Χαμηλη αυτοεκτιμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855

    Χαμηλη αυτοεκτιμηση

    Σας εχει τυχει να προσπαθει καποιο ατομο να σας απομακρυνει απο κοντα του ή εστω να μην αφηνει να το πλησιασετε επειδη εχει κακη εικονα για τον εαυτο του;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Το έχω κάνει εγώ αυτό:(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Γιατι; Αυτο δεν μπορω να καταλαβω
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το έχω υποστεί εγώ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιατί σε προβληματίζει?
    Βέβαια πάντα το έκανα σε φιλικό επίπεδο κ όχι ερωτικό.

    Το έκανα έντονα όταν είχα πολύ κακή εικόνα για τον εαυτό μου γιατί φοβόμουν την απόρριψη,δεν ήθελα να ανοιχτώ,ήμουν αλλού κ.λ.π.
    Πες πιο συγκεκριμένα να σου πω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Πχ ακουσα την απαντηση γιατι να μπλεξεις μαζι μου; Δεν ξερω τι θελω και δεν ηθελα να σου δημιουργησω προβλημα.
    Το να μην εχει καποιος την καλυτερη δυνατη εικονα για τον εαυτο του το δεχομαι και ειναι συνηθισμενο. Αλλα να πιστευεις οτι δεν αξιζεις και μπορει αυτο να δημιουργησει προβλημα στον αλλον νομιζω οτι ξεφευγει
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Επιπλέον έχω πει όχι σε δουλειές,σε προτάσεις για διάφορα γι\'αυτό το λόγο.
    Έχω βάλει στοπ υποσυνείδητα να δοκιμάσω πράγματα που ήθελα επίσης γι\'αυτό το λόγο.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ πιστεύω πως εαν ένα άτομο έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση προσπαθεί με την συμπεριφορά του ή και λεκτικά να υποτιμήσει π.χ τον σύντροφό του/της γιατί δεν μπορεί να πιστέψει ή να αντέξει θα έλεγα ότι κάποιος τον σέβεται τον αγαπά αφού αισθάνεται κατώτερος γενικά σαν άνθρωπος.΄Σκέφτεται είναι δυνατόν να με αγαπούν αξιόλογα άτομα;προσπαθεί λοιπόν να υποτιμήσει τον άλλον ου μπλέξεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Πχ ακουσα την απαντηση γιατι να μπλεξεις μαζι μου; Δεν ξερω τι θελω και δεν ηθελα να σου δημιουργησω προβλημα.
    Σ\'αυτήν την ψυχολογία δε μπορώ να μπω ειδικά για χαμηλή αυτοεκτίμηση κ προφανώς μιλάς για ερωτικό ζήτημα.

    Το΄χω πει κ αυτό σε ερωτική κατάσταση αλλά σε άτομο που δεν ήθελα κ ήταν έμμεση απόρριψη(ή δικαιολογία,όπως θες πες το).

    Αλλά μπορεί να συμβαίνει κ για το λόγο που λες.Εμένα δε μου έτυχε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει θεμα να το ειπε ως δικαιολογια με τιποτα. Ουτε καθεσαι να μιλας με τις ωρες στο τηλ και να θες να βγεις σινεμα με καποιον που δεν σου αρεσει και απο την αλλη να χρησιμοποιεις τετοια λογια ως δικαιολογια.

    Γιωτα δεν καταλαβα την απαντηση σου ή για να ακριβολογω με ποιο τροπο προσπαθει να υποτιμησει τον αλλον οπως λες
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει θεμα να το ειπε ως δικαιολογια με τιποτα. Ουτε καθεσαι να μιλας με τις ωρες στο τηλ και να θες να βγεις σινεμα με καποιον που δεν σου αρεσει και απο την αλλη να χρησιμοποιεις τετοια λογια ως δικαιολογια.
    Ε!τότε αποκλείεται να το είπε σα δικαιολογία....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by giota
    Εγώ πιστεύω πως εαν ένα άτομο έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση προσπαθεί με την συμπεριφορά του ή και λεκτικά να υποτιμήσει π.χ τον σύντροφό του/της γιατί δεν μπορεί να πιστέψει ή να αντέξει θα έλεγα ότι κάποιος τον σέβεται τον αγαπά αφού αισθάνεται κατώτερος γενικά σαν άνθρωπος.΄Σκέφτεται είναι δυνατόν να με αγαπούν αξιόλογα άτομα;προσπαθεί λοιπόν να υποτιμήσει τον άλλον ου μπλέξεις.
    Οι αντιδράσεις κάτω από μια δεδομένη ψυχολογία είναι διαφορετικές από άτομο σε άτομο.Κάποιος μπορεί όντος να υποτιμάει το σύντροφό του,άλλος να διαλέγει σύντροφο που επιβεβαιώνει την εικόνα του(που τον υποτιμάει δλδ),άλλος να μην κάνει καθόλου σχέσεις επειδή φοβάται,άλλος να έχει χαμηλή αυτοεικόνα στο ανθρώπινο κομμάτι αλλά όχι στο ερωτικό...κ.λ.π.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Aυτο που ανεφερε η Γιωτα το να υποτιμαει δηλαδη τον αλλον προκειμενου να πεσει στα ματια της και να εξισωθουν κατα καποιο τροπο δεν το εχω συναντησει
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει θεμα να το ειπε ως δικαιολογια με τιποτα. Ουτε καθεσαι να μιλας με τις ωρες στο τηλ και να θες να βγεις σινεμα με καποιον που δεν σου αρεσει και απο την αλλη να χρησιμοποιεις τετοια λογια ως δικαιολογια.
    Απ\'την άλλη,τώρα που το καλοσκέφτομαι μήπως αυτό το άτομο προτιμάει τη φιλική επαφή,κουβέντα,σινεμά κ.λ.π. ή του αρέσει να επιβεβαιώνεται(εξαιτίας της χαμηλής αυτοεκτίμησης) χωρίς να θέλει να γίνει κάτι κ αντιδράει έτσι αποφεύγοντας το ερωτικό κομμάτι?
    Οι πιο δραστικές αντιδράσεις ίσως δώσουν απαντήσεις.Τα ξεκαθαρίσματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Aυτο που ανεφερε η Γιωτα το να υποτιμαει δηλαδη τον αλλον προκειμενου να πεσει στα ματια της και να εξισωθουν κατα καποιο τροπο δεν το εχω συναντησει
    Νομίζω πως η Γιώτα μιλάει για περιπτώσεις π.χ.να πω ένα χοντρό παράδειγμα που ένας άντρας(ή κ γυναίκα) κακοποιεί με κάποιο τρόπο τη σύντροφό του(λεκτικά,ψυχολογικά...)επ ειδή καταβάθος έχει πολύ χαμηλή αυτοεικόνα κ έτσι θέλει να \'ρίξει\' κ τον άλλον στα μέτρα του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •