Φοιτητικός έρωτας: έρωτας που μπαίνει στο ψυγείο το καλοκαίρι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4

    Φοιτητικός έρωτας: έρωτας που μπαίνει στο ψυγείο το καλοκαίρι

    Είμαι 21 ετών κοπέλα και έχω σχέση 2 χρόνων με ένα παιδί 21 ετών στην πόλη που σπουδαζουμε μαζί. Οι μόνιμοι τόποι κατοικίας μας απέχουν περίπου 400 χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κρατάμε μια σχέση εξ αποστάσεως όσο δεν λειτουργεί η σχολή, δηλαδή κατά την περίοδο του καλοκαιριού, τις γιορτές κλπ. Ενώ όταν είμαστε και μένουμε μαζί περνάμε υπέροχα. Όλα κατά στρέφονται μόλις γυρίσουμε στα πατρικα σπίτια μας. Ξεκινάει να βγαίνει σε βόλτες χωρίς όρια με τους φίλους του. Δηλαδή φεύγει από το σπίτι νωρίς το πρωί γυρνάει μόνο για φαγητό και ξαναφευγει μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας (στα πλαίσια της καραντίνας). Το προηγούμενο καλοκαίρι πέρασε πολύ δύσκολα με εμένα να τον περιμένω κάθε βράδυ να γυρίσει το λιγότερο στις 2 επειδή έκανε "βόλτες" με τους φίλους του (2 παιδιά τα οποία συνηθίζουν να παίρνουν σβάρνα τα χωριά της περιοχής για να βρουν κοπέλες τις οποίες θα απατησουν για τις επόμενες) . Εδώ θέλω να πω ότι όσο είναι έξω μιλάμε με μηνύματα ξέρω συνεχώς που βρίσκεται και σχεδόν πάντα και με ποιους. Επίσης, γενικά δεν είμαι άτομο με τόσο κοινωνική ζωή όσο εκείνος και επισης δεν έχω τόσες ελευθερίες από την οικογένεια μου. Ουσιαστικά τον τρόπο ζωής του δεν μπορώ να τον καταλάβω. Θεωρώ ακραίο να λείπει όλη μέρα. Συχνά νευριαζω γι αυτό τον λόγο. Καμία φορά και πολύ σπάνια του ζητάω να μην βγει αν μπορεί ένα βράδυ για να μιλήσουμε όταν τυχαίνει να είμαι σπίτι μόνη μου. Εκείνος μου λέει όχι και ότι το κάνω επειδή δεν έχω παρέα ή κάτι να ασχοληθώ. Γενικά τσακωνομαστε για το λόγο αυτό και πάντα τα ρίχνει όλα πάνω μου. Καταλαβαίνω ότι είναι νέος και θέλει να βγαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω την τρελή αλλαγή συμπεριφοράς μόλις εγώ φεύγω. Γίνεται άλλος άνθρωπος, παρασύρεται από την παρέα του ή όποια δεν είναι ότι καλύτερο και δεν μένει σπίτι στιγμή. Από την άλλη σκέφτομαι ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι δικό μου επειδή εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα στο σπίτι μου. Επίσης όσες φορές του ζητάω να το συζητήσουμε παιδιαριζει και λέει ότι θέλω θα κάνω αν έχεις θέμα δικό σου πρόβλημα. Άρα εγώ δεν είμαι καλά και τσακωνομαστε μέρα παρά μέρα λέγοντας τα ίδια πράγματα. Σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να φταίω εγώ τις περισσότερες φορές και ότι του δημιουργώ πρόβλημα και τον βάζω να απολογείται χωρίς λόγο. Απλά με ενοχλεί ότι το έχει τόσο ανάγκη να βγαίνει και να δείχνεται με τους υπόλοιπους ενώ δεν είναι καν τέτοιο άτομο. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου σκέφτομαι ότι μπορεί να χαζεύει άλλες όσο λείπω αλλά δεν μου έχει δώσει ποτέ το παραμικρό δικαίωμα να το πιστευω. Συχνά απλά δημιουργείται μια σκέψη στο μυαλό μου η οποία απλως μεγαλώνει μεγαλώνει και στο τέλος γίνεται το μπαμ και ξεσπάω πάνω του. Θα ήθελα να βρω τρόπο να είμαι πιο άνετη και να μην με ενοχλούν ούτε οι ώρες που βγαίνει ούτε ο τόπος ούτε τα άτομα ώστε να του δείξω την εμπιστοσύνη που του αξίζει και να τον απαλλαξω από την μόνιμη γκρίνια μου. Ακόμη, φέτος το καλοκαίρι θα δουλέψω για πρώτη μου φορά και θα ήθελα να είμαι πολύ πιο ήρεμη και να μην ξενυχταω πάλι περιμένοντας τον ως τόσο αργά και μάλιστα κάθε βράδυ. Το θέμα είναι ότι όσο είναι έξω η σκέψη μου δεν ηρεμεί, η καρδιά μου χτυπά πολύ δυνατά και δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Έχει τύχει να μείνω αυπνη ολόκληρη νύχτα που είχα δουλειά το επόμενο πρωί γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Πιστεύω ότι ίσως σκέφτομαι πως αν πάψουν να με ενδιαφέρουν θέματα όπως που είναι και τι κάνει και πάψω να ανησυχώ τόσο, η αγάπη μου για εκείνον θα εξασθενήσει και στο τέλος δεν θα τον αγαπάω αρκετά. Είναι και η απόσταση κι εκείνος δεν καταλαβαίνει ότι δεν γίνεται να φέρεται πάντα έτσι και να ρίχνει όλο το φταίξιμο πάνω μου. Δεν με καταλαβαίνει και αυτό συμβαίνει μόνο όταν γυρίσει στο μέρος που ζει. Ενα τόσο υπέροχο και ευαίσθητο παιδί που έχουμε περάσει τόσες στιγμές μαζί να νιώθω ότι δεν με νοιάζεται καθόλου μόλις φεύγει. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε στην πόλη που σπουδάζουμε για πάντα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Καλημερα. Ειναι πολυ ομορφο να εχεις βρει τον ανθρωπο σου και κυριως ανταποκριση απο κεινον στα αισθηματα σου. Μην τον κουραζεις ομως με πιεσεις κι ισως ζηλεια. Οσο λειπει επικεντρωσου στον εαυτο σου, δες το σαν ευκαιρια να βγεις με τις δικες σου φιλες, να επανασυνδεθεις με συμμαθητες, να διαβασεις να δεις κι εσυ κοσμο. Ετσι θ "ανησυχει" εκεινος για σενα και θα εχετε και κατι να συζητατε. Η γκρινια και η μιζερια κουραζει καποια στιγμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Καλημερα!

    21 χρονων ειναι τι να κατσει να κανει μεσα?
    Φυσικα και θα ειναι εξω για να δει τα φιλαρακια του που σιγουρα τα εχει πεθυμήσει τοσο καιρο.

    Το οτι εχετε σχεση δεν παει να πει οτι δεν μπορει να το κανει αρκει να υπάρχει εμπιστοσυνη .
    Εχεις καποιο δειγμα που να σε κανει να μην τον εμπιστευεσαι?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Καλημέρα. Εμπιστεύομαι πολύ εκείνον και καθόλου την παρέα του και αυτό μου δημιουργεί σκέψεις που δεν με αφήνουν να ηρεμήσω. Όταν ξέρω ότι θα λείπει μέχρι το πρωί για Ν κάνουν βλακειες με αυτοκίνητα ανησυχώ πάρα πολύ και δεν μπορώ να κοιμηθώ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό σε συνδυασμό με το να ηρεμήσω και να είμαι τελείως χαλαρή με το πότε βγαίνει και πότε επιστρέφει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Artemis1718 View Post
    Είμαι 21 ετών κοπέλα και έχω σχέση 2 χρόνων με ένα παιδί 21 ετών στην πόλη που σπουδαζουμε μαζί. Οι μόνιμοι τόποι κατοικίας μας απέχουν περίπου 400 χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κρατάμε μια σχέση εξ αποστάσεως όσο δεν λειτουργεί η σχολή, δηλαδή κατά την περίοδο του καλοκαιριού, τις γιορτές κλπ. Ενώ όταν είμαστε και μένουμε μαζί περνάμε υπέροχα. Όλα κατά στρέφονται μόλις γυρίσουμε στα πατρικα σπίτια μας. Ξεκινάει να βγαίνει σε βόλτες χωρίς όρια με τους φίλους του. Δηλαδή φεύγει από το σπίτι νωρίς το πρωί γυρνάει μόνο για φαγητό και ξαναφευγει μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας (στα πλαίσια της καραντίνας). Το προηγούμενο καλοκαίρι πέρασε πολύ δύσκολα με εμένα να τον περιμένω κάθε βράδυ να γυρίσει το λιγότερο στις 2 επειδή έκανε "βόλτες" με τους φίλους του (2 παιδιά τα οποία συνηθίζουν να παίρνουν σβάρνα τα χωριά της περιοχής για να βρουν κοπέλες τις οποίες θα απατησουν για τις επόμενες) . Εδώ θέλω να πω ότι όσο είναι έξω μιλάμε με μηνύματα ξέρω συνεχώς που βρίσκεται και σχεδόν πάντα και με ποιους. Επίσης, γενικά δεν είμαι άτομο με τόσο κοινωνική ζωή όσο εκείνος και επισης δεν έχω τόσες ελευθερίες από την οικογένεια μου. Ουσιαστικά τον τρόπο ζωής του δεν μπορώ να τον καταλάβω. Θεωρώ ακραίο να λείπει όλη μέρα. Συχνά νευριαζω γι αυτό τον λόγο. Καμία φορά και πολύ σπάνια του ζητάω να μην βγει αν μπορεί ένα βράδυ για να μιλήσουμε όταν τυχαίνει να είμαι σπίτι μόνη μου. Εκείνος μου λέει όχι και ότι το κάνω επειδή δεν έχω παρέα ή κάτι να ασχοληθώ. Γενικά τσακωνομαστε για το λόγο αυτό και πάντα τα ρίχνει όλα πάνω μου. Καταλαβαίνω ότι είναι νέος και θέλει να βγαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω την τρελή αλλαγή συμπεριφοράς μόλις εγώ φεύγω. Γίνεται άλλος άνθρωπος, παρασύρεται από την παρέα του ή όποια δεν είναι ότι καλύτερο και δεν μένει σπίτι στιγμή. Από την άλλη σκέφτομαι ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι δικό μου επειδή εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα στο σπίτι μου. Επίσης όσες φορές του ζητάω να το συζητήσουμε παιδιαριζει και λέει ότι θέλω θα κάνω αν έχεις θέμα δικό σου πρόβλημα. Άρα εγώ δεν είμαι καλά και τσακωνομαστε μέρα παρά μέρα λέγοντας τα ίδια πράγματα. Σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να φταίω εγώ τις περισσότερες φορές και ότι του δημιουργώ πρόβλημα και τον βάζω να απολογείται χωρίς λόγο. Απλά με ενοχλεί ότι το έχει τόσο ανάγκη να βγαίνει και να δείχνεται με τους υπόλοιπους ενώ δεν είναι καν τέτοιο άτομο. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου σκέφτομαι ότι μπορεί να χαζεύει άλλες όσο λείπω αλλά δεν μου έχει δώσει ποτέ το παραμικρό δικαίωμα να το πιστευω. Συχνά απλά δημιουργείται μια σκέψη στο μυαλό μου η οποία απλως μεγαλώνει μεγαλώνει και στο τέλος γίνεται το μπαμ και ξεσπάω πάνω του. Θα ήθελα να βρω τρόπο να είμαι πιο άνετη και να μην με ενοχλούν ούτε οι ώρες που βγαίνει ούτε ο τόπος ούτε τα άτομα ώστε να του δείξω την εμπιστοσύνη που του αξίζει και να τον απαλλαξω από την μόνιμη γκρίνια μου. Ακόμη, φέτος το καλοκαίρι θα δουλέψω για πρώτη μου φορά και θα ήθελα να είμαι πολύ πιο ήρεμη και να μην ξενυχταω πάλι περιμένοντας τον ως τόσο αργά και μάλιστα κάθε βράδυ. Το θέμα είναι ότι όσο είναι έξω η σκέψη μου δεν ηρεμεί, η καρδιά μου χτυπά πολύ δυνατά και δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Έχει τύχει να μείνω αυπνη ολόκληρη νύχτα που είχα δουλειά το επόμενο πρωί γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Πιστεύω ότι ίσως σκέφτομαι πως αν πάψουν να με ενδιαφέρουν θέματα όπως που είναι και τι κάνει και πάψω να ανησυχώ τόσο, η αγάπη μου για εκείνον θα εξασθενήσει και στο τέλος δεν θα τον αγαπάω αρκετά. Είναι και η απόσταση κι εκείνος δεν καταλαβαίνει ότι δεν γίνεται να φέρεται πάντα έτσι και να ρίχνει όλο το φταίξιμο πάνω μου. Δεν με καταλαβαίνει και αυτό συμβαίνει μόνο όταν γυρίσει στο μέρος που ζει. Ενα τόσο υπέροχο και ευαίσθητο παιδί που έχουμε περάσει τόσες στιγμές μαζί να νιώθω ότι δεν με νοιάζεται καθόλου μόλις φεύγει. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε στην πόλη που σπουδάζουμε για πάντα....
    ειστε 21 χρονων. το πιο πιθανο ειναι να γνωρισετε πολλους ανθρωπους ακομα.
    τι θα κανει μονος στα 21;;; θα καθεται σπιτι του να βλεπει τηλεοραση, οταν η παρεα του ειναι εξω;
    αυτους τους φιλους εχει.
    εφοσον ειναι μονος εκει, ακολουθει την ζωη των φιλων του.
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν ξενοκοιταει. μπορει και να ξενοκοιταει.
    αν οι φιλοι του δεν ειναι ο,τι καλυτερο, οπως λες, αν ψαχνονται συνεχεια για γυναικες για να απατησουν τις πρωην με τις επομενες, κι αυτος σε αυτο το κλιμα κινειται. δεν σημαινει οτι σε απαταει, αλλα αν ολη η παρεα καθημερινα καυλαντιζει, κι αυτος εκει εινια. τι κανει; κρατει το φαναρι;;;;
    αν κραταει το φαναρι, δεν βαριεται; τι δραστηριοτητα ειναι αυτη να κρατας το φαναρι για να καυλαντιζει ο διπλανος σου, αφου δεν εχουν αλλα ενδιαφερονται αυτοι οι τυποι;;;

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ, οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτε.
    δεν μπορεις να καταφερεις τπτ με την γκρινια και φυσικα θα τον κουρασεις και θα μαλωνετε. ουτε θα ειναι καλο παιδι για να σου κανει το χατηρι. αν νοιωθει ελευθερος να απατησει, θα το κανει, ειτε γκρινιαζεις ειτε οχι.
    αν δεν θελει να σε απατησει, δεν θα το κανει.
    ο,τι ειναι να γινει, θα γινει, ειτε φωναζεις ειτε οχι.
    αυτο που αλλαζει ειναι οτι χαλιεσαι.
    αν χαλιεσαι, παρε τις αποφασεις σου. η γκρινια δεν ειναι λυση. απλα σας κουραζει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Artemis1718 View Post
    Καλημέρα. Εμπιστεύομαι πολύ εκείνον και καθόλου την παρέα του και αυτό μου δημιουργεί σκέψεις που δεν με αφήνουν να ηρεμήσω. Όταν ξέρω ότι θα λείπει μέχρι το πρωί για Ν κάνουν βλακειες με αυτοκίνητα ανησυχώ πάρα πολύ και δεν μπορώ να κοιμηθώ.
    Quote Originally Posted by Artemis1718 View Post
    Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό σε συνδυασμό με το να ηρεμήσω και να είμαι τελείως χαλαρή με το πότε βγαίνει και πότε επιστρέφει;
    Αν εμπιστευεσαι εκείνων παει να πει οτι ειναι ατομο συνειδητοποιημενο και δεν παρασύρεται απο την παρεα του .
    Αυτο βεβαια στο πλαισιο της ηλικιας του ετσι ?

    Εσυ θα κοιταξεις να ηρεμήσεις πατωντας πανω στην πολυ ομορφη σχεση που εχετε οταν ειστε μαζι και στο γεγονος οτι εισαι λιγο καιρο και εσυ στο πατρικο σου και να ξεκινησεις να κανεις πραγματα καθαρα για εσενα .
    Με το να καθεσαι ολη μερα μεσα σε ενα σπιτι ειναι επομενο να τα σκεφτεσαι και να σε τρωνε ολα αυτα ..

    Νομιζεις οτι αν θα αλλαξει κατι σε εκεινων θα εχει το θαρρος να στο πει ?
    Παντως μην του κανεις σκηνες και γενικα μην γκρινιαζεις ..Δεν εχει χειροτερο πραγμα απο την γκρινια και την αρρωστημενη ζηλεια και μπορει να ειναι και αιτια να τα σπασετε ετσι ?
    Εγω λεω να αφησεις τον φοβο οτι ΜΠΟΡΕΙ να παρασυρθει και να κανει κατι και να δεις μηπως η ψυχολογικη καταπιεση που του προσφερεις αυτη την στιγμη εσυ ειναι η αιτια για να κανει ζημια στην σχεση σας ..

    Οτι ειναι να γινει θα γινει ,μην δινεις πατημα ομως εσυ να ξεσπάσει μονο και μονο για την πιεση που δεχεται .
    Δεν εχει ωραιοτερες σχεσεις απο αυτες που υπαρχει εμπιστοσυνη και ελευθερια κινησεων μεσα σε αυτη .
    Αυτο να το θυμασαι οχι μονο για τωρα αλλα και γενικα στην ζωη σου .Μην προσπαθεις ποτε και κανεναν να τον φερεις στα δικα σου μετρα γιατι να ξερεις οσο τον σφίγγεις-πιεζεις καποια στιγμη θα σκασει ολο αυτο και σιγουρα δεν θα ειναι γιατι μππορει να βρεθηκε καποια αλλη κοπελα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Δεν μου έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα ότι ασχολείται η μιλάει με άλλες και γενικά είναι πολύ σοβαρός και ώριμος σε σχέση με την ηλικία του. Γενικά είναι πολύ διαφορετικός απ την παρέα του και νομίζω ότι έχουν μείνει μαζί όλοι σαν παρέα επειδή γνωρίζονται από μωρά και είναι όλοι μαζί από πάντα. Επίσης τα παιδιά αυτά δεν έφυγαν ποτέ για σπουδές και τα περισσότερα προέρχονται από διαλυμένες οικογένειες. Έτσι συνηθιζουν να κάνουν τα πάντα όλοι μαζί. Αυτό όμως πιστεύω ότι δεν σημαίνει πως είναι όλοι ίδιοι μεταξύ τους. Επίσης σε συζητήσεις μας, δε συμφωνεί καθόλου με τη στάση των φίλων του και θεωρεί ότι δεν ξέρουν τι θέλουν και ούτε να συμπεριφερονται. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν αρκετά να καταλάβω που είναι και το δικό μου λάθος. Υπάρχει καμία επιπλέον συμβουλή όσον αφορά το θέμα ύπνος; Μου είναι ό,τι πιο δύσκολο να κοιμηθώ και να ξέρω ότι είναι έξω και δεν ξέρω τι ώρα θα θυμηθεί να γυρίσει. Για το λόγο αυτό μένω αυπνη πολλά βραδιά. Οποία συμβουλή στο να ηρεμώ και να κοιμάμαι χωρίς να κοιτάω κάθε ένα λεπτό το κινητό μου θα ήταν πολύ χρήσιμη :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    [QUOTE=katran;1160106]Καλημερα. Ειναι πολυ ομορφο να εχεις βρει τον ανθρωπο σου και κυριως ανταποκριση απο κεινον στα αισθηματα σου. Μην τον κουραζεις ομως με πιεσεις κι ισως ζηλεια. Οσο λειπει επικεντρωσου στον εαυτο σου, δες το σαν ευκαιρια να βγεις με τις δικες σου φιλες, να επανασυνδεθεις με συμμαθητες, να διαβασεις να δεις κι εσυ κοσμο. Ετσι θ "ανησυχει" εκεινος για σενα και θα εχετε και κατι να συζητατε. Η γκρινια και η μιζερια κουραζει καποια στιγμη.[/QUOTE

    Σου απαντησα αυτο αλλα εγραψαν αλλοι πιο κατω και μαλλον δεν το ειδες. Η λυση για τον υπνο ειναι να βγαινεις κι εσυ για να εισαι απασχολημενη και καποια ωρα να κλεινεις το κινητο σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Artemis1718 View Post
    Δεν μου έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα ότι ασχολείται η μιλάει με άλλες και γενικά είναι πολύ σοβαρός και ώριμος σε σχέση με την ηλικία του. Γενικά είναι πολύ διαφορετικός απ την παρέα του και νομίζω ότι έχουν μείνει μαζί όλοι σαν παρέα επειδή γνωρίζονται από μωρά και είναι όλοι μαζί από πάντα. Επίσης τα παιδιά αυτά δεν έφυγαν ποτέ για σπουδές και τα περισσότερα προέρχονται από διαλυμένες οικογένειες. Έτσι συνηθιζουν να κάνουν τα πάντα όλοι μαζί. Αυτό όμως πιστεύω ότι δεν σημαίνει πως είναι όλοι ίδιοι μεταξύ τους. Επίσης σε συζητήσεις μας, δε συμφωνεί καθόλου με τη στάση των φίλων του και θεωρεί ότι δεν ξέρουν τι θέλουν και ούτε να συμπεριφερονται. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν αρκετά να καταλάβω που είναι και το δικό μου λάθος. Υπάρχει καμία επιπλέον συμβουλή όσον αφορά το θέμα ύπνος; Μου είναι ό,τι πιο δύσκολο να κοιμηθώ και να ξέρω ότι είναι έξω και δεν ξέρω τι ώρα θα θυμηθεί να γυρίσει. Για το λόγο αυτό μένω αυπνη πολλά βραδιά. Οποία συμβουλή στο να ηρεμώ και να κοιμάμαι χωρίς να κοιτάω κάθε ένα λεπτό το κινητό μου θα ήταν πολύ χρήσιμη :)
    Μονη σου αναγνωριζεις τι δεν πρεπει να κανεις .
    Βρες τροπους να ξεκολησει το μυαλο σου απο αυτο και να ηρεμείς πριν πεσεις για υπνο ..
    Αν δεν ξεκολλήσει το μυαλο σου απο ολο αυτο ,αν δεν αλλαξεις τροπο σκέψεις μην περιμενεις να αλλαξει κατι στον υπνο σου .

    Καντω οσο ειναι νωρις γιατι πραγματικα στο λεω ,να ταλαιπωρείς τον ευατο σου γι αυτο τον λογο ειναι πολυ ανούσιο και δεν χρειαζεται .Εισαι μικρή και κατανοω τον λογο που το κανεις ,αλλα ακουσε με δεν αξιζει ..
    Ακου μουσικη ,δες ταινια και βαλε προγραμμα τις πρωτες μερες ..
    Αν θελεις συζητησε το μαζι του και πες του οτι αναγνωριζεις οτι εισαι υπερβολικη και να σε βοηθησει και εκεινος .
    Κανονιστε να μιλατε μεχρι μια συγκεκριμενη ωρα ...
    Γιατι τον περιμενεις να γυρισει ?Δεν υπαρχει λογος ,μονο οταν ελενχουμε καποιον το κανουμε αυτο ..

    Οριο απο κοινου θα βαλατε , εκεινος ας ξενυχταει οσο θελει με την παρεα του αλλα εσυ εισαι σπιτι και πρεπει να ξεκουρασεις και τις σκεψεις σου και το σωμα σου .Φροντισε να εχετε το τελευτιο τηλεφωνημα σε λογικη ωρα για εσας και παντα να ειναι ενα ηρεμο και ομορφο χωρις εντάσεις που θα πυροδοτουν τις μετεπειτα σκεψεις σου .Αλλωστε δεν υπαρχει λογος με βαση απο αυτα που μου λες ..


    Συζητησε το μαζι του και νομιζω θα ειναι και αυτος σύμφωνος να βαλετε ενα πρόγραμμα και ενα οριο σε ολο αυτο που θα σε βοηθησει να ξανβρεις την ηρεμια σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Artemis1718 View Post
    Είμαι 21 ετών κοπέλα και έχω σχέση 2 χρόνων με ένα παιδί 21 ετών στην πόλη που σπουδαζουμε μαζί. Οι μόνιμοι τόποι κατοικίας μας απέχουν περίπου 400 χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κρατάμε μια σχέση εξ αποστάσεως όσο δεν λειτουργεί η σχολή, δηλαδή κατά την περίοδο του καλοκαιριού, τις γιορτές κλπ. Ενώ όταν είμαστε και μένουμε μαζί περνάμε υπέροχα. Όλα κατά στρέφονται μόλις γυρίσουμε στα πατρικα σπίτια μας. Ξεκινάει να βγαίνει σε βόλτες χωρίς όρια με τους φίλους του. Δηλαδή φεύγει από το σπίτι νωρίς το πρωί γυρνάει μόνο για φαγητό και ξαναφευγει μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας (στα πλαίσια της καραντίνας). Το προηγούμενο καλοκαίρι πέρασε πολύ δύσκολα με εμένα να τον περιμένω κάθε βράδυ να γυρίσει το λιγότερο στις 2 επειδή έκανε "βόλτες" με τους φίλους του (2 παιδιά τα οποία συνηθίζουν να παίρνουν σβάρνα τα χωριά της περιοχής για να βρουν κοπέλες τις οποίες θα απατησουν για τις επόμενες) . Εδώ θέλω να πω ότι όσο είναι έξω μιλάμε με μηνύματα ξέρω συνεχώς που βρίσκεται και σχεδόν πάντα και με ποιους. Επίσης, γενικά δεν είμαι άτομο με τόσο κοινωνική ζωή όσο εκείνος και επισης δεν έχω τόσες ελευθερίες από την οικογένεια μου. Ουσιαστικά τον τρόπο ζωής του δεν μπορώ να τον καταλάβω. Θεωρώ ακραίο να λείπει όλη μέρα. Συχνά νευριαζω γι αυτό τον λόγο. Καμία φορά και πολύ σπάνια του ζητάω να μην βγει αν μπορεί ένα βράδυ για να μιλήσουμε όταν τυχαίνει να είμαι σπίτι μόνη μου. Εκείνος μου λέει όχι και ότι το κάνω επειδή δεν έχω παρέα ή κάτι να ασχοληθώ. Γενικά τσακωνομαστε για το λόγο αυτό και πάντα τα ρίχνει όλα πάνω μου. Καταλαβαίνω ότι είναι νέος και θέλει να βγαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω την τρελή αλλαγή συμπεριφοράς μόλις εγώ φεύγω. Γίνεται άλλος άνθρωπος, παρασύρεται από την παρέα του ή όποια δεν είναι ότι καλύτερο και δεν μένει σπίτι στιγμή. Από την άλλη σκέφτομαι ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι δικό μου επειδή εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα στο σπίτι μου. Επίσης όσες φορές του ζητάω να το συζητήσουμε παιδιαριζει και λέει ότι θέλω θα κάνω αν έχεις θέμα δικό σου πρόβλημα. Άρα εγώ δεν είμαι καλά και τσακωνομαστε μέρα παρά μέρα λέγοντας τα ίδια πράγματα. Σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να φταίω εγώ τις περισσότερες φορές και ότι του δημιουργώ πρόβλημα και τον βάζω να απολογείται χωρίς λόγο. Απλά με ενοχλεί ότι το έχει τόσο ανάγκη να βγαίνει και να δείχνεται με τους υπόλοιπους ενώ δεν είναι καν τέτοιο άτομο. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου σκέφτομαι ότι μπορεί να χαζεύει άλλες όσο λείπω αλλά δεν μου έχει δώσει ποτέ το παραμικρό δικαίωμα να το πιστευω. Συχνά απλά δημιουργείται μια σκέψη στο μυαλό μου η οποία απλως μεγαλώνει μεγαλώνει και στο τέλος γίνεται το μπαμ και ξεσπάω πάνω του. Θα ήθελα να βρω τρόπο να είμαι πιο άνετη και να μην με ενοχλούν ούτε οι ώρες που βγαίνει ούτε ο τόπος ούτε τα άτομα ώστε να του δείξω την εμπιστοσύνη που του αξίζει και να τον απαλλαξω από την μόνιμη γκρίνια μου. Ακόμη, φέτος το καλοκαίρι θα δουλέψω για πρώτη μου φορά και θα ήθελα να είμαι πολύ πιο ήρεμη και να μην ξενυχταω πάλι περιμένοντας τον ως τόσο αργά και μάλιστα κάθε βράδυ. Το θέμα είναι ότι όσο είναι έξω η σκέψη μου δεν ηρεμεί, η καρδιά μου χτυπά πολύ δυνατά και δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Έχει τύχει να μείνω αυπνη ολόκληρη νύχτα που είχα δουλειά το επόμενο πρωί γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Πιστεύω ότι ίσως σκέφτομαι πως αν πάψουν να με ενδιαφέρουν θέματα όπως που είναι και τι κάνει και πάψω να ανησυχώ τόσο, η αγάπη μου για εκείνον θα εξασθενήσει και στο τέλος δεν θα τον αγαπάω αρκετά. Είναι και η απόσταση κι εκείνος δεν καταλαβαίνει ότι δεν γίνεται να φέρεται πάντα έτσι και να ρίχνει όλο το φταίξιμο πάνω μου. Δεν με καταλαβαίνει και αυτό συμβαίνει μόνο όταν γυρίσει στο μέρος που ζει. Ενα τόσο υπέροχο και ευαίσθητο παιδί που έχουμε περάσει τόσες στιγμές μαζί να νιώθω ότι δεν με νοιάζεται καθόλου μόλις φεύγει. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε στην πόλη που σπουδάζουμε για πάντα....
    κοιτα απο την στιγμη που λες οτι του εχεις εμπιστοσυνη δεν καταλαβαινω
    για ποιον λογο καθεσαι και σκας επειδη φοβασαι τους φιλους του και
    αφου του εχεις εμπιστοσυνη ειναι μικρος ακομα νεος εαν δεν κανει
    τωρα τις βλακειες ποτε θα τις κανει.... μπορεις και εσυ να βγαινεις
    μαζι του καποιες φορες !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Έαν άνδρα (όπως και μία γυναίκα) ποτέ δεν τον διεκδικείς με γκρίνια.
    Αντιθέτως, τον διεκδικείες με τα όμορφα, με τον όμορφο λόγο, τις όμορφες κινήσεις. ΄
    Τον διεκδικείς με το όταν εσείς επικοινωνείτε, όταν κλείνετε το τηλ γελάσατε και νιώσατε όμορφα ο ένας για τον άλλον.
    Έτσι διατηρείται μία σχέση από απόσταση ζωντανή και θερμή.
    Εάν εκείνος είναι μακριά και όλη την ώρα τον ελέγχεις και του γκρινιάζεις, εκείνος θα βλέπει τηλ σου και θα νιώθει άγχος και βάρος.
    Το θέμα είναι να βλέπει το τηλ σου στο κινητό και να νιώθεις χαρά.
    Φυσικά, δεν είναι κουμπί on-off. Κάτι που σε ενοχλεί πολύ δεν γίνεται να μην σε ενοχλεί καθόλου ξαφνικά.
    Αλλά με διαχείριση γίνεται να γίνει πιο υποφερτός ο βαθμός.
    Νομίζω εάν τον εμπιστεύεσαι μείνε σε αυτό και όταν αρχίζεις να κάνεις αρνητικές σκέψεις, προσπάησε να κάνεις κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή.
    Οπως και να έχει, έναν άνθρωπο πάντα πρέπει να τον αφήνουμε ελεύθερο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Nα σε ρωτήσω, μεσα στην ημέρα δηλαδη περίπου ποσο συχνά μιλάτε?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    2
    Αν είσαι σε θέση να διαχειριστείς σχέση εξ αποστάσεως με γειά σου και μαγκιά σου.Εμένα η σχέση μεγάλης αποστάσεως δεν μου ταιριάζει γιατί θεωρώ ότι αν δεν υπάρχει συχνή επικοινωνία ανάμεσα σε ένα ζευγάρι χάνεται τότε η εμπιστοσύνη και το πάθος.Κάποιοι θα πούνε ότι σήμερα στον ανεπτυγμένο κόσμο υπάρχουν kype,viber,zoom,facebook,instagram,tik tok κτλ αλλα εμένα δεν με καλύπτει μόνο η ηλεκτρονική επαφή.

Similar Threads

  1. Έρωτας!
    By DL010117a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 01-11-2017, 18:43
  2. Έρωτας
    By iraklis_s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 30-07-2017, 06:20
  3. ερωτας με την πρώτη ματια? ερωτας εξ αποστάσεως? υπάρχουν? αντέχουν?
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2014, 13:52
  4. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 21:45
  5. Έρωτας?
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 13-11-2009, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •