Τριχοτιλλομανία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3

    Τριχοτιλλομανία

    Γεια σας, παιδιά!

    Είμαι καινούργια στο forum, αλλά πολύ παλιά στο θέμα της τριχοτιλλομανίας...
    Θα χαιρόμουν (καλά, όχι και τόσο πολύ) εάν υπήρχαν κι άλλα άτομα που παλεύουν μ'αυτό το ρημάδι και θέλουν να μοιραστούν το πώς βιώνουν την καθημερινότητά τους, έχοντας κι αυτό να παραμονεύει χειρότερο κι απ'τον κακό λύκο στα 7 κατσικάκια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Little_sunshine View Post
    Γεια σας, παιδιά!

    Είμαι καινούργια στο forum, αλλά πολύ παλιά στο θέμα της τριχοτιλλομανίας...
    Θα χαιρόμουν (καλά, όχι και τόσο πολύ) εάν υπήρχαν κι άλλα άτομα που παλεύουν μ'αυτό το ρημάδι και θέλουν να μοιραστούν το πώς βιώνουν την καθημερινότητά τους, έχοντας κι αυτό να παραμονεύει χειρότερο κι απ'τον κακό λύκο στα 7 κατσικάκια..
    μπορεις να μας εξηγησεις τι ακριβως ειναι αυτη η παθηση
    νομιζω πολλοι απο εμας δεν την γνωριζουμε πρωτη φορα την ακουω
    ενημερωσε μας για να καταλαβουμε καλυτερα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Είναι όταν στρέφεσαι ενάντια στις τρίχες σου, δηλαδή βγάζεις τα φρύδια, τις βλεφαρίδες, τα μαλλιά σου.. Από άγχος, από βαρεμάρα, από πίεση, από ένταση, από χαρά, από συνήθεια.. Και μετά, όταν τις βγάλεις, αγχώνεσαι / πιέζεσαι/ θυμώνεις περισσότερο και καταλήγεις να βγάζεις και άλλες.. Τραγικός φαύλος κύκλος..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Little_sunshine View Post
    Είναι όταν στρέφεσαι ενάντια στις τρίχες σου, δηλαδή βγάζεις τα φρύδια, τις βλεφαρίδες, τα μαλλιά σου.. Από άγχος, από βαρεμάρα, από πίεση, από ένταση, από χαρά, από συνήθεια.. Και μετά, όταν τις βγάλεις, αγχώνεσαι / πιέζεσαι/ θυμώνεις περισσότερο και καταλήγεις να βγάζεις και άλλες.. Τραγικός φαύλος κύκλος..
    Έχεις πάει σε κάποιον ειδικό; δίνουν αγωγή για αυτή την πάθηση συνηθως αντικαταθλιπτικά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Έχεις πάει σε κάποιον ειδικό; δίνουν αγωγή για αυτή την πάθηση συνηθως αντικαταθλιπτικά.
    Έχω πάει σε ψυχολόγο. Δε μου πρότεινε η αλήθεια είναι κάποια αγωγή.. Οι δικοί μου επιμένουν να απευθυνθώ σε ψυχίατρο, αλλά για κάποιο λόγο (ίσως είμαι ξεροκέφαλη - τόσο απλό) δε θέλω να ξεκινήσω τα φάρμακα. Δεν είμαι αντίθετη, απλώς έχω έναν περίεργο εγωισμό ότι θα τα καταφέρω μόνη μου. Βέβαια, 21 χρόνια αυτό λέω και στην ίδια κατάσταση βουλιάζω, οπότε μάλλον πρέπει να το πάρω αλλιώς..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    https://www.youtube.com/watch?v=mxwUyUoXHVc&t=14s

    μάλλον μιλάς γι αυτό.
    έχει πολλές πληροφορίες το βίντεο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Little_sunshine View Post
    Έχω πάει σε ψυχολόγο. Δε μου πρότεινε η αλήθεια είναι κάποια αγωγή.. Οι δικοί μου επιμένουν να απευθυνθώ σε ψυχίατρο, αλλά για κάποιο λόγο (ίσως είμαι ξεροκέφαλη - τόσο απλό) δε θέλω να ξεκινήσω τα φάρμακα. Δεν είμαι αντίθετη, απλώς έχω έναν περίεργο εγωισμό ότι θα τα καταφέρω μόνη μου. Βέβαια, 21 χρόνια αυτό λέω και στην ίδια κατάσταση βουλιάζω, οπότε μάλλον πρέπει να το πάρω αλλιώς..
    Νομίζω ότι για τα χρόνια που ταλαιπώρησε καλό θα ήταν να πας σε έναν ψυχίατρο.θα ανακουφιστεις παρά πολύ από όλα αυτά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Πρωτη φορα ακουω για αυτην την παθηση αλλα ειδικο δεν ειμαι
    αλλα μου ακουγεται πολυ ψυχολογικη παθηση πρεπει να επισκεφτείς
    αμεσα εναν ψυχιατρο να παρεις μια αποψη μην το αφησεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Little_sunshine View Post
    Γεια σας, παιδιά!

    Είμαι καινούργια στο forum, αλλά πολύ παλιά στο θέμα της τριχοτιλλομανίας...
    Θα χαιρόμουν (καλά, όχι και τόσο πολύ) εάν υπήρχαν κι άλλα άτομα που παλεύουν μ'αυτό το ρημάδι και θέλουν να μοιραστούν το πώς βιώνουν την καθημερινότητά τους, έχοντας κι αυτό να παραμονεύει χειρότερο κι απ'τον κακό λύκο στα 7 κατσικάκια..
    μια βιταμίνη που μπορεί να βοηθήσει..
    Η Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή ή ΙΨΔ ή Μανιοπαρορμητική Διαταραχή (Obsessive–compulsive disorder-OCD) περιλαμβάνεται στην ομάδα των αγχωδών διαταραχών και αυτές με τη σειρά τους στην ευρύτερη ομάδα των νευρώσεων.
    Λέγεται N-ACETYL CYSTEINE - NAC
    Ρωτήστε το γιατρό σας και αναζητήστε το στο φαρμακείο..λένε ότι βοηθάει to NAC..
    Συνολικά, το NAC καταδεικνύει δραστηριότητα στη μείωση της σοβαρότητας των συμπτωμάτων, με καλό προφίλ ανεκτικότητας και ελάχιστες ανεπιθύμητες ενέργειες. Επί του παρόντος υπάρχουν τρεις συνεχιζόμενες τυχαιοποιημένες ελεγχόμενες δοκιμές που χρησιμοποιούν NAC για OCD (δύο ενήλικες και μία παιδιατρική) και μία για εκκρίσεις..

    το μόνο μέρος που το βρήκα στο διαδίκτυο ήταν στο Amazon, BIOWAY, skroutz, και BIOVEA.
    διαβάστε τις κριτικές στο amazon και σε άλλα φόρουμ.

    θα χρειαστούν μερικές εβδομάδες ή μήνες για να δείτε αποτελέσματα.
    παρακαλώ ενημερώστε μας αν έχετε κάποια τύχη με αυτό..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Καλησπέρα
    Στο παρελθόν πριν λίγα χρόνια είχα περάσει από αυτό το στάδιο όταν είχα πολύ εσωτερική πίεση δεν άντεχα άλλο και το έκανα ήταν δύσκολο για μένα να το σταματήσω είχα τόση πίεση μέσα μου που έβγαζα σχεδόν ολόκληρες τούφες από τα μαλλιά μου εκείνη την περίοδο και γενικώς είχα αυτοκαταστροφικές τάσεις τότε σχεδόν μισούσα τον εαυτό μου. Ευτυχώς το ξεπέρασα μόνη μου δίχως καν να πάω σε Ψυχολόγο. Εύχομαι αν και ξέρω ότι είναι δύσκολο να το σταματήσεις όλο αυτό όλα να σου πάνε καλά!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Δυστυχώς συμβαίνει στη μεγάλη μου κόρη που είναι 10 μισό ετών! Ξεκίνησε με τα φρύδια, το σταμάτησε και έχει περάσει στα μαλλιά. Παλεύω όσο μπορώ να της το κόψω αλλά... Τι κορδέλες τις βάζω, τι αντιστρες μπαλάκια το βαζελίνη στο τριχωτο ψηλά. Τίποτα. Το κάνει παντού. Σπίτι σχολείο στη βόλτα, με φίλες που παίζει και περνάει καλά. Την πήγαμε σε παιδοψυχιατρο και θα ξεκινήσει συμβουλευτικη με ψυχολόγο. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!

Similar Threads

  1. Τριχοτιλλομανία;
    By miro in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 12-09-2021, 21:04
  2. Τριχοτιλλομανία
    By Lilly White in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-08-2018, 23:14
  3. τριχοτιλλομανία
    By Aretousa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 30-07-2018, 18:06
  4. Τριχοτιλλομανία;
    By yllia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-04-2013, 01:06
  5. Ladose-τριχοτιλλομανία-κατάθλιψη
    By Mirto in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-03-2011, 01:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •