ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    Καλημέρα και συγνώμη προκαταβολικά αν τοποθετώ το thread εκτός τόπου και χρόνου.
    Θα ήθελα να πάρω γνώμες σχετικά με το αν για κάποιον στα 32 του είναι αργά να ξεκινήσει μια ειδικότητα σε ΙΕΚ (χωρίς να έχει κάποιο άλλο πτυχίο) για να βρει εργασία και ποια ή ποιες θα του προτείνατε ώστε να έχει περισσότερες ευκαιρίες σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Αν υπάρχουν άτομα σε αντίστοιχη ηλικία και φάση θα το εκτιμούσα να μου απαντήσουν ακόμη και με προσωπικά μηνύματα. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η ηλικία σου δεν είναι το θέμα, ξέρω και μεγαλύτερους που πήγαν ΙΕΚ για τους λόγους που λες. Το θέμα είναι ότι πλέον ξέχνα το δημόσιο που ήξερες, με μονιμότητα και σχετικά καλό μισθό. Κυρίως ολιγόμηνες συμβάσεις εργασίας με 500 ευρώ το μήνα θα βρεις. Απλά αν έχεις με τον καιρό αρκετά μόρια, είναι πιθανό να σε παίρνουν σε αυτές τις θέσεις στις περισσότερες προκυρήξεις. Θα ζεις μονίμως με το άγχος θα με πάρουν δεν θα με πάρουν και δεν θα υπάρχει ελπίδα για μισθολογική εξέλιξη όμως. Παρόλο που πολύς κόσμος στρέφεται προς τα εκεί εγώ θα στο πρότεινα μόνο σαν πολύ τελευταία λύση.

    Το τι ειδικότητα να κοιτάξεις εξαρτάται και λίγο από το που μένεις και τι σε ενδιαφέρει να κάνεις. Δεν κάνουν όλοι για όλα και δεν έχουν πρακτική εφαρμογή όλες οι σπουδές σε όλες τις περιοχές και υπηρεσίες. Για παράδειγμα στην περιοχή μου έχει αρχαιολογικό χώρο που προσλαμβάνει πολλούς εποχικούς φύλακες, οπότε όλοι τρέξανε πρώτα σε ΙΕΚ για χαρτί σεκιουριτά κι όταν βγήκε ειδικότητα αρχαιοφύλακα τρέξαν σε ειδικότητα αρχαιοφύλακα. Όσοι έχουν και τα δύο ακόμα καλύτερα. Νομίζανε. Μόνο που πλέον έχουν πάρει αυτά τα χαρτιά 100αδες άτομα στην Ελλάδα και λόγω ανεργίας μόλις βγει μια προκύρηξη, κάνουν αιτήσεις εδώ από όπου μπορείς να φανταστείς. Αυτοί που προλάβαν και δουλέψαν κάποια 8μηνα έχουν την προϋπηρεσία, έχουν και εντοπιότητα και κάποιοι κάπως σώζονται προς το παρόν, οι πιο πρόσφατοι δεν υπάρχει περίπτωση... Υπάρχουν άλλοι άνθρωποι από αλλού που έχουν γλώσσες, μόρια ανήλικων τέκνων ή πολύτέκνων, πτυχία ΑΕΙ που ακόμα κι αν είναι άσχετου αντικειμένου μοριοδοτούνται ή ξέρω κι εγώ τι, που στην λογική του ΑΣΕΠ έχουν πιο πολλά προσόντα για αυτή τη δουλειά. Οπότε κάποιοι ντόπιοι που νομίζαν ότι θα έχουν τη δουλειά σιγουράκι μείναν με το χαρτί του ΙΕΚ στο χέρι.

    Στο λέω σαν παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    καλημερα.
    ποτε δεν ειναι αργα για σπουδες, ακομα κι αν εχουν στοχο την επαγγελματικη αποκατασταση και νομιζω οτι η ηλικια που αναφερεις, ειναι πολυ νορμαλ για να εχεις χρονια δουλειας μπροστα σου.
    αν σκεφτεσαι αποκατασταση μονιμη και γι αυτο αναφερεις ασεπ, ειναι κατι πολυ δυσκολο. βγαζουν συνεχεια για συντομες συμβασεις, οχι για μονιμες ομως.
    οι προκυρηξεις μονιμοτητας ειναι πολυ λιγες και θελουν πολλα προσοντα.
    δεν μας λες και που προσανατολιζονται τα προσοντα σου, για να σου πουμε.
    σαν επαγγελματα γενικα, εγω θα προτεινα υπολογιστες, που ζητιουνται συνεχεια και στον ιδιωτικο τομεα κι αν εισαι καλος, μπορεις να δουλεψεις και μονος σου, και σε προκυρηξεις, με δευτερο τη νοσηλευτικη και τριτο τον τουρισμο, αν θεωρησουμε οτι η πανδημια θα τελειωσει σε λιγο λογω εμβολιου..
    επισης, αν θες να κανεις ακριερα σαν σεκιουριτας στον ιδιωτικο τομεα η στην φυλαξη που λεει κι η σονια, θελει πιστοποιηση. αλλα ειναι δυσκολη δουλεια και με λιγα λεφτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΧαΧα, Remedy νομίζω ότι ακριβώς για σεκιούριτυ και νοσηλευτής το σκεφτόταν παλιότερα ο θεματοθέτης, μόνο που δεν είχε αναφέρει για ΑΣΕΠ τότε.
    Το πρόβλημα είναι ότι λέει πως έχει βαρεθεί τις δουλειές του ποδαριού και ψάχνει "αποκατάσταση", μόνο που ακόμα και αυτές οι ειδικότητες που δεν σε αφήνουν εύκολά άνεργο, ταυτόχρονα είναι και "του ποδαριού" από την άποψη ότι δεν βρίσκεις μονιμότητα με ένα εργοδότη και αράζεις. Χαμηλόμισθες είναι κατα βάση και μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις εργοδότες συχνά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΧαΧα, Remedy νομίζω ότι ακριβώς για σεκιούριτυ και νοσηλευτής το σκεφτόταν παλιότερα ο θεματοθέτης, μόνο που δεν είχε αναφέρει για ΑΣΕΠ τότε.
    Το πρόβλημα είναι ότι λέει πως έχει βαρεθεί τις δουλειές του ποδαριού και ψάχνει "αποκατάσταση", μόνο που ακόμα και αυτές οι ειδικότητες που δεν σε αφήνουν εύκολά άνεργο, ταυτόχρονα είναι και "του ποδαριού" από την άποψη ότι δεν βρίσκεις μονιμότητα με ένα εργοδότη και αράζεις. Χαμηλόμισθες είναι κατα βάση και μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις εργοδότες συχνά.
    ε φυσικα.
    παντως οι υπολογιστες, δεν ειναι δουλεια του ποδαριου, αλλα θελει να ασχοληθεις αρκετα για να μπορεσεις να το εχεις.
    γενικοτερα, οταν δουλευεις σε τριτο, ΟΛΕΣ οι ανειδικευτες δουλειες, ή που θελουν μικρη καταρτιση, ειναι του ποδαριου. οι δουλειες γραφειου, η πρεπει να ειναι δικες σου, η να εχεις σοβαρη εξειδικευση για να καθεσαι να δουλευεις σε ενα γραφειο. δεν ζητουνε πλεον "γραμματεις" με προσοντα μια γραφομηχανη. οι δουλειες ειναι τηλεφωνικη πωληση αλλα με μικρη αμοιβη, πωλητριες, μπαρμεν/σερβιτοροι, κι απο σχετικη εξειδικευση, σεκιουριταδες, νοσηλευτες.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΧαΧα, Remedy νομίζω ότι ακριβώς για σεκιούριτυ και νοσηλευτής το σκεφτόταν παλιότερα ο θεματοθέτης, μόνο που δεν είχε αναφέρει για ΑΣΕΠ τότε.
    Το πρόβλημα είναι ότι λέει πως έχει βαρεθεί τις δουλειές του ποδαριού και ψάχνει "αποκατάσταση", μόνο που ακόμα και αυτές οι ειδικότητες που δεν σε αφήνουν εύκολά άνεργο, ταυτόχρονα είναι και "του ποδαριού" από την άποψη ότι δεν βρίσκεις μονιμότητα με ένα εργοδότη και αράζεις. Χαμηλόμισθες είναι κατα βάση και μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις εργοδότες συχνά.
    Eυχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι αρκετό καιρό την ιδέα του σεκιούριτυ από την άποψη ότι μπορείς να αποκτήσεις άμεσα πιστοποίηση και όχι να πας σε ένα 2ετες ΙΕΚ ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η πιστοποίηση αφενός είναι ικανή να με βοηθήσει να συμμετέχω σε προκηρύξεις για αρχαιολογικούς χώρους πχ (αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα να μου πει) αλλά δεν ξέρω αν όντως αξίζει μια τόσο επινύνδυνη δουλειά για ένα κομμάτι ψωμί. Την νοσηλευτική θα την ακολουθούσα με περισσότερο ενδιαφέρον αλλά στην ηλικία μου οι περισσότεροι έχουν άπειρη εμπειρία οπότε δεν ξέρω αν θα κάλυπτε επαγγελματικά είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο.

  7. #7
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζετε σχετικά με τη δουλειά του σεκιούριτυ που έχω κάποιες απορίες; Για παράδειγμα ένα μέσος μισθός ποιος είναι, πόσο καιρό μπορείς να εργαστείς σε μια εταιρεία και πόσο επικύνδυνο επάγγελμα είναι γενικά για κάποιον που είναι ο μέσος όρος και όχι κάποιος που έχει υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις ξέρωγω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Eυχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι αρκετό καιρό την ιδέα του σεκιούριτυ από την άποψη ότι μπορείς να αποκτήσεις άμεσα πιστοποίηση και όχι να πας σε ένα 2ετες ΙΕΚ ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η πιστοποίηση αφενός είναι ικανή να με βοηθήσει να συμμετέχω σε προκηρύξεις για αρχαιολογικούς χώρους πχ (αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα να μου πει) αλλά δεν ξέρω αν όντως αξίζει μια τόσο επινύνδυνη δουλειά για ένα κομμάτι ψωμί. Την νοσηλευτική θα την ακολουθούσα με περισσότερο ενδιαφέρον αλλά στην ηλικία μου οι περισσότεροι έχουν άπειρη εμπειρία οπότε δεν ξέρω αν θα κάλυπτε επαγγελματικά είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο.
    πιστοποιηση σεκιουριτι, χρειαζεται για ιδιωτικες δουλειες. κι εκει πρεπει να την εχεις πλεον. φυλαξη αρχαιολογικων χωρων, θελει φυλακα νομιζω. οχι σεκιουριτι. δεν ειμαι σιγουρη ομως.
    δεν συμφωνω οτι εχεις προβλημα για νοσηλευτικη. ουτε μεγαλος εισαι, ουτε πολυχρονες ειναι οι σπουδες. και η δουλεια εχει τοση "λαντζα", που αν σε παρουν καπου, στην πορεια θα αποκτησεις και εμπειρια. δεν θα αναλαβεις μονος σου εναν διασωληνωμμενο, προφανως, αλλα μπορεις να εισαι προσωπικο σε κλινικη η νοσοκομειο και θα μαθεις σιγα σιγα τα πιο δυσκολα πραγματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    οταν δεις μια προκυρηξη με θεσεις που σε ενδιαφερουν, αν πας στο παραρτημα της προκυρηξης, αναφερει λεπτομερως τι πτυχια χρειαζονται για την θεση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζετε σχετικά με τη δουλειά του σεκιούριτυ που έχω κάποιες απορίες; Για παράδειγμα ένα μέσος μισθός ποιος είναι, πόσο καιρό μπορείς να εργαστείς σε μια εταιρεία και πόσο επικύνδυνο επάγγελμα είναι γενικά για κάποιον που είναι ο μέσος όρος και όχι κάποιος που έχει υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις ξέρωγω;
    ο μισθος ειναι ο βασικος απ οτι ξερω. ε, οταν δουλευεις σεκιουριτι, θεωρητικα μπορει να σου συμβει το οτιδηποτε. αλλο ειναι να κανεις τον τροχονομο σε ενα πολυκαταστημα και να προσεχεις να μην κλεβουν, κι αλλο ειναι μια βραδυνη φυλαξη, οπου μπορει να σου επιτεθουν. εξαρταται και τι φυλας. αλλα γενικα μιλωντας, συνηθως τα ξυνεις... το κακο ειναι η κουραση/ορθοστασια και η αμοιβη.
    και οχι, δεν θελει ιδιαιτερη μυικη δυναμη, εχει και πολλες γυναικες.
    ετσι κι αλλιως, μην φανταστεις οτι ανταλλασεις πυροβολισμους με εγκληματιες και κανεις συλληψεις. απαγορευεται η οπλοφορια. αν εχεις προβλημα, αυτο που κανεις ειναι να καλεσεις την αστυνομια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζετε σχετικά με τη δουλειά του σεκιούριτυ που έχω κάποιες απορίες; Για παράδειγμα ένα μέσος μισθός ποιος είναι, πόσο καιρό μπορείς να εργαστείς σε μια εταιρεία και πόσο επικύνδυνο επάγγελμα είναι γενικά για κάποιον που είναι ο μέσος όρος και όχι κάποιος που έχει υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις ξέρωγω;

    Καλημέρα !
    Καταρχήν να σου πω ότι δεν είσαι καθόλου μεγάλος για σπουδές αρκεί αυτό που σπουδάζεις να μπορέσει να σου προσφέρει ένα καλό βιωτικο επίπεδο μετέπειτα ..
    Άλλωστε ποτέ δεν είναι αργά και εγώ στα σαράντα μου ξεκίνησα την τρίτη σχολή και μπορώ να πω ότι το κάνω ποιο συνειδητοποιημένα από τις άλλες δύο που τελείωσα και ας μην έχω σκοπό να το κάνω επάγγελμα αυτό που θα τελειώσω ..

    Τώρα για την δουλειά του σεκιούριτι δυστηχως επειδή συνεργάζομαι με εταιρεία για την φύλαξη των χώρων μας είναι δύσκολα τα πράγματα όσο αφορά τις αμοιβές των παιδιών έτσι ? γιατί οι εταιρείες πληρώνονται αδρά
    Λυπάμαι αλλά ο μισθός δεν είναι καν ο βασικός και αυτό γιατί υπάρχει πάρα πολύ ζήτηση και βρίσκουν και τα κάνουν που λένε οι εργοδότες ..
    Να σκεφτείς ότι με τα παιδιά που μιλάω δεν τους πληρώνει καν τα νυχτερινά ..
    Κοινώς μπαίνεις σε μία δουλειά που πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι οι αμοιβή σου μπορεί να μην είναι και η καλύτερη δυστηχως ...

    Ύστερα υπάρχουν ειδικές σχολές που αν τις τελειώσεις μπορείς να αναλάβεις και την φύλαξη προσώπων ..Εκεί όμως θέλει πολύ δουλειά και πολύ καλή σωματική προετοιμασία για να βγει όλο αυτό .
    Τα χρήματα είναι σαφώς περισσότερα αλλά οι συνθήκες πολυ δύσκολες .

    Ένα επάγγελμα που πλέον κάνει θραύση στην κυριολεξία είναι οι νοσηλευτές ..
    Λόγο της καταστάσεις καταλαβαίνεις ότι οι νοσούντες που είναι κατ οίκον πλέον είναι πολύ περισσότεροι ,οπότε χρειάζονται υποστήριξη εκεί .
    Έπειτα τώρα που δεν επιτρέπεται συνοδός στα νοσοκομεία σε όλες τις περιπτώσεις τα βραδινά αποκλειστικά είναι στα καλύτερά τους ..
    εγώ φίλη που τελείωσε νοσηλευτική και πραγματικά μέσα σε δύο χρόνια έχει φτιαχτεί οικονομικά ,αλλά τρέχει από το πρωί μέχρι το βράδυ ..

    Τώρα για υπαλλήλους γραφείων δεν είναι εύκολα τα πράγματα ..
    Χρειάζεσαι πολλες γνώσεις ...από άψογα λογιστικά ,οικονομικά ,ξένες γλώσσες και φυσικά τέλεια χρήση Η/Υ ..
    Η αλήθεια είναι εγώ ζοριστικα πολύ να βρω άτομο που να με καλύπτει και να μπορώ να πω ότι θα λείπω και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αυτό τον τομέα γιατί όποιος ερχόταν ήξερε πολύ καλα ένα από αυτό που ζητούσα και όχι τον συνδιασμό όλων αυτών ...
    Κάνουν αυτό το λάθος πλέον τα παιδια ..Τελειώνουν ένα αντικείμενο και κοιτάνε να κάνουν μεταπτυχιακά πάνω στο συγκεκριμένο και όχι και σε κάτι άλλο συνδιαστικο με αυτό που θα τους δώσει το προβάδισμα όταν βγουν στην αγορά εργασίας ...

    Κάνεις που κάνεις αυτό το βήμα αλλά να κοιτάζεις η σχολή που θα τελειώσεις να σου δώσει την δυνατότητα αργότερα να αυτονομηθεις .
    Κακά τα ψέματα όσο είσαι υπάλληλος είναι σπάνιο να βρεις εργοδότη που θα σε πληρώνει ακριβώς όπως δούλευεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Εργασιακή φοβία
    By Απρόθυμος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 103
    Last Post: 07-03-2021, 21:55
  2. Εργασιακή ηθική
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2019, 09:12
  3. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59
  4. επαγγελματικη αποκατασταση;
    By Anna Mar in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2016, 03:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •