αντιμετώπιση ατόμου με ψυχική νόσο - ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Greece
    Posts
    5

    αντιμετώπιση ατόμου με ψυχική νόσο - ψύχωση

    Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω μία ιδιόμορφη κατάσταση. Ο αδελφός του συζύγου μου πάσχει νομίζω από σχιζοφρένεια. Η κατάσταση αυτή υπάρχει εδώ και είκοσι χρόνια. Ο σύζυγος μου επιστρέφοντας κάθε φορά στις διακοπές από σπουδές ακολουθούσε τον αδελφό του στις καφετέριες μην έχοντας προσωπικά ενδιαφέροντα και προσωπική ζωή. Γνωριστήκαμε, παντρευτήκαμε και πριν λίγο καιρό εγκατασταθήκαμε στην πόλη καταγωγής του συζύγου μου. Βέβαια τα τελευταία χρόνια γιορτές και καλοκαίρια περνούσαμε εκεί. Το πρόβλημα είναι ότι αδελφός είχε συνηθίσει σε μία κατάσταση. Έβγαιναν, άλλαζαν καφετέριες και άλλα πολλά νομίζοντας ότι θα βοηθήσει. Όταν ερχόμασταν πηγαίναμε όλοι μαζι στην καφετέρια, καθόμασταν δέκα λεπτά και φεύγαμε. Άλλες φορές φώναζε τον σύζυγο μου και επιδεικτικά μπροστά μου του έδειχνε φωτογραφίες από γυμνές γυναίκες αδιαφορώντας ότι είχαμε σχέση ή άλλες φορές σχολίαζε γυναίκες και προέτρεπε τον αδελφό του να κοιτάξει αν και εγώ ήμουν παρούσα. Από τη στιγμή που εγκατασταθήκαμε ο άντρας μου λόγω δουλειάς δεν μπορεί να ακολουθεί στις καφετέριες αν και μονίμως μας παίρνει τηλέφωνο από την ίδια την καφετέρια.Μάλιστα έχουμε έρθει αρκετές φορές σε άσχημη θέση διότι έχει περιέργη συμπεριφορά. Από την άλλη η μέρα μας είναι γεμάτη εντάσεις. Ενώ δεν πρέπει να πίνει καφέ, τον τελευταίο καιρό πηγαίνει 4 και επιπλέον φορές στην καφετέρια γυρνώντας σε άσχημη κατάσταση, απαιτώντας από την πεθερά μου να του κρατάει τα μάτια γιατί εκεί του προκαλεί παρενέργειες αλλά προσπαθώντας να μας πείσει ότι δεν ήπιε καφέ, ότι ήπιε τσάι ή ότι δεν έχει πάει στην καφετέρια. Σημειωτέον ότι λέει συνεχώς ψέματα. Έχουμε ανακαλύψει ανοιγμένα φακελάκια νες καφέ σε ντουλάπι όταν το καθαρίζαμε. Πίνει στο σπίτι καφέ και έξω.Υποχρεώνει τους άλλους να τον πάνε βόλτα με το αυτοκίνητο καθημερινώς. Όταν δεν του αρέσει το φαγητό που μαγειρεύουμε θα πει πως κάνει δίαιτα και το ίδιο βράδυ συνήθως και 3 φορές την εβδομάδα θα απαιτήσει από τη μητέρα του να του τηγανίσει ή να του φτιάξει κάτι που του αρέσει. Παραμελεί την υγιεινή του. Πηγαίνει στο μπάνιο με ανοικτές πόρτες αδιαφορώντας για εμάς, δεν πλένει τα χέρια του και μάλιστα μία φορά έπαθα σοκ όταν τον είδα να βάζει σε πιάτο τα μακαρόνια που είχα βράσει με τα χέρια. Σηκώνεται τη νύχτα και τρώει από γλυκά μέχρι φαγητό , όταν του αρέσει βέβαια, αδιαφορώντας και πάλι για το αν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στο σπίτι. Μας ειρωνεύεται σε τρίτους ότι δεν βγαίνουμε στις καφετέριες φέρνοντάς μας συχνά σε δύσκολη θέση. Μας επισκέφθηκαν φίλοι και η πεθερά μου ενώ γνωρίζει πως συμπεριφέρεται μας είπε να τον έχουμε μάζί μας. Αποτέλεσμα να κάνει απίστευτες μαγκιές και οι φίλοι μας δεν ξαναπάτησαν. Και παλιότερα με φίλους του συζύγου μου το ίδιο αποτέλεσμα υπήρξε. Υπήρξαν δύο κρίσεις στις οποίες έκανε απίστευτα πράγματα με συνέπεια στη μικρή πόλη που ζούμε να τα γνωρίζουν όλοι. Με τις περισσότερες καφετέριες έχει παρεξηγηθει διότι έχει δημιουργήσει καταστάσεις. Δεν επιδέχεται καμία κουβέντα ακόμη και αν του αποδείξεις ότι λέει ψέματα. Γίνεται τρομερά εριστικός. Προσφάτως μας απείλησε ότι θα δούμε εμείς επειδή δεν τον αγαπάμε που του λέμε ότι οι καφέδες τον βλάπτουν. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θα ήθελα να μοιραστώ αλλά την επόμενη φορά γιατί δεν θέλω να σας κουράσω. Θέλω να ρωτήσω : πως θα στηρίξω τον συζυγό μου ο οποίος χρόνια ταλανίζεται από ενοχές και ντροπή ? πως θα διασφαλίσω την οικογενειακή ηρέμία ? διαπιστώνω έντονη ζήλια και αδιαφορία του αδελφού έναντι του συζύγου μου, τι να κάνω? τέλος υπάρχει στενή σχέση εξάρτησης της πεθεράς μου με τον αδελφό του συζύγου μου την οποία προσπαθεί να μεταφέρει και στον σύζυγο μου , όπως επίσης μία τάση να μην αντιμετωπίζει ρεαλιστικά την κατασταση. Συγνώμη αν σας κούρασα. Θα ήθελα την απόψή σας. Σε άλλη στιγμή θα εκθέσω περισσότερα για γίνει κατανοητή η όλη κατάσταση. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    aggelinaps είναι δύσκολη κατάσταση, αλλά διαβάζοντας όσα γράφεις μου δημιουργήθηκαν δύο απορίες:
    - έχει υπάρξει ποτέ επίσημη διάγνωση ή θεραπεία?
    - μένετε όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Greece
    Posts
    5
    νομίζω ότι υπήρξε διάγνωση. Μέναμε μαζί αρκετά, τώρα έχουμε έναν όροφο διαφορά αλλά τρώμε μαζί καθημερινά και βλεπόμαστε αρκετά. Γνωρίζω ότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχουν γονείς και θα έχουμε την αποκλειστική ευθύνη. Όμως δεν δείχνει κανένα σημάδι συνεργασίας και ακόμη χειρότερα θεωρεί δεδομένη την υπηρετική συμπεριφορά της μητέρας του

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Δεν ξέρω που μένετε αλλά το καλύτερο θα ήταν ο συζηγός σου να πείσει τον αδερφό του να επισκευτούν μαζί κάποιον ειδικό κ να ακουλουθήσετε ότι σας πει εκείνος.
    Επίσης κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλό αν μπορούσατε να μένατε λίγο πιο μακριά οπότε να μην μπορεί να έρχεται συνέχεια σε σας. Να του θέσετε κάποια όρια γιατί σίγουρα κάποια στιγμή όλη αυτή η κατάσταση θα επιβαρύνει τη σχέση σας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Greece
    Posts
    5
    Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχει επισκεφτεί και μάλιστα από πέρυσι έχει αλλάξει και γιατρό. Η αλήθεια είναι ότι για να πάει επειδή βρίσκεται στην Αθήνα πρέπει να γίνει μάχη. Πηγαίνει με τους γονείς του και είναι και αυτό ένα πράγμα που μας αγχώνει διότι ο σύζυγος αργότερα θα κληθεί να αναλάβει τη διαδικασία αυτή και δεν ξέρω κάτα πόσο είναι εφικτό να παίρνει άδειες από την δουλειά του. Συνήθως οι απαντήσεις που παίρνουμε από την πεθερά μου είναι λίγο ασαφείς. Μην του μιλάτε, αφήστε τον, ο γιατρός λέει ότι έτσι είναι η κατάσταση και άλλα πολλά. Αφού σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε εμείς οι ίδιοι τον γιατρό για να δούμε ποια ειναι τα όρια μεταξύ της ασθένειας και της συμπεριφοράς. Όσον αφορά τα όρια αγαπητή Μαριαπ δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιό του. Μία περίοδο ερχόταν σπίτι μας, χωρίς να ρωτήσει ξάπλωσε κανονικά στον καναπέ, με πείραζε που δεν με ρωτούσε καθόλου, έκλεινε την τηλεόραση, έβαζε τη μουσική που του αρέσει, κάπνιζε στο σαλόνι ενώ επανειλλημένως του είχαμε τονίσει ότι ο αδερφός του δεν αντέχει το κάπνισμα. Έχει τύχει να έχουμε φίλους για τραπέζι και να γίνονται τα εξής: αρχίζει να ρωτάει πότε θα φάμε με μία άσχημη επίμονή, τρώει μέσα σε πέντε λεπτά χωρίς όριο ότι βρει μπροστά του χωρίς να ενδιαφερθεί που υπάρχουν και άλλοι γύρω του και μετά αρχίζει φέρε μου εκείνο ή φέρε μου το άλλο λες και είμαι δουλικό μπροστά σε όλους. Να μείνουμε αλλού αδύνατο διότι έχουμε πάρει δάνειο για το σπίτι και ακόμη δεν έχει τελειώσει και μας γονάτισε και η μετακόμιση. Προσπάθησα να κανονίσω να μαγειρεύω εγώ για μας αλλά η πεθερά μου επέμενε να μαγειρεύει εκείνη- όταν μπορώ βέβαια και όταν έχουν δουλειές θα μαγειρέψω εγώ. Έχουμε καταλήξει να ειμαστε οι κακοί που ζητάμε έστω να μας σέβεται. Έχω πάει και μόνη μου μαζί του σε καφετέρια προσπαθώντας να του δείξω ότι με συνεργασία και υποχωρήσεις γίνονται όλα. Του γνώρισαν μία κοπέλα με σχεδόν τα ίδια προβλήματα, μία σκέτη γλύκα. Ευγενική, καλοσυνάτη, μάλιστα προσπάθησε να καταφέρει πράγματα. Πραγματικά την θαυμάζω. Αλλά σε κοινές διακοπές και ενώ είμασταν όλοι μαζί και βλέπαμε τηλεόραση ρώτησε μπροστά της που υπάρχουν τέτοιες γκόμενες που δείχνει η τηλεόραση. Το λυπήθηκα το κορίτσι το είδα που κατέβασε το βλέμμα. Θέλω να τονίσω πως δεν έχω πρόβλημα με την ασθένεια αλλά με την κακή συμπεριφορά. Ειρωνεύεται και άλλα παιδιά που ενώ αρρώστησαν ωστόσο προσπάθησαν να βρουν μία δουλειά, να ανεξαρτητοποιηθούν όσο είναι εφικτό. Ενώ ο πεθερός μου βλέπει την κατάσταση και του μιλά εκείνος έχει βρει τη λύση. Πηγαίνει στη μητέρα του κάθε φορά και της κάνει παράπονα . Με ανησυχεί πολύ η συμπεριφορά της. Δεν διαπιστώνει ότι έχει και άλλο παιδί το οποίο επηρεαζεται σε τόσο μεγάλο βαθμό από αύτή την κατασταση. Ο αδελφός του έχει εμμονές με τις μπαργούμεν εξού και οι καφετέριες. Προσπάθησε να του εξηγήσει ο συζυγός μου ότι πρώτα πρέπει να ενδιαφερθεί για τον εαυτό του, να κάνει πράγματα μόνος του και μετά θα έρθουν και τα υπόλοιπα. Μάταια όμως. Και κάτι σημαντικό: την τάση για ψέματα και ειρωνεία την είχε πριν αρρωστήσει ακόμη και για τον αδελφό του, όπως επίσης τις χειρότερες παρέες αν και ήταν άριστος μαθητής. Πονάει ο συζυγός μου και τον καταλαβαίνω, έχουμε μείνει σχεδόν μόνοι, τα βλέμματα τα υποτιμητικά τα συναντάμε σχεδόν καθημερινά. Κάποιες φορές παλιότερα τα Σαββατοκύριακα που ερχόμασταν του λέγαμε να πάμε για καφέ δεν ήθελε να σηκωθεί και όταν επιστρέφαμε αντιμετωπίζαμε τα μούτρα της μητέρας του και τα παράπονα ότι δεν του είπαμε να έρθει μαζί μας δηλαδή έλεγε και ψέματα. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο? τί κάνουμε λάθος? επειδή ειμαστε πολλά χρόνια μαζί και βλέπω την κατάσταση δεν μπορώ να πω ότι έχει καμία βελτίωση - έχει ένα άσχημο πείσμα που μας φθείρει όλους, δεν θέλει να ασχοληθεί με τίποτα και με το ζόρι και με δράματα θα κάνει κάτι. Παρατάει κούπες, τασάκια, ανοιχτές πόρτες, μπαίνει και βγαίνει ότι ώρα θέλει και προσφάτως μας αποκάλεσε λύκους που του έχουμε φάει τη ζωή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    εγω θα ελεγα να πηγαινατε εσυ μαζι με τον συζυγο σου- οι δυο σας- με την πρωτη δυνατη ευκαιρια στο γιατρο που τον παρακολουθει .να μαθετε τι συμβαινει απο πρωτο χερι και πως θα ηταν πιο αποτελεσματικο να τον αντιμετωπισετε..η πεθερα πανω και πρωτα απο ολα ειναι μητερα..αγαπαει το παιδι της ....θελει να τον προστατεψει.. και τον κακομαθανει κιολας πολυ πιθανο..ισως φοβαται απο την αλλη για το μελλον του αφου λογικα εσυ και ο συζυγος θα αναγκαστειτε να επιμεληθειτε της καταστασης αυτης..πραγματικα πολυ δυσκολη η κατασταση οπως την περιγραφεις..ευχομαι να κυλησουν ολα ομαλοτερα απο εδω και στο εξης..
    Dum spiro spero (?)

Similar Threads

  1. Αντιμετωπιση αρνητικων συμπτωματων στη ψυχωση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 16:11
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-12-2011, 22:47
  3. Συμβουλες για αναρωση και μη υποτροπη για τη νοσο
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2011, 21:41
  4. φοβος για στεφανιαια νοσο
    By luckylook in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2009, 23:50
  5. Πάσχω από την νόσο του crohn
    By leon1964 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •