Πολύ δυνατός στιγμιαίος πόνος στο στο στήθος - τεράστιος φόβος θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300

    Πολύ δυνατός στιγμιαίος πόνος στο στο στήθος - τεράστιος φόβος θανάτου

    Καλησπέρα, χρειάζομαι πολύ την βοήθεια σας...
    Παλεύω με την αγχωδη διαταραχή περίπου 4 χρόνια, με μεγάλη αδυναμία στημ αρρωστοφοβια.

    Είμαι σε μια φάση που έχω μέρες πολύ καλές και κάποιες δύσκολες, μετά από μακρά περίοδο μόνο δύσκολων ημερων.

    Ένιωσα προ ολίγου 3 πολύ δυνατές σούβλιες, 2 στο στήθος και μια στην πλατη.
    Εχω φοβηθεί πάρα πολύ, νόμιζα ότι θα πεθανω, και τώρα το νομίζω. Φοβάμαιξπως παθαίνω καρδιά, έχω περάσει πρόσφατα κοβιντ ωστόσο έκανα καρδιολόγο ελεγχο μετά τον κορωνοιο και δεν μου είπαν κάτι.

    Μπορει κάποιος ναε βοηθήσει; το έχει πάθει κάποιος; είναι πολύ τρομακτικό γιατί ήταν πολύ πολύ έντονο.

    Να σημειώσω επίσης πως έχω μια '' νεύρωση '' με την ανάσα, σαν να έχω χαλάσει τον ακούσιο μηχανισμό της αναπνοής μου, και όλη την ώρα κάνω ένα πράγμα σαν αναστεναγμό για να πάρω βαθειά ανάσα που να με χορταίνει αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα, και αυτό μου δημιουργεί άγχος και το κάνω ξανά κ ξανά με αποτέλεσμα να έχω κάποιες φορές πόνους στο στήθος από τον αέρα που μαζεύεται, αλλά καμία σχέση με τον τωρινό..


    Σας παρακαλώ, αν μπορείτε δώστε μου μια απάντηση γιατί σε μια ώρα δουλεύω και έχω πανικόβληθει τόσο μα τόσο πολύ

  2. #2
    Αυτό που αναφέρεις με την ανάσα μου συμβαίνει εδώ και 3χρόνια και είναι πολύ βασανιστικό...
    Τώρα το άλλο που λες δε το έχω πάθει οπότε δεν μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία...
    Από την στιγμή όμως που λες ότι πρόσφατα έχεις δει γιατρό ίσως πρέπει να ξανασκεφτεις την περίπτωση να είναι ψυχοσωματικο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Αυτό που αναφέρεις με την ανάσα μου συμβαίνει εδώ και 3χρόνια και είναι πολύ βασανιστικό...
    Τώρα το άλλο που λες δε το έχω πάθει οπότε δεν μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία...
    Από την στιγμή όμως που λες ότι πρόσφατα έχεις δει γιατρό ίσως πρέπει να ξανασκεφτεις την περίπτωση να είναι ψυχοσωματικο...
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σχετικά με το πρόβλημα αυτό με την ανάσα σου, μπορείς να μου πεις περισσότερα γιατί ίσως εισαι ο πρώτος άνθρωπος που βρίσκω που το έχει όσο και εγώ...

    Έχεις εξεταστεί ποτέ; έχεις κάποιο τροπο αντιμετωπίσης; ισως αν δεν σε κουράζω θα μπορούσες να μου το περιγράψεις; πως το βιώνεις;

  4. #4
    Δε με κουράζεις, μην ανησυχείς!
    Δεν έχω απευθυνθεί σε γιατρό για το συγκεκριμένο πρόβλημα, διότι κάθε φορά που λίγο χαλαρώνω φεύγει από μόνο του και έτσι κατάλαβα ότι δεν έχω κάτι παθολογικό... Νιώθω κι εγώ σαν, ενώ αναπνέω βαθιά δε μπορεί να φτάσει η αναπνοή μου στο σημείο που πρέπει για να νιώσω πως μου φτάνει το οξυγόνο...νιώθω ζαλάδα και νομίζω πως θα λιποθυμήσω...
    Και μετά προσπαθώ πάλι να αναπνεύσω και γίνεται χειρότερο... Δε μπορώ να ηρεμήσω μέχρι να τα καταφέρω, και πολλές φορές αυτό είναι δύσκολο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα, χρειάζομαι πολύ την βοήθεια σας...
    Παλεύω με την αγχωδη διαταραχή περίπου 4 χρόνια, με μεγάλη αδυναμία στημ αρρωστοφοβια.

    Είμαι σε μια φάση που έχω μέρες πολύ καλές και κάποιες δύσκολες, μετά από μακρά περίοδο μόνο δύσκολων ημερων.

    Ένιωσα προ ολίγου 3 πολύ δυνατές σούβλιες, 2 στο στήθος και μια στην πλατη.
    Εχω φοβηθεί πάρα πολύ, νόμιζα ότι θα πεθανω, και τώρα το νομίζω. Φοβάμαιξπως παθαίνω καρδιά, έχω περάσει πρόσφατα κοβιντ ωστόσο έκανα καρδιολόγο ελεγχο μετά τον κορωνοιο και δεν μου είπαν κάτι.

    Μπορει κάποιος ναε βοηθήσει; το έχει πάθει κάποιος; είναι πολύ τρομακτικό γιατί ήταν πολύ πολύ έντονο.

    Να σημειώσω επίσης πως έχω μια '' νεύρωση '' με την ανάσα, σαν να έχω χαλάσει τον ακούσιο μηχανισμό της αναπνοής μου, και όλη την ώρα κάνω ένα πράγμα σαν αναστεναγμό για να πάρω βαθειά ανάσα που να με χορταίνει αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα, και αυτό μου δημιουργεί άγχος και το κάνω ξανά κ ξανά με αποτέλεσμα να έχω κάποιες φορές πόνους στο στήθος από τον αέρα που μαζεύεται, αλλά καμία σχέση με τον τωρινό..


    Σας παρακαλώ, αν μπορείτε δώστε μου μια απάντηση γιατί σε μια ώρα δουλεύω και έχω πανικόβληθει τόσο μα τόσο πολύ
    Δεν ειμαι ειδικος αλλα μου ακουγεται και λιγο ψυχοσωματικο αυτο αλλα απτην στιγμη
    που εκανες εξετασεις και εισαι κομπλε δεν θα πρεπε να σε αγχωνει παραπανω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Δε με κουράζεις, μην ανησυχείς!
    Δεν έχω απευθυνθεί σε γιατρό για το συγκεκριμένο πρόβλημα, διότι κάθε φορά που λίγο χαλαρώνω φεύγει από μόνο του και έτσι κατάλαβα ότι δεν έχω κάτι παθολογικό... Νιώθω κι εγώ σαν, ενώ αναπνέω βαθιά δε μπορεί να φτάσει η αναπνοή μου στο σημείο που πρέπει για να νιώσω πως μου φτάνει το οξυγόνο...νιώθω ζαλάδα και νομίζω πως θα λιποθυμήσω...
    Και μετά προσπαθώ πάλι να αναπνεύσω και γίνεται χειρότερο... Δε μπορώ να ηρεμήσω μέχρι να τα καταφέρω, και πολλές φορές αυτό είναι δύσκολο...
    Ρε συ και εγώ το έχω σε απελπιστικα μεγάλο βαθμό,ειδικά σήμερα περνάω πολύ ασχημα.
    Το έχεις καθε μέρα όμως ; Η σου φεύγει και σου έρχεται ; Πώς ακριβώς το βιώνεις εγώ από εχθές είμαι πολύ χάλια ,δεν μπορώ να πάρω ανάσα συνεχόμενα
    Μόνο όταν κοιμάμαι Ηρεμω που και στον ύπνο μπορεί να τύχει και να σηκωθώ και να προσπαθώ να ανασαίνω πάλι

  7. #7
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Ρε συ και εγώ το έχω σε απελπιστικα μεγάλο βαθμό,ειδικά σήμερα περνάω πολύ ασχημα.
    Το έχεις καθε μέρα όμως ; Η σου φεύγει και σου έρχεται ; Πώς ακριβώς το βιώνεις εγώ από εχθές είμαι πολύ χάλια ,δεν μπορώ να πάρω ανάσα συνεχόμενα
    Μόνο όταν κοιμάμαι Ηρεμω που και στον ύπνο μπορεί να τύχει και να σηκωθώ και να προσπαθώ να ανασαίνω πάλι
    Πριν από 3 ακριβώς χρόνια που ξεκίνησε κάθε μέρα όλη μέρα κι εγώ δε μπορούσα να ηρεμήσω... κι έξω που έβγαινα δε σταματούσε, με κοιτούσαν οι άνθρωποι τρομαγμένοι γιατί φαινόταν σαν να παθαίνω κρίση πανικού
    Εμένα τόσο έντονα μου κράτησε κανένα εξάμηνο και από τότε εμφανίζεται μόνο σε περιόδους μεγάλου άγχους, αλλά ευτυχώς δεν ήταν ξανά τόσο έντονο όσο στην αρχή και φεύγει σύντομα
    Όταν όμως τυχαίνει να με πιάσει πάλι κι εμένα ακόμα και στον ύπνο που λες κι εσύ μπορεί να γίνεται
    Εσύ πόσο καιρό το 'εχεις ;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Πριν από 3 ακριβώς χρόνια που ξεκίνησε κάθε μέρα όλη μέρα κι εγώ δε μπορούσα να ηρεμήσω... κι έξω που έβγαινα δε σταματούσε, με κοιτούσαν οι άνθρωποι τρομαγμένοι γιατί φαινόταν σαν να παθαίνω κρίση πανικού
    Εμένα τόσο έντονα μου κράτησε κανένα εξάμηνο και από τότε εμφανίζεται μόνο σε περιόδους μεγάλου άγχους, αλλά ευτυχώς δεν ήταν ξανά τόσο έντονο όσο στην αρχή και φεύγει σύντομα
    Όταν όμως τυχαίνει να με πιάσει πάλι κι εμένα ακόμα και στον ύπνο που λες κι εσύ μπορεί να γίνεται
    Εσύ πόσο καιρό το 'εχεις ;;
    Καλησπέρα το έχω περίπου 4 χρόνια. Από μικρή θυμάμαι κατά καιρούς να αναστεναζω συχνά αλλά καμία σχεση με αυτό.

    Έχω κάνει 2 φορές καρδιολογικό έλεγχο και 2 έχω επισκεφθεί πνευμονολογο γιατί ήμουν πεπεισμενη πως έχω κάτι κακο.δεν βρήκαν κάτι ,και ειχα μια προσωρινή ανακούφιση .

    Αυτό με την ανάσα μου,το είχα 7 μήνες καθημερινά και κατόπιν είχα ξέρω γω 2, δύο εβδομαδες αρκετά καλά και 3 μήνες συνεχόμενα πάλι προβλημα.
    Όταν είμαι καλά , προσπαθώ και πάλι να πάρω την μεγάλη ανάσα ας πούμε ,μόνο που το κάνω λιγότερο συχνά από ότι συνήθως και τις περιόδους που είναι καλά ,μου βγαίνουν οι περισσότερες ανάσες.

    Τον Μάρτιο κόλλησα κορωνοιο, κατόπιν εξετάστηκα από παθολόγο και καρδιολόγο συμφωνας το πρωτόκολλο και επίσης δεν βρήκαν κάτι. Από τότε και μετα μου είχε περάσει εντελώς ,πρώτη φορά στα 4 χρόνια που είχα ενα Μηνα free.

    Ωστόσο επέστρεψε και άσχημα ,εχθές ήμουν πολύ χάλια στη δουλειά ,ένιωθα σε κάθε ανάσα ότι θα σκάσω.
    Κάπου το μεσημέρι κατάφερα να το περιορίσω αλλά όχι να μην το έχω ,απλά να μη φοβάμαι πάρα πάρα πολύ.
    Γύρισα σπίτι και είπα ,θα πάω για τρέξιμο. Πρέπει να αποδείξω στον εαυτο μου ότι είμαι καλά.
    Πολύ χαλαρό τρέξιμο εννοείται .

    Το βράδυ λίγο πριν κοιμηθώ ,ξεκίνησα να νιώθω ταχυκαρδία στο λαιμο μου,κάτω από το μήλο του Αδάμ ,στο κέντρο.ενιωθα ότι θα πνίγω.

    Με νύχια και δόντια σταμάτησα όλο αυτό που θα ξεκίναγε στο μυαλο μου και μπήκα να κάνω ντουζ.
    Κοιμήθηκα ,μόνο που σήμερα που ήρθα στη δουλειά ένιωσα πάλι αυτό το πραγμα με τους παλμούς και θόλωσε η οραση μου,ένιωσα πραγματικά ότι θα λυποθιμησω ... Μετά ανέβηκαν οι παλμοί μου έκανα λίγη ώρα να συνέλθω .

    Όλα αυτα, με κάνουν να σκεφτομαι μήπως δεν είναι το άγχος μου και έχω όντως κάτι κακο που εκδηλώνεται , ή μήπως δεν είδε κάτι ο γιατρός στην καρδιά,δεν ξέρω τι να πω .

    Αυτο δεν το έχω ξαναπάει να νιώθω τους παλμούς τόσο δυνατά στη βάση του λαιμού,σας έχει συμβεί;

Similar Threads

  1. Πονος στο στηθος
    By marimar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-02-2021, 19:45
  2. Πονος στο στηθος
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-01-2020, 19:03
  3. επιστροφες καταστροφες κ ενας τεραστιος πονος.
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 15-01-2016, 18:23
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 14:04
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 12:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •