Σπασμοί μυών - τρέμουλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Σπασμοί μυών - τρέμουλο

    Καλησπέρα, πάνω κάτω όλοι ξέρετε τα θέματα μου, αυτές τις μέρες νιώθω έντονο τρέμουλο και σπάσμούς σαν να τραντάζομαι απ τους χτύπους της καρδιάς μου, μια ανησυχία συνέχεια ένα αίσθημα παλμών. Αιματολογιες εξετάσεις έκανα πριν 20 μέρες όλα εντάξει όπως και βιοχημικες. Το καρδιογραφημα κι αυτό μια χαρά. Έχει κανείς μια παρόμοια εμπειρία η ξέρει τι το προκαλεί αυτό

  2. #2

    ???.........kanenas

    Kanenas.....???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Καλησπέρα! Αφού έκανες εξετάσεις και είναι όλα οκ μάλλον είναι ψυχολογικό. Υπερένταση το οποίο το νοιώθεις και το μεγάλωνεις στο μυαλό σου. Σπασμούς μυών; συνέχεια; όταν είσαι χαλαρός στο κρεβάτι ας πούμε; μου συμβαίνει κ μένα καμία φορά όταν κοιμάμαι αλλά σπάνια. Κ αυτό είναι φυσιολογικό πάνω στη χαλάρωση. Μήπως ξεκινάνε από τον τρόμο; έχεις ψαχτεί για ίδιο πάθη τρομο(οικογενη); έχουμε αναφερθεί παλιότερα σε αυτό.
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Καλησπέρα, πάνω κάτω όλοι ξέρετε τα θέματα μου, αυτές τις μέρες νιώθω έντονο τρέμουλο και σπάσμούς σαν να τραντάζομαι απ τους χτύπους της καρδιάς μου, μια ανησυχία συνέχεια ένα αίσθημα παλμών. Αιματολογιες εξετάσεις έκανα πριν 20 μέρες όλα εντάξει όπως και βιοχημικες. Το καρδιογραφημα κι αυτό μια χαρά. Έχει κανείς μια παρόμοια εμπειρία η ξέρει τι το προκαλεί αυτό
    Εγώ έτσι είμαι εδώ και 2 μήνες συν μούδιασμα στο αριστερό χέρι και πονάκια συν μυϊκή ένταση στο αριστερό πόδι. Έτσι ειμουν και πέρυσι για κάνα 2 μήνες μέχρι που αφού έκανα ολες τις εξετάσεις πήγα σε ψυχίατρο και πήρα αγωγή γιατί κόντευα να τρελαθώ. Τα συμπτώματα υποχώρησαν, έκοψα την αγωγή τον Αύγουστο και μέσα Οκτωβρίου ξανά μανά τα ίδια. Πάλι εξετάσεις, μαγνητικές, ρευματολογικες κλπ και πάλι τίποτα. Πήγα και σε ομοιοπαθητικό. Πήγα και σε φυσικοθεραπευτη. Πέρυσι είχα πάει και σε οστεοπαθητικο. Στα τσακίδια βαρέθηκα.. Καλά περιττό να σου πω ότι έχω πεταρισματα μυών παντού, χέρια, πόδια, ματι κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Καλησπέρα, πάνω κάτω όλοι ξέρετε τα θέματα μου, αυτές τις μέρες νιώθω έντονο τρέμουλο και σπάσμούς σαν να τραντάζομαι απ τους χτύπους της καρδιάς μου, μια ανησυχία συνέχεια ένα αίσθημα παλμών. Αιματολογιες εξετάσεις έκανα πριν 20 μέρες όλα εντάξει όπως και βιοχημικες. Το καρδιογραφημα κι αυτό μια χαρά. Έχει κανείς μια παρόμοια εμπειρία η ξέρει τι το προκαλεί αυτό
    Όλοι με αγχώδεις διαταραχες τα έχουμε περάσει αυτά. όσο λιγότερο ασχολείσαι, τόσο λιγότερο θα σε ενοχλούν. Επίσης πρέπει να δεις ψυχολογικά τι είναι αυτό που σου προκαλεί το άγχος και εκδηλώνεται ψυχοσωματικά.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    18
    Καλησπέρα και εγώ στα ίδια είμαι ! Μυική ένταση, σπασμοί πόδια χέρια ! Νιώθω ότι δεν μπορώ να περπατήσω αγχώνομαι παρα πολύ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Εγώ πήγα και σε δεύτερο νευρολογο και μου είπε ότι δεν βρίσκει κάτι. Την Δευτέρα πήγα και στα επείγοντα με μυϊκή αδυναμία και τρέμουλο. Τις τελευταίες μέρες στη δεξιά μου γάμπα συσπάται όλος ο μυς. Κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα και στην ψυχίατρο μου σήμερα και μου είπε να ξεκινήσω πάλι αγωγή..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ενδεχομένως η σύσπαση στη γάμπα σου να έχει επιδεινωθεί λόγω του ότι επιδεινώθηκε κ το άγχος σού!! Το γεγονός ότι του δίνεις τόση πολλή σημασία χειροτερεύει τα πράγματα.προσπάθησε να χαλαρώσεις εφόσον έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις δεν υπάρχει λόγος να βασανιζεσαι τόσο πολύ!!
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Εγώ πήγα και σε δεύτερο νευρολογο και μου είπε ότι δεν βρίσκει κάτι. Την Δευτέρα πήγα και στα επείγοντα με μυϊκή αδυναμία και τρέμουλο. Τις τελευταίες μέρες στη δεξιά μου γάμπα συσπάται όλος ο μυς. Κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα και στην ψυχίατρο μου σήμερα και μου είπε να ξεκινήσω πάλι αγωγή..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Vasomp εχεις δίκιο και τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να είμαι πιο ψύχραιμη γιατί πάθαινα φοβερές κρίσεις άγχους από τα περίεργα νευρολογικά συμπτώματα. Έκανα και εξετάσεις θυρεοειδή αλλα η ενδοκρινολόγος μου πιστεύει ότι έχω κόπωση των επινεφριδίων από το χρόνιο στρες..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Και αυτό είναι!! προσπάθησε να χαλαρώσεις κ να το αγνοείς.. το ζω εδώ και ενάμιση χρόνο.. δεν θά σού πώ ότι ΔΕν το σκέφτομαι αλλά αν ήταν να πάθω κάτι θα το χα πάθει , επίσης όταν είμαι έξω η με παρέα κλπ κ ξεχνιέμαι σχεδόν ΔΕν τό νιώθω ποτέ, άρα?? Δες το έτσι!!
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Vasomp εχεις δίκιο και τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να είμαι πιο ψύχραιμη γιατί πάθαινα φοβερές κρίσεις άγχους από τα περίεργα νευρολογικά συμπτώματα. Έκανα και εξετάσεις θυρεοειδή αλλα η ενδοκρινολόγος μου πιστεύει ότι έχω κόπωση των επινεφριδίων από το χρόνιο στρες..

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Περνάω ακριβώς τα ίδια εδώ και δύο εβδομάδες. Τρέμουλο και αδυναμία μυών. Τελικά βγήκε καμία άκρη;

Similar Threads

  1. Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
    By LORA17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1041
    Last Post: 17-01-2024, 21:23
  2. Μουδιασματα, συσπασεις μυων
    By aliki21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 23-06-2016, 03:41
  3. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2015, 02:21
  4. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2015, 19:05
  5. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-2015, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •