YπερSOS: Υπάρχει ένα αρουραίος κάτω από το κρεβάτι μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    YπερSOS: Υπάρχει ένα αρουραίος κάτω από το κρεβάτι μου

    Λοιπόν, ζω σε έξοχη. Έχουμε συχνά σκορπιους, τσιμπουρια (που όπως ξέρετε με έχουν τσιμπήσει), φίδια κλπ. Μέσα στο σπίτι δεν είχα ποτέ πρόβλημα ίσως λόγω των γατών που τα σκοτώνουν , αλλά σήμερα το πρωί, μια γάτα μου κυνηγησε έναν αρουραίο μέσα στο σπίτι από την μπαλκονοπορτα του δωματίου μου (υποθέτω πως έγινε ετσι γιατί δεν ξέρω από πού αλλού μπορεί να μπηκε και δεν υπάρχουν τρύπες κλπ που θα μπορούσε να έχει φωλια μες στο δωμάτιο)

    Αρχικα ήταν κρυμμενο πίσω από την συρταριερα. Είδα τη γάτα μου να νιαουριζει εκει και κοιταξα απο κατω και τον ειδα. Κουνησα το επιπλο θέλοντας να το βγάλω έξω με τη σκούπα αλλά μόνο όταν βγήκε εντελώς έξω συνειδητοποίησα ότι είναι ΤΕΡΆΣΤΙΟ σαν αυτά που έχουν ως μεταλλαγμένα στις ταινίες τρόμου. Κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έλειπα όλη την ημέρα και ήλπιζα να έχει φύγει γιατί άφησα ανοιχτό το παράθυρο, αλλά είναι ακόμα στο ίδιο σημείο (μεταξύ του κρεβατιού και του κομοδινου)
    Στο σπίτι μου έχω 10 γατες. Στο δωμάτιο μου μπαίνουν μόνο οι δύο. Τι να κανω; Λέτε να το αφήσω να το αναλάβουν οι γατες; Να τις βαλω ολες μεσα μπας και το σκοτωσουν; Φοβάμαι μην τις δαγκώσει γιατί είναι μεγάλος αλλά αν είναι όλες μαζί υποθετω θα το σκοτώσουν πιο εύκολα. Φάρμακο φοβάμαι να ρίξω γιατί φοβάμαι μην το εισπνευσω.

    Ωστοσο λυπάμαι και τον αρουραίο. Φαίνεται πολύ φοβισμένος και επίσης νομίζω ότι μια γάτα τον τραυμάτισε στο πόδι. Θελω απλα να τον βγαλω εξω.
    Από την άλλη δεν θέλω να ανέβει στο κρεβάτι μου τη νύχτα και να μου φάει τα αυτιά. Να του ρίξω κάτι να φάει κάτω από το κρεβάτι για να είμαι safe? Λετε να φύγει μόνος του αν αφήσω ανοιχτό το παράθυρο τη νυχτα;
    Last edited by Skiouros8; 07-05-2021 at 22:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρουμε τη διαρρύθμιση του δωματίου σου, αλλά απέκλεισε την εύκολη πρόσβαση κάτω από άλλα έπιπλα και μετά με τη σκούπα διώξτον από εκεί που είναι έξω από την πόρτα σου/σπίτι. Αν νοιώσει απειλή μπορεί να μείνει κρυμμένο στη γωνιά του για μέρες. Τι θα κάνεις, θα ζεις με την έννοια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν ξέρουμε τη διαρρύθμιση του δωματίου σου, αλλά απέκλεισε την εύκολη πρόσβαση κάτω από άλλα έπιπλα και μετά με τη σκούπα διώξτον από εκεί που είναι έξω από την πόρτα σου/σπίτι. Αν νοιώσει απειλή μπορεί να μείνει κρυμμένο στη γωνιά του για μέρες. Τι θα κάνεις, θα ζεις με την έννοια;
    Είναι το κρεβάτι μου στη μέση, δύο κομοδίνα σε κάθε άκρη και ένα φωτιστικό δαπέδου. Απέναντι μεταξύ της πόρτας στη μια άκρη είναι το έπιπλο της τηλεόρασης και στην άλλη άκρη είναι η συρταριερα. Μετά στα δεξια είναι μια πόρτα που πάει στη λινοθηκη και στο μπανιο και την έχω ανοιχτή γιατί έχω νερό για τα γατια στο μπανιο
    Αν κλείσω την πόρτα δεν υπάρχουν πολλά μέρη να πάει εκτός από τη συρταριερα και κάτω από το κρεβάτι. Τώρα είναι κάτω από το κρεβάτι δίπλα στο ένα κομοδίνο.
    Φοβάμαι ότι θα μου επιτεθεί αν πάω να το βγάλω έξω. Η μια γατα μου εδειξε διαθεση να το πιασει , αλλα μετα απο λιγο βαρεθηκε.

    Αν μείνει εκεί για μέρες χωρίς φαγητό, θα με δαγκώσει για να φάει; Πίνει νερο; Αν του βάλω φαγητό και νερό από κάτω; Μέχρι να βρω κάποιον που θα με βοηθήσει να το βγάλω. Μόνος μου φοβάμαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχει τραυματισμένο το ένα πόδι. Το σέρνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σε δαγκώσει εκτός κι αν λιμοκτονήσει για μέρες και μπορεί να είναι και διστακτικός να δοκιμάσει ότι του βάλεις στην αρχή. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, άγριο ζώο είναι. Αλλά τι θα κάνεις, θα κρατήσεις δηλαδή αρουραίο να τον ταϊζεις να τον ποτίζεις και να τον έχεις έννοια μέχρι να βρεις κάποια βοήθεια; Βάλε καλού κακού κλειστό παππούτσι/μακρύ παντελόνι μην έρθει πάνω σου μέσα στον πανικό του, αλλά δεν θα σου επιτεθεί αν το κυνηγήσεις με τη σκούπα. Κάπου να κρυφτεί η να βρει οδό διαφυγής θα προσπαθήσει. Αυτό φοβάται πολύ περισσότερο από εσένα. Σου μιλάω εκ πείρας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σε δαγκώσει εκτός κι αν λιμοκτονήσει για μέρες και μπορεί να είναι και διστακτικός να δοκιμάσει ότι του βάλεις στην αρχή. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, άγριο ζώο είναι. Αλλά τι θα κάνεις, θα κρατήσεις δηλαδή αρουραίο να τον ταϊζεις να τον ποτίζεις και να τον έχεις έννοια μέχρι να βρεις κάποια βοήθεια; Βάλε καλού κακού κλειστό παππούτσι/μακρύ παντελόνι μην έρθει πάνω σου μέσα στον πανικό του, αλλά δεν θα σου επιτεθεί αν το κυνηγήσεις με τη σκούπα. Κάπου να κρυφτεί η να βρει οδό διαφυγής θα προσπαθήσει. Αυτό φοβάται πολύ περισσότερο από εσένα. Σου μιλάω εκ πείρας.
    Και μόνο που το λες ανατριχιάζω. Στο κρεβάτι μου κοιμούνται δύο γάτες. Αν ανέβει πάνω να με δαγκωσει υποθέτω θα το πιάσουν αλλά μπορεί να με δαγκώσει πριν προλάβουν. Θα βάλω λίγο τυρί από κάτω για καλό και για κακό.

    Σκέφτομαι να πω αύριο σε έναν φίλο μου να έρθει το μεσημέρι να με βοηθήσει. Για μια νύχτα λεω δλδ να το αφήσω όπως εχει. Αν δεν μπορεί, αναγκαστικά θα το βγάλω μόνος μου αυριο. Απο την αλλη φοβαμαι να κοιμηθω ετσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως νομίζεις, τι να σου πω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχει έναν πυροσβεστικό σταθμό απέναντι μου. Δεν ξέρω αν είναι και το βράδυ εκεί γιατί τον έχουν ανοιχτό μόνο το καλοκαίρι, αλλα μέχρι το απόγευμα είναι σίγουρα εκεί. Λέτε να πάω να τους ρωτήσω αυριο αν μπορούν να με βοηθησουν; Δεν θα τους πω ότι είναι αρουραίος, θα πω ότι είδα ένα άγριο ζωο να μπαίνει στο δωμάτιο και μετά ας βρουν μόνοι τους τι είναι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχετε κανέναν κηπουρό, συντηρητή ή κάτι τέτοιο στο ξενοδοχείο να μη φοβάται;

  10. #10
    Καλησπέρα , φώναξε απόψε κιόλας έναν φίλο σου ή γείτονα να τον βγάλετε μαζί αλλιώς δεν βλέπω να κοιμάσαι απόψε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γείτονες δεν έχω, μόνο τις αδερφές μου που δεν πρόκειται να με βοηθήσουν. Κηπουρο έχουμε αλλα τετοια ωρα δυσκολο να ερθει.

    Μίλησα με το φίλο μου και μου είπε θα με βοηθήσει αυριο. Τωρα που τον πηρα μολις εφυγε απο τη δουλεια και δεν μπορεί να έρθει. Μου είπε να μην του ρίξω τίποτα για να πεινάσει και να βγει αλλά δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα να βγει έξω και απλά να σουλατσαρει. Εννοούσε να βγει να τον σκοτώσουν οι γάτες μου. Έχουν σκοτώσει και ένα μικρό φίδι αλλά φοβάμαι ότι θα τις βλαψει, γιατί ειναι μεγάλος.

    Του έβαλα τρία ποπ κορν από κάτω. Δεν τα άγγιξε και μετακινήθηκε από τη γωνία του κομοδινου. Ακόμα κάτω από το κρεβάτι είναι, αλλά δεν μπορώ να τον εντοπίσω. Αν ήταν μικρό ποντικάκι δεν θα φοβομουν, αλλά αυτό είναι ολόκληρο τέρας. Και έκανα κίνηση να μετακινησω το κρεβάτι και δεν βγήκε, μόλις κουνάω το κρεβάτι απλά στριμωχνεται στη γωνία.

    Διάβασα ότι τους ελκύουν όσοι έχουν διαβήτη και εγώ έχω σημεια προδιαβητη.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    κατσε ρε συ. πως γίνεται να ειναι κάτω από το κρεβάτι τοση ώρα; οι γατες δεν πανε προς τα εκει;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    κατσε ρε συ. πως γίνεται να ειναι κάτω από το κρεβάτι τοση ώρα; οι γατες δεν πανε προς τα εκει;
    Απο το πρωι ειναι εκει . Όταν πήγα να το διώξω με τη σκούπα μπήκε από κάτω και δεν ξανακουνηθηκε. Κουνήθηκε μόνο τώρα που του έριξα το ποπ κορν και τώρα δεν μπορώ να δω πού βρίσκεται. Δεν βγήκε από το κρεβάτι πάντως. Πριν ένα μήνα είχα σπάσει και θερμόμετρο υδραργύρου εκεί. Τοξικά απόβλητα, μεταλλαγμένα τρωκτικα τι άλλο θα μου τύχει πια. Αν έχει μείνει καθόλου υδράργυρος ελπιζω να τον φάει ο αρουραίος τουλάχιστον.

    Έχω αφήσει ανοιχτή την πόρτα του δωματίου και αυτή τη στιγμή υπάρχουν τρεις γάτες στο δωμάτιο . Η μια καθοταν επί ωρα και έβαζε τις πατούσες της κάτω από το κρεβάτι (είναι χαμηλό, δεν χωράνε να μπουν) αλλά ο αρουραίος προφανώς δεν βγήκε αφού βλέπει ότι έχει γάτες. Μετά από κάποια ώρα βαρέθηκε και ξάπλωσε η γάτα. Τώρα κοιμουνται όλες.

    Θα μπορούσα να κοιμηθώ στο σαλόνι αλλά δεν πρόκειται να με πάρει ο ύπνος αν αλλάξω τη ρουτινα μου.

    Με βλέπω να μένω άυπνος έτσι κι αλλιώς βέβαια. Είχα θέματα αϋπνίας πριν δύο μέρες και παίρνω ζαναξ 0.25 για να κοιμηθώ από προχθές. Δούλευα όλη τη μέρα στο ξενοδοχείο όμως κι αν δεν κοιμηθώ θα είμαι χάλια αύριο. Να πάρω το ρισκο και να κοιμηθώ; να καλέσω την πυροσβεστική; Αν αφησω ανοιχτά φώτα θα τον ξεγελασω να πιστεύει ότι είναι ακόμα μερα;

  14. #14
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Απο το πρωι ειναι εκει . Όταν πήγα να το διώξω με τη σκούπα μπήκε από κάτω και δεν ξανακουνηθηκε. Κουνήθηκε μόνο τώρα που του έριξα το ποπ κορν και τώρα δεν μπορώ να δω πού βρίσκεται. Δεν βγήκε από το κρεβάτι πάντως. Πριν ένα μήνα είχα σπάσει και θερμόμετρο υδραργύρου εκεί. Τοξικά απόβλητα, μεταλλαγμένα τρωκτικα τι άλλο θα μου τύχει πια. Αν έχει μείνει καθόλου υδράργυρος ελπιζω να τον φάει ο αρουραίος τουλάχιστον.

    Έχω αφήσει ανοιχτή την πόρτα του δωματίου και αυτή τη στιγμή υπάρχουν τρεις γάτες στο δωμάτιο . Η μια καθοταν επί ωρα και έβαζε τις πατούσες της κάτω από το κρεβάτι (είναι χαμηλό, δεν χωράνε να μπουν) αλλά ο αρουραίος προφανώς δεν βγήκε αφού βλέπει ότι έχει γάτες. Μετά από κάποια ώρα βαρέθηκε και ξάπλωσε η γάτα. Τώρα κοιμουνται όλες.

    Θα μπορούσα να κοιμηθώ στο σαλόνι αλλά δεν πρόκειται να με πάρει ο ύπνος αν αλλάξω τη ρουτινα μου.

    Με βλέπω να μένω άυπνος έτσι κι αλλιώς βέβαια. Είχα θέματα αϋπνίας πριν δύο μέρες και παίρνω ζαναξ 0.25 για να κοιμηθώ από προχθές. Δούλευα όλη τη μέρα στο ξενοδοχείο όμως κι αν δεν κοιμηθώ θα είμαι χάλια αύριο. Να πάρω το ρισκο και να κοιμηθώ; να καλέσω την πυροσβεστική; Αν αφηαω ανοιχτά φώτα θα τον ξεγελασω να πιστεύει ότι είναι ακόμα μερα;
    Για μένα καλύτερα να καλέσεις την πυροσβεστική να σου φύγει το άγχος αυτό και να κοιμηθείς με την ησυχία σου εφόσον δουλεύεις αύριο , χρειάζεσαι ηρεμία και ξεκούραση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Για μένα καλύτερα να καλέσεις την πυροσβεστική να σου φύγει το άγχος αυτό και να κοιμηθείς με την ησυχία σου εφόσον δουλεύεις αύριο , χρειάζεσαι ηρεμία και ξεκούραση

    Το τηλ της μονάδας εδώ δεν το ξέρω. Είναι σαν μικρος σταθμος μόνο τα καλοκαιρια. Αύριο μπορώ να τους πω, Τώρα, αν θεωρήσουμε ότι είναι ακόμα ανοιχτό, θα πρέπει να βγω έξω και έχει πολύ σκοταδι και επιπλέον εχουμε μεγάλο κήπο και η περιοχή έχει πολλά χόρτα κλπ, θα πρέπει να δηλαδή να διακινδυνευσω για να πάω.

    Να καλέσω τον κανονικό σταθμό πυροσβεστικής διστάζω, γιατι δεν ξέρω αν εμπίπτει στα καθήκοντά τους.

    Μπορώ να μην πάω αύριο στο ξενοδοχείο αλλά και σπίτι να μείνω χάλια θα νιώθω αν δεν κοιμηθώ. Ισως βάλω κλιματιστικό και σκεπαστω, συνήθως έτσι κι αλλιώς σκεπασμένος κοιμάμαι μέχρι και στο πρόσωπο κάποιες φορές , προφανώς όμως πάντα υπάρχει ένα άνοιγμα για να αναπνέω και μπορεί να μου δαγκώσει τη μύτη. Και δεν είναι ότι φοβάμαι απλως ότι θα χαλάσει το ωραίο μου πρόσωπο, φοβάμαι ότι θα κολλήσω πανούκλα ή άλλη θανατηφόρα αρρώστια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω δυναμη να σηκωθω απο το κρεβατι
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2019, 18:31
  2. Δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2018, 01:48
  3. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  4. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 01:52
  5. Replies: 10
    Last Post: 24-09-2011, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •