Άγχος και σκέψεις ή ψύχωση/φωνές;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32

    Άγχος και σκέψεις ή ψύχωση/φωνές;

    Καλημέρα παιδιά, Χριστός Ανέστη! Έχω διαγνωστεί με άγχος με ιψδ στοιχεία. Τους τελευταίους μήνες έχω αρρωστοφοβια με την σχιζοφρένεια, και όλα τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας μου κολλάνε σαν εμμονές ιδέες παρόλο που ξέρω ότι είναι παραλογα πράγματα. Επομένως είμαι μονίμως σε έναν παράλογο φόβο ότι θα πάθω ψύχωση και έχω εμμονές ιδέες ότι με παρακολουθούν κλπ. Προφανώς ξέρω ότι είναι παράλογες ιδέες αλλα συνεχίζουν να με βασανίζουν. Τις τελευταίες μέρες συμβαίνει μια εμπειρία που θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το τι είναι. (Μου είχε ξανασυμβεί πριν μηνες αλλα έφυγε μετά από μια μέρα) Αν πρέπει να ανησυχήσω για ψύχωση ή είναι απλά το αγχωμένο μου μυαλό. Σκεφτόμουν τα συμπτώματα των σχιζοφρενών ότι ακούνε φωνές. Και πλέον έχω σκέψεις που μ λένε πχ «είσαι βλάκας κλπ». Η διαφορα είναι ότι δεν το ακούω με τα αυτιά μου, είναι στο μυαλό μ όπως ο εσωτερικός μονόλογος που συζητάμε με τον εαυτό μας. Και επίσης ενώ ξεκινάει άθελα σαν ιδεοληψία, μετά μπορώ να κάνω αυτήν την «φωνή» να πει ότι θέλω εγώ, δλδ είναι σαν εσωτερικός μονόλογος. Παρένθεση συχνά κάνω εσωτερικό μονόλογο με πολλές χροιές καθώς συζητάω με τον εαυτό μου. Αυτο το έκανα από πάντα. Γενικά έχω αγχωθεί πολύ. Είναι και ο φόβος της ψύχωσης και είμαι σε πανικό. Ακούω φωνές ή είναι απλά σκέψεις/ιδεοληψίες; Το έχει βιώσει κανεις; Έχω ocd και το να ακούω μια σκέψη να λέει κακά πράγματα είναι ενοχλητικό, ακόμα κι αν μετά μπορώ να το κάνω να πει κάτι καλό. Είναι λίγο περίεργο δεν ξέρω αν καταλάβατε. Παρακαλώ βοηθήστε με, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αληθώς Ανέστη. Ο γιατρός σου τι λέει γι'αυτό; Στο έχω ξαναπεί με αφορμή παρόμοιο ερώτημα σου ότι από τη στιγμή που έχεις πλήρη συνείδηση του τι κάνεις και απλά ανησυχείς για την κατάταξη του με ψυχιατρικους όρους νομίζω πως είναι σύμπτωμα του άγχους σου, της ocd κλπ. Εμένα που εδώ και πολλά χρόνια έχω τη συνήθεια να πλάθω σενάρια και να τα βιώνω έντονα ώρες ώρες με βοήθησε η λήψη αντικαταθλιπτικών.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αληθώς Ανέστη. Ο γιατρός σου τι λέει γι'αυτό; Στο έχω ξαναπεί με αφορμή παρόμοιο ερώτημα σου ότι από τη στιγμή που έχεις πλήρη συνείδηση του τι κάνεις και απλά ανησυχείς για την κατάταξη του με ψυχιατρικους όρους νομίζω πως είναι σύμπτωμα του άγχους σου, της ocd κλπ. Εμένα που εδώ και πολλά χρόνια έχω τη συνήθεια να πλάθω σενάρια και να τα βιώνω έντονα ώρες ώρες με βοήθησε η λήψη αντικαταθλιπτικών.
    Niels σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου εδώ όπως και σε αλλα τόπικ, πολλές φορές το άγχος με καταβάλλει και αναλώνομαι σε σκεψεις και σενάρια και μπορεί να ξεχάσω να απαντήσω, δεν είναι στις προθέσεις μου πάντως. Στον γιατρό αυτο δεν το έχω αναφέρει, γτ έγινε μια φορά τον Ιανουάριο, μετά πεταγόταν σαν ιδεοληψία σε μερικές στιγμές ανα τους μήνες και τώρα μόνο ξανάρθε. Την γιατρό πρώτη φορά την είδα πριν 2 βδομαδες επομένως δεν το θυμόμουν καν για να το αναφέρω. Το ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι από το άγχος γτ όταν ασχολούμαι με πράγματα προφανώς φεύγει και απλά με ενοχλεί όπως και οι λοιπές ιδεοληψίες όταν σκέφτομαι. Και επίσης το χω ξαναπαθει και απλά κάποια στιγμή το ξέχασα και έφυγε. Απλά είναι ο μόνιμος φόβος της σχιζοφρένειας που έχει πυροδοτήσει και το άγχος και το ιψδ τους τελευταίους μήνες και ψάχνομαι συνεχώς. Και αναπαράγω κάθε συμπτωμα στον φόβο πως το έχω. Ξεκίνησα αντικαταθλιπτικό πριν 4 μέρες ίσως εκεί να οφείλεται το έξτρα άγχος γτ απ όσο ξέρω τις πρώτες μέρες έχεις πιο πολύ άγχος και ιδεοληψίες. Αν δω κάτι περίεργο αυτήν την βδομάδα θα πάρω τηλ την γιατρό μου. Πάντως κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες να με πιασει το φάρμακο να δω άσπρη μέρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Απλά θυμήθηκα ότι το έχουμε ξανασυζητήσει πάνω κάτω το ίδιο θέμα. Δεν περίμενα απάντηση στο προηγούμενο σχόλιο. Καλή αρχή με το φάρμακο. Ναι χρειάζεται κάποιες βδομάδες για να σε πιάσει.Κι εγώ έχω τη συνήθεια να ψάχνω για συμπληρώματα, θεραπείες κλπ στο ίντερνετ για ocd, αγχος γενικά, κατάθλιψη κλπ αλλά ξέρω ότι η υπερβολή που μου βγαίνει σ' αυτό είναι μέρος του προβλήματος. Αν μπορείς απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο, οτιδήποτε, λιγότερο εσωστρεφές. Έχεις δοκιμάσει να τα γράψεις αυτά που σου έρχονται στο μυαλό; Τους διαλόγους κλπ; Νομίζω πως θα βοηθήσει.

Similar Threads

  1. αγχος, φωνες μετα απο πολυ καιρο, κεπα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-02-2020, 16:41
  2. Άγχος,φοβίες, αρνητικές σκέψεις
    By Bill1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-02-2018, 22:10
  3. υπερβολικές σκέψεις..άγχος
    By dustinthewind in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2015, 00:22
  4. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 23:24
  5. αγχος,σκεψεις,φοβιες
    By speedman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2011, 22:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •