Δεν ξέρω τι να κάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    7

    Δεν ξέρω τι να κάνω

    Καλησπέρα,νομίζω ότι πάσχω από αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας.Παντα φοβάμαι να πω τη γνώμη μου να συμμετέχω σε μια συζήτηση και πολλές φορές απλά δεν ξέρω τι να πω ..πως να απαντήσω και πως να συνεχίσω/αρχίσω μια κουβέντα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αυτό το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο τετ α τετ με τον άλλον ή ακόμη π.χ. κι εδώ στο φόρουμ δεν μπορείς να παρέμβεις σε ένα θέμα που ανέβασε κάποιος να πεις τη γνώμη σου; Τι φαντάζεσαι ότι θα συμβεί αν το κάνεις; Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει. Και το group therapy αλλά ίσως πέσεις στα βαθιά απευθείας.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αυτό το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο τετ α τετ με τον άλλον ή ακόμη π.χ. κι εδώ στο φόρουμ δεν μπορείς να παρέμβεις σε ένα θέμα που ανέβασε κάποιος να πεις τη γνώμη σου; Τι φαντάζεσαι ότι θα συμβεί αν το κάνεις; Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει. Και το group therapy αλλά ίσως πέσεις στα βαθιά απευθείας.
    Τις περισσότερες φορές συμβαίνει σε τετ α τετ με τον άλλον.Νιωθω ότι απλά μπορεί να ντροπιαστω η να πω κάποια βλακεία και αρκετές φορές απλά νιώθω ότι δεν ξέρω τι να πω και έτσι δεν μιλάω καθόλου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Και με φίλους, την οικογένεια σου κλπ ή μόνο με ξένους; Μάλλον έχεις υπερβολικό αγχος και τα χάνεις. Ξέρεις δεν θα έρθει η συντέλεια του κόσμου και βλακεία να πεις. Λόγω της ανθρώπινης φύσης μας μες στη ζωή μας συμβαίνουν διάφορα πολλές φορές και ντροπιαστικά πράγματα. Τι να γίνει; Βέβαια απλά το έχεις μεγεθύνει στο μυαλό σου. Πρέπει να είναι καφρος ο συνομιλητής σου για να σε χλευάσει ο,τι κι αν πεις. Αν είναι από το αγχος ή κάτι άλλο μόνο με αυτό που περιγράφεις δεν μπορώ να το ξέρω. Αν δυσκολεύει την κοινωνική σου ζωή θα σου πρότεινα ψυχοθεραπεία. Γενικά η έκθεση στο πρόβλημα βοηθά. Δηλαδή να επιμείνεις να συμμετέχεις σε συζητήσεις, αρχικά ίσως όχι μόνο με ένα άτομο ώστε να μην χρειάζεται να είσαι πολύ ενεργός. Βοηθάει και η παρατήρηση των άλλων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Xrismakk καλημέρα,
    κατανοώ αρκετά τον φόβο σου.
    Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να επισκεφθείς έναν ψύχολογο να το δουλέψεις και να μην αφήνεις τη δυσκολία σου να χρονίζει!!
    Όπως θα πήγαινες στον ιατρό για ένα ιατρικο πρόβλημα και δεν θα άφηνες μία πάθηση αθεράπευτη, ακριβώς έτσι πρέπει να βιώνεται και ο ψυχολόγος για ψυχολογικές δυσκολίες.
    Όταν αφήνεις μία δυσκολίες να χρονίζει τότε αυτή μπορεί να φέρει και δευτερογενείς συνέπειες, πχ μειωμένη διάθεση, κλπ κλπ.

    Τώρα σχετικά με την δυσκολία σου:
    Δεν ξέρω αν είναι αποφευκτική διαταραχή ή κοινωνική φοβία, και η ταμπέλα δεν έχει τόση σημασία.
    Απότι κατάλαβα βιώνεις άγχος γελοιοποιήσης, αρνητικής κριτικής, ταπείνωσης, το οποίο σε οδηγεί στο να μην εκφράζεσαι καθόλου.

    Συνήθως μια τέτοια δυσκολία έχει δύο όψεις.

    Το ένα είναι η χαμηλή αυτοπεποίθηση που συνοδεύεται από αντιλήψεις, δεν είμαι αρκετά καλός, αν έρθω κοντά ο άλλος θα απογοητευτεί - ο άλλος θα κατάλαβει ότι δεν είμαι αρκετός.
    Αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις, συνήθως προέρχονται από την παιδική ηλικία, είτε από το οικογενειακό περιβαλλον που είναι επικριτικό είτε από το σχολικό περιβάλλον.
    Σκέψου ότι ένα παιδί είναι ένα άγραφο χαρτί χωρις ανεπτυγμένη κριτική ικανότητα. Αμα του λες ότι είναι χαζό, πολύ πιθανό να το πιστέψει για τον εαυτό του βαθιά. Άμα του λες συνέχεια ότι είναι έξυπνο επίσης. Χωρίς να προκύπτει από κάτι. Απλά επειδή το λέει η μαμά ή ο μπαμπάς.
    Οι γονείς έχουν πολλούς τρόπους για να υποσκάψουν άμεσα ή έμμεσα την αυτοπεποίθηση του παιδιού. Με τους βαθμούς, τις απαιτήσεις, επικριτικά σχόλια κλπ.
    Ένα δεύτερο κομμάτι είναι τα υψηλά στάνταρ. Όταν ένας άνθρωπος πιστεύει ότι πρέπει να εκπληρώνει ιδιαίτερα στάνταρ για να έχει αυτπεποίθηση, αυτό του γυρνά μπούμερανγκ. Αν πιστεύεις δηλαδή ότι μπορείς να εκφράζεσαι μόνο όταν έχεις κάτι πολύ έξυπνο να πείς, η αυτό που θα πεις θα πρέπει να είναι πολύ εύστοχο και καλό τότε είναι λογικό να μην είσαι αυθόρμητος.
    Στην πραγματικότητα, ολοι οι άνθρωποι είμαστε αρκετοί και ο καθένας έχει τον δικό του κόσμο. Εσύ αυτό τον κόσμο σου πιθανώς να τον σνομπάρεις και να λες όχι εγώ δεν έχω τπτ ιδιαίτερο ζήσει, και έτσι κάπως δεν καταλαβαίνεις το πόσα πολλά πράγματα έχεις να πεις!!!!

    Το δεύτερο σκέλος είναι οι κοινωνικές δεξιότητες. Όταν ένα άτομο είναι πολύ ντροπαλό μπορεί να μην έχει μάθει να εξασκεί τις κοινωνικές του δεξιότητες. Αυτές έχουν σχέση μετο πώς ανοιγεις μια κουβέντα, πώς γίνεσαι καλός συνομιλητής και είναικαι το πιο εύκολο για μένα κομμάτι αλλαγής.
    Οποτε και όταν έχεις κάτι να πεις, μπορεί να μην ξέρεις τον τρόπο πώς να αρχίσεις κουβέντα, γιατί δεν έχεις μάθει να εκτίθεσαι ώστε να αναπτύξεις και να εξασκείς τις δεξιότητές σου.

    Όλος αυτός ο φόβος της γελοιοποίησης, της αρνητικής κριτικής κρύβει μέσα του τις πεποιθησεις που σου πα πάνω για τον εαυτό.
    Δεν εκφράζεσαι γιατί εσύ πιστεύεις ότι δεν είσαι αρκετά καλός και νομίζεις ότι άμα εκφραστείς αυτό θα πιστέψουν και οι άλλοι. ότι δεν είσαι αρκετά καλός, ότι είσαι κοινωνικά αδέξιος, βαρετός (τα κλασικά)

    Σαν μινι άσκηση γ΄ραψε σε ένα χαρτί αφήνοντας πέρα την επικριτική φωνή του κεφαλιού σου, διάφορα θέματα που θα μπορούσες να πεις μέ έναν άγνωστο
    πχ τι μουσική σαρέσει
    Τι ταινίες βλέπεις,
    Αν πιστεύει στον θεό
    Πολιτικά
    χιλια δύο θέματα.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  3. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??
    By vasso82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2010, 03:05
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...
    By Loui in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2010, 17:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •