Κάποιος να με καταλάβει χωρίς να με κρίνει άδικα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    Κάποιος να με καταλάβει χωρίς να με κρίνει άδικα!!

    Έχω καταστρέψει τον εαυτό μου..την ψυχή μου.. όλααα με όσα ανέχτηκα τόσο καιρό καταστρέφοντας με και γεμίζοντας τον εαυτό μου ψυχολογικα και καταλήγοντας νευρικια σε σημείο απελπισίας για να είναι οι άλλοι καλά! Είμαι αρραβωνιασμένοι 2 χρόνια και δεν τα πήγαμε καθόλου καλά ειδικά τον τελευταίο χρόνο, συνέχεια με χώριζε έλεγε λόγια που με πλήγωναν και με έκαναν να νιώθω σκουπίδι και μετά ερχόταν και μου κλεγοταν ότι θα αλλάξει και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα και εγώ η ηλίθια τον λυπομουν και ξανά γύριζα! Ώσπου πριν 3 μήνες έμεινα έγκυος από αυτόν τον άνθρωπο και το αστείο είναι ότι ήθελε να κάνουμε ένα παιδί...και τώρα ξανά βιώνω τα ίδια...με χώρισε πάλι και αδιαφορεί εντελώς ακόμα και για το παιδί!! Έγινε χαμός σήμερα με τους γονείς μου και τους είπε ότι τελειώσαμε οριστικά και ότι από δω και πέρα θα αναλάβει απλώς τα έξοδα για το παιδί ! Και το χειρότερο; Ρίχνει το φταίξιμο σε εμένα ότι εγώ φταίω που χωρίσαμε επειδή έχω συνέχεια νεύρα ενώ εκείνος με την συμπεριφορά του με έχει καταντήσει έτσι!! Νιώθω αηδία πλέον για αυτόν τον άνθρωπο...και τελείωσα μαζί του γιατί πλέον έχω να κάνω με μια αθώα ψυχή και δεν θα το φορτώσω ψυχολογικα επειδή εκείνος είναι να μην πω ...! Δεν είμαι καθόλου καλά ....γιατί κάποιοι άνθρωποι να σε καταστρέφουν τόσο άσχημα ενώ δεν το αξίζεις και τους έχεις φερθεί άψογα;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Στο καλό και να σου γράφει πες του. Να βρεις κάποιον που δε θα σου κάνει τη ζωή πατίνι, δε θα σε φορτώνει άγχη, δε σε κακομεταχειρίζεται λεκτικά.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Έχω καταστρέψει τον εαυτό μου..την ψυχή μου.. όλααα με όσα ανέχτηκα τόσο καιρό καταστρέφοντας με και γεμίζοντας τον εαυτό μου ψυχολογικα και καταλήγοντας νευρικια σε σημείο απελπισίας για να είναι οι άλλοι καλά! Είμαι αρραβωνιασμένοι 2 χρόνια και δεν τα πήγαμε καθόλου καλά ειδικά τον τελευταίο χρόνο, συνέχεια με χώριζε έλεγε λόγια που με πλήγωναν και με έκαναν να νιώθω σκουπίδι και μετά ερχόταν και μου κλεγοταν ότι θα αλλάξει και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα και εγώ η ηλίθια τον λυπομουν και ξανά γύριζα! Ώσπου πριν 3 μήνες έμεινα έγκυος από αυτόν τον άνθρωπο και το αστείο είναι ότι ήθελε να κάνουμε ένα παιδί...και τώρα ξανά βιώνω τα ίδια...με χώρισε πάλι και αδιαφορεί εντελώς ακόμα και για το παιδί!! Έγινε χαμός σήμερα με τους γονείς μου και τους είπε ότι τελειώσαμε οριστικά και ότι από δω και πέρα θα αναλάβει απλώς τα έξοδα για το παιδί ! Και το χειρότερο; Ρίχνει το φταίξιμο σε εμένα ότι εγώ φταίω που χωρίσαμε επειδή έχω συνέχεια νεύρα ενώ εκείνος με την συμπεριφορά του με έχει καταντήσει έτσι!! Νιώθω αηδία πλέον για αυτόν τον άνθρωπο...και τελείωσα μαζί του γιατί πλέον έχω να κάνω με μια αθώα ψυχή και δεν θα το φορτώσω ψυχολογικα επειδή εκείνος είναι να μην πω ...! Δεν είμαι καθόλου καλά ....γιατί κάποιοι άνθρωποι να σε καταστρέφουν τόσο άσχημα ενώ δεν το αξίζεις και τους έχεις φερθεί άψογα;;;
    σε μια σχεση και ειδικα σε εναν χωρισμο φταινε και οι δυο αλλος λιγοτερο αλλος
    πιο πολυ παντως δεν μπορεις να πεις οτι εσυ δεν εκανες λαθη η το αντιθετο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Έχω καταστρέψει τον εαυτό μου..την ψυχή μου.. όλααα με όσα ανέχτηκα τόσο καιρό καταστρέφοντας με και γεμίζοντας τον εαυτό μου ψυχολογικα και καταλήγοντας νευρικια σε σημείο απελπισίας για να είναι οι άλλοι καλά! Είμαι αρραβωνιασμένοι 2 χρόνια και δεν τα πήγαμε καθόλου καλά ειδικά τον τελευταίο χρόνο, συνέχεια με χώριζε έλεγε λόγια που με πλήγωναν και με έκαναν να νιώθω σκουπίδι και μετά ερχόταν και μου κλεγοταν ότι θα αλλάξει και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα και εγώ η ηλίθια τον λυπομουν και ξανά γύριζα! Ώσπου πριν 3 μήνες έμεινα έγκυος από αυτόν τον άνθρωπο και το αστείο είναι ότι ήθελε να κάνουμε ένα παιδί...και τώρα ξανά βιώνω τα ίδια...με χώρισε πάλι και αδιαφορεί εντελώς ακόμα και για το παιδί!! Έγινε χαμός σήμερα με τους γονείς μου και τους είπε ότι τελειώσαμε οριστικά και ότι από δω και πέρα θα αναλάβει απλώς τα έξοδα για το παιδί ! Και το χειρότερο; Ρίχνει το φταίξιμο σε εμένα ότι εγώ φταίω που χωρίσαμε επειδή έχω συνέχεια νεύρα ενώ εκείνος με την συμπεριφορά του με έχει καταντήσει έτσι!! Νιώθω αηδία πλέον για αυτόν τον άνθρωπο...και τελείωσα μαζί του γιατί πλέον έχω να κάνω με μια αθώα ψυχή και δεν θα το φορτώσω ψυχολογικα επειδή εκείνος είναι να μην πω ...! Δεν είμαι καθόλου καλά ....γιατί κάποιοι άνθρωποι να σε καταστρέφουν τόσο άσχημα ενώ δεν το αξίζεις και τους έχεις φερθεί άψογα;;;
    ασχετως με οσα σε κατηγορει εκεινος, λες απο μονη σου οτι για τους οποιουσδηποτε λογους εχεις γεμισει νευρα και ψυχολογικα.
    εκεινος, αφου δεν κκανετε μαζι, ας παει στο καλο.
    εσυ, αφου θεωρεις οτι εχεις νευρα σε ακραιο μαλιστα βαθμο, πρεπει να βρεις τροπο να τα κοντρολαρεις και για τον εαυτο σου και για το παιδι που θα μεγαλωσεις. να πας σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει να ισορροπησεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα και απο εμενα. Δεν εχει δικαιωμα κανεις να σε κατηγορησει! αλλα να σε κρινει θες δεν θες θα το κανει, κι οχι εδω μεσα τοσο οσο εξω, στην κοινωνια οπου ζεις, πρεπει να εισαι ετοιμη για ολα αυτα, να οπλιστεις με κουραγιο κι θαρρος.
    Προσωπικα ειμαι ο τελευταιος που θα τολμαγα να πω κατις κακο! απεναντιας επεσες λιγο σε πλανη αφου υπηρχ αραβωνας στην μεση.
    Εκει που νομιζω επρεπε να εισουν πιο προσεκτικη κι κατα καποιο τροπο μου κανει εντυπωση διοτις δειχνεις αρκετα εξυπνη κι με μεγαλη γνωση της πραγματικοτης, ειναι οτι δεχτηκες να κανετε παιδι εφοσον ειχες καταλαβει οτι δεν υπηρχε μελον στην σχεση σας! Αυτο ηταν κατις που θα επρεπε να το προσεξεις.
    Απο τηναλλη, δεν θα πρεπει να ανεχτεις κανενος την κακοπροερετη κριτικη, ειδικα απο οικογενειακο σου περιβαλον οπου φανταζομαι εαν εισαι κλασικη ελληνικη οικογενεια τα κουτσομπολια δυστυχως θα εχουν κανει εναρξη!,αυτα θα πρεπει και η γονεις σου να τα αποκροουν πλεον! και να νιωθεις ξεκαθαρα οτι εισαι σωστος ανθρωπος.
    Θα ειμαι απολυτα αληθεινος μαζι σου, τα "παραμυθια" του τυπου ,δεν πειραζει μωρε θα βρεις αλλον"ειναι σαν να σε κοροηδευουν.
    Η ελληνιδα μανα αποτρεπει τον γιοκα της να κανει σοβαρη σχεση ,ποσο μαλον δεσμευση με γυναικα ,ειδη μητερα. Θα πρεπει δλδ να καταλαβεις οτι ο ερωτικος σου τομεας θα αλλαξει πολυ! Δεν θα εχουν την ιδια προωπτικη οι ανδρες απεναντι σου, δεν θα εχουν σκοπους για κατις σοβαρο και σταθερο μαζι σου οπως πριν, θα σε πλησιαζουν για τετοιο σκοπο οι ανδρες που ειναι ειδη πατεραδες. Ξερω οτι ακουγοντε σκληρα αυτα, αλλα νομιζω σου αξιζει η αληθεια! Διοτις πρεπει να παρεις αποφασεις και θα πρεπει να σου λενε την πραγματικοτητα! Καταλαβαινεις για παραδηγμα οτι λογο εγκυμοσυνης ξεχνας για κανα χρονο καθε ανδρικη ερωτικη επαφη-σχεση .
    Αν λοιπον δεν εισαι ετοιμη για ολα αυτα κανε εκτρωση! δεν ειναι ντροπη, μπορεις να ξανα κανεις παιδι με καποιον που θα σε αγαπα σοβαρα! που θα ειναι διπλα σου στους γιατρους, στα νοσοκομεια κι οτι θες σαν θα εισαι εγκυος. Ειδαλος σκεψου λιγο να τα αντυμετοπιζεις ολα αυτα μονη σου? να εισαι με την κυλια τουμπανο και να μην υπαρχει διπλα σου ενας ανδρας να σου παρεχει την ασφαλεια! θα το βλεπεις στις αλλες λεχονες γυρο σου κι θα νιωθεις καπος. Για αυτο σου λεω ξανα σκεψουτω! . , καλυτερα ειναι να το "ριξεις" χιλιες φορες αυτο παρα να το κρατησεις και να εισαι συνεχως πικραμενη, να νιωθεις τυψεις, η οτι επεσες θυμα και να λυδορεις τον εαυτο σου! το παιδι θελει πολλες ευθηνες. Μαζι με το παιδι θα πρεπει να ξαναγεννηθεις και εσυ!
    Last edited by giorgos panou; 06-05-2021 at 20:46.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    πανου, ποσα θες να μας τρελλανεις; η εκκλησια δεν επιτρεπει τις εκτρωσεις. πως λοξοδρομησες ετσι;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πανου, ποσα θες να μας τρελλανεις; η εκκλησια δεν επιτρεπει τις εκτρωσεις. πως λοξοδρομησες ετσι;
    Καλη μου ΡΕΜΕΝΤΥ , ειμεθα εν ετος 2021, η εκκλησια πρεπει να συμβαδιζει παντα με τις κοινωνικες απετησεις εκαθεστος εποχης. Η εκκλησια ακολουθει τις ανθρωπινες αλλαγες ανα τους αιωνες κι οχι το αναποδον, ομως πρεπει και να συμβαδιζει ωστε σαν "καλος γωνιος" να προστατευει τα τεκνα της.
    Συγκεκρημενα τωρα, για τη κοπελα, δεν νομιζω οτι ειναι κακο να κανει εκτρωση εαν δεν νιωθει καλα, η ατοιμη για τοσο μεγαλη ευθυνη.
    Ξερω οτι αυτο που της λεω ειναι αμαρτιαν! Αλλα αυτο ειναι το καλο της δικης μας πιστης, οτι οποια αμαρτια και αν πραξεις, εαν την εξωμολογηθεις και εαν τυρησεις τις νηστειες και τους κανωνες του πνευματικου σου θα συγχωρεθεις! οσο πιο μεγαλον το αμαρτημα τοσο πιο μεγαλη και η μετανοια, αρα η χαρην του Θεου! οι αμαρτιες υπαρχουν δυστυχως, το ζητημα ειναι μετα να μετανιωνουμε και να μην τις ξανα κανουμε πολλες φορες! το σημαντικον ομως ειναι να υπαρξει πραγματικη μετανοια μετα!.
    Μην ξεχναμε οτι ιατρικα εχεουμε πολυ προχωρησει ,τεχνολογικος ,ετσι δεν θα εχει προβλημα υγειας .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα και απο εμενα. Δεν εχει δικαιωμα κανεις να σε κατηγορησει! αλλα να σε κρινει θες δεν θες θα το κανει, κι οχι εδω μεσα τοσο οσο εξω, στην κοινωνια οπου ζεις, πρεπει να εισαι ετοιμη για ολα αυτα, να οπλιστεις με κουραγιο κι θαρρος.
    Προσωπικα ειμαι ο τελευταιος που θα τολμαγα να πω κατις κακο! απεναντιας επεσες λιγο σε πλανη αφου υπηρχ αραβωνας στην μεση.
    Εκει που νομιζω επρεπε να εισουν πιο προσεκτικη κι κατα καποιο τροπο μου κανει εντυπωση διοτις δειχνεις αρκετα εξυπνη κι με μεγαλη γνωση της πραγματικοτης, ειναι οτι δεχτηκες να κανετε παιδι εφοσον ειχες καταλαβει οτι δεν υπηρχε μελον στην σχεση σας! Αυτο ηταν κατις που θα επρεπε να το προσεξεις.
    Απο τηναλλη, δεν θα πρεπει να ανεχτεις κανενος την κακοπροερετη κριτικη, ειδικα απο οικογενειακο σου περιβαλον οπου φανταζομαι εαν εισαι κλασικη ελληνικη οικογενεια τα κουτσομπολια δυστυχως θα εχουν κανει εναρξη!,αυτα θα πρεπει και η γονεις σου να τα αποκροουν πλεον! και να νιωθεις ξεκαθαρα οτι εισαι σωστος ανθρωπος.
    Θα ειμαι απολυτα αληθεινος μαζι σου, τα "παραμυθια" του τυπου ,δεν πειραζει μωρε θα βρεις αλλον"ειναι σαν να σε κοροηδευουν.
    Η ελληνιδα μανα αποτρεπει τον γιοκα της να κανει σοβαρη σχεση ,ποσο μαλον δεσμευση με γυναικα ,ειδη μητερα. Θα πρεπει δλδ να καταλαβεις οτι ο ερωτικος σου τομεας θα αλλαξει πολυ! Δεν θα εχουν την ιδια προωπτικη οι ανδρες απεναντι σου, δεν θα εχουν σκοπους για κατις σοβαρο και σταθερο μαζι σου οπως πριν, θα σε πλησιαζουν για τετοιο σκοπο οι ανδρες που ειναι ειδη πατεραδες. Ξερω οτι ακουγοντε σκληρα αυτα, αλλα νομιζω σου αξιζει η αληθεια! Διοτις πρεπει να παρεις αποφασεις και θα πρεπει να σου λενε την πραγματικοτητα! Καταλαβαινεις για παραδηγμα οτι λογο εγκυμοσυνης ξεχνας για κανα χρονο καθε ανδρικη ερωτικη επαφη-σχεση .
    Αν λοιπον δεν εισαι ετοιμη για ολα αυτα κανε εκτρωση! δεν ειναι ντροπη, μπορεις να ξανα κανεις παιδι με καποιον που θα σε αγαπα σοβαρα! που θα ειναι διπλα σου στους γιατρους, στα νοσοκομεια κι οτι θες σαν θα εισαι εγκυος. Ειδαλος σκεψου λιγο να τα αντυμετοπιζεις ολα αυτα μονη σου? να εισαι με την κυλια τουμπανο και να μην υπαρχει διπλα σου ενας ανδρας να σου παρεχει την ασφαλεια! θα το βλεπεις στις αλλες λεχονες γυρο σου κι θα νιωθεις καπος. Για αυτο σου λεω ξανα σκεψουτω! . , καλυτερα ειναι να το "ριξεις" χιλιες φορες αυτο παρα να το κρατησεις και να εισαι συνεχως πικραμενη, να νιωθεις τυψεις, η οτι επεσες θυμα και να λυδορεις τον εαυτο σου! το παιδι θελει πολλες ευθηνες. Μαζι με το παιδι θα πρεπει να ξαναγεννηθεις και εσυ!
    Καταλαβαίνω απόλυτα αυτα που λες και ίσως εχεις δίκιο..η αλήθεια ειναι πως θα ήθελα εναν άντρα διπλα μου ειδικά αυτή τη στιγμή που να με αγαπάει και να είναι μαζί μου να νιώθω μια ασφάλεια..να έχω κάποιον δικό μου.. αλλά δυστυχώς απετυχα! Όσο στο θέμα που είπες πως θα είναι δύσκολο απο εδώ και πέρα να βρω κάποιον άντρα που θα θέλει να κάνει κατι σοβαρό μαζί μου γνωρίζοντας οτι έχω ενα παιδί ναι ίσως να έχεις δίκιο και σε αυτό διότι συμβαίνει και το βλέπουμε συχνά όμως πίστεψε τουλάχιστον για αυτή τη στιγμή αυτό ειναι το τελευταίο που με απασχολεί διότι αν θελήσω κάποτε να φτιάξω τη ζωή μου και να είμαι με έναν άντρα θα πρέπει να βρω κάποιον που να είναι σωστός και αληθινός και να μην ξανά πέσω σε τέτοιους σαν τον προηγούμενο! Αυτό βέβαια θα δείξει στο μέλλον αν γνωρίσω κάποιον και πως θα εξελιχθεί..όποιος αγαπάει έναν άνθρωπο και θέλει να είναι μαζι του δεν τον εμποδίζει τίποτα! Όσο για την έκτρωση εγώ σαν άνθρωπος την έχω βγάλει εντελώς από το μυαλό μου..δεν θα το έκανα ποτέ...για δικούς μου και διάφορους λόγους.. ειδικά τώρα που είδα το μωράκι μου στην εξέταση που πήγα και έκανα ένιωσα τόσο υπέροχα που μου δίνει δύναμη να συνεχίσω.. ξέρω ότι θα τα καταφέρω πολυ καλά, θα το μεγαλώσω σωστοτατα και όπως έχει ανάγκη κάθε παιδί! Έχω την δύναμη να το κάνω. Όλα θα φτιάξουν το πιστεύω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ασχετως με οσα σε κατηγορει εκεινος, λες απο μονη σου οτι για τους οποιουσδηποτε λογους εχεις γεμισει νευρα και ψυχολογικα.
    εκεινος, αφου δεν κκανετε μαζι, ας παει στο καλο.
    εσυ, αφου θεωρεις οτι εχεις νευρα σε ακραιο μαλιστα βαθμο, πρεπει να βρεις τροπο να τα κοντρολαρεις και για τον εαυτο σου και για το παιδι που θα μεγαλωσεις. να πας σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει να ισορροπησεις.
    Ναι αυτό έχω σκοπό να κάνω!
    Τώρα που βγήκε από τη ζωή μου αυτός ο άνθρωπος όλα θα είναι καλύτερα!! Θα ηρεμήσει η ψυχή μου.. το μόνο που με νοιάζει είναι το μωράκι μου ...και έτσι και αλλιώς το τέλος θα ερχόταν αργά η γρήγορα γιατί αν μέναμε μαζί θα μετεφερνε στο παιδί ψυχολογικά και αυτό δεν θα το επέτρεπα ποτέ να γίνει..έχω απόλυτη ευθύνη και υποχρέωση να μεγαλώσω αυτη τη αθώα ψυχούλα πάνω από ολα ψυχικά υγιες!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    deneimaikala ! απο το μηνυμα σου δειχνες γυναικα ηθικες αρχες και μεγαλειο ψυχης!,ξερω οτι ειναι προχειρη η κριση που κανω αλλα εααν εισαι ετσι τοτες το τεκνο σου θα ειναι πολυ τηχερο που εχει μια τοσο σωστη μητερα.
    Η ζωη σου θα αλλαξει εκ των θεμελειων,δεν εννοω προς το χειροτερο ,αλλα προς το διαφορετικοτερο. Μην αυτοτιμωρείσαι,μην νιωθεις ενοχη!, αυτα που γραφεις στο θεμα σου θα πρεπει σιγα σιγα να τα ξεπερασεις. Δεν λεω οτι δεν φαιρεις ευθινη ,εννοειτε θα μπορουσες να το αποφυγεις, αλλα δεν εχει καμια πονηρη σκεψη μεσα σου τα οσα εκανες!,η αφελεια σου και η αγαπη σου σε εφεραν εδω. Απεναντιας ο προιν σου ηταν αυτος που υποκρηθει ,που σου εκρυβαι τα αληθεινα συναισθηματα του !που εφερθει τοσο ανορημα ,οχι εσυ.
    Μαζι με το τεκνο σου ειναι ευκερια να "ξανα γεεννηθεις "και εσυ!
    Οσον αφορα το θεμα του μετεπυτα ανδρικου συντροφου, δεν το ειπα για ολη σου την ζωη! αναφερομαι τα πρωτα χρονια μονο. Ειναι κατις που φανταζομαι δε εχεις αναγκη εμενα να στο πω, το καταλαβαινεις πιο σωστα εσυ.
    Ομως, στο συγκεκρημενο θεμα, υπαρχει η παρουσια της φυσικης πραξης, δρασης- αντιδρασης, δλδ υπαρχει ενα μειονεκτιμα αλλα υπαρχει κι ενα αντιστοιχο πλεονεκτυμα το οποιο ειναι στο οτι θα μπορεις ευκολα πλεον να καταλαβεις το τι θελει οποιος σε πλησιαζει! σε αντιθεση με το αν εισουν ελευθερη κι ανεφ παιδιου. Θα μπορεις και να τους "τεσταρεις"
    κι να "ξεσκαρταρεις " τους υποκρητες κι οσους θελουν εφημερη σχεση. . Ολοι οι "παραμυθαδες"πλεον επειδη η μαμα τους θα τους βαζει "χερι" θα ξεκαθαριζουν ευκολα τα πραματα γυρο σου δλδ, θα μενουν μονο οσοι πραγματικα εχουν καποιο σκοπο καλο,αυτοι που δεν υποκρινοντε, που ειναι ορημες οι σκεψεις τους.Που εχουν αληθεινα συναιισθηματα για εσενα. Οταν ομως ερθει η μερα οπως σωστα γραφεις. Τωρα ο στοχος σου ειναι αλλος .
    Τελος γιατην εκτρωση ,συγνωμη αν σε στεναχωρησα, το αναφερα μημπως ανθυταλαντευοσουν μεσα σου κι κολαγες στα ηθικα εμποδεια, με την εννοια οτι δεν ειναι κατις τοσο τρομερα κακο! οτι θα μπορουσες να το κανεις οπωςχιλιαδες αλλες κοπελες. Απο την στιγμη ομως που μεσα σου ειναι ξεκαθαρα τα πραματα, που θες πολυ να το κρατησεις τοτες συγχαρητήρια και 1000 μπραβο σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    κοίτα την υγεία σου, αυτό είναι που έχει προτεραιότητα.
    δεν σου λέω κάτι καινούργιο.
    βάλε όρια.
    γιατί να σε κρίνουν εγώ δεν κατάλαβα. αλλά δεν πειράζει.
    τα καλύτερα απο δω και πέρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Εφοσον εχεις αποφασησει να κρατησεις το μωρακι σου και να πορευτειτε μαζι στη ζωη πλεον αλλαζει ολη σου η κοσμοθεωρια . Ετσι και αλλιως θα ησουν ενα αξιο πλασμα καθως βιωσες την απορρηψη και την στηλιτευση απο εναν ανθρωπο που εμπιστευτηκες και ομως βγηκες νικητρια , αλλα τωρα θα εχεις ενα δικο σου πλασμα να σε αγαπαει και να το αγαπας εφορου ζωης , και αυτο ειναι κατι υπεροχο . Καλυτερα που απομακρυνθηκε απο μονος του , σιγα σιγα θα βρεις την ηρεμια που χρειαζεσαι ωστε να φερεις σε περας την εγκυμοσυνη σου αλλα και την ανατροφη του παιδιου σου . Δεν θα ακους και θα σε ενδιαφερει τιποτα απο τους κακεντρεχεις εκει εξω που δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν στη μιζερη ζωη τους περα απο το σχολιαζουν ανθρωπους που αγγιζουν με ομορφια τη ζωη . Εισαι τυχερη καθως εμεινε το καλυτερο μερος ενος ηδη πεθαμενου ερωτα . Απο εκει και περα ολοι θα βρειτε το δρομο σας . Ειμαι σιγουρη οτι εκει εξω υπαρχει ο αντρας που θα πλαισιωσει ερωτικα και συναισθηματικα τη ζωη και την ευτυχια σου , να σημειωσω σε αντιπαραθεση με τον συνφορουμιτη Γιωργο , οτι ειμαι απο τις μητερες που δεν ειχαν κανενα προβλημα οι δυο μου γιοι να μου φερουν νυφη με ενα παιδι εκτος γαμου , ισα ισα θα ενοιωθα περιφανη που αγαπησαν και προστατεψαν με την αγαπη και τον ερωτα τους μια γυναικα που με κοπο εφερε στη ζωη και μεγαλωσε μονη της ενα παιδι . Και πιστεψε με , στη συγχρονη εποχη που ζουμε , εχει πολλες σαν εμενα εκει εξω .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Έχω καταστρέψει τον εαυτό μου..την ψυχή μου.. όλααα με όσα ανέχτηκα τόσο καιρό καταστρέφοντας με και γεμίζοντας τον εαυτό μου ψυχολογικα και καταλήγοντας νευρικια σε σημείο απελπισίας για να είναι οι άλλοι καλά! Είμαι αρραβωνιασμένοι 2 χρόνια και δεν τα πήγαμε καθόλου καλά ειδικά τον τελευταίο χρόνο, συνέχεια με χώριζε έλεγε λόγια που με πλήγωναν και με έκαναν να νιώθω σκουπίδι και μετά ερχόταν και μου κλεγοταν ότι θα αλλάξει και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα και εγώ η ηλίθια τον λυπομουν και ξανά γύριζα! Ώσπου πριν 3 μήνες έμεινα έγκυος από αυτόν τον άνθρωπο και το αστείο είναι ότι ήθελε να κάνουμε ένα παιδί...και τώρα ξανά βιώνω τα ίδια...με χώρισε πάλι και αδιαφορεί εντελώς ακόμα και για το παιδί!! Έγινε χαμός σήμερα με τους γονείς μου και τους είπε ότι τελειώσαμε οριστικά και ότι από δω και πέρα θα αναλάβει απλώς τα έξοδα για το παιδί ! Και το χειρότερο; Ρίχνει το φταίξιμο σε εμένα ότι εγώ φταίω που χωρίσαμε επειδή έχω συνέχεια νεύρα ενώ εκείνος με την συμπεριφορά του με έχει καταντήσει έτσι!! Νιώθω αηδία πλέον για αυτόν τον άνθρωπο...και τελείωσα μαζί του γιατί πλέον έχω να κάνω με μια αθώα ψυχή και δεν θα το φορτώσω ψυχολογικα επειδή εκείνος είναι να μην πω ...! Δεν είμαι καθόλου καλά ....γιατί κάποιοι άνθρωποι να σε καταστρέφουν τόσο άσχημα ενώ δεν το αξίζεις και τους έχεις φερθεί άψογα;;;
    Το μωρο σου απο εδω και περα θα ειναι προτεραιοτητα σου .
    Δεν θα ειναι ευκολα τα πραγματα αλλα θα φροντισεις εσυ απο εδω και περα να γινουν .Προσπάθησε να διωξεις την τοξικοτητα απο την ζωη σου ,να ηρεμήσεις και να αποκτήσεις δύναμη γιατί εχεις αγώνα μπροστά σου ..
    Ο πατερας του παιδιού αν δεν εχει μαθει να σεβεται εως τωρα την γυναίκα που ειναι τοσο καιρο μαζι της και μαλιστα την επελεξε για μανα του παιιδιου του να παει στο καλο ..

    Ετσι απλα ...το μωρακι σου δεν φταιει σε τιποτα να εχει αυτη την αντιμετωπιση, γιατι ηρεμία μαζι δεν θα εχετε και εκεινο ειναι που θα γινεται αποδέκτης ολων αυτων ..

    Ειλικρινα δεν ξερω που εισαι αλλα αν χρειαζεσαι το οτιδηποτε απο στήριξη για το μωρο σου ή για εσενα ειμαι εδω .Οτιδηποτε προκυψει με την εγκυμοσυνη σου και σε προβληματιζει θελω να ξερεις οτι μπορεις να τα πεις εδω και πιστεψε δεν θα τολμησει κανενας να σε κρινει ..

    Και φυσικα ιδεες για εκτρωσεις και μ@λ@κι@ς ,το λεω ετσι χύμα ,σορυ κιολας ,απλα τις πετα ....

    Κοιτα να ηρεμησεις μονο και βρες την θετικοτητα μεσα σε ολο αυτο !

    Να μας λες νεα σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αγαπιτη deneimaikala , ευχομαι σιγα σιγα να αποβαλεις απο πανω σου τις οποιες υπερβολικες τυψεις νιωθεις ! να σταματησεις να αυτομαστιγωνεσαι! Ισως να αρχισεις σιγα σιγα να ξανα "ψαχνεις" μεσα σου τα προτεριματα σου, τις αρετες σου και να τις εξασκησεις ξανα, ωστε να αναβαθμηστουν.
    Οσο για το θεμα εγκυμοσυνης θα στο ξανα πω, οτι εαν υπαρχει μεσα σου ενδιασμος η εκτρωση δεν ειναι τρομερο και κατις το πολυ κακο.Πλεον η ιατρικη εχει προχωρησει παρα πολυ ,δεν υπαρχουν οι φοβοι του παρελθωντος οπου οι τραυματισμοι και τα ατυχηματα λογο προχειροτητας ειχαν μερικες φορες αποτελεσμα να μην μπορει να ξανα κανει παιδι .Αν ομως το θες πραγματικα μπραβο σου, να το δεις θετικα ,οτι θα φαιρεις εναν νεο ανθρωπο στη ζωη! οπου ομως δεν εισαι μοναδικη για αυτο το μωρο, θα πρεπει να εχεις σχεσεις με τον προιν σου αφου ειναι πατερας του, εχει δικαιωματα! αρα θα πρεπει να βρειτε μια ειρινηκη συνυπαρξη για το καλο του τεκνου σας. Φυσικα ο καθε ενας σας θα εχει τη ζωη του, αυτος λογικα θα βρει μια αλλη κοπελα και εσυ καποια μερα εναν αλλο ανδρα .Ομως πρεπει να μιλατε χαρη του παιδιου σας. Δεν ξερω αν θα δεχτει αυτος να βρεις εσυ αλλον ανδρα ,να ζει δλδ το παιδι του με αλλον ανδρα στο σπιτι, αλλα νομιζω οτι εαν αυτος αποκατασταθει και σηζει με αλλη κοπελα ,ποσο μαλον αν κανει οικογενεια θα μπορουσες με ευγενια και με σεβασμο να τον πησεις και να το δεχτει. Μακαρι διοτις ειναι κριμα να μη σε αφησει να ξανα ερωτευθεις! το αξιζεις οως ολες οι κοπελες του κοσμου!

Similar Threads

  1. Μία βοήθεια από κάποιον που θα καταλάβει και δε θα κρίνει
    By SeaGull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 62
    Last Post: 05-03-2018, 04:50
  2. απλα καποιος να καταλαβει...
    By xtina990 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 40
    Last Post: 26-02-2013, 17:25
  3. Replies: 37
    Last Post: 17-05-2012, 20:50
  4. Ο ΑΡΗΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2011, 19:32
  5. Οταν σε κατηγορούν άδικα
    By nikik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2009, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •