Οι δικές μου εμμονές(θέλω να μου πει κάποιος αν έχει τις ίδιες με μενα) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αγαπώ τους άντρες που αγαπάνε τις γυναίκες και όχι τους άντρες που χρησιμοποιούν το προνόμιό τους ως κυρίαρχο φύλο σε ένα πατριαρχικό σύστημα εναντίον μου. Δεν χαρίζομαι σε κανέναν που με υποτιμά, που σκορπάει μισογυνισμό από εδώ κι από κει ενώ βρίσκεται σε φόρουμ που ξέρει ότι υπάρχουν και κακοποιημένες γυναίκες, άσε που όλες είμαστε κακοποιημένες σε καθεστώς πατριαρχίας καθώς ακούμε και διαβάζουμε και βλέπουμε συνέχεια ολόγυρά μας άντρες σαν εσένα να κουνάνε τον ανδρισμό τους ως σημαία περήφανη, να επαναλαμβάνει στερεότυπα που δεν ισχύουν, προσπαθώντας να μας χωρέσει όλες στο κουτάκι του, μη βλέποντάς μας σαν αυτόνομες αλλά σαν παθητικές υπάρξεις, και προσπαθώντας διαρκώς να φέρει το μισογυνισμό του στο προσκήνιο. Αν νομίζεις ότι η δική σου μισογυνία λοιπόν θα περνάει και θα την κάνουν οι γυναίκες που σε διαβάζουν γαργάρα, γελιέσαι. Γυναίκες κακοποιούνται και βιάζονται και σκοτώνονται διαρκώς, αν η αποψάρα σου δεν τις περιέχει, κακώς, θα στο υπενθυμίζουμε μέχρι να παγώσει ο ήλιος! Άσε το τι σοβαρό πρόβλημα έχω εγώ γιατί δεν είμαι εγώ που πλασάρω την αρρενωπότητά μου προσπαθώντας να πάρω μία λάθρα ικανοποίηση ως το βαρβάτο αρσενικό. Δεν περνάνε αυτά και δεν τα καταπίνουμε αμάσητα.
    Σίγουρα δεν περιμένεις και ευχαριστώ από πάνω, έτσι; Διαιωνίζεις συστηματικά απόψεις που αντικειμενοποιούν τη Γυναίκα, μας φτύνεις στη μούρη και περιμένεις να σε χαιδέψουμε ή να προσπεράσουμε;
    #UnVioladorEnTuCamino

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Giwrgos91 View Post
    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτά που σκέφτομαι για τα οποία στενοχωριέμαι πολύ!! Λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο θέμα!! Το 1ο που σκέφτομαι είναι μήπως είμαι δειλός(κότα που λέμε οι άντρες) στον τσακωμό!! Πάνω σ αυτό θέλω να πω κάτι,δεν μου καρφώθηκε ξαφνικά έτσι σαν ιδέα αλλά έγινε όντως κάτι,δηλαδή τσακώθηκα!! Έχω τσακωθεί πολλές φορές 10-15 και σε κάποιες απ αυτές έχω κολώσει ενώ σε άλλες όχι!! Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορώ να το απαντήσω το αν είμαι κότα ή αν έχω κότσια στον τσακωμό μιας και σε κάποιες κολωσα ενώ σε άλλες όχι οπότε έχω αμφιβολία για το τι είμαι!! Εμένα φυσικά θα με ευχαριστήσει να απαντηθεί και η απάντηση να είναι ότι έχω κότσια στον τσακωμό ενώ το να είμαι κότα θα με στενοχωρήσει πολύ!! Κάθομαι και σκέφτομαι όλα τα σκηνικά που έχω τσακωθεί(παλιότερα το έκανα περισσότερο μιας και μου έρχονταν πιο συχνά ενώ τώρα πλέον μετά από αγωγή με φάρμακα μου έρχονται λιγότερο) και προσπαθώ να απαντήσω αν είμαι κότα ή όχι αλλά στο τέλος δεν μπορώ!! Δεν ξέρω παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι λόγω της πάθησης όλο αυτό ή αν είναι κάτι που απλά κάνω και απλά δεν μπορώ να δώσω απάντηση μιας και στα σκηνικά τσακωμου τη μια κόλωσα και την άλλη όχι!!
    Το 2ο που με απασχολεί πολύ και με στενοχωρεί επίσης πάρα πολύ είναι το παρελθόν και το ότι δεν έχω κάνει σχέση με κοπέλα ακόμα στα 29 μου!! Με στενοχωρεί πάρα πολύ και θα ήθελα να γύρναγε ο χρόνος πίσω να το άλλαζα αυτό όπως και να μην έχανα χρόνια απ τη ζωή μου!! Αυτά προς το παρόν!! Είναι κ άλλα αλλά θα πρέπει να κάτσω να γράψω ολόκληρο κατεβατό κάτι το οποίο βαριέμαι!! Σας έγραψα αυτά που με στενοχωρούν πιο πολύ!!
    καλησπέρα.
    το 1ο είναι εμμονή στο σημείο που να σου αφαιρεί την ικανότητα να είσαι δραστήριος και αποδοτικός, δεν γνωρίζω πώς το διαχειρίζεσαι, όμως καταλαβαίνω απόλυτα ότι μπορεί να συμβαίνει.
    υπάρχει μια κατάσταση όπου οι ανθρώποι φοβούνται να έρθουν σε ρήξη με άλλους, fear of confrontation το λένε στα αγγλικά, ψάξε το, πάντως, σε παρακαλω, μην βασίζεις την αξία σου στο αν τσακώνεσαι ή όχι. τί λέτε εσείς οι άντρες, ότι όποιος τσακώνεται είναι μάγκας; εσύ νιώθεις ότι κάνεις κάτι κακό;
    το 2ο δεν είναι μόνο δικό σου πρόβλημα, αν ψάξεις και στο φόρουμ εδω, θα δεις πολλά ανάλογα ποστ που θα σε κάνουν να νιώσεις λιγότερο αμήχανα.

    εγώ προσωπικά δεν μπορώ καθολου τους τσακωμούς, με αγχώνουν και δεν μπορώ γενικότερα τις φωνές, τη μιζέρια, τη γκρίνια, και όχι, εμείς οι γυναίκες δεν γκρινιάζουμε μόνο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    άσε που όλες είμαστε κακοποιημένες σε καθεστώς πατριαρχίας
    γινεσαι γραφικη.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Giwrgos91 καλησπερα κι χρονια πολλα.
    Το προβλημα που εχεις με το θεμα θαρρους κι με τους ξυλοδαρμους, συγουρα εχει να κανει με τα φαρμακα οπου παιρνεις, θελω να πω οτι μπορει κι υπαρχουν φαρμακα οπου σε κανουν να αποφευγεις υποσυνειδητα τις βιοπραγειες οπως κι για το αντιθετο.
    Ενας αλλος λογος ενδεχετε κι να ειναι η ηλικια σου, ολοι οι ανδρες στα νιατα μας ειμασταν διαφορετικοι, πιο ατρομιτοι, πιο ευκολα εξωτερικευαμε τις σκεψεις μας,χωρις να τις φυλτραρουμε!γενικα ειμασταν πιο αυθορμητοι με του καθε ενος βεβαια την προσωπικοτητα. Οσο μεγαλωνεις λοιπον πριν ασκησεις βια, το μυαλο σου βαζει ολο κι πιο πολλες σκεψεις, ξεκινωντας απο το αν θα εχεις τις ιδιες δυναμεις με το παρελθον μεχρι του οτι δεν ειναι ομορφο να βλεπει ο κοσμος καποιον γυρο στα 30 να παιζει ξυλο σαν σχολειοπαιδο, περναν πολλες σκεψεις λοιπον που μικροτερος δεν σου ερχοταν.
    Προσωπια στην ηλικια εως εφηβεια ειχα ενα παρομιο θεμα με εσενα, τοτες ηταν εποχη αγωνων -πυγμαχιας η κικμποξ, και θυμαμαι οτι υπηρξε εποχ οπου ενιωθα οτι με το που θα πατησω το καναβατσω οτι συγουρα στο τελος θα χασω! ανεξαρτητα του συναθλητη μου απεναντι! ακομα και με τον τελευταιο να επαιζα ελεγα οτι θα χασω! κι ακομα και εαν νικαγα δεν γιορταζα την νικη μου ,μαλιστα νομιζα οτι ετυχε, οτι δλδ ηταν κουρασμενος η αρρωστος για αυτο τον νικησα! ομως οπως καταλαβαινεις επειδη ειναι αθλημα ψυχολογια συνηθως εχανα στα σημεια . Βεβαια μετα απο πολλα χρονια εμαθα οτι επασχα απο καταθλιψη κι αλλα προβληματα, απλα λογο της δυναμικης αεροβιας προπονησης δεν μπορουσα να το αντιληφθω.Ολα αλλαξαν οταν ενας νεος προπονητης μου εμαθε κατις ομορφο, οτι πρωτα απο ολα οι αγωνες δεν ειναι τσακομος του δρομο!δεν πρεπει να νευριαζω αλλα να σκεφτομαι και να δρω με σκεψη!με εγκεφαλο κι οχι με καρδια.Επισης μου εξηγησαι κι το οτι αυτο δε θα κρατησει πολυ μετα το στρατο θα εχεις αλλες υποχρεωσεις επαγκελματηκες κ.α. και δεν θα προλαβαινεις να ασχολεισαι τοσες ωρες καθε μερα! αρα να το χαρω οσο προλαβαινα κι να το βλεπω σαν γιορτη! οχι σαν κατι κακο, οπως κι τον αντιπαλο μου να μην νιωθω μισος για αυτον αλλα να τον βλεπω ως συναθλητημου! απο τοτες εγινα αλλος αθλητης καταφερα να κερδησω αντιπαλους οπου ουτε το φανταζομουν ,ακομα κι αθλητες οπου ηξερα οτι αν τσακονομασταν στο δρομο θα με τσακιζανε!
    Ομως οι τσακομοι του δρομου ειναι αλλο πραμα, πωτες δεν ξερεις που μπορει κι πως μπορει να καταληξει, παιζει πολυ μεγαλο ρολο η αφορμη και το κινητρο.Προσωπικα οταν για λογους τραυματισμου σταματησα αποτομα τον αθλητισμο εψαχνα και βρηκα στο χουλιγκανησμο το "υποκαταστατο μου", ομως φιλε μου με τα χρονια καταφερα να το σταματησω, βεβαια οι λογοι ηταν οτι εμπλεξα με βαρια ναρκωτικα, αρα αρχησα να τροω ξυλο,μαλιστα πολυ ξυλο διοτις το σωμα μου δεν ειχε τις ιδιες ικανοτητες με πριν, αλλα μεχρι ο εγωισμος μου να το αντηληφθει ειχα χτυπηθει πολλες φορες αφου τσακονομουν με αρκετους κι οχι μονο με χερια, οταν λοιπον κοντεψα να χασω την ακοη μου, κι να γινω παραπλυγικος απο λιτσαρισμα, εχωντας καταληξει στην μεση του δρομου μες στα αιματα ,εχωντας παρει απο τα λεφτα μου μεχρι τα παπουτσια μου ,οταν καταλαβα την καταντιαμου αλλαξα, ειναι κι κατις αλλο, ειναι η δυναμη της συνηθειας, δυστυχως το να παιζεις ξυλο γινετε κακη συνηθεια διοτις συνηθως οταν καποιον τον χτυπας ,ειτε απο το αγχος ειτε απο την ταραχη του ,υποκηπτει στην διφωνια,δλδ γινετε το δικο σου! ετσι ,γουσταρεις κι το συνηθιζεις αφου στην κουβεντα οι ανθρωποι το παιζουν πολυ τσαμπουκαδες κι γενικα επιμενουν στα επιχειρηματα τους ακομα κι οταν εχουν αδικο, ωρε να καθεσαι μπορει να χασεις το δικιο σου με τη κουβεντα, ενω αν αρχησεις τον ξυλοδαρμο συνηθως "κερδιζεις" στην οποια διαφωνια σου.Αυτο ομως ειναι λαθος οχι μονο ανηθικο αλλα και επικυνδηνο διοτις δεν το ξεχναν ολοι, υπαρχουν αυτοι που θα σε πανε δικαστηκος, υπαρχουν αλλοι που θα προσπαθησουν να βρουν την εκδικηση τους με υπουλους τροπους, αποτελεσμα να προχωρας στο δρομο κι να φοβασαι τον καθε ενα γυρο σου. Πιστεψεμε η ηρεμια, κι το να περπατας στο δρομο χωρις να εχεις στο μυαλο σου να προσεχεις μην σε θυμηθει ο ενας η ο αλλος ειναι τεραστια γαληνη ψυχικη!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    Φίλε μου με βοήθησες πολύ!!!! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι έχω κολώσει όντως κάποιες φορές και κάποιες άλλες έχω χωθεί!!!! Αυτό που μπορώ να καταλάβω όσες φορές έχω κολώσει είναι ότι σε κάποιες απ αυτές σαν κάτι να με έχει κρατήσει να μη μιλήσω(να κάνω πίσω όταν ο τσαμπουκάς είναι ακόμα στο λεκτικό κομμάτι, στην αρχή δηλαδή)!!!! Αλλά όντως όμως ένιωσα φόβο και έκανα πίσω!!!! Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγάλω το συμπέρασμα ότι είμαι κότα!!!!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    Με βοήθησες πάρα πολύ!!!! Μπήκα και το έψαξα και είδα ότι πέφτεις μέσα!!!! Σε όσα λέει ότι πως μπορεί να μου έχει δημιουργηθεί αυτά ακριβώς έχω και εγώ!!!!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλησπέρα.
    το 1ο είναι εμμονή στο σημείο που να σου αφαιρεί την ικανότητα να είσαι δραστήριος και αποδοτικός, δεν γνωρίζω πώς το διαχειρίζεσαι, όμως καταλαβαίνω απόλυτα ότι μπορεί να συμβαίνει.
    υπάρχει μια κατάσταση όπου οι ανθρώποι φοβούνται να έρθουν σε ρήξη με άλλους, fear of confrontation το λένε στα αγγλικά, ψάξε το, πάντως, σε παρακαλω, μην βασίζεις την αξία σου στο αν τσακώνεσαι ή όχι. τί λέτε εσείς οι άντρες, ότι όποιος τσακώνεται είναι μάγκας; εσύ νιώθεις ότι κάνεις κάτι κακό;
    το 2ο δεν είναι μόνο δικό σου πρόβλημα, αν ψάξεις και στο φόρουμ εδω, θα δεις πολλά ανάλογα ποστ που θα σε κάνουν να νιώσεις λιγότερο αμήχανα.

    εγώ προσωπικά δεν μπορώ καθολου τους τσακωμούς, με αγχώνουν και δεν μπορώ γενικότερα τις φωνές, τη μιζέρια, τη γκρίνια, και όχι, εμείς οι γυναίκες δεν γκρινιάζουμε μόνο.
    Με βοήθησες πάρα πολύ!!!! Μπήκα και το έψαξα και είδα ότι πέφτεις μέσα!!!! Σε όσα λέει ότι πως μπορεί να μου έχει δημιουργηθεί αυτά ακριβώς έχω και εγώ!!!!
    Αυτό το fear of confrontation δεν είναι δειλία όμως;;;;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Giwrgos91 View Post
    Φίλε μου με βοήθησες πολύ!!!! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι έχω κολώσει όντως κάποιες φορές και κάποιες άλλες έχω χωθεί!!!! Αυτό που μπορώ να καταλάβω όσες φορές έχω κολώσει είναι ότι σε κάποιες απ αυτές σαν κάτι να με έχει κρατήσει να μη μιλήσω(να κάνω πίσω όταν ο τσαμπουκάς είναι ακόμα στο λεκτικό κομμάτι, στην αρχή δηλαδή)!!!! Αλλά όντως όμως ένιωσα φόβο και έκανα πίσω!!!! Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγάλω το συμπέρασμα ότι είμαι κότα!!!!
    Ίσως αυτοπροστασία;
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    User, ευχαριστώ. Τροφή για σκέψη. Γιώργο, δεν είναι, όχι. Μπορεί να είναι αποτέλεσμα ένα σωρό άλλων παραγόντων. Προσωπικότητα, διάθεση, ευαλωτότητα, χρονική περίοδος, ιστορικό, άγχος, πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο. Εξάλλου ποιος μπορεί να πει ότι de facto ότι η μία ή άλλη συμπεριφορά θα έχει πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα; Ίσως ένας συνδυασμός διαφορετικών προσεγγίσεων;
    #UnVioladorEnTuCamino

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Giwrgos91 View Post
    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτά που σκέφτομαι για τα οποία στενοχωριέμαι πολύ!! Λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο θέμα!! Το 1ο που σκέφτομαι είναι μήπως είμαι δειλός(κότα που λέμε οι άντρες) στον τσακωμό!! Πάνω σ αυτό θέλω να πω κάτι,δεν μου καρφώθηκε ξαφνικά έτσι σαν ιδέα αλλά έγινε όντως κάτι,δηλαδή τσακώθηκα!! Έχω τσακωθεί πολλές φορές 10-15 και σε κάποιες απ αυτές έχω κολώσει ενώ σε άλλες όχι!! Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορώ να το απαντήσω το αν είμαι κότα ή αν έχω κότσια στον τσακωμό μιας και σε κάποιες κολωσα ενώ σε άλλες όχι οπότε έχω αμφιβολία για το τι είμαι!! Εμένα φυσικά θα με ευχαριστήσει να απαντηθεί και η απάντηση να είναι ότι έχω κότσια στον τσακωμό ενώ το να είμαι κότα θα με στενοχωρήσει πολύ!! Κάθομαι και σκέφτομαι όλα τα σκηνικά που έχω τσακωθεί(παλιότερα το έκανα περισσότερο μιας και μου έρχονταν πιο συχνά ενώ τώρα πλέον μετά από αγωγή με φάρμακα μου έρχονται λιγότερο) και προσπαθώ να απαντήσω αν είμαι κότα ή όχι αλλά στο τέλος δεν μπορώ!! Δεν ξέρω παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι λόγω της πάθησης όλο αυτό ή αν είναι κάτι που απλά κάνω και απλά δεν μπορώ να δώσω απάντηση μιας και στα σκηνικά τσακωμου τη μια κόλωσα και την άλλη όχι!!
    Το 2ο που με απασχολεί πολύ και με στενοχωρεί επίσης πάρα πολύ είναι το παρελθόν και το ότι δεν έχω κάνει σχέση με κοπέλα ακόμα στα 29 μου!! Με στενοχωρεί πάρα πολύ και θα ήθελα να γύρναγε ο χρόνος πίσω να το άλλαζα αυτό όπως και να μην έχανα χρόνια απ τη ζωή μου!! Αυτά προς το παρόν!! Είναι κ άλλα αλλά θα πρέπει να κάτσω να γράψω ολόκληρο κατεβατό κάτι το οποίο βαριέμαι!! Σας έγραψα αυτά που με στενοχωρούν πιο πολύ!!
    Θα σου μιλήσω ειλικρινά, χρειάζεσαι βοήθεια γιατί σε έχει συνεπάρει ένα θέμα το οποίο δεν θα έπρεπε και δεν είναι φυσιολογικό γιατι δεν είσαι 15 είσαι 29 και άλλα πράγματα θα έπρεπε να σε απασχολούν. Αν σου πούμε πως είσαι κότα θα σε κάνει να νιώσεις χάλια, ενώ αν σου πούμε πως δεν είσαι θα νιώσεις καλά. Υπάρχουν πολλά είδη τσακωμών λεκτικοί και με ξύλο. Εσύ σε ποιους αναφέρεσαι; Και οι δύο είναι κακοί, ο πρώτος μερικές φορές οδηγάει στον δεύτερο και εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα. Επίσης λες πως όταν σε παίρνει και δεν φοβάσαι, χώνεσαι όταν δεν σε παίρνει και δεν φοβάσαι, δεν χώνεσαι και είναι ότι πιο άνανδρο γιατί δεν θα έπρεπε να χωθείς σε καμία περίπτωση εκ των δύο εκτός από κάποιες περιπτώσεις που θα σου τις αναφέρω για να καταλάβεις την διαφορά.

    Εγώ κάνω μία πολεμική τέχνη η οποία σε δρόμο κατά 90% θα με βγάλει ασπροπρόσωπο εκτός αν πέσω σε καποιον που είναι καλύτερος από εμένα στην ίδια τέχνη ή έχει μαχαίρι ή έχει όπλο. Ουπς μόλις σου εξήγησα γιατί δεν πρέπει να τσακώνεσαι. Ξέρεις όταν ο άλλος έχει μαχαίρι κατά 99% να ξέρεις θα μαχαιρωθείς αν χωθείς. Το αν θα επιζήσεις είναι άλλο θέμα, αλλά ότι θα μαχαιρωθείς κατά 90% να το θεωρείς δεδομένο ό,τι τέχνη και να γνωρίζεις, μην κοιτάς τα ανόητα βιντεάκια που δείχνουν τάχα μου τρόπους πως να αφοπλίσετε κάποιον που έχει μαχαίρι αυτά στην πραγματική ζωή δεν ισχύουν γιατί αυτός που θα βγάλει μαχαίρι έχει σκοπό να μαχαιρώσει και θα το κάνει. Μόνο με πρόληψη μπορείς να το αποφύγεις και εδώ είναι η διαφορά του ξέρω πολεμική τεχνη με κάποιον που δεν ξέρει. Αυτός που ξέρει πολεμική τέχνη θα στέκεται σε τέτοιο σημείο απέναντι στον άλλον που θα του δώσει αφενός το πλεονέκτημα να αντιληφθεί αν ο άλλος προτίθεται να επιτεθεί και αφετέρου αν πχ έχει μαχαίρι να τον προλάβει πριν το πιάσει στο χέρι του και το βγάλει έξω. Αν το βγάλει έξω ξεκινάει το τρέξιμο για να γλυτώσει την ζωή του.

    Και εδώ λοιπόν σου θέτω το ερώτημα είναι κότα αυτός που κάνει 15 χρόνια πολεμική τέχνη και με το που δει μαχαίρι βάζει τα πόδια στο κεφάλι και εξαφανίζεται;

    Αρα λοιπόν η εμπλοκή πρέπει να αποφεύγεται ανεξάρτητα με το αν σε παίρνει ή δεν σε παίρνει γιατί είναι χαζό να έρθεις σε αυτό το σημείο. Παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα από την πρώτη στιγμή που θα χωθείς γιατί δεν ξέρεις ποιον έχεις απέναντι σου και αν έχει και τι έχει πάνω του. Θα έρθει η στιγμή που θα έχει κακό αποτέλεσμα, δεν γίνεται να βγαίνεις πάντα κερδισμένος κάποια στιγμή θα χάσεις και δεν ξέρω τι θα χάσεις σε ένα τσακωμό του δρόμου. Μπορεί και τη ζωή σου την ίδια να χάσεις και δεν είναι θέμα σωματικής διάπλασης του τύπου που έχεις απέναντι σου αλλά τι υπόβαθρο έχει και τι έχει πάνω του.

    Ξέρεις που δεν μπορείς να μείνεις άπραγος; Όταν κινδυνεύουν δικά σου άτομα, για παράδειγμα αν προχωράω στο δρόμο με την αδερφή μου και έρθουν δυο τύποι με μαχαίρια για να την πάρουν και να την πάνε σε κάποιο χώρο στην μέση του πουθενά για να την βιάσουν εκεί είναι διαφορετικά τα πράγματα αν και η κατάληξη κατά πάσα πιθανότητα γνωστή. Πρόσεξε δεν μιλάμε για ληστεία, μιλάμε για βιασμό. Στη ληστεία τι θέλει το πορτοφόλι; Οκ ας το πάρει κανένα πρόβλημα. Ο βιασμός είναι αλλιώς όμως, δεν μπορείς να μείνεις άπραγος όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο μπροστά στα μάτια σου. Εκεί όμως να ξέρεις πως σκοτώνεις και πάς φυλακή ή πεθαίνεις ένα από τα δύο θα γίνουν. Αυτό όμως είναι μία εξαίρεση και κατά 99% δεν θα συμβεί ποτέ!

    Το πιάνεις λάθος δεν έχει νόημα ούτε να προσπαθήσεις να πείσεις κάποιον αν έχεις δικιο σε κάτι ή όχι εφόσον δεν το αποδέχεται, ούτε να μπεις στην διαδικασία να τσακωθείς με ξύλο γιατί δεν κερδίζεις σε καμία περίπτωση. Η περίπτωση που πάντα βγαίνεις νικητής είναι να αποφεύγεις τον τσακωμό όπως και να έχει.

    Και πάλι σε κάποιες στιγμές είναι τρομακτικά δύσκολη η επιλογη αν δεν σκεφτείς λογικά και έξυπνα απέναντι σε ένα παράλογο και βλάκα. Για παράδειγμα είσαι στη πλατεία πίνεις καφέ έρχονται οι μπάτσοι συζητάς με κάποιον από αυτούς και έρχεται ένας άλλος από πίσω με επιθετική διάθεση το βλέπεις ότι έχει επιθετική διάθεση και βλέπεις πως με το δεξί του χέρι πάει να πιάσει το γκλομπ του και ξέρεις ότι έρχεται να σε χτυπήσει εκεί τι κάνεις κάθεσαι και τις τρώς το βάζεις στα πόδια και σε κυνηγάνε σε πιάνουνε και τις τρως, τι; Πως λειτουργείς εκεί; Και δεν είναι ένας είναι τουλάχιστον 4 και έχουν όπλο ότι και να του κάνεις του μπάτσου και το χέρι να του σπάσεις την ώρα που πάει να σε χτυπήσει, θα σου την πέσουν οι υπόλοιποι τρεις και θα το φας το ξύλο και από τους τρεις ακόμα και από αυτόν που πριν από λίγα δευτερόλεπτα μίλαγες ήρεμα μαζί του. Είσαι κότα λοιπόν τρως ξύλο, δεν είσαι κότα τρως πάλι ξύλο και καταληγεις κατηγορουμενος στο δικαστήριο για ξυλοδαρμό σε μπάτσο εκεί τι κάνεις; Ικανοποιείς το εγώ σου ότι ναι είμαι κατηγορούμενος αλλά κάθε φορά που θα κοιτάει το χέρι του θα με θυμάται για πάντα ή θα τις φας και κάθε φορά που θα βλέπεις μπάτσο θα αλλάζεις πεζοδρόμιο από την φοβία που θα σου έχουν δημιουργήσει;

    Το λογικό είναι να αποφεύγεις τους τσακωμούς ακόμα και το να μπεις σε συζήτηση με κάποιον και ο άλλος σε συζήτηση ήταν με μπάτσο και ξυλοκοπήθηκε από άλλο μπάτσο και τι έγινε αν είναι σε διαθεσιμότητα ή αν τον διώξουν; Το ξύλο το έφαγε; Φοβία δημιουργήθηκε; Ψυχολογικά τραύματα δημιουργήθηκαν;

    Το λάθος του πιτσιρικά ξέρεις ποιο ήταν ότι μπήκε σε συζήτηση με τους μπάτσους, είναι μπάτσοι ρε φίλε αν ο μπάτσος ήταν λογικός και έξυπνος δεν θα έμπαινε καν στην διαδικασία να έρθει να σου πει κάτι γιατί θα ήξερε μέσα του πως ο πολίτης θα είχε δίκιο. Για να μπαίνει στην διαδικασία να σου πει κάτι ο μπάτσος όταν έχεις το δικιο με το μέρος σου δεν είναι ούτε έξυπνος ούτε λογικός, βλάκας κομπλεξικός είναι και επειδή δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε ένα κομπλεξικό και βλάκα μπάτσο με το που σου πει με τον οποιοδήποτε υποτιμητικό και μαγκιστικο τρόπο σου πει φυγε κανε ράνε την κάνεις την πρώτη στιγμή δεν έχεις να αποδείξεις σε ένα κομπλεξικό βλάκα τίποτα. Για αυτό οι τσακωμοί δεν χρειάζονται και δεν σου δίνουν πόντους...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    ΟΚ, εγώ έχω να θέσω κι άλλες οπτικές. Η συνεχής βία δεν οδηγεί σε αντίδραση με βία; Γιατι πρέπει δηλαδή να είναι πάντα ειρηνικός ο τρόπος αυτού που έχει υποστεί βία; Γιατί να μην το πάμε ανάποδα το πράγμα; Τώρα ο Γιώργος έχει άλλο θέμα, ψυχολογικό, κι έχει το δίκιο του, και δεν μπορώ να του ρίξω βάρη. Σε έναν που μπορεί και δεν το κάνει, ρίχνω. Με πάσα ειλικρίνεια. Όταν μπορείς και το κάνεις μόκο, όταν δεν μιλάς ποτέ ενώ καίγεσαι να μιλήσεις, μία καταπίεση και μία υποταγή το λες. Αν ήταν έτσι δε θα μιλάγαμε ποτέ για οτιδήποτε μας βρίσκει αντίθετους, δε θα υποστηρίζαμε ποτέ το οτιδήποτε, από το φόβο μήπως υπάρξουν συνέπειες. Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω το απόλυτο "δεν χρειάζεται η σύγκρουση". Ούτε το "δεν χρειάζεται η διαπραγμάτευση" ούτε τίποτε. Γιατί δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες, δε χρειάζεσαι πάντα τα ίδια και δεν είναι όλες οι φάσεις όμοιες ούτε τα ζητήματα. Θεωρία του λέμε του ανθρώπου τώρα, γιατί αν φταίνε τα φάρμακα και νιώθει έτσι, απλά δεν μπορεί να νιώθει διαφορετικά, και τι να κάνει.
    #UnVioladorEnTuCamino

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε Γιωργο και λυπι συμφορμητες ,θα σας ξανα αναφερω την δυναμη της συνηθειας ειδικα μαλιστα εαν εχει θετικοτερα αποτελεσματα. Αυτο , εν μερη δικαιολογει την λυπη του Γιωργου που δεν το κανει οπως πριν,τον δικαιωλογει οχι στο να ασκει βια, Προσωπικα ειμαι καθετος στο θεμα βιας, πιστευω οτι πρεπει να αποφευγετε παντα! ,μπορει καποτες να μην ειμουν κι να μην το πιστευα αυτο,αλλα δεν εχει σημασια η δικη μας γνωμη αλλα της κοινωνιας οπου ανηκουμε.
    Οταν λοιπον εχεις συνηθησει στην βια, στο να διεκδηκεις το δικιο σου με ξυλοδαρμους, επειδη συνηθως το κερδιζεις το δικιο σου,πολυ γρηγορα κι πολυ πιο ευκολα σε αντιθεση με την πολυτησμενη κουβεντα οπου οπως αναφερα, δυστχως μερικοι ανθρωποι εκφραζοντε με αγενια κι με ασχημες λεξεις, ολα αυτα ομως τα αλλαζουν ξαφνου με το που δεχτουν βια,αυτο λοιπον πιστευω οτι γινετε ενα ειδος συνηθειας κι πλεον αντιδρας πολυ πιο ευκολα με την βια.Αν ομως προσπαθησεις κι αλλαξεις τροπους αντιδρασης ,με τον καιρο σου γινετε συνηθεια το αντιθετο κι φτανεις σε μια μερα οπου οντως θα νιωθεις "οτι κολοσες"επειδη πριν λιγα χρονια συγκρηνοντας με την φαντασια σου μια διαφορετικη σου αντιδραση θα καταλαβεις οτι τοτες θα εισουν "κερδισμενος",αλλα παντα πρεπει να σχετιζομαστε με την κοινωνια οπο ειμαστε.
    Επισης , παντα παιζει τεραστιο ρολο και οι συνθηκες οπου μεγαλωνει ενα παιδι, αν η ενδοοικογενειακη βια του γινει βιωμα κι του περασει στο υποσυνειδητο ως κατις φυσιολογηκο στις ανθρωπηνες διαφωνιες ,σαν μεγαλωσει το ιδιο παιδι , θα διεκδηκει το δικιο του οπως εβλεπε μικρος κι δεν θα μπορουμε ,εμεις οι γενικα ενας τριτος να καταλαβει το λογο!
    Τελος θα ελεγα στο Γιωργο να προσπαθησει κι να μεταλαξει το θαρρος της αντιδρασης με βια σε θαρρος του να πλησιαζει γυναικες!, νομιζω οτι αν αρχησεις φιλε αυτο , το να φλερταρεις δλδ,-δεν λεω να γινεις πεφτουλας, ενα μεσο ορο - αν λοιπον περασουν οι πρωτες φορες οπου θα εχεις δικαιολογημενα αγχος, στρες κι μπορει να μπερδευτεις εμπρως σε μια γυναικα , με τον καιρο ομως θα σου γινει συνηθεια κι θα το γουσταρεις! Αυτος ο τροπος επειδη τα αποτελεσματα αν δλδ αρχησεις να μπαινεις στο να κανεις συνεχως σεξ, κι γενικα να συναναστρεφεσαι με κοπελες, θα σε κανει να νιωσεις μια ελξη στην τρυφεροτητα,αφου οι γυναικες απο την φυση τους αντλουν αυτο το κατις, που σε κανει να νιωθεις πιο χαλαρος, πιο ηρεμος ,πιο τρυφερος! ειναι λοιπον συναισθηματα οπου θα τα θελεις πολυ παραπανω απο τα αλλα, πλεον νομιζω οτι θα νιωθεις πως δεν πρεπει να εισαι βιαιος κι αγρημι διοτις οι κοπελες δεν το γουσταρουν, βεβαια εδω ειναι μεγαλο θεμα διοτις δυστυχως υπαρχουν αρκετες γυναικες που αρεσκοντε στην βια με διαφορους τροπους,αλλα μπορεις να τις αποφευγεις αυτες! ετσι νομιζω οτι θα ειναι κατις σαν "φαρμακο" και πιστεψεμε εισαι στην καλυτερη ηλικια για αυτο, διοτις μπορεις να φλερταρεις σχεδον το μγαλυτερο ευρος ηλικιων,μπορεις απο 18χρονες ,ως 45χρονες!!χαχα, ειναι ζηλευτη η ηλικια σου φιλε μου! και δεν θα μπορει κανεις να σε κουτσομπολευσει λογο της ηδανικης ηλικιας σου!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    θα θελα να πω επισης - ειμαι πολυλογας το ξερω κι συγνωμη - οτι επιστημονικα , ψυχειατρικα η αντιδραση με βια ,εχει πολλες εξηγησεις ,μια απο αυτες ειναι η ασυνειδητη αντιδραση του εγκεφαλου μεσα της εκρισης ντοπαμινης, οταν ξεκιναει η ζευψη των νευροδιαβηβαστων "ξυπνα "κατα καποιο τροπο, μεσα μας ενα παναρχαιο αντανακλαστικο οπου εχει απομηνει,απο τις εποχες που αντιμετοπιζαμε τα αγρια ζωα στις σπηλιες, μεσα της αδρεναλυνης και του φοβου ενεργοποιηται λοιπον το fight or flight, οι ελληνες γιατροι το μεταφραζουν αλλιως, τρεξε να σωθεις η κατσε και πολεμα, το πιο απο τα δυο θα επιλεξουμε εκεινη την στιγμη ειναι τοσο σχετικο, τοσο λεπτο,κι τοσο γρηγορο που ηδικη μας λογικη συνηδειση δεν μπορει να επεμβει πολλες φορες,ετσι αναλαμβανει την οποια επυλογη σχεδον αποκληστικα το ποσυνειδητο μας! αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει καμια λογικη επυλογη! καμια σκεψη μεσω των θετικων κι των αρνιτικων επιχειρηματων!
    Εξου και ο νομικος ορος "αντεδρασαι εν βρασμο ψυχης" ή ορθότερα βρασμός ψυχικής ορμής. κι εννουν ο αποκλεισμός της σκέψης που οφείλεται σε αιφνίδια υπερδιέγερση συναισθήματος. Στην Ψυχολογία, το φαινόμενο αυτό, λέγεται «αψιθυμία» είναι το ευέξαπτο και το ευερέθιστο του ανθρώπου. Αυτός που έχει τα χαρακτηριστικά του αψίθυμου, γίνεται οξύθυμος ,ειναι εκρήξεις του συναισθηματικού κόσμου ! κατα καποιο τροπο δλδ, δεν αποφασιζει το "μυαλο" αλλα η "καρδια" .
    Νομικα δλδ δικαιωλογει την ουσιαστική μείωση της ικανότητας του δράστη, ν΄ αντιλαμβάνεται τον άδικο χαρακτήρα της πράξης του, ή να ενεργεί κατά τη συνείδησή του.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    ΟΚ, εγώ έχω να θέσω κι άλλες οπτικές. Η συνεχής βία δεν οδηγεί σε αντίδραση με βία; Γιατι πρέπει δηλαδή να είναι πάντα ειρηνικός ο τρόπος αυτού που έχει υποστεί βία; Γιατί να μην το πάμε ανάποδα το πράγμα; Τώρα ο Γιώργος έχει άλλο θέμα, ψυχολογικό, κι έχει το δίκιο του, και δεν μπορώ να του ρίξω βάρη. Σε έναν που μπορεί και δεν το κάνει, ρίχνω. Με πάσα ειλικρίνεια. Όταν μπορείς και το κάνεις μόκο, όταν δεν μιλάς ποτέ ενώ καίγεσαι να μιλήσεις, μία καταπίεση και μία υποταγή το λες. Αν ήταν έτσι δε θα μιλάγαμε ποτέ για οτιδήποτε μας βρίσκει αντίθετους, δε θα υποστηρίζαμε ποτέ το οτιδήποτε, από το φόβο μήπως υπάρξουν συνέπειες. Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω το απόλυτο "δεν χρειάζεται η σύγκρουση". Ούτε το "δεν χρειάζεται η διαπραγμάτευση" ούτε τίποτε. Γιατί δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες, δε χρειάζεσαι πάντα τα ίδια και δεν είναι όλες οι φάσεις όμοιες ούτε τα ζητήματα. Θεωρία του λέμε του ανθρώπου τώρα, γιατί αν φταίνε τα φάρμακα και νιώθει έτσι, απλά δεν μπορεί να νιώθει διαφορετικά, και τι να κάνει.
    Η συνεχής βία οδηγεί στην άμυνα και όχι στην βία. Είναι διαφορετική η βία από την άμυνα. Αυτός που αμύνεται δεν επιθυμεί την βία αλλά δεν μπορεί να πράξει και διαφορετικά. Nα θέσεις συγκεκριμένη οπτική γιατί μιλάς για συγκεκριμένο πράγμα και θα σου πω μια ιστορία. Μια κυρία στην ηλικία των 37 ετών αποφάσισε να ασχοληθεί με τις πολεμικές τέχνες γιατί δεχόταν κακοποίηση από τον άνδρα της. Η πρώην μου είναι τούμπανο και πήγε στην σχολή της γυναίκας μου και είπε η γυναίκα το πόνο της και γιατί ήθελε να ξεκινήσει πολεμική τέχνη. Δεν είχε την δύναμη να χωρίσει βλέπεις όπως επίσης εδώ στην Ελλάδα, δεν είναι και όλα αγγελικά πλασμένα. Εκανε μια προπόνηση η κοπέλα και όταν τελείωσε η προπόνηση της είπαν δύο γυναίκες θα σε πάμε εμείς στο σπίτι σου, γιατί πρέπει να πούμε κάτι στον άνδρα σου. Και πήγανε στο σπίτι και του είπανε το εξής απλό, μέχρι να μάθει να προστατεύει τον εαυτό της μόνη της θα κάνει τρεις προπονήσεις την εβδομάδα, μη τυχόν την δούμε να απουσιάζει γιατί έφαγε ξύλο και δεν έρθει στην σχολή γιατί την ίδια στιγμή θα έρθουμε και θα σε βρούμε και θα φας πραγματικό ξύλο και πήγαινε και στην αστυνομία, να κάνεις καταγγελία οτι σε απειλήσαμε να δούμε τι θα απαντήσεις όταν σε ρωτήσουν γιατί σε απείλησαν. Του έδωσαν και την εναλλακτική του διαζυγίου, αλλά το να την ακουμπήσει ξανά όχι. Και δεν την ξαναακούμπησε ποτέ...

    Αυτό είναι διαφορετικό το να τσακωθώ στο δρόμο με κάποιον άγνωστο για τον οποιοδήποτε λόγο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Giwrgos91 View Post
    Με βοήθησες πάρα πολύ!!!! Μπήκα και το έψαξα και είδα ότι πέφτεις μέσα!!!! Σε όσα λέει ότι πως μπορεί να μου έχει δημιουργηθεί αυτά ακριβώς έχω και εγώ!!!!
    Αυτό το fear of confrontation δεν είναι δειλία όμως;;;;
    όχι, η δειλία τί είναι;
    ο φόβος του κονφροντέισον είναι κάτι που πηγάζει -όπως πολλά- απο την παιδική μας ηλικία. δεν είναι κακό. είναι σημάδι χαμηλής αυτοπεποίθησης κάποιες φορές. εγώ πχ δεν μπορώ, κουράζομαι εύκολα με τις φωνές κλπ.

    δειλός σημαίνει ότι δεν έχεις θάρρος ή δεν είσαι αποφασιστικός.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τίποτα δεν έχει νόημα για μένα.
    By PanosM in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-2017, 00:04
  2. Replies: 108
    Last Post: 11-10-2015, 08:49
  3. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ?
    By anxious4ever in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2015, 03:30
  4. Replies: 19
    Last Post: 13-01-2010, 01:27
  5. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ EINAI ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 21-03-2009, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •