Κίνητρα και πάθος για ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Question Κίνητρα και πάθος για ζωή

    Γεια σας!

    Τα τελευταία 3 χρόνια ζω στο εξωτερικό. Πριν φύγω βίωσα ένα θάνατο προσφιλέστατου για μένα προσώπου, μια ερωτική απόρριψη που με ισοπέδωσε γιατί το είχα παλαίψει πολύ να ευδοκιμήσει η όλη φάση, και το απόλυτο τίποτα στα επαγγελματικά μου για αρκετά χρόνια. Επίσης, ενώ μέχρι τότε έκανα καθημερινά γυμναστήριο, περνούσα πολύ όμορφα και το χαιρόμου, είχα φτιάξει και ένα ωραίο κορμί με τα υπέροχα τότε 54 κιλά μου, επειδή ξεκίνησα αγωγή λογω έλλειψης συγκέντρωσης και αδυναμίας να εργαστώ - η δουλειά μου έχει να κάνει με διάβασμα με συγκέντρωση και γράψιμο - σταμάτησα το γυμναστήριο διότι δεν είχα την ενέργεια να παω, άρα πάχυνα, άρα μετά από 3χρόνια είμαι αισίως στα 74 κιλά με κορμί μπόγο, μαγουλάκια και τελείως ασεξουαλ εμφάνιση....

    Είμαι 41 στα 42. Εδώ που βρίσκομαι τώρα, εδώ και 3 χρόνια, έχω τόση ενέργεια όση χρειάζεται για να μένω στη δουλειά που έχω, δεν έχω εξαιρετική επίδοση, είναι φορές που σέρνομαι και βαριέμαι αφόρητα, δεν βρίσκω νόημα σε όσα κάνω ενώ έχω την επίγνωση ότι κάνω το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω όντας εδώ, και ναι έχω ευκαιριες αλλά δεν τις εκμεταλλεύομαι σωστά. Εννοείται δεν θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα, έκλεισε το κεφάλαιο αυτό για μένα. Αλλά τί στο καλό μου συμβαίνει και δεν μπορώ να βάλω τα θέλω μου, το μυαλό μου σε μια σειρά και να ορμήξω με πάθος και όρεξη για ζωή στις ευκαιρίες? να διεκδικήσω? έχω βαρεθεί να μου λένε ότι έχω μυαλό και δεν το χρησιμοποιώ ή ότι είμαι πολύ φιλόδοξη αλλά το έργο μου δεν φτάνει στο ύψος της φιλοδοξίας μου....

    baby steps κάνω....οκ προχωράω αργά, μερικές φορές πολύ αργά αλλά τσουλάω.....το θέμα είναι τί στο καλό να κάνω να πάρει μπρος η μηχανή και να γκαζώσει?? βαρέθηκα να είμαι μέτρια και χλιαρή στη ζωή μου.....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Για κάποιο λόγο κάνουμε ή δεν κάνουμε κάτι είτε τον γνωρίζουμε είτε όχι. Και δυστυχώς ή ευτυχώς ο μόνος που μπορεί να ανακαλύψει τον λόγο αυτό είσαι εσύ. Επίσης μην κάνεις το λάθος να κρίνεις τον εαυτό σου με τα μάτια (δηλαδή τα κριτήρια) των άλλων.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Θεωρείς ότι μέσω της χλιαρότητας ικανοποιώ κάποια ανάγκη μου??

    Κοίτα, πριν ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά, από την υπερβολική ένταση στοκεφάλι μου, δεν μπορούσα να γράψω ούτε μια σειρά. Αρα ο ψυχιατρος μου θεωρεί βελτίωση την κατάστασή μου. Και σίγουρα είναι, απλά μετά από 3 χρόνια θέλω να ανεβάσω ταχύτητα, να πατήσω λίγο γκάζι....
    Εχω γκαζώσει μερικές φορές, δηλαδή είμαι περισσότερο δραστήρια, αλλά δεν κρατάει....θα το κάνω για 2-3 μέρες και μετά πάλι πεφτω.....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Αφού έχεις και σχετική εμπειρία, μήπως αν αρχίσεις ξανά το γυμναστήριο δεις διαφορά;

    Και αν λόγω κορονοιου είναι κλειστά, θα μπορούσες να αρχίσεις το τρέξιμο.
    Ή έστω περπάτημα στην αρχή αλλά για αρκετή ώρα.

    Η γνώμη μου είναι πως η σωματική άσκηση η καθημερινή και σε πρόγραμμα βοηθά πάρα πολύ ώστε να κάνει ο οργανισμός μας αυτό το boost που ζητάς. Σωματική άσκηση με διατροφή, στις περισσότερες περιπτώσεις κάνουν θαύματα.

    Επίσης, καθώς όλοι οι άνθρωποι έχουμε ταλέντο σε κάτι ή έστω έχουμε μάθει κάποια τέχνη, κάτι τέλος πάντων που μέσα από αυτό εκφραζομαστε, αν μπορέσεις και ασχολείσαι και με αυτό κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα, θα συμβάλει επίσης στο να σου δώσει ώθηση καθώς θα αυξήσει αρκετά την αυτοπεποίθησή σου και θα σου φτιάχνει τη διάθεση.

    Ειδικός δεν είμαι. Τη γνώμη μου σου λέω. Έτσι και για την εργασία σου αν υπήρχε δυνατότητα να βρεις κάτι άλλο καθώς η γνώμη μου είναι πως δε δείχνει να βοηθά τόσο. Ενδεχομένως αν είχες εργασία που να απαιτούσε σωματική καταπόνηση αφενός και αφετέρου να έβλεπες πως παράγεις έργο μέσα από τον κόπο σου θα ήταν καλύτερο.

    Έτσι ο οργανισμός σου θα ξυπνούσε θα έπαιρνε τα πάνω του και σωματικά και ψυχολογικά. Καλά δεν είναι και 100% σίγουρο αυτό, αλλά ναι. Συμβαίνει συχνά λόγω των ορμονών που εκρήγνυται από την σωματική άσκηση να παίρνει τα πάνω του ο οργανισμός, να βλέπουμε τη ζωή με άλλο μάτι, πιο θετικά να καταστρωνουμε σχεδια και να κάνουμε όνειρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Φάρμακα τόσο δυνατά που να σε κάνουν ζόμπυ δεν δίνουν απλά "λογω έλλειψης συγκέντρωσης και αδυναμίας να εργαστώ". Έχεις διαγνωστεί με κάποια κατάθλιψη, ψύχωση, κάτι άλλο; Είσαι σε επικοινωνία με τον γιατρό και τι σου λέει; Φοβάται κάποια υποτροπή αν μειώσεις ή αλλάξεις την αγωγή;

    Πέρα από αυτό, συν Αθηνά και χείρα κίνει. Δεν χρειάζεται να συγκρίνεσαι με το πως ήσουν πριν λίγα χρόνια, αλλά με το πως ήσουν την προηγούμενη βδομάδα π.χ. και να κάνεις μία αρχή. Άσχετα με το θέμα των κιλών, μία ήπια σωματική δραστηριότητα βοηθάει σε πολλά. Αν δεν αισθάνεσαι έτοιμη για γυμναστήριο φρόντισε να περπατάς αρκετά και να κάνεις κάποιες ασκήσεις σπίτι. Και σταδιακά αύξησέ τες. Επίσης λες για τα της δουλειάς, λες για πράγματα που πήγαν στραβά πριν φύγεις απο Ελλάδα, αλλά σαν θετικό τότε λες μόνο το γυμναστήριο και θετικά τώρα στο εξωτερικό δεν αναφέρεις τίποτα. Πως είναι η καθημερινότητά σου; Έχεις φίλους, έχεις χόμπυ, έχεις κάποιο κατοικίδιο, έχεις άλλες ασχολίες, δραστηριοποιήσε έστω χλιαρά κάπου εκτός δουλειάς; Πρέπει να κάνεις κι εκεί κάποια προσπάθεια/αλλαγές. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.

    Φάρμακα τόσο δυνατά που να σε κάνουν ζόμπυ δεν δίνουν απλά "λογω έλλειψης συγκέντρωσης και αδυναμίας να εργαστώ". Έχεις διαγνωστεί με κάποια κατάθλιψη, ψύχωση, κάτι άλλο; Είσαι σε επικοινωνία με τον γιατρό και τι σου λέει; Φοβάται κάποια υποτροπή αν μειώσεις ή αλλάξεις την αγωγή;
    έχω διαγνωστεί με ΙΔΨ με ήπια καταθλιπτικά επεισόδια. Στο παρελθόν, όπως είπα και πιο πάνω, έχω βιώσει πολλά περίεργα και δύσκολα, όχι μονο αυτά που λέω στο κοντινό παρελθόν αλλά και στο μακρινο.

    Σερτραλιν των 100 παίρνω, ενάμιση χάπι και wellbutrin300 ένα χάπι, από το 2017.

    Το σκορπισμένο μου μυαλό ο γιατρός το είχε αποδωσει σε οξύ μακροχρόνιο στρες, ένιωθα ότι το μυαλό μου τότε ήταν διασκορπισμένο στα 4 σημεία του ορίζοντα....δεν μπορούσα να διαβάσω μια παράγραφο ή να γράψω μια πρόταση, οι λέξεις μπερδεύονταν μεταξύ τους.
    Δεν νιώθω ζόμπυ, είμαι λειτουργική. Νιώθω ότι δεν έχω την ενέργεια να γκαζώσω. Ο γιατρός λέει να συνεχίσω την αγωγή, αν και ομολογώ το σερτραλιν κάποιες μέρες δεν το παίρνω ή το παίρνω βράδυ πριν κοιμηθώ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Αφού έχεις και σχετική εμπειρία, μήπως αν αρχίσεις ξανά το γυμναστήριο δεις διαφορά;

    Και αν λόγω κορονοιου είναι κλειστά, θα μπορούσες να αρχίσεις το τρέξιμο.
    Ή έστω περπάτημα στην αρχή αλλά για αρκετή ώρα.

    Η γνώμη μου είναι πως η σωματική άσκηση η καθημερινή και σε πρόγραμμα βοηθά πάρα πολύ ώστε να κάνει ο οργανισμός μας αυτό το boost που ζητάς. Σωματική άσκηση με διατροφή, στις περισσότερες περιπτώσεις κάνουν θαύματα.

    Επίσης, καθώς όλοι οι άνθρωποι έχουμε ταλέντο σε κάτι ή έστω έχουμε μάθει κάποια τέχνη, κάτι τέλος πάντων που μέσα από αυτό εκφραζομαστε, αν μπορέσεις και ασχολείσαι και με αυτό κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα, θα συμβάλει επίσης στο να σου δώσει ώθηση καθώς θα αυξήσει αρκετά την αυτοπεποίθησή σου και θα σου φτιάχνει τη διάθεση.

    Ειδικός δεν είμαι. Τη γνώμη μου σου λέω. Έτσι και για την εργασία σου αν υπήρχε δυνατότητα να βρεις κάτι άλλο καθώς η γνώμη μου είναι πως δε δείχνει να βοηθά τόσο. Ενδεχομένως αν είχες εργασία που να απαιτούσε σωματική καταπόνηση αφενός και αφετέρου να έβλεπες πως παράγεις έργο μέσα από τον κόπο σου θα ήταν καλύτερο.
    Περπάτημα για ένα μισάωρο καθε μέρα προσπαθώ, το παλεύω να κάνω. Ακόμα και για σούπερμαρκετ, αλλάζω κάθε φορά διαδρομή για να περπατήσω παραπάνω.
    Χορό θα ήθελα να κάνω, έκανα και παλιά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι φιτ όπως παλιά, και με σταματάει η σκέψη ότι εδώ δεν κάνω οργανωμένα μια προπόνηση, θα κάνω χορό??
    Ναι τα γυμναστήρια εδώ που είμαι είναι ανοιχτά.

    Σε αυτό που λες για εργασία με σωματική καταπόνηση έχεις δίκιο. Εργαζόμουν για κάποιο διάστημα σε μια παμπ, και με είχε βοηθήσει όντως πολύ.Αλλά το λούκι είναι ότι η δουλειά μου είναι ερευνητικής ακαδημαϊκής φύσης και είναι λίγο αργά τώρα πια, μετά από τόσο κόπο και έξοδα και θυσίες, να αλλάξω δουλειά....
    Εργο παράγω στο γράψιμο, έχω και καλούς επιβλέποντες, συνεννοήσιμους και ευγενέστατους. Εχουν και υπομονή διότι αρκετές φορές είμαι εκτός των προθεσμιών, αργώ πολύ....και το εκλαμβάνουν σαν αδιαφορία από τη μεριά μου.

    Για διατροφή δεν τρώω κρέας από το προηγούμενο καλοκαίρι, γιατί η χοληστερίνη μου ήταν πολύ υψηλή, αλλά τρώω ψάρι, όσπρια, μετράω τα macros μου και προσπαθώ να τρώω αρκετή πρωτεϊνη, τουλάχιστον το 35% των θερμίδων μου.
    Λαχανικά με έχει πιάσει γαιδουρινό πείσμα να μην τρώω, μια άρνηση που δεν μπορώ να εξηγήσω...ντοματοσαλάτα τρώω, και κανένα μπριαμ μαγειρεύω για να καλύψω τα κενά.
    Καφέ αμυγδάλου βίγκαν πίνω ΑΛΛΑ η μεγαλύτερη ατασθαλία μου είναι ότι πίνω κοκα κολα, περίπου ένα λίτρο καθημερινά. Γλυκά, παγωτά τα έκοψα, και αν θέλω παγωτό, θα πάρω ή σορμπέ ή βίγκαν, προσπαθώ όμως μια φορά τη βδομάδα ή και λιγότερο.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν σε βοήθησε κάποια παράλληλη ψυχοθεραπεία; Κάποιες φορές αν τα άτομα με ΙΔΨ καταφέρουν να στρέψουν το αντικείμενο των σκέψεών τους προς άλλη κατεύθυνση, γίνονται άλλοι άνθρωποι που λένε. Είναι ατυχής έκφραση το ζόμπυ, εννοούσα λειτουργική μεν, αλλά κάνοντας πράγματα μηχανικά και ράθυμα δε. Αυτή την εικόνα σχημάτισα από το αρχικό μήνυμά σου.


    Εσύ πέρα από τα γενικόλογα, κάποιους συγκεκριμένους στόχους μικρούς ή μεγάλους έχεις αυτή τη στιγμή; Για να ξεκολλήσει το μυαλό θέλει και να του δώσεις κάποια κίνητρα πιστεύω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν σε βοήθησε κάποια παράλληλη ψυχοθεραπεία; Κάποιες φορές αν τα άτομα με ΙΔΨ καταφέρουν να στρέψουν το αντικείμενο των σκέψεών τους προς άλλη κατεύθυνση, γίνονται άλλοι άνθρωποι που λένε. Είσαι ατυχής έκφραση το ζόμπυ, εννοούσα λειτουργική μεν, αλλά κάνοντας πράγματα μηχανικά και ράθυμα δε. Αυτή την εικόνα σχημάτισα από το αρχικό μήνυμά σου.
    Όση ψυχοθεραπεία έκανα με το γιατρό μου, όχι. Πέρσυ το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει μέσω σκάιπ και με μια ψυχολόγο (το πρόβλημά μου ήταν η αναβλητικότητα - είχα καθυστερήσει τότε πολλές εργασίες και το περίεργο είναι ότι ένιωθα καλά όταν απέφευγα να ολοκληρώσω τις δουλειές μου, ένιωθα ότι εγώ έχω τον έλεγχο) αλλά επι 4 συνεχόμενες συναντήσεις αντι να με βλέπει, μου έστελνε διαγνωστικά τεστς, και την σταμάτησα. Θα πληρώνω 40 ευρώ την ώρα για να απαντάω σε ερωτήσεις? ας με ρωτούσε αυτή και ας τα σημειωνε μόνη της.

    Σωστή εικόνα σχηματισες, ακριβώς αυτό εννοώ. Λειτουργική μεν, αλλά μηχανικά και ράθυμα, σαν μια μαριονέττα, χωρίς ζωή.
    Στα κίνητρα είναι το κλειδί νιώθω κι εγώ. Απλά θέλω εγώ να γίνω το κίνητρο για να βελτιώνομαι, όχι τα λεφτά, οι επιτυχίες, οι δουλειές, οι τίτλοι, οι έρωτες κλπ...τα δοκίμασα όλα αυτα και απογοητεύτηκα!!
    Να αντλήσω δύναμη από μένα για μένα, όχι από εξωτερικούς παράγοντες που έρχονται και παρέρχονται.
    Last edited by Mara.Z; 30-04-2021 at 09:39.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Sonia View Post

    Εσύ πέρα από τα γενικόλογα, κάποιους συγκεκριμένους στόχους μικρούς ή μεγάλους έχεις αυτή τη στιγμή; Για να ξεκολλήσει το μυαλό θέλει και να του δώσεις κάποια κίνητρα πιστεύω.
    Κάθε εβδομάδα καταστρώνω πρόγραμμα δράσης το οποίο δεν εκτελώ ποτέ. Κάνω αυτά που δεν μπορώ να αποφύγω, που είμαι με το μαχαίρι στο λαιμό να τα κάνω.

    Με ελεύθερη βούληση, επειδή το γουστάρω, δεν μπορώ να ενεργήσω....πρέπει πάντα να καταλήξω να είμαι αναγκασμένη να αυτομαστιγώνομαι για να δράσω??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Προφανώς το γιατί δεν γκαζωνεις όπως λες, γιατί δεν εκμεταλλευεσαι τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται κλπ βρίσκεται στα περίεργα και δύσκολα που πέρασες πριν χρόνια, στις απογοητεύσεις όπως λες από εξωτερικούς παράγοντες που λειτούργησαν ως κίνητρα πριν κλπ. Είναι αλήθεια ότι η ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε. Επίσης είναι σημαντικό να εστιάσεις σε αυτό που έχεις καταφέρει και να δεις πώς στέκεσαι απέναντι σ'αυτό. Και να προχωράς από αυτό σιγά σιγά σε διάφορους τομείς αντί να σκέφτεσαι μόνο τις επαγγελματικές ευκαιρίες που περνούν από μπροστά σου. Μήπως έχεις τελειομανία; Δεν βοηθάει καθόλου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μήπως έχεις τελειομανία; Δεν βοηθάει καθόλου.
    εχω ναι..ως γνήσια ψυχαναγκαστική...για αυτό βιώνω την αποφυγή σαν εσωτερική ανάγκη, επειδή με λυτρώνει από το βραχνά να τρέξω κατοστάρι και να τερματίσω πρώτη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πρέπει να το δουλέψεις. Αλλιώς θα αποκλειεις τον εαυτό σου από ένα σωρό πράγματα ενώ ακόμη και με αυτά που τα πας πολύ καλά δεν τα ευχαριστιεσαι. Ομοιοπαθης. Καταφέρνω να υποφέρω ακόμη και με τα χόμπι μου ενώ και στα μπράβο που ακούω σηκώνω το φρύδι με καχυποψία γιατί μέσα μου δεν αισθάνομαι αρκετά καλός. Άστα να πάνε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πρέπει να το δουλέψεις. .
    πώς στο καλό να το δουλέψω?? έχω διαβάσει άπειρα βιβλία τα οποία κατά καιρούς βοηθάνε και εμπνέουν, αλλά σε κάθε νέα μου αρχή είναι σα να πιάνω πάτο και να ξεκινάω από το μηδέν.

    Τώρα διαβάζω ένα βιβλίο ξύπνησε το γίγαντα μέσα σου!!

    Για ψυχοθεραπεία λέω πιο πάνω την πρόσφατη εμπειρία μου.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλά τα βιβλία αλλά δεν είναι αρκετά. Γράφεις ότι δεν σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία αλλά δεν γράφεις πόσο χρόνο έκανες, γιατί πιστεύεις ότι δεν βοηθηθηκες, ποιο ήταν το αίτημα κλπ. Καλά την ψυχολόγο με τα τεστ δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω. Θα μπορούσες να επιμείνεις, να ψάξεις δηλαδή άλλον ψυχοθεραπευτή.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ
    By Missmary852 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2015, 18:50
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 02:49
  3. Ομαδικό Σεξ. Εμπειρία ή πάθος?
    By strj in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 22-01-2013, 15:33
  4. κινητρα
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 42
    Last Post: 02-10-2010, 23:50
  5. Ν'ακολουθήσω το πάθος μου λοιπόν?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 02-02-2009, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •