'Αρρωστοφοβικός' και εμβόλιο αστραζένεκα.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    'Αρρωστοφοβικός' και εμβόλιο αστραζένεκα.....

    Είμαι αρρωστοφοβικός και πιο έντονα καρδιοφοβικός και επίσης έχω ένα μήνα που υποτροπίασε η ΓΑΔ μου και ακόμη περιμένω να δω αν μου 'κάνει' η αγωγή....
    Επίσης ομως επειδή σέβομαι την ασφάλεια των γύρω μου αλλά και την δική μου, αύριο θα εμβολιαστώ για τον covid με το αστραζένεκα (λόγω ηλικιακής ομάδας δεν διατίθεται άλλο).
    Έχω αγχωθεί φουλ. Ξέρω το ότι η θρόμβωση είναι πολύ δύσκολο να μου συμβεί (βάσει των πιθανοτήτων που μας έχουν ανακοινώσει οι επιστήμονες) αλλά και πάλι.....
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα......
    Θα πάω να το κάνω και βλέπουμε.... Κανείς άλλος που έκανε την πρώτη δόση του άστρα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Φίλε την έκανα εγώ! Πρώτες δύο μέρες ανέβασα πυρετό, μετά όλα καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Μπράβο Eagle guy. Καλά αντισώματα φίλε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Την έχουν κάνει και γνωστοί μου. Όλα καλά...τις γνωστές παρενέργειες των εμβολίων... με το καλό λοιπόν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Φίλε την έκανα εγώ! Πρώτες δύο μέρες ανέβασα πυρετό, μετά όλα καλά!
    λιγο ελεος!!
    καθεσε και γραφεις τετοια πραματα σε καποιον που σου λεει οτι ειναι αρρωστοφοβικος!!

    σαν να λες σε καποιον που φοβατε τα αεροπλανα, τις πρωτες δυο ωρες ειχαμε κενα αερος αναταραξεις σπασαν μερικα ποτηρια και πιατα και δεν μας αφηναν να παμε στην τουαλετα αλλα μας κρατησαν δεμενους με τις ζωνες, αλλα τελικα ολα καλα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ο πυρετός είναι παρενέργεια σχεδόν όλων των εμβολίων.

    Προσωπικά είμαι 31 αλλά λόγω του αντιαρρυθμικου που παίρνω με έβαλαν με τους ευπαθείς. Άρα μπορεί να μην μου κάνουν το άστρα ζενεκα. Ωστόσο της Pfizer είχε και αρκετές σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις και είναι γενικά πιο "δυνατό". Επίσης αναφέρθηκαν και δύο περιστατικά μυοκαρδιτιδας που προς το παρόν δεν έχουν συνδεθεί βέβαια επίσημα με τα εμβόλια ούτε έχουν απαραιτήτως αιτιολογική σχέση.

    Προσωπικά ειμαι βέβαιος ότι θα μου προκαλεσουν ταχυκαρδία. Σε μια κοπέλα από την ομάδα της ορθοστικης ταχυπαλμιας στο φβ, προκάλεσε κολπική μαρμαρυγή.

    Αλλά αυτά λένε ότι είναι σπάνιες παρενέργειες. Εγώ εχω κλείσει για 1/6. Φοβάμαι, αλλά δεν νομίζω οτι έχουμε άλλη επιλογή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    λιγο ελεος!!
    καθεσε και γραφεις τετοια πραματα σε καποιον που σου λεει οτι ειναι αρρωστοφοβικος!!

    σαν να λες σε καποιον που φοβατε τα αεροπλανα, τις πρωτες δυο ωρες ειχαμε κενα αερος αναταραξεις σπασαν μερικα ποτηρια και πιατα και δεν μας αφηναν να παμε στην τουαλετα αλλα μας κρατησαν δεμενους με τις ζωνες, αλλα τελικα ολα καλα!!
    Και τι να γράψω, ψέματα? Αφού αυτή ήταν η εμπειρία μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα και Καλό Μήνα.

    Κι εγώ σήμερα το πρωί το έκανα. Όλα καλά, μην αυθυποβάλλεσαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλημέρα και καλό μήνα! Έχω περίπου 45 λεπτά που το έκανα. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Εννοείται το άγχος και ο φόβος χτυπάει κόκκινο αλλά όντως Sonia προσπαθώ να μην προκαλέσω σωματοποίηση χωρίς λόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι εγω το εκανα , της αστρα ζενεκα , κανενα προβλημα απολυτως , τοκανα 27/3 .......ομως ο κολλητος μου που κανε στην Γερμανια της pfizer , σημερα , παρουσιασε πολλα συμπτωματα , βουητο στα αυτια , πονους στα ποδια κ.α . , αλλα ειχε παθει καρκινο προ 10 ετων , και αυτα ακριβως τα συμπτωματα ειχε παρουσιασει κατα την χημειοθεραπεια , τα συμπτωματα αυτα το παρουσιαζουν 1500 στους 300,000 , αναφυλαξια το αποκαλεσε ο γιατρος του , δεν μπορει τωρα ναλλαξει και να κανει της αστρα ζενεκα , που παθαινουν θρομβωσεις 1 στους 300,000 , οποτε δεν ξερει αν θα κανει την 2η δοση της pfizer ................οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας .....εκτος αν κανετε της pfizer , και καποτε εχετε παθει καρκινο.....η ειστε αρρωστοφοβικοι.......
    Last edited by Macgyver; 01-05-2021 at 23:43.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    λιγο ελεος!!
    καθεσε και γραφεις τετοια πραματα σε καποιον που σου λεει οτι ειναι αρρωστοφοβικος!!

    σαν να λες σε καποιον που φοβατε τα αεροπλανα, τις πρωτες δυο ωρες ειχαμε κενα αερος αναταραξεις σπασαν μερικα ποτηρια και πιατα και δεν μας αφηναν να παμε στην τουαλετα αλλα μας κρατησαν δεμενους με τις ζωνες, αλλα τελικα ολα καλα!!
    ελα ντε .........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Mac μέχρι στιγμής κανένα απολύτως σύμπτωμα και για μένα. Βέβαια ένα ντεπονακι το πήρα προληπτικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Mac μέχρι στιγμής κανένα απολύτως σύμπτωμα και για μένα. Βέβαια ένα ντεπονακι το πήρα προληπτικά.
    ουτε και θα παρουσιασεις κανενα συμπτωμα , αμα ηταν θαχες ηδη κατι........το ντεπον τσαμπα το πηρες .....τηλεφωνησα στον φιλο στην Γερμανια , σμρα τοκανε το εμβολιο τελικα , ξερεις τι σημαινει αναφυλαξια ? ειχε ο θειος μου στο δηλητηριο των μελισσων , τον τσιμπησε μια , και πρηστηκε το προσωπο του, παρολιγον να πεθανει......ενας αλλος γωστος μου ειχε αναφυλαξια ( ψαροντουφεκας ) στο δηλητηριο των δρακαινων , ( τα ψαρια ) , και αυτος εγινε τουμπανο, και λιγο ελειψε να πεθανει κι αυτος , ειναι πολυ σοβαρη η αναφυλαξια ,.........δεν περναει με ντεπον, θελει νοσοκομειο αμεσα ......σιγα μην πεθαιναμε ολοι απο τσιμπημα μελισσας ......η τσιμπημα δρακαινας ......
    Last edited by Macgyver; 01-05-2021 at 23:46.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έκανα το πρώτο της ΆστραΖένεκα και θα κάνω το δεύτερο στις 10 του μηνός.

    Κανένα πρόβλημα, ούτε πυρετός ούτε τίποτα
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Έκανα το πρώτο της ΆστραΖένεκα και θα κάνω το δεύτερο στις 10 του μηνός.

    Κανένα πρόβλημα, ούτε πυρετός ούτε τίποτα
    Αγαπητε homebod , αυτο ειναι το αναμενο, καμμια παρενεργεια .....

Similar Threads

  1. Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε??
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 248
    Last Post: 08-11-2023, 18:11
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  3. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 09:12
  4. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 03:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •