Φοβάμαι να πάρω την αγωγή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242

    Φοβάμαι να πάρω την αγωγή μου

    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 8 μήνες και ενώ έχω μάθει να διαχειρίζομαι κάποιες ιδεοληψίες και δεν φτάνω στο σημείο της κρίσης πανικού, καθημερινά νιώθω ένα μόνιμο άγχος, μια ανασφάλεια, μια πίεση και ακόμη δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω κάποιες συγκεκριμένες ιδεοληψίες. Νιώθω πως δεν έχω έλεγχο ούτε στις σκέψεις μου, ούτε στην ζωή μου. Η ψυχολόγος ζήτησε επαναξιολόγηση από ψυχίατρο και η ψυχίατρος-αφού ήρθε και σε επικοινωνία με την ψυχολόγο που με παρακολουθεί-έκρινε πως χρειάζεται να πάρω Zoloft και να συνεχίσω ψυχοθεραπεία. Δεν έχω ξαναπάρει αντικαταθλιπτικά και κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Αυτή μου λέει να την εμπιστευτώ, αλλά διάβασα και εδω μεσα πολλά άτομα έχουν εμφανίσει παρενέργειες ή δεν έχουν δει βελτίωση και είμαι διστακτική στο να πάρω την αγωγή μου. Ποια είναι η γνώμη σας για το Zoloft? Να την εμπιστευτώ και να την πάρω την αγωγή;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Καλησπέρα,

    θα μπορούσες να μου πεις τι ιδεοληψίες έχεις;
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 8 μήνες και ενώ έχω μάθει να διαχειρίζομαι κάποιες ιδεοληψίες και δεν φτάνω στο σημείο της κρίσης πανικού, καθημερινά νιώθω ένα μόνιμο άγχος, μια ανασφάλεια, μια πίεση και ακόμη δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω κάποιες συγκεκριμένες ιδεοληψίες. Νιώθω πως δεν έχω έλεγχο ούτε στις σκέψεις μου, ούτε στην ζωή μου. Η ψυχολόγος ζήτησε επαναξιολόγηση από ψυχίατρο και η ψυχίατρος-αφού ήρθε και σε επικοινωνία με την ψυχολόγο που με παρακολουθεί-έκρινε πως χρειάζεται να πάρω Zoloft και να συνεχίσω ψυχοθεραπεία. Δεν έχω ξαναπάρει αντικαταθλιπτικά και κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Αυτή μου λέει να την εμπιστευτώ, αλλά διάβασα και εδω μεσα πολλά άτομα έχουν εμφανίσει παρενέργειες ή δεν έχουν δει βελτίωση και είμαι διστακτική στο να πάρω την αγωγή μου. Ποια είναι η γνώμη σας για το Zoloft? Να την εμπιστευτώ και να την πάρω την αγωγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,129
    Και την αγωγή σου να πάρεις και ψυχοθεραπεία να κάνεις!Παίρνω και εγώ τα zoloft και μου έχουν ταιριάξει μια χαρά!
    Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου,μόνο καλό μπορούν να σου κάνουν τα φάρμακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πολλοί που έχουμε ΙΔΨ παίρνουμε φαρμακευτική αγωγή. Από την στιγμή που δεν αισθάνεσαι καλά στην καθημερινότητά σου, γιατί σκέφτεσαι το αρνητικό, δηλαδή τις παρενέργειες, κι όχι τα θετικά, όπως ότι μπορεί να ηρεμήσει κάπως το άγχος σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Είχα ιδεοληψίες με αρρώστιες, ότι θα πεθάνω την τάδε μερα που όριζα εγώ στο μυαλό μου, ότι θα πεθάνω στον υπνο μου, ότι έχω ψύχωση, σχιζοφρένεια, ναρκισσιστική διαταραχή κα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση Diana κ' End_of_an_era. Έχω κάποιες αμφιβολίες είναι η αλήθεια...Η γιατρός μου είπε να μην κοιτάξω τις παρενέργειες του Zoloft για να μην τρομάξω (επειδή έχω και ιδεοληψίες γυρω από το θέμα υγεία) και πήγα και τις κοίταξα και είδα πως σε άτομα κατω των 25 ετών (είμαι 19) είναι πιθανό να εμφανιστούν αυτοκτονικοί ιδεασμοί ως παρενέργεια και έχω φοβηθεί κάπως.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 8 μήνες και ενώ έχω μάθει να διαχειρίζομαι κάποιες ιδεοληψίες και δεν φτάνω στο σημείο της κρίσης πανικού, καθημερινά νιώθω ένα μόνιμο άγχος, μια ανασφάλεια, μια πίεση και ακόμη δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω κάποιες συγκεκριμένες ιδεοληψίες. Νιώθω πως δεν έχω έλεγχο ούτε στις σκέψεις μου, ούτε στην ζωή μου. Η ψυχολόγος ζήτησε επαναξιολόγηση από ψυχίατρο και η ψυχίατρος-αφού ήρθε και σε επικοινωνία με την ψυχολόγο που με παρακολουθεί-έκρινε πως χρειάζεται να πάρω Zoloft και να συνεχίσω ψυχοθεραπεία. Δεν έχω ξαναπάρει αντικαταθλιπτικά και κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Αυτή μου λέει να την εμπιστευτώ, αλλά διάβασα και εδω μεσα πολλά άτομα έχουν εμφανίσει παρενέργειες ή δεν έχουν δει βελτίωση και είμαι διστακτική στο να πάρω την αγωγή μου. Ποια είναι η γνώμη σας για το Zoloft? Να την εμπιστευτώ και να την πάρω την αγωγή;
    Να μη φοβάσαι καθόλου! Ίσως σε ζορίσουν λίγο στην αρχή αλλά πάνω στο μήνα θα δεις έντονη διαφορά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όλα αυτά μπορείς να τα συζητήσεις με τον ψυχίατρο, αν πας. Εξάλλου δεν είναι πως σου γράφει μια φορά την συνταγή και μετά δεν τον ξαναβλέπεις, σε παρακολουθεί κι αυτός ανά διαστήματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Εμείς που έχουμε ΙΨΔ είναι θέμα χημικής ανισορροπίας στον εγκέφαλο και χρειαζόμαστε φαρμακευτική αγωγή, μην την φοβάσαι. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι ψυχοθεραπεία με φαρμακευτική αγωγή. Αν η ΙΨΔ είναι μεγάλη μόνο η ψυχοθεραπεία δεν αρκεί.

  10. #10
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Εμείς που έχουμε ΙΨΔ είναι θέμα χημικής ανισορροπίας στον εγκέφαλο και χρειαζόμαστε φαρμακευτική αγωγή, μην την φοβάσαι. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι ψυχοθεραπεία με φαρμακευτική αγωγή. Αν η ΙΨΔ είναι μεγάλη μόνο η ψυχοθεραπεία δεν αρκεί.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Χωρίς φαρμακευτική αγωγή πρέπει να είσαι σε μικρό βαθμό ΙΨΔ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλησπέρα! Τελικά, πήρα την αγωγή μου (Zoloft, 50 mg) από την Πέμπτη και νιώθω πολύ αγχωμένη, σαν να έχω γίνει χειρότερα. Μέχρι πόσο κρατάει αυτό; Στο φυλλάδιο οδηγιών λέει κάνει 2 βδομάδες να δράσει. Στο μεταξύ μαζί με όλο το άγχος από τις άλλες ιδεοληψίες τρέμω τις παρενέργειες που αναγράφονται στις οδηγίες. Επίσης, όσοι παίρνετε αντικαταθλιπτικά, να σας ρωτήσω...γνωρίζετε αν γίνεται να πάρω ντεπον ενώ έχω πάρει το αντικαταθλιπτικό; Ξέχασα να ρωτήσω την ψυχίατρο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλησπέρα! Τελικά, πήρα την αγωγή μου (Zoloft, 50 mg) από την Πέμπτη και νιώθω πολύ αγχωμένη, σαν να έχω γίνει χειρότερα. Μέχρι πόσο κρατάει αυτό; Στο φυλλάδιο οδηγιών λέει κάνει 2 βδομάδες να δράσει. Στο μεταξύ μαζί με όλο το άγχος από τις άλλες ιδεοληψίες τρέμω τις παρενέργειες που αναγράφονται στις οδηγίες. Επίσης, όσοι παίρνετε αντικαταθλιπτικά, να σας ρωτήσω...γνωρίζετε αν γίνεται να πάρω ντεπον ενώ έχω πάρει το αντικαταθλιπτικό; Ξέχασα να ρωτήσω την ψυχίατρο...
    το zoloft γενικα μπορει να παρει και πανω απο 2 εβδομαδες
    να δρασει και αφου το συστηνε ο ψυχιατρος σου πρεπει
    να ακολουθησεις την συμβουλη του. Συζητησε μαζι του
    για το αγχος μπορει να σου δωσει και κατι για αυτο..
    παιρνω ζολοφτ 1 μηνα + τωρα μονο καταλαβαινω καποια
    μικρη διαφορα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Γιατί το ζολοφτ απο μονο του δεν θα βοηθήσει με το αγχος; Επίσης, είχες παρενεργειες απ'το συγκεκριμένο φάρμακο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Δεν έχω εμπειρία από zoloft ακόμη αλλά έχω διαβάσει ότι είναι από τα αντικαταθλιπτικά που κάποιες φορές αργούν να παρουσιάσουν την πλήρη δράση τους. Μέχρι και 2 μήνες. Αλλά αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός στο πως αντιδρά ή όχι σε ένα φάρμακο.
    Πάντως γενικά έχει πολύ καλές κριτικές σαν φάρμακο.
    Συμβουλέψου τον γιατρό σου και δώσε χρόνο στο zoloft.
    Τώρα όσων αφορά τυχόν παρενέργειες αν δεν την παλεύεις μέχρι να αρχίσει να δουλεύει, ενημέρωσε τον γιατρό σου και αυτός θα κρίνει αν χρειάζεται να σου χορηγήσει κάποιο ηρεμιστικό προσωρινά μαζί με το αντικαταθλιπτικό.
    Γνωστές παρενέργειες του zoloft σε αρχικό στάδιο είναι η προσωρινή αύξηση του άγχους και η ξηροστομία.
    Αλλά όπως προείπα όλα είναι υποκειμενικά με τέτοιου είδους αγωγές.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Γιατί το ζολοφτ απο μονο του δεν θα βοηθήσει με το αγχος; Επίσης, είχες παρενεργειες απ'το συγκεκριμένο φάρμακο;
    το παιρνω σχεδον 2 μηνες πανω μου δεν εχω δει καμια παρενεργια
    γενικα δεν καταλαβαινεις κατι απλα σιγα σιγα ρυθμιζει την σεροτινινη
    στον εγκεφαλο και βοηθαει με την καταθλιψη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβαμαι να παρω τα χαπια
    By Vasilis19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 22-01-2016, 02:00
  2. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 21:07
  3. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  4. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 22:24
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •