Διακοπή αντικαταθλιπτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Διακοπή αντικαταθλιπτικων

    Παιδιά πως νιώθετε μετα την διακοπή την αντικαταθλιπτικων; Αναφέρομαι σε ένα δυο μήνες μετά. Δυστυχώς νιώθω ολα τα συμπτώματα μα επιστρέφουν. Δυσφορία, τρομερή κόπωση, αίσθημα παλμών, ζαλαδες, δυσπνοια κτλ. Με βοήθησαν πολύ πέρυσι που δεν μπορούσα καν να σηκωθώ από κρεβάτι λόγω εκτακτων και ταχυκαρδιων. Και εδώ και 2 εβδομάδες νιωθω πραγματικά πολύ χάλια και σκέφτομαι σοβαρά να τα ξεκινήσω παλι παρα τις παρενέργειες τους. Τα σταμάτησα σταδιακά εντός ένα μήνα με καθοδήγηση γιατρού...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Παιδιά πως νιώθετε μετα την διακοπή την αντικαταθλιπτικων; Αναφέρομαι σε ένα δυο μήνες μετά. Δυστυχώς νιώθω ολα τα συμπτώματα μα επιστρέφουν. Δυσφορία, τρομερή κόπωση, αίσθημα παλμών, ζαλαδες, δυσπνοια κτλ. Με βοήθησαν πολύ πέρυσι που δεν μπορούσα καν να σηκωθώ από κρεβάτι λόγω εκτακτων και ταχυκαρδιων. Και εδώ και 2 εβδομάδες νιωθω πραγματικά πολύ χάλια και σκέφτομαι σοβαρά να τα ξεκινήσω παλι παρα τις παρενέργειες τους. Τα σταμάτησα σταδιακά εντός ένα μήνα με καθοδήγηση γιατρού...
    Ποιος ο λογος που τα ξεκίνησες ?
    Βρήκες την πηγή που σε οδήγησε να φτάσεις στην κατάσταση που ήσουν?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τα ξεκίνησα πρωτη φορά μετά από ένα τραυματικο γεγονός γιατι άρχισα να εχω όλη μερα κρίσεις πανικού. Και έκτοτε τα έχω πάρει άλλες τρεις φορές γιατι για κάποιο διάστημα ειμαι καλα και μετά έχω παρα πολλά ψυχοσωματικα και δεν μπορώ να είμαι λειτουργική. Πέρυσι τέτοιο καιρό ήταν η καραντίνα το πρόβλημα και περασα την χειρότερη περίοδο τηε ζωής μου. Ένα μηνα ακριβώς δεν βγηκα από το σπίτι μου και τον μισό δεν σηκώθηκα καν από το κρεβάτι. Η καρδιά μου τα χε παίξει. Τα πήρα έγινα επιτέλους καλα και τωρα λόγω διακοπής που συνέπεσε με μια σκατα δουλειά στην οποία πιεστηκα παρα πολύ όλα επιστρέφουν και νιώθω ότι μερα με τη μερα γίνεται χειρότερο. Ψυχοθεραπείες και τέτοια έχω κάνει, γιόγκα, διαλογισμό όλα. Δεν βοηθα τιποτα το άγχος μου σωματοποιεται σε πολύ μεγάλο βαθμό και μάλλον ο εγκέφαλος μου δεν μπορει πλέον χωρίς τα χάπια εφόσον έμαθε με αυτα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τα ξεκίνησα πρωτη φορά μετά από ένα τραυματικο γεγονός γιατι άρχισα να εχω όλη μερα κρίσεις πανικού. Και έκτοτε τα έχω πάρει άλλες τρεις φορές γιατι για κάποιο διάστημα ειμαι καλα και μετά έχω παρα πολλά ψυχοσωματικα και δεν μπορώ να είμαι λειτουργική. Πέρυσι τέτοιο καιρό ήταν η καραντίνα το πρόβλημα και περασα την χειρότερη περίοδο τηε ζωής μου. Ένα μηνα ακριβώς δεν βγηκα από το σπίτι μου και τον μισό δεν σηκώθηκα καν από το κρεβάτι. Η καρδιά μου τα χε παίξει. Τα πήρα έγινα επιτέλους καλα και τωρα λόγω διακοπής που συνέπεσε με μια σκατα δουλειά στην οποία πιεστηκα παρα πολύ όλα επιστρέφουν και νιώθω ότι μερα με τη μερα γίνεται χειρότερο. Ψυχοθεραπείες και τέτοια έχω κάνει, γιόγκα, διαλογισμό όλα. Δεν βοηθα τιποτα το άγχος μου σωματοποιεται σε πολύ μεγάλο βαθμό και μάλλον ο εγκέφαλος μου δεν μπορει πλέον χωρίς τα χάπια εφόσον έμαθε με αυτα...
    Οταν δεν μιλαει το στομα μιλαει το σωμα λενε και ειναι αυτο που εχουμε οι περισσοτερο με το θεμα του άγχους ...

    Τον εγκεφαλο μας και γενικα το μυαλο μας εμεις τον κατευθεινουμε και τον εκπαιδεύουμε..Δεν ειναι ευκολο και κυριως δεν σταματαμε την αγωγη οταν δεν ειμαστε σιγουροι πως μπορουμε να διαχειριστουμε τα παντα .
    Αυτα που εμαθες στην ψυχοθεραπεια δεν σε βοηθάνε ?
    Ασκησεις και τροπους να καταπολεμας ολο αυτο το αγχος που πυροδοτει και τα ψυχοσωματικα δεν εχεις κάνει ?

    Πεσμου και κατι αλλο , σε ποσο καιρο τα διεκοψες ,γιατι να ξερεις εκ πειρας πλεον στο λεω αυτο ,οσο πιο σταδιακα τα κοβεις τοσο πιο ευκολα διαχειρίσιμα ειναι τα συπτωματα απόσυρσης ...Σου εμφανιζονται μεν αλλα ειναι σε πιο ήπιο βαθμο ωστε να μπορεις να τα διαχειριστής απο μονη σου και φυσικα δεν προχωρας σε περαιτέρω μειωση αν δεν σταθεροποιηθεις στην συγκεκριμενη δοσολογια ..

    Καπως ετσι κρίνεις αν εχει κανει δουλιτσα η ψυχοθεραπεια σου και δεν ειναι αποκλειστική δουλεια μονο των χαπιών ολο αυτο που νοιωθεις ...
    Αλλωστε ετσι ειναι πλεον και η τακτική των γιατρών ..εκεινοι δινουν δοσολογίες και εσυ τους ενημερώνεις πότε θα περάσετε στο επόμενο σταδιο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τιποτα δεν έμαθα στην ψυχοθεραπεία και έχω κάνει με 3 διαφορετικούς. Το μόνο που μου έκανε ήταν να νιώθω ότι όλοι οι γύρω μου ευθύνονται για αυτό που ζω. Τα φάρμακα έπειτα από συζήτηση με τον γιατρό,αποφασίσαμε να τα κόψουμε και μου είπε μέσα σε ένα μήνα θατα παίρνεις μερα παρα μερα και αν είσαι καλά την πρώτη του άλλου μήνα τελος. Τον ρώτησα μήπως πιο σταδιακά μου είπε οχι μην πιστεύεις ότι ακούς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το μέρα παρά μέρα πρώτη φορά το ακούω σαν μέθοδο διακοπής. Τέλος πάντων ειδικός δεν είμαι. Αυτό που σου συνέβη είναι το πιο συνηθισμένο, δηλαδή να επανέλθουν τα συμπτώματα. Εφόσον δεν έχει συνοδευθεί με αλλαγή τρόπου σκέψης και ζωής η βελτίωση προφανώς οφειλόταν στην αγωγή οπότε όταν την σταμάτησες άρχισαν τα προβλήματα. Αν συνεχίσουν μη διστάσεις να την ξαναρχίσεις με καθοδήγηση του γιατρού. Δεν αξίζει να υποφέρεις. Ίσως να πρέπει να παίρνεις τουλάχιστον μια δόση συντήρησης για να μην κάνεις υποτροπές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αν δω ότι χειρότερευω θα τα αρχίσω δεν έχω επιλογή. Πήρα τωρα κάτι βιταμίνες κάτι σιδηρα ελπίζοντας ότι αυτα φταίνε αν δεν βοηθήσουν παλι χαπια θα πάρω. Και εμένα δεν μου ακούστηκε πολύ οκ το μερα παρα μερα και μετά απότομη διακοπή αλλα τι να έλεγα. Ειπα να μην αμφισβητήσω τον γιατρό. 10 χρόνια σπουδών είναι αυτα. Εδώ που μένω δεν έχω και επιλογή σε γιατρούς. 3 είναι όλοι κι όλοι και τους έχω δοκιμάσει. Αυτή την φορά λεω να πάω σε νευρολόγο παίζει να ξέρουν περισσότερα από τουε ψυχιατρους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τιποτα δεν έμαθα στην ψυχοθεραπεία και έχω κάνει με 3 διαφορετικούς. Το μόνο που μου έκανε ήταν να νιώθω ότι όλοι οι γύρω μου ευθύνονται για αυτό που ζω. Τα φάρμακα έπειτα από συζήτηση με τον γιατρό,αποφασίσαμε να τα κόψουμε και μου είπε μέσα σε ένα μήνα θατα παίρνεις μερα παρα μερα και αν είσαι καλά την πρώτη του άλλου μήνα τελος. Τον ρώτησα μήπως πιο σταδιακά μου είπε οχι μην πιστεύεις ότι ακούς.

    Καλημέρα !

    Ναι το χάπι όταν είναι κάψουλα ή δεν υπάρχει τρόπος να το κάνεις μισό το παίρνεις μέρα παρά μέρα και εγώ έτσι το σταμάτησα .
    Απλά ο μήνας είναι πολύ μικρό διάστημα και φαντάζομαι ότι η θεραπεία σου κράτησε παραπάνω από έξι μήνες ..

    Εγώ ήμουν μέρα παρά μέρα ,μετά ανα δύο μέρες ,ανά τρεις και στο τέλος το διέκοψα ..
    Όλο αυτό με είχε πάρει γύρω στο εξάμηνο ...

    Αλλά να ξέρεις ότι το τράβηξα τόσο γιατί έβλεπα ότι αν το σταματούσα θα υποτροπιαζα, ηταν και λίγο ο φόβος ότι εγώ θα πονούσαν κιόλας ,αλλά δεν έχει σημασία ,ο γιατρός μου έλεγε ένα βήμα την φορά και μην σε αγχωνει πότε θα το σταματήσεις ..

    Άσε που όταν το σταμάτησα μου είπε ότι όταν το επερνα δύο φορές περίπου την εβδομάδα ήταν σαν να μην το επερνα και όλο αυτό ήταν στο μυαλό μου ..
    Ήταν η ανασφάλεια πιο πολύ παρά τα συμπτώματα απόσυρσης ..
    Το γεγονός ότι θα ήμουν μόνη χωρίς την έξτρα βοήθεια ..

    Και όμως εκείνος μου είπε να το κάνουμε έτσι, γιατί κακά τα ψέματα στο μυαλό γίνεται το παιχνίδι όλου αυτού ...

    Μου έδωσε το σχεδιάγραμμα αλλά το χρονικό περιθώριο μου το είχε αφήσει ελεύθερο λέγοντας μου ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά γι αυτο δεν υπάρχει προκαθορισμένο χρόνος διακοπής ..
    Ξεκινάς και βλέπεις ...

    Να αναφέρω ότι εμένα ήταν νευρολόγος και ο μοναδικός που βρήκε και τον τρόπο και την αγωγή που με βοήθησε στο θέμα μου ...


    Τώρα όσο αφορά την θεραπεία σου ,οκ έφτασες σε ένα συμπέρασμα όπως λες ,ότι όλοι οι άλλοι ευθύνονται για αυτό που ζεις ..
    Έπειτα ?
    Από εκεί και πέρα δεν δουλέψατε ώστε να δυναμώσεις και να φύγεις από αυτό το τοξικό περιβάλλον ?

    Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις χωρίς θεραπεία ξαναμίλησε με τον γιατρό σου να ξεκινήσεις και μην βασανιζεσαι .
    Καντω σωστά όμως αυτή την φορά .
    Όταν ξανανοιωσεις καλά δούλεψε λιγάκι με τον ευατο σου .
    Προσπάθησε να γίνεις πιο δυνατή και να μην αφήνεις τρίτους να επηρεάζουν την ζωή σου και κατ επέκταση την ψυχολογία σου .

    Και το κυριότερο μην βλέπεις ενοχικά ότι είσαι σε μια θεραπεία ..Όλοι οι άνθρωποι κάτι έχουμε και χρειάζεται να παίρνουμε έστω ένα χαπάκι .
    Άλλος για την καρδιά ,άλλος για το στομάχι ..
    Κάποιοι χρειάζονται για την ψυχική τους ηρεμία .

    Καντω δικό σου όλο αυτό ,αγάπησε το και μην το βλέπεις ενοχικό .
    Αν χρειάζεται να είσαι σε αγωγή για να είσαι ήρεμος και παραγωγικός άνθρωπος θα είσαι χωρίς δεύτερες και τρίτες σκέψεις ...

    Ότι δεν μπορούμε να το πολεμήσουμε και να το διώξουμε ,το αγκαλιάζουμε ,το κάνουμε δικός μας και είμαστε ήρεμοι μαζί με αυτό .
    Αλλιώς μια ζωή θα μας τρώει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Ο γιατρός σου είπε να πάρεις τη μισή δόση για έναν μήνα και μετά να το κόψεις, εμένα δε μου ακούγεται παράλογο. Ο γιατρός πίστεψε ότι μπορείς και χωρίς το φάρμακο.

    Η άθληση πιστεύω θα μπορέσει να σε βοηθήσει στα σωματικά. Και στον ύπνο δοκίμασε να κοιμηθείς μόνο ανάσκελα για ένα διάστημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εσυ Μαριλου τα έπαιρνες λόγω ψυχοσωματικων;
    Ευλογητε γιατι μονο ανάσκελα; Γυμνάζομαι αλλα κατά την διάρκεια νιώθω ότι αποχαιρετώ τον κόσμο αυτο και δεν είναι ότι καλύτερο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πιστεύετε παιδιά οτι θα φύγουν όλα αυτά που νιωθω; Απαξ και δει ο εγκέφαλος ότι αντικαταθλιπτικο δεν θα του δώσω;

  12. #12
    Ανάσκελα είναι διαφορετικός ο ύπνος και μπορεί να σε βοηθήσει με τα σωματικά. Να ξέρεις τα φάρμακα δεν είναι λύση να γίνεις καλά είναι η λύση χωρίς φάρμακα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εσυ Μαριλου τα έπαιρνες λόγω ψυχοσωματικων;
    Ευλογητε γιατι μονο ανάσκελα; Γυμνάζομαι αλλα κατά την διάρκεια νιώθω ότι αποχαιρετώ τον κόσμο αυτο και δεν είναι ότι καλύτερο..
    Τι εννοεις ψυχοσωματικα ?
    Ψυχοσωματικα ολοι εχουμε ,δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει θεμα ειτε με το στομαχι του ,την καρδια του και πολλα αλλα που να ειναι αποτελεσμα του αγχους και τις πιεσης που νοιωθει ..
    Αν υπαρχει τοτε μαλλον θα ανηκει στο αλλο ακρο ,της αναισθησίας ...

    Κύριος λογος της αγωγης μου ηταν ο νευροπαθητικος πονος αλλα ειχε καλυψει και το θεμα άγχους,κρισης πανικου ..
    Ολα πλεον ειναι διαχειρησημα και η αγωγη μου ειναι πλεον ελαχιστη και αφορα καθαρα τον πονο ..Κρισης πανικου ,αγχος και καποια σκαμπανεβασματα οταν εχω χοντρα θεματα που αφορουν καθαρα την υγεια ή την δουλεια μου επανερχονται που και που αλλα πλεον τα κατευθυνω εγω και οχι εκείνα εμενα ...

    Αλλωστε ποιος ανθρωπος που δουλευει εχει οικογενεια παιδια και υποχρεωσεις δεν εχει αγχος σημερα ?
    Αυτο δεν σημαινει οτι ολοι καταφευγουμε στα χαπια εφ ορου ζωης ..Προσπαθουμε να βρουμε τροπους να ηρεμουμε κανοντας παραλληλα με τις υποχρεωσεις μας και πραγμτα για εμας .

    Αυτο ειναι το φαρμακο για εμενα ..Οσο πιεστικη να ειναι μια μερα θα βρω εστω μια ωρα και θα ειναι μονο για εμενα ..Θα παρατησω τα παντα και ακομα και στο τηλεφωνο που λεει ο λογος να μιλήσω με τον ανθρωπο που θελω και ξερω οτι θα με κανει να γελασω ή να νοιωσω διαφορετικα μου ειναι αρκετο αν δεν μπορω να βγω ή να παω για γυμναστικη ..

    Κανεις πραγματα για τον ευατο σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν έχω άγχος με κάτι. Όλα όσα νιωθω είναι αποτέλεσμα τραύματος και δεν ξεπερνιουνται μονο χειροτερεύει. Τα πάντα προσπαθώ να κάνω. Ταξίδια, γυμναστική, διάβασμα , φύση κτλ κτλ Δεν κάθομαι να κλαίω την μοίρα μου συνέχεια. Αλλα υπάρχουν φορές που τα ψυχοσωματικα μου με λυγίζουν. Όσο δυνατός και να είναι κάποιος δεν μπορεί να αντέξει να μην μπορεί να κοιμηθεί πχ η αλλα ακόμα χειρότερα που δεν περιγράφονται καν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν έχω άγχος με κάτι. Όλα όσα νιωθω είναι αποτέλεσμα τραύματος και δεν ξεπερνιουνται μονο χειροτερεύει. Τα πάντα προσπαθώ να κάνω. Ταξίδια, γυμναστική, διάβασμα , φύση κτλ κτλ Δεν κάθομαι να κλαίω την μοίρα μου συνέχεια. Αλλα υπάρχουν φορές που τα ψυχοσωματικα μου με λυγίζουν. Όσο δυνατός και να είναι κάποιος δεν μπορεί να αντέξει να μην μπορεί να κοιμηθεί πχ η αλλα ακόμα χειρότερα που δεν περιγράφονται καν.
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα !

    Καταλαβαίνω τι λες δυστηχως ...Είναι φορές που ότι κάνουμε δεν δουλεύει και εκεί πραγματικά χρειάζεται η αγωγή ...

    Το τραύμα αν δεν μπορούμε να το "διώξουμε," το αφομοιώνουμε ,το κάνουμε δικό μας ,το αποδεχόμαστε και προχωράμε παράλληλα με αυτό ..

    Εφόσον το γεγονός δεν μπορούμε να το αφήσουμε πίσω μας ,αλλά ΔΕΝ πρέπει να το έχουμε και συνέχεια μπροστά μας ,το φέρνουμε δίπλα μας στο δρόμο της ζωή μας και όταν αυτό μας ξεπερνά και μας εμποδίζει να συνεχίσουμε βαζουμε τα δυνατά μας να το ξαναφέρουμε στα μέτρα μας ..
    Όταν το έχουμε δίπλα μας πολλές φορές δεν το δίνουμε καμία σημασία ..Το θεωρούμε αμελητέο και ακίνδυνο ...

    Αν αυτές τις μέρες νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις μόνη σου ,τότε σκέψου πως ο μοναδικός σου σύμμαχος είναι η αγωγή σου .
    Μην θυσιάζεις ούτε μέρα παραπάνω που να είσαι χάλια και να σε βγάζει από τον δρόμο σου ..

    Βρήκες τον τρόπο για να είσαι καλά ..
    Έχει σημασία αν είναι παρέα με κάποια αγωγή ή όχι?

    Εμένα η αγωγή μόνο καλό μου έκανε και ειλικρινά μπορεί να ενοιωθα ενοχικά για όλο αυτό ,ίσως και ανίκανη κάποιες φορές γιατί νόμιζα ότι δεν έχω δύναμη και ωριμότητα σκέψης για να τα καταφέρω από μόνη μου ,αλλά τώρα πλέον ξέρω πως κάτι τέτοιο είναι μια απλή βλακεία να στο πω χύμα ...

    Κανένας άνθρωπος που είναι σε αγωγή είναι λιγότερο έξυπνος ,σκεπτόμενος ,υπεύθυνος από έναν που δεν είναι ..
    Όποιος το σκέφτεται και το υποστηρίζει αυτό ,μάλλον ο ίδιος έχει μεγαλύτερο θέμα από όλους εμάς ..
    Αυτό να το βάλουμε όλοι καλά στο μυαλό μας και να μας δυναμώσει ακόμα περισσότερο .

    Ναι έχουμε μια αδυναμία ..Και τι έγινε ?
    Είμαστε καλά με τον ευατο μας ?
    Έχουμε ανθρώπους γύρω μας που μας κάνουν χαρούμενους και ευτυχισμένους ?
    Έχουμε φτιάξει την επαγγελματική μας ζωή ?
    Δίνουμε και εισπρατουμε αγάπη και σεβασμό ?

    Τότε νομίζεις ότι όλα αυτά δεν αξίζουν να γίνονται παρέα με ένα χαπάκι ?

    Μην χάνεις χρόνο ,ξανακέρδισε την ζωή που είχες ..Αν αυτή είναι με αγωγή δεν ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ .

    και μόνο που είσαι όρθια και έχεις παλέψει ένα τραύμα χωρίς να καταπατας αξίες ,ιδανικά και ότι άλλο υπάρχει σε άλλους ανθρώπους είσαι πολύ γενναίο άτομο και πραγματικά σου αξίζει το καλύτερο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Kapa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-07-2020, 18:43
  2. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  3. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  4. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29
  5. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •