Facebook αυτη η μαστιγα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Facebook αυτη η μαστιγα.

    Σημερα μπηκα facebook μετα απο μηνες.
    Επεσα πανω σε μια γνωστη μου, και απο περιεργεια μπηκα να δω τις φωτογραφιες της. Στην ηλικια μου, Φαρμακοποιος , με δικο της φαρμακειο παντρεμενη εδω και 8 χρονια με 2 παιδακια. Φωτος απο ταξιδια κτλ. Εχει αλλαξει πολυ απο το σχολειο. Εχει αδυνατισει, εχει ομορφηνει γενικα εκπεμπει ενα αερα. (Να πω οτι ο πατερας της ειναι δημαρχος και βοηθησε να βρει και ο αντρας της δουλεια στο δημαρχειο και επισης εχει συγκροτημα με μεζονετες)

    Ενταξει μπηκα στη διαδικασια της συγκρισης.
    Δεν εχω αλλαξει και πολυ, με μια δουλεια που δεν ειμαι περηφανη και με αβεβαιο επαγγελματικο μελλον (και προσωπικο)
    Η ψυχολογια μου εχει πεσει στα ταρταρα.

    Γαμωτο πως γινεται καποιοι να πετυχαινουν τοσο πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα σου πω 3 βιβλία που μπορούν να σου αλλάξουν την ζωή, το κλαμπ των 5, 20 βήματα μπροστά και το δώρο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Πριν λίγες μέρες στο Facebook επίσης είδα έναν γνωστό μου ένα χρόνο μεγαλύτερο από εμένα. Βρήκε δουλειά πυροσβέστη στην Αθήνα όπου και μετακόμισε. Παντρεμένος, έχει δύο η τρία παιδιά εκεί έχω μπερδευτεί από της φωτο!! Εγώ 35 με βαρετή ζωή, σχέση ούτε μια φορά στην ζωή μου, τα φάρμακα μου συντροφιά και χωρίς δουλειά από επιλογή μου, το έχω αναφέρει πολλές φορές αυτό με την δουλειά!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Σημερα μπηκα facebook μετα απο μηνες.
    Επεσα πανω σε μια γνωστη μου, και απο περιεργεια μπηκα να δω τις φωτογραφιες της. Στην ηλικια μου, Φαρμακοποιος , με δικο της φαρμακειο παντρεμενη εδω και 8 χρονια με 2 παιδακια. Φωτος απο ταξιδια κτλ. Εχει αλλαξει πολυ απο το σχολειο. Εχει αδυνατισει, εχει ομορφηνει γενικα εκπεμπει ενα αερα. (Να πω οτι ο πατερας της ειναι δημαρχος και βοηθησε να βρει και ο αντρας της δουλεια στο δημαρχειο και επισης εχει συγκροτημα με μεζονετες)

    Ενταξει μπηκα στη διαδικασια της συγκρισης.
    Δεν εχω αλλαξει και πολυ, με μια δουλεια που δεν ειμαι περηφανη και με αβεβαιο επαγγελματικο μελλον (και προσωπικο)
    Η ψυχολογια μου εχει πεσει στα ταρταρα.

    Γαμωτο πως γινεται καποιοι να πετυχαινουν τοσο πολυ.
    Από απλή περιέργεια εάν θες μπορείς να μου πεις τι δουλειά κάνεις;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Συνηθως το FB δημιουργει αρνητικα συναισθηματα, απο οτι διαβαζα σε διαφορα αρθρα. Κυριως λογω της συγκρισεως με αλλονων τις ζωες. Λενε και οι ανθρωποι ψεμματα στο FB κατα κανονα, βαζοντας τα καλυτερα τους στη ζωη, οποτε ποσταρουν. Αυτο το φορουμ ειναι σαφως πιο αληθινο απο το FB γιατι ειμαστε και ανωνυμοι, δεν απευθυνομαστε στον κυκλο μας απο γνωστους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Αν έβλεπε το προφίλ της γνωστής σου κάποιος πιο ευκατάστατος από 'κεινη θα έλεγε τα ίδια μ' εσένα; Η γνωστή σου τι μπορεί να νιώθει αν συγκρίνει τον εαυτό της με το προφίλ κάποιου περισσότερο ευκατάστατου;

    Αν είχες στη ζωή σου αυτά που προβάλλει η γνωστή σου στο FB θα ένιωθες επιτυχημένη;

    Αν είχες όλα τα υπόλοιπα αλλά π.χ.το φαρμακείο δεν ήταν δικό σου θα ένιωθες αποτυχημένη;

    Το ότι έχεις μία δουλειά, ακόμα κι αν δεν είσαι περήφανη για αυτή, τι αξία έχει για σένα;

    Ξεκίνησες από την ίδια αφετηρία με τη γνωστή σου (με μπαμπά δήμαρχο...και μεζονέτες);

    Η ζωή σου είναι καλύτερη, χειρότερη συγκριτικά με παλιότερα ή παραμένει στάσιμη;

    Σε ενδιαφέρει να είσαι καλύτερα από ότι χθες ή καλύτερα από τους άλλους;

    Έχεις στόχους; Ποιοι είναι; Τι κάνεις για να τους πετύχεις; Τι θα σε έκανε να νιώθεις πετυχημένη κι ευτυχισμένη στη ζωή σου;

    Καλημέρα!
    Να θυμάσαι πάντα να χαμογελάς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Σημερα μπηκα facebook μετα απο μηνες.
    Επεσα πανω σε μια γνωστη μου, και απο περιεργεια μπηκα να δω τις φωτογραφιες της. Στην ηλικια μου, Φαρμακοποιος , με δικο της φαρμακειο παντρεμενη εδω και 8 χρονια με 2 παιδακια. Φωτος απο ταξιδια κτλ. Εχει αλλαξει πολυ απο το σχολειο. Εχει αδυνατισει, εχει ομορφηνει γενικα εκπεμπει ενα αερα. (Να πω οτι ο πατερας της ειναι δημαρχος και βοηθησε να βρει και ο αντρας της δουλεια στο δημαρχειο και επισης εχει συγκροτημα με μεζονετες)

    Ενταξει μπηκα στη διαδικασια της συγκρισης.
    Δεν εχω αλλαξει και πολυ, με μια δουλεια που δεν ειμαι περηφανη και με αβεβαιο επαγγελματικο μελλον (και προσωπικο)
    Η ψυχολογια μου εχει πεσει στα ταρταρα.

    Γαμωτο πως γινεται καποιοι να πετυχαινουν τοσο πολυ.

    Καλημέρα !

    Αν στο φεις έβλεπες τις ζωές των γνωστών σου να είναι συνηθισμένες και αποτυχημένες θα ενοιωθες καλύτερα ?

    Να θυμάστε ,ό,τι θαυμάζουμε δεν το ζηλεύουμε και κατηγορούμε γιατί αυτοί και όχι εμείς.
    Αν σου αρέσει η ζωή ενός άλλου να θυμάσαι οτι αυτός μάλλον προσπάθησε πολύ περισσότερο από εσένα και τα κατάφερε .
    Όχι γιατί ήταν πιο έξυπνος ή πιο όμορφος από εσένα αλλά γιατί είχε περισσότερο πίστη στον εαυτό του ,ήταν άνθρωπος δεκτικός ,είχε λιγότερο εγωισμό και υπεροψία για τους άλλους ..

    Αν μπορείς να ανακαλύψεις και εσύ πια είναι τα δικά σου μείον και τα διορθώσεις, τοτε ίσως φτάσεις στα δικά του τα οποία τον βοήθησαν να έχει στο σήμερα την ζωή που δικαιούται.

    Τίποτα και κανένας δεν μας χαρίζεται και αντί να κάθεσαι και να μιζεριαζεις βλέποντας και κρίνοντας τις ζωές των άλλων ,κοιταξου λιγάκι στο καθρεπτι σου και δες τι κάνεις λάθος ...

    Όλοι μπορούμε αρκεί να βρούμε τον δρόμο μας και αυτός σίγουρα ξεκινάει πρώτα από εμάς και όχι από τους άλλους !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Από απλή περιέργεια εάν θες μπορείς να μου πεις τι δουλειά κάνεις;;
    Χμμ δεν θα ηθελα να πω. Χιλια συγνωμη ξερω οτι κρυβομαστε πισω απο ενα username αλλα δεν θα ηθελα προς το παρον να πω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    @kostas_ath
    Θα προσπαθησω να απαντησω στις πιο κατω

    Ερ: Αν έβλεπε το προφίλ της γνωστής σου κάποιος πιο ευκατάστατος από 'κεινη θα έλεγε τα ίδια μ' εσένα;

    Απ: Δεν νομιζω

    Ερ: Η γνωστή σου τι μπορεί να νιώθει αν συγκρίνει τον εαυτό της με το προφίλ κάποιου περισσότερο ευκατάστατου;

    Απ: Δεν ξερω τι θα σκεφτεται


    Ερ: Αν είχες στη ζωή σου αυτά που προβάλλει η γνωστή σου στο FB θα ένιωθες επιτυχημένη;

    Απ: ναι μαλλον θα ενιωθα ως ενα βαθμο.

    Ερ:Αν είχες όλα τα υπόλοιπα αλλά π.χ.το φαρμακείο δεν ήταν δικό σου θα ένιωθες αποτυχημένη;

    Απ: οχι δεν θα ενιωθα αποτυχημενη. Θα δουλευα το επαγγελμα που σπουδασα. Οπως δεν θα ενιωθα αν πχ τελειωνα τουριστικα αλλα δεν θα ειχα δικο μου πχ ξενοδοχειο.

    Ερ:Το ότι έχεις μία δουλειά, ακόμα κι αν δεν είσαι περήφανη για αυτή, τι αξία έχει για σένα;

    Απ: αρκετα μεγαλη. Δεν εχει μελλον η δουλεια μου μενεις στασιμη εκει.

    Ερ.Ξεκίνησες από την ίδια αφετηρία με τη γνωστή σου (με μπαμπά δήμαρχο...και μεζονέτες);

    Απ: οχι βιοπαλεστες και οι δυο. Παντα μετρουσαμε να μας φτασει ο μηνας. Εννοειται θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα αν ειχαμε χρηματα.

    Ερ.Η ζωή σου είναι καλύτερη, χειρότερη συγκριτικά με παλιότερα ή παραμένει στάσιμη;

    Απ. Κανω δυο βηματα πισω και μισο μπροστα.
    Αν τα παρουμε με χρονιες
    Μεχρι 2005 πολυ καλη.
    2005-2013 οχι καλη
    2014--2016 πολυ καλη
    2016-2017 χαλια
    2018-2019 αρκετα καλη.
    2020: και ναι και οχι
    2021: χαλια

    Στο μονο που αλλαξα θετικα ειναι που δεν ειμαι απολυτη πια. Που προσπαθω να διαχειριστω το θυμο μου. Που δεν προσβαλω ατομα.

    Ερ.Σε ενδιαφέρει να είσαι καλύτερα από ότι χθες ή καλύτερα από τους άλλους;

    Απ.Να ειμαι καλυτερα απο χθες.


    Ερ.Έχεις στόχους; Ποιοι είναι; Τι κάνεις για να τους πετύχεις; Τι θα σε έκανε να νιώθεις πετυχημένη κι ευτυχισμένη στη ζωή σου;

    Ειχα στοχους. Τωρα πια ειμαι μπερδεμενη.
    Να νιωθω πετυχημενη.? Δεν θα ελεγα πετυχημενη απλα να φτασω σε ενα σημειο να εχω κοινα με τους αλλους που συναναστρεφομαι.
    Ευτυχισμενη.?
    Υγεια
    Μια δουλεια που θα ειμαι ευχαριστημενη. Με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για μενα.
    Ενα συντροφο που να υπαρχει αμοιβαιο συναισθημα.
    Συνεχης εξελιξη.
    Last edited by Dimitra01; 15-05-2021 at 02:54.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Χμμ δεν θα ηθελα να πω. Χιλια συγνωμη ξερω οτι κρυβομαστε πισω απο ενα username αλλα δεν θα ηθελα προς το παρον να πω.
    Μη ζητάς συγνώμη δικαίωμα σου είναι να μην θες να πεις!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Αν στο φεις έβλεπες τις ζωές των γνωστών σου να είναι συνηθισμένες και αποτυχημένες θα ενοιωθες καλύτερα ?

    Να θυμάστε ,ό,τι θαυμάζουμε δεν το ζηλεύουμε και κατηγορούμε γιατί αυτοί και όχι εμείς.
    Αν σου αρέσει η ζωή ενός άλλου να θυμάσαι οτι αυτός μάλλον προσπάθησε πολύ περισσότερο από εσένα και τα κατάφερε .
    Όχι γιατί ήταν πιο έξυπνος ή πιο όμορφος από εσένα αλλά γιατί είχε περισσότερο πίστη στον εαυτό του ,ήταν άνθρωπος δεκτικός ,είχε λιγότερο εγωισμό και υπεροψία για τους άλλους ..

    Αν μπορείς να ανακαλύψεις και εσύ πια είναι τα δικά σου μείον και τα διορθώσεις, τοτε ίσως φτάσεις στα δικά του τα οποία τον βοήθησαν να έχει στο σήμερα την ζωή που δικαιούται.

    Τίποτα και κανένας δεν μας χαρίζεται και αντί να κάθεσαι και να μιζεριαζεις βλέποντας και κρίνοντας τις ζωές των άλλων ,κοιταξου λιγάκι στο καθρεπτι σου και δες τι κάνεις λάθος ...

    Όλοι μπορούμε αρκεί να βρούμε τον δρόμο μας και αυτός σίγουρα ξεκινάει πρώτα από εμάς και όχι από τους άλλους !
    Δεν θα ενιωθα ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα αν οι ζωες των αλλων ηταν αποτυχημενες.
    Αν ομως ηταν συνηθισμενες σαν και τη δικη μου θα ενιωθα ανακουφιση.
    Ναι! ανακουφιση που υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα. Τουλαχιστον.μεχρι να προχωρησω.


    Δεν αντιλεγω οτι αυτοι που τα καταφεραν προσπαθησαν περισσοτερο ή ειχαν πιστη.
    Αλλα και γω προσπαθησα, και γω ειχα πιστη στον εαυτο μου. Και ξερεις τι εγινε.τιποτα. απλα κουραστηκα.
    Εγω δεν ηξερα κανεναν δεν ειχα ουτε εχω γνωστο σε επιχειρησεις να με συστησει. Οπως εκαναν οχι οι περισσοτεροι αλλα αυτους που ηξερα τελοσπαντων.
    Και γω πηγα σε χιλια ιντερβιου και γω προσπαθησα να πουλησω τον εαυτο μου. Μεχρι που παρακαλουσα να με παρουν και χωρις λεφτα. Μονο για πρακτικη. Αλλα και παλι οχι ακουγα.

    Σ άυτο για τον εγωισμο μαλλον εχεις δικαιο. Ειχα υπερμετρο εγω σε σχεση με αλλους Ειδικα στις σχεσεις με τους αλλους ειτε ερωτικρς ειτε φιλικες ειτε συναδελφικες. Ομως αυτο ειναι κατι που αλλαζω πλεον. Οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι πιο διαλακτικη, συμβιβαζομαι.



    Δεν θελω τη ζωη της κοπελας κατι καλυτερο για μενα θελω. Ολοι μας ομως δεν θελουμε αυτο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Δεν θα ενιωθα ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα αν οι ζωες των αλλων ηταν αποτυχημενες.
    Αν ομως ηταν συνηθισμενες σαν και τη δικη μου θα ενιωθα ανακουφιση.
    Ναι! ανακουφιση που υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα. Τουλαχιστον.μεχρι να προχωρησω.


    Δεν αντιλεγω οτι αυτοι που τα καταφεραν προσπαθησαν περισσοτερο ή ειχαν πιστη.
    Αλλα και γω προσπαθησα, και γω ειχα πιστη στον εαυτο μου. Και ξερεις τι εγινε.τιποτα. απλα κουραστηκα.
    Εγω δεν ηξερα κανεναν δεν ειχα ουτε εχω γνωστο σε επιχειρησεις να με συστησει. Οπως εκαναν οχι οι περισσοτεροι αλλα αυτους που ηξερα τελοσπαντων.
    Και γω πηγα σε χιλια ιντερβιου και γω προσπαθησα να πουλησω τον εαυτο μου. Μεχρι που παρακαλουσα να με παρουν και χωρις λεφτα. Μονο για πρακτικη. Αλλα και παλι οχι ακουγα.

    Σ άυτο για τον εγωισμο μαλλον εχεις δικαιο. Ειχα υπερμετρο εγω σε σχεση με αλλους Ειδικα στις σχεσεις με τους αλλους ειτε ερωτικρς ειτε φιλικες ειτε συναδελφικες. Ομως αυτο ειναι κατι που αλλαζω πλεον. Οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι πιο διαλακτικη, συμβιβαζομαι.



    Δεν θελω τη ζωη της κοπελας κατι καλυτερο για μενα θελω. Ολοι μας ομως δεν θελουμε αυτο;

    Καλημέρα !

    Είσαι συνέχεια σε μια μόνιμη σύγκριση με τους άλλους ..
    Οι άλλοι έχουν αυτη την ζωή ,προσπάθησαν περισσότερο ..
    Οι άλλοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες από εμένα ..
    Προσπαθώ αλλά θέλω να ξεπεράσω την ζωή της άλλης κοπέλας ..

    Αλήθεια υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε κάτι τέτοιο ?
    Ποιος ορίζει τι ειναι καλύτερο και τι χειρότερο για την δική μας ζωή ?
    Νομίζεις αν είχες την ζωή των άλλων θα ήσουν ευτυχισμένη?
    Την φαινομενική ζωή όμως έτσι ?
    Όχι την πραγματική τους ...

    Ποτέ στην ζωή σου να μην παρασύρεσαι από το "φαίνεστε'
    Οι περισσότεροι στον έξω κόσμο θέλουν να παρουσιάζουν μια ωραία βιτρίνα .
    Πάντα φροντίζουν να πλασάρουν την ζωή και τον ευατο τους ευτυχισμένο.
    Νομίζεις όμως ότι είναι στα αλήθεια ?

    Πάρε παράδειγμα αυτή την γνωστή σου που είδες στο φεις ..
    Πως ξέρεις ότι είναι καλά και ευτυχισμένη?
    Επειδή αυτό πλασάρει εκεί μέσα ?

    Μιλάς μαζί της ?
    Βγαινεται,έχετε επαφές για να δεις κατά πόσο αντιπροσωπευτικά είναι όλα αυτά και αν και στην υπόλοιπη ζωή της ή όταν κλείνει το κινητό της και πάει σπίτι της είναι τόσο καλά ?

    Αν έχεις ένα τέτοιο πρόσωπο στην ζωή σου ,που τα έχει όλα στρωμένα κάτσε και συζήτησε μαζί του και πες του να σε βοηθήσει να βρεις και εσύ τι κάνεις λάθος .

    Μην παρασύρεσαι από φαίνεστε και μην προσπαθείς να πατροναρεις την δική σου ζωή ..
    Ο καθένας μας είναι διαφορετικός .Ψάξε τι κάνεις λάθος εσύ ή τι παραπάνω πρέπει να δώσεις ώστε να πετύχεις αυτό που λαχταρας για εσένα καταρχήν και όχι για να το ποσταρεις στο φεις .

    Να ξέρεις ένα 80% περίπου ,μπορεί και παραπάνω ποσταρει για να καλύψει ένα μεγάλο του κενό ..
    Ζητάει επιβεβαίωση και αποδοχή μέσα από όλο αυτό .
    Μην νομίζεις ότι όλοι αυτοί είναι καλά και ευτυχισμένοι ...


    Αναγνώρισες ποια είναι τα μείον σου και ποια στοιχεία σου πρέπει να δουλέψεις ..
    Μίλησες για υπέρμετρο εγωισμό ..
    Πως περιμένεις με ένα τέτοιο χαρακτηριστικό να έχεις κοντά σου ερωτικό σύντροφο ή να είσαι καλά στα επαγγελματικά σου ..
    Είναι δύο τομείς που καλός ή κακός πρέπει να υπάρχει και ο συμβιμβασμος ..
    Πρόσεχε όχι καταπίεση ,ειδικά στο θέμα του συντρόφου ..
    Άλλο καταπιέζομαι και άλλο συμβιβάζομαι ..
    Συμβιβάζομαι σε μια ερωτική σχέση σημαίνει σεβασμό και στα θέλω του άλλου τα οποία όμως δεν καταπατούν τα δικά μου ...

    Θα στο πω απλά ,βάλε λίγο νερό στο κρασί σου ..Τόσο όσο όμως που να μην σε αλλοιώνει σαν χαρακτήρα και να μην σε καταπιέζει .
    Προσπάθησε να ακούς και να δίνεις ευκαιρίες στους γύρω σου να σου δείχνουν πράγματα αν αυτά τα θαυμάζεις και σου αρέσουν ..
    Μην τα ζηλευεις ,δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα από την ζήλεια και δυστυχώς τα μεγαλύτερα κακά στην ζωή μας από εκεί ξεκινάνε ..

    Μην ζηλεύεις ποτέ ούτε ένα φίλο ούτε ένα σύντροφο ..
    Μόνο αν τα έχεις καλά με τον ευατο σου και νοιωθεις σίγουρη το πετυχαίνεις αυτό ...
    Γενικά κοίτα να βελτιώσεις εσύ πρώτα τον ευατο σου ,έξω από τις ζωές των άλλων και να είσαι σίγουρη πως μια μέρα θα αρχίζεις να αποκτάς αυτά που θέλεις για να είσαι καλά .

    Μην βάζεις όμως χρονικά περιθώρια ,μια ζωή ο άνθρωπος παλεύει και εξελίσεται .
    Δεν σημαίνει ότι έφτασες σε μια ηλικία και επειδή δεν τα κατάφερες πρεπει να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις...

    Ίσα ίσα το όριο της ηλικίας πρέπει να σε πεισμωνει ,να σε ωριμάζει και να σε κάνει πιο δεκτικό σε νέες αλλαγές που μάλλον αυτές ειναι που τρεναρουν την προσωπική σου εξέλιξη .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Καλημέρα

    Νιώθεις ότι έχεις προσπαθήσει όσο πραγματικά μπορούσες στους τομείς που θα θελες να είναι η ζωή σου καλύτερη; Αν όχι τι άλλο θα μπορούσες να είχες κάνει και γιατί δεν το έκανες;

    Αν αντί για ιντερβιου σε είχαν «συστήσει» και έκανες σήμερα τη δουλειά που θα θελες, πως θα ένιωθες γι' αυτό; Πως θα ένιωθες αν είχες προσληφθεί επειδή τους παρακάλεσες;

    Ποια θεωρείς συνηθισμένη, ποια αποτυχημένη και ποια επιτυχημένη ζωή; Μπορείς να δώσεις παραδείγματα;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    [QUOTE=kostas_ath;1160873]



    Ερ.Νιώθεις ότι έχεις προσπαθήσει όσο πραγματικά μπορούσες στους τομείς που θα θελες να είναι η ζωή σου καλύτερη; Αν όχι τι άλλο θα μπορούσες να είχες κάνει και γιατί δεν το έκανες;

    Απ: Ναι εχω προσπαθησε οσο μπορουσα. Οχι σε ολους τους τομεις. Στο θεμα δουλειας σιγουρα ναι!
    Στο θεμα συντροφου οχι τοσο. Ηθελα να γινουν τα πραγματα με μια σειρα και ο συντροφος ηταν το τελευταιο. Ημουν και πιο μικρη πιστευα οτι εχω χρονο ακομα.


    Ερ.Αν αντί για ιντερβιου σε είχαν «συστήσει» και έκανες σήμερα τη δουλειά που θα θελες, πως θα ένιωθες γι' αυτό; Πως θα ένιωθες αν είχες προσληφθεί επειδή τους παρακάλεσες;

    Απ. Θα ενιωθα βαρος. Δεν ειπα οτι θελω να παω συστημενη αλλα αυτοι που συσχετιζομαι μονο που δεν τους πηραν απο το χερακι και να τους κατσουν σε ενα γραφειο. Ενω εγω γυριζα τα ιντερβιου λαμβανα αποριψεις. Αυτο καταρακωσε τη ψυχολογια μου δεν μου εδωσε κινητρο.
    Λαβε υποψην οτι μετα απο απανωτα οχι αμφιβαλεις και για σενα.
    Το να τους παρακαλεσω θα ηταν για λιγους μηνες χωρις μισθο μεχρι να παρω εστω και μια εξαμηνη εμπειρια. Θα ηξερα οτι ηταν για λιγο και θα προσπαθουσα να μαθω οσα πιο πολλα.

    Ερ.Ποια θεωρείς συνηθισμένη, ποια αποτυχημένη και ποια επιτυχημένη ζωή; Μπορείς να δώσεις παραδείγματα;

    Επιτυχημενη: ισορροπια καριερας οικογενειας/σχεσης και φιλων. Εξοδων ταξιδιων.

    Αποτυχημενη:κανενα απο τα δυο. Ή και τα δυο.χωρις αγαπη (δουλεια που δεν αρεσει και σχεση απο συνηθεια ή αλλοι λιγοι)

    Συνηθισμενη: μαλλον ενα απο τα δυο να ειναι καλο.


    Εδω να πω οτι δεν μισω τη δουλεια μου. Κανω οτι μου ανατεθηκε, τα παω εξαιρετικα με τους συναδελφους, ζητανε τη γνωμη μου κι γω τη δικη τους.
    Απλως ακουω συνεχως το κλασσικο. Γιατι σπουδασες;τι κανεις εκει; θα μπορουσες να ησουν καπου αλλου.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Να ξαναπω οτι δε ζηλευω τη συγκεκριμενη κοπελα. Δεν θελω οτι εχει. Δανειστηκα μια κατασταση. Αυτο και μονο. Θα μπιρουσε να ηταν καποιος αλλος. Ετσι ειναι η ζωη.
    Τελοσπαντων ας πουμε οτι φταιει οτι δεν εχω εντελως ξεκαθαρες βλεψεις για μενα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μαστιγα
    By Lena20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 24-09-2020, 11:20
  2. Φάρμακα,αυτή η μάστιγα...
    By dazed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2017, 16:58
  3. καταθλιψη, αυτη η μαστιγα..
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 12-04-2016, 20:07
  4. facebook
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 04-06-2015, 00:13
  5. facebook
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2010, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •