Ψυχαναγκασμός 'νέας αρχής'
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5

    Ψυχαναγκασμός 'νέας αρχής'

    Καλησπέρα, έχω έναν πολύ περίεργο ψυχαναγκασμό, ή τουλάχιστον μάλλον είναι ψυχαναγκασμός καθώς δεν έχω ζητήσει ποτέ βοήθεια ειδικού (κάτι το οποίο δεν νιώθω έτοιμη να κάνω). Γύρω στην εφηβεία μου μπήκε κάπως στο μυαλό ότι μόλις περάσει 12.00 η ώρα και έρθει μια καινούρια μέρα θα προσπαθήσω να είμαι μια καλύτερη πλευρά του εαυτού μου, κάτι το οποίο ποτέ δε πετύχαινε, και έκανα συνέχεια 'καινούριες αρχές'. Αυτό στη συνέχεια εξελίχθηκε με αποτέλεσμα να επιλέγω συγκεκριμένη ημερομηνία που σήμαινε κάτι για εμένα, κ έθετα αυτή ως ξεκίνημα της νέας μου αρχής, με αποτέλεσμα να κάνω διάφορα τελετουργικά ώστε να με βρει η νέα αυτή αρχή καλύτερη (από το να καθαρίσω, να φτιάξω καινούριο e mail, μέχρι το να απομακρύνω κάποια άτομα που θεωρούσα πως μου δημιουργούσαν πρόβλημα). Φυσικά καμία 'καινούρια αρχή' δεν μπορεί να εξελιχθεί όπως τη θέλω καθώς θα γίνει κάτι αρνητικό κ θα μπω πάλι στην ίδια λούπα, του να επιλέξω μια άλλη ημερομηνία που θα σηματοδοτεί ένα καινούριο ξεκίνημα. Έτσι, έχω κάνει άπειρες καινούριες αρχές η οποίες κρατάνε λίγες ώρες ή μέρες στη καλύτερη, και το υπόλοιπο διάστημα απλά επιβιώνω κ προετοιμάζομαι για να είναι όλα τέλεια, χωρίς να νιώθω ότι ουσιαστικά ζω. Όπως είπα δε θέλω να επισκεφθώ ακόμα κάποιον ειδικό, αλλά επειδή είναι κάτι που με επηρεάζει κ δε με αφήνει να ζήσω τη ζωή μου στο 100% θα ήθελα κάποιους πρακτικούς τρόπους από όσους καταφέρατε να αντισταθείτε στη λούπα των ψυχαναγκασμών, καθώς είμαι αρκετά κοντά, έχω κάνει ήδη πολλά βήματα κ το έχω ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό τα τελετουργικά που έκανα, απλά δε μπορώ να ξεφύγω εντελώς από την ιδέα. Ευχαριστώ πολύ όσους διαβάσατε μέχρι εδώ!!
    Last edited by fameliquorlove345; 10-05-2021 at 02:00.

  2. #2
    Quote Originally Posted by fameliquorlove345 View Post
    Καλησπέρα, έχω έναν πολύ περίεργο ψυχαναγκασμό, ή τουλάχιστον μάλλον είναι ψυχαναγκασμός καθώς δεν έχω ζητήσει ποτέ βοήθεια ειδικού (κάτι το οποίο δεν νιώθω έτοιμη να κάνω). Γύρω στην εφηβεία μου μπήκε κάπως στο μυαλό ότι μόλις περάσει 12.00 η ώρα και έρθει μια καινούρια μέρα θα προσπαθήσω να είμαι μια καλύτερη πλευρά του εαυτού μου, κάτι το οποίο ποτέ δε πετύχαινε, και έκανα συνέχεια 'καινούριες αρχές'. Αυτό στη συνέχεια εξελίχθηκε με αποτέλεσμα να επιλέγω συγκεκριμένη ημερομηνία που σήμαινε κάτι για εμένα, κ έθετα αυτή ως ξεκίνημα της νέας μου αρχής, με αποτέλεσμα να κάνω διάφορα τελετουργικά ώστε να με βρει η νέα αυτή αρχή καλύτερη (από το να καθαρίσω, να φτιάξω καινούριο e mail, μέχρι το να απομακρύνω κάποια άτομα που θεωρούσα πως μου δημιουργούσαν πρόβλημα). Φυσικά καμία 'καινούρια αρχή' δεν μπορεί να εξελιχθεί όπως τη θέλω καθώς θα γίνει κάτι αρνητικό κ θα μπω πάλι στην ίδια λούπα, του να επιλέξω μια άλλη ημερομηνία που θα σηματοδοτεί ένα καινούριο ξεκίνημα. Έτσι, έχω κάνει άπειρες καινούριες αρχές η οποίες κρατάνε λίγες ώρες ή μέρες στη καλύτερη, και το υπόλοιπο διάστημα απλά επιβιώνω κ προετοιμάζομαι για να είναι όλα τέλεια, χωρίς να νιώθω ότι ουσιαστικά ζω. Όπως είπα δε θέλω να επισκεφθώ ακόμα κάποιον ειδικό, αλλά επειδή είναι κάτι που με επηρεάζει κ δε με αφήνει να ζήσω τη ζωή μου στο 100% θα ήθελα κάποιους πρακτικούς τρόπους από όσους καταφέρατε να αντισταθείτε στη λούπα των ψυχαναγκασμών, καθώς είμαι αρκετά κοντά, έχω κάνει ήδη πολλά βήματα κ το έχω ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό τα τελετουργικά που έκανα, απλά δε μπορώ να ξεφύγω εντελώς από την ιδέα. Ευχαριστώ πολύ όσους διαβάσατε μέχρι εδώ!!
    Καλησπέρα, για μένα δεν είναι κακό να επισκεφτείς κάποιον ειδικό όχι ψυχίατρο αλλά ψυχολόγο. Αυτός έχει τις τεχνικές που θα σε βοηθήσουν να απαλλαγείς από αυτό που ζεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Δεν το θεωρώ καθόλου κακό ίσα ίσα! Απλά είμαι γενικά κλειστός άνθρωπος και στη δεδομένη φάση δεν νιώθω άνετα με τη ιδέα. Επίσης επειδή πολλά γνωστά μου άτομα μου έχουν πει εμπειρίες είναι δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο κ δεν μπορώ να σκεφτώ το να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ωστόσο το γνωρίζω πως είναι η πιο αποτελεσματική λύση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by fameliquorlove345 View Post
    Δεν το θεωρώ καθόλου κακό ίσα ίσα! Απλά είμαι γενικά κλειστός άνθρωπος και στη δεδομένη φάση δεν νιώθω άνετα με τη ιδέα. Επίσης επειδή πολλά γνωστά μου άτομα μου έχουν πει εμπειρίες είναι δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο κ δεν μπορώ να σκεφτώ το να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ωστόσο το γνωρίζω πως είναι η πιο αποτελεσματική λύση.
    Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να αντισταθεις στον ψυχαναγκασμό σου μέχρι να το ξεπεράσεις.εφοσον γνωρίζεις ότι εσύ τον δημιουργείς με την ίδια σου την σκέψη,εσύ μπορείς και να τον διώξεις,η να τον αγνοήσεις.σιγα σιγά όσο εκτειθεσαι σε αυτό που σε αγχωνει,και βλέπεις ότι όλα είναι καλά και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα,θα αρχίσει να εξασθενεί και η τελετουργία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δυστυχώς με ψυχοθεραπεία θα μάθεις να το ελέγχεις όλο αυτό. Είναι δύσκολο κάποιες φορές να βρεις καλό ψυχολόγο, αλλά η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η ρίζα του προβλήματος βρίσκεται στο γιατί θες μια ημέρα που να γίνουν όλα τέλεια χωρίς κάτι αρνητικό (είχα κι εγώ κάποιους ψυχαναγκασμούς). Κάτι άλλο κρύβεται πίσω από αυτό. Γιατί τόσα χρόνια δεν έχεις πετύχει την τέλεια μέρα και δεν σε έχει απογοητεύσει σε σημείο να τα παρατήσεις και να ρίξεις έστω ψυχαναγκαστικά το φταίξιμο σε σένα. Αναζήτησε ποια είναι τα αρνητικά που σου χαλάνε την τέλεια μέρα και τι σημαίνουν για σένα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Η μέρα μου μπορεί να χαλάσει ακόμα κ αν γίνει κάτι ασήμαντο όπως το να στραβοπατήσω στο δρόμο. Το περίεργο είναι πως είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τη ζωή μου, δε θεωρώ πως μου λείπει κάτι, οπότε δυστυχώς δε ξέρω από που προκύπτει όλο αυτό, ίσως πλέον να είναι συνήθεια ή μια μορφή τελειομανίας. Έχω καταλήξει πως ίσως είναι μια διέξοδος ώστε να διαχειρίζομαι τις καθημερινές απογοητεύσεις καθώς ό,τι γίνεται την υπόλοιπη περίοδο, ακόμα κ πιο σοβαρό, δε το παίρνω τόσο βαριά καθώς έχω αυτή την 'ιδεατή ζωή' που με περιμένει. Πλέον ξέρω πως αυτό δε θα γίνει καθώς γυρνάω στα ίδια τόσα χρόνια, οπότε προσπαθώ να αντισταθώ στον ψυχαναγκασμό να δημιουργήσω την καινούρια αυτή ζωή και να ζήσω την ήδη υπάρχουσα αλλά το θέμα είναι πως με κυριεύει το άγχος. Οπότε αρχίζω ξανά από την αρχή καθώς θεωρώ πως κάποια στιγμή θα καταφέρω να κάνω αυτή τη καινούρια αρχή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μέσα από την ψυχοθεραπεία θα βρεις ποιος είναι ο πραγματικός λόγος. Δεν νομίζω πως είναι απλά τελειομανία.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Κάποιοι ίσως πιο πρακτικοί τρόποι ώστε να ελέγξεις έναν ψυχαναγκασμό; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :)

Similar Threads

  1. ΓΑΔ και ΙΔΨ αρχή νέας θεραπείας γνωρίζει κανείς;
    By geraki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-11-2020, 01:28
  2. Εξέλιξη νέας γνωριμίας
    By Verde_32 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 02-12-2017, 13:29
  3. Ερώτηση άσχετης νέας user!
    By Fall 7 times, stand up 8 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 20-04-2017, 13:45
  4. Δημιουργια Νεας Στηλης
    By augusta in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-2014, 10:41
  5. Replies: 24
    Last Post: 27-11-2011, 16:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •