Δεν έχω φίλους! Τι να κάνω; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 87
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Καλημέρα Κατερίνα,
    εμένα οι συμβουλές μου είναι οι εξής:

    Το γεγονός ότι είσαι στην Αθήνα είναι τεράστιο πλεονέκτημα εάν το χρησιμοποιήσεις σωστά. Γιατί στην Αθήνα υπάρχουν πολλές συλλογικότητες - κοινότητες με υψηλό αισθημα ανήκειν. Εκεί είναι τα πράγματα πιο ζεστά (από το να γνωρίσεις πχ κόσμο σε ένα γυμναστήριο) και είναι και πιο εύκολο κατ' εμέ να κάνεις φίλους όταν σε καθημερινά πλαίσια δεν προκύπτει.

    π.χ. εάν σου αρέσουν τα παιχνίδια ρόλων και το φανταστικό, μπορείς να ψάξεις την κοινότητα LARP.
    έαν πχ ασχολείσαι με τα πολιτικά δρώμενα, μπορείς για παράδειγμα να πας σε μία συλλογικότητα που εκφράζει τα πιστεύω σου.
    Όμάδες που τους δένει κάτι συγκεκριμένο και μέσα από αυτό κάνουν φιλίες.
    Για μένα αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος.
    πας εκεί βάζεις το χαμόγελό σου, βγάζεις το κορίτσι μέσα σου που είναι ανάλαφρο και ενθουσιώδες και αυτό ήταν.
    Και πάντα όταν μιλάς με ένα άτομο που σε ενδιαφέρει, να του δείχνεις ενθουσιασμό.
    Συμπαθούμε αυτούς που πιστεύουμε ότι μας συμπαθούν!!!

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Κατερινα
    Απλα θα ηθελα να μας ξεκαθαρισεις κατι.
    Εχεις γνωστους? πχ να πιειτε ενα καφε κτλ αλλα δεν εχεις φιλους που να μπορεις να μιλησεις;
    Γνωστούς έχω!Του στυλ όμως κάτι παλιές συναδέλφους από την δουλειά,που τώρα έχουν παραιτηθεί και μιλάμε μια στο τόσο! Την τελευταία φορά μιλήσαμε τον Ιανουάριο να φανταστείς για χρόνια πολλά και τέτοια!

  3. #48
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Καλημέρα Κατερίνα,
    εμένα οι συμβουλές μου είναι οι εξής:

    Το γεγονός ότι είσαι στην Αθήνα είναι τεράστιο πλεονέκτημα εάν το χρησιμοποιήσεις σωστά. Γιατί στην Αθήνα υπάρχουν πολλές συλλογικότητες - κοινότητες με υψηλό αισθημα ανήκειν. Εκεί είναι τα πράγματα πιο ζεστά (από το να γνωρίσεις πχ κόσμο σε ένα γυμναστήριο) και είναι και πιο εύκολο κατ' εμέ να κάνεις φίλους όταν σε καθημερινά πλαίσια δεν προκύπτει.

    π.χ. εάν σου αρέσουν τα παιχνίδια ρόλων και το φανταστικό, μπορείς να ψάξεις την κοινότητα LARP.
    έαν πχ ασχολείσαι με τα πολιτικά δρώμενα, μπορείς για παράδειγμα να πας σε μία συλλογικότητα που εκφράζει τα πιστεύω σου.
    Όμάδες που τους δένει κάτι συγκεκριμένο και μέσα από αυτό κάνουν φιλίες.
    Για μένα αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος.
    πας εκεί βάζεις το χαμόγελό σου, βγάζεις το κορίτσι μέσα σου που είναι ανάλαφρο και ενθουσιώδες και αυτό ήταν.
    Και πάντα όταν μιλάς με ένα άτομο που σε ενδιαφέρει, να του δείχνεις ενθουσιασμό.
    Συμπαθούμε αυτούς που πιστεύουμε ότι μας συμπαθούν!!!
    Ναι κατάλαβα,σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    2
    Γειά χαρά, όντως είναι και θέμα συγκυριών το να βρεθείς κάποια στιγμή με μικρό κοινωνικό κύκλο, και θεωρώ ότι είναι αρκετός κόσμος σε παρόμοια θέση.
    Από όσα έχεις γράψει, μου φαίνεσαι μια χαρά προσγειωμένη και σοβαρή.
    Και εγώ έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση στο παρελθόν, ειδικά μετά από χωρισμό από σχέση.

    Μια τεράστια γκάμα θεμάτων πάντως, με groups και ανά θεματολογία μπορείς να βρεις γενικότερα στα κοινωνικά δίκτυα.
    Καταρτήν η μουσική, ο κινηματογράφος και τα βιβλία είναι 3 τομείς με ένα πολύ μεγάλο φάσμα και μπορεί να ξεκινήσει θέμα προς συζήτηση σχετικά με αυτά σχετικά εύκολα.

    Τώρα που επιτρέπεται, μπορείς να βγαίνεις και για απλούς περιπάτους με την φίλη σου, και όπως και να το κάνουμε υπάρχει περισσότερη διάθεση για διασκέδαση τώρα που καλοκαιριάζει.

    Έχεις αγαπημένη ταινία ή κατηγορία ταινιών;

    :-)

  5. #50
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Takis12 View Post
    Γειά χαρά, όντως είναι και θέμα συγκυριών το να βρεθείς κάποια στιγμή με μικρό κοινωνικό κύκλο, και θεωρώ ότι είναι αρκετός κόσμος σε παρόμοια θέση.
    Από όσα έχεις γράψει, μου φαίνεσαι μια χαρά προσγειωμένη και σοβαρή.
    Και εγώ έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση στο παρελθόν, ειδικά μετά από χωρισμό από σχέση.

    Μια τεράστια γκάμα θεμάτων πάντως, με groups και ανά θεματολογία μπορείς να βρεις γενικότερα στα κοινωνικά δίκτυα.
    Καταρτήν η μουσική, ο κινηματογράφος και τα βιβλία είναι 3 τομείς με ένα πολύ μεγάλο φάσμα και μπορεί να ξεκινήσει θέμα προς συζήτηση σχετικά με αυτά σχετικά εύκολα.

    Τώρα που επιτρέπεται, μπορείς να βγαίνεις και για απλούς περιπάτους με την φίλη σου, και όπως και να το κάνουμε υπάρχει περισσότερη διάθεση για διασκέδαση τώρα που καλοκαιριάζει.

    Έχεις αγαπημένη ταινία ή κατηγορία ταινιών;

    :-)
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Μωρε μακάρι να είχα μια φίλη τώρα που επιτρέπεται να πάω μια βόλτα να πιούμε έναν καφέ και να μιλήσουμε! Γενικά βλέπω ταινίες και αρκετές σειρές στο Netflix

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Κατερινα , μερικες φορες πρεπει να σκεφτομαστε λιγο πιο αντικειμενικα, να μπορουμε να βγαινουμε και να βλεπουμε το προβλημα σαν παρατηρητες, να θετουμε ερωτηματα ως τριτοι, "ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε?"
    Δεν ριχνω σε εσενα κανενα φτεξιμο απλα προσπαθησαι να το δεις λιγο πιο σφαιρικα και να βρεις την πιο ευκολη και πιο πρακτικη λυση.Δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους ανθρωπους γυρο μας ολους μαζι, μερικες φορες ειναι πιο ευκολο να αλλαζουμε και εμεις λιγακι τουλαχιστον να ψαχνουμε την μεση.
    Θελω να πω οτι οταν μια κοπελα στην ηλικια σου, μια κοπελα χωρις καποιο προβλημα σημπεριφορας, με εξυπναδα, με εξωτερικη εμφανηση αρκετα καλη -συμφωνα με τα λεγομενα σου- μια κοπελα δλδ που η ζωη και ο Θεος ηταν ανοιχτοχερα μαζι της .Πως γινετε να μην εχεις φιλες φιλους που να γεμιζουν το σπιτι σου συνεχως, που να βλεπετε ταινιες να βγαινετε βολτες! Το λεω αυτο διοτις βλεπω στην δικη μου κοινωνια γυρο μου, κοπελες οπως εσυ που εχουμε ειτε στην παρεα μας ειτε ειναι γνωστες μας και δεν μπορω να φανταστω καποια απο αυτες χωρις καμια φιλη η παρεες.Δεν λεω μονο ερωτικες σχεσεις .Εκτως α αφοσιονοσουν υπερβολικα στα αγορια σου με αποτελεσμα να εκανες στην ακρη ολες τις φιλες και καθε παρεα! Αυτο το εχω πετυχει, υπαρχουν κοπελες οπου πεφτουν με τα μουτρα σε μια σχεση και ξεκοβουν απο ολους!σε αυτες τις περιπτωσεις οντως σαν χωριζουν μενουν μονες τους διοτι ειναι απολυτα λογικο ,δεν γινετε να εχουμε φιλους αλακαρτ. Αλλα οι συγκεκρημενες κοπελες αρεσκοντε στην μοναχικη τους ζωη , εσυ δειχνεις οχι! για αυτο και μου κανει εντυπωση το θρεντ σου.
    Συγνωμη αν περναει καποιο λαθος απο το μηνυμα μου,απλα εκφραζω χωρις λογοκρησια τις ερωτησεις μου και με την απολυτη αλληλεγγυη προς το θεμα σου.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Κατερινα , μερικες φορες πρεπει να σκεφτομαστε λιγο πιο αντικειμενικα, να μπορουμε να βγαινουμε και να βλεπουμε το προβλημα σαν παρατηρητες, να θετουμε ερωτηματα ως τριτοι, "ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε?"
    Δεν ριχνω σε εσενα κανενα φτεξιμο απλα προσπαθησαι να το δεις λιγο πιο σφαιρικα και να βρεις την πιο ευκολη και πιο πρακτικη λυση.Δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους ανθρωπους γυρο μας ολους μαζι, μερικες φορες ειναι πιο ευκολο να αλλαζουμε και εμεις λιγακι τουλαχιστον να ψαχνουμε την μεση.
    Θελω να πω οτι οταν μια κοπελα στην ηλικια σου, μια κοπελα χωρις καποιο προβλημα σημπεριφορας, με εξυπναδα, με εξωτερικη εμφανηση αρκετα καλη -συμφωνα με τα λεγομενα σου- μια κοπελα δλδ που η ζωη και ο Θεος ηταν ανοιχτοχερα μαζι της .Πως γινετε να μην εχεις φιλες φιλους που να γεμιζουν το σπιτι σου συνεχως, που να βλεπετε ταινιες να βγαινετε βολτες! Το λεω αυτο διοτις βλεπω στην δικη μου κοινωνια γυρο μου, κοπελες οπως εσυ που εχουμε ειτε στην παρεα μας ειτε ειναι γνωστες μας και δεν μπορω να φανταστω καποια απο αυτες χωρις καμια φιλη η παρεες.Δεν λεω μονο ερωτικες σχεσεις .Εκτως α αφοσιονοσουν υπερβολικα στα αγορια σου με αποτελεσμα να εκανες στην ακρη ολες τις φιλες και καθε παρεα! Αυτο το εχω πετυχει, υπαρχουν κοπελες οπου πεφτουν με τα μουτρα σε μια σχεση και ξεκοβουν απο ολους!σε αυτες τις περιπτωσεις οντως σαν χωριζουν μενουν μονες τους διοτι ειναι απολυτα λογικο ,δεν γινετε να εχουμε φιλους αλακαρτ. Αλλα οι συγκεκρημενες κοπελες αρεσκοντε στην μοναχικη τους ζωη , εσυ δειχνεις οχι! για αυτο και μου κανει εντυπωση το θρεντ σου.
    Συγνωμη αν περναει καποιο λαθος απο το μηνυμα μου,απλα εκφραζω χωρις λογοκρησια τις ερωτησεις μου και με την απολυτη αλληλεγγυη προς το θεμα σου.
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Συμφωνώ με οσα λες! Αρχικά να πω ότι η σχέση αυτή που είχα που διήρκησε 3 χρόνια ήταν η πρώτη μου σχέση και η πρώτη μου ερωτική επαφή! Την περίοδο που ήμουν με το αγόρι μου είχε προηγηθεί κατά πολύ το γεγονός απομάκρυνσης από την τελευταία παρέα που είχα,όποτε δεν είναι ότι είχα αφοσιωθεί στη σχέση μου και παραμελούσα τους φίλους μου!Ακομη και αν είχα φίλους εκείνη την περίοδο φυσικά και δεν θα τους παραμελούσα!Αλλο σχέση άλλο φιλία! Όσον αφορά τα υπόλοιπα που μου γράφεις,πως γίνεται να μην έχω φίλους,δεν ξέρω τι να σου απαντήσω

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Να ξέρεις Κατερίνα πως πολλοί έχουμε βρεθεί ή είμαστε σε παρόμοια φάση. Απλώς αρκετά άτομα έχουν ηλικιακά κοντά αδέρφια και αν τα πάνε καλά, πέραν από την αδερφική σχηματίζεται και μια φιλική σχέση.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    κια γω για χρονια ειχα θεμα με εληψη φιλικων ατομων αλλα τελικα το λαθος ηταν οτι εχω ειχα μαθει να το βλεπω με λαθος τροπο... απλα προσπαθησε να μην στηρηζεις την ευχτυχια σου μονο σε ατομα τα οποια θα εχουν τον ρολο του φιλου αλλα ανοιξου στην καθημερινωτητα κ κανε διαφορα πραγματα οτι μπορεις... καμια φορα μπορει να χρειαστει να ζωρισεις κ λιγο παραπναω τον εαυτο σου για να κανεις κατι η να εκμεταλευτεςι μια αφοεμη αλλα συνηθος θα βγαζει σε καλο... επεισης πρεπει ολλοι σαν ανθωρποι να συνηειτοποιουμε πως η χαρα μπορει να παρθει απο τα παντα σστην ζωη κ οχι μονο απο συγκεκρημενες καταστασεςι φιλο σχεση κλπ... ισα ισα πιστευω η ραγματικη χαρα ερχεται οταν εχουμε λιγο απο ολλα δλδ και αυτα αλλα κ μια δουλεια η μια σχολη η χομπι η οτι αλλο θες... εμεις στενευουμε την αγαπη και την χαρα σε συγκεκρημενα πραγματα επειδη εχουμε καποιες μικρες εμονες να το πω ευγενικα... λιγο πολυ θελει ξεκλειδομα ο εαυτος μας... και γενικα οσο μεγαλωνουμε θα χρειατει να ξεκλειδωνουμε τον εαυτο μας πολλες φορες στην πορεια... δεν εισαι δυστυχησμενο ατομο φενεται... εισαι απλα χρουμενη πιστευω πουαπλα η αρα καμια φορα δυσκολευεται

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Κατερίνα μου
    Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι να είσαι καλά με τον ευατό σου. Πριν χρόνια ένοιωθα και εγώ σαν εσένα και έκανα παρέα με άτομα που δεν μου ταιριάζανε ή με πρόδωσαν. Και είπα όχι δεν θα καταπιέζω τον ευατό μου. Πρέπει να ψάξεις να βρεις ενδιαφέροντα να σε εκφράζουν. Να γεμίζει η μέρα σου. Και έτσι θα γνωρίσεις και άτομα που σου αξίζουν.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Quote Originally Posted by snoopy View Post
    Κατερίνα μου
    Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι να είσαι καλά με τον ευατό σου. Πριν χρόνια ένοιωθα και εγώ σαν εσένα και έκανα παρέα με άτομα που δεν μου ταιριάζανε ή με πρόδωσαν. Και είπα όχι δεν θα καταπιέζω τον ευατό μου. Πρέπει να ψάξεις να βρεις ενδιαφέροντα να σε εκφράζουν. Να γεμίζει η μέρα σου. Και έτσι θα γνωρίσεις και άτομα που σου αξίζουν.
    Έχω κάνει αυτό που λες για πολλά χρόνια και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το ερωτημα μου δεν ειχε κανενα πενυγμο! ηταν ξεκαθαρα περιεργια με σκεψη στην κοινωνια της σημερινη! οπου παρα το οτι οι επικοινωνις ειναι πολυ πιο ευκολες οι ανθρωποι τελικα απομακρινοντε! δεν ηταν δλδ Κατερινα μου προς εσενα αλλα γενικης φυσεως ερωτημα.
    Δεν σε ξερω, ουτε μπορω απο ενα φορουμ να καταλαβω την ψυχοσυνθεση σου,ομως στα οσα εχω διαβασει ως σημερα δειχνεις πολυ μετρημενος χαρακτηρας, δειχνεις μια κοπελα με συγκροτημενη σκεψη, χωρις κομπλεξ και χωρις να ρηχνεις ευθηνες στους γυρο σου κατις που δυστυχως κανουν οι πιο πολλοι.Ετσι μονιζω οτι σαν κανεις φιλες-φιλους θα ειναι πολυ καλο για αυτος να σε βαλουν στην καρδια τους, νομιζω οτι θα βγουνε κερδησμενοι! Δειχνεις αξιολογο ατομο! αρα το μονο που σου μενει ειναι το ευνασμα, η εναρξη μια παρεας και η ροη που θα ακολουθυση θα την "αναλαβη" η αξια σου σαν ανθρωπος οπου θα τους κερδισει ολους!
    Μην ντρεπεσαι να αναζητας φιλους, μην νιωθεις κομπλεξ, βεβαια θα πρεπει να προσεχεις ,οπως καταλαβαινεις δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τις καλητερες και τις πιο αθωες προσδοκειες ,ειδικα απο μια ομορφη κοπελα και με υγειες πλευσεις στην ζωη της οπως φανταζομαι εισαι εσυ.Νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου, μολις ανοιξαν τα παντα γυρο μας απο τον κοροναιο, κανε λιγο υπομωνουλα και ολα γυρο σου θα αλλαξουν θα το δεις ,μην βιαζεσαι μοναχα!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Και εγώ μόνος θα μείνω, την ξέρω την ζωή μου, έχω έναν γνωστό που κάνουμε παρέα δεν λέω αλλά εγώ το πάω στο θέμα τις σχέσεις, με τα ψυχολογικά μου και την ντροπαλότητα μου δεν πρόκειται να κάνω σχέση έφτασα 35 και δεν έχω το θάρρος να κάνω τίποτα, δειλιαζω στα πάντα!!

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Και εγώ μόνος θα μείνω, την ξέρω την ζωή μου, έχω έναν γνωστό που κάνουμε παρέα δεν λέω αλλά εγώ το πάω στο θέμα τις σχέσεις, με τα ψυχολογικά μου και την ντροπαλότητα μου δεν πρόκειται να κάνω σχέση έφτασα 35 και δεν έχω το θάρρος να κάνω τίποτα, δειλιαζω στα πάντα!!
    μην αδικεις συνεχως τον εαυτο σου! Ουτ ειναι αργα για να αλλαξεις πλευση φιλε μου. Εχεις την εξυπναδα και την γνωση πως θα βγεις απο το εμποδιο που ζεις.Ομως οτανσυνεχως το λες ,δεν βοηθας τον εαυτο σου!
    Υπαρχον πολλοι τροποι να βρεις φιλους , να κανεις παρεες, ειτε μεσα απο δραστηριοτητες ειτε απο το ιντερνετ, υπαρχουν πολλες σελιδες γνωρημιων πολλα ατομα εχουν γινει φιλοι η ζευγαρια μεσα απο εκει! γιατι να μην προσπαθησεις και εσυ?

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μην αδικεις συνεχως τον εαυτο σου! Ουτ ειναι αργα για να αλλαξεις πλευση φιλε μου. Εχεις την εξυπναδα και την γνωση πως θα βγεις απο το εμποδιο που ζεις.Ομως οτανσυνεχως το λες ,δεν βοηθας τον εαυτο σου!
    Υπαρχον πολλοι τροποι να βρεις φιλους , να κανεις παρεες, ειτε μεσα απο δραστηριοτητες ειτε απο το ιντερνετ, υπαρχουν πολλες σελιδες γνωρημιων πολλα ατομα εχουν γινει φιλοι η ζευγαρια μεσα απο εκει! γιατι να μην προσπαθησεις και εσυ?
    Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο για τις συμβουλές!

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Δραστηριότητα για να κάνω νέους φίλους;
    By Kynodontas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 01-07-2021, 13:16
  2. Δεν έχω φίλους... Τι να κάνω;
    By Bad Life... in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2019, 22:41
  3. δεν μπορώ να κάνω φίλους
    By sheldon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 205
    Last Post: 02-01-2016, 01:02
  4. Δεν εχω φιλους.. κανω απερισκεψιες..
    By giannis97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2015, 01:00
  5. Γιατι να μην μπορω να κανω φιλους??
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2012, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •