Δεν έχω φίλους! Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23

    Δεν έχω φίλους! Τι να κάνω;

    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!Ειμαι 24 ετών και εδώ και σχεδόν 5 χρόνια είμαι μόνη μου,χωρίς καθόλου φίλους! Είχα δυο φίλες από το σχολείο πριν πέντε χρόνια,οι οποίες όμως κάποια στιγμή άρχισαν να βγαίνουν μόνες τους και σταδιακά απομακρύνθηκαν από μένα,χωρίς εξήγηση! Έκτοτε έχω προσπαθήσει αρκετά να κάνω φιλίες αλλά τίποτα! Και στη δουλειά και στη σχολή προσπάθησα αλλά τίποτα! Θέλω να βγω και εγώ για μια βόλτα,για ένα καφέ, να έχω έναν φίλο να μιλάμε για πιο προσωπικά θέματα αλλά τίποτα,έχω απογοητευτεί!Τοσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένας φίλος; Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;;;
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Katerina125 View Post
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!Ειμαι 24 ετών και εδώ και σχεδόν 5 χρόνια είμαι μόνη μου,χωρίς καθόλου φίλους! Είχα δυο φίλες από το σχολείο πριν πέντε χρόνια,οι οποίες όμως κάποια στιγμή άρχισαν να βγαίνουν μόνες τους και σταδιακά απομακρύνθηκαν από μένα,χωρίς εξήγηση! Έκτοτε έχω προσπαθήσει αρκετά να κάνω φιλίες αλλά τίποτα! Και στη δουλειά και στη σχολή προσπάθησα αλλά τίποτα! Θέλω να βγω και εγώ για μια βόλτα,για ένα καφέ, να έχω έναν φίλο να μιλάμε για πιο προσωπικά θέματα αλλά τίποτα,έχω απογοητευτεί!Τοσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένας φίλος; Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;;;
    Ευχαριστώ πολύ!
    Εχεις ποτέ αναρωτηθεί γιατί δεν έχεις φίλους;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εχεις ποτέ αναρωτηθεί γιατί δεν έχεις φίλους;
    Φυσικά!Και προσπαθώ να βελτιωθώ!Αν και πουε δεν ήμουν δύσκολος χαρακτήρας το αντίθετο μάλιστα!Ημουν καλοπροαίρετη και καταδεκτική

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Katerina125 View Post
    Φυσικά!Και προσπαθώ να βελτιωθώ!Αν και πουε δεν ήμουν δύσκολος χαρακτήρας το αντίθετο μάλιστα!Ημουν καλοπροαίρετη και καταδεκτική
    Τί πιστεύεις ότι φταίει λοιπόν;πώς γίνεται να μην έχεις καθόλου φίλους;
    Τί βελτίωση προσπαθείς να κάνεις στον εαυτό σου;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Προσπαθώ να είμαι πιο κοινωνική

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Katerina125 View Post
    Προσπαθώ να είμαι πιο κοινωνική
    Μήπως έχεις κοινωνική φοβία;;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μήπως έχεις κοινωνική φοβία;;
    Δεν νομίζω!Γενικα πηγαινα για αρκετό διάστημα σε ψυχολόγο,για κάτι φοβίες που είχα όσον αφορά τις ασθένειες και είχαμε μιλήσει και για το θέμα της φιλίας και μου είχε πει ο ψυχολόγος να είμαι πιο κοινωνική να βγαίνω περισσότερο και θα βρεθούν φίλοι,αλλά από τότε τίποτα!Προσπαθω και εγώ μήπως βρω και φίλες από τη σχολή,στέλνω καμία φορά και πιάνω συζήτηση για σημειώσεις και για θέματα της σχολής,αλλά όποτε το πάω προς το θέμα να κανονίσουμε να βγούμε και για κανα καφέ,έτσι στο χαλαρό,λέμε ναι να κανονίσουμε αλλά ποτέ δεν γίνεται!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Katerina125 View Post
    Δεν νομίζω!Γενικα πηγαινα για αρκετό διάστημα σε ψυχολόγο,για κάτι φοβίες που είχα όσον αφορά τις ασθένειες και είχαμε μιλήσει και για το θέμα της φιλίας και μου είχε πει ο ψυχολόγος να είμαι πιο κοινωνική να βγαίνω περισσότερο και θα βρεθούν φίλοι,αλλά από τότε τίποτα!Προσπαθω και εγώ μήπως βρω και φίλες από τη σχολή,στέλνω καμία φορά και πιάνω συζήτηση για σημειώσεις και για θέματα της σχολής,αλλά όποτε το πάω προς το θέμα να κανονίσουμε να βγούμε και για κανα καφέ,έτσι στο χαλαρό,λέμε ναι να κανονίσουμε αλλά ποτέ δεν γίνεται!
    Συνέχισε την προσπάθεια, εγώ έναν φίλο έχω, αλλά υπάρχουν φορές που βγαίνω και μόνος!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Συνέχισε την προσπάθεια, εγώ έναν φίλο έχω, αλλά υπάρχουν φορές που βγαίνω και μόνος!
    Ναι δεν λέω ότι είναι κακό να βγαίνεις και μόνος!Αλλα μακάρι να είχα και εγώ ένα φίλο,έστω και ένα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα σπουδάζεις κατι?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τωρα σπουδάζεις κατι?
    Ναι σπουδάζω ακόμη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αγορι εχεις; ειχες ποτε;
    αν σπουδαζεις ακομα, εισαι αναμεσα σε πολυ κοσμο.
    γιατι δεν ξεκινας συνομιλιες με αγορια να κανετε παρεα και μιλας μονο για γυναικες- φιλες; δνε ειναι αναγκη να ειναι ερωτικο το ενδιαφερον. τα αγορια συνηθως ειναι καταδεκτικα και κανουν ευκολα παρεα με κοριτσια.
    απο εκει και περα, μπορειτε να κανετε παρεες για να βγαινετε, να σε γνωρισουν στις παρεες τους, κλπ κλπ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αγορι εχεις; ειχες ποτε;
    αν σπουδαζεις ακομα, εισαι αναμεσα σε πολυ κοσμο.
    γιατι δεν ξεκινας συνομιλιες με αγορια να κανετε παρεα και μιλας μονο για γυναικες- φιλες; δνε ειναι αναγκη να ειναι ερωτικο το ενδιαφερον. τα αγορια συνηθως ειναι καταδεκτικα και κανουν ευκολα παρεα με κοριτσια.
    απο εκει και περα, μπορειτε να κανετε παρεες για να βγαινετε, να σε γνωρισουν στις παρεες τους, κλπ κλπ.
    Ναι είχα σχέση πριν 1 χρόνο περίπου!Ημασταν μαζί 3 χρόνια!Αλλα λόγω σπουδών το πρώην αγόρι μου,πήγε εξωτερικό και αποφασίσαμε να χωρίσουμε από κοινού λόγω αποστασης!Εκτοτε δεν έχω ξανακάνει κάποια σχέση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Katerina125 View Post
    Ναι είχα σχέση πριν 1 χρόνο περίπου!Ημασταν μαζί 3 χρόνια!Αλλα λόγω σπουδών το πρώην αγόρι μου,πήγε εξωτερικό και αποφασίσαμε να χωρίσουμε από κοινού λόγω αποστασης!Εκτοτε δεν έχω ξανακάνει κάποια σχέση
    ωραια. αφου εισαι ελευθερη, γιατι δεν μιλας με αγορια, να κανετε παρεα;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ωραια. αφου εισαι ελευθερη, γιατι δεν μιλας με αγορια, να κανετε παρεα;
    Δεν είναι το θέμα αγόρια ή κορίτσια!Ουτε έχω θέμα να κάνω παρέα με αγόρια ή με κορίτσια αντίστοιχα προφανώς!Το θέμα είναι γενικότερο ότι δεν έχω φίλους! Δεν ξέρω τι θα βοηθούσε περισσότερο όμως για να κάνω φίλους!Καποιο χόμπι ισως, έχει βρεθεί κάποιος σε αντίστοιχη θέση;Και αν ναι τι έκανε για να βρε φίλους;

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δραστηριότητα για να κάνω νέους φίλους;
    By Kynodontas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 01-07-2021, 14:16
  2. Δεν έχω φίλους... Τι να κάνω;
    By Bad Life... in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2019, 23:41
  3. δεν μπορώ να κάνω φίλους
    By sheldon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 205
    Last Post: 02-01-2016, 02:02
  4. Δεν εχω φιλους.. κανω απερισκεψιες..
    By giannis97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2015, 02:00
  5. Γιατι να μην μπορω να κανω φιλους??
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2012, 18:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •