Βοήθεια για θέματα υγειονομικών καταγγελιών (θα με βοηθήσει πολύ αν βρω άκρη)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26

    Βοήθεια για θέματα υγειονομικών καταγγελιών (θα με βοηθήσει πολύ αν βρω άκρη)

    Καλησπέρα, είμαι σχετικά καινούργιος εδώ, έχω αναρτήσει θέματα που με απασχολούν πολυ και έχω πάρει πολύ θετικές και βοηθητικές απαντήσεις. Ένα άλλο από τα πολλα θέματα που με απασχολουν, το οποίο δεν ήξερα που αλλού να δημοσιεύσω, είναι πως ψάχνω να κάνω καταγγελία στον γείτονα μου, μένει ακριβώς δίπλα με μένα και μόλις ανοίγουμε την πόρτα και βγαίνουμε από την είσοδο του σπιτιού μας μυρίζει απαίσια, τρομερή δυσοσμία, το ίδιο γίνεται και όταν ανοίγουμε την μια μπαλκονόπορτα που βρίσκεται πιο κοντά προς αυτόν. Με αυτόν έχουμε δοκιμάσει να του μιλήσουμε πολλές φορές στην αρχή ευγενικά μετά απότομα αλλά δεν χαμπαριαζει. Από ότι ξέρω έχουν κινηθεί νομικά και οι άλλοι γείτονες 2-3 ορόφους πιο κάτω και πιο πάνω (φανταστείτε τι τραβάμε εμείς που τον έχουμε ακριβώς δίπλα) και από ότι ξέρω δεν καταφέρανε κάτι, το δικαστήριο θα γίνει μάλλον σε 5 χρόνια, άλλοι λέγανε πως επειδή είναι ανάπηρος δε μπορεί να του κάνει τίποτα κανείς, ο κύριος που ασχολείται με την καθαριότητα της πολυκατοικίας όταν ήρθε για να πάρει τα κοινόχρηστα του είπαμε το και το, τον πήρε τηλέφωνο τον έκανε ρεζίλι, αλλά τι να πω ο τύπος είναι μεγάλο ζώον θα καθαρισω λέει συνέχεια θα θα θα και τα ίδια. Εγώ και η οικογένειά μου είχαμε καλέσει το 1539 που έχει να κάνει με θέματα υγειονομικής, ήρθανε αλλά ο γείτονας φάνηκε τυχερός γιατί εκείνη την ημέρα και έλειπε και είχε καθαρίσει. Το ερώτημα μου είναι όποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κάνω θα δοκιμάσω τα πάντα αν χρειαστεί και είμαι διατεθειμένος να πληρώσω και χρηματικό ποσό αρκεί να βρούμε άκρη και να γίνει κάτι, ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταγγελία σε υγειονομικό-δήμο και αν έχει κάποιο πρόβλημα και ζει μόνος μέσα σε άθλιες συνθήκες πρόνοια. Ρώτα κάποιον δικηγόρο. Πάντως για να είμαι ειλικρινής, πολύ δύσκολα θα καταφέρεις κάτι σημαντικό, απλά ίσως αν κάποια στιγμή πέσουν τα πρόστιμα βροχή θα κρατάει λίγο περισσότερο τα προσχήματα. Αλλιώς θέλει να τα πρήξετε στις υπηρεσίες μπας και κινηθούν. Το ζήτημα είναι να λύσεις το πρόβλημα, όχι να τιμωρηθεί αυτός αλλά να κάνει τα ίδια. Δεν υπάρχει κάποιος συγγενής του πιο λογικός, να ασκεί κάποια επιρροή πάνω του να βρείτε μια λύση δια της πλαγίας οδού;

    Στο λέω γιατί είχαμε μεγάλο πρόβλημα παλιά με κάποιον που έκανε παρανομία στο σπίτι του παραδίπλα αλλά δεν καταφέραμε και πάρα πολλά. Επειδή πήγε αυτός κι έσκαψε δεύτερα υπόγεια εκεί που είχε άδεια να φιάξει αποθήκη και σήκωσε τον πύργο της Πίζας ξέρω ΄γω, του έκοψε η πολεοδομία μεγάλο πρόστιμο μέχρι να το διορθώσει σύμφωνα με τα σχέδια. Τι να διορθώσει, να γκρεμίσει το κτήριο; Σιγά μη το έκανε. Γέμιζε ο τόπος νερά από βροχή και από υπόγεια ρεύματα και γινόταν έλος 2-3 μέτρα βάθος χωρίς υπερβολή. Γεμίζαμε δυσωδία, κουνούπια, φίδια, βατράχια κι ότι μπορείς να φανταστείς, προσπαθούσαμε να τον συζητήσουμε κι αυτός πέρα βρέχει. Πήγαμε όλη η γειτονιά κα φέραμε το υγειονομικό του δήμου που έκανε απλά παρατηρήσεις, μετά πήγαμε δικαστικώς και έφαγε κάτι πρόστιμα και φυλάκιση με αναστολή και αυτός απλά κατα καιρούς έβαζε αντλίες και έριχνε τα βρωμόνερα στο δρόμο να πάνε πιο κάτω που έχει φρεάτιο για τα νερά της βροχής. Και φτου κι από την αρχή. Αλλάξαμε γειτονιά και ησυχάσαμε εμείς, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε και τελικά πέθανε αυτός, ήταν άκληρος, τσακωνόντουσαν κάτι ανήψια που ήταν κληρονόμοι μεταξύ τους, δεν συνεννοούντουσαν κι αδιαφορήσαν τελικά, κανείς δεν έβαζε το χέρι στην τσέπη να κάνει κάτι... Ε, μετά από χρόνια και καιρούς τελικά ένας στη γειτονιά που είχε επιρροή πίεσε δημαρχαίους και νομαρχαίους και στείλαν στα ανήψια κάποιες ειδοποιήσεις όπως λέει ο νόμος ότι αν δεν διορθώσουν το πρόβλημα θα το αναλάβει ο δήμος και θα τους στείλει το λογαριασμό. Και μετάααα από κάτι χρόνια, πιέσεις των γειτόνων κάτι να γίνει επιτέλους κτλ, τελικά το γκρέμισε ο δήμος το κτήριο, μπάζωσε το οικόπεδο και τους έστειλε το λογαριασμό. Πιάσε το αβγό και κούρεφ'το δηλαδή...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Sonia ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Μη πέσεις σε ζώα αυτό είναι το πιο σημαντικό, γιατί και το κράτος εδώ είναι μην πω, σιγά μην ασχοληθεί και πολύ. Πολύ ακραία η περίπτωση σου με τον γείτονα. Το 1539 είχαμε καλέσει που είναι για θέματα υγειονομικών, όταν ήρθανε όμως δε μύριζε τόσο (γιατί είναι και θέμα από που φυσάει ο αέρας) και επίσης έλειπε από το σπίτι του (είναι και η τύχη με το μέρος του). Παρόλα αυτά έχουν καλέσει και άλλοι γείτονες αρμοδιες αρχές όπως αστυνομίες, δικαστικά νομίζω τον έχουνε καταγγείλει, η οποία όμως διαδικασία θέλει πολύ καιρό. Για την πρόνοια που μου ανέφερες νομίζω αυτή τον ταιζει λόγω αναπηρίας τα 300 ευρώ που παίρνει από τη πρόνοια τα παίρνει. Του έχουμε μιλήσει και ευγενικά και με άσχημο τρόπο και εμείς και σχεδόν όλη η πολυκατοικία πραγματικά δε παίρνει χαμπάρι, η μόνη λύση είναι αν του κόψουν κάποιο μεγάλο πρόστιμο η να τον πάνε σε κάνα ίδρυμα. Για συνέλευση στη πολυκατοικία μας πρότεινε ένας αλλος γείτονας για την υπόθεση αυτή συγκεκριμένα θα δούμε πότε θα γίνει. Να αναφέρω επίσης πως είναι παντού παράνομος πχ κλέβει ρεύμα, κοινόχρηστα δεν πληρώνει. Αλλά από ότι έχω καταλάβει ο τύπος ζει για το σήμερα χωρίς να υπολογίζει το αύριο και όσο τη βγάλει. Αλλά εύχομαι να βγάλω άκρη και να τον κάνω να παρακαλάει για να καθαρίσει.

  4. #4
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by Κλεάνθης View Post
    Καλησπέρα, είμαι σχετικά καινούργιος εδώ, έχω αναρτήσει θέματα που με απασχολούν πολυ και έχω πάρει πολύ θετικές και βοηθητικές απαντήσεις. Ένα άλλο από τα πολλα θέματα που με απασχολουν, το οποίο δεν ήξερα που αλλού να δημοσιεύσω, είναι πως ψάχνω να κάνω καταγγελία στον γείτονα μου, μένει ακριβώς δίπλα με μένα και μόλις ανοίγουμε την πόρτα και βγαίνουμε από την είσοδο του σπιτιού μας μυρίζει απαίσια, τρομερή δυσοσμία, το ίδιο γίνεται και όταν ανοίγουμε την μια μπαλκονόπορτα που βρίσκεται πιο κοντά προς αυτόν. Με αυτόν έχουμε δοκιμάσει να του μιλήσουμε πολλές φορές στην αρχή ευγενικά μετά απότομα αλλά δεν χαμπαριαζει. Από ότι ξέρω έχουν κινηθεί νομικά και οι άλλοι γείτονες 2-3 ορόφους πιο κάτω και πιο πάνω (φανταστείτε τι τραβάμε εμείς που τον έχουμε ακριβώς δίπλα) και από ότι ξέρω δεν καταφέρανε κάτι, το δικαστήριο θα γίνει μάλλον σε 5 χρόνια, άλλοι λέγανε πως επειδή είναι ανάπηρος δε μπορεί να του κάνει τίποτα κανείς, ο κύριος που ασχολείται με την καθαριότητα της πολυκατοικίας όταν ήρθε για να πάρει τα κοινόχρηστα του είπαμε το και το, τον πήρε τηλέφωνο τον έκανε ρεζίλι, αλλά τι να πω ο τύπος είναι μεγάλο ζώον θα καθαρισω λέει συνέχεια θα θα θα και τα ίδια. Εγώ και η οικογένειά μου είχαμε καλέσει το 1539 που έχει να κάνει με θέματα υγειονομικής, ήρθανε αλλά ο γείτονας φάνηκε τυχερός γιατί εκείνη την ημέρα και έλειπε και είχε καθαρίσει. Το ερώτημα μου είναι όποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κάνω θα δοκιμάσω τα πάντα αν χρειαστεί και είμαι διατεθειμένος να πληρώσω και χρηματικό ποσό αρκεί να βρούμε άκρη και να γίνει κάτι, ευχαριστώ.
    Έχεις σκεφτεί να τον βοηθήσεις αντί να τον καταγγείλεις;
    Αν όπως λες δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα και θα πλήρωνες για να λυθεί το θέμα, θα ήθελες να του πληρώνεις μία οικιακή βοηθό να του καθαρίζει μιας και είναι ανάπηρος κιόλας ο άνθρωπος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Erin δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι συνεργάσιμοι και επίσης αν υπάρχει τέτοια δυσωδία το πιθανότερο είναι ότι δεν προέρχεται απλά από άπλυτα πιάτα π.χ.
    Μπορεί να μαζεύει σκουπίδια που δεν θέλει να αποχωριστεί, να κάνει την ανάγκη του όπου να 'ναι γιατί έχει ψυχιατρικό πρόβλημα ή δεν μπορεί να πάει τουαλέτα, χίλια δυο μπορεί. Μπορεί ένας ιδιώτης να μπει στο σπίτι του αλλουνού με το ζόρι ή αν ο άλλος χρειάζεται εξειδικευμένη καθημερινή βοήθεια να αναλάβει το κόστος αποκλειστικά; Δύσκολο το βλέπω.

    Θυμάμαι κάπου που έμενα παλιά μια περίπτωση όπου είχε τηλεφωνήσει στον δήμαρχο ένας συγγενής τους που έμενε μακριά, να ζητήσει να πηγαίνει το Βοήθεια στο Σπίτι αν γίνεται σε έναν γιό και μάνα -μεγάλοι και οι δύο- και όσες φορές και να χτυπούσανε απο τη Βοήθεια, εκείνοι δεν ανοίγανε ποτέ. Είχε πάει μία φορά η ψυχιατρική που κάνει στην περιοχή επισκέψεις και επειδή ήταν άγνωστες φάτσες ψαρώσαν και ανοίξανε και μετά τους διώξανε κακήν κακώς και οι γυναίκες της ψυχιατρικής λέγανε "έχουμε μπει κι αν έχουμε μπει σε σπίτια κι έχουν δει πολλά τα μάτια μας, τέτοια μπίχλα δεν έχουμε δει πουθενά". Δύο ηλικιωμένοι άνθρωποι και 50 γάτες και κάτουρα και γατόσκατα παντού, πάνω σε καναπέδες, τραπέζια, στα ρούχα τους... Είχανε μιλήσει με την πρόνοια μάλιστα οι γυναίκες, αλλά όσο την είδες εσύ την πρόνοια άλλο τόσο πήγε και εκεί...

    Θα είχε ενδιαφέρον να γράψει ο Κλεάνθης την εξέλιξη της υπόθεσης πάντως.

  6. #6
    Erin
    Guest
    έχουμε μπει κι αν έχουμε μπει σε σπίτια κι έχουν δει πολλά τα μάτια μας, τέτοια μπίχλα δεν έχουμε δει πουθενά". Δύο ηλικιωμένοι άνθρωποι και 50 γάτες και κάτουρα και γατόσκατα παντού, πάνω σε καναπέδες, τραπέζια, στα ρούχα τους...

    Ακόμη και αυτό το βρίσκω απόλυτα λάθος.
    Πρώτον δεν σεβάστηκαν το ιδιωτικό απόρρητο και δεύτερον, είναι εντελώς κατινίστικο και απάνθρωπο να κάθονται να κουτσομπολεύουν ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι υγιείς.
    Τις λεπτομέρειες θα έπρεπε να τις δώσουν στις αρμόδιες υπηρεσίες και όχι να κατινίζουν αριστερά και δεξιά.
    Το ότι οι περισσότεροι άνθρωποι γεννήθηκαν υγιείς, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι φυσιολογικοί ή καλοί άνθρωποι, ούτε ότι έχουν κάνει κάποιο κατόρθωμα.
    Απλώς έτυχε να γεννηθούν υγιείς.
    Κάποιοι άλλοι άνθρωποι, δεν είχαν αυτή την τύχη και χρειάζονται βοήθεια και φροντίδα.
    Όχι κουτσομπολιά και επιθέσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Erin View Post
    Έχεις σκεφτεί να τον βοηθήσεις αντί να τον καταγγείλεις;
    Αν όπως λες δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα και θα πλήρωνες για να λυθεί το θέμα, θα ήθελες να του πληρώνεις μία οικιακή βοηθό να του καθαρίζει μιας και είναι ανάπηρος κιόλας ο άνθρωπος;
    Καλημέρα !

    Συμφωνώ με αυτό και ειδικά όταν μιλάμε για άνθρωπο με αναπηρία .
    Από την πρώτη μέρα που ήρθες σε επαφή μαζί του προσπάθησες να καταλάβεις σε τι φάση είναι και γιατί ζει έτσι ?

    Είναι αναγκαστική επιλογή του ή ο ανθρωπος δεν αντιλαμβάνεται τις συνθήκες που ζει ..

    Όλες οι περιπτώσεις δεν ει άι ίδιες και δεν έχουν καμία σχέση με τους ανθρώπους που εκδηλώνουν παραβατικές συμπεριφορές εν γνώση τους και με την ύπουλη συνδρομή δημοσίων φορέων, με τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά και πολύ περισσότερο σωματικά θέματα .

    εκεί βοηθάμε δεν καταγγέλλουμε ,προς θεού .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Erin View Post
    έχουμε μπει κι αν έχουμε μπει σε σπίτια κι έχουν δει πολλά τα μάτια μας, τέτοια μπίχλα δεν έχουμε δει πουθενά". Δύο ηλικιωμένοι άνθρωποι και 50 γάτες και κάτουρα και γατόσκατα παντού, πάνω σε καναπέδες, τραπέζια, στα ρούχα τους...

    Ακόμη και αυτό το βρίσκω απόλυτα λάθος.
    Πρώτον δεν σεβάστηκαν το ιδιωτικό απόρρητο και δεύτερον, είναι εντελώς κατινίστικο και απάνθρωπο να κάθονται να κουτσομπολεύουν ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι υγιείς.
    Τις λεπτομέρειες θα έπρεπε να τις δώσουν στις αρμόδιες υπηρεσίες και όχι να κατινίζουν αριστερά και δεξιά.
    Το ότι οι περισσότεροι άνθρωποι γεννήθηκαν υγιείς, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι φυσιολογικοί ή καλοί άνθρωποι, ούτε ότι έχουν κάνει κάποιο κατόρθωμα.
    Απλώς έτυχε να γεννηθούν υγιείς.
    Κάποιοι άλλοι άνθρωποι, δεν είχαν αυτή την τύχη και χρειάζονται βοήθεια και φροντίδα.
    Όχι κουτσομπολιά και επιθέσεις.
    Σε μικρά μέρη είναι εύκολο αν ειπωθει μία κουβέντα να βγει παραέξω. Δεν διαφωνώ μαζί σου στη θεωρία, αλλά σου λέω πώς γίνεται στη πράξη συνήθως. Ο καθένας βοηθάει ανάλογα με τα όριά του και όσο αντέχει και ΑΝ αυτό είναι δυνατό. Λέει ο θεματοθέτης ότι προσπάθησαν να τον πάρουν με το καλό και δεν καταφέρανε κάτι, με το κακό πάλι δεν καταφέρανε κάτι. Το πιο σωστό θα ήταν να αναλάβουν οι οικείοι του ή κάποια αρχή.
    Δεν είναι έτσι εύκολο να αναλάβει ένας τρίτος την ευθύνη ενός ανθρώπου, ειδικά χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις και αν ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να καταλάβει την κατάστασή του. Επίσης μπαίνεις σε δύσκολο δίλημμα και με τις αρχές, γιατί μπορεί και ο άνθρωπος που έχει το πρόβλημα να μη βοηθηθεί και εσύ να βρεις άσχημο μπελά. Είναι εδώ στην περιοχή ένας που έχει χοντρό πρόβλημα και μάλλον η μάνα του δεν πάει και πίσω. Κάθε λίγο και λιγάκι τη σπάει στο ξύλο, κάποιοι λένε κι ότι τη πηδάει κιόλας. Πάει στο νοσοκομείο, ρε σε χτύπησε, ρε μήπως έχει πρόβλημα το "παιδί", όχι έπεσα, όχι μόνη μου χτύπησα. Πάνε συγγενείς βρε μήπως πρέπει να νοσηλευτεί ο γιός σου, να τον δει κάποιος ειδικός, είναι μια χαρά το παιδί σου λέει.
    Πριν χρόνια μετά από πολλές προσπάθειες να τους συζητήσει, φώναξε την αστυνομία ένας γείτονας, δεν τρέχει τίποτα τους έλεγαν και οι δυο. Πήγαινε μετά η μάνα και τον γείτονα τον σκυλόβριζε από το πρωί ως το βράδυ και στη δουλεια του και παντού και της είχε γίνει έμμονη ιδέα και τον έπαιρνε από πίσω στο δρόμο να τον βρίζει. Ήταν από αλλού ο άνθρωπος αυτός, σκεφτόταν να μείνει στον τόπο, τελικά σου λέει εδώ μπλέξαμε, πήρε μετάθεση για αλλού και βρήκε την υγειά του. Βρήκε και τον μπελά του δηλαδή από πάνω επειδή προσπάθησε να ταράξει τα νερά και κάτι να γίνει. Έμενε για χρόνια ανοίκιαστο το σπίτι δίπλα απο αυτούς, αν το νοικιάζανε το νοικιάζανε άνθρωποι που δεν ξέρανε τι γίνεται και φεύγανε με την πρώτη ευκαιρία.
    Πήγε ένας αδερφός του "παιδιού" που έχει το πρόβλημα κάποια στιγμή τον πήρε σε γιατρούς, τους λέγανε καλό είναι να νοσηλευτεί, τουλάχιστον φέρτε τον να κάνει συνεδρίες, να συμμετέχει στις τάδε δραστηριότητες, να τον παρακολουθούμε, τίποτα η μάνα, απομακρύνθηκε κι ο αδερφός και μένει στην άλλη άκρη της Ελλάδας τώρα, μια αγωγή πήρε αυτός κανα εξάμηνο, την κόψανε από μόνοι τους και από τότε τίποτα. Είναι κακός ο γείτονας που από τη μεριά του θέλει κι αυτός να ζει στο σπίτι του σαν άνθρωπος χωρίς φωνές, φασαρίες, βρώμα και δυσωδία; Πρέπει να αναλάβει το βάρος και το κόστος του άλλου δηλαδή; Δεν είναι όλοι σε θέση να το κάνουν αυτό.

    Δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ή μάγκα αν στη ζωή σου ήρθαν κάποια πράγματα βολικά ή πάλεψες και τα κατάκτησες ή αν είσαι υγιής, δεν σε κάνει όμως και καθίκι να μην μπορείς ή να μη θες να αναλάβεις βάρη που δεν σου αναλογούν.

  9. #9
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σε μικρά μέρη είναι εύκολο αν ειπωθει μία κουβέντα να βγει παραέξω. Δεν διαφωνώ μαζί σου στη θεωρία, αλλά σου λέω πώς γίνεται στη πράξη συνήθως. Ο καθένας βοηθάει ανάλογα με τα όριά του και όσο αντέχει και ΑΝ αυτό είναι δυνατό. Λέει ο θεματοθέτης ότι προσπάθησαν να τον πάρουν με το καλό και δεν καταφέρανε κάτι, με το κακό πάλι δεν καταφέρανε κάτι. Το πιο σωστό θα ήταν να αναλάβουν οι οικείοι του ή κάποια αρχή.
    Δεν είναι έτσι εύκολο να αναλάβει ένας τρίτος την ευθύνη ενός ανθρώπου, ειδικά χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις και αν ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να καταλάβει την κατάστασή του. Επίσης μπαίνεις σε δύσκολο δίλημμα και με τις αρχές, γιατί μπορεί και ο άνθρωπος που έχει το πρόβλημα να μη βοηθηθεί και εσύ να βρεις άσχημο μπελά. Είναι εδώ στην περιοχή ένας που έχει χοντρό πρόβλημα και μάλλον η μάνα του δεν πάει και πίσω. Κάθε λίγο και λιγάκι τη σπάει στο ξύλο, κάποιοι λένε κι ότι τη πηδάει κιόλας. Πάει στο νοσοκομείο, ρε σε χτύπησε, ρε μήπως έχει πρόβλημα το "παιδί", όχι έπεσα, όχι μόνη μου χτύπησα. Πάνε συγγενείς βρε μήπως πρέπει να νοσηλευτεί ο γιός σου, να τον δει κάποιος ειδικός, είναι μια χαρά το παιδί σου λέει.
    Πριν χρόνια μετά από πολλές προσπάθειες να τους συζητήσει, φώναξε την αστυνομία ένας γείτονας, δεν τρέχει τίποτα τους έλεγαν και οι δυο. Πήγαινε μετά η μάνα και τον γείτονα τον σκυλόβριζε από το πρωί ως το βράδυ και στη δουλεια του και παντού και της είχε γίνει έμμονη ιδέα και τον έπαιρνε από πίσω στο δρόμο να τον βρίζει. Ήταν από αλλού ο άνθρωπος αυτός, σκεφτόταν να μείνει στον τόπο, τελικά σου λέει εδώ μπλέξαμε, πήρε μετάθεση για αλλού και βρήκε την υγειά του. Βρήκε και τον μπελά του δηλαδή από πάνω επειδή προσπάθησε να ταράξει τα νερά και κάτι να γίνει. Έμενε για χρόνια ανοίκιαστο το σπίτι δίπλα απο αυτούς, αν το νοικιάζανε το νοικιάζανε άνθρωποι που δεν ξέρανε τι γίνεται και φεύγανε με την πρώτη ευκαιρία.
    Πήγε ένας αδερφός του "παιδιού" που έχει το πρόβλημα κάποια στιγμή τον πήρε σε γιατρούς, τους λέγανε καλό είναι να νοσηλευτεί, τουλάχιστον φέρτε τον να κάνει συνεδρίες, να συμμετέχει στις τάδε δραστηριότητες, να τον παρακολουθούμε, τίποτα η μάνα, απομακρύνθηκε κι ο αδερφός και μένει στην άλλη άκρη της Ελλάδας τώρα, μια αγωγή πήρε αυτός κανα εξάμηνο, την κόψανε από μόνοι τους και από τότε τίποτα. Είναι κακός ο γείτονας που από τη μεριά του θέλει κι αυτός να ζει στο σπίτι του σαν άνθρωπος χωρίς φωνές, φασαρίες, βρώμα και δυσωδία; Πρέπει να αναλάβει το βάρος και το κόστος του άλλου δηλαδή; Δεν είναι όλοι σε θέση να το κάνουν αυτό.

    Δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ή μάγκα αν στη ζωή σου ήρθαν κάποια πράγματα βολικά ή πάλεψες και τα κατάκτησες ή αν είσαι υγιής, δεν σε κάνει όμως και καθίκι να μην μπορείς ή να μη θες να αναλάβεις βάρη που δεν σου αναλογούν.
    Σίγουρα δεν είναι υποχρεωμένος να αναλάβει ξένα βάρη, αλλά δεν είναι και ανθρώπινο να κάνει καταγγελία σε άρρωστο άνθρωπο.
    Να βρει μία μη βίαιη λύση.
    Ας μιλήσει ξανά με την πρόνοια ή με κάποιον άλλο φορέα.
    Δεν είναι λύση το να κάνει καταγγελία σε αυτή την περίπτωση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εξαρτάται το που κάνεις την καταγγελία. Και το ότι κάποιος είναι άρρωστος επίσης δεν τον κάνει άμοιρο ευθυνών ανάλογα με την περίπτωσή του. Άλλωστε αν λειτουργούσαν όπως πρέπει οι αρχές και οι φορείς το καλύτερο θα ήταν η καταγγελία. Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα πριν καιρό, το καλύτερο είναι δια της πλαγίας οδού με κάποιον οικείο του. Με τις αρχές δεν βγάζεις εύκολα άκρη, αλλά αν το επιχειρήσεις, θέλει πάρα πολύ κυνήγι και πολύ πίεση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όταν κάποιος είναι άρρωστος ένα περισσότερο δεν προσπαθείς να βρεις λύση μέσο μιας καταγγελίας .

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα βγει τίποτε θετικο μιας και το γεγονός ότι νοσεί τον απαλλασει από πολλά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα το είπα και πιο πάνω, ότι το θέμα δεν είναι να φάει αυτός κάποιο πρόστιμο ή κάτι, το θέμα είναι να βρεθεί λύση στο πρόβλημα της μπίχλας. Αν άμεσα με αυτόν δεν βγαίνει άκρη, προσπαθείς να βρεις άκρη έμμεσα με κάποια αρχή ή κάποιον δικό του.

Similar Threads

  1. Βοήθεια είμαι στην άκρη..
    By Annamariadim in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2020, 14:37
  2. Ζητειται αγορι με παρομοια θεματα να με βοηθησει
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 12-08-2019, 20:02
  3. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By DW234 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 15
    Last Post: 23-02-2019, 02:41
  4. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 13:04
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By nikolasath in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 09-03-2010, 13:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •