Άγχος για τα πάντα και μια τάση αυτοτραυματισμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    1

    Άγχος για τα πάντα και μια τάση αυτοτραυματισμου

    Γειά σας, σήμερα είχα μια από τις πολλές κρίσεις άγχους. Το στομάχι μου εδω και καιρό δεν έχει σταματήσει να πονάει και φοβάμαι ότι είμαι χαζή και άχρηστη. Μένω στη Γερμανία και προσπαθώ να σπουδάσω νοσηλευτική. Όλοι μιλάνε πολύ καλύτερα τη γλώσσα από μένα κι εγω πλέον ντρέπομαι να μιλήσω γιατί φοβάμαι ότι κάνω λάθη. Δεν είμαι καινούργια εδώ και νιώθω τόσο άχρηστη που δεν μιλάω καλά. Και να πω την αλήθεια πλέον πιστεύω ότι είμαι χαζή. Δεν έχω σταματήσει όλη μέρα να κλαίω από τον φόβο της αποτυχίας. Δεν εχω που αλλού να μιλήσω και υο άγχος με έχει καταβάλει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    καλημερα, εχεις σκεφτει ολα αυτα να τα πεις σε καποιον ψυχολογο η ψυχιατρο;
    το γραφω αυτο γιατι το ανεξελεγκτο αγχος σημερα ειναι ενα προβλημα πολλων ανθρωπων που μπορει να βελτιωθει με την καταλληλη βοηθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις αγγλικά. Θα μπορούσες να ζητήσεις να μιλάς αγγλικά και να εξηγήσεις το λόγο. Δεν είναι δα και έγκλημα να μη μιλάς καλά γερμανικά. Υπάρχουν άνθρωποι που δυσκολεύονται έτσι κι αλλιώς να προσαρμοστούν σε ένα νέο περιβάλλον με διαφορετικά ερεθίσματα, παραστάσεις και πρόσωπα, θα έλεγα ότι το άγχος είναι και φυσικό αν το δεις έτσι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    μερλοτ μην γραφεις βλακειες.
    εαν στην γερμανια μιλησεις αγγλικα κανεις δεν θα σου απαντησει.
    εκει, δεν ειναι ελλαδισταν ο καθε ενας να λεει οτι παπαρια του κα@λωσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πού ξέρεις ότι δεν έχω πάει Γερμανία; Με τι συνεννοούνται οι άνθρωποι όταν πάνε στο εξωτερικό πιστεύεις; Με τη γερμανική;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Nananoula View Post
    Γειά σας, σήμερα είχα μια από τις πολλές κρίσεις άγχους. Το στομάχι μου εδω και καιρό δεν έχει σταματήσει να πονάει και φοβάμαι ότι είμαι χαζή και άχρηστη. Μένω στη Γερμανία και προσπαθώ να σπουδάσω νοσηλευτική. Όλοι μιλάνε πολύ καλύτερα τη γλώσσα από μένα κι εγω πλέον ντρέπομαι να μιλήσω γιατί φοβάμαι ότι κάνω λάθη. Δεν είμαι καινούργια εδώ και νιώθω τόσο άχρηστη που δεν μιλάω καλά. Και να πω την αλήθεια πλέον πιστεύω ότι είμαι χαζή. Δεν έχω σταματήσει όλη μέρα να κλαίω από τον φόβο της αποτυχίας. Δεν εχω που αλλού να μιλήσω και υο άγχος με έχει καταβάλει
    Στον τίτλο του θέματος γράφεις για τάση αυτοτραυματισμού. Θα έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό που να κάνει εκτίμηση της κατάστασης σου. Τώρα σε ο,τι αφορά αυτά που γράφεις ότι είσαι χαζή κλπ προφανώς έχουν να κάνουν με το αγχος σου και την έλλειψη αυτοπεποίθησης. Η γλώσσα θέλει εξάσκηση για να τη μάθεις (έτσι έμαθες και τα ελληνικά), εάν αποφεύγεις επειδή ντρέπεσαι δεν θα κάνεις βήματα προόδου. Κι επειδή είναι φαύλος κύκλος γιατί η κακή σου ψυχολογική κατάσταση ανατροφοδοτειται από τη δυσκολία στη γλώσσα και τούμπαλιν, νομίζω πως πρέπει να καλυτερεύσει η ψυχολογία σου πρώτα και μετά θα βρεις το θάρρος να μιλάς περισσότερο. Οι συγκρίσεις με άλλους που μπορεί να είναι εκεί λιγότερο χρόνο από εσένα δεν βοηθούν. Ο καθένας μας δίνει τον δικό του αγώνα. Βέβαια αν η εκ μέρους σου γνώση της γλώσσας δεν επαρκεί π χ. για τις σπουδές σου, αυτό είναι αντικειμενικό. Αλλά όπως είπα πιστεύω θα σε βοηθήσει να πας σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο όπως σου είπε κι ο nikos2. Δεν είναι ντροπή ούτε ήττα.

Similar Threads

  1. Σημάδια αυτοτραυματισμου
    By Vass in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2021, 00:34
  2. Άγχος για τα πάντα
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 14-09-2019, 19:59
  3. Άγχος για τα πάντα ,αρρωστοφοβία,θα πεθανουν ολοι,τι θα γινεισ το μελλον?
    By lelou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2018, 16:38
  4. Άγχος και ταση για εμετό
    By Gregory1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-01-2018, 02:37
  5. Αγχος για τα πάντα..Δεν ξέρω τι να κάνω.
    By staraki91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2013, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •