Ξανά πανελλήνιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ξανά πανελλήνιες

    Καλησπέρα σε όλους σας. Αποφάσισα από του χρόνου να δώσω πάλι πανελλήνιες μιας και στην σχολή που πέρασα δεν κατάφερα ούτε ένα μάθημα να περάσω (πέρασαν και τα χρόνια και δεν δικαιούμαι το 60% ή όσο είναι τέλος πάντων). Σκοπεύω να δώσω θετική κατεύθυνση με απώτερο σκοπό το χημικό (Θεσσαλονίκη κατά προτίμηση). Κάποιοι φίλοι μου με ρώτησαν "πώς και έτσι ξαφνικά" και απάντησα ότι δεν γίνεται να κάθομαι όλη μου την ζωή χωρίς να κάνω τίποτα. Άλλη "φίλη" μου μου είπε "έλα Χριστέ και Παναγιά" και σχεδόν με αποθάρρυνε όχι ότι επειδή δεν θα τα καταφέρω με τις εξετάσεις αλλά επειδή δεν θα μπορώ να μείνω μόνος σε άλλη πόλη. Τώρα διάβασα την φυσική κατεύθυνσης (έχει αλλάξει το ένα τρίτο της ύλης από τότε ) και κάτι έπιασα αλλά ήταν προαπαιτούμενες γνώσεις προηγούμενων τάξεων. Στην τελευταία άσκηση δυσκολεύτηκε και δεν την έλυσα και ήταν και εύκολη σχετικά και αυτό ομολογώ ότι με απογοήτευσε. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ξαναδώσω πανελληνιες μιας και είπα σε όλους ότι αυτό θα κάνω ή να τα παρατήσω άλλη μια φορά; Δεν αντέχω όμως άλλο ν ζω με την μάνα μου, δεν αντέχω να μοιράζομαι το ίδιο σπίτι μαζί της. Επιπλέον βαρέθηκα τους φίλους που εχω γιατί είναι όλοι πολύ μεγαλύτεροι μου και θέλω άτομα καινούργια της ηλικίας μου. Δεν ξέρω, μπουχτησα! Μακάρι να είχα επιλέξει την σωστή σχολή όταν ήμουν μαθητής γ λυκείου και έκανα μηχανογραφικό. Τώρα πάλι από την αρχή και νιώθω αδύναμος. Δεν έχω και λεφτά για φροντιστήριο, αυτό είναι το μείζον πρόβλημα, εκτός αν δικαιούμαι κοινωνικό φροντιστήριο (που δεν είναι σίγουρο). Άρχισαν πάλι να με πιάνουν τα αυτοκτονικα μου....

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    απο αυτοκτονικα εγω αλλο τιποτα! εχει γινει ζωη μου αυτο το πραγμα...
    ενω παιρνω παραληλα αγωγη τιποτα! ειναι οι συνθηκες τις ζωης μου ετσι που με αναγκαζουν να ειμαι ετσι...
    αυτο προσπαθω να αλλαξω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    έχεις κάποιον γνωστό που να έχει περάσει σε κάποια παρόμοια σχολή να σε βοηθήσει στα μαθήματα;

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Εχεις πολυ χρόνο μεχρι του χρονου! με υπομονη και συγκέντρωση θα τα καταφέρεις. Μην το λες σε ολους , γινεται προσδοκια που θα απογοητευτεις και θα απογοητευσεις. Παντα εχε ενα plan B

  5. #5
    Quote Originally Posted by user View Post
    έχεις κάποιον γνωστό που να έχει περάσει σε κάποια παρόμοια σχολή να σε βοηθήσει στα μαθήματα;
    Όχι δυστυχώς.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εχεις πολυ χρόνο μεχρι του χρονου! με υπομονη και συγκέντρωση θα τα καταφέρεις. Μην το λες σε ολους , γινεται προσδοκια που θα απογοητευτεις και θα απογοητευσεις. Παντα εχε ενα plan B
    Φοβάμαι και το άλλο. Άντε και πέρασα. Μετά θα συνεχίσω το διάβασμα και στην σχολή; Ή μια από τα ίδια; Νιώθω ότι και σχολή να αλλάξω πάλι δεν θα περάσω ούτε ένα μάθημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Φοβάμαι και το άλλο. Άντε και πέρασα. Μετά θα συνεχίσω το διάβασμα και στην σχολή; Ή μια από τα ίδια; Νιώθω ότι και σχολή να αλλάξω πάλι δεν θα περάσω ούτε ένα μάθημα
    Ένα βήμα την φορά, πέρασε πρώτα με το καλό και μετά σκέφτεσαι τα υπόλοιπα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα

    εδωσα 2η φορα πανελληνιες μετα απο 10 χρονια που ειχα ξαναδωσει. τελειωσα τοτε τη σχολη μου.
    ηθελα η 2η σχολη να ειναι εδω που μενω γιατι λεφτα για να παω σε αλλη πολη να σπουδασω δε γινοταν.. κι ετσι κι εγινε.. εδωσα πανελληνιες επειδη νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολες με αυτες παρα με κατατακτηριες..
    η σχολη δε με ενθουσιαζει.. μονο συγκεκριμενα μαθηματα και καθηγητες..
    τι να γινει ομως.. για 2η φορα μπηκα στη ζωη μου σε σχολη που δε διαλεξα εγω..
    επρεπε να κανω κατι και απ δουλεια αργοτερα.. μιας και με το 1ο πτυχιο δεν ενδιαφερθηκαα ποτε να δουλεψω και τωρα πλεον δε θυμαμαι τιποτα..
    δεν εχω πολλα περιθωρια.. βεβαια το να μου πεις να δουλεψω ειναι δυσκολο..

    αυτο που εχω να σου πω ειναι να σπουδασεις αυτο που τραβαει η ψυχη σου και η επιτυχια ειναι παρα πολυ κοντα!
    με αγκαρια δε θα προκοψεις.
    στην τελικη θα εχεις κυνηγησει το ονειρο σου και δε θα εχεις απωθημενα στο μελλον οτι δεν το προσπαθησες..
    Last edited by boo; 13-05-2021 at 04:41.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Οχι πανελληνιες
    By iwannaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2017, 16:26
  2. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 19:14
  3. Πανελλήνιες ξανά; Αξίζει η ιατρική;
    By scna in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-11-2013, 14:07
  4. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 13:26
  5. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •