Μήπως έπρεπε να κοιτάξω την δουλειά μου? Τώρα ανησυχώ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35

    Μήπως έπρεπε να κοιτάξω την δουλειά μου? Τώρα ανησυχώ...

    Περπατούσα στο δρόμο και σε περίπου 20 μέτρα, είδα την πλάτη ενος ανθρώπου που ειχε μια κιτρινη μπλουζα.

    Δεν θυμάμαι αν περπατούσε ή αν ήταν ακίνητος ή για πόσα δευτερόλεπτα τον είδα. Κοίταξα αλλού για λίγα δευτερόλεπτα, θα έλεγα 1-3 δευτερόλεπτα και όταν ξανακοίταξα στο σημείο, ο άντρας δεν υπήρχε.

    Νομίζω μου κανε εντύπωση γιατι περίμενα ότι θα ήταν εκεί κοντά εστω. Αμέσως επιτάνχυνα το βήμα μου για να τσεκαρω 1 δρόμο και ένα πεζόδρομο που ήταν τα 2 πιθανάτα σημεια που θα μπορούσε να είχε πάει.

    Δεν υπήρχε πουθενά. Η μονη πιθανή εξηγηση μάλλον είναι να μπήκε σε κάποια πολυκατοικία αλλά πάλι τόσο γρήγορα?

    Κάτι που το κάνει περίεργο έιναι ότι μετά από αυτό δεν θυμόμουν αν όντως τον είδα ή το φαντάστηκα. Αλλά από την άλλη για ποιο λογο να φανταστώ κίτρινη μπλουζα σαν ρούχο?

    Μια αλλη εξηγηση είναι να είχε κάποιο μηχανάκι και να τον είδα εν κινηση αλλα επειδή τον είδα φευγαλέα να μην είδα ουτε το μηχανακι, ουτε ότι ήταν εν κινηση.

    αρχισα να αγχώνομαι ότι αυτό που είδα μπορεί να ήταν "πρόβλημα" στο σύστημα εικονικής πραγματικότητας (glitch in matrix), σε περίπτωση που ζούμε σε ψηφιακό κόσμο.

    Αρχισα να βγάζω φώτος το σημείο για να το δείξω σε 2 φίλους μου ώστε να συζητήσουμε τι θα μπορουσε να έγινε. Άρχισα να αγχώνομαι ότι βγάζωντας φωτος ή μιλώντα για αυτό το θέμα, μπορεί να προκάλεσα την τύχη μου γιατί αν υπάρχουν κάποιοι Θεοί σε αυτό το ψηφιακό σύστημα, μπορεί να θύμωσαν που έβγαλα φωτογραφίες το σημείο.

    Ανησυχώ μήπως δεν έπρεπε. Αλλά ανησυχούσα ήδη οπότε μπορεί μου ήταν δύσκολο να το αγνοήσω. Τώρα ανησυχώ γιατί ίσως δεν έπρεπε να βγάλω φωτογραφίες ή να μιλήσω για αυτό. Νευριάζω λίγο με τον εαυτό μου και με την τύχη μου γιατί αισθανόμουν καλύτερα με την ΙΨΔ μου και τώρα βρήκα άλλο λόγο να αγχώνομαι. Αλλα τί να έκανα? Από την στιγμή που παρατήρησα κάτι τέτοιο (ακόμα και αν κάνω λαθος), είχα θορυβηθεί γιατι σχετίζεται με τον ψυχαναγκασμό μου αυτό το θεμα. Δηλαδή τί να έκανα? Να το έθαβα μέσα μου? Πίστευα ότι αν αγνοούσα τις προιεδοποιήσεις του ψυχαναγκασμού θα αισθανόμου καλύτερα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλεμου η γνωμη μου ειναι να πας στην εκκλησια να προευχηθεις και να βρεις εναν ποιμενα να σου δωσει κανωνες! Διοτις εαν εχουν μπει στο περιβαλον σου τετοια πνευματα δεν θα φυγουν ευκολα, να το ξες.
    Εκτος εαν εχεις καποια ασθενια,, κατις λδ που εχει να κανει με ψυχικη υγεια οπου τοτες δεν υπαρχουν πνευματα και πρεπει να πας σε γιατρο, διοτις μπορεις με ειδικες θεραπειες και φαρμακα μεσα σ λιγες εβδομαδες να το ξεπερασεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    φιλεμου η γνωμη μου ειναι να πας στην εκκλησια να προευχηθεις και να βρεις εναν ποιμενα να σου δωσει κανωνες! Διοτις εαν εχουν μπει στο περιβαλον σου τετοια πνευματα δεν θα φυγουν ευκολα, να το ξες.
    Εκτος εαν εχεις καποια ασθενια,, κατις λδ που εχει να κανει με ψυχικη υγεια οπου τοτες δεν υπαρχουν πνευματα και πρεπει να πας σε γιατρο, διοτις μπορεις με ειδικες θεραπειες και φαρμακα μεσα σ λιγες εβδομαδες να το ξεπερασεις.
    Μην μπλέκετε εκκλησίες και πνεύματα με την ιατρική επιστήμη, ιδιαίτερα οταν δίνετε συμβουλές

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχεις δικι οτι δεν πρεπει να προτεινουμε θεραπειες αλλα δεν εκανα κατις τετοιο. Απεναντιας το εγραψα οτι πρεπει να απευθυνθει σε εδικο θεραπευτη εν το προβλημα του ειναι ψυχογεννες.
    Ομως εαν αναφερεραι σε παραφυσικες δραστειριοτητες εκει μονο ο Χριστος μπορει να μας βοηθησει, μονο ο παπας μπορει να διωξει το κακο, η τα πνευματα που εχουν προβλημα μαζι μας,διοτις συμβαινει αυτο, το γνωριζω και δεν ειναι κρυφο, πολλες φορες μπορει καποιο πνευμα να φαει σκαλομα μαζι μας, εκει πρεπει να ζηταμε βοηθεια μονο απο τον ΘΕΟ,, αλλα τον χριστιανικο θεο, οπου ειναι αληθεινος.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εχεις δικι οτι δεν πρεπει να προτεινουμε θεραπειες αλλα δεν εκανα κατις τετοιο. Απεναντιας το εγραψα οτι πρεπει να απευθυνθει σε εδικο θεραπευτη εν το προβλημα του ειναι ψυχογεννες.
    Ομως εαν αναφερεραι σε παραφυσικες δραστειριοτητες εκει μονο ο Χριστος μπορει να μας βοηθησει, μονο ο παπας μπορει να διωξει το κακο, η τα πνευματα που εχουν προβλημα μαζι μας,διοτις συμβαινει αυτο, το γνωριζω και δεν ειναι κρυφο, πολλες φορες μπορει καποιο πνευμα να φαει σκαλομα μαζι μας, εκει πρεπει να ζηταμε βοηθεια μονο απο τον ΘΕΟ,, αλλα τον χριστιανικο θεο, οπου ειναι αληθεινος.
    Η υπαρξη θεού, πνευμάτων, κλπ δεν εχει αποδειχτεί επιστημονικά.
    Οπότε αυτά τα περι παπάδων που διώχνουν πνεύματα δεν είναι λύσεις

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Λυπαμαι αλλα μπερδευεις καποια θεματα, οπως τις επιστημες, αλλο ειναι φυσικη, αλλο η θεολογια. Επισης τα πνευματα δεν μπορουν να αποδηκτουν αφου αρνουντε να λαβουν μερος σε μελετες και ερευνες, οσες φορες προσπαθησαν να τα πεισουν αυτα αρνηθικαν .Οτι υπαρχουν ομως ειναι βεβαιο, ειναι χιλιαδες οι ανθρωποι που τα εχουν δει, τα εχουν ζησει, τους εχουν κανει κακο, υπαρχουν ανθρωποι που καταληξαν νοσοκομειο απο την βια που δεχτηκαν .Υπαρχουν διαφορων ειδων πνευματα, υπαρχουν αγγελοι, δαιμονες, δεν ειναι ολα το ιδιο. Μονο ομως ο ΧΡΙΣΤΟΣ, μεσα απο τους παπαδες μας μπορουν να μας βοηθησουν αο αυτο, ευχομαι να μην αρνησαι τον ΧΡΙΣΤΟ , διοτις δεν ειναι σωστο ουτε καν να το σκεφτομαστε , ποσο μαλον να το λεμε και να το γραφουμε, αφου οι δαιμωνες αυτο θελουν για να εχουν υπαρξη, την αρνηση μας προς τον χριστιανισμο. Καλο θα ηταν νομιζω και με απολυτη ευγενια και σεβασμο προς εσενα φιλε μου , καλο θα ηταν να εγραφες οτι δεχεσαι τον ΧΡΙΣΤΟ!
    Τελος και περι του θεματος, εαν παρατηρησεις ο θεματοθετης γραφει για παραφυσικη δεαστηριοτητα, εξου και αναφερθει εγω, σε αντιστοιχη γνωμη, εαν γραφει οτι ειναι θεμα παραισθησης απο βιοχημεικες αιτιες τοτες θα του ελεγα, οπως και εχω γραψει εαν δεις, να απευθυνθει μονο σε καποιον ψυχολογο η ψυχιατρο θεραπευτη ,οπου μπορει σε λιγες εβδομαδες, διοτις τα φαρμακα αυτα θελουν καποιο χρονο, για να μπορεσει , οπου μπορει η ιατρικη να τα θεραπευσει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Πρώτον, δε δεχομαι κανένα χριστό.

    Δεύτερο, οι δαίμονες, θεοί, άγγελοι, πνεύματα, δεν έχουν λάβει μερος έρευνες/πειράματα γιατί απλά δεν υπάρχουν.

    Τρίτον, συμφωνώ, ο θεματοθέτης να επισκευτεί κάποιον ειδικό ψυχολογο/ψυχίατρο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by marageorg View Post
    Πρώτον, δε δεχομαι κανένα χριστό.

    Δεύτερο, οι δαίμονες, θεοί, άγγελοι, πνεύματα, δεν έχουν λάβει μερος έρευνες/πειράματα γιατί απλά δεν υπάρχουν.

    Τρίτον, συμφωνώ, ο θεματοθέτης να επισκευτεί κάποιον ειδικό ψυχολογο/ψυχίατρο
    συγνωμη εαν νιωθεις πως σε προσβαλα. Ομως δεν εχει να κανει με εμενα, ουτε κατις που οφελει εμενα ουτες κατις εγωιστικο, στο λεω με φιλικη διαθεση για το καλο σου, αληθεια δεν αγχωνεσαι για την πνεευματικη γαληνη και ασφαλεια? διοτις οσον δεν δεχεσαι τον ΧΡΙΣΤΟ ,και ταυτοχρωνα αφηνεις τον υλισμο ελευθερο φοβαμαι και νομιζω οτι δεν εχεις καποιον "προστατη" απεναντιας αφηνεις τους δαιμονες να κυκλοφορουν γυρο σου! -Δεν ειναι δικες μου ανακαλυψεις - εαν θες μπορεις να ρωτησεις τον πνευματικο σου της περιοχης τον ποιμενα σου, της ενοριας σου, εκει που ανηκεις ως βαφτηστηκες, αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις .Αν θες μπορω να σου φερω και τα λινκ αυτων που γραφω.
    Θα σου ελεγα να το ξανα σκεφτεις ,να μιλησεις με καποιον ιερεα ,οχι με εμενα οπου η ταπεινοτητα μου και ηαγνοια μου δεν μπορει να σε σωσει και να σε κανει να ξανα μπεις στο ποιμνιο.Εισαι βαφτησμενος ,αρα εχεις χρηστει ως χριστιανος το να αρνησαι λοιπον αυτο ειναι επικυνδηνο φιλε μου, δεν υπαρχουν πολλοι δρομοι φιλε μου, δυο εχεις! το σωστο, το καλο και την αγαπη του ΧΡΙΣΤΟΥ, η το κακο, την ζηλεια και τον εγωισμο οπου μας βαζει μεσα μας ο "πονηρος" ,ευχομαι και θα περιμενα σημερα κιολας να γραψεις την αληθεια! ξερω οτι δεν σε αφηνει η πλανη, ο εγωισμος μας κανει μερικες φορες "τυφλους"στην αληθεια, οπου η αληθεια ειναι μια.
    Οσο για τον θεματοθετη ας κανει αυτο που νομιζει αυτος, αν ομως ειδε καποιο πνευμα, εαν τον ακολουθει καποιο πνευμα, επειδη αυτα αντλουν δυναμη απο εμας, μεσα απο τις αμαρτιες μας και την απομακρινση απο το ποιμνιο μας ,οπου κι γινομαστε εβαλοτοι στους "λυκους" τα κακα πνευματα λοιπον οσο νλεπουν εμας ετσι, "ρουφανε" δυναμη! και δεν φευγουν παρα μονο εαν ταπεινοθουμε!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    λογω ΙΨΔ το μυαλο μου κανει διαφορα σεναρια οπότε αυτην την περίοδο μου είναι δυσκολο να πιστεψω 100% στον Χριστό.


    Θέλω να πω, δεν μπορω προς το παρων να το πω μεσα απο την καρδια μου γιατι πολυ απλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Αλλά ακόμη και αν πίστευα στον Χριστό, δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω όλους αυτου΄ς τους κανονές της εκκλησίας γιατι μου φαίνονται πολυ δύσκολοι.


    Θέλω να πω, να αισθάνομαι συνεχως ενοχές και να ταλαιπωρούμε στη ζωή συνέχεια για κάποιον που μάλλον δεν μπορεί να αποδειχθεί αν υπήρχε ή ότι ήταν ιός του Θεού? Σε αυτό το ερώτημα είχες πει νομίζω ότι δεν υπάρχει απάντηση. Αρα αν δεν υπάρχει απάντηση, πως είναι δυνατόν κάποιος να ακολουθεί όλους αυτούς τους δύσκολους κανόνες? Κάτι δεν μου στέκει.

    Εννοείται μπορώ να προσπαθώ να είμαι καλός άνθρωπος αλλά το να φτάσω σε σημείο να απαρνηθώ τα πάντα για Κάποιον που δεν υπάρχει απόδειξη, τότε μου φαίνεται λίγο υπόπτο/δεν μου στέκει. Γιατί πιθανότατα και άλλες θρησκείες έχουν και Γραπτά και παραδόσεις. Οπότε δεν μπορώ απλά να πιστέψω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε μου δεν μπορει κανεις να σε πιεσει στην αποφαση σου εαν θα πιστεψεις η οχι.Η δικη μου γνωμη ηταν επειδη αντιλιφθηκα αυτο που περιγραφεις ως κατι το παραφυσικο ,εαν εκανα λαθος τοτες θα πρεπει να πας σε καποιον ειδικο.
    Αναφορικα με την πιστη, θα σου πω οτι λυπαμαι αλλα κανεις λαθος, δεν το λεω με προσβλιτικο υφος, μπορει να μην το εχεις ψαξει αρκετα. Διοτις δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις τοσο πολλα και δυσκολα πραγματα, ο καθε ενας μας προσφαιρει αυτο που μπορει. Ειδικα στην αρχη,αλλα και γενικα,δεν ειναι αναγκη να κανεις τις δυσκολες ασκησεις των μοναχων, απλα να κανεις μια προσευχη και ,αυτο που θα νιωσεις! δεν αλλαζεις την ζωη σου, μονο το πνευμα σου.
    Οσο για αυτο που λες με αλλες θρησκειες εδω κανεις λαθος, οι αλλοι, η αλλοθρησκοι δλδ, δυστυχως εχουν στην καλοπροερετη κριτικη ,εχουν πλανευτει, η ζητουν το κακο, τον πονηρο τροπο.Διοτις οι αλλες θρησκειες φιλε μου ειναι ολες ψεμα! ξεκαθαρα ψεματα και ιστοριουλες, ασε που μερικες υπερετουν και σκοτεινες δυναμεις. Μονο ο χριστιανισμος φιλε μου ειναι η αληθεινη πιστη, μονο ο ΧΡΙΣΤΟΣ μπορει να σε κανει να σωσεις την ψυχη και το πνευμα σου! ο παραδεισοσ υπαρχει μονο στον ΧΡΙΣΤΟ!! αν τον αρνηθεις, θα σε αρνηθει και αυτος φιλε μου και πιστεψεμε δεν το θελει κανεις αυτο!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    πως ομως αποδεικνύεται ότι οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα?


    θέλω να πω, απο την στιγμη που ειμαι σε αμφιβολιες θελω να μου εξηγησει κάποιος με επιχειρήματα. Δηλαδη οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα για αυτό και αυτό το λόγο και ο Χριστιανισμός είναι ο σωστός δρόμος για αυτό και αυτό το λόγο. Ας πούμε τι κακό έχει ο Βουδισμός ή ο Ινδουισμός?


    Το να ακούω συνέχεια πρέπει να πιστέψεις στον Χριστό γιατι είναι αληθινός αλλιώς θα πας στην κόλαση μου φαίνεται υπερβολικα υπόπτο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον ανεβάζεις διαφορετικά θέματα που έχουν σαν κοινό στοιχείο κάποιες υποσχέσεις σε έναν θεό. Γιατί δεν πας σε κάποιον ψυχίατρο; Εδώ λύση δεν θα βρεις. Θέλει προσωπική δουλειά και θεραπεία για να ελεγχθούν οι ιδεοληψίες.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    πως ομως αποδεικνύεται ότι οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα?


    θέλω να πω, απο την στιγμη που ειμαι σε αμφιβολιες θελω να μου εξηγησει κάποιος με επιχειρήματα. Δηλαδη οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα για αυτό και αυτό το λόγο και ο Χριστιανισμός είναι ο σωστός δρόμος για αυτό και αυτό το λόγο. Ας πούμε τι κακό έχει ο Βουδισμός ή ο Ινδουισμός?


    Το να ακούω συνέχεια πρέπει να πιστέψεις στον Χριστό γιατι είναι αληθινός αλλιώς θα πας στην κόλαση μου φαίνεται υπερβολικα υπόπτο.
    Φυσικα καταλαβαινεις οτι μειτε απο εδω μεσα μπορω να σε πεισω ,μειτε μπορω λογο του οτι δεν εχω την ικανοτητα ,μπορω ομως να σου πω απλα πραματα .\
    Ο χριστιανισμος εχει την μοναδικοτητα σχεδον με τις αλλες θρησκειες στο οτι δεν σε παρακαλαει να γινεις χριστιανος ,ουτε εχει προσυλητισμο. Επισης ειναι η πιο δυσκολη θρησκεια αν το δεις θεολογικα και θεωρητικα .Παρο αυτα τα αρνητικα για να εχει πιστους, καταφαιρνει να εχει παρα πολλους και τους πιο καλους απο τις αλλες. Αυτο συμβαινει λογο του οτι ειναι η μοναδικη "αληθεια" και η αληθεια δεν εχει αναγκη να παρακαλαει.
    Οι αλλες θρησκειες ,ειδικα αυτες που γραφεις ειναι λαθος!, ειναι σχεδον αστειες , δεν μπορει να πηστευει καποιος οτι σαν παιθανει θα ξανα ερθει στην γη σε αλλο σωμα, σε αραχνη! η σε αγελαδα! ειναι παραλογο ,οπως και το "ψεμα" οτι εαν ξανα γυρησουν σε ανθρωπο ενδεχετε να θυμηθουν την προιγουμενη οικογενεια τους. Αυτα ειναι ψεματα, κι αστεια, το οτι αναλογα με το ποσο σωστος εισουν σε αυτη την ζωη αναλογα θα ειναι και το επομενο σωμα σου, αυτα ειναι λαθος φιλε μου.Επισης ο ινδουισμος εχει εναν απο τους θεους, οπου υπερετει την ανθρωπινη επηθετικοτητα! πως μπορει να υπρχει θεοτητα που να γιορταζει αυτο το συναισθημα?? ενα λαθος συναισθημα αυτοι το γιορταζουν!! ειναι λαθος, φιλε μου και να ξερεις οτι εμεις , ειδικα οι ελληνες δεν δικαιολογουμεθα να πιστευουμε τετοια πραματα , η τιμορια μας θα ειναι σκληρη μετα ,σαν παμε πανω!

Similar Threads

  1. Εκανα βλακεία και τωρα ανησυχώ. Μεσονύχτιο άγχος.
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2020, 01:23
  2. Ανησυχώ μήπως καταράστηκα τον εαυτό μου! Μιλήστε μου! Σας παρακαλώ!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2020, 20:11
  3. Replies: 19
    Last Post: 20-12-2015, 22:03
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
    By χαμογελακη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-04-2012, 21:54
  5. Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-01-2012, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •