Ψυχιατρική αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ψυχιατρική αγωγή

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Πέρνω εδώ και δύο χρόνια την εξής αγωγή για ΙΔΨ: Effexor 300 mg, Espoza 20 mg, Abilify 30 mg και Villamos 2,5mg. Παρόλο που νιώθω αρκετά καλά προσπαθήσαμε με την ψυχίατρο μου να μειώσουμε την αγωγή αλλά έπαθα υποτροπή και συνεχίζω σε αυτή την αγωγή. Το πρόβλημα μου είναι η τρομερή υπνηλία που έχω. Δηλαδή μπορεί να κοιμηθώ και δεκαπέντε ώρες την ημέρα. Δουλεύω κιόλας και αυτό το πρόβλημα δυσχερένει την δουλειά μου. Ξέρετε κάποιο τρόπο ώστε να μειωθεί η υπνηλία; Εκτός από την μείωση της φαρμακευτικής αγωγής; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Η απάντηση είναι ότι για να μειωθεί η υπνηλία που αντιμετωπίζεις ισχύει ότι και αν την αντιμετώπιζε ένας άνθρωπος που δεν παίρνει αυτά τα φάρμακα. Τα άτυπα αντιψυχωσικα είναι πολύ δυνατά φαρμακα και καλό θα ήταν με τη βοήθεια ενός γιατρού σου να τα κόψεις. Ένας άνθρωπος που νοιώθει υπνηλία σημαίνει ότι δεν έχει καλή φυσική κατάσταση και όταν λέμε φυσική κατάσταση μετράει και το όργανο που λέγεται εγκέφαλος. Μια λύση αφού δεν επιλέξεις να μειωσεις-αλλαξεις-κοψεις φάρμακα είναι η άθληση πιο απλο και πιο σύνθετο να κάνεις τη ζωή σου πιο ενδιαφέρον για σένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Βασικά παίρνεις δύο αντικαταθλιπτικά και δύο αντιψυχωτικά. Εγώ μόνο το ένα έχω πάρει από αυτά, το cipralex (ίδια ουσία με το espoza) και είχα υπνηλία, θολούρα κλπ πόσο μάλλον με αυτά που παίρνεις εσύ. Κατά τ' άλλα μόνο τα μπάνια στη θάλασσα, κρύα ντους, άθληση που σου είπε κι ο Ευλογητός και ίσως καφέδες ( εγώ τον έχω κόψει χρόνια πριν γιατί μου προκαλεί ταχυκαρδία) μπορώ να σκεφτώ. Α, έχω διαβάσει στο ίντερνετ και για το συμπλήρωμα l theanine ειδικά σε συνδυασμό με καφέ ότι σε ξυπνάει πολύ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:10.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Πέρνω εδώ και δύο χρόνια την εξής αγωγή για ΙΔΨ: Effexor 300 mg, Espoza 20 mg, Abilify 30 mg και Villamos 2,5mg. Παρόλο που νιώθω αρκετά καλά προσπαθήσαμε με την ψυχίατρο μου να μειώσουμε την αγωγή αλλά έπαθα υποτροπή και συνεχίζω σε αυτή την αγωγή. Το πρόβλημα μου είναι η τρομερή υπνηλία που έχω. Δηλαδή μπορεί να κοιμηθώ και δεκαπέντε ώρες την ημέρα. Δουλεύω κιόλας και αυτό το πρόβλημα δυσχερένει την δουλειά μου. Ξέρετε κάποιο τρόπο ώστε να μειωθεί η υπνηλία; Εκτός από την μείωση της φαρμακευτικής αγωγής; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Bασική ερώτηση! Τι μείωσες ακριβώς και έπαθες υποτροπή???

  6. #6
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση..
    Αυτό προσπάθησα να κάνω να το πάω στα 20mg αλλά χειροτέρεψα επανεμφανιστηκαν οι ιδεοληψίες και το άγχος.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:10.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Bασική ερώτηση! Τι μείωσες ακριβώς και έπαθες υποτροπή???
    Το Abilify μειώσαμε.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Αυτό προσπάθησα να κάνω να το πάω στα 20mg αλλά χειροτέρεψα επανεμφανιστηκαν οι ιδεοληψίες και το άγχος.
    Να σε ρωτήσω το zyprexa (Villamos τελος πάντων) γιατί είναι στο κοκτέηλ εφόσον παίρνεις abilify στην μεγαλύτερη δόση?

  9. #9
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Να σε ρωτήσω το zyprexa (Villamos τελος πάντων) γιατί είναι στο κοκτέηλ εφόσον παίρνεις abilify στην μεγαλύτερη δόση?
    Για ενισχύσει του abilify γιατί δεν με ηρεμούσε μόνο του.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

  11. #11
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Φίλε σε καταλαβαίνω, κοίτα στη φάση που βρίσκεσαι κανονικά δεν θα έπρεπε να δουλεύεις για να έχεις όλο τον χρόνο δικό σου, να κουμαντάρεις τα θέματα με άνεση. Τώρα μιλάμε φαντασιακά το ξέρω αλλά οι ψυχώσεις θέλουν το δωματιάκι τους θέλουν τη θαλπωρή όλα αυτά. Κοίτα αν μπορούσες το abilify να το παίρνεις πιο νωρίς (τι ώρα το παίρνεις?) για να σπάει κάπως η δράση του την επόμενη μέρα καλό θα ήταν. Εγώ στα 7 χρόνια αγωγών που έχω κάνει, στάθηκα πιο γερά στα πόδια μου τώρα στο 7ο έτος και μπόρεσα να πιάσω μια δουλειά. Είχα ψυχώσεις οπότε καταλαβαίνεις. Και να σού πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή θα ' θελα ένα εξαμηνάκι χωρίς δουλειά, να βρω λίγο τις μαγείες μου, πάλι αυτές τις εξερευνήσεις του νου χωρίς το άγχος του ξυπνήματος.
    Καταλαβαίνω ότι η ψύχωση είναι πιο δύσκολη στην διαχείριση από την ΙΨΔ που έχω έχω. Κουράγιο και σε σένα φίλε. Όλοι όσοι βιώνουμε ψυχικές διαταραχές χρειαζόμαστε περισσότερη δύναμη από τους άλλους. Ελπίζω να πάνε για όλους μας καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Πέρνω εδώ και δύο χρόνια την εξής αγωγή για ΙΔΨ: Effexor 300 mg, Espoza 20 mg, Abilify 30 mg και Villamos 2,5mg. Παρόλο που νιώθω αρκετά καλά προσπαθήσαμε με την ψυχίατρο μου να μειώσουμε την αγωγή αλλά έπαθα υποτροπή και συνεχίζω σε αυτή την αγωγή. Το πρόβλημα μου είναι η τρομερή υπνηλία που έχω. Δηλαδή μπορεί να κοιμηθώ και δεκαπέντε ώρες την ημέρα. Δουλεύω κιόλας και αυτό το πρόβλημα δυσχερένει την δουλειά μου. Ξέρετε κάποιο τρόπο ώστε να μειωθεί η υπνηλία; Εκτός από την μείωση της φαρμακευτικής αγωγής; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την αγωγή!έχω και εγώ ιψδ και ο γιατρός μου πρότεινε η seroxat 40-60mg δόση,η το dumyrox σε υψηλή δόση από 200-300mg.απλα μου έκανε εντύπωση το σχήμα που σου πρότεινε λόγο των πολλών φαρμάκων! είχες σοβαρό πρόβλημα με την ιψδ;

  13. #13
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την αγωγή!έχω και εγώ ιψδ και ο γιατρός μου πρότεινε η seroxat 40-60mg δόση,η το dumyrox σε υψηλή δόση από 200-300mg.απλα μου έκανε εντύπωση το σχήμα που σου πρότεινε λόγο των πολλών φαρμάκων! είχες σοβαρό πρόβλημα με την ιψδ;
    Ναι. Με ταλαιπώρησε πολύ η ΙΨΔ. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από αντικαταθληπτικά χωρίς αντιψυχωτικό και δεν με βοήθησαν από μόνα τους. Με την προσθήκη του αντιψυχωτικού άρχισαν να υποχωρούν τα συμπτώματα της ΙΔΨ. Είμαι λειτουργικός αλλά όχι στο 100%. Είναι και οι παρενέργειες όπως υπνηλία και μερικές φορές αδυναμία συγκεντρώσης.

  14. #14
    MikeStam 3
    Guest
    χωρις να θελω να παρεμβω στο εργο του γιατρού σου ειναι πάρα πολλα τα φάρμακα που παίρνεις μεχρι 3 ειναι καλα αλλα 4;;;

  15. #15
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    χωρις να θελω να παρεμβω στο εργο του γιατρού σου ειναι πάρα πολλα τα φάρμακα που παίρνεις μεχρι 3 ειναι καλα αλλα 4;;;
    Ισχύει σε αυτό που λες φίλε μου. Αλλά δεν έβλεπα βελτίωση για αυτό μου πρόσθετε φάρμακο. Τώρα που είμαι καλύτερα θα μειωθούν μου είπε.

Similar Threads

  1. Εγκλεισμος σε ψυχιατρικη...
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 29-12-2020, 02:32
  2. Ψυχιατρικη κλινική
    By evag_2018 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 95
    Last Post: 02-04-2019, 02:16
  3. Ψυχολογία VS Ψυχιατρική
    By neofermeni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2011, 04:18
  4. ψυχιατρική και δίκαιο
    By arktos in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2010, 14:15
  5. εγκληματολογικη ψυχιατρικη
    By mariana in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2007, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •