Ανεξήγητος φοβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Ανεξήγητος φοβος

    Καλημερα και χρονια πολλα, Χριστός Ανεστη. Ελπιζω ολοι να ειστε καλα κ να περναμε ελαφρά αυτα που μας προβληματίζουν.
    Εχω ενα θεμα. Ξερω πως θα σας ακουστεί χαζο, αλλα νιωθω μια θλίψη. Περισι τετοιον καιρο ειχα βιωσει κρίσεις πανικού, αλλα σιγα σιγα με τον καιρο εξασθένησαν. Εχω εδω κ λιγες μερες αναστενάζω συνεχεια χωρις λογο, χωρις αιτια, μερικες φορες δεν θελω να βγω εξω κ σημερα ηταν να παω στα πεθερικά μου για Πασχα να παμε να φαμε εκει ολοι μαζι κ με επιασε μια άρνηση. Εχω ταση για εμετο, δεν θελω να παω πουθενα απλα θελω να καθίσω στο σπιτι. Ενας ανεξήγητος φοβος απο το πουθενα μου χτυπαει παλι την πορτα. Δεν θελω να παω σε καποιον γιατρο γιατι το περνάω σταδιακά ολο αυτο, αλλα αν με πιασει, δεν με κουναει κανεις απο εκει που καθομαι. Θελω απλα να καθησω και να αράξω. Το εχει παθει κανεις να εχει εναν ανεξήγητο φοβο χωρις να υπαρχει καποια αιτια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Επειδή πέρυσι τέτοιον καιρό είχες τις κρίσεις πανικού, έστω και υποσυνείδητα ή και ευσυνείδητα παίζει να ανέπτυξες φοβία ότι θα σε πιάσουν και φέτος.
    Εκτός αν κάποιο παρελθοντικο γεγονός στην ζωή σου αυτή την χρονική περίοδο σου είχε δημιουργήσει κάποιο τραύμα ή φοβία.
    Πάντα υποθετικά μιλώντας....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Επειδή πέρυσι τέτοιον καιρό είχες τις κρίσεις πανικού, έστω και υποσυνείδητα ή και ευσυνείδητα παίζει να ανέπτυξες φοβία ότι θα σε πιάσουν και φέτος.
    Εκτός αν κάποιο παρελθοντικο γεγονός στην ζωή σου αυτή την χρονική περίοδο σου είχε δημιουργήσει κάποιο τραύμα ή φοβία.
    Πάντα υποθετικά μιλώντας....
    Περυσι ειχα πολυ έντονη κρίση πανικού κ τωρα απλα νομιζω οτι θα με πιασει. Νιωθω μονο οτι εχω μια ανυσηχια, εναν φοβο κ ενα βάρος στο στηθος κ ισως καμια φορα να εχω αναγούλες. Μαλλον ναι, οπως λες κι εσυ θα το εχει συνδιάζει ο εγκέφαλος με περυσι που με επιασε τετοιον καιρο.
    Αποτι θυμαμαι περυσι, αυτο ηταν παλιο συσωρευμενο αγχος κ ξέσπασε με πολυ έντονα συμπτώματα.. Το ειχα παθει γιατι η μανα μου απο τα 12 χρονων, μου έριχνε συνεχεια το βάρος πανω μου κ οτι κ αν γινοταν, έφταιγα παντα εγω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αν υπάρχει η οικονομική άνεση και ο χρόνος πήγαινε σε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή να τα βγάλεις όλα αυτά από μέσα σου. Ώστε να μην 'μαζευτούν'.
    Κατά τα άλλα θα ακουστεί 'κλισέ' αλλά βγες από το σπίτι έστω και με το ζόρι. Μην αφήνεις τα συμπτώματα να πάρουν το 'τιμόνι'. Βρες μια φίλη κάνε κάτι που θα σε κάνει να ξεχαστείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αν υπάρχει η οικονομική άνεση και ο χρόνος πήγαινε σε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή να τα βγάλεις όλα αυτά από μέσα σου. Ώστε να μην 'μαζευτούν'.
    Κατά τα άλλα θα ακουστεί 'κλισέ' αλλά βγες από το σπίτι έστω και με το ζόρι. Μην αφήνεις τα συμπτώματα να πάρουν το 'τιμόνι'. Βρες μια φίλη κάνε κάτι που θα σε κάνει να ξεχαστείς.
    Και με φιλες βγαινω, κ θαλασσα παω, κ τον σκυλο βγαζω, τα παντα, δεν εχω θεμα. Αλλα μερικες φορες με πιανει κ δεν θελω να παω πουθενα. Θα τολμήσω κ θα παω στα πεθερικά μου. Θα πω πως δεν ημουν καλα το πρωι κ γιαυτο ηρθα τωρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Θεωρώ πως πολύ καλά θα κάνεις. Πήγαινε στα πεθερικά σου να ξεχαστείς. Μην κλείνεσαι μέσα να ανακυκλώνεις φοβίες και αρνητικες σκέψεις.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Ανεξήγητος Φόβος
    By Noa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2018, 14:33
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •