Θελει να αυτοκτονησει επειδη ειπα να χωρισουμε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    anywhere
    Posts
    8

    Θελει να αυτοκτονησει επειδη ειπα να χωρισουμε

    Γεια σας...
    Χρειαζομαι συμβουλες γιατι δεν ξερω τι να κανω.

    Ημουν-ειμαι με ενα παιδι εδω και 5 χρονια.
    Πριν απο λιγο καιρο πηρα αποφαση πως επρεπε να χωρισω και οτι δεν πηγαινε αλλο.Εσκασα απο την πιεση τις ζηλιες το να μην θελει να βγαινουμε να εχει νευρα και να εχει κολληματα με φιλους μου να μην θελει να τους μιλαω παρολου που αρκετους δεν τους εχει γνωρισει ΠΟΤΕ.Κρινει τα παντα χωρις να γνωριζει και εγω επειδη τον αγαπαω να του κανω τις χαρες και να μην μπορω να χωρισω ενω ηξερα και εβλεπα οτι αυτο θα γινοταν καποτε.Ξυπνησα αποτομα οταν καποια στιγμη με πηρε τηλ και μου φωναζε γιατι δεν εχω βαλει κωδικο στο λαπτοπ ωστε να μην μπορει να το παιρνει ο αδερφος μου.Επαθα φρικη και ειχα φτασει στα ορια.

    Τελη Φεβρουαριου του ειπα οτι θελω να χωρισουμε και τοτε αρχισαν ολα..,να κλαιει να λεει οτι θα αλλαξει οτι θα κανει τα παντα για να μην με χασει μονο μια δευτερη ευκαιρια ζητουσε.Εγω εξηγησα πως δεν θελω πια δεν μπορω και οτι και να προσπαθησουμε δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να θελω αυτην την σχεση.
    Τελικα με επεισε και εδωσα την ευκαιρια..Προσπαθουσε να αλλαξει δεν μπορω να πω καναμε περισσοτερα πραγματα..μεχρι που ξαφνικα ενω ειχε τσαντιστει επειδη ενας γνωστος μου μου ειπε ορεβουαρ οπως τσακωνομασταν χτυπησε το χερι στον τοιχο και το εσπασε και τρεχαμε νοσοκομειο.
    Τις επομενες 2 βδομαδες περιπου δεν τον αντεχα.Δηλαδη δεν πηγαινε αλλο.Τον αγαπαω αλλα πνιγομαι μαζι του και μου κανει κακο αυτη η σχεση το ξερω.
    Ετσι πριν 2 βδομαδες παλι του ειπα πως τελικα δεν μπορουμε να ειμαστε μαζι οτι ολο τσακωνομαστε και δεν περναω καλα.
    Παλι κλαμα να ερχεται με λουλουδια να πεφτει στα ποδια μου κ να με παρακαλαει να μην τον αφησω.Ξαφνικα καποια στιγμη που παλι με ειχε παρει τηλ του ξεφυγε κατι οτι ψαχνει μερος..εκεινη την ωρα κολλησα.Τον ρωτησα τι εννοουσε κ ειπε τιποτα καταλαθος το ειπα αυτο.Τον επεισα και μου ειπε οτι ψαχνει να αυτοκτονησει.
    Ειναι δυνατον?????
    Λεει η μαζι η τιποτα.Τον μονο που τον ανησυχει ειναι μην παθει κατι ο μπαμπας του αμα το κανει.Και εγω ειμαι σε σκεψη αν θα ειμαστε η οχι μαζι...οτι το σκεφτομαι και γι αυτο ειναι ακομα εν ζωη περιμενει την απαντηση μου.
    Του εξηγω οτι ειναι εκβιασμος αυτο και οτι απο μενα δηλαδη εξαρταται η ζωη του.Και λεει οχι οτι εγω δεν εχω καμμια ευθυνη για οτι κανει.Του λεω να παμε σε ψυχολογο και λεει πως δεν εχει προβλημα.Λεει οτι δεν θελει να περασει αυτο που εχει οτι το μονο που τον νοιαζει ειναι αν θα ειμαστε μαζι.
    Δεν ετρωγε και δεν κοιματαν και τον ταιζα με το ζορι και του ειχα πει να μεινει σπιτι μου για να κοιμηθει.Σαν να προσεχω ενα παιδι.
    Ειμαι χαλια εγω και υποτιθεται τωρα οτι ειμαστε μαζι η προσπαθουμε τουλαχιστον κι ετσι τον εχω σε μια αναμονη να μην παει να αυτοκτονησει.Δεν φιλιομαστε και τετοια γιατι του ειχα πει οτι υστερα απο ολα αυτα και απο αυτες τις δηλωσεις δεν μπορω ξαφνικα να ειμαι οπως ημουν.
    Συγνωμη για το τοσο μεγαλο μηνυμα αλλα ειμαι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!!!!
    Δεν θελω να ειμαστε μαζι αλλα δεν μπορω να χωρισω γιατι θα αυτοκτονησει.Το πιστευω πως θα το κανει.
    Ετσι εγω ειμαι σκατα και πνιγομαι οσο ποτε.

    Τι να κανω??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Θα έλεγα πως το χειρίστηκες και εσύ σαν παιδάκι οχι μόνο αυτός...σαν ένα κοριτσάκι που παίζει αντι για μια γυναίκα που ξέρει τι θελει. Μην νιώθεις τύψεις θα το ξεπεράσει μόνος..ότι και να κάνεις εσύ..

  3. #3
    Originally posted by vince
    Θα έλεγα πως το χειρίστηκες και εσύ σαν παιδάκι οχι μόνο αυτός...σαν ένα κοριτσάκι που παίζει αντι για μια γυναίκα που ξέρει τι θελει. Μην νιώθεις τύψεις θα το ξεπεράσει μόνος..ότι και να κάνεις εσύ..

    Πολύ εύστοχο βινς..

    Φίλη μου, δυστυχώς ξέρει πως είσαι εύαισθητη και πως \"τσιμπάς\" με τέτοιου είδους εκβιασμούς, αλλά όπως και να χει παρατάσεις παίρνει.
    Όταν ένας απ\' τους δύο στη σχέση φτάνει να απειλεί, (με τον οποινδήποτε τρόπο), τότε η σχέση είναι χαμένη.
    Κατά την άποψη μου και απ\' τα λίγα που είπες για το χαρακτήρα του θεωρώ πως έχει πληγωθεί εγωιστικά και πως καθ όλη τη διάρκεια της σχέσης σας πρέπει να είχε αυτός τον πρώτο λόγο. Τώρα τον καίει που πήρες εσύ την απόφαση να φύγεις. Μου θυμίζει έντονα μια δική μου ιστορία γι\' αυτό θα σου δώσω μια συμβουλή: δως του να καταλάβει πως σου έχει τελειώσει συναισθηματικά με καλό τρόπο και ηρεμία.
    Εννοείται βέβαια πως πρέπει να είσαι και συ σίγουρη πως θες να χωρίσεις και να μη σου έχει σπάσει τα νεύρα από τη συμπεριφορά του γιατί τότε θα πάρεις λάθος απόφαση....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    anywhere
    Posts
    8
    Το χειριζομαι ετσι γιατι φοβαμαι πως πραγματικα θα το κανει..
    Δεν μπορω να του πω να χωρισουμε οταν υπαρχει η πιθανοτητα να γινω η αιτια να χαθει μια ζωη.

    Το ξερω και ειμαι σιγουρη οτι θελω να χωρισω.Εχω ζησει ασχημες καταστασεις και εχω μπουχτισει...

  5. #5
    Originally posted by Rozi
    Το χειριζομαι ετσι γιατι φοβαμαι πως πραγματικα θα το κανει..
    Δεν μπορω να του πω να χωρισουμε οταν υπαρχει η πιθανοτητα να γινω η αιτια να χαθει μια ζωη.

    Το ξερω και ειμαι σιγουρη οτι θελω να χωρισω.Εχω ζησει ασχημες καταστασεις και εχω μπουχτισει...
    Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν το πιστεύω. Ο χαρακτήρας του γενικά πως είναι; Πρόκειται για ένα ευαίσθητο άτομο με προβλήματα; Στη σχέση σας ποιος είχε το πάνω χέρι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    anywhere
    Posts
    8
    Στην σχεση ναι αυτος ηταν απο πανω αν και δεν το εβλεπε.
    Ειναι ευαισθητος αλλα δεν το δειχνει,στεναχωριεται ευκολα ομως παντα κλεινετε.
    Ποτε δεν εκφραζεται μονο τωρα το εχει κανει και εχει ανοιχτει που εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο.
    Δεν εχει φιλους ειναι μετρημενοι στο ενα χερι αλλα και παλι δεν εχει *κολλητο* δεν συζηταει τιποτα προσωπικο με τους φιλους του για να μπορουν να τον βοηθησουν.
    Ειναι μοναχικος τυπος...τσαντιζεται ευκολα με πραγματα ανουσια...

    Και αν το εννοει ομως οτι θα το κανει??Εγω μετα τι κανω? Θα τρεχω σε γιατρους για να το ξεπερασω.
    Δεν νομιζω οτι μπορω να μπω στο τρυπακι να χωρισω κ τελικα να συμβει το χειροτερο.
    Προσπαθω μονο να τον πεισω να το δει ψυχολογος..το μονο σιγουρο ειναι οτι οτι εχει καταθλιψη

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Πριν λίγο σου έστειλα ένα u2u. Θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό που σου γράφω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    rozi,

    καλως ήρθες....

    δεν νομιζω πώς ο φιλος σου προκειται να αυτοκτονησει. ειναι ενας τροπος -συνηθως- αυτο για να παρει καποιος εκβιαστικα εστω αυτο που θελει. ενας τροπος ανωριμος χειρισμου μιας καταστασης.

    δεν ειναι αιτια σχεδον ποτε κανεις ωστε να αυτοκτονησει καποιος αλλος. παρολα αυτα καταλαβαινω κ τους φοβους σου κ τις ανησυχιες σου. εσυ τί εχεις σκεφτει να κανεις? αν καθε φορα που του λες να χωρισετε, εφαρμοζει το ιδιο συστημα, αντεχεις να μενεις και να ανεχεσαι αυτην την κατασταση?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    \"δεν νομιζω πώς ο φιλος σου προκειται να αυτοκτονησει. ειναι ενας τροπος -συνηθως- αυτο για να παρει καποιος εκβιαστικα εστω αυτο που θελει. \"

    sofia και εγώ πιστεύω ότι είναι ένα τεέυταίο χαρτί που μπορεί να παίξει κάποιος για να πάρει πίσω αυτό που θέλει την σχέση δλδ που είχανε αλλά δεν της τι είπε από μόνος του όπως λέει η rozi ...το διαπίστωσε μόνη της.. άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει κάποιος όταν θολώνει το μυαλό και νομίζει ότι χανει τον κόσμο κλάτω απο τα πόδια του...

    rozi το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον δεχτείς πίσω και να του δείξεις ότι έχεις ξενερώσει συναισθηματικά ότι όλο αυτό που είχατε δεν γυρίζει πίσω (\"όταν σπάσει το γυαλί δεν ξανακολλάει\") και πίστεψε με θα αναγκαστεί και θα φύγει μόνος του...
    θα συνηδειτοποιήσει ότι πραγματικά δεν τον θέλεις... και όταν ένας άντρας νιώσει περιττός δεν του απομένει τίποτα άλλο απτονα το παλέψει... όταν το παλεύει και με το τελευταίο του χαρτί και βλέπει ότι δεν έχει ανταπόκριση τότε θα ξενερώσει και ο ίδιος και θα το δει διαφορετικά το θέμα...

    είναι μία ιδιαίτερη κατάσταση και θέλει ιδιαίτερο χειρισμό με ηρεμία και όχι \"θέλω να χωρίσουμε, κάνε ότι έλεις δεν με νοιάζει\" ...

    Νίκος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    nickath,

    συμφωνω μαζι σου. δεν ειμαι της αποψης πώς φευγω αδιαφορώντας για το τί γινεται γυρω μου ή πώς αφηνω εναν ανθρωπο πισω μου. Και γι αυτο εγραψα \"δεν νομιζω\".


    ταυτοχρονα ομως δεν ειμαι κ τοσο σιγουρη για το ποτε καταλαβαινει κ ποσο σεβεται ο ανθρωπος αυτος τα ορια της κοπελας του. Σε καθε περιπτωση ομως καταννοω το οτι ο τροπος που διακοπτει καποιος μια σχεση εχει την δικη του ιδιαιτερη σημασια. οπως κ ο τροπος που διεκδικει μια επανασυνδεση.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    rozi όλα τα παραπάνω που σου είπα ισχύουν στην περίπτωση που είσαι σίγουρη ότι θέλεις να τον χωρίσεις...
    σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνεις όλα αυτά και μετά πότε να είσαι ζεστή μαζί του και πότε κρύα..
    πρέπει να σκεφτείς καλά τι θέλεις να κάνεις

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    psoso xronon eiste?efhvia?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by panikoula
    psoso xronon eiste?efhvia?
    H ROZI ΕΙΝΑΙ 24 ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    anywhere
    Posts
    8
    Καλημερα.

    Ειμαι 24 και αυτος ειναι 26.

    Μακαρι να ξενερωνε αλλα δεν το νομιζω γιατι εχει δει τις αλλαγες απο πριν οτι αισθηματικα δεν ειμαι το ιδιο.
    Του εχω πει κιολας οτι δηλαδη αν τα ξαναβρισκαμε κ μετα απο 1,2 δεν ξερω ποσους μηνες δεν ηθελα να ημαστε μαζι τι θα εκανε και μου απαντησε οτι πολυ απλα θα πηγαινε να αυτοκτονουσε αλλα δεν θα ελεγε τιποτα και δεν θα το μαθαινα ποτε.
    Εν τω μεταξυ φοβαται να λεει την λεξη αυτοκτονια..λεει οτι δεν θελει να πεθανει αλλα οτι αμα φυγω εγω δεν του μενει πια τιποτα αλλο στην ζωη.Δεν υπαρχει κατι να ωστε να αξιζει να ζει και ο μονος λογος που δεν το εχει κανει ακομα ειναι επειδη εχει μια ελπιδα οτι μπορει να θελω να ειμαστε ξανα οπως ημασταν.Οτι φοβαται μηπως αλλαξω γνωμη και ειναι πια αργα και ηδη εχει αυτοκτονησει.

    Θελω να χωρισω ειμαι σιγουρη και υστερα απο ολα αυτα που εχουν γινει και αυτες τις αντιδρασεις με κανει ακομα πιο πολυ να μην θελω να ειμαι μαζι του.Δεν ειναι δυνατον να σκεφτεται ετσι..οτι δεν εχει λογο υπαρξης αμα δεν ειμαστε μαζι,προσπαθω να του εξηγησω οτι ολα αυτα θα περασουν και οτι θα βρει αλλα πραγματα και καλυτερα αργοτερα οταν το ξεπερασει αλλα αυτος μου λεει οτι δεν θελει να το ξεπερασει δεν θελει να υπαρχει αν δεν ειμαι εγω εκει.
    Δεν το βλεπει σαν εκβιασμο και μου εχει πει οτι αμα ποτε γινει κατι δεν πρεπει να νιωθω οτι εγω εφταιγα.Μα πως λεει τετοια πραγματα εχει θολωσει και δεν ακουει τιποτα νομιζει οτι αυτα που λεει ειναι σωστα.

    Οταν ειχαμε πρωτογνωριστει ειχε γινει για καποιους μηνες κατι μεταξυ μας και μετα αυτος εξαφανιστηκε.Τον εβλεπα αραια σε καποιες καφετεριες αλλα λεγαμε μονο ενα γεια..μου φεροταν ασχημα και εγω ημουν χαλια για πολλους μηνες γιατι τον ηθελα σαν τρελη.Εκλαιγα ολη μερα κοιμομουν και με το που ξυππνουσα παλι εκλαιγα ηθελα ολη την ωρα να ημουν με καποιον για να μην τον σκεφτομαι γιατι πιστευα οτι ποτε δεν θα ημασταν ξανα μαζι αλλα δεν ειχα τετοιες τασεις ειπα θα το ξεπερασω σιγα σιγα καποια στιγμη.
    Υστερα απο καποιους μηνες ξαναεμφανιστηκε γιατι καταλαβε οτι δεν μπορουσε να μην ειμαστε μαζι και επειδη του ειχε συμβει αυτο πρωτη φορα και φοβοταν χαθηκε.Απο τοτε τα φτιαξαμε κανονικα.
    Του φερνω σαν παραδειγμα την κατασταση μου τοτε και οτι ολα ξεπερνιουνται με τον χρονο και οτι ποτε δεν ξερεις τι γινεται ισως να βρεθει κατι καλυτερο αλλα δεν καταλαβαινει.

    θα του βαλω ορο αν θελει να ειμαστε μαζι να παει σε ψυχολογο..μηπως και καθαρισει το μυαλο του και δεχτει τον χωρισμο οχι σαν το τελος του κοσμου.Θα ειναι λιγο σαν κοροιδια να του το φερω ετσι αλλα νομιζω ειναι ο μονος τροπος να δεχτει να παει.

    ΥΓ: δεν μου το ειπε οτι ηθελε να αυτοκτονησει του ξεφυγε μια λεξη και προσπαθουσε να τα μπαλωσει και επειδη εγω κολλησα τον επρηζα ποση ωρα να μου πει τι εννοουσε για να ημουν σιγουρηξ αν ειχα καταλαβει καλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω πιστευω οτι δε θα το κανει..απλα σε θελει πολυ κ στο λεει να φοβηθεις κ να μη τον αφησεις..θα το ξεπερασει μονος του..
    ο ανθρωπος γεννιετε δε γινετε;) ο νοων νοητο ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •