Μυθομανία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Και εγώ έχω βιώσει μπουλινγκ στο Δημοτικό που υπάρχουν πράγματα που δεν τα έχω πει και ούτε πρόκειται εδώ μέσα. Στο λύκειο επίσης λεκτικό μπουλινγκ, στο γυμνάσιο εγώ πείραζα ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, το μετάνιωσα όμως και ένα άλλο παιδί από την ίδια περιοχή που του ζήτησα και συγνώμη. Και στο επαγγελματικό τομέα βίωσα μπουλινγκ, όπου μου έμεινε φοβία, γενικά με ανθρώπους και με την δουλειά. Άργησαν να βγουν όλα μου τα ψυχικά προβλήματα από μέσα μου, έπρεπε να φτάσω 32 μέχρι τότε είχα άγχος αλλά μέχρι εκεί, στα 32 βγήκαν όλα και έχει αλλάξει η ζωή μου με φάρμακα και ψυχοθεραπεία, τα φάρμακα τα παίρνω χωρίς να με βλέπει ψυχίατρος εδώ και καιρό, έχω βάλει σχεδόν 20 κιλά μέσα σε 2-3 χρόνια τρώω ασυστολα και είναι λίγες η χαρούμενες στιγμές που περνάω, συγνώμη το τράβηξα πολύ. Έχω και εγώ κάποιον γνωστό που λέει έτσι ψέματα αλλά δεν ξέρω εάν έχει πρόβλημα. Έχω καιρό να το δω παλιά κάναμε παρέα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Οι απαντήσεις σου με βοήθησαν πολύ στο να καταλάβω την ψυχοσύνθεση και την τακτική πίσω από όλο αυτό. Όπως εξήγησα παραπάνω, φυσικά και δεν θα εμπλακώ και δεν αξίζει αυτό το άτομο να υπάρχει στην ζωή μου καθώς μας χωρίζουν πολλά πέρα από το θέμα των ψεμάτων. Απλά ήθελα να ερμηνεύσω όλο αυτό ώστε να μπορώ να καταλάβω άλλους τέτοιους ανθρώπους στην ζωή μου εγκαίρως και να ξέρω πως να τους αντιμετωπίσω. Ισχύει πάντα η ρήση ένας άνθρωπος φέρεται σε όλους κατά τον ίδιο τρόπο. Σε έμενα κατηγορούσε ανθρώπους που μπορεί να μην τους ήξερα καν, τότε κατηγορεί εμένα και σε άλλους. Αλλά δεν με νοιάζει γιατί θα την καταλάβουν σύντομα και δεν θα μετράει τίποτα από αυτά που λέει. Τονίζω τα λόγια σου που είπες ότι όντως μπορεί να καταλάβουν τον ήρεμο τρόπο απομάκρυνσης ως αδυναμία και πως και καλά περνάει η γνώμη τους. Και αυτό εξηγεί γιατί επέλεξε να μου συμπαρασταθεί από το πουθενά στο πένθος μου αλλά αφού συνήλθα λίγο την έκοψα κοφτά και ευτυχώς δεν με ξαναενόχλησε. Συμπεραίνω λοιπόν πως θέλει έναν κοφτό και αποφασιστικό τρόπο χωρίς διαπληκτισμούς, που δεν είναι και στον χαρακτήρα μου δηλαδή να διαπληκτίζομαι, πιστεύω με το διαπληκτισμό θα χάσεις το δίκιο σου στην τελική...

    Ο παρονομαστης μας ειναι κοινός και εχω δουλεψει παραλληλα με τον ψυχοθεραπευτη μου πανω σε αυτο .Ηθελα και εγω να μπορεσω να εξηγησω και να καταλαβω γιατι υπαρχουν τετοιο ανθρωποι ,τι ειναι αυτο που τους κανει να αντιδρουν και παραλληλα να δρουν τοσο επεμβατικα και με τετοιο λαθος τροπο ..
    Ειναι αυτο που λεμε η δικη τους δραση συνεπαγεται με την αντιδραση και των υπολοίπων και κατ επεκταση και την δικη τους ...
    Ειδικα οταν τετοιοι ανθρωποι φτανουν να επηρεαζουν αμεσα τον χαρακτηρα σου και να σου βγαζουν αντιδρασεις που δεν τις αναγνωριζεις και ειδικα οταν φτανεις σε μια ηλικια που πραγματικα λες δεν μπορει να εκρυβα κατι τετοιο ...

    Μην τους υποτιμας γιατι πραγματικα μπορει να λεμε οτι δρουν μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα η χειριστικοτητα και η πειθω τους που αντλείτε απο ολη αυτη την νοοτροπια, πραγματικα μπορει να παρασυρει τον οποιοδηποτε ..Στην αρχη μπορει να τους χαρακτηριζα εξυπνους οτι μπορουν και φερνουν τουμπα την ολη κατασταση ,πως τα εχουν ολα τοσο καλα μελετημενα που λες πραγματικα οτι ο ανθρωπος αυτος εχει μελετησει ολα τα προσημα που εχει βαλει σε αυτη την εξισωση ωστε οπως και να την πιασεις παντα το αποτελεμσα να βγαινει θετικο μονο προς αυτον, αλλα οταν το αναλυσαμε καταλαβα οτι ειναι ενα αλλο ειδος που πραγματικα τους κανει να συμπεριφερονται ετσι ..
    Η κουτοπονηρια τους και η χειριστικοτητα τους ...γιατι αν ηταν πραγματικα εξυπνοι δεν θα κατεληγαν σε αυτο το σημειο ..
    Οταν λοιπον αντιμετωπιζονται με την πραγματικη τους ιδιοτητα τοτε χωρις να υπερβαινεις τα δικα σου στανταρ τους αφοπλιζεις και τους απομακρυνεις και φυσικα δεν τους ξαναδινεις περιθωριο επιστροφης γιατι πολυ απλα εχεις γινει ¨εχθρος ¨τους .
    Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτοι οι ανθρωποι ειτε σε θεωρουν φιλο ειτε εχθρο τους ...μεση λυση δεν υπαρχει ..


    Τελοσπαντων ,πολυ καλα κανεις και το ¨μελετας ¨ολο αυτο γιατι να ξερεις τετοιοι ανθρωποι ειναι μεγαλα σχολεία για την μετέπειτα ζωη ολων μας .Ειδικα για ανθρωπους που μεσα απο αυτη την χειριστικοτητα τους προσπαθουν να βρουν συντρόφους για να πανε ενα βημα παρακατω την ζωη τους ...
    Γιατι υπαρχουν και αυτοι που δεν το κανουν με κακια ετσι ?Ειναι αυτο που ειπα ποιο πανω ,θελει να το πιασεις απο την αρχη στην καθε περιπτωση ξεχωριστα να δεις ποια έλλειψη και ποια αναγκη τους ,τους κανει να εχουν φτασει να κανουν τα παντα προκειμενου να εχουν αυτο που θελουν ...
    Αν αυτη ειναι συναισθηματικη έλλειψη και οχι ηγετικη ειναι χειροτερο ..

    Καλως ή κακως υπαρχουν ,αυτο εμεις δεν μπορουμε ουτε να το αλλαξουμε ουτε φυσικα να το κρινουμε αν δεν μας επηρεαζει.
    Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αναγνωριζουμε πλεον κυρια χαρακτηριστικα τους απο την πρωτες μας επαφες ωστε να μην οδηγουμεστε σε λαθη του παρελθώντος ..

    Αν σε ενδιαφέρει πραγματικα να ανακαλυπτεις χαρακτήρες προσπαθησε να το κανεις κατω απο μια φιλοσοφικη προσεγγιση ..Ειναι ενα δρομος που εμενα με βοηθησε απιστευτα γιατι ειναι πιο κοντα σε ολους εμας που δεν εχουμε σπουδαση ψυχολογία..
    Ειμαι σιγουρη οτι θα το αγαπησεις ολο αυτο γιατι μεσα απο αυτο τον τροπο θα γινεσαι εσυ πιο δυνατη .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Πάνω απάντησα στην eleni77, συγνώμη απλά είμαι καινούργια και δεν ξέρω να το διαχειρίζομαι καλά :)
    giorgos panou Πολύ άσχημο το περιστατικό αυτό, απλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος για τον οποίον μιλάς ανήκει στην κατηγορία των άκακων ψεμάτων. Σίγουρα δεν άξιζε τέτοια αντιμετώπιση, κανείς δεν την αξίζει. Τώρα για το φταίξιμο των ενηλίκων που λες, θα συμφωνήσω πως δυστυχώς από ότι θυμάμαι και από τα δικά μου σχολικά χρόνια, οι καθηγητές παρόλο που λένε είμαστε ενάντια στο bullying δεν κάνουν τίποτα όταν τέτοιες συμπεριφορές συμβαίνουν μπροστά τους τις περισσότερες φορές και μπορεί να ρίξουν το φταίξιμο στο θύμα αν αντιδράσει και διακόψει την ροή του μαθήματος. Αλλά πόσο χρονών ήσασταν όταν συνέβη αυτό; Δεν μπορώ να το δικαιολογήσω σε παιδιά άνω των 15 χρονών που υποτίθεται πως έχουν μια στοιχειώδη ενσυναίσθηση. Δεν κατηγορώ εσένα, ξέρω πως έχεις μετανιώσει, αλλά όσοι το οργάνωσαν αυτό (δηλαδή είχαν το πάνω χέρι και οι άλλοι απλώς ακολουθούσαν) αν ήταν πάνω από 15 χρονών τότε, πιστεύω πως είναι κακοί γενικά σαν άνθρωποι χωρίς ανεπτυγμένη ενσυναίσθηση.
    Καλησπερα.
    Απαντωτας στο ερωτημα σου ,θα σε ρωταγα εαν στην δικη σου ιστορια υπηρξ επεμβαση εντονη των γονεων.
    Η ηλικια μας ηταν γυρο στα 14-15,πηγαιναμε λυκειο οσο θυμαμαι, δυστυχως ομως ,επειδη αυτο συνεχιζοτα χρονια, ειχαμε φτασει κοντα στα 18, ηταν δλδ αυτο που λες, οτι ειχαμε ευθινη. Ηταν η ασχημη δυναμη του οχλου, οσο ομορφες ειναι οι κοινωνιες μας τοσο κακες μπορει να γινουν μερικε φορες οταν υπαρχει ενας αδυναμος ,οπου γινετε περυγελος, και του την πεφτουν μετα ολοι λες και ειναι θυραμα, ειναι η ασχημη παρακινηση αναμεσα στους πολλους, αντιγραφει ο ενας τον αλλον, ειναι επιστημονικο θεμα αυτο κι αναφερετε το ποσο επικυνδηνοι μπορουν να γινουν κανονικοι ανθρωποι, με συναισθηματα υγειες ,σαν ομως μπουν μεσα σε οχλο τα πραματα αλλαζουν προς το πολυ σκληρο.
    Εφταιξα, το παραδεχομαι! βεβαια το σταματησα, αλλα το κακο ειχε γινει στον ανθρωπο αυτον οπου δυστυχως δεν μπορουσαμε να αντηλιφθουμε την αρρωστια του. Δεν ξερω εαν υπηρξαν μονιμα αποτελεσματα απο την εισαγωγη του στο Δαφνι, θυμαμαι ομως οτι τον ειχ πετυχει μετα απο χρονια,οπου ειχαμε πλεον μεγαλωσει και ειχε ενα βλεμμα χαμενο!,δεν ελεγε τις χαζομαρες του παρελθον ,αλλα δεν ηταν χαρουμενος, εδειχνε μια μονιμη θλυψη !
    Η περιπτωση η δικη σου ειναι αλλο πραμα, ειχε και οφελος σε εσενα, επισης αν καταλαβα καλα, τα ψεματα που ελεγε ηταν "δουλεμενα" εννοω οτι τα ειχεσκεφτει αρκετα πριν τα πει, αρα δεν ειχε ασθενια, οπως η δικη μου περιπτωση οπου εγινοταν ρεζιλι,αρα δεν ειχε οφελος.
    Τελος νομιζω οτι δεν υπαρχουν καλα ψεματα αναμεσα σε θεματα οπως αυτα που λες εσυ, θελω να πω οτι οταν καποιος λεει ψευτικη ολοκληρη ρην ιστορια του, οταν δεν κανει μια απλη υπερβολη ,οπου εκει οντως δεν ειναι κακο,το κανουν μερικοι θελωντας να "δυναμοσουν" τα επιχειρηματα τους, αλλα να λεςι καποιος ψεματα νομιζω οτι παντα θα υπαρξει μια κακη επιροη.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ο παρονομαστης μας ειναι κοινός και εχω δουλεψει παραλληλα με τον ψυχοθεραπευτη μου πανω σε αυτο .Ηθελα και εγω να μπορεσω να εξηγησω και να καταλαβω γιατι υπαρχουν τετοιο ανθρωποι ,τι ειναι αυτο που τους κανει να αντιδρουν και παραλληλα να δρουν τοσο επεμβατικα και με τετοιο λαθος τροπο ..
    Ειναι αυτο που λεμε η δικη τους δραση συνεπαγεται με την αντιδραση και των υπολοίπων και κατ επεκταση και την δικη τους ...
    Ειδικα οταν τετοιοι ανθρωποι φτανουν να επηρεαζουν αμεσα τον χαρακτηρα σου και να σου βγαζουν αντιδρασεις που δεν τις αναγνωριζεις και ειδικα οταν φτανεις σε μια ηλικια που πραγματικα λες δεν μπορει να εκρυβα κατι τετοιο ...

    Μην τους υποτιμας γιατι πραγματικα μπορει να λεμε οτι δρουν μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα η χειριστικοτητα και η πειθω τους που αντλείτε απο ολη αυτη την νοοτροπια, πραγματικα μπορει να παρασυρει τον οποιοδηποτε ..Στην αρχη μπορει να τους χαρακτηριζα εξυπνους οτι μπορουν και φερνουν τουμπα την ολη κατασταση ,πως τα εχουν ολα τοσο καλα μελετημενα που λες πραγματικα οτι ο ανθρωπος αυτος εχει μελετησει ολα τα προσημα που εχει βαλει σε αυτη την εξισωση ωστε οπως και να την πιασεις παντα το αποτελεμσα να βγαινει θετικο μονο προς αυτον, αλλα οταν το αναλυσαμε καταλαβα οτι ειναι ενα αλλο ειδος που πραγματικα τους κανει να συμπεριφερονται ετσι ..
    Η κουτοπονηρια τους και η χειριστικοτητα τους ...γιατι αν ηταν πραγματικα εξυπνοι δεν θα κατεληγαν σε αυτο το σημειο ..
    Οταν λοιπον αντιμετωπιζονται με την πραγματικη τους ιδιοτητα τοτε χωρις να υπερβαινεις τα δικα σου στανταρ τους αφοπλιζεις και τους απομακρυνεις και φυσικα δεν τους ξαναδινεις περιθωριο επιστροφης γιατι πολυ απλα εχεις γινει ¨εχθρος ¨τους .
    Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτοι οι ανθρωποι ειτε σε θεωρουν φιλο ειτε εχθρο τους ...μεση λυση δεν υπαρχει ..


    Τελοσπαντων ,πολυ καλα κανεις και το ¨μελετας ¨ολο αυτο γιατι να ξερεις τετοιοι ανθρωποι ειναι μεγαλα σχολεία για την μετέπειτα ζωη ολων μας .Ειδικα για ανθρωπους που μεσα απο αυτη την χειριστικοτητα τους προσπαθουν να βρουν συντρόφους για να πανε ενα βημα παρακατω την ζωη τους ...
    Γιατι υπαρχουν και αυτοι που δεν το κανουν με κακια ετσι ?Ειναι αυτο που ειπα ποιο πανω ,θελει να το πιασεις απο την αρχη στην καθε περιπτωση ξεχωριστα να δεις ποια έλλειψη και ποια αναγκη τους ,τους κανει να εχουν φτασει να κανουν τα παντα προκειμενου να εχουν αυτο που θελουν ...
    Αν αυτη ειναι συναισθηματικη έλλειψη και οχι ηγετικη ειναι χειροτερο ..

    Καλως ή κακως υπαρχουν ,αυτο εμεις δεν μπορουμε ουτε να το αλλαξουμε ουτε φυσικα να το κρινουμε αν δεν μας επηρεαζει.
    Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αναγνωριζουμε πλεον κυρια χαρακτηριστικα τους απο την πρωτες μας επαφες ωστε να μην οδηγουμεστε σε λαθη του παρελθώντος ..

    Αν σε ενδιαφέρει πραγματικα να ανακαλυπτεις χαρακτήρες προσπαθησε να το κανεις κατω απο μια φιλοσοφικη προσεγγιση ..Ειναι ενα δρομος που εμενα με βοηθησε απιστευτα γιατι ειναι πιο κοντα σε ολους εμας που δεν εχουμε σπουδαση ψυχολογία..
    Ειμαι σιγουρη οτι θα το αγαπησεις ολο αυτο γιατι μεσα απο αυτο τον τροπο θα γινεσαι εσυ πιο δυνατη .
    Όντως, δεν υπάρχει μέση λύση, όπου και να πάνε στο τέλος δημιουργούν εχθρούς και οι φιλίες τους έχουν μικρό χρονικό διάστημα ζωής τις περισσότερες περιπτώσεις (ανάλογα με το πόσο τοξικός είναι αυτός ο άνθρωπος). Είμαι μόλις 23 χρονών και έχω μάθει να καταλαβαίνω εξ αρχής κάποια χαρακτηριστικά και να κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να δω αν όντως υποπτεύομαι σωστά. Ένα από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι η κατάσταση που βρίσκονται οι φιλίες τους, δηλαδή αν είναι 2-3 συν καλοί φίλοι από τα σχολικά χρόνια ή από το πανεπιστήμιο είναι ένα καλό σημάδι, ενώ αν ο άνθρωπος αυτός δεν έχει διατηρήσει φιλίες και μιλάει άσχημα για παλιές συναναστροφές είναι σίγουρα κακό σημάδι. Βέβαια, υπάρχουν τοξικοί άνθρωποι με μακροχρόνιες φιλίες, οπότε μετά κοιτάς άλλα χαρακτηριστικά όπως το πως αναφέρονται στα άλλα άτομα δηλαδή με σεβασμό ή με υποτιμητικό τρόπο.
    Φυσικά είναι μεγάλα σχολεία αυτοί οι άνθρωποι, αλλά το χειρότερο είναι να έχεις συνάψει σχέση με έναν χειριστικό-τοξικό άνθρωπο γιατί τέτοιες σχέσεις μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα εμπιστοσύνης και στις άλλες μετέπειτα σχέσεις μας.
    Βεβαίως έχει να κάνει με το άτομο που βγάζει την οποιαδήποτε τοξικότητα, όπως είπες πολύ σωστά αν αυτό πηγάζει από συναισθηματικούς παράγοντες ή ηγετικούς/χειριστικούς. Η συγκεκριμένη περίπτωση που περιέγραψα την θεωρώ ελαφριά ως επίδραση για τους άλλους γιατί μετά από λίγο καιρό συναναστροφής μαζί της καταλαβαίνεις ότι πουλάει φίδια και μπορείς να κόψεις μαχαίρι χωρίς να σου προκαλέσει ψυχολογικά, ό,τι και να έχει πει για εσένα. Το κάνει από δικό της κόμπλεξ, και πιστεύω άθελα της δημιουργεί κακό από το τίποτα. Έχω γνωρίσει όμως ακραία περίπτωση κοπέλας που μου έκανε κακό η μόλις ενός μήνα(!) συναναστροφή μαζί της. Μια περίπτωση που έχει ενδιαφέρων να την περιγράψω σε άλλη φάση εδώ μέσα, γιατί διαβάζοντας κάποια στιγμή τα χαρακτηριστικά του ψυχοπαθούς την αναγνώρισα. Η κοπέλα διαχειριζόταν τους άλλους μέσω των ψεύτικων συναισθημάτων της (ήξερε μέχρι και πως να με κοιτάξει για να μπορέσει να εκδηλώσει κάποιο συγκεκριμένο συναίσθημα), με έκανε να κάνω πράγματα που δεν ήθελα και όχι μόνο έμενα τον καθένα, υπήρχε ξεκάθαρη χειραγώγηση και κακία πίσω από όλα αυτά, υπήρχε ψυχοπάθεια. Έχω ακούσει από νευρολόγο, και ισχύει το εξής, ότι μια ψυχολογική ή ψυχιατρική ασθένεια/διαταραχή σε κάνει κακό άνθρωπο όταν και το ποιόν σου είναι κακό. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να έχει ψυχοπαθητικά στοιχεία και να μην επηρεάζει τους άλλους ενώ η περίπτωση που είπα πριν λίγο που έχει ψυχοπαθητικά στοιχεία δρούσε άσχημα στους άλλους γιατί υπήρχε και κακία. Το μείγμα ασθένειας ή διαταραχής με κακία είναι καταστροφικό.
    Όπως και να έχει, με εμπειρίες στην ζωή χτίζεις τοίχοι σε τέτοιες συμπεριφορές αυτό είναι αναμφισβήτητο. Ναι, μια τέτοια φιλοσοφική προσέγγιση προσπαθώ να κάνω και εγώ πλέον, αναγνωρίζοντας έτσι χαρακτηριστικά, τι τους κάνει να φέρονται έτσι και τρόπους φραγής τέτοιων ανθρώπων. Βέβαια, πάντοτε μπορούμε να την πατήσουμε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αν τύχεις σε πολύ καλά κρυμμένο τοξικό άνθρωπο έχεις ατυχήσει. Γι αυτό πρέπει να υπάρχει πάντα μια καχυποψία, πράγμα δύσκολο για όλους εμάς που δεν σκεφτόμαστε πως να βγούμε από πάνω από τους άλλους, αλλά που αντιθέτως σκεφτόμαστε μια αρμονική συμβίωση μεταξύ τους.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα.
    Απαντωτας στο ερωτημα σου ,θα σε ρωταγα εαν στην δικη σου ιστορια υπηρξ επεμβαση εντονη των γονεων.
    Η ηλικια μας ηταν γυρο στα 14-15,πηγαιναμε λυκειο οσο θυμαμαι, δυστυχως ομως ,επειδη αυτο συνεχιζοτα χρονια, ειχαμε φτασει κοντα στα 18, ηταν δλδ αυτο που λες, οτι ειχαμε ευθινη. Ηταν η ασχημη δυναμη του οχλου, οσο ομορφες ειναι οι κοινωνιες μας τοσο κακες μπορει να γινουν μερικε φορες οταν υπαρχει ενας αδυναμος ,οπου γινετε περυγελος, και του την πεφτουν μετα ολοι λες και ειναι θυραμα, ειναι η ασχημη παρακινηση αναμεσα στους πολλους, αντιγραφει ο ενας τον αλλον, ειναι επιστημονικο θεμα αυτο κι αναφερετε το ποσο επικυνδηνοι μπορουν να γινουν κανονικοι ανθρωποι, με συναισθηματα υγειες ,σαν ομως μπουν μεσα σε οχλο τα πραματα αλλαζουν προς το πολυ σκληρο.
    Εφταιξα, το παραδεχομαι! βεβαια το σταματησα, αλλα το κακο ειχε γινει στον ανθρωπο αυτον οπου δυστυχως δεν μπορουσαμε να αντηλιφθουμε την αρρωστια του. Δεν ξερω εαν υπηρξαν μονιμα αποτελεσματα απο την εισαγωγη του στο Δαφνι, θυμαμαι ομως οτι τον ειχ πετυχει μετα απο χρονια,οπου ειχαμε πλεον μεγαλωσει και ειχε ενα βλεμμα χαμενο!,δεν ελεγε τις χαζομαρες του παρελθον ,αλλα δεν ηταν χαρουμενος, εδειχνε μια μονιμη θλυψη !
    Η περιπτωση η δικη σου ειναι αλλο πραμα, ειχε και οφελος σε εσενα, επισης αν καταλαβα καλα, τα ψεματα που ελεγε ηταν "δουλεμενα" εννοω οτι τα ειχεσκεφτει αρκετα πριν τα πει, αρα δεν ειχε ασθενια, οπως η δικη μου περιπτωση οπου εγινοταν ρεζιλι,αρα δεν ειχε οφελος.
    Τελος νομιζω οτι δεν υπαρχουν καλα ψεματα αναμεσα σε θεματα οπως αυτα που λες εσυ, θελω να πω οτι οταν καποιος λεει ψευτικη ολοκληρη ρην ιστορια του, οταν δεν κανει μια απλη υπερβολη ,οπου εκει οντως δεν ειναι κακο,το κανουν μερικοι θελωντας να "δυναμοσουν" τα επιχειρηματα τους, αλλα να λεςι καποιος ψεματα νομιζω οτι παντα θα υπαρξει μια κακη επιροη.
    Με την κοπέλα έχω σπάσει εδώ και 5 χρόνια, δεν ξέρω αν σε αυτό το διάστημα κάναν κάτι οι δικοί της αλλά όσο την έκανα παρέα δεν νομίζω να είχε γίνει κάτι, βασικά δεν νομίζω να έχει καταλάβει καν πως υπάρχει πρόβλημα, και αν έχουν καταλάβει κάτι οι δικοί της μπορεί να μην αντιδρούν για να το κρύψουν. Είναι από πολύ λαϊκή οικογένεια οπότε δεν νομίζω οι άνθρωποι να έχουν και τις γνώσεις να το αντιμετωπίσουν.
    Όντως, η δύναμη του όχλου είναι τεράστια, αυτό είναι και το αντικείμενο της ταινίας The wave.
    Ναι η δική μου περίπτωση, έφτιαχνε ψεύτικες ιστορίες με υπαρκτά πρόσωπα, διαιρώντας ανθρώπους, ώστε να αντιμετωπίσει μια απειλή που δεν ξέρω ποια είναι, αλλά βρισκόταν στο κεφάλι της. Ναι, φυσικά τα είχε σκεφτεί πριν, απλά δεν υπήρχε εμφανές όφελος δηλαδή την κοπέλα την οποία μου έλεγε ψεύτικες ιστορίες για την οικογενειακή της κατάσταση δεν την ήξερα καν και ούτε συναναστράφηκα ποτέ μαζί της άρα δεν κέρδιζε κάτι απλά δημιουργούσε ψεύτικες ιστορίες που έκαναν κακό σε υπαρκτά πρόσωπα. Έλεγε όμως τρελές ιστορίες όπως την δική σου περίπτωση, δηλαδή έλεγε πως την βρήκαν έξω από την σχολή της από εταιρία γιατί δήθεν μάθαν πόσο καλή είναι και την θέλαν απεγνωσμένα για δουλειά ή ό,τι ένας βαθύπλουτος γόνος επιχειρηματία την πήγε με πρόφαση στο σπίτι του και πήγε να την βιάσει και του ξέφυγε ή έχει δουλέψει για μεγάλες εταιρίες του κλάδου που σπούδασε όπου υπήρχε χλιδή (που έμαθα από αλλού μέσα στον χώρο εργασίας που έκανε πρακτική πως όλα αυτά ήταν φυσικά ψέματα). Μάλιστα την απέλυσαν από την πρακτική, συνεπώς δεν πήρε ποτέ πτυχίο διότι η συγκεκριμένη ειδικότητα ΙΕΚ που σπούδασε μπορεί να εργαστεί μόνο στο αεροδρόμιο, άρα αφού την έδιωξαν από εκεί δεν μπορεί να πάει να δουλέψει αλλού εκτός αν αλλάξει πόλη και πάει σε άλλο αεροδρόμιο που δεν έχει πάει να μείνει αλλού εκτός από τον τόπο που ζούμε. Προσωπικά, μπορεί όχι ασθένεια, αλλά σίγουρα μια διαταραχή υπάρχει.
    Ισχύει αυτό που λες στο τέλος. Βέβαια, πρέπει να ισχύει πως η μυθομανία έχει κλίμακες ανάλογα με την συχνότητα των ψεμάτων, ποιους επηρεάζουν, και πόσο αληθοφανή είναι. Η δική σου περίπτωση περιείχε πολύ τρελά ψέματα και γι αυτό υπήρξε τέτοιος ντόρος από τους συμμαθητές σου. Άλλες περιπτώσεις έχουν πιο αληθοφανή ψέματα που παρόλο που οι άλλοι καταλαβαίνουν πως αυτός πουλάει φίδια μπορεί στην τελική να τον δέχονται με τα αρνητικά του. Αλλά οι περιπτώσεις που λένε ψέματα που επηρεάζουν και μπλέκουν τους άλλους πρέπει σε κάθε περίπτωση να κόβονται ως επαφές διότι υπάρχει τοξικότητα. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις των άκακων ψεμάτων, βλέπεις τι έχεις και παίρνεις διότι όπως είπα πριν μπορεί αυτό το μυθομανές άτομο να είναι ένα καλό άτομο που να μην έχει κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από αυτό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Ioanna98 View Post
    Όντως, δεν υπάρχει μέση λύση, όπου και να πάνε στο τέλος δημιουργούν εχθρούς και οι φιλίες τους έχουν μικρό χρονικό διάστημα ζωής τις περισσότερες περιπτώσεις (ανάλογα με το πόσο τοξικός είναι αυτός ο άνθρωπος). Είμαι μόλις 23 χρονών και έχω μάθει να καταλαβαίνω εξ αρχής κάποια χαρακτηριστικά και να κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να δω αν όντως υποπτεύομαι σωστά. Ένα από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι η κατάσταση που βρίσκονται οι φιλίες τους, δηλαδή αν είναι 2-3 συν καλοί φίλοι από τα σχολικά χρόνια ή από το πανεπιστήμιο είναι ένα καλό σημάδι, ενώ αν ο άνθρωπος αυτός δεν έχει διατηρήσει φιλίες και μιλάει άσχημα για παλιές συναναστροφές είναι σίγουρα κακό σημάδι. Βέβαια, υπάρχουν τοξικοί άνθρωποι με μακροχρόνιες φιλίες, οπότε μετά κοιτάς άλλα χαρακτηριστικά όπως το πως αναφέρονται στα άλλα άτομα δηλαδή με σεβασμό ή με υποτιμητικό τρόπο.
    Φυσικά είναι μεγάλα σχολεία αυτοί οι άνθρωποι, αλλά το χειρότερο είναι να έχεις συνάψει σχέση με έναν χειριστικό-τοξικό άνθρωπο γιατί τέτοιες σχέσεις μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα εμπιστοσύνης και στις άλλες μετέπειτα σχέσεις μας.
    Βεβαίως έχει να κάνει με το άτομο που βγάζει την οποιαδήποτε τοξικότητα, όπως είπες πολύ σωστά αν αυτό πηγάζει από συναισθηματικούς παράγοντες ή ηγετικούς/χειριστικούς. Η συγκεκριμένη περίπτωση που περιέγραψα την θεωρώ ελαφριά ως επίδραση για τους άλλους γιατί μετά από λίγο καιρό συναναστροφής μαζί της καταλαβαίνεις ότι πουλάει φίδια και μπορείς να κόψεις μαχαίρι χωρίς να σου προκαλέσει ψυχολογικά, ό,τι και να έχει πει για εσένα. Το κάνει από δικό της κόμπλεξ, και πιστεύω άθελα της δημιουργεί κακό από το τίποτα. Έχω γνωρίσει όμως ακραία περίπτωση κοπέλας που μου έκανε κακό η μόλις ενός μήνα(!) συναναστροφή μαζί της. Μια περίπτωση που έχει ενδιαφέρων να την περιγράψω σε άλλη φάση εδώ μέσα, γιατί διαβάζοντας κάποια στιγμή τα χαρακτηριστικά του ψυχοπαθούς την αναγνώρισα. Η κοπέλα διαχειριζόταν τους άλλους μέσω των ψεύτικων συναισθημάτων της (ήξερε μέχρι και πως να με κοιτάξει για να μπορέσει να εκδηλώσει κάποιο συγκεκριμένο συναίσθημα), με έκανε να κάνω πράγματα που δεν ήθελα και όχι μόνο έμενα τον καθένα, υπήρχε ξεκάθαρη χειραγώγηση και κακία πίσω από όλα αυτά, υπήρχε ψυχοπάθεια. Έχω ακούσει από νευρολόγο, και ισχύει το εξής, ότι μια ψυχολογική ή ψυχιατρική ασθένεια/διαταραχή σε κάνει κακό άνθρωπο όταν και το ποιόν σου είναι κακό. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να έχει ψυχοπαθητικά στοιχεία και να μην επηρεάζει τους άλλους ενώ η περίπτωση που είπα πριν λίγο που έχει ψυχοπαθητικά στοιχεία δρούσε άσχημα στους άλλους γιατί υπήρχε και κακία. Το μείγμα ασθένειας ή διαταραχής με κακία είναι καταστροφικό.
    Όπως και να έχει, με εμπειρίες στην ζωή χτίζεις τοίχοι σε τέτοιες συμπεριφορές αυτό είναι αναμφισβήτητο. Ναι, μια τέτοια φιλοσοφική προσέγγιση προσπαθώ να κάνω και εγώ πλέον, αναγνωρίζοντας έτσι χαρακτηριστικά, τι τους κάνει να φέρονται έτσι και τρόπους φραγής τέτοιων ανθρώπων. Βέβαια, πάντοτε μπορούμε να την πατήσουμε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αν τύχεις σε πολύ καλά κρυμμένο τοξικό άνθρωπο έχεις ατυχήσει. Γι αυτό πρέπει να υπάρχει πάντα μια καχυποψία, πράγμα δύσκολο για όλους εμάς που δεν σκεφτόμαστε πως να βγούμε από πάνω από τους άλλους, αλλά που αντιθέτως σκεφτόμαστε μια αρμονική συμβίωση μεταξύ τους.
    Καλημερα !

    Με αυτο που λες πας αλλου την συζητηση και πραγματικα δεν ισχυει μονο για μια συγκεκριμένη πάστα ανθρώπων ..
    Αν μπεις στην διαδικασια της καχυποψίας γενικα στην ζωη σου μην νομιζεις οτι και αυτος ειναι ενας δρομος που θα σε προστατέψει απο πολλα ..Ισα ισα ,ισως σε κανει να φερθεις αδικα και σε ανθρώπους που μπορεί να τους έχεις παρεξηγήσει λόγο αυτής της εμπειρίας σου και πολύ περισσότερο επειδη έχεις διαλέξει από εδώ και πέρα να εισαι καχύποπτος και επιφυλακτικος με τους περισσοτερους ..

    Το εχω κανει και αυτο την περιοδο που ηταν ολα νωπα απο μια τετοια ασχημη εμπειρία και μετα οταν συνειδητοποιησα πως ουτε αυτο μου κουμπώνει, γιατι αντιλήφθηκα οτι πληγωσα ατομο που δεν επρεπε ,ειπα δεν θα το υιοθετήσω ολο ατο .
    Πολυ απλα σε εκεινη την περιπτωση παραδεχτηκα το λαθος μου και ειχα το θάρρος να ζητήσω και συγνωμη και φυσικα να ¨δικαιολογησω" και την συμπεριφορα μου ...
    Ακομα και η συμπεριφορα του συγκεκριμενου ατομου και ο τροπος που αντεδρασε μου εδειξε ακομα περισσοτερο πως οντως η καχυποψια δεν βοηθάει ..Το μονο που με εσωσε ηταν η έγκαιρη αντίληψη μου ολου αυτου και φυσικα η εκτιμηση της συγνωμης μου ωστε σήμερα να εχω ενα φιλο στην ζωη μου που πραγματικα κουμπώνουμε απίστευτα ....

    Εγω πιστευω πως και παλι εδω τον ευατο σου πρεπει να δυναμώνεις και την κρίση σου ...Να μην σε σταματα μια τυχων λαθος εμπειρια του παρελθοντος , στο να ξανα εμπιστευτείς ανθρώπους ... ..
    Τουλαχιστον εμενα σαν ανθρωπο ολο αυτο θα με κρατουσε πλεον πολυ πισω και θα μου εκανε κακο ...Το να προσποιουμαστε ή να μην ειμαστε ο ευατος μας σε μια τυχών νεα γνωριμια ωστε να μην ξαναδωσουμε την ευκαιρια να μας χειριστει ενας τετοιος ανθρωπος καταλαβαινεις οτι κακο στον ιδιο μας τον ευατο κανουμε, γιατι αθελα μας καταπιεζομαστε ..Οπότε καποια στιγμη αυτη η πιεση και η στερηση της εκφρασης μας καπου αλλου θα ξεσπασει ..


    Δεν μπορω εγω ας πουμε να σταματησω να ειμαι δοτική σε ολες μου τις σχεσεις ,να μιλαω οπως μιλαω γιατι ο αλλος δεν μπορει να δεχτει οτι υπαρχουν και αυτοι οι χαρακτηρες ...Πρεπει να ειμαστε δυνατοι για τον ευατο μας και φυσικα να εχουμε την απαιτηση αυτος που θελει να ειναι στον κυκλο μας, να μας σεβεται οπως ειμαστε .Δεν μπορουμε μια ζωη να προσαρμοζομαστε εμεις στα θελω των αλλων προκειμενου να μην πληγώνονται ..Πρεπει να καταλαβουν και οι αλλοι τα δικα μας θελω ή και ιδιοτροπίες ακομα και να προσαρμοζονται .Αλλιως ο καθενας διαλεγει τον δρομο του .
    Σε αυτα τα πραγματα δεν θελει πολυ πιεση και πολυ ψαξιμο ..Ταιριάζουν τα χνώτα μας ?Κάλως !
    Δεν ταιριαζουν ?Παμε παρακατω ...
    Νομιζω καλυτερα θα ηταν μετα απο μια τετοια εμπειρια να ειμαστε ακομα πιο πολυ εκδηλωτικοι στα θελω μας και στις απαιτησεις μας ειτε αφορουν τις φιλικές μας σχεσεις ,ειτε τις ερωτικες και οχι να ειμαστε ενα βημα πιο πισω απο σεβασμο παντα στα θελω του αλλου και φυσικα για λογους καλης ευγενειας που λενε ...

    Δειχνω ποιος ειμαι απο την αρχη και αν θελουν με ακολουθουν ,αν οχι δεν επιτρέπω σε κανεναν και τιποτα ειτε να με χρησημοποιησει ,ειτε να με κατευθυνει με απώτερο σκοπο μονο το δικο του συμφερων ..
    Σε δέχομαι και με δέχεσαι οπως ειμαι ή οπως εισαι ...
    Αυτο πρέπει να γινει νόμος σε ολες μας τις σχέσεις ,ειτε αυτες λέγονται φιλικές ειτε ερωτικες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ioanna98 , δυστυχως αυτα τα ατομα ειτε εχουν υπερβολικες παραισθησεις, ειτε λενε "παραμυθια" λες και ειναι στο σχολειο , ειτε τα λενε απο παρενεργειες καποιας περιεργης ασθενιας τους, τελος ειτε ειναι απο μανια και απο πονηρη σκεψη η μοιρα τους ειναι πολη στενχορη, ειναι δυστυχημενα πλασματα διοτι το ψεμα εχει κοντα ποδια αρα σε λιγο καιρο θα βγει η αληθεια και θα γινουν ρεζηλι στον περηγυρο τους, τους περιμενει δλδ ενα ασχημο μελον.
    Ομως φερουν μεγα ευθινη οι γονεις κι δασκαλοι, αναφερομαι στην περιπτωση οπου ο ασθενης δε καταλαβαινει τα ψεματα του, πρεπει να ενδιαφεροντε κι να τους πανε σε γιατρους! Οπως πρεπει να υπαρχει και αυατηροτιτα στα συνοιλικαατομα τους οπου τα κανουν ρεζηλι οπως στην δικη μου φαση οπου βεβαια εγω σταματησα απο τους πρωτους αυτο το αθλιο πραγμα, παρα το νεαρο της ηλικιας μου η αγαπη μου και ο "καλος σαμαριτης" μεσα μου υπερπιδησαν τον οχλο και σταματησα το εγκλημα! - αξιζω επενους νομιζω, και δεν θα με ενοχλουσε η οποια η μερικη αναγνωρηση εις στο προσωπο μου! με καλαισθητα επιθετα να γραψετε κατις για μενα,παρα την ταπεινοτητα μου!! ,χαχα ,αυτο ηταν αστειο, - η κοινωνια για μενα παντα εχει τεραστιες ευθινες για τα ατομα της οπου εχουν αναγκη περιθαλψης.
    Οσο για την κοπελα στην περιπτωση σου, επειδη ειχε οφελος εμπρακτο ,ενδεχετε να το εκανε εν πληρου γνωσεως, σε αντιθεση με την δικη μου φαση οπου απο τα λεγομενα του κοντινου κυκλου του, δεν θυμοταν το δυαστημα που εισαν εσωκλειστος στο Δαφνι! και μαλον η αιτεια ηταν η υπερβαση της πιεσης των γωνεων του για να ειναι ο καλυτερος ολων των μαθητων!!
    Το "μαθημα" προς εας απο την ιστορια σο κι την δικη μου ειναι οτι η λογικοτητα απο την παρανοιση ειναι μια τριχα αποσταση μαλον! οτι ειναι πανευκολο να μας "ξεβιδωσουν" 1-2 βιδες που κραταν σε ενα τεμπο καποιες βιοχημικες εργασειες κι να φρικαρουμε τελειως.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. Μυθομανία
    By marsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2012, 12:03
  3. Μυθομανία?
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-2012, 18:50
  4. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 17:43
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2006, 00:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •