YπερSOS: Υπάρχει ένα αρουραίος κάτω από το κρεβάτι μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τα ποπ κόρν λείπουν. Τα έφαγε.Του έβαλα ακόμα τρία. Αλλά εξακολουθώ να μην τον βλεπω. Για να τα έφαγε παει να πει ότι πεινουσε. Κάθε πότε τρώνε οι αρουραίοι; Οι γάτες μου κοιμούνται. Έκλεισα τα φώτα στο δωμάτιο και αφησα μόνο ανοιχτό το φως της λινοθηκης.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Διαβάζω ότι τους αρέσουν τα γλυκά πράγματα. Θα αφήσω και ενα μπισκότο. Ίσως αυτό το αποτρέψει απο το να με δαγκώσει όταν μυρίσει τη γλυκόζη στο αίμα μου.

    Φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρουμε να το βγάλουμε αύριο. Για να μην το βλέπω τώρα πάει να πει ότι ίσως είναι πάνω στα ξύλα του κρεβατιού. Και αύριο που θα το μετακινήσουμε λογικά θα μείνει εκεί από φόβο. Να γυρίσουμε ολόκληρο το κρεβάτι είναι αδύνατον γιατί είναι πολύ βαρύ. Αν μείνει και αλλη νύχτα μπορεί να εξοικειωθεί και τοτε να με δαγκώσει. Επίσης έχει πρόβλημα στο πόδι του και ίσως δεν θελήσει να φύγει.

    Έχω αφήσει το παράθυρο ανοιχτό στην ανάκληση. Το σπίτι τώρα είναι ήσυχο. Αν είχε την πρόθεση να φύγει θα έφευγε. Ίσως μυρίζει τις γάτες και φοβάται. Όταν είχα οπτική επαφή μαζί του τα μάτια του έδειχναν πολύ φόβο. Αλλά το ότι φοβάται σημαίνει ότι μπορεί και να επιτεθεί. Μήπως θέλει να γεννήσει; Επίσης υπάρχει μια περίεργη μυρωδιά σου δωμάτιο,το είχα παρατηρήσει από χθές,δεν μπορώ να καταλάβω τι μυρωδιά είναι, είναι περίπου σαν τη μυρωδιά της γύρης, μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Θεώρησα ότι προέρχεται απέξω γιατί αυτές τις μέρες έχει πολύ βαριά ατμόσφαιρα. Είμαι ευαίσθητος στη γύρη και φτερνιζομαι. Σκέφτομαι όμως μήπως τελικά μυρίζει έτσι ο ποντικός ή αν συμβαίνει κάτι άλλο. Ή αν κατούρησε κάτω από το κρεβάτι μου.

    Δεν νυστάζω ακόμα, αλλά μάλλον θα πάρω μισό ζαναξ των 0.25. Νομίζω θα κάνω μια προσπάθεια να κοιμηθώ, απλά φοβάμαι ότι θα ανέβει στο κρεβάτι μου. Και δεν φοβάμαι μόνο ότι θ με δαγκώσει,με ενοχλεί η ιδέα να ανέβει πάνω μου και να το νιώσω στο σεντόνι μου.

    Δύο από τις γάτες μου κοιμούνται στο δωμάτιο. Μια από αυτές που έχω μέσα γλειφεται αμέριμνη. Οι άλλες είναι έξω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μήπως ήταν λάθος που του έβαλα φαγητό; Ίσως τώρα που είδε ότι έχει φαγητό να μην φύγει. Επίσης σκέφτομαι ότι έστω ότι καταφέρνουμε αύριο να το βγάλουμε από το κρεβάτι,τι θα το κάνουμε; Να το σκοτώσω δεν θέλω. Ίσως το σκοτώσει ο φίλος με τη σκούπα,είναι όμως πολύ βάρβαρο και λογικά θα αφήσει αίματα στο πάτωμα μου.
    Ίσως να θρυμματισω μπισκότα προς την έξοδο για να ξεκουμπιστει;Τώρα όμως έφαγε. Έφαγε τα τρία ποπ κόρν, του έβαλα και άλλα τρία και πριν το καλοσκεφτω,αφησα και μισό μπισκότο. Με τέτοιο τσιμπούσι σιγά μην βγεί προς τα έξω.

    Έχω κάτι αντιοξινα με γλυκοριζα. Διαβάζω ότι είναι τοξική για τα τρωκτικά. Θα μπορούσα να αφήσω ένα να το φάει. Ή ίσως να βάλω μέσα στο μπισκότο κάποιο τοξικό χάπι. Δεν νιώθω καλά όμως να το κάνω και φοβάμαι μήπως έχει κάποια περίεργη αντίδραση πάνω του και πάθει κανένα φονικό αμόκ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εντωμεταξυ εφόσον σχεδόν όλα τα φάρμακα κατασκευάζονται με δοκιμές σε ποντίκια, αναρωτιέμαι τι δράση θα έχει πάνω του αν του δώσω Ζάναξ. Λογικά όμως θα είναι overdose για το μέγεθος του ενα κανονικό χάπι και θα πεθάνει.

    Νυσταξα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Λοιπόν, ζω σε έξοχη. Έχουμε συχνά σκορπιους, τσιμπουρια (που όπως ξέρετε με έχουν τσιμπήσει), φίδια κλπ. Μέσα στο σπίτι δεν είχα ποτέ πρόβλημα ίσως λόγω των γατών που τα σκοτώνουν , αλλά σήμερα το πρωί, μια γάτα μου κυνηγησε έναν αρουραίο μέσα στο σπίτι από την μπαλκονοπορτα του δωματίου μου (υποθέτω πως έγινε ετσι γιατί δεν ξέρω από πού αλλού μπορεί να μπηκε και δεν υπάρχουν τρύπες κλπ που θα μπορούσε να έχει φωλια μες στο δωμάτιο)

    Αρχικα ήταν κρυμμενο πίσω από την συρταριερα. Είδα τη γάτα μου να νιαουριζει εκει και κοιταξα απο κατω και τον ειδα. Κουνησα το επιπλο θέλοντας να το βγάλω έξω με τη σκούπα αλλά μόνο όταν βγήκε εντελώς έξω συνειδητοποίησα ότι είναι ΤΕΡΆΣΤΙΟ σαν αυτά που έχουν ως μεταλλαγμένα στις ταινίες τρόμου. Κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έλειπα όλη την ημέρα και ήλπιζα να έχει φύγει γιατί άφησα ανοιχτό το παράθυρο, αλλά είναι ακόμα στο ίδιο σημείο (μεταξύ του κρεβατιού και του κομοδινου)
    Στο σπίτι μου έχω 10 γατες. Στο δωμάτιο μου μπαίνουν μόνο οι δύο. Τι να κανω; Λέτε να το αφήσω να το αναλάβουν οι γατες; Να τις βαλω ολες μεσα μπας και το σκοτωσουν; Φοβάμαι μην τις δαγκώσει γιατί είναι μεγάλος αλλά αν είναι όλες μαζί υποθετω θα το σκοτώσουν πιο εύκολα. Φάρμακο φοβάμαι να ρίξω γιατί φοβάμαι μην το εισπνευσω.

    Ωστοσο λυπάμαι και τον αρουραίο. Φαίνεται πολύ φοβισμένος και επίσης νομίζω ότι μια γάτα τον τραυμάτισε στο πόδι. Θελω απλα να τον βγαλω εξω.
    Από την άλλη δεν θέλω να ανέβει στο κρεβάτι μου τη νύχτα και να μου φάει τα αυτιά. Να του ρίξω κάτι να φάει κάτω από το κρεβάτι για να είμαι safe? Λετε να φύγει μόνος του αν αφήσω ανοιχτό το παράθυρο τη νυχτα;
    Εσύ σαν σκίουρος [emoji2537] φοβάσαι εάν αρουραίο;[emoji23]

  6. #21
    Elenia781
    Guest
    Τυφλοποντικας πρεπει να ειναι ,αρουραιοι νομιζω εινα μονο στις πολεις. Τι εγινε πως ξημερωσες?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πως μπορει καποιος να κοιμαται με εναν αρουραιο κατω απ το κρεβατι του;;;;
    δεν ξερω αν η πυροσβεστικη ασχολειται με αρουραιους... περιεργο μου φαινεται. υπαρχουν και οι εταιριες που κανουν απεντομωσεις και μυοκτονιες. γιατι δεν τους φωναζεις;;

    δεν εξρω ανε ιναι καλη ιδεα να ξαμολυσεις τις γατες. αν τον κυνηγησουν, μπορει αντι να τον βγαλουν εξω, να σου κανουν την κρεβατοκαμαρα- σφαγείο... δεν ξερω αν θες να το δεις αυτο.
    η μυρωδια θα ειναι απο τον ποντικο. δεν νομιζω να του εβαλες και τουαλετα εκει κατω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !
    Δεν ξέρω αν λυπάσαι ένα ζωάκι αλλά σκέψου ότι έχεις ένα αρουραίο στο δωμάτιο σου που έχει περάσει από και εγώ δεν ξέρω που ...
    Κουβαλάει τα χίλια μύρια επάνω του ...

    Καθόλου καλή ιδέα να τον αφήνεις στο δωμάτιο σου με όλα αυτά που κουβαλάει επάνω του ..
    Όταν αποφασίσεις με ποιον τρόπο θα τον διώξεις-σκοτωσεις κάλεσε αμέσως συνεργείο για απολύμανση ή ξεκινάς μόνος σου να κάνεις γενική παντού ακόμα και μέσα σε ντουλάπες και συρτάρια ...

    Κοινός έμπλεξες και άσε τις ευαισθησίες και ξεφορτώσου τον άμεσα....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ δεν θα κοιμόμουν ξέροντας ότι κάτω από το κρεβάτι μου υπάρχει αρουραίος!

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    ρε φιλε δεν ειναι καλη ιδεα να τον αφησεις εκει. Νομιζω οτι εχεις ενα πολυ καλο πλεονεκτημα το τι ξέρεις που βρίσκεται. Θα μπορουσε να βρει καμια αλλη τρυπα και να πηγαινοερχεται οποτε θελει ενω ετσι ξέρεις που είναι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γεια σας. Δεν εννοούσα να τον αφησω εκεί επ αόριστον, για μια νύχτα εννοούσα.
    Ο φιλος που θα ερχόταν δεν έχει ξυπνησει ακόμα, περιμενω να με πάρει τηλ.

    Είναι σίγουρα αρουραίος, οχι τυφλοποντικας. Οι γάτες μου έχουν ξανασκοτωσει τρωκτικά, τα αποκεφαλιζουν και τα φέρνουν στην πόρτα μου ως δώρο (έτσι κάνουν οι γάτες που ταιζεις με τα θηράματα τους) απλα αυτο είναι αρκετά μεγάλο.

    Χθες κοιμηθηκα κανονικά τελικα. Τα μπισκότα δεν τα έφαγε, ούτε τα υπόλοιπα ποπ κορν. Είναι ακόμα εκεί όμως, δεν βγήκε. Δεν τον βλέπω αλλά αν είχε βγει θα είχαν επιτεθει οι γάτες μου. Εικαζω ότι είναι κάπου χωμενος στα ξύλα. Για αυτό και φοβαμαι ότι δεν θα μπορεσουμε να τον βγάλουμε. Ακόμα και να συρουμε το κρεβάτι , μπορει να κρατηθει πάνω στο ξύλο. Ή ακομα και να ψοφησει εκεί θα ειναι δύσκολο να τον βγάλουμε αν έχει χωθει. Μου φαίνεται θα αναγκαστω να αλλαξω κρεβάτι και ειναι και πολυ βαρύ.

    Η μυρωδιά τελικά σίγουρα είναι απο αυτόν. Εικαζω πως μπήκε μια μέρα πριν τον δω εγώ, δηλαδή προχθες.

    Αν αργησει ο φίλος μου αναγκαστικά θα συρω το κρεβάτι εγώ για να σφουγγαρισω τουλάχιστον. Αλλά δε νομίζω να βγει γιατί και χθες το εσυρα και απλα πήγαινε στη γωνία.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    πρεπει να τον ξεφορτωθεις τωρα που ξέρεις ότι είναι κάτω από το κρεβατι γιατι μετα μπορεί να βρει καμια τρυπα και να βγαινει μονο την νυχτα και να μην μπορεις να τον πιάσεις/σκοτωσεις.

  13. #28
    Elenia781
    Guest
    Δεν γινεται να βρεις μια παγιδα απο φιλοζωικη οπως αυτες που πιανοντε οι γατες? θα εχεις τροφη μεσα (βρες τι τρωνε οι αρουραιοι) και απο αποσταση θα τραβηξεις την εξοδο και θα εγκλωβιστει μεσα . Μετα θα το ελευθερωσεις σε αποσταση απο σπιτια. Χωρις τις γατες εννοειται,μονος σου

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Λοιπόν, ζω σε έξοχη. Έχουμε συχνά σκορπιους, τσιμπουρια (που όπως ξέρετε με έχουν τσιμπήσει), φίδια κλπ. Μέσα στο σπίτι δεν είχα ποτέ πρόβλημα ίσως λόγω των γατών που τα σκοτώνουν , αλλά σήμερα το πρωί, μια γάτα μου κυνηγησε έναν αρουραίο μέσα στο σπίτι από την μπαλκονοπορτα του δωματίου μου (υποθέτω πως έγινε ετσι γιατί δεν ξέρω από πού αλλού μπορεί να μπηκε και δεν υπάρχουν τρύπες κλπ που θα μπορούσε να έχει φωλια μες στο δωμάτιο)

    Αρχικα ήταν κρυμμενο πίσω από την συρταριερα. Είδα τη γάτα μου να νιαουριζει εκει και κοιταξα απο κατω και τον ειδα. Κουνησα το επιπλο θέλοντας να το βγάλω έξω με τη σκούπα αλλά μόνο όταν βγήκε εντελώς έξω συνειδητοποίησα ότι είναι ΤΕΡΆΣΤΙΟ σαν αυτά που έχουν ως μεταλλαγμένα στις ταινίες τρόμου. Κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έλειπα όλη την ημέρα και ήλπιζα να έχει φύγει γιατί άφησα ανοιχτό το παράθυρο, αλλά είναι ακόμα στο ίδιο σημείο (μεταξύ του κρεβατιού και του κομοδινου)
    Στο σπίτι μου έχω 10 γατες. Στο δωμάτιο μου μπαίνουν μόνο οι δύο. Τι να κανω; Λέτε να το αφήσω να το αναλάβουν οι γατες; Να τις βαλω ολες μεσα μπας και το σκοτωσουν; Φοβάμαι μην τις δαγκώσει γιατί είναι μεγάλος αλλά αν είναι όλες μαζί υποθετω θα το σκοτώσουν πιο εύκολα. Φάρμακο φοβάμαι να ρίξω γιατί φοβάμαι μην το εισπνευσω.

    Ωστοσο λυπάμαι και τον αρουραίο. Φαίνεται πολύ φοβισμένος και επίσης νομίζω ότι μια γάτα τον τραυμάτισε στο πόδι. Θελω απλα να τον βγαλω εξω.
    Από την άλλη δεν θέλω να ανέβει στο κρεβάτι μου τη νύχτα και να μου φάει τα αυτιά. Να του ρίξω κάτι να φάει κάτω από το κρεβάτι για να είμαι safe? Λετε να φύγει μόνος του αν αφήσω ανοιχτό το παράθυρο τη νυχτα;
    απλα ανοιξε το παραθυρο και προσπαθησε να τον διωξεις με μια σκουπα?? αλλιως βαλε ολες τις γατες μεσα κουνισε
    το επιπλο να βγει και θα αναλαβουν αυτες.... δεν θα πρεπε να σε προβληματιζει τοσο πολυ αυτο το θεμα ενταξει
    ειναι λιγο creepy αλλα οκ δεν χαλασε και ο κοσμος

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω μια παγιδα για γατες στην αποθηκη μου αλλά δεν χωράει κάτω από το κρεβάτι σε καμία περίπτωση. Αν τη βαλω δίπλα δεν νομίζω να βγει, λογω των γατων. Αν βγει θα τον αναλαβουν,το θεμα είναι ότι δεν βγαίνει.

    Να το διώξω με σκούπα φοβάμαι. Αλλά πλέον δεν έχουμε και οπτική επαφή.
    Τελικά δεν μπορεί σήμερα ο φίλος μου, θα έρθει αύριο. Μετακινησα μόνος μου το κρεβατι για να καθαρισω και ο ποντικος δεν ειναι εκει . Πρέπει να έχει μπει στο ξύλο του κρεβατιού. Μου έδωσε ο πατέρας μου δηλητήριο, κάτι μπιλάκια που ρίχνεις κάτω, φοβάμαι όμως μήπως επηρεάσουν τις γάτες . Επίσης έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι ο αρουραίος είναι ήδη νεκρός. Το κρεβάτι μου το έφτιαξε μαραγκος, το κεφαλαρι είναι καρφωμένο στον τοίχο και υπάρχει κενό, υπαρχει περίπτωση να μπήκε και να πέθανε εκεί και αν ισχυει δεν έχω ιδέα πως να τον βγάλω.

    Επίσης φοβαμαι πως επειδή μύριζα απο προχθες τα περιττώματα του θα πάθω κάτι. Και ίσως με δάγκωσε κιολας. Νιώθω περίεργα από χθες. Σαν ένα βάρος και ζαλάδες. Έχω και χαμηλή πίεση.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω δυναμη να σηκωθω απο το κρεβατι
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2019, 18:31
  2. Δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2018, 01:48
  3. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  4. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 01:52
  5. Replies: 10
    Last Post: 24-09-2011, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •