Μυθομανία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13

    Μυθομανία

    Καλησπέρα! Καταρχάς συγνώμη αν το θέμα αυτό δεν ταιριάζει με την κατηγορία διαταραχές προσωπικότητας, δεν είμαι ειδικός ψυχικής υγείας και δεν ήξερα που να το εντάξω. Θέλω να μιλήσω για ένα συγκεκριμένο περιστατικό που πιστεύω πως είναι σοβαρό και όχι για το θέμα της μυθομανίας γενικότερα για το οποίο έχω ήδη βρει κάποιες πληροφορίες. Αφορά μια κοπέλα που την ξέρω από τα σχολικά μου χρόνια. Θα την πω Μ. Εγώ, η Μ και μια άλλη πολύ αξιόλογη κοπέλα ήμασταν μια παρέα στα πρώτα χρόνια του γυμνασίου. Μετά από την δευτέρα γυμνασίου η άλλη κοπέλα της παρέας (με την οποία τότε κάναν περισσότερη παρέα από ότι εγώ με την Μ) άρχισε να την αποφεύγει. Μετά έκανε παρέα μαζί μου και έλεγε από ότι θυμάμαι μια ιστορία που και καλά την κολλήσαν στον τοίχο και της μίλαγαν άσχημα δύο κοπέλες εκ των οποίων για την μια έχω πολύ καλή γνώμη και δεν την είχα ικανή για κάτι τέτοιο. Γενικά έλεγε πράγματα, παιδάκι και εγώ τα πίστευα. Αρχές λυκείου σπάσαμε χωρίς ιδιαίτερο λόγο απλά άλλαξα σχολείο και το πράγμα κύλησε φυσικά προς τα εκεί. Όταν τελείωσα την πρώτη λυκείου ήμουν σε μια παρέα που ήταν και η Μ, όλα κυλούσαν καλά μέχρι που μια μέρα μια κοπέλα μας κατηγόρησε ανοιχτά για διάφορα πράγματα εναντίον της που εμείς δεν είχαμε ιδέα και από εκεί και πέρα έκανε παρέα μόνο με την Μ, που μετά από λίγο καιρό έσπασε και μαζί της. Όλα αυτά που ανέφερα είναι ένα παιδικό υπόβαθρο μόνο και μόνο για να εξηγήσω πως το πράγμα προυπήρχε και μετά ξέφυγε. Θα πω αρχικά πως έκανε διάφορες σχέσεις από τέλη γυμνασίου που φυσικά πάντα είχαν άδοξο τέλος παρουσιάζοντας την ίδια ως θύμα, αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι πως ποτέ δεν έφερνε να γνωρίσω αυτόν τον άνθρωπο που ήταν μαζί εκείνη την περίοδο με την έννοια ότι από 19 χρονών που άρχισε και εμένα η ερωτική μου ζωή πάντα ήθελα να γνωρίσω τον σύντροφο μου στους φίλους μου και το θεωρώ κάτι φυσιολογικό. Κολλήσαμε πολύ μεταξύ μας τέλος λυκείου. Μου μιλούσε συνεχώς για μια κοπέλα με την οποία έκανε η Μ παρέα, που εγώ δεν την ήξερα προσωπικά, την είχα δει απλά 1-2 φορές. Μου έλεγε πολύ βαριά πράγματα για την σχέση της και την οικογένεια της. Γενικά είχα ψιλιαστεί πράγματα και από άλλα που μου έλεγε μα αυτό στάθηκε αφορμή. Έμαθα λοιπόν από άλλον που ήξερε αυτή την κοπέλα για την οποία μιλούσε έτσι ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Αρχικά προσπάθησα να απομακρυνθώ χωρίς να πω τίποτα άλλα κολλούσε και βρήκα με ήρεμο τρόπο μια χαζή δικαιολογία να την κόψω λέγοντας της πως δεν θέλω πλέον να κάνουμε στενή παρέα αλλά αν έχεις πρόβλημα είμαι εδώ για εσένα. Αυτή η παρέα δεν κράτησε πάνω από 6 μήνες και προφανώς για να μιλάει έτσι για την άλλη φαντάζομαι τι θα είχε πλάσει για εμένα. Λίγους μήνες αργότερα, ήμουν πρώτο έτος όταν πέθανε ένας άνθρωπος που κατά κάποιον τρόπο ήταν σημαντικός για εμένα και επειδή μένουμε σε κωμόπολη το έμαθε η Μ και με πλησίασε για συμπαράσταση. Εγώ ήμουν πολύ ευάλωτη συναισθηματικά λόγω πένθους οπότε κατάφερνε να βρισκόμαστε και μου έλεγε ότι δήθεν ήξερε τι και πως και γιατί έγινε το τροχαίο που πέθανε αυτός ο άνθρωπος και μου έλεγε διάφορες μυθοπλασίες. Γενικώς λέει και white lies και black lies. Όταν μετά από 15 περίπου μέρες πένθους άρχισα να συνέρχομαι, συνειδητοποίησα τι προσπαθεί να κάνει. Με παίρνει μια μέρα για να μου πει μια είδηση για το τροχαίο (το συγκεκριμένο όντως ίσχυε) και μου λέει μετά "Θες να συνεχίσουμε παρέα ή ακόμα έχεις αυτό το πρόβλημα;" (το πρόβλημα εννοούσε ότι δεν ήθελα για δικούς μου λόγους να κάνω παρέα μαζί της όπως της είχα πει λίγους μήνες πριν). Εκεί πάτησε νεύρο και της λέω με αυστηρό τρόπο ότι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, με όλους τους άλλους φίλους μου έχω συνεχίσει κανονικά παρέα, η μόνη που έχω κόψει είναι αυτή και αυτό κάτι σημαίνει. Δεν το περίμενε μου πε καληνύχτα και το κλείσαμε. Ευτυχώς από τότε μέχρι σήμερα έχουν περάσει 5 χρόνια και την έχω δει 2-3 φορές και ανταλλάξαμε κάποια τυπικά. Όποτε την έβλεπα μου έλεγε κάτι τρελές ιστορίες τύπου ότι ήρθαν έξω από την σχολή της από εταιρία και της ζητούσαν να δουλέψει γι αυτούς διότι ήταν πολύ καλή. Ανοησίες δηλαδή. Δεν ασχολήθηκα ξανά, ήξερα αυτό το άτομο έχει πρόβλημα. Εγώ από τέλη λυκείου είχα μια άλλη πολύ καλή φίλη η οποία έκανε παρέα και με την Μ. Την άλλη κοπέλα (θα την πω Ζ) την είχα προειδοποιήσει ότι η Μ έχει πρόβλημα, αλλά δεν της είπα να μην την κάνει παρέα, δεν γίνομαι ποτέ παρεμβατική. Η Ζ κάποια στιγμή μετά το δεύτερο μου έτος σταμάτησε να με κάνει παρέα, και αφού είδα πως έκοψε δεν πίεσα και εγώ από την πλευρά μου γιατί είμαι της άποψης όποιος θέλει να φύγει, το κάνει ελεύθερα και για δικούς του λόγους. Δεν μου ήρθε στο μυαλό πως την είχε επηρεάσει η Μ, διότι δεν της έδινα καμία σημασία πλέον. Την Τρίτη που μας πέρασε μου ήρθε στο μυαλό στιγμιαία να επικοινωνήσω με την Ζ να δω τι κάνει, με την οποία 3 χρόνια δεν είχαμε ανταλλάξει κουβέντα, και το έκανα με ένα μήνυμα. Ήθελε και η Ζ να μιλήσει μαζί μου, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου είπε το αναμενόμενο ότι η Μ της έβαζε λόγια για μένα και ότι γενικά πως προσπάθησε να την αποκόψει από πολλά άτομα. Μου είπε συγνώμη που την άκουσε ενώ την είχα προειδοποιήσει και ότι ήθελε να μου στείλει αλλά ντρεπόταν. Μου είπε πως έμαθε από άτομο στον χώρο εργασίας που έκανε πρακτική η Μ πως την απέλυσαν από την πρακτική της (πρώτη φορά ακούω να απολύουν άτομο από την πρακτική του) λόγω απρεπούς ενδυμασίας και αντιεπαγγελματικής συμπεριφοράς. Κοινώς καμένο χαρτί. Η ειρωνεία είναι ότι όποτε έβλεπα την Μ τυχαία διατυμπάνιζε πως πήρε το πτυχίο της και ήταν πολύ καλή και δεν ξέρω εγώ τι. Τα τελευταία 5 χρόνια δεν με ενδιέφερε καθόλου αυτό το άτομο, το είχα απομακρύνει ωραία και κοφτά, απλά τώρα που μίλησα με την Ζ μου ξαναήρθαν αυτά στο μυαλό. Με ενδιαφέρει να προσεγγίσω την συγκεκριμένη περίπτωση από ψυχολογικής σκοπιάς, καθώς ξέροντας αυτό το άτομο θεωρώ πως δεν τα κάνει από κακία. Αυτό είπαμε και με την Ζ, ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Συν το ότι θυματοποιείται πάρα πολύ, σαν ένα βασικό χαρακτηριστικό τέτοιων διαταραχών. Φυσικά δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση για να την βοηθήσω, αν βοηθηθεί θα το κάνει από μόνη της, και αφού καταλάβει αρχικά πως έχει πρόβλημα. Απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι όντως τόσο σοβαρό όσο το βλέπω και αν η αντιμετώπιση μου να της μιλάω αν τύχει τυπικά και να κουνάω καταφατικά το κεφάλι σε ότι λέει είναι σωστή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Καλησπέρα! Καταρχάς συγνώμη αν το θέμα αυτό δεν ταιριάζει με την κατηγορία διαταραχές προσωπικότητας, δεν είμαι ειδικός ψυχικής υγείας και δεν ήξερα που να το εντάξω. Θέλω να μιλήσω για ένα συγκεκριμένο περιστατικό που πιστεύω πως είναι σοβαρό και όχι για το θέμα της μυθομανίας γενικότερα για το οποίο έχω ήδη βρει κάποιες πληροφορίες. Αφορά μια κοπέλα που την ξέρω από τα σχολικά μου χρόνια. Θα την πω Μ. Εγώ, η Μ και μια άλλη πολύ αξιόλογη κοπέλα ήμασταν μια παρέα στα πρώτα χρόνια του γυμνασίου. Μετά από την δευτέρα γυμνασίου η άλλη κοπέλα της παρέας (με την οποία τότε κάναν περισσότερη παρέα από ότι εγώ με την Μ) άρχισε να την αποφεύγει. Μετά έκανε παρέα μαζί μου και έλεγε από ότι θυμάμαι μια ιστορία που και καλά την κολλήσαν στον τοίχο και της μίλαγαν άσχημα δύο κοπέλες εκ των οποίων για την μια έχω πολύ καλή γνώμη και δεν την είχα ικανή για κάτι τέτοιο. Γενικά έλεγε πράγματα, παιδάκι και εγώ τα πίστευα. Αρχές λυκείου σπάσαμε χωρίς ιδιαίτερο λόγο απλά άλλαξα σχολείο και το πράγμα κύλησε φυσικά προς τα εκεί. Όταν τελείωσα την πρώτη λυκείου ήμουν σε μια παρέα που ήταν και η Μ, όλα κυλούσαν καλά μέχρι που μια μέρα μια κοπέλα μας κατηγόρησε ανοιχτά για διάφορα πράγματα εναντίον της που εμείς δεν είχαμε ιδέα και από εκεί και πέρα έκανε παρέα μόνο με την Μ, που μετά από λίγο καιρό έσπασε και μαζί της. Όλα αυτά που ανέφερα είναι ένα παιδικό υπόβαθρο μόνο και μόνο για να εξηγήσω πως το πράγμα προυπήρχε και μετά ξέφυγε. Θα πω αρχικά πως έκανε διάφορες σχέσεις από τέλη γυμνασίου που φυσικά πάντα είχαν άδοξο τέλος παρουσιάζοντας την ίδια ως θύμα, αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι πως ποτέ δεν έφερνε να γνωρίσω αυτόν τον άνθρωπο που ήταν μαζί εκείνη την περίοδο με την έννοια ότι από 19 χρονών που άρχισε και εμένα η ερωτική μου ζωή πάντα ήθελα να γνωρίσω τον σύντροφο μου στους φίλους μου και το θεωρώ κάτι φυσιολογικό. Κολλήσαμε πολύ μεταξύ μας τέλος λυκείου. Μου μιλούσε συνεχώς για μια κοπέλα με την οποία έκανε η Μ παρέα, που εγώ δεν την ήξερα προσωπικά, την είχα δει απλά 1-2 φορές. Μου έλεγε πολύ βαριά πράγματα για την σχέση της και την οικογένεια της. Γενικά είχα ψιλιαστεί πράγματα και από άλλα που μου έλεγε μα αυτό στάθηκε αφορμή. Έμαθα λοιπόν από άλλον που ήξερε αυτή την κοπέλα για την οποία μιλούσε έτσι ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Αρχικά προσπάθησα να απομακρυνθώ χωρίς να πω τίποτα άλλα κολλούσε και βρήκα με ήρεμο τρόπο μια χαζή δικαιολογία να την κόψω λέγοντας της πως δεν θέλω πλέον να κάνουμε στενή παρέα αλλά αν έχεις πρόβλημα είμαι εδώ για εσένα. Αυτή η παρέα δεν κράτησε πάνω από 6 μήνες και προφανώς για να μιλάει έτσι για την άλλη φαντάζομαι τι θα είχε πλάσει για εμένα. Λίγους μήνες αργότερα, ήμουν πρώτο έτος όταν πέθανε ένας άνθρωπος που κατά κάποιον τρόπο ήταν σημαντικός για εμένα και επειδή μένουμε σε κωμόπολη το έμαθε η Μ και με πλησίασε για συμπαράσταση. Εγώ ήμουν πολύ ευάλωτη συναισθηματικά λόγω πένθους οπότε κατάφερνε να βρισκόμαστε και μου έλεγε ότι δήθεν ήξερε τι και πως και γιατί έγινε το τροχαίο που πέθανε αυτός ο άνθρωπος και μου έλεγε διάφορες μυθοπλασίες. Γενικώς λέει και white lies και black lies. Όταν μετά από 15 περίπου μέρες πένθους άρχισα να συνέρχομαι, συνειδητοποίησα τι προσπαθεί να κάνει. Με παίρνει μια μέρα για να μου πει μια είδηση για το τροχαίο (το συγκεκριμένο όντως ίσχυε) και μου λέει μετά "Θες να συνεχίσουμε παρέα ή ακόμα έχεις αυτό το πρόβλημα;" (το πρόβλημα εννοούσε ότι δεν ήθελα για δικούς μου λόγους να κάνω παρέα μαζί της όπως της είχα πει λίγους μήνες πριν). Εκεί πάτησε νεύρο και της λέω με αυστηρό τρόπο ότι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, με όλους τους άλλους φίλους μου έχω συνεχίσει κανονικά παρέα, η μόνη που έχω κόψει είναι αυτή και αυτό κάτι σημαίνει. Δεν το περίμενε μου πε καληνύχτα και το κλείσαμε. Ευτυχώς από τότε μέχρι σήμερα έχουν περάσει 5 χρόνια και την έχω δει 2-3 φορές και ανταλλάξαμε κάποια τυπικά. Όποτε την έβλεπα μου έλεγε κάτι τρελές ιστορίες τύπου ότι ήρθαν έξω από την σχολή της από εταιρία και της ζητούσαν να δουλέψει γι αυτούς διότι ήταν πολύ καλή. Ανοησίες δηλαδή. Δεν ασχολήθηκα ξανά, ήξερα αυτό το άτομο έχει πρόβλημα. Εγώ από τέλη λυκείου είχα μια άλλη πολύ καλή φίλη η οποία έκανε παρέα και με την Μ. Την άλλη κοπέλα (θα την πω Ζ) την είχα προειδοποιήσει ότι η Μ έχει πρόβλημα, αλλά δεν της είπα να μην την κάνει παρέα, δεν γίνομαι ποτέ παρεμβατική. Η Ζ κάποια στιγμή μετά το δεύτερο μου έτος σταμάτησε να με κάνει παρέα, και αφού είδα πως έκοψε δεν πίεσα και εγώ από την πλευρά μου γιατί είμαι της άποψης όποιος θέλει να φύγει, το κάνει ελεύθερα και για δικούς του λόγους. Δεν μου ήρθε στο μυαλό πως την είχε επηρεάσει η Μ, διότι δεν της έδινα καμία σημασία πλέον. Την Τρίτη που μας πέρασε μου ήρθε στο μυαλό στιγμιαία να επικοινωνήσω με την Ζ να δω τι κάνει, με την οποία 3 χρόνια δεν είχαμε ανταλλάξει κουβέντα, και το έκανα με ένα μήνυμα. Ήθελε και η Ζ να μιλήσει μαζί μου, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου είπε το αναμενόμενο ότι η Μ της έβαζε λόγια για μένα και ότι γενικά πως προσπάθησε να την αποκόψει από πολλά άτομα. Μου είπε συγνώμη που την άκουσε ενώ την είχα προειδοποιήσει και ότι ήθελε να μου στείλει αλλά ντρεπόταν. Μου είπε πως έμαθε από άτομο στον χώρο εργασίας που έκανε πρακτική η Μ πως την απέλυσαν από την πρακτική της (πρώτη φορά ακούω να απολύουν άτομο από την πρακτική του) λόγω απρεπούς ενδυμασίας και αντιεπαγγελματικής συμπεριφοράς. Κοινώς καμένο χαρτί. Η ειρωνεία είναι ότι όποτε έβλεπα την Μ τυχαία διατυμπάνιζε πως πήρε το πτυχίο της και ήταν πολύ καλή και δεν ξέρω εγώ τι. Τα τελευταία 5 χρόνια δεν με ενδιέφερε καθόλου αυτό το άτομο, το είχα απομακρύνει ωραία και κοφτά, απλά τώρα που μίλησα με την Ζ μου ξαναήρθαν αυτά στο μυαλό. Με ενδιαφέρει να προσεγγίσω την συγκεκριμένη περίπτωση από ψυχολογικής σκοπιάς, καθώς ξέροντας αυτό το άτομο θεωρώ πως δεν τα κάνει από κακία. Αυτό είπαμε και με την Ζ, ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Συν το ότι θυματοποιείται πάρα πολύ, σαν ένα βασικό χαρακτηριστικό τέτοιων διαταραχών. Φυσικά δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση για να την βοηθήσω, αν βοηθηθεί θα το κάνει από μόνη της, και αφού καταλάβει αρχικά πως έχει πρόβλημα. Απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι όντως τόσο σοβαρό όσο το βλέπω και αν η αντιμετώπιση μου να της μιλάω αν τύχει τυπικά και να κουνάω καταφατικά το κεφάλι σε ότι λέει είναι σωστή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Λοιπόν, έχω αντιμετωπίσει κατάσταση παρόμοια με αυτή που περιγράφεις, ίσως βέβαια όχι τόσο ακραία...
    Χωρίς να γνωρίζω καθόλου από ψυχική υγεία, από την εμπειρία μου, τα άτομα αυτά συχνά έχουν στερηθεί προσοχή και φροντίδα από το οικογενειακό τους περιβάλλον από μικρή ηλικία και/ή τους έχουν αγνοήσει και με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να κάνουν ότι μπορούν για τραβήξουν πάνω τους την προσοχή, λέγοντας ιστορίες...
    Έχω φίλη η οποία μου έχει αραδιάσει ότι μπορεί και δε μπορεί να φανταστεί κανείς, και το τρομερό είναι ότι έχει ακόμα την εντύπωση ότι την πιστεύω...
    Εσύ να τη βοηθήσεις ίσως όντως να μην μπορείς, αλλά αν θες τη γνώμη μου η τακτική να συμφωνείς σε ότι λέει είναι το καλύτερο που μπορείς και να κάνεις με τέτοιου είδους άτομα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα, η μυθοπλασια ειναι ψυχικην νοσο, ασθενης που την φαιρει ζει σε ενα "κοσμο" δικο του.Δυστυχως οι συνανθρωποι αυτων τους αντιμετοπιζουν με προκαταληψεις και απεχθια αφου νομιζουν οτα τις ασυναρτησιες που λενε και τα ψεματα τα λενε συνειδητα και οτι εχουν κινητρο.Στην πραγματικοτητα ομως δεν ισχυει αυτο και οχι μονο δεν εχουν κινητρο προς ιδιων οφελος τους αλλα ξεφτηλιζοντε, γινοντε ρεζιλι σε σημειο να καταντουν περυγελος. Εχει αποδηχτει οτι ακομα και σε τεστ ορου αληθειας βγαινουν αρνιτικη στο ψεμα, λδ οσα λενε, οσο παραμυθια και αν ειναι οι ιδιοι πολλες φορες τα πιστευουν τοσο εντωνα σαν να τα χουν βιωσει λιγο πριν.
    Ειχαμ και εμεις στο σχολειο ενα παιδι οπου δυστυχως επαθε αυτο το πραγμα.Ενω ηταν πολυ σοβαρος χαρακτηρας ,καλος μαθητης ,λιγομυλητος και τα οσα ελεγε ειχαν κυρος αφου δεν ελεγε πολλα αλλα και ειχε μια ταπεινοτητα στην εκφραση του.Ψαφνου μια σχολικη σεζον μεταμορφωθει! εγινε πολυμηλιτος , αλλαξε τελειως συμπερηφορα γινωντας κοινωνικος και παινωντας κουβεντα με οποιον να ειναι.
    Θυμαμαι οτι στις αρχες ,σαν εφηβος και εγω βλακωδος τον κοροιδευα, τον φερναμε στα παγκακια του παρκου, στο σχολεικο μας συγκροτημα ,οπου ειχε εξω απο τα σχολεια ενα ειδος παρκου με πυκνη βλαστηση και ετσι δεν μας εβλεπαν οι καθηγητες ουτε οι γυρο, εκει λοιπον τον φερναμε ,μαζευομασταν πολλα παιδια ,τον βαζαμε στο κεντρο και μας ελεγε ιστοριες! οτι να ειναι, απο δικες του εμπειριες στα βουνα του Θιβετ, μεχρι οτι ειχε παει δυακοπες με το κοτερο της κοπελας του στο Μονακο. Μετα ελεγε οτι εχει γνωσεις πανω στην μαγεια κι αλλες τετοιες ασυναρτησειες.Λογο του νεαρου της ηλικιας μας,τον ειχαμε τοσο πολυ στο χαβαλε παρει οπου ειχε γινει ενα ειδος θεατρικης παραστασης ο κακομοιρης, με μεγαλη μου πικρα σας γραφω τα σταδια οπου μπηκε ο κακομοιρης, πλεον απο περιγελος, αρχησαν και οι βιοπραγειες εναντιων του, των φτυναναν, τον χτυπαγαμε, τον βρεχαμε! τον πεταγαμε κατω, τον γδυναμε και γυρναγε γυμνος.Ωσπου επιτελους ενεργποιηθηκαν οι γονεις του! οπου κατα τη γνωμη μου αυτοι φτεγανε! Οταν εχεις ενα ανηλικο παιδι που ξαφνου μεταλασετε τοσο εντονα, απο σοβαρος και λιγομηλιτος γινετε περηγελος, που μιλαγε συνεχως! που πηγαινε σπιτι του μεσα στους μολοπες και στις βρωμες! ειναι ασυγχωρητοι οι γονεις του, ηταν εγκληματιες κατα εμενα.Εμεις, του φερομασταν ασχημα, εγω λιγοτερο απο τους αλλους, προσωπικα λιγες φορες των χτυπησα , του εκανα φαρσες του στυλ να του κρυβω την τσαντα του ,οταν ομως σε συνεργασια με κατις φιλες μου του καναμε κατις πολυ αθλιο -οπου προσωπικα ειμουν ο τελευταιος που εφταιγε, αυτες το σκεφτηκαν,εγω απλα γουσταρα μια κοπελα απ αυτες και εκμεταλευομενη το παθος μου με εβαλε σε αυτην την τοσο αθλια πραξη σε βαρος ενος αρρωστου παιδιου! κατις που ντρεπομαι και για πολλα χρονια ενιωθα ασχημα ενω δεν εφταιγα πολυ -, του καναμε κατις αθλιο ,ντρεπομαι να αναφαιρω λεπτομεριες, το αποτλεσμα δυστυχως εκτραπει, και χτυπησαι ,ταυτοχρωνα εγινε τοσο ρεζηλι οπου επραξε κατι πολυ κακο στον αυτο του ,με αφορμη την φαρσα που του καναμε, ευτηχως η βλαβη δεν υπηρξε μεγαλη αφου επηγε αμεσα στο νοσοκομειο, ειχε να κανει με αυτοτραυματισμο του στη γεννητισια περιοχη του αφου μια ηλιθια κοπελα εκανε και καλα οτι ηθελε να του κανει σεξ, βεβαια τον κοροδεψε και επραξε κατις που τον εκθεσε σε πολυ κοσμο εκεινη την στιγμη. Εγω ομως δεν εφταιγα ,κι μετα απο αυτο δεν το ξανα ενοχλησα μαλα σταματησα να γελαω μαζι του αλλα να κλαιω πλεον. Ο συγκεκρημενος λογο των αθλιων γονιων του αργησαι να δεχτει βοηθεια, ετσι υπηρξαν αρκετοι αυτοτραυματησμοι, σαν μπηκε στο Δαφνι η κατασταση του ηταν τοο ασχημη οπου αναγκασθει να φυγει απο το σχολειο και τα γραμματα που τοσο αγαπουσε. Θυμαμαι τις τυψεις που ενιωθα, τα παραπωνα των καθηγητων στους γονεις μας ενω αυτοι εφταιγαν επρεπε ως ενηλικες να εχουν παρει μετρα κι οχι να κατηγορουν εμας τους ανηλικους για μπουλινγκ.Οπου προσωπικα παραδεχομαι οτι το εκανα! κι μου κανει εντυπωση οπου μονο για θυματα ακουω του μπουλινγκ και οχι θυτες!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Δυστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα . Έχω να σου ένα παράδειγμα λίγο πιο ακραίο από αυτά που περιγράφεις . Στο σχολείο κορίτσι από την τάξη μου με την οποία δεν πολύ κάναμε παρέα αλλά μιλούσαμε που και που είχε μια κολλητή αχώριστη φίλη που ήταν συνέχεια μαζί . Δεν τολμούσε άτομο να της μιλήσει αμέσως αυτή χαλούσε τα μούτρα και την έπαιρνε μακριά μας να είναι κάπου μόνες τους . Α επίσης αυτή η κοπέλα ήρθε περίπου στα μέσα της χρόνια οπότε δεν μας πολύ γνώριζε . Εννοείται ότι μετά μάθαμε ότι της είχε πει ότι να ναι για εμάς. Για ένα κορίτσι ότι και καλά της είχε φάει γκόμενο , για εμένα ότι και καλά την κάρφωσα μια μέρα χωρίς λόγο και έφαγε αποβολή , μέχρι και ότι την κάναμε bullying της έλεγε . Τέλος πάντων, κάποια στιγμή η φίλη της άρχισε να καταλαβαίνει τι παίζει και σιγά σιγά προσπαθούσε να ξεκόψει . Και το άλλο το ψυχακι άρχισε να λέει ψέματα ότι έμεινε έγκυος από έναν 20 χρόνο και πήγαινε στις τουαλέτες του σχολείου και καλά έκανε εμετό . Τότε την ξανά πλησίασε η άλλη κοπέλα και άρχισαν να ξανά κάνουν παρέα .Εντομεταξυ μια φίλη μου έτυχε να γνωρίζει το αγόρι που υποτίθεται την άφησε έγκυο και τον ρώτησε αν όντως παίζει κάτι και αυτός δεν την ήξερε καν .
    Τώρα δεν ξέρω τι κάνει ούτε αυτή ούτε η φίλη της και δεν με νοιάζει
    Είναι άκρως διαταραγμένες προσωπικότητες . Έχουν την ανάγκη να τραβάνε τα βλέμματα πάνω τους . Είναι άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση και σίγουρα με πολλά ψυχολογικά . Αν ξέρεις την οικογένεια της μιλά με αυτούς . Μόνο αυτοί μπορούν και έχουν την υποχρέωση να την βοηθήσουν . Πάντως αν επιλέξεις να της σταθείς να ξέρεις ότι δεν θα αλλάξει μέσα σε μια εβδομάδα . Θέλει πολύ δουλειά και χρόνο . Και σίγουρα να μην την εμπιστεύεσαι .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αποψη μου ειναι οτι ειναι διαφορετικη παθηση αλλα και περιπτωση οταν ο ενας λεει ψεματα για οφελος του, με καποιο κινητρο που περιιεχει κερδος ειτε υλικο ειτε να "κερδησει"καποιους φιλους,και αλλη περιπτωση της μυθοπλασιας,οπως αναφερα παραπανω οπου ο ανθρωπος δεν εχει οφελος απεναντιας κανει πολυ κακο στον εαυτο του με τα ψεματα που λεει, γινετε γελειος, χανει το κυρος του και πλεον ο κυκλος του δεν τον σεβετε μειτε μπορει να τον κανει σοβαρη παρεα.Αυτα τα ατομα λενε ψεματα ασυρνατητα, χωρις νοημα, νομιζω οτι ζουνε σε αλλο κοσμο, πρεπει να εχουν ενα ειδος παραισθησεων μεσα σε ταυτοχρωνο διαφορετικο κοσμο,να ζουνε δλδ σε μια απολυτη πλανη .Διοτις ψεματα απο εναν εφηβο του ειδους, ειμουν στο θιβετ και με εκπεδευσαν οι μοναχοι σαουλιν ωστε να μπορω να ζω σε αντιξοες συνθηκες! η του στυλ, πηγα το σουκου στην Ιαπωνια, η εχω κοτερο και παω στο Μονακο, ολα αυτα ειναι αρρωστα πραματα, ποσο μαλον οταν αυτος που τα λεει ,τα περιγραφει τοσο πηστικα οπου ειναι σαν να τα εχει κανει. Αν σκεφτουμε και το οτι στις εξετασεις που τους κανουνε περνανε τον ορο αληθειας ,δεν τα λενε δλδ σαν ψεμα, αυτο παει να πει οτι οι ασθενεις αυτοι εχουν μεγαλο προβλημα να ξεχωρησουν τον πραγματικο τους κοσμο απο τον πλαστο, απο αυτον που φανταζοντε! ,α πρεπει να ειναι πολυ ασχημο αυτο που ζουνε οι δυστυχοι αυτοι.
    Σαν να μην τους φτανει αυτο, ερχετε και η κοινωνια να τους "χτυπησει "αλυπιτα , με μισος, με μπουλινγκ στα σχολικα τους χρονια, να τους ξεφτελιζουν, να τους προσβαλουν και να τους ασκουν πραγματικη βια! ποσο αγριος ειναι τελικα ο ανθρωπος μερικες φορες απεναντι στον συνανθρωπο του!
    Προσωπικα μου πειρε πολυ καιρο να βγαλω τις τυψεις απο πανω μου για τα οσα εκανα και εγω.Ηταν ομως η ηλικια μου η ανυλικη, ηταν η δυναμη του οχλου που με παρασερναι ,διοτις οταν κατεις γινετε απο 100 παιδια σε βαρος ενος ειναι ευκολο να παρασυρθεις και εσυ, ποσο μαλον οταν μεσα στο πληθος αυτο ειναι το κοριτσι που αγαπας. Η ευθινη βαραινει τους γονεις και τους καθηγητες ξεκαθαρα, οτι κι να εκανα εγω το εκανα χωρις να το αντιλαμβανομαι και παρασηρομενος απο τους συμαθητες μου, οταν κιολας σου λεει το κοριτσι που λατρευεις, "" αντε! πηραξε τον!! καντου κατις να γελασουμε! ριξτον κατω στις λασπες!!" κι αλλα τετοια τοτες ηταν ευκολο να παρασηρθω! Ομως λογο του οτι ειμαι υπερβολικα ευαισθητος, με μεγαλη την αισθηση της αλληλεγγυης και του "καλου σαμαριτη" που εννοουν οι το παθος να βοηθας τους αδυναμους.Ετσι λογο αυτου του διαμαντενιου χαρακτηρος μου - κι παρα την ταπεινοτητα μου -σταματησα να τον ενοχλω, επαψα να τον ενοχλω και μαλιστα προσπαθησα να αποτρεψω τους σημμαθητες μου να του κανουν μπουλινγκ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άλλο πράγμα να έχει το άτομο κάποια ψύχωση ή άλλη ασθένεια που πραγματικά το εμποδίζει να ξεχωρίσει την πραγματικότητα από τα σενάρια που φιάχνει το κεφάλι του και άλλο να είναι αυτό που λέμε παθολογικός ψεύτης, δηλαδή να λέει ψέματα για να καλύψει τα κενά του, να τραβήξει την προσοχή, να αισθανθεί κάπως και να του έχει γίνει συνήθεια όλο αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Λοιπόν, έχω αντιμετωπίσει κατάσταση παρόμοια με αυτή που περιγράφεις, ίσως βέβαια όχι τόσο ακραία...
    Χωρίς να γνωρίζω καθόλου από ψυχική υγεία, από την εμπειρία μου, τα άτομα αυτά συχνά έχουν στερηθεί προσοχή και φροντίδα από το οικογενειακό τους περιβάλλον από μικρή ηλικία και/ή τους έχουν αγνοήσει και με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να κάνουν ότι μπορούν για τραβήξουν πάνω τους την προσοχή, λέγοντας ιστορίες...
    Έχω φίλη η οποία μου έχει αραδιάσει ότι μπορεί και δε μπορεί να φανταστεί κανείς, και το τρομερό είναι ότι έχει ακόμα την εντύπωση ότι την πιστεύω...
    Εσύ να τη βοηθήσεις ίσως όντως να μην μπορείς, αλλά αν θες τη γνώμη μου η τακτική να συμφωνείς σε ότι λέει είναι το καλύτερο που μπορείς και να κάνεις με τέτοιου είδους άτομα...
    κι εσυ την αφηνεις να νομιζει οτι την πιστευεις;
    δεν ξερει οτι το εχεις καταλαβει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Καλησπέρα! Καταρχάς συγνώμη αν το θέμα αυτό δεν ταιριάζει με την κατηγορία διαταραχές προσωπικότητας, δεν είμαι ειδικός ψυχικής υγείας και δεν ήξερα που να το εντάξω. Θέλω να μιλήσω για ένα συγκεκριμένο περιστατικό που πιστεύω πως είναι σοβαρό και όχι για το θέμα της μυθομανίας γενικότερα για το οποίο έχω ήδη βρει κάποιες πληροφορίες. Αφορά μια κοπέλα που την ξέρω από τα σχολικά μου χρόνια. Θα την πω Μ. Εγώ, η Μ και μια άλλη πολύ αξιόλογη κοπέλα ήμασταν μια παρέα στα πρώτα χρόνια του γυμνασίου. Μετά από την δευτέρα γυμνασίου η άλλη κοπέλα της παρέας (με την οποία τότε κάναν περισσότερη παρέα από ότι εγώ με την Μ) άρχισε να την αποφεύγει. Μετά έκανε παρέα μαζί μου και έλεγε από ότι θυμάμαι μια ιστορία που και καλά την κολλήσαν στον τοίχο και της μίλαγαν άσχημα δύο κοπέλες εκ των οποίων για την μια έχω πολύ καλή γνώμη και δεν την είχα ικανή για κάτι τέτοιο. Γενικά έλεγε πράγματα, παιδάκι και εγώ τα πίστευα. Αρχές λυκείου σπάσαμε χωρίς ιδιαίτερο λόγο απλά άλλαξα σχολείο και το πράγμα κύλησε φυσικά προς τα εκεί. Όταν τελείωσα την πρώτη λυκείου ήμουν σε μια παρέα που ήταν και η Μ, όλα κυλούσαν καλά μέχρι που μια μέρα μια κοπέλα μας κατηγόρησε ανοιχτά για διάφορα πράγματα εναντίον της που εμείς δεν είχαμε ιδέα και από εκεί και πέρα έκανε παρέα μόνο με την Μ, που μετά από λίγο καιρό έσπασε και μαζί της. Όλα αυτά που ανέφερα είναι ένα παιδικό υπόβαθρο μόνο και μόνο για να εξηγήσω πως το πράγμα προυπήρχε και μετά ξέφυγε. Θα πω αρχικά πως έκανε διάφορες σχέσεις από τέλη γυμνασίου που φυσικά πάντα είχαν άδοξο τέλος παρουσιάζοντας την ίδια ως θύμα, αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι πως ποτέ δεν έφερνε να γνωρίσω αυτόν τον άνθρωπο που ήταν μαζί εκείνη την περίοδο με την έννοια ότι από 19 χρονών που άρχισε και εμένα η ερωτική μου ζωή πάντα ήθελα να γνωρίσω τον σύντροφο μου στους φίλους μου και το θεωρώ κάτι φυσιολογικό. Κολλήσαμε πολύ μεταξύ μας τέλος λυκείου. Μου μιλούσε συνεχώς για μια κοπέλα με την οποία έκανε η Μ παρέα, που εγώ δεν την ήξερα προσωπικά, την είχα δει απλά 1-2 φορές. Μου έλεγε πολύ βαριά πράγματα για την σχέση της και την οικογένεια της. Γενικά είχα ψιλιαστεί πράγματα και από άλλα που μου έλεγε μα αυτό στάθηκε αφορμή. Έμαθα λοιπόν από άλλον που ήξερε αυτή την κοπέλα για την οποία μιλούσε έτσι ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Αρχικά προσπάθησα να απομακρυνθώ χωρίς να πω τίποτα άλλα κολλούσε και βρήκα με ήρεμο τρόπο μια χαζή δικαιολογία να την κόψω λέγοντας της πως δεν θέλω πλέον να κάνουμε στενή παρέα αλλά αν έχεις πρόβλημα είμαι εδώ για εσένα. Αυτή η παρέα δεν κράτησε πάνω από 6 μήνες και προφανώς για να μιλάει έτσι για την άλλη φαντάζομαι τι θα είχε πλάσει για εμένα. Λίγους μήνες αργότερα, ήμουν πρώτο έτος όταν πέθανε ένας άνθρωπος που κατά κάποιον τρόπο ήταν σημαντικός για εμένα και επειδή μένουμε σε κωμόπολη το έμαθε η Μ και με πλησίασε για συμπαράσταση. Εγώ ήμουν πολύ ευάλωτη συναισθηματικά λόγω πένθους οπότε κατάφερνε να βρισκόμαστε και μου έλεγε ότι δήθεν ήξερε τι και πως και γιατί έγινε το τροχαίο που πέθανε αυτός ο άνθρωπος και μου έλεγε διάφορες μυθοπλασίες. Γενικώς λέει και white lies και black lies. Όταν μετά από 15 περίπου μέρες πένθους άρχισα να συνέρχομαι, συνειδητοποίησα τι προσπαθεί να κάνει. Με παίρνει μια μέρα για να μου πει μια είδηση για το τροχαίο (το συγκεκριμένο όντως ίσχυε) και μου λέει μετά "Θες να συνεχίσουμε παρέα ή ακόμα έχεις αυτό το πρόβλημα;" (το πρόβλημα εννοούσε ότι δεν ήθελα για δικούς μου λόγους να κάνω παρέα μαζί της όπως της είχα πει λίγους μήνες πριν). Εκεί πάτησε νεύρο και της λέω με αυστηρό τρόπο ότι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, με όλους τους άλλους φίλους μου έχω συνεχίσει κανονικά παρέα, η μόνη που έχω κόψει είναι αυτή και αυτό κάτι σημαίνει. Δεν το περίμενε μου πε καληνύχτα και το κλείσαμε. Ευτυχώς από τότε μέχρι σήμερα έχουν περάσει 5 χρόνια και την έχω δει 2-3 φορές και ανταλλάξαμε κάποια τυπικά. Όποτε την έβλεπα μου έλεγε κάτι τρελές ιστορίες τύπου ότι ήρθαν έξω από την σχολή της από εταιρία και της ζητούσαν να δουλέψει γι αυτούς διότι ήταν πολύ καλή. Ανοησίες δηλαδή. Δεν ασχολήθηκα ξανά, ήξερα αυτό το άτομο έχει πρόβλημα. Εγώ από τέλη λυκείου είχα μια άλλη πολύ καλή φίλη η οποία έκανε παρέα και με την Μ. Την άλλη κοπέλα (θα την πω Ζ) την είχα προειδοποιήσει ότι η Μ έχει πρόβλημα, αλλά δεν της είπα να μην την κάνει παρέα, δεν γίνομαι ποτέ παρεμβατική. Η Ζ κάποια στιγμή μετά το δεύτερο μου έτος σταμάτησε να με κάνει παρέα, και αφού είδα πως έκοψε δεν πίεσα και εγώ από την πλευρά μου γιατί είμαι της άποψης όποιος θέλει να φύγει, το κάνει ελεύθερα και για δικούς του λόγους. Δεν μου ήρθε στο μυαλό πως την είχε επηρεάσει η Μ, διότι δεν της έδινα καμία σημασία πλέον. Την Τρίτη που μας πέρασε μου ήρθε στο μυαλό στιγμιαία να επικοινωνήσω με την Ζ να δω τι κάνει, με την οποία 3 χρόνια δεν είχαμε ανταλλάξει κουβέντα, και το έκανα με ένα μήνυμα. Ήθελε και η Ζ να μιλήσει μαζί μου, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου είπε το αναμενόμενο ότι η Μ της έβαζε λόγια για μένα και ότι γενικά πως προσπάθησε να την αποκόψει από πολλά άτομα. Μου είπε συγνώμη που την άκουσε ενώ την είχα προειδοποιήσει και ότι ήθελε να μου στείλει αλλά ντρεπόταν. Μου είπε πως έμαθε από άτομο στον χώρο εργασίας που έκανε πρακτική η Μ πως την απέλυσαν από την πρακτική της (πρώτη φορά ακούω να απολύουν άτομο από την πρακτική του) λόγω απρεπούς ενδυμασίας και αντιεπαγγελματικής συμπεριφοράς. Κοινώς καμένο χαρτί. Η ειρωνεία είναι ότι όποτε έβλεπα την Μ τυχαία διατυμπάνιζε πως πήρε το πτυχίο της και ήταν πολύ καλή και δεν ξέρω εγώ τι. Τα τελευταία 5 χρόνια δεν με ενδιέφερε καθόλου αυτό το άτομο, το είχα απομακρύνει ωραία και κοφτά, απλά τώρα που μίλησα με την Ζ μου ξαναήρθαν αυτά στο μυαλό. Με ενδιαφέρει να προσεγγίσω την συγκεκριμένη περίπτωση από ψυχολογικής σκοπιάς, καθώς ξέροντας αυτό το άτομο θεωρώ πως δεν τα κάνει από κακία. Αυτό είπαμε και με την Ζ, ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Συν το ότι θυματοποιείται πάρα πολύ, σαν ένα βασικό χαρακτηριστικό τέτοιων διαταραχών. Φυσικά δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση για να την βοηθήσω, αν βοηθηθεί θα το κάνει από μόνη της, και αφού καταλάβει αρχικά πως έχει πρόβλημα. Απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι όντως τόσο σοβαρό όσο το βλέπω και αν η αντιμετώπιση μου να της μιλάω αν τύχει τυπικά και να κουνάω καταφατικά το κεφάλι σε ότι λέει είναι σωστή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

    Καλημερα !

    Υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις ατομων και κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι αυτο που ειπες.
    Εχουν την ταση να θυματοποιουντε γιατι μονο ετσι εισπρατουν την απαιτουμενη προσοχη που θελουν και εχουν αναγκη γιατι την εχουν στερηθει απο πολυ μικρη ηλικια .
    Το να μπεις στην διαδικασια να αναλυσεις γιατι συμβαινει κατι τετοιο πρεπει να μαθεις τα παντα οσο αφορα την ζωη του συγκεκριμενου ατομου και μεσα σε τι οικογενειακο περιβαλον μεγαλωσε ..

    Αυτα τα ατομα μολις βλεπουν οτι αρχιζεις και καταλαβαινεις τι παιζει και οτι τα λεγομενα τους καπου δεν στεκουν , αυτοματα δημιουργουν μυθομανικες καταστασεις στο αμεσο κοντινο περιβαλλον σας ,που μεσα απο αυτες θα βγεις εσυ ο φταιχτεις στα ματια των υπολοιπων ωστε να ¨κερδισουν ¨άλλους συμμαχους εφοσον εσυ παυεις να τους δινεις αυτο που ηθελαν ή επειδη ανακαλυψες ολη αυτη την μυθοπλασια ..
    Δεν ειναι τυχαιο που αυτα τα ατομα πλευριζουν το ¨θυμα ¨τους οταν ειναι σε ευαλωτη κατασταση ...

    Επειδη μου ετυχε ειχα εκπλαγει πραγματικα με το θράσος της μυθομανιας του και κατα ποσο υποστηρικτικος ηταν σε ολο αυτο ..Ειναι βεβαιο οτι ο τροπος και η πειθω αυτων των ατομων μπορει να πεισει και τον οποιοδηποτε που δεν εχει αντικειμενικη εικονα και απο τις δυο πλευρες ..
    Κοινος τα ατομα αυτα ειναι τοσο ¨αρρωστημενα ¨δεμενα με ολο αυτο τον τροπο που τις μυθοπλασιες τους τις πιστευουν πραγματικά ..Εδω φυσικα αναγνωριζεις οτι μιλαμε για μια άρρωστη εικονα και χρίζει αμεση ιατρικης βοηθειας ..
    Εσυ μην μπεις καν στην διαδικασια να το προσπαθησεις γιατι δεν νομιζω να εχεις τα ψυχικα αποθεματα να το αντιμετωπισεις και γενικα καθε ανθρωπος δεν εχει ..Θελει ειδικη μεταχείριση ...

    Αυτα τα ατομα δυστηχως εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και νομιζουν οτι μονο μεσα απο αυτο τον δρομο θα μπορουν να εχουν ανθρωπους γυρω τους και το κυριοτερο να εισπρατουν αποδοχη μεσα απο το συναισθημα της λυπησης ..
    Πραγματικα πολυ ασχημο και πολυ νοσηρο ολο αυτο ειδικα για τους υπολοιπους μιας και ο ιδιος δεν εχει καταλαβει τι κανει εφοσον το συνεχιζει ακομα ...

    Πριν μπεις σε οποιαδήποτε διαδικασία με ενα τέτοιον άνθρωπο κάτσε και σκέψου αν αξίζει να τον έχεις στην ζωή σου και αν σε επηρεάζει θετικά η συναναστροφή μαζί του ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που λένε κατά εξακολούθηση αθώα ψέματα που αφορούν τον εαυτό τους. Τα γνωστά ως white lies. Αυτοί δεν επηρεάζουν κανέναν. Το πρόβλημα είναι αυτοί που βγάζουν φανταστικές ιστορίες μπλέκοντας άλλους. Αυτοί σίγουρα θα εκθέσουν και εσένα. Αυτούς που λένε black lies πρέπει να ξεκόβουμε αμέσως, με ήρεμο τρόπο κατά την γνώμη μου. Αν λοιπόν αυτή η φίλη για την οποία μιλάς έχει αρκεστεί στο να λέει χαζομάρες για τον εαυτό της, δεν τίθεται θέμα να την ξεκόψεις, αν είναι μια παρέα που και εσύ η ίδια την απολαμβάνεις.
    Όσο για τον τρόπο αντιμετώπισης αυτών των ανθρώπων και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις τα στραβά μάτια παρά να τους ξεμπροστιάσεις. Έχω διαβάσει πως αν τους δώσεις να καταλάβουν πως τους ανακάλυψες, καταρρέει ο ψεύτικος κόσμος τους και μπορούν να αντιδράσουν επιθετικά. Οπότε, όποιος δεν είναι ειδικός ψυχικής υγείας, καλό είναι να πάρει την ασφαλή οδό του να γνέφει θετικά σε οτιδήποτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που λένε κατά εξακολούθηση αθώα ψέματα που αφορούν τον εαυτό τους. Τα γνωστά ως white lies. Αυτοί δεν επηρεάζουν κανέναν. Το πρόβλημα είναι αυτοί που βγάζουν φανταστικές ιστορίες μπλέκοντας άλλους. Αυτοί σίγουρα θα εκθέσουν και εσένα. Αυτούς που λένε black lies πρέπει να ξεκόβουμε αμέσως, με ήρεμο τρόπο κατά την γνώμη μου. Αν λοιπόν αυτή η φίλη για την οποία μιλάς έχει αρκεστεί στο να λέει χαζομάρες για τον εαυτό της, δεν τίθεται θέμα να την ξεκόψεις, αν είναι μια παρέα που και εσύ η ίδια την απολαμβάνεις.
    Όσο για τον τρόπο αντιμετώπισης αυτών των ανθρώπων και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις τα στραβά μάτια παρά να τους ξεμπροστιάσεις. Έχω διαβάσει πως αν τους δώσεις να καταλάβουν πως τους ανακάλυψες, καταρρέει ο ψεύτικος κόσμος τους και μπορούν να αντιδράσουν επιθετικά. Οπότε, όποιος δεν είναι ειδικός ψυχικής υγείας, καλό είναι να πάρει την ασφαλή οδό του να γνέφει θετικά σε οτιδήποτε.
    Δεν μιλαμε ποτε για περιπτωσεις που αφορουν αθωωα ψεματα και φυσικα αυτα ειναι στο χερι του καθενος αν θα τα πιστεψει ή οχι ...
    Αλλωστε αφορα και το τι θελει ο καθενας μας ετσι ?
    Απο καποια ηλικια και μετα τετοια ατομα δεν τα θες στην παρέα σου ..Η χαζομαρα περισσευει και δεν βοηθαει ουτε το συνολο της παρεας ουτε φυσικα εσενα σαν ανθρωπο να εχεις τετοιες συναναστροφες οταν διαλεγεις να περασεις ομορφα και χαλαρα με την παρεα σου ..

    Μιλαμε για κλινικες περιπτωσεις και οπως ειπες οι αντιδρασεις τους ειναι πραγματικα πολυ απειλιτικες και επιθετικες ..Τετοια ατομα ειναι μονιμως σε μια τετοια φαση, να ανακατωνουν τα παντα και τους παντες γι αυτο και συχνα ειναι αντιμετωποι με την μοναξια τους και αυτο ειναι που τους βγαζει την επιθετικοτητα στο ατομο που τους προκαλεσε ολο αυτο.

    Και παλι ο τροπος που θα ξεκοψεις με ενα τετοιο ατομο δεν ειναι στανταρ ..Καποια τον ηρεμο τροπο τον λαμβανουν σαν υπερίσχυση των πιστευω τους και ανα πασα ωρα και στιγμη επιστρεφουν και σου ειπα παντα διαλεγουν οταν εισαι ψυχικα ευαλωτος για να συνεχισουν αυτο που αφησαν ..
    Τετοια ρισκα δεν τα παίρνεις οταν εχεις αναγνωρίσει αυτα τα χαρακτηριστικα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που λένε κατά εξακολούθηση αθώα ψέματα που αφορούν τον εαυτό τους. Τα γνωστά ως white lies. Αυτοί δεν επηρεάζουν κανέναν. Το πρόβλημα είναι αυτοί που βγάζουν φανταστικές ιστορίες μπλέκοντας άλλους. Αυτοί σίγουρα θα εκθέσουν και εσένα. Αυτούς που λένε black lies πρέπει να ξεκόβουμε αμέσως, με ήρεμο τρόπο κατά την γνώμη μου. Αν λοιπόν αυτή η φίλη για την οποία μιλάς έχει αρκεστεί στο να λέει χαζομάρες για τον εαυτό της, δεν τίθεται θέμα να την ξεκόψεις, αν είναι μια παρέα που και εσύ η ίδια την απολαμβάνεις.
    Όσο για τον τρόπο αντιμετώπισης αυτών των ανθρώπων και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις τα στραβά μάτια παρά να τους ξεμπροστιάσεις. Έχω διαβάσει πως αν τους δώσεις να καταλάβουν πως τους ανακάλυψες, καταρρέει ο ψεύτικος κόσμος τους και μπορούν να αντιδράσουν επιθετικά. Οπότε, όποιος δεν είναι ειδικός ψυχικής υγείας, καλό είναι να πάρει την ασφαλή οδό του να γνέφει θετικά σε οτιδήποτε.
    δλδ, θα μενεις στο περιβαλλον ενος τετοιου ατομου και θα του λες στα ψεματα του "ναι";;; τι λογο εχεις να κανεις κατι τετοιο;
    επιθετικος μπορει να γινει λεκτικα. τι εννοεις; να ειναι δυνατοτερος σου και να επιτεθει να σε χτυπησει;;;
    και να μην τον ξεμπροστιασεις, μπορεις να απομακρυνθεις.
    αλλωστε τετοια ατομα, δεν εχουν πολλους γυρω τους, επειδη απομακρυνονται οι κοντινοι τους μολις αντιληφθουν , οτι ακουνε δρακους.
    το να απομακρυνθεις, θα ειναι ε να κινητρο γι αυτον να αντιμετωπισει καποια στιγμη το προβλημα του.
    εκεινος ξερει καλα, γιατι απομακρυνεται ο κοσμος απο κοντα του...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Πάνω απάντησα στην eleni77, συγνώμη απλά είμαι καινούργια και δεν ξέρω να το διαχειρίζομαι καλά :)
    giorgos panou Πολύ άσχημο το περιστατικό αυτό, απλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος για τον οποίον μιλάς ανήκει στην κατηγορία των άκακων ψεμάτων. Σίγουρα δεν άξιζε τέτοια αντιμετώπιση, κανείς δεν την αξίζει. Τώρα για το φταίξιμο των ενηλίκων που λες, θα συμφωνήσω πως δυστυχώς από ότι θυμάμαι και από τα δικά μου σχολικά χρόνια, οι καθηγητές παρόλο που λένε είμαστε ενάντια στο bullying δεν κάνουν τίποτα όταν τέτοιες συμπεριφορές συμβαίνουν μπροστά τους τις περισσότερες φορές και μπορεί να ρίξουν το φταίξιμο στο θύμα αν αντιδράσει και διακόψει την ροή του μαθήματος. Αλλά πόσο χρονών ήσασταν όταν συνέβη αυτό; Δεν μπορώ να το δικαιολογήσω σε παιδιά άνω των 15 χρονών που υποτίθεται πως έχουν μια στοιχειώδη ενσυναίσθηση. Δεν κατηγορώ εσένα, ξέρω πως έχεις μετανιώσει, αλλά όσοι το οργάνωσαν αυτό (δηλαδή είχαν το πάνω χέρι και οι άλλοι απλώς ακολουθούσαν) αν ήταν πάνω από 15 χρονών τότε, πιστεύω πως είναι κακοί γενικά σαν άνθρωποι χωρίς ανεπτυγμένη ενσυναίσθηση.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Remedy Από άτομα που λένε ψέματα που επηρεάζουν άλλους φυσικά και απομακρύνεσαι. Όπως ανέφερα και εγώ στην ιστορία μου την ξέκοψα ευγενικά και κοφτά. Αλλά όποτε με έβρισκε τυχαία σε ό,τι μου έλεγε έγνεφα θετικά και δεν έδινα σημασία. Δεν υπάρχει λόγος διαπληκτισμού. Τώρα σε όποιους λένε άκακα ψέματα είναι επιλογή του άλλου που τους κάνει παρέα να μείνει, γιατί μπορεί κατά τα άλλα να είναι ένα καλό άτομο αυτό που είναι μυθομανές. Βασικά από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν διάφορες κλίμακες μυθομανών ανάλογα με ποιους επηρεάζουν τα ψέματα τους, πόσο συχνά τα λένε, πόσο αληθοφανή ή τρελά είναι. Οπότε βλέπεις τι έχεις και αποφασίζεις ανάλογα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Vass Πιστεύω είναι ευθύνη μόνο τον γονιών να βοηθήσουν τέτοια άτομα και να τα πάνε σε ειδικούς. Το θέμα είναι να καταλάβουν πως το παιδί τους έχει πρόβλημα και να μην είναι αρκετά κλειστόμυαλοι ώστε να νομίζουν πως όταν πας κάπου για βοήθεια είναι ντροπή. Εγώ δεν μπορώ να την βοηθήσω και για να είμαι ειλικρινής δεν επιθυμώ να μπω σε αυτό το τρυπάκι για το συγκεκριμένο άτομο. Το ίδιο είπαμε και με την φίλη μου την Ζ. Είναι καθαρά θέμα δικό της και της οικογένειας της γιατί αν προσπαθήσουμε να την βοηθήσουμε πρώτον δεν έχει καταλάβει πως έχει πρόβλημα, δεύτερον δεν ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε καθώς δεν είμαστε ειδικοί και τρίτον θα μπλεχτούμε πιστεύω χειρότερα, θα χαλάσουμε δηλαδή την δική μας ψυχολογία γι αυτό το άτομο.
    Sonia Δεν μπορούμε να βγάλουμε διάγνωση μέσω διαδικτύου αλλά από ότι μου φαίνεται προσωπικά που γνωρίζω αυτή την περίπτωση πρόκειται μάλλον για το δεύτερο δηλαδή έναν παθολογικό ψεύτη. Αλλά το θέμα είναι πως αυτά που λέει δεν είναι προς όφελος της μόνο, γενικά λέει μόνο για να πει πράγματα. Θέλω να πω πως τα ψέματα της δεν καλύπτουν εσωτερικά κενά μόνο, δηλαδή κάτι που θα ήθελε να είναι ενώ δεν είναι, απλά συγχέει τον κόσμο γύρω της.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν μιλαμε ποτε για περιπτωσεις που αφορουν αθωωα ψεματα και φυσικα αυτα ειναι στο χερι του καθενος αν θα τα πιστεψει ή οχι ...
    Αλλωστε αφορα και το τι θελει ο καθενας μας ετσι ?
    Απο καποια ηλικια και μετα τετοια ατομα δεν τα θες στην παρέα σου ..Η χαζομαρα περισσευει και δεν βοηθαει ουτε το συνολο της παρεας ουτε φυσικα εσενα σαν ανθρωπο να εχεις τετοιες συναναστροφες οταν διαλεγεις να περασεις ομορφα και χαλαρα με την παρεα σου ..

    Μιλαμε για κλινικες περιπτωσεις και οπως ειπες οι αντιδρασεις τους ειναι πραγματικα πολυ απειλιτικες και επιθετικες ..Τετοια ατομα ειναι μονιμως σε μια τετοια φαση, να ανακατωνουν τα παντα και τους παντες γι αυτο και συχνα ειναι αντιμετωποι με την μοναξια τους και αυτο ειναι που τους βγαζει την επιθετικοτητα στο ατομο που τους προκαλεσε ολο αυτο.

    Και παλι ο τροπος που θα ξεκοψεις με ενα τετοιο ατομο δεν ειναι στανταρ ..Καποια τον ηρεμο τροπο τον λαμβανουν σαν υπερίσχυση των πιστευω τους και ανα πασα ωρα και στιγμη επιστρεφουν και σου ειπα παντα διαλεγουν οταν εισαι ψυχικα ευαλωτος για να συνεχισουν αυτο που αφησαν ..
    Τετοια ρισκα δεν τα παίρνεις οταν εχεις αναγνωρίσει αυτα τα χαρακτηριστικα ...
    Οι απαντήσεις σου με βοήθησαν πολύ στο να καταλάβω την ψυχοσύνθεση και την τακτική πίσω από όλο αυτό. Όπως εξήγησα παραπάνω, φυσικά και δεν θα εμπλακώ και δεν αξίζει αυτό το άτομο να υπάρχει στην ζωή μου καθώς μας χωρίζουν πολλά πέρα από το θέμα των ψεμάτων. Απλά ήθελα να ερμηνεύσω όλο αυτό ώστε να μπορώ να καταλάβω άλλους τέτοιους ανθρώπους στην ζωή μου εγκαίρως και να ξέρω πως να τους αντιμετωπίσω. Ισχύει πάντα η ρήση ένας άνθρωπος φέρεται σε όλους κατά τον ίδιο τρόπο. Σε έμενα κατηγορούσε ανθρώπους που μπορεί να μην τους ήξερα καν, τότε κατηγορεί εμένα και σε άλλους. Αλλά δεν με νοιάζει γιατί θα την καταλάβουν σύντομα και δεν θα μετράει τίποτα από αυτά που λέει. Τονίζω τα λόγια σου που είπες ότι όντως μπορεί να καταλάβουν τον ήρεμο τρόπο απομάκρυνσης ως αδυναμία και πως και καλά περνάει η γνώμη τους. Και αυτό εξηγεί γιατί επέλεξε να μου συμπαρασταθεί από το πουθενά στο πένθος μου αλλά αφού συνήλθα λίγο την έκοψα κοφτά και ευτυχώς δεν με ξαναενόχλησε. Συμπεραίνω λοιπόν πως θέλει έναν κοφτό και αποφασιστικό τρόπο χωρίς διαπληκτισμούς, που δεν είναι και στον χαρακτήρα μου δηλαδή να διαπληκτίζομαι, πιστεύω με το διαπληκτισμό θα χάσεις το δίκιο σου στην τελική...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. Μυθομανία
    By marsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2012, 12:03
  3. Μυθομανία?
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-2012, 18:50
  4. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 17:43
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2006, 00:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •