Απουσία όρεξης για φαγητό vol. 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Απουσία όρεξης για φαγητό vol. 2

    Πριν 1μιση μήνα είχα υποτροπή με απουσία ύπνου και κρίσεις πανικού. Η όρεξη μου για φαγητό αρχικά ήταν κανονική. Ο πρωτος ψυχίατρος που έδωσε αγωγή fredilan και μισό remeron που την ακολούθησα για μια βδομάδα. Στην συνέχεια άλλαξα ψυχίατρο και ο επόμενος μου έκοψε το fredilan και μου έδωσε 1 ladose το πρωί με μισό xanax και το μισό remeron το βράδυ μαζί με ένα xanax, ακολουθώ αυτή την αγωγή εδώ και 1 μήνα και 8 μέρες.
    Σε αυτή την χρονική διάρκεια είδα μείωση στην όρεξη μου για φαγητό αλλά τις τελευταίες 4 μέρες που έχω κόψει το μισό xanax το πρωί ειδικά το μεσημέρι τρώω με το ζόρι και έρχεται λίγη όρεξη το βράδυ κυρίως για γλυκά.
    Σήμερα παρατήρησα πως έχω αδυνατίσει.
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά υπολογίζω ότι έπεσα γύρω στα 3 κιλά σε ένα μήνα.
    Ίσως ειναι από το ladose. Το είπα στον γιατρό μου και λέει δεν είναι τίποτα. Αλλά πλέον ακόμη και οι γνωστοί και οι γονείς μου παρατήρησαν ότι αδυνάτισα.
    Θα κάνω εξετάσεις αίματος την Τρίτη να δω τι θα βγει και θα το παραθέσω έντονα και στον ψυχίατρο μου ξανά την Τετάρτη που έχω συνέδρια.
    Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; Είναι δυνατόν να κοβεται σχεδόν εντελώς η όρεξη για φαγητό; Πως το αντιμετωπίσατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Πριν 1μιση μήνα είχα υποτροπή με απουσία ύπνου και κρίσεις πανικού. Η όρεξη μου για φαγητό αρχικά ήταν κανονική. Ο πρωτος ψυχίατρος που έδωσε αγωγή fredilan και μισό remeron που την ακολούθησα για μια βδομάδα. Στην συνέχεια άλλαξα ψυχίατρο και ο επόμενος μου έκοψε το fredilan και μου έδωσε 1 ladose το πρωί με μισό xanax και το μισό remeron το βράδυ μαζί με ένα xanax, ακολουθώ αυτή την αγωγή εδώ και 1 μήνα και 8 μέρες.
    Σε αυτή την χρονική διάρκεια είδα μείωση στην όρεξη μου για φαγητό αλλά τις τελευταίες 4 μέρες που έχω κόψει το μισό xanax το πρωί ειδικά το μεσημέρι τρώω με το ζόρι και έρχεται λίγη όρεξη το βράδυ κυρίως για γλυκά.
    Σήμερα παρατήρησα πως έχω αδυνατίσει.
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά υπολογίζω ότι έπεσα γύρω στα 3 κιλά σε ένα μήνα.
    Ίσως ειναι από το ladose. Το είπα στον γιατρό μου και λέει δεν είναι τίποτα. Αλλά πλέον ακόμη και οι γνωστοί και οι γονείς μου παρατήρησαν ότι αδυνάτισα.
    Θα κάνω εξετάσεις αίματος την Τρίτη να δω τι θα βγει και θα το παραθέσω έντονα και στον ψυχίατρο μου ξανά την Τετάρτη που έχω συνέδρια.
    Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; Είναι δυνατόν να κοβεται σχεδόν εντελώς η όρεξη για φαγητό; Πως το αντιμετωπίσατε;
    συμφωνα με τις οδηγιες στο κουτι του ζαναξ το ζαναξ υπαρχει περιπτωση
    καποιες φορες να σου μειωσει την ορεξη αλλα αυτο εξαρταται απο ατομο
    σε ατομο.. εγω αυτην την στιγμη παιρνω ζαναξ και ζυπρεξα το ζυπρεξα
    απο την αλλη υποτιθεται σου ανοιγει την ορεξη εμενα συνδιαζοντας
    και αυτα τα 2 η ορεξη μου απλα ειναι σταθερη ουτε πολυ ουτε λιγο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Στα όρια της νευρικής ανορεξίας έφτασα ..

    Ακόμα και όταν έτρωγα με το ζόρι γιατί έφευγαν τα κιλά αέρας όπως λες ήθελα να τα βγάλω ..
    Όλα έφτιαξαν όταν έφτιαξε και η ψυχολογία μου .
    Με πολύ κόπο αλλά με πρόγραμμα ξαναπήρα τα κιλά που έπρεπε ...

    Αν είσαι όμως γενικά άνθρωπος που το άγχος και το στρες σε χτυπάνε στην όρεξη μην σου κάνει εντύπωση..
    Ακόμη και τώρα εγώ όσες φορές αγχώνομαι ή γενικά η μέρα μου ειναι γεμάτη ξεχνάω να φάω κιόλας και το θυμάμαι αφού πονέσει το στομάχι μου ...

    Άλλοι όταν εχουν ζόρια τρώνε και άλλοι τους κόβεται η όρεξη ,δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί...
    Απλά να ξέρεις εσύ ένα περισσότερο έχεις και το χάπι ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πρώτη φορά με χτυπάει στην όρεξη γι αυτό με ανησυχεί. Θα δω πως θα πάει και θα ενημερώσω και τον γιατρό μου γιατί πλέον αρχίζει και γίνεται αισθητό και στους γύρω μου. Θα κάνω και την εξέταση αίματος την Τρίτη να δω τι θα μου δείξει

  5. #5
    Ούτε εμένα ποτέ μου κοβόταν η όρεξη από το άγχος...Το αντίθετο θα έλεγα
    Τελευταία όμως ε΄χει αρχίσει να γίνεται, ειδικά από τότε που ξεκίνησα το ladose το οποίο είναι γνωστό να κόβει την όρεξη...
    Προσωπικά προσπαθώ να μη μένω πολλές ώρες νηστική, ακόμα δλδ και αν δεν πεινάω πιέζω τον εαυτό μου να φάω κάτι έστω και μικρό, αυτό θα σε συμβούλευα να κάνεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Παιδιά δεν είναι τυχαίο ότι το ladose δίνεται και σε βουλιμικες περιπτώσεις γι αυτό να το έχετε στο πίσω μέρος του μυαλου σας
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αυτό κανω eleni77 αλλά και πάλι τα κιλά φεύγουν και επίσης το συναίσθημα της απουσίας πείνας και να τρώω με το ζορι με τρομάζει, με αγχώνει και αυτό δεν νομίζω ότι είναι καλό για την ΓΑΔ με την οποία έχω διαγνωσθεί.Θα το αναφέρω στον γιατρό μου την τεταρτη στην συνέδρια και θα του προτείνω να μου το διακόψει και να μου αλλάξει την αγωγή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    eleni77 αν επιτρέπεται για πόσο καιρό έχεις που παίρνεις ladose;
    Και αυτό το κόψιμο της όρεξης για φαγητό το έχεις αναφέρει στον γιατρό σου; και αν ναι τι σου είπε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εμένα μετά από μια κρίση άγχους πέρυσι μου κόπηκε η όρεξη για φαι και ένιωθα την ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου, έτρωγα και ήθελα να κάνω εμετό. Έχει να κάνει με την συναισθηματική ένταση που χτυπάει το στομάχι. Αλλά το σημαντικό είναι να προσπαθείς να τρως σωστά και όσο πρέπει και να μην το αφήνεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν παίρνω ladose ούτε xanax, ξέχασα να το αναφέρω.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    eleni77 αν επιτρέπεται για πόσο καιρό έχεις που παίρνεις ladose;
    Και αυτό το κόψιμο της όρεξης για φαγητό το έχεις αναφέρει στον γιατρό σου; και αν ναι τι σου είπε;
    2-3 εβδομάδες...
    Η ψυχίατρος μου μου το είχε πει εξαρχής όταν τη ρώτησα για τις παρενέργειες (επειδή κυρίως φοβόμουν μην προκαλεί αύξηση βάρους) ότι δημιουργεί ανακάτεμα και απώλεια όρεξης συχνά... Οπότε όταν το είπα αλλά δε παραξενεύτηκε καθόλου
    Λογικά όμως αυτό κρατάει τις πρώτες βδομάδες, λέει, άντε το πολύ μήνα...
    Εσύ πόσο καιρό το παίρνεις;

  12. #12
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    2-3 εβδομάδες...
    Η ψυχίατρος μου μου το είχε πει εξαρχής όταν τη ρώτησα για τις παρενέργειες (επειδή κυρίως φοβόμουν μην προκαλεί αύξηση βάρους) ότι δημιουργεί ανακάτεμα και απώλεια όρεξης συχνά... Οπότε όταν το είπα αλλά δε παραξενεύτηκε καθόλου
    Λογικά όμως αυτό κρατάει τις πρώτες βδομάδες, λέει, άντε το πολύ μήνα...
    Εσύ πόσο καιρό το παίρνεις;
    Εμένα βέβαια μου προκαλεί και άλλες παρενέργειες δυστυχώς, με κυριότερη την πρωινή υπνηλία, που γίνεται πολύ ενοχλητική (το παίρνω πρωί)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Και γω πρωί το παίρνω, ένα ολόκληρο των 20. Εγώ το παίρνω 38 μέρες(τις πρώτες 7 το έπαιρνα μισό ). Υπνηλία δεν μου προκαλεί αλλά εντάξει εγώ όταν υποτροπίασα είχα έντονη αϋπνία και παίρνω μισό remeron και ένα xanax το βράδυ. Για να δω τι θα μου πει εμένα ο γιατρός μου όσων αφορά την όρεξη για φαγητό....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εσύ end of an era τί αγωγή έπαιρνες και πως αντιμετώπισες αυτή την απουσία όρεξης για φαγητό; (αν επιτρέπεται εννοείται).

  15. #15
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Και γω πρωί το παίρνω, ένα ολόκληρο των 20. Εγώ το παίρνω 38 μέρες(τις πρώτες 7 το έπαιρνα μισό ). Υπνηλία δεν μου προκαλεί αλλά εντάξει εγώ όταν υποτροπίασα είχα έντονη αϋπνία και παίρνω μισό remeron και ένα xanax το βράδυ. Για να δω τι θα μου πει εμένα ο γιατρός μου όσων αφορά την όρεξη για φαγητό....
    Unlucky1980 Τι να σου πω, εύχομαι ότι καλύτερο και να σου περάσει σύντομα αυτή η απώλεια όρεξης γιατί είναι εξαντλητικό

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απωλεια ορεξης
    By Elrudinam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2020, 07:47
  2. Απώλεια ορεξης
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 05-12-2020, 16:54
  3. ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ
    By Leonard Cohen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 12-07-2020, 22:38
  4. Ladose για μειωση όρεξης στο φαγητό
    By Tsixla in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 08-03-2020, 16:15
  5. Απουσία δραστηριότητας
    By papas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-01-2007, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •