάω.....το θέμα είναι τί στο καλό να κάνω να πάρει μπρος η μηχανή και να γκαζώσει?? βαρέθηκα να είμαι μέτρια και χλιαρή στη ζωή μου.....
    Να σε ρωτήσω κάτι; Σε ποια χώρα ζεις;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι; Σε ποια χώρα ζεις;
    Γερμανία...και η δουλειά μου είναι ερευνητικής φύσης σε πανεπιστήμιο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αναφερομουν στην ψυχοθεραπεία που είπες ότι έκανες με τον γιατρό σου.
    επειδή είχα έντονα σωματικά συμπτώματα είχε εστιάσει σε αυτά...και τότε δεν είχα επίσης τα θέματα που έχω τώρα...
    πχ τότε το πρόβλημα μου ήταν η εκρηκτική υπερένταση που είχα και το οτι δεν μπορώ να κάτσω σε μια καρέκλα, να διαβάσω μια σελίδα και να γράψω μια πρόταση από το υπερβολικό αγχος στο κεφάλι μου.
    Τωρα τα κάνω αυτά, απλά όπως είπε και μια φίλη πιο πάνω μηχανικά και ράθυμα, σαν μαριονέτα....Οκ μπορεί να βρω την καλή μου εκδοχή μια στο τόσο αλλά είναι προσωρινή για 1-2 μέρες...μετά ξανά στην ανία, ραθυμία και άντε με το ζόρι να τελειώσω κι αυτή τη δουλειά....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κατάλαβα. Ψάξε κάνα καλό ψυχοθεραπευτή θα έλεγα. Θα βοηθήσει. Δεν ξέρω αν θα σε μεταμορφώσει σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου αλλά ίσως σε βοηθήσει να αποδεχθεις το τώρα, να συμφιλιωθείς με το εκάστοτε παρόν σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κατάλαβα. Ψάξε κάνα καλό ψυχοθεραπευτή θα έλεγα. Θα βοηθήσει. Δεν ξέρω αν θα σε μεταμορφώσει σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου αλλά ίσως σε βοηθήσει να αποδεχθεις το τώρα, να συμφιλιωθείς με το εκάστοτε παρόν σου.
    έχω βρει έναν συνάδελφο που κάνει παραλληλα, με πιστοποίηση, Life coaching....

    Θα το κάνω κι αυτό...να δούμε....

    αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν είναι ένα όνειρο, είναι μια απτή πραγματικότητα που κάποτε βιωνα....θέλω να ξαναφτάσω σε αυτό το επίπεδο δράσης και αποτελεσματος χωρίς να με σπρώχνω κάθε φορά....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν το είπα με την έννοια της φαντασίωσης. Κυρίως ήθελα να εστιάσω στο ότι η ψυχοθεραπεία μπορεί να λειτουργήσει με έναν έμμεσο τρόπο, χωρίς να σε οδηγήσει σε αυτό που στοχευες αρχικά. Αυτό δεν θα σημαίνει ότι απέτυχε... απλά αν ξεκινήσεις προσπάθησε να εκφράζεις αυτό που νιώθεις για την ψυχοθεραπεία, το πώς πάει κλπ στον ψυχοθεραπευτή σου... είναι σημαντικό να το κάνεις όταν συμβαίνει και όχι εκ των υστέρων...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Επανέρχομαι. Τι έτσι νόμιζες πως θα σε άφηνα; Αστειεύομαι.

    Λοιπόν διάβασα όσα γράφτηκαν από εσένα και τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας εδώ και νομίζω πως θα βρεις βοήθεια μέσα κυρίως από απλές πρακτικές κινήσεις.

    Δηλαδή. Το να έχει κανείς όχι τρία τέσσερα αλλά για παράδειγμα δεκατέσσερα και παραπάνω κιλά τον επηρεάζει ψυχολογικά και σωματικά. Ασφαλώς και υπάρχουν εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν αυτό όμως.
    Γι αυτό μια κίνηση είναι να έρθεις στα κιλά σου.

    Κατεβάζεις μια εφαργογή, για παράδειγμα το yazio, (τη χρησιμοποιούν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο) και κάθεσαι και γράφεις ότι τρως κάθε μέρα. Είναι τόσο εξελιγμένη που στην πραγματικότητα θα δεις πως δε χρειάζεται να γράφεις. Σκανάρεις μόνο το barcode. Και μετά από μια βδομάδα, δύο, απλά κάνεις ένα κλικ στις τροφές που τρως και σου της δείχνει η εφαρμογή.

    Μετά αγοράζεις ένα καλό ρολογάκι το οποίο και φοράς συνέχεια το οποίο σου δείχνει τι ξοδεύεις και το συνδέεις στο yazio. Έτσι αμέσως έχεις μια εικόνα. Ξέρεις πως παίρνεις χ θερμίδες και ξοδεύεις ψ. Αν πας για τρεξιματάκι, αν κάνεις άσκηση, αρχίζουν οι παλμοί και ανεβαίνουν κι έτσι έχεις έναν τρόπο να παίζεις καθημερινά με τις θερμίδες μέχρι που να φτάαεις στα κιλά σου. Σαν καθημερινό παιχνίδι είναι.

    Αυτό και μόνο, το να είσαι στα κιλα σου, θα αποτελέσει την καλύτερη ψυχοθεραπεία. Μπορείς να το κάνεις. Το κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι. Υπάρχει και ομάδα στο facebook με φωτογραφίες ξέρεις before and after κτλ. Σίγουρα θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα αλλά θα συνεχίζεις και νομίζω πως και στη μέση να φτάσεις θα βλέπεις αισθητή διαφορά στην ψυχολογία σου. Θα πάρεις τα πάνω σου λέμε.

    Τώρα για την εργασία ασφαλώς και έχεις δίκιο πως δε γίνεται να αφήσεις μια καριέρα για την οποία έδωσες χρόνο κόπο και χρήματα για μια δουλειά του ποδαριού τρόπον τινά. Από την άλλη βέβαια η δουλειεά του ποδαριού έχει το καλό πως σε αναγκάζει να αθληθεις να κουράσεις το σώμα σου κι έτσι θέλοντας και μη σου ενεργοποιεί τις ορμόνες της χαράς όπως τις λένε. Σεροτονίνη κτλ.
    Υπάρχουν και περιπτώσεις που λένε πως τα αφήσαμε όλα γιατί δε ζούμε για την εργασία αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς ο χρόνος της ζωής μας είναι ελάχιστος θέλουμε να τον ευχαριστηθούμε και όχι να τον χάσουμε λόγω καριέρας.
    Αλλά εντάξει αυτό είναι μεγάλη κουβέντα οπότε δες τι δυνατότητες σου δίνονται στον τομέα σου, ή αν μπορείς να πηγαίνεις σε κάποιο κολυμβητήριο πριν την εργασία σου και οτιδήποτε σχετικό. Επειδή έχεις πολλές πιθανότητες να γραφτείς σε γυμναστήριο κολυμβητήριο κ.α., και να τα παρατήσεις, μια λύση είναι να γραφτείς σε κάποιο που να κοστίζει αρκετά χρήματα ώστε και μόνο η σκέψη πως δίνεις τόσα χρήματα να αποτελεί παράγοντα για να συνεχίζεις. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις βέβαια και με κάποιον ακριβό διατροφολόγο.

    Κάτι άλλο που νομίζω θα σε βοηθήσει είναι το να γνωρίσεις κάποιο πρόσωπο. Σου αλλάζει τα πάντα και χωρίς να το καταλάβεις μπορείς να γίνεις η σουπερ φιτ και η σουπερ δραστήρια και ορεξάτη για ζωή. Εντάξει ο έρωτας δεν έρχεται όταν και όποτε τον θέλουμε, αλλά όσο πιο γεμάτος από ενέργεια και αγάπη για τη ζωή είναι κάποιος, τόσο και αυξάνουν οι πιθανότητες να ερωτευτεί.

    Το χόμπι σου που είπαμε και την προηγούμενη φορά, το ταλέντο σου, κάντο καθημερινή σου ενασχοληση μέσα από το ίντερνετ ενδεχομένως. Άνοιξε ένα κανάλι στο youtube, μια σελίδα ή οτιδήποτε και πες για σας είμαι η τάδε που κάνω αυτό κι αυτό Και το εμπλουτίζεις καθημερινά. Έχεις μεν εργασία καθιστική, αλλά αυτή η ενασχόληση με το χόμπι σου αφορά κάτι που λατρεύεις και αγαπάς κάτι στο οποίο έχεις ταλέντο και ξεχωριστές γνώσεις τις οποίες χαίρεσαι να τις μοιράζεσαι κι έτσι περνάς όμορφα κάποιες ώρες της ημέρας.

    Υπάρχουν πολλά που αν τα συνδυάσεις θα τα καταφέρεις να γίνεις έτσι όπως επιθυμείς. Δε με βρίσκει σύμφωνο να λες α εμένα ο χαρακτήρας μου ειναι έτσι ή α ξέρετε εγώ είμαι αλλιώς και δε μπορώ αυτές τις καταστάσεις. Όλοι τα μπορούμε όλα και όλοι αλλάζουμε πόσες και πόσες φορές λόγω κάποιων έντονων καταστάσεων.

    Όπως λοιπόν οι άσχημες εμπειρίες του παρελθόντος σε επηρέασαν έτσι μπορείς να αλλάξεις και τώρα με εμπειρίες που είσαι σε θέση να βιώσεις και να μην αφήσεις άλλο το άσχημο παρελθόν να σου καθορίζει τη ζωή.

    Συγνώμη που στα γράφω έτσι, συγνώμη για την προστακτική κάποιες φορές, αλλά σε κάποια απ αυτά που λες βλέπω τον εαυτό μου και προσπάθησα να σου γράψω τι (θα) έκανα στη θέση σου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Εγώ καταλαβαίνω από τον τρόπο που περιγράφεις το σώμα σου "κορμί μπόγος" ότι δεν το αγαπάς παρά μόνο όταν ταιριάζει με τα κοινωνικά πρότυπα ομορφιάς. Με τι το συγκρίνεις λοιπόν για να το θεωρείς μπόγο τώρα; Με κάτι πρέπει να το έχεις συγκρίνει. Και ο προηγούμενος εαυτός σου, αυτός των 54 κιλών, με κάτι πρέπει να συμβάδιζε, όχι μόνο την υγεία. Με τι άλλο ταίριαζε και αισθανόσουν τότε καλά και τώρα όχι;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Εγώ καταλαβαίνω από τον τρόπο που περιγράφεις το σώμα σου "κορμί μπόγος" ότι δεν το αγαπάς παρά μόνο όταν ταιριάζει με τα κοινωνικά πρότυπα ομορφιάς. Με τι το συγκρίνεις λοιπόν για να το θεωρείς μπόγο τώρα; Με κάτι πρέπει να το έχεις συγκρίνει. Και ο προηγούμενος εαυτός σου, αυτός των 54 κιλών, με κάτι πρέπει να συμβάδιζε, όχι μόνο την υγεία. Με τι άλλο ταίριαζε και αισθανόσουν τότε καλά και τώρα όχι;
    εννοώ ότι δεν έχω την ενέργεια που χρειάζεται ώστε να πηγαίνω γυμναστήριο και να συντηρώ το κορμί που είχα πριν 3-4 χρόνια. Και να πάω γυμναστήριο 2 φορές σε μια βδομάδα, μετά θα κάνω μήνα για να ξαναπάω. Εχω πληρώσει ετήσια συνδρομη για να με αναγκάσω να πάω αλλά δεν πιάνει...Επίσως έχω φτιάξει όλων των ειδών τα προγράμματα......αλλά πρωί έχω διαύγεια άρα δουλεύω, μεσημέρι τρώω άρα μετά δύσκολο....απόγευμα κοιμάμαι λίγο, και βράδυ αρχίζω να ρίχνω ρυθμούς άρα πώς να πάω γυμναστήριο??? δικαιολογίες θα μου πείτε, ε ναι είναι δεν αντιλέγω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Bane View Post

    Όπως λοιπόν οι άσχημες εμπειρίες του παρελθόντος σε επηρέασαν έτσι μπορείς να αλλάξεις και τώρα με εμπειρίες που είσαι σε θέση να βιώσεις και να μην αφήσεις άλλο το άσχημο παρελθόν να σου καθορίζει τη ζωή.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα μου τόσο αναλυτικά.
    Μου αρεσει να γραφω σε τετράδιο, για αυτό και το yazio αποκλείεται, καθώς προσπαθώ να κρατάω ημερολόγιο τί τρώω, macros, κτλ.
    Όλα όσα προτείνεις είναι αξιόλογα, την ενέργεια ψάχνω για να τα κάνω. Ιδανικά θα ήθελα να πήγαινα γυμναστήριο πολύ πρωί ή κολυμβητήριο πριν τη δουλειά...
    Ειδικά για το ερωτικό συναίσθημα και να βρεθεί ένα πρόσωπο όπως λες, επειδή το έζησα το παραμύθι, θέλω ό,τι κάνω να το κάνω για μένα και όχι με αφορμή κάποιον άλλο.

    Επειδή έχω και το θέμα της ιψδ, δεν θέλω να πιέζομαι ή φοβάμαι να πιεστώ καθότι δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα στο πιέζομαι δημιουργικά για να πετύχω ένα αποτέλεσμα και στο σκάσε και κολύμπα με το ζόρι να βγεις στη αντίπερα όχθη...
    Εμαθα? να λειτουργώ αποτελεσματικά μόνο με το μαχαίρι στο λαιμο και είμαι ανίκανη? να δράσω υπό νορμάλ συνθήκες....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι ενα οργανο οπου λατρευει την "τεμπελια" σχεδον αντανακλαστικα οτι του μαθαινουμε, οσο τον αναβαθμιζουμε ,οσο κι να θελουμε απο καρδιας να κανουμε πραματα, αυτος, ο εγκεφαλος ειτε θα κανει αυτα που του εχουμε περασει ως συννηθεια,ειτε θα ψαξει τροπους ωστε να κουραζετε οσο πιο λιγο.
    Καποια πραματα,καποιες οργανικες μας λειτουργιες δεν μπορουμε να τις παρακαμψουμε ευκολα.Μπορουμε ομως να τις χειριστουμε προς οφελος μας.
    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!
    αυτή την περίοδο διαβάζω ένα βιβλίο //ξύπνησε το γίγαντα μέσα σου//....και αναφερει παρόμοια με όσα λες.
    EΠίσης λεει οτι αν καταφέρουμε να συνδέσουμε την έννοια του πόνου με όσα θέλουμε να αποφύγουμε και την απόλαυση με όσα θέλουμε να πετύχουμε, ουσιαστικά έχουμε βρει τη συνταγή της επιτυχίας. ΑΛΛΑ λέω εγώ τώρα, εδώ είναι που μπαίνει η αναβλητικότητα,....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα μου τόσο αναλυτικά.
    Μου αρεσει να γραφω σε τετράδιο, για αυτό και το yazio αποκλείεται, καθώς προσπαθώ να κρατάω ημερολόγιο τί τρώω, macros, κτλ.
    Όλα όσα προτείνεις είναι αξιόλογα, την ενέργεια ψάχνω για να τα κάνω. Ιδανικά θα ήθελα να πήγαινα γυμναστήριο πολύ πρωί ή κολυμβητήριο πριν τη δουλειά...
    Ειδικά για το ερωτικό συναίσθημα και να βρεθεί ένα πρόσωπο όπως λες, επειδή το έζησα το παραμύθι, θέλω ό,τι κάνω να το κάνω για μένα και όχι με αφορμή κάποιον άλλο.

    Επειδή έχω και το θέμα της ιψδ, δεν θέλω να πιέζομαι ή φοβάμαι να πιεστώ καθότι δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα στο πιέζομαι δημιουργικά για να πετύχω ένα αποτέλεσμα και στο σκάσε και κολύμπα με το ζόρι να βγεις στη αντίπερα όχθη...
    Εμαθα? να λειτουργώ αποτελεσματικά μόνο με το μαχαίρι στο λαιμο και είμαι ανίκανη? να δράσω υπό νορμάλ συνθήκες....
    δεν εισαι ανικανη βρε μαρα, αλλα εφοσον εχεις την παθηση που περιγραφεις και την εχεις πλεον υπο ελεγχο (πραγμα σχεδον ακατορθωτο για αλλους με την ιδια παθηση), που ειναι προτεραιοτητα για την ζωη σου, για να μπορεις να δουλευεις (Που ειναι βασικο για να επιβιωνεις), πιθανον η θεραπεια για το προβλημα αυτο, να σε κανει πιο νωθρη. το σκεφτηκες;
    αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λυση το να κοψεις την θεραπεια. λυση ειναι να προσαρμοσεις την ζωη σου στην ενεργητικοτητα που σου προσφερει η θεραπεια.
    το σημαντικο ειναι να παραμενεις λειτουργικη και εργαζομενη. τα υπολοιπα, επονται...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ
    By Missmary852 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2015, 18:50
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 02:49
  3. Ομαδικό Σεξ. Εμπειρία ή πάθος?
    By strj in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 22-01-2013, 15:33
  4. κινητρα
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 42
    Last Post: 02-10-2010, 23:50
  5. Ν'ακολουθήσω το πάθος μου λοιπόν?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 02-02-2009, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •