Παράξενη διαταραχή ύπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    30

    Παράξενη διαταραχή ύπνου

    Τον τελευταίο καιρο όπως ειχα γραφει κ σε ενα αλλο άρθρο εχω παρα πολυ αγχος βασικα απο την αρχή του 2020 τα ψυχοσωματικά στο φουλ τον τελευταίο καιρό όμως όταν παει να με παρει ο ύπνος αισθάνομαι ενα αίσθημα ότι κουνιέται απότομα το κεφάλι μου χωρίς να κουνιέται κατι σαν στιγμιαίος ίλιγγος η σαν ταραχή απο αγχος και ξυπναω εχω αγχωθεί παρα πολυ ειμαι αϋπνη και δεν ξερω τι ειναι αν ειναι ψυχολογικό η ιδεα μου από το πολυ αγχος η κατι τέτοιο βοηθεια σας παρακαλώ αν έχει συμβεί σε κάποιον κατι παρόμοιο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by Ellll1 View Post
    Τον τελευταίο καιρο όπως ειχα γραφει κ σε ενα αλλο άρθρο εχω παρα πολυ αγχος βασικα απο την αρχή του 2020 τα ψυχοσωματικά στο φουλ τον τελευταίο καιρό όμως όταν παει να με παρει ο ύπνος αισθάνομαι ενα αίσθημα ότι κουνιέται απότομα το κεφάλι μου χωρίς να κουνιέται κατι σαν στιγμιαίος ίλιγγος η σαν ταραχή απο αγχος και ξυπναω εχω αγχωθεί παρα πολυ ειμαι αϋπνη και δεν ξερω τι ειναι αν ειναι ψυχολογικό η ιδεα μου από το πολυ αγχος η κατι τέτοιο βοηθεια σας παρακαλώ αν έχει συμβεί σε κάποιον κατι παρόμοιο
    οτι και να σου πουμε εδω δεν θα σε βοηθησει βρε συ ολοι μας εχουμε παει σε ψυχολογο η ψυχαναλυτη τουλαχιστον μια φορα η συμβουλη μου ειναι να το ψαξεις μονη σου πρωτα και μετα να σου πουμε εμεις εδω να παρεις μια γνωμη αλλα οτι και να σου πουμε εμεις εδω ΔΕΝ σημαινει κατι!!!! καταλαβες? και να εχει ζησει κατι παρομοιο καποιος με εσενα δεν σημαινει κατι παντως εγω δεν το εχω ζησει αυτο ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ χαλαρωσε και ηρεμησε εισαι αυπνη επειδη το σκεφτεσαι και επειδη σε τρομαζει αυτο που ζεις δεν σημαινει οτι εχεις κατι σοβαρο..... συνηθως το 99% απο τις φοβιες μας προερχοντε απο το ιδιο μας το μυαλο. πρεπει να το ψαξεις και λιγο μονος σου!!!!!και μετα να παρεις αλλες γνωμες

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by Ellll1 View Post
    Τον τελευταίο καιρο όπως ειχα γραφει κ σε ενα αλλο άρθρο εχω παρα πολυ αγχος βασικα απο την αρχή του 2020 τα ψυχοσωματικά στο φουλ τον τελευταίο καιρό όμως όταν παει να με παρει ο ύπνος αισθάνομαι ενα αίσθημα ότι κουνιέται απότομα το κεφάλι μου χωρίς να κουνιέται κατι σαν στιγμιαίος ίλιγγος η σαν ταραχή απο αγχος και ξυπναω εχω αγχωθεί παρα πολυ ειμαι αϋπνη και δεν ξερω τι ειναι αν ειναι ψυχολογικό η ιδεα μου από το πολυ αγχος η κατι τέτοιο βοηθεια σας παρακαλώ αν έχει συμβεί σε κάποιον κατι παρόμοιο
    αλλα λογικα ειναι απο το αγχος! το αγχος δημιουργει τρελα πραγματα στον οργανισμο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    30
    Θα μιλησω με την ψυχολόγο μου ευχαριστώ πολυ πάντος!! Ειμαι μόλις 18 και αντιμετωπίζω τρελες φοβιες ιδψ εμμονές κρίσεις πανικού φουλ νοσοφοβικη και με αγοραφοβια τα εχω δει πλεον όλα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    1
    Πρέπει να συμβουλευτείς ένα γιατρό. Μόνο με εξετάσεις μπορεί να βρεθεί τι συμβαίνει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλημέρα! Έχετε βρει λύση στο πρόβλημα σας; Κάτι παρόμοιο βιώνω και εγώ και φυσικά πολλές μυϊκές συσπάσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά καλησπερα χρόνια πολλα και καλο κουράγιο σε όλους μας. Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Εκανα πολυ καιρό να κοιμηθώ όπως πρώτα. Είχα τα ίδια με τον υπνο συν ότι ένιωθα να μου κόβεται η αναπνοή καθώς ξυπνουσα μες στον πανικο. Διάβασα για κρίσεις πανικου στον υπνο αν το ψάξετε θα βρείτε πολλα κοινά. Εγώ έτσι ηρέμησα πρωτα απ όλους τον εαυτό μου και μετά προσπάθεια στη προσπάθεια αρχισα να κοιμάμαι σιγά σιγά αλλά για αρκετό καιρό παιδια μου συνέβαινε μέχρι να εξαφανιστεί. Δώστε χρόνο στον εαυτό σας να νιώσει και να γίνει καλυτερα. Μη φοβάστε αν δεν σταματήσει τελείως και δείτε και έναν γιατρο θα σας βοηθήσει σίγουρα γιατί εδώ γιατροί δεν είμαστε τις εμπειρίες μας μοιραζόμαστε μπας και νιώσουμε καλυτερα. Ευχομαι σε όλους να βρείτε ηρεμία και γαλήνη γιατί ο υπνος είναι πολυ αναγκαίος.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Καλημέρα! Έχετε βρει λύση στο πρόβλημα σας; Κάτι παρόμοιο βιώνω και εγώ και φυσικά πολλές μυϊκές συσπάσεις
    Καλησπέρα μονη μου το αντιμετώπισα με τον καιρο το ξεχασα στην αρχη με δυσκόλευε πολυ πλεον προσπαθώ να χαλαρώνω οσο μπορώ και με παίρνει ο υπνος δεν το σκέφτομαι

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Καλημέρα! Έχετε βρει λύση στο πρόβλημα σας; Κάτι παρόμοιο βιώνω και εγώ και φυσικά πολλές μυϊκές συσπάσεις
    Και αυτο με τις μυϊκές συσπάσεις παθαίνω συχνα προσπάθησε πριν κοιμηθείς να χαλαρώνεις ολα απο το άγχος ειναι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Μπράβο σου που το ξεπέρασες μόνη σου!!
    Πριν από 1μιση μήνα για τρεις μέρες σερί πεταγομουνα ξαφνικά και ξυπνούσα, είτε με το που ερχόταν η έλευση του ύπνου είτε πεταγομουνα και ξυπνούσα είτε ξυπνουσα για να πάρω ανάσα. Ο ψυχίατρος μου λέει είναι κρίσεις πανικού στον ύπνο και οφείλεται στο άγχος. Δυστυχώς δεν το παλεψα μόνος μου και τον τελευταίο 1μιση μήνα κοιμάμαι με μισό remeron και ένα xanax. Ελπίζω όταν σιγά σιγά μου τα κόψει να αρχίσω και γω να κοιμάμαι παλι μόνος μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Θα το καταφέρεις θα δεις!! Και εγώ έχω το ίδιο προβλημα και τώρα τελευταία παθαινω και έκτακτες στον υπνο και ξυπνάω από αυτές. Θα ηρεμήσεις και θα φυγουν θα δεις. Ο υπνος μας είναι αναγκαίος και πρεπει να είναι καλός και ήρεμος. Προσπάθησε ίσως να βάλεις δυο μαξιλαρια εμένα με βοήθησε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Όπως το είπες. Πρέπει να καταφέρω να ηρεμήσω. Δεν είμαι εκεί ακόμη.... Θα κάνω και κάτι παθολογικές εξετάσεις (πέρα από ψυχοθεραπεία και αγωγή που κάνω και παίρνω ήδη) να μου φύγει και η ιδέα από το παθολογικο και που θα πάει θα ισιώσω....

Similar Threads

  1. Amesulpride Generics και διαταραχή ύπνου.
    By colaz in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 09-04-2014, 14:06
  2. Μια παράξενη κατάσταση...
    By beealone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-03-2014, 16:19
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-09-2012, 15:24
  4. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •