Ψυχοσωματικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Ψυχοσωματικα

    Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια πανω απ ολα! Εδω και 8 μηνες με ταλαιπωρούν τα ψυχοσωματικα εχω πονους στο στην καρδια και πισω στην πλατη εχω περασει πολλες κρισεις πανικου εχω παει σε γιατρους καρδιολογους δεν εχω κατι..και σε ψυχολογους κτλπ δεν βλεπω αποτελεσμα ειχαν βελτιωθει λιγο αλλα ηρθαν παλι και εχουν γινει καθημερινότητα..δεν εχω παρει χαπια φοβαμαι εχει βρει καποιος βοηθεια με φυτικα χαπια; δεν μπορω να ηρεμησω πλεον ειμαι μονιμως σε κινηση εχω μεινει 49 κιλα δεν εχω ορεξη να φαω(πηγαινω σε διατροφολογο)εχει καποιος να μου δωσει συμβουλη;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια πανω απ ολα! Εδω και 8 μηνες με ταλαιπωρούν τα ψυχοσωματικα εχω πονους στο στην καρδια και πισω στην πλατη εχω περασει πολλες κρισεις πανικου εχω παει σε γιατρους καρδιολογους δεν εχω κατι..και σε ψυχολογους κτλπ δεν βλεπω αποτελεσμα ειχαν βελτιωθει λιγο αλλα ηρθαν παλι και εχουν γινει καθημερινότητα..δεν εχω παρει χαπια φοβαμαι εχει βρει καποιος βοηθεια με φυτικα χαπια; δεν μπορω να ηρεμησω πλεον ειμαι μονιμως σε κινηση εχω μεινει 49 κιλα δεν εχω ορεξη να φαω(πηγαινω σε διατροφολογο)εχει καποιος να μου δωσει συμβουλη;
    Καλησπέρα και σε σένα, χρονια πολλά Χριστός Ανέστη! Οι κρίσεις πανικού είναι μια πολύ δυσάρεστη και ψυχοφθόρα κατάσταση σίγουρα. Κι εγώ βασανίζομαι συχνά από κρίσεις πανικού τους τελευταίους μήνες. Κάποιες φορές πολλές φορές στην ίδια μέρα. Εμένα με βοηθούσε να περνάω χρόνο με τους δικούς μου ανθρώπους και να απασχολώ τον εαυτό μου με διαφορα χόμπι κλπ. Καλό είναι να βρεις την στήριξη που χρειάζεσαι μέσα από τους φίλους και την οικογένεια σου. Επίσης να κανεις ψυχοθεραπεία με έναν ψυχολόγο που εμπιστεύεσαι και ταιριάζει σε σένα. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι ταιριαστοί σε κάθε άτομο. Συνήθως ο πανικός οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο, ακόμα κι αν είναι υποσυνείδητο. Επομένως ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει σημαντικά. Παράλληλα, δεν χάνεις κάτι να σκεφτείς για φαρμακευτική αγωγή, ΠΑΝΤΑ ύστερα από την προτροπή του γιατρού, εκείνος μόνο είναι ικανός να κρίνει κατάλληλα ούτε εγώ ή κάποιος άλλος πχ. Πάντως αν βλέπεις ότι όλα τα αλλα δεν βρίσκουν τόπο, προσπάθησε το, γτ είναι κρίμα να βασανίζεσαι έτσι. Αυτά από μένα, και πάλι χρονια πολλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη. Ακόμη κι αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να πάρεις φαρμακευτική αγωγή θα έλεγα ότι είναι σημαντικό να κάνεις έλεγχο σε θυρεοειδή, σίδηρο, βιταμίνες b12, d και φυλλικό οξύ. Σχετίζονται με το νευρικό σύστημα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Τα εκανα ολα τον προηγουμενο μηνα περα απο φυλλικο οξυ και D3 ολα ηταν φυσιολογικα...εχω παρει αγωγη και για τα 2

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Ειχα καλο ψυχοθεραπευτη αλλα δυστυχως λογο χρηματων δεν μπορουσα να συνεχισω τωρα πηγαινω σε ψυχολογο δωρεαν εδω και 1 μηνα δυστυχως ειναι πολυ νωρις και δεν με γνωριζει καλα ακομα..εχω βρει και εγω τα πατηματα μου φυσικα που με βοηθανε να ανακουφιστω απλα οταν ερχονται τα ξεχναω ολα και φτου και απο την αρχη..δυστυχως χωρις χρηματα δεν μπορω να κανω πολλα..απλα επειδη δεν εχω δοκιμασει χαπια περα απο ζαναξ για 4 μερες φοβαμαι οτι θα παθω εξάρτηση και γενικα με πιανουν φοβιες που δεν υπηρχαν ποτε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    υπάρχει μια σκέψη που λέει πως όταν κάνεις πισωγυρίσματα -παλινδρόμηση- στην διάρκεια της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας, σημαίνει ότι την κάνεις καλά κι ότι πραγματικά δεν υπάρχει τέλειος τρόπος επούλωσης.
    δεν ξέρω αν αυτή η σκέψη σε καθησυχάζει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Ισως λιγο καλυτερα ναι

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά ;
    By Arou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2019, 19:48
  2. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 13:12
  3. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 06-09-2019, 00:14
  4. Ψυχοσωματικά
    By Gothly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 09:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •