Κίνητρα και πάθος για ζωή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πάντως ρε παιδιά, εγώ πιστεύω ότι το θέμα της ενέργειας είναι πιο πολύ θέμα ψυχολογίας και τρόπου ζωής και ίσως το πως επιδρά κάποια αγωγή πάνω σου, παρά θέμα των κιλών. Δεν λέω ότι έχεις ίδιες δυνάμεις και ίδια φυσική κατάσταση αν είσαι σε ιδανικό ΔΜΣ και αν είσαι παχύσαρκος π.χ. , αλλά αν έχεις συνηθίσει να έχεις φυσική δραστηριότητα μέσα στη μέρα σου, δεν σκέφτεσαι συνεχώς τα κιλά σου αλλά το τι θες να κάνεις στην καθημερινότητά σου και γενικότερα, δεν σε κολλάνε τα κιλά από μόνα τους. (Εντάξει, αν είσαι 150 κιλά και θες να τρέξεις κατοστάρι ή να ανέβεις το Έβερεστ μέσα σε μια μέρα είναι θέμα, αν θες να κολυμπήσεις μισή ώρα ή να περπατήσεις 5 χλμ ή να πάρεις το μετρό να πας για καφέ μετά τη δουλειά και να δεις δύο φίλους και μετά να πας για φαγητό και να γυρίσεις μετά σπίτι σου το βράδυ ξέρω 'γω, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο αν έχεις 10-20 κιλά παραπάνω. Εγώ με ύψος 1.80τοσο - ποτέ δεν με μετράνε το ίδιο- και πάντα πάνω απο 100 κιλά εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είμαι πολύ δραστήρια μέσα στη μέρα. Και πολύ περπατάω και τρέχω απο εδώ κι απο κει είτε για δουλειά είτε για διασκέδαση και εύκολα δεν κουράζομαι γενικά). Πιο πολύ έχει κολλήσει το μυαλό σου.
    Κι αν κάνεις μία αρχή, έτσι κι αλλιώς θα επανέλθει το σώμα σου πιο γρήγορα αφού παλιά αθλούσουν τακτικά. Μπορεί να μην φτάσεις στα κιλά που ήσουν κάποτε, γιατί αλλάζει με την ηλικία ο μεταβολισμός και μπαίνει η αγωγή στην εξίσωση, αλλά μπορεί να χάσεις κάποια κι ακόμα κι αν δεν χάσεις, θα έχεις μεγαλύτερη ενέργεια και αντοχές σε σχέση με το σήμερα. Το σώμα δεν ξεχνά. Κάνε κάθε μέρα ένα βήμα παραπάνω σε σχέση με χθες και μη συγκρίνεσαι με πριν χρόνια.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    πώς στο καλό να το δουλέψω?? έχω διαβάσει άπειρα βιβλία τα οποία κατά καιρούς βοηθάνε και εμπνέουν, αλλά σε κάθε νέα μου αρχή είναι σα να πιάνω πάτο και να ξεκινάω από το μηδέν.

    Τώρα διαβάζω ένα βιβλίο ξύπνησε το γίγαντα μέσα σου!!

    Για ψυχοθεραπεία λέω πιο πάνω την πρόσφατη εμπειρία μου.
    Αυτά τα βιβλία μπορώ να τα βρω από το ίντερνετ;;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολύ εύκολα Αντρέα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ
    By Missmary852 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2015, 18:50
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 02:49
  3. Ομαδικό Σεξ. Εμπειρία ή πάθος?
    By strj in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 22-01-2013, 15:33
  4. κινητρα
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 42
    Last Post: 02-10-2010, 23:50
  5. Ν'ακολουθήσω το πάθος μου λοιπόν?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 02-02-2009, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •